#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2009 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μείζον πρόβλημα δεν είναι η οικονομία, είναι η αποξένωση του Κράτους από το Λαό

Εμείς κι αυτοί



Θα γράψω επί προσωπικού. Είμαι αφελής. Αργώ να καταλάβω τι γίνεται, ιδίως όταν αυτό που γίνεται είναι μεθοδευμένο, ή δεν υπάρχει στα σχολικά βιβλία ή δεν το έχω δει στην δουλειά μου. Αργώ να καταλάβω, επειδή, και εγώ, είμαι μέσα στα δέντρα και δεν βλέπω ούτε το δάσος, ούτε το βουνό, ούτε την χώρα από ψηλά.

 Με έχει πιάσει σύγκρυο, γιατί στην ασάφεια και αναβλητικότητα της Κυβέρνησης βλέπω το ίδιο πρόβλημα που είχε και η προηγούμενη Κυβέρνηση. Μόνο που εκεί βλέπαμε σκάνδαλα σε τακτή χρονική βάση, τώρα βλέπουμε αρλούμπες σε τακτή χρονική βάση.

 Έχω την εντύπωση ότι ο «εθνικισμός» που τελικά μάλλον ενόχλησε, έδωσε την θέση του σε διεθνιστικά, πολυπολιτισμικά και πράσινα. Έχω την εντύπωση ότι και αυτά είναι εξευμενισμοί, που προφανώς δεν φτάνουν.

 Καλοί μου άνθρωποι, ύστερα από χρόνια περίεργης οικονομικής διαχείρισης, ύστερα από υπέρμετρες προσδοκίες, σήμερα είμαστε εδώ που είμαστε. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ γιατί το ζητούμενο είναι να βγάλουμε άκρη.

 Το μείζον πρόβλημα της Κυβέρνησης είναι ο φόβος που έχει ο Λαός. Είναι η αποξένωση του «Λαού» από το «Κράτος». Εμείς και αυτοί, αυτοί και εμείς. 

 Το δεύτερο μείζον πρόβλημα είναι η διαχείριση του οικονομικού θέματος. Εκεί κύριοι της Κυβέρνησης (και της Αντιπολίτευσης) δεν έχετε καταλάβει κάτι. Δεν διαχειρίζεστε συμβατικά δημοσιονομικά. Διαχειρίζεστε προβληματικά δημοσιονομικά σε περίοδο κρίσης με το πρόβλημα να οξύνεται με εκθετικούς ρυθμούς. Οι μισοί από εσάς είστε κολλημένοι σε οθόνες και παρακολουθείτε εξελίξεις, «θεατές». Η δημοσιονομική διαχείριση είναι η δεύτερη προτεραιότητα. Η πρώτη είναι η αγάπη του Λαού που υπηρετείτε.  Όταν καταλάβετε αυτά τα δύο, τα επόμενα είναι εύκολα. Και μην ξεχνάτε… άλλο διαχείριση, και άλλο διαχείριση κρίσης.

 Πρώτα θα στηρίξετε αυτούς που παράγουν, που πληρώνουν ή μπορούν να φόρους, είτε είναι εργάτες, είτε εργοδότες. Χωρίς αυτούς δεν υπάρχει τίποτα.

 Μετά θα στηρίξετε  τους ανήμπορους είτε είναι οι άνεργοι, είτε είναι αυτοί που θα έπρεπε να είναι άνεργοι.

 Ω, ναι, υπαινίσσομαι ότι πρέπει  να αυξηθούν οι άνεργοι, όσο το αναβάλετε τόσο χειρότερα.  Εξασφαλίσετε ότι δεν θα πεινάσουν τα παιδιά τους, τίποτε άλλο. Με θυσίες σε αυτούς που ζητούν λεφτά, θα ζητήσετε λεφτά από τους έχοντες. Αν κάνετε περικοπές, θα δώσουν, όχι επειδή το ζητάτε ή τους παγιδεύετε, αλλά επειδή θα πεισθούν. Πάντα γνώμονα θα έχετε την αγάπη για τον Λαό και την εμπιστοσύνη του Λαού. Αν αυτό φανεί, τότε, και μόνο τότε θα «υπάρχουν τα λεφτά»

 Υπάρχουν ορδές κρατικοδίαιτων και παρασίτων. Θέλουν τους φόρους μου και τις εισφορές μου για να κάνουν μπίζνες. Πετάξτε τους έξω. Δεν έχει το μαγαζί περιθώρια για λαμογιές, παράσιτα και τρωκτικά. Να πάνε αλλού, σε άλλη χώρα, αυτή δεν έχει άλλο. Έξω, ούστ, δώσαμε.

 Εθνική κυριαρχία... Δεν ήμουν ποτέ «εθνικόφρων», είμαι της γενιάς που ταύτισε την λέξη αυτή με καταπίεση. Αλλά εμείς είμαστε. Εμείς και εμείς, και η πατρίδα μας. «ΜΑΣ».

 Ή είμαστε μαζί, ή …ο καθένας θα πάρει τον μίζερο δρόμο του – και δεν σας κρύβω, τον δικό  μου τον βλέπω.

 Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2009 15:58:08

    http://www.youtube.com/watch?v=7uMSM-YkWLc

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/12/2009 16:02:27

    γειά σου ρε άτακτε μερακλή!...

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2009 17:24:42

    Είναι απορίας άξιο αρχαίε πως μια κυβέρνηση, που εκλέχθηκε με το 44% των ψήφων των Ελλήνων, κατάφερε μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να καταστεί ξένη για την χώρα. Από τις πρώτες μέρες φάνηκε η δυσκολία έστω της διαχείρισης, με την πρόφαση του opengov. Τώρα για ικανότητα διαχείρησης κρίσης μην περιμένεις πολλά. Ενδείξεις είχαν δωθεί και προεκλογικά για την ανικανότητα τους. Η συνεχής άρνηση του ΠΑΣΟΚ ήταν μια προσπάθεια να καλυφθεί η ανεπάρκεια αυτή. Μια ανεπάρκεια που πολυεπίπεδη επίπτωση με σοβαρές συνέπειες για όλους.
    Οι προτάσεις σου, όσο αγνές και να είναι, δεν πρόκειται να "ακουστούν" ποτέ. Υπάρχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ Orestios 22/12/2009 20:10:17

      ΜΕ ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ 19,5% ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ " Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΙΟΦΗΦΙΑΣ " !!

  4. Nικόλας avatar
    Nικόλας 22/12/2009 18:19:33

    Να και κατι που με αγγιζει :

    http://www.youtube.com/watch?v=k0wRyP4A00I

  5. donaE avatar
    donaE 22/12/2009 18:44:38

    Και ετσι γυριζουμε στο ιδιο σημειο:Πως θα 'πεισθουν' να δωσουν λεφτα οι εχοντες οταν αυτοι που τους το ζητανε τους εχουν δουλεψει χοντρα στο παρελθον;
    Και γιατι να μεινει ανεργος καποιος χαριν του ΓΑΠ και του Παγκαλου;
    Αρα το προβλημα ειναι τα προσωπα.
    Τα οποια δεν ψηφιστικαν για να σωσουν την κατασταση αλλα για να διαιωνισουν το βολεμα.
    Ειναι θεμα αξιων ,αμφοτερων των συμβαλλομενων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ donaE 22/12/2009 18:54:28

      οι έχοντες θα δώσουν μόνο ότι δεν μπορούν να γλυτώσουν ή ότι δώσουν "ανταποδοτικά". Ο Ορέστιος, ατυχώς, έχει δίκιο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 22/12/2009 19:52:48

        Ατυχώς?

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Orestios 22/12/2009 19:56:52

          Ατυχία να ζεις με ψευδαίσθηση... Ατυχία να είσαι θύμα ολοκληρωμένου σχεδίου. Να σου πω και ένα ευχάριστο. Κυκλοφορεί στην πιατσα μου ότι μπορεί και να βουλιάξουνε!! Να μην αντέξουνε. Δεν μπορούνε ούτε τα δύσκολα ούτε το πολτικό κόστος, και το κλειδί το κρατάνε οι έχοντες λεφτά. Όχι οι κρατικοδίαιτοι, οι άλλοι. Υπάρχει έντονος ανταγωνισμός για λεφτά. Μερικά φύγαν πριν δύο εβδομάδες. Πολλά είναι με το ένα πόδι στο ...SWIFT.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Orestios 22/12/2009 20:20:36

          ποιο είναι το blog σου?

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Orestios 22/12/2009 20:28:11

          κάνε κλικ πάνω στο Ορεστιος

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 22/12/2009 20:29:56

          Κλίκαρε πάνω στο όνομά μου, θα κοκκινίσι και θα σε βγάλει στο μπλόγκ

        • τιραμολα avatar
          τιραμολα @ Orestios 22/12/2009 21:30:15

          Αυτοί όλοι που περιγράφεις Αρχαίε , που φύγανε , που είναι έτοιμοι να φύγουν κλπ , είναι αυτοί που σύμφωνα με τον Ορέστιο δεν θα τους άφηνε ο σοσιαλισμός να ανελιχθούν?
          Ρε τους πατριώτες που άλλοι τα έχουν σε off shore και άλλοι είναι έτοιμοι να φύγουν...
          Να πληρώσουν τα συνήθη κορόιδα λοιπόν πάλι αφού έδωσαν το δικαίωμα σε κάποιους οι ζηλωτές του "οικονομικού μοντέλου" πολιτικοί της δήθεν πατριωτικής δεξιάς....

          Αν για αυτούς που βρεθεί κίνηση λογαριασμού τους προς τράπεζες του εξωτερικού εξωστρακιστούν από τη χώρα και δημευθεί η ακίνητη περιουσία τους , θα είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων?

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Orestios 22/12/2009 21:59:22

          Αργεντινή θα το κάνετε. Σας ακούω να λέτε "Διαψεύδουμε τις κακόβουλες φήμες ότι θα δεσμευτούν οι τραπεζικές καταθέσεις".

          Γράφε:

          Εξωτερικό χρέος
          Ασφαλιστικό
          Ανεργία
          Εσοδα, ΦΠΑ
          Μετανάστες (πατριωτες)
          Ανεμογεννήτριες (πατριωτικές χαχαχα)
          Υποβάθμιση τραπεζών (αχβαχ)
          Σφίξιμο σε εταιρικές πιστώσεις
          μεταχρονολογημένα τοξικά

          Πολλά λεφτά στα συρτάρια, πολλά λεφτά, τρέχα παασινοφρουρέ να τα βρείς. Αργεντινή. Πιάστε τα συρτάρια. Πατριώτη. Θα στείλεις Αφγανούς και Ινδούς στο Γαϊδουρονήσι και Αλβανούς στη Θράκη.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2009 19:24:34

    Μα εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα φίλε μου, στη συνειδητοποίηση ότι είμαστε εμείς και αυτοί με τις παρέες του.
    Ο Ελληνικός Λαός δεν θέλει θυσίες, απλά γιατί είναι στο τούνελ από το 1985 αν θυμάσαι (αποπομπή Αρσένη γαρ...).
    Να ξανά δώσει χρήματα και να ξανά κάνει θυσίες σε αυτούς που τα τελευταία 25 χρόνια διαχειρίστηκαν τα όνειρά του και οδήγησαν εδώ τη χώρα;
    Να ματώσω για να βολευτούν ξανά οι συνδικαλιστές, οι φίλοι και οι αυλές; Μα μόνο το χρώμα αλλάζει των παράσιτων και ο βαθμός ανικανότητας.
    Για αυτό ο κόσμος γελάει με τις ανακοινώσεις και οργίζεται με τις διδαχές...

  7. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2009 20:00:07

    Αρχαίε θα ήθελα να έχουμε επικοινωνία σε προσωπικό επίπεδο παρακαλώ. Σχολίασε στο μπλόγκ μου για να σε εντοπίσω (με την καλή έννοια).

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 22/12/2009 20:03:53

    ΠΟΙΟς ΤΟΥς ΨΗΦΙΣΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;

  9. lagolpi avatar