12/12/2010 08:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μαχαίρι θα πέσει επι δικαίων και αδίκων στις ΔΕΚΟ

Κάθε ημέρα αποκαλύπτονται όλο και περισσότερο τα ψέματα που ξεφουρνίζει η κυβερέρνηση. Τελευταίο αυτό με τις μειώσεις στους μισθούς των ΔΕΚΟ όπου το Μαξίμου με εύσχημο τρόπο προσπαθούσε να περάσει ότι θα γίνουν περικοπές μόνο στο 10% των εργαζόμενων κι ότι εξαιρούνται οι ΔΕΚΟ που είναι εισηγμένες. Ωστόσο, όπως όλα δείχνουν, το μαχαίρι θα πέσει επί δικαίων και αδίκων και θα είναι τόσο μεγάλο που θα προκαλέσει τεράστιο σοκ.

Αποκαλυπτικό το ρεπορτάζ του Εθνους το οποίο κάνει λόγο για μειώσεις στους μισθούς που θα φτάσουν το 26%, αν και κάποιοι άλλοι μιλούν ακόμη και για 35%. Ετσι, σύμφωνα με την εφημερίδα και τα παραδείγματα που δίνει:

*Σερβιτόρος με 3 χρόνια προϋπηρεσία, από τα 939 ευρώ τον μήνα, θα χάσει 138 και θα πέσει στα 801 ευρώ.
* Τραπεζικός με εννέα χρόνια προϋπηρεσίας θα πέσει από τα 1.011 στα 947 ευρώ.
* Ενας μηχανικός στον ΟΣΕ με 34 χρόνια στην υπηρεσία λαμβάνει σήμερα 3.233 μεικτά και μετά το «κούρεμα» θα πέσει στα 2.450, με τις απώλειες να φθάνουν στα 783 ευρώ τον μήνα.
* Στον ΗΣΑΠ μηχανοδηγός με αποδοχές 2.500 ευρώ, από τις αρχές του 2011 θα τις δει να υποχωρούν στα 1.900 ευρώ.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών, Θανάση Λεβέντη, οι εργαζόμενοι που θα παραμείνουν στον Ομιλο βάσει του σχεδίου της Συλλογικής Σύμβασης που τους παρουσιάστηκε θα δουν τις αποδοχές τους να μειώνονται κατά 800-900 ευρώ μεικτά τον μήνα. Βάσει του νέου νόμου θα εφαρμοστεί μείωση των συνολικών αποδοχών όσων λαμβάνουν μεικτές αμοιβές άνω των 1.800 ευρώ κατά 10% (αφορά 89% των εργαζομένων), ενώ ορίστηκε πλαφόν 4.000 ευρώ στις μεικτές μηνιαίες αποδοχές και ποσοστού 10% στις δευτερεύουσες απολαβές.
Οι εργαζόμενοι κάνουν λόγο για «κατάσταση εξαθλίωσης», τονίζοντας ότι το πλαφόν των 4.000 ευρώ τον μήνα είναι πλασματικό: «Τα στοιχεία είναι πλασματικά. Ελάχιστοι παίρνουν σήμερα 4.000 ευρώ. Η πλειονότητα των εργαζομένων με 25 χρόνια προϋπηρεσίας και με επιδόματα οικογένειας και ανθυγιεινής εργασίας παίρνει 2.200 ευρώ, και στο εξής οι αμοιβές τους θα κατρακυλήσουν στα 1.980 ευρώ» τονίζει ο πρόεδρος των τεχνικών της ΕΘΕΛ, Αποστόλης Ραυτόπουλος.
Οι ίδιοι μάλιστα επιμένουν ότι σε αρκετές περιπτώσεις οι πραγματικές μειώσεις των συνολικών αποδοχών θα φτάσουν έως και το 40%: «Ο υπουργός Υποδομών είχε δεσμευτεί ότι δεν θα ανατραπεί ο τρόπος ζωής των εργαζομένων. Ας μας πουν τώρα αν εκείνοι θα μπορούσαν να ζήσουν τρία παιδιά με 1.900 ευρώ τον μήνα μεικτά» τονίζει ο πρόεδρος των ηλεκτροδηγών του μετρό, Χρήστος Κούκης.
Τέσσερα παραδείγματα μείωσης μισθών στις μεταφορές:
Μετρό: Εργαζόμενος με 11 χρόνια προϋπηρεσίας με ειδικότητα ηλεκτροδηγού που λάμβανε συνολικές μηνιαίες αποδοχές ύψους 2.200 ευρώ μεικτά, συμπεριλαμβανομένων οικογενειακού επιδόματος και χρονοεπιδομάτων, με τον νέο νόμο θα λαμβάνει 1.980 ευρώ μεικτά.
ΗΣΑΠ: Μηχανοδηγός με 27 χρόνια προϋπηρεσίας και τρία παιδιά είχε συνολικές αποδοχές ύψους 2.500 ευρώ μεικτά τον μήνα συμπεριλαμβανομένων των οικογενειακών επιδομάτων, του επιδόματος επικίνδυνης εργασίας και του ανθυγιεινού. Από το 2011 θα παίρνει 1.900 ευρώ μεικτά τον μήνα.
ΟΣΕ: Μηχανικός με 34 χρόνια προϋπηρεσίας έπαιρνε 3.233 ευρώ τον μήνα μεικτά με τα χρονοεπιδόματα και τα επιδόματα σπουδών, θέσης, ανθυγιεινό, οικογενειακό, προγράμματος, βιβλιοθήκης και τεχνικό. Πλέον θα λαμβάνει περίπου 2.450 ευρώ.
ΕΘΕΛ: Τεχνικός με 32 χρόνια προϋπηρεσίας και δύο παιδιά έπαιρνε συνολικές μηνιαίες μεικτές αποδοχές ύψους 2.700 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων οικογενειακού επιδόματος, ανθυγιεινού και νυχτερινής εργασίας. Υπολογίζεται ότι οι αποδοχές του θα μειωθούν και θα παίρνει 2.030 ευρώ μεικτά.

Μεγάλο ψαλίδι έως και 30% θα πέσει και στις τράπεζες, τους κρατικού ελέγχου, κάτι που σημαίνει φυσικά ότι θα συμπαρασύρει και τις ιδιωτικές, αν κι αυτές έχουν ήδη αρχίσει να κόβουν όχι μόνο μισθούς αλλά και κεφάλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zackii avatar
    zackii 12/12/2010 08:31:40

    Αυτοί του έδωσαν τη λευκή επιταγή εδώ και είκοσι μέρες, ας κάνουν τώρα καλά. Και στο τέλος τέλος, μπορεί να χάσουν από το μισθό τους έχουν όμως.....το Σγουρό περιφερειάρχη. Ας πληρώσουν και κάτι παραπάνω γιαυτή την τιμή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ zackii 12/12/2010 10:40:31

      +1000
      Σοσιαλισμό δεν ήθελαν?
      Ας πρόσεχαν

  2. Tem avatar
    Tem 12/12/2010 10:56:10

    Εχουν και τον Καμίνη για Δήμαρχο. Ας πρόσεχαν ακόμα περισσότερο.

  3. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2010 11:00:44

    και .....100 να τους δώσουν.... η πράσινη νομενκλατούρα τους ..δεν θα πει γκιχ

  4. ruddock avatar
    ruddock 12/12/2010 11:17:39

    Μόνο σ'εμένα φαίνονται αστείες αυτές οι μειώσεις ?
    Δηλαδή από τα 2200 ο άλλος θα παίρνει...1900 !
    Τι λες βρε παιδί μου,τόσο κακό ??!!
    Εγώ αν επαιρνα ποτέ στη ζωή μου 1900 ευρώ μισθό,μπορεί και να πέθαινα από καρδιακή προσβολή.
    Κι έχεις τα γαϊδούρια τους δημοσίους να κλαίνε !!

  5. geopan avatar
    geopan 12/12/2010 11:24:43

    ruddock και εγώ άνεργος είμαι και θα πανηγύριζα αν έπαιρνα τόσα αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μικτά.άρα τα 1900 γίνονται κάπου στα 1400 με 1500(και πολλά λέω).άντε να ζήσεις οικογένεια με αυτά και έτσι που έχουν αυξηθεί τα πάντα..

  6. Tem avatar
    Tem 12/12/2010 11:53:31

    Είναι τόσο πορωμένοι που ακόμα και όλα να τους τα κόψουν , αυτοί πάλι ΠΑΣΟΚ θα είναι. Είναι απλά τραγικοί.

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/12/2010 12:29:50

    Εν μέρη σωστό αλλά ΔΕΚΟ και αδικημένος δεν παίζει άσε που μιλάμε για πασοκοφωλιές.

    Με μπορεί ένας πιλότος να παίρνει 3000 με πτητικό και ένα χειρούργος άλλα τόσα και η κυρά Σούλα η σοσιαλίστρια της κλαδικής να κόβει 3000 χιλιάρικα μισθό και να αισθάνεται και αδικημένη που τις τα κόβουν και θα παίρνει 2000!

  8. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2010 13:22:25

    ΠΑΣΟΚ- ΚΩΜΑ της Εργατικής Τάξης http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=75aXhXNmcCA

  9. γιωργος avatar
    γιωργος 12/12/2010 13:29:03

    Απο 2200 παει στα 1900.Θα πεινασουν οι καημενοι!!Δεν μας παρατανε!

  10. λαλακης avatar
    λαλακης 12/12/2010 13:46:22

    Οι υπαλληλοι του δημοσιου μεταφραζονται σε δημοσιο χρεος.
    Οχι απλα δεν παραγουν αλλα χρεωνουν και τη χωρα.

    Μονη λυση η γενναια μειωση των μισθων τους ωστε να αναπτυχθει
    η οικονομια με βαση τον ιδιωτικο τομεα.
    Το μεγαλυτεο προβλημα της χωρας ειναι ενα και λεγεται
    δημοσιο.

    ΔΥ=Δημοσιο Χρεος.

    Απλα πραγματα,απλη οικονομια.....

  11. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 13:51:59

    Οταν ακολουθεις μια συλλογικη συμβαση και γνωριζεις πανω - κατω τι λεφτα παιρνεις, κανονιζεις τη ζωη σου αναλογως. Αυτοι οι ανθρωποι, μαζι τους και εγω, εχουν υπογραψει και πληρωνουν δανεια, εχουν παιδια που σπουδαζουν, εχουν κανονισει τη ζωη τους με τα χρηματα που παιρνουν. Καλως η κακως αυτοι οι ανθρωποι ανηκουν στη μεσαια ταξη η οποια ειναι και στοχος.
    Αν χτες επαιρνες 2500 μικτα και αυριο παρεις 1500 μικτα ολα εχουν τιναχτει στον αερα. Μιλαμε οτι ολοι οι οικογενειακοι προυπολογισμοι τιναζονται στον αερα και φτανουμε στην αρχη της κρισης που ξεκινησε απο την Αμερικη, τοτε που δεν μπορουσαν να πληρωθουν τα στεγαστικα δανεια, τοτε που οι τραπεζες δεν μπορουσαν να εισπραξουν απο τους εξαθλιωμενους μη εχοντες και οι κυβερνησεις για να τις σωσουν μοιραζαν δις στους μεγαλοτραπεζιτες.
    Ο Αντωνης ο Σαμαρας λεει οτι χρειαζεται αλλο μιγμα πολιτικης και οχι μειωση μισθων. Ο Κωστας ο Καραμανλης ελεγε παγωμα μισθων. Και οι δυο λεγανε και λενε να μην μπουμε στον φαυλο κυκλο της υφεσης.
    Το Πεφωτισμενο μυαλο που κυβερναει τη χωρα, ο Γεωργιος Ανδρεα Παπανδρεου η δεν θελει να καταλαβει που οδηγουμαστε η εκτελει συμβολαιο για να μην πω διατεταγμενη υπηρεσια.
    Οικονομικα εγω δεν γνωριζω, ξερω ομως να διαχειριζομαι τον οικογενειακο μου προυπολογισμο. Το σιγουρο ειναι οτι η θα μας παρουν το σπιτι που πληρωνουμε δεκα χρονια τωρα η θα παμε φυλακη.
    Γι αυτο φιλοι μου μην μπαινετε στο τρυπακι του κοινωνικου αυτοματισμου απο την οψη που θελουν αυτοι. Μπορουμε ολοι να πουμε υπαρχουν και καλυτερα και να μην λεμε υπαρχουν και χειροτερα.

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 14:05:37

      Aιολικε εαν δεν πειραχθουν οι μισθοι των ΔΥ τοτε θα πρεπει να πειραχθουν κι αλλο οι εξαθλιωμενοι ΙΥ και να αυξηθει η φορολογια.

      Ειναι θεμα προταιρεοτητων.

      Το μεγαλυτερο σκανδαλο στην μεταπολιτευτικη Ελλαδα
      ειναι η δημιουργια των Α κατηγοριας πολιτων που ειναι ΔΥ
      και των πεταμενων ΙΥ.

      Για αυτα φιλε δεν φταιει το ΔΝΤ και ο Ολι ρεν
      Οι ξενοι σκασιλα τους , μειωση ελλειματος θελουν

      Το πως θα γινει αυτο ειναι καθαρα εσωτερικη υποθεση

  12. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 14:14:33

    Λαλακη οι εργαζομενοι δεν κυβερνουν το δημοσιο, ουτε υπογραφουν αμαρτωλες συμβασεις. Οι διοικουντες δημοσιο και Δεκο, οι εχοντες δικαιωμα υπογραφης, τα γκολντεν μπους αν θελεις εχουν ονοματεπωνυμο.
    Καταργησε αυριο το νομο περι ευθυνης υπουργων, επανεφερε τον κακουργηματικο χαρακτηρα της απιστιας στην υπηρεσια και τοτε ελα να μου πεις ποιος θα δημιουργησει ελλειματα.

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 15:10:30

      Και βεβαια πρεπει να καταργηθει ο νομος περι ευθυνης υπουργων.

      Μονο που μαζι μ αυτον πρεπει να καταργηθει και το μεταπολιτευτικο
      σοσιαλ-χουντικο μοντελο των προνομιουχων ΔΥ

      • Λαρισαίος avatar
        Λαρισαίος @ λαλακης 12/12/2010 16:13:11

        Καλά βρε Λαλάκη, που τους είδες εσύ τους προνομιούχους ΔΥ; Ξέρεις εσύ κανέναν που να παίρνει 4000 καθαρά το μήνα; Γιατί και οι δύο γονείς μου ΔΥ ήτανε, βγήκανε στη σύνταξη και τέτοια λεφτά δεν είδανε μήτε στα όνειρά τους. Εγώ είμαι ΙΥ, τραπεζικός κιόλας τρομάρα μου. Και ο δικός μου μισθός θα μειωθεί, μην ανησυχείς γι αυτό. Αλλά δε θα μειωθεί το έλλειμα του κράτους έτσι. Γιατί δε με πληρώνει το κράτος.

  13. paskitis avatar
    paskitis 12/12/2010 15:10:19

    λοιπον μαλλον δεν καταλαβατε κατι σχετικα μετα παραδειγματα η οι καημενοι της εθελ ειναι σε μαυρα μεσανυχτα
    εγω εχω μικτες αποδοχες 1750 +450 υπερωριες κυριακες νυχτερινα
    συνολο 2200 μεικτα δηλαδη 1500 καθαρα
    με την νεα συμβαση θα παιρνω 1160 μεικτα!!!!μαζι με τις κυριακες νυχτερινα κλπ
    κατω απο 900 ευρω καθαρα.μειωση 600 ευρω!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ paskitis 12/12/2010 15:16:55

      ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισες?

      Γιατί σκούζεις?

      • σοβαρος κεντροδεξιος avatar
        σοβαρος κεντροδεξιος @ Orestios 13/12/2010 10:57:29

        εσυ ψηφοφόρε του βουλγαράκη μάλλον θα παρεις αυξηση

  14. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 15:53:36

    Λαλακη υπαρχουν και καλυτερα. Ασε την καραμελα που πιπιλας και δες τι γινεται γυρω σου. Αυτο που καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου ειναι οτι παρακαλας το θεο να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.
    Στην Ευρωπη ο κατωτερος μισθος ειναι 1200 ευρω. Προσπαθησε να παρεις και εσυ αυτα τα χρηματα αντι να σκεφτεσαι πως θα γινει ολη η Ελλαδα Βουλγαρια η Σκοπια σε λιγο καλυτερη εκδοση με 560 ευρω μισθο.
    Και ακου και κατι που μου ελεγε οχασαπης της γειτονιας μου. Αμα δεν εχεις εσυ δεν εχω ουτε και γω. Προσπαθησε λοιπον να ανεβεις και εσυ οχι να κοντυνεις τους αλλους.

    Φιλικα, ΑΙΟΛΙΚΟΣ

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 16:56:34

      Αιολικε φιλτατε ,λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν.
      Λεφτα που υπαρχουν εβλεπε ο ΓΑΠ

      Παιρνουμε και διαλεγουμε.
      Η μειωνουμε κατα πολυ τους μισθους του δημοσιου και γενικα το κρατος η μειωνουμε κι αλλο τους μισθους στον ιδιωτικο τομεα
      για τον οποιο δε βλεπω να στεναχωριεσαι και πολυ.
      Τι λες, να παμε τον μισθο του ΙΥ στα 200 ευρα να τελειωνουμε;

      Εγω εχω αλλη γνωμη φιλε.

      Τερμα ο υπερδανεισμος του δημοσιου 50-60% κατω οι μισθοι των ΔΥ
      και θα δεις πως ουτε ΔΝΤ θα χρειαζεται ουτε πολλα δανεικα
      και αναπτυξη του ιδιωτικου τομεα θα εχεις ,αφου θα μειωθουν ευκολα οι φοροι.

      Ολα ειναι θεμα προταιρεοτητων ,και το πως αντιλαμβανεται καποιος
      τις εννοιες πατριδα και κοινωνια....

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 12/12/2010 17:03:18

      Οσο για την Κατσικα του ΔΥ γειτονα ,αυτη ειναι στην ουσια
      κλεμμενη ,προερχεται εμενα και αλλα κοροιδα ιδιωτες-χαμηλοσυνταξιουχους-ανεργους κα

      Δε χρωστα η υπολοιπη κοινωνια να εξαθλιωνεται και να λιμοκτονει
      για να μην θιγουν οι ΔΥ οι λουσατοι και καλοθρεμενοι της μεταπολιτευσης.

      Στην τελικη της Ολυμπιακης οι συμβασιουχοι γιατι να την πληρωσουν μονο αυτοι ,οι υπολοιποι ειναι ποιο εξυπνοι;

      Οι ΔΥ ειναι το μεγαλο προβλημα της Ελλαδας ,οσο ποιο γρηγορα
      το καταλαβουμε τοσο ποιο ευκολα θα απεγκλωβιστουμε.

      Φιλικα λαλακης

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ λαλακης 12/12/2010 17:12:43

        Αντιστρέφοντας τον συλλογισμό σου, αν οι μπατακτσήδες ιδιώτες πλήρωναν τους φόρους που τους αναλογούν, τότε δεν θα χρειαζόμασταν τη τρόικα.
        Γκέγκε λαλάκη;

        • λαλακης avatar
          λαλακης @ Strange Attractor 12/12/2010 17:25:32

          Φιλτατε ,γκεγκε-strange Attractor

          Να πληρωσουν οι ιδιωτες και η κοινωνια(μεσω ΦΠΑ κλπ) υπερ ποιον;

          Αυτο ειναι το βασανιστικο μου ερωτημα.

          Για να χλαπακιαζουν οι στρατιες αργομισθων
          κομματικων στο δημοσιο και ετσι να ψηφιζουν
          τα κομματα στις εκλογες;

          Μα αυτο γινονταν τοσα χρονια και γιναμε
          χωρα ζητιανα της Υφηλιου.

          Τωρα απαιτουμε οι Γερμανοι και λοιποι
          συμμαχοι και φιλοι να ταιζουν αυτοι τους Ελληνες αγωνιστες ΔΥ.
          (Αφου εξαθλιωσαμε πρωτα τον ΙΥ)

          Στ αρματα ,στ αρματα εμπρος στον αγωνα!!!

          • Lalakis avatar
            Lalakis @ λαλακης 12/12/2010 23:05:58

            Ρε μάστορα γιατί δεν τα βάζεις με τα κόμματα που χάλασαν την Ελλάδα και τρίβεσαι μόνο με του Δ. Υπαλλήλους; Σε παράτησε καμιά εφοριακός και δεν το ξεπέρασες;

  15. paskitis avatar
    paskitis 12/12/2010 18:41:09

    καλα το χρεος της ελλαδας και το ελλειμμα πιστευεις οτι ειναι απο την μισθοδοσια των δημοσιων υπαλληλων?
    καλα απο αυτο το μπλογκ δεν διδαχτηκες τιποτα?εδω μεσα το 90% ειναι δεξιοι και παρολα αυτα ειναι πιο αριστεροι απο το πασοκ
    παρε ενα μικρο μαθημα τωρα για να μην λες τα τρελα που λες
    αν ολοι οι ελληνες ειχαν αυριο μισθοδοσια 0 δηλαδη ολοι δουλευαν δωρεαν η αναπτυξη θα ηταν ακομα σε αρνητικο προσημο -.αυτο λεει πολλα
    κατι που αποδεχτηκε η τροικα οταν το εθεσε ο ρομπολης αλλα επιμενουν στα ακριβως αντιθετα στην θεωρια του αποπληθωρισμου.κατι εντελως λαθος αφου οι τιμες δεν προκειται να πεσουν και ο πληθωρισμος συνεχως τροφοδοτειται απο αυξησεις διχως τελος.
    με τις αυξησεις των εισιτηριων και τα τιμολογια δεκο ,οι οποιες μειωνουν μισθοδοσια κατα 40%, ο πληθωρισμος θα ανεβει καθετα.
    αν τωρα ανεβει το πετρελαιο κατα 10% μονο και βγουν απο την χορηγηση επιδοματος ανεργιας 100.000 ατομα θα γινει το σωσε
    σε 1 μηνα ληγουν τα επιδοματα ανεργιας 100.000 ανθρωπων και πλεον δεν δικαιουνται τιποτα.θες και αλλους ανεργους?πιθανον να τους εχεις
    επισης κατι που δεν ειπαν και πρεπει το μπλογκ να το κανει σημαια ειναι οτι μεταξυ των 2 δοσεων ιαν και μαρτιου αναζητουνται πλεον εσοδα 6 δις......
    ελπιζω αυριο ο σαμαρας να πει ενα τεραστιο ΟΧΙ παρεα με την αριστερα γιατι πλεον η κατασταση ξεφευγει απο καθε ελεγχο λογικης και στοιχειωδους οικονομιας
    ειμαι σιγουρος οτι διαβαζει αυτο το μπλογκ.ας κανει το αυτονοητο.ας βγαλει απο το βουρκο τους ιδιωτικους υπαλληλους που ειναι εδω και 20 χρονια, κ να μην τους παει τους δημοσιους να τους κανουν παρεα
    ναβγουνε ολοι απο το βουρκο
    δειτε τα παραπανω ως παρακληση ενος πρωην πασοκου
    το πασκιτης το βαζω απο ενοχη και γιατι δεν θελω να κρυβομαι απο την ανωνυμια του μπλογκ και να κανω πως δεν ειχα συμμετοχη στο εγκλημα

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ paskitis 12/12/2010 19:20:17

      Aγαπητε paskitis

      Μελετησα τις αποψεις σου.

      Φιλε εαν δε σπασεις αυγα ,δεν κανεις ομελετα.

      Μια ειναι η λυση για να μην παιθενουν απο πεινα σε λιγο
      οι ανεργοιδιωτικοι.

      Γεναιο κοψιμο μισθων στο δημοσιο.(50% και βαλε)

      Ενναλακτικα απολυσεις στο δημοσιο

      Εγω προτεινω οχι απολυσεις αλλα μισθους - επιδοματα στο δημοσιο.

      Αλλιως φιλε θα εχουμε θανατους απο πεινα εαν συνεχισουν οι
      τρελες του Ελληνικου δημοσιου με τα ΄'κεκτημενα'' και τα ωριμα
      δικαιοματα .
      Και πολιτες φιλε πρωην πασοκε (υπηρξα τροτσκιστης) ειναι
      οχι μονο οι ΔΥ αλλα και ο τελευταιος Ελληνας.

      Εαν δεν διαλυθει το μεταπολιτευτικο δημοσιο η χωρα θα
      συνεχισει να υποφερει.

      Φιλε πρωην πασοκε τα κομματα κατεστρεψαν την Ελλαδα.
      Καταντησαμε σαν τους ανατολικοευρωπαιους του 90 που ετρεχαν
      μεταναστες κι ας ειχαν πτυχια.

  16. anonymos avatar
    anonymos 12/12/2010 20:24:23

    Δεν λυπάμαι καθόλου, όταν κάποιος ψηφίζει να μειωθεί ο μισθός του άλλου έρχεται και η ώρα του.

  17. anonymos avatar
    anonymos 12/12/2010 20:26:20

    Το άλλο το ακούσατε ο Χρυσοχοιδης διέταξε τις τιμές να μειωθούν, τι νομίζει ότι είναι μπάτσοι και τους διατάζει να δείρουν κανένα παιδάκι?

  18. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 12/12/2010 21:29:32

    Λαλάκη, δέν παίζεσαι !

    Είσαι αφοπλιστικά απλός κι αποστομωτικά σωστός. Η καθαρή έκφραση της κοινής λογικής, η "λαϊκή" φωνή του αυτονόητου, που τό'χαμε απο κόμπλεξ και απο φόβο φυλακισμένο στην άκρη της γλώσσας μας τόσα χρόνια. Μήν τύχει και μας πούνε νεοφιλελεύθερους - δεξιοί κι αριστεροί !

    Πές τα χρυσόστομε !

  19. Ορεσίβειος avatar
    Ορεσίβειος 12/12/2010 22:16:14

    στις ΔΕΚΟ βάζουν μαχαίρι αλλα αφήνουν τα διόδια αθικτα. Ο πρόεδρος των εργολάβων που εκπροσωπεί μονο τις 3 μεγαλες τεχνικές εταιρίες κάθε εβδομάδα τα λεει με τον υπουργο για το πως θα αντιμετωπισουν τις αντιδράσεις του κόσμου.
    Το Πασοκ ειχε υποσχεθεί να μειώσει τα διόδια που εχουν ανέβει κατακορυφα πριν αρχίσουν τα έργα. Ο υπουργός ομως βλεπει κάθε βδομάδα το πρόεδρο. Και κάνει ότι του λεει ο πρόεδρος