20/05/2009 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «μαύρο χρήμα» είναι εδώ


_____________________________________________________________________________________________
Οι πωλήσεις  των ακριβών και πολυτελών αυτοκινήτων παρουσίασαν αύξηση τον μήνα Απρίλιο, κατά 60% σε σχέση με τον Μάρτιο. Συγκεκριμένα, που πουλήθηκαν 14.376 αυτοκίνητα, τον Μάρτιο του 2009 13.373, ενώ τον Απρίλιο του 2008 είχαν πουληθεί 28.036
Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι τον μήνα Απρίλιο πουλήθηκαν 993 MERCEDES,  679 BMW 3 - SERIES, 550 AUDI Q5, 138 SAAB 9-3, 51 LAND ROVER , 104 LEXUS RX4, 77 CHRYSLER CHEROKEE, 53 PORSCHE CAYENNE, 14 HUMMER H-3 K.LP 

Οι προσφορές  και η μείωση του τέλους ταξινόμησης είναι σίγουρα ένα δέλεαρ, αλλά σε συνθήκες γενικευμένης κρίσης και με την αγορά των φθηνότερων αυτοκινήτων να έχει βουλιάξει, είναι προφανές ότι κάποιοι διαθέτουν «λιμνάζοντα κεφάλαια», που τα ρίχνουν στη αγορά, σε κάθε ευκαιρία που παρουσιάζεται. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/05/2009 14:08:17

    Kαποτε,εγραφε Ο Γιαννης Μαρινος,οτι ειχε παει στην εκθεση ρολογιων,που γινοταν στο Ιντερκοντινενταλ,και εκει, ειδε ενα ρολοι,(tourbillon),με τιμη 35 εκατομμυρια,σε δρχ.
    Ειπε λοιπον στον πωλητη,τον οπιον και εγνωριζε.
    Μα καλα,τοσο ακριβο ρολοι,ποιος θα το αγορασει;
    Και εκεινος του απηντησε.
    Μα νομιζετε οτι στην Ελλαδα,δεν υπαρχουν λεφτα κυριε Μαρινο;

  2. matakis avatar
    matakis 20/05/2009 14:13:01

    Όχι απαραίτητα μαύρο χρήμα, παίζει ρόλο και η μαλακία του έλληνα. Γνωρίζω κόσμο που μάζευε παρει το 1600αρι των 20000 ευρώ και αντί να επωφεληθούνε και να το πάρουν με 17000 ευρώ προτίμησαν να πάρουν δίλιτρο με τα 20000 ευρώ...
    Όταν θα πέσει η ψωλιά με τον διπλασιασμό των τελών κυκλοφορίας στο τέλος του έτους θα φταίει η καταραμένη δεξιά βεβαίως-βεβαίως....

  3. Nick avatar
    Nick 20/05/2009 14:13:21

    Σας μεταφέρω τα λόγια ενός συμμαθητή μου που έζησε για κάποια χρόνια στη Γαλλία (Γαλλίδα μητέρα γαρ).

    "Η Γαλλία είναι ένα πλούσιο κράτος με φτωχούς πολίτες. Η Ελλάδα είναι ένα φτωχό κράτος με πλούσιους πολίτες".

    Εδώ αναδειχθήκαμε υπερδύναμη στις off-shore, τι μου λέτε τώρα.

  4. matakis avatar
    matakis 20/05/2009 14:16:09

    @1 : Μου θυμίζει μια φορά που βγήκα για χριστ/κα ψώνια κάπου στο 1994.... Βλέπω ένα ωραίο πουλόβερ και ρωτάω την πωλήτρια τιμή....
    "240.000 δραχμές" μου λέει με την άνεση και την αφέλεια της ηλικίας της (ήταν δεν ήταν 20 ετών).
    "Πλάκα μου κάνετε" της λέω....
    "Μα είναι Iceberg" μου λέει....

  5. Peter_Pan avatar
    Peter_Pan 20/05/2009 14:44:56

    αν προσθέσεις όσα αυτοκίνητα πουλήθηκαν ειναι περίπου 30.000 δηλαδή στα 12.000.000 κατοίκους δεν υπάρχουν 30.000 να μπορούν να αγοράσουν ακριβό αυτοκίνητο ?? μη τρελλαθούμε...

  6. Vass avatar
    Vass 20/05/2009 16:10:05

    Τα συμπεράσματα είναι πρόχειρα και δεν αναφέρομαι στα λιμνάζοντα κεφάλαια. Η αγορά του μεταχειρισμένου είναι αυτή που έχει βουλιάξει περισσότερο επειδή δεν υπάρχει εύκολος δανεισμός από τις τράπεζες. Η κρίση μεταφέρθηκε και στην αγορά των καινούργιων και δεν ήταν μόνον ο δύσκολος δανεισμός όσο και η ανοησία του Υπουργείου Οικονομικών να κάνει παιχνίδι ανακοινώσεων με τα τεκμήρια τα οποία τελικά δεν εφάρμοσε. Αυτά καθήλωσαν την αγορά αυτοκινήτου από τα μισά της περσινής χρονιάς. Η μείωση στα ειδικό τέλος επέτρεψε σε πολλούς να αποκτήσουν ένα καινούριο μάλλον ακριβό αυτοκίνητο αντί ενός μεταχειρισμένου που θα έβρισκαν με τα ίδια χρήματα πριν από ένα χρόνο. Η αγορά μιας 3άρας BMW δεν είναι δείγμα πλούτου και θα υπάρχουν πάντα πενήντα υδροκέφαλοι συμπολίτες μας να αγοράζουν τα Hummer για να τους δείχνουν όταν στριμώχνονται στο Κολωνάκι. Αυτός που έχει χρήματα για να αγοράσει από την τσέπη του Cayenne δεν θα πτοηθεί εύκολα από μια τέτοια κρίση. Οι προβληματικοί ήταν αυτοί που δανείστηκαν τα λεφτά. Κάποιοι μάλιστα που είχαν πρόθεση να αγοράσουν Bentley δεν το έκαναν γιατί θα έδιναν στόχο στις επιχειρήσεις τους. Δεν μπορούν να απολύουν τους υπαλλήλους τους προφασιζόμενοι την κρίση και να κυκλοφορούν με όχημα των 250000 ευρώ.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 16:24:34

    @5 Μα αυτοί έχουν ήδη ακριβά αμάξια, οπότε τι παίζει;

  8. sofi avatar
    sofi 20/05/2009 21:07:13

    Δανείστε μου να πάρω και εγώ κάτι σε ξέσκεπο!

  9. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:58:13

    8 αμαν βρε Σοφη, θα σε καψει ο ηλιος