#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2011 18:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μακρύ, αόρατο, χοντρό χέρι του Εφιάλτη



Υπάρχει ένα μακρύ, αόρατο χέρι που κινεί τα νήματα των διαρκών απαιτήσεων των Ευρωπαίων από τον Αντώνη Σαμαρά. Το χέρι (και το σώμα που το συνοδεύει) βρίσκεται στην Αθήνα, αν και ταξιδεύει πολύ συχνά στο εξωτερικό (Βρυξέλλες, Ουάσιγκτον, Βερολίνο). Το μυαλό που τα κινεί όμως βρίσκεται «κολλημένο» στο Μαξίμου. Και λίγο παρακάτω στο γνωστό ροζ κτίριο παρακμασμένων οικογενειών.

Η απεγνωσμένη, πλέον, προσπάθεια του ανθρώπου να επιτύχει τις φιλοδοξίες του τον κάνει απρόσεκτο. Και «φαταούλα». Όσοι όμως γνωρίζουν το παρασκήνιο επιδεικνύουν ιώβεια υπομονή, επειδή η περίπτωση χρήζει και (ψυχ)ιατρικής εξέτασης.

Η ουσία είναι ότι στις Βρυξέλλες έχει ενεργοποιηθεί ένα δίκτυο από γραφειοκράτες υπαλλήλους της Ε.Ε. και παρατρεχάμενους δημοσιογράφους, οι οποίοι ουσιαστικά λειτουργούν προβοκατόρικα στην προσπάθεια της Ελλάδας (και όχι μόνο του Σαμαρά) να βγάλουν την χώρα από το αδιέξοδο. Το «σύστημα» αυτό λειτούργησε από τους πρώτους μήνες που ήρθε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ στην εξουσία. Κατασκεύαζε ειδήσεις. Ζητούσε δηλώσεις για τα ίδια θέματα κάθε μέρα. Καλλιεργούσε την εικόνα του απομονωμένου Σαμαρά.

Ο στόχος είναι ο Σαμαράς, που πρέπει να υποταχθεί. Να γίνει σαν αυτούς. Και αυτό επιδιώκεται προκειμένου να πάει στις εκλογές με τραυματισμένο προφίλ. Να μην βλέπει ο Έλληνας και η Ελληνίδα στον Αντώνη το πρόσωπο του εθνικού ηγέτη που τον εκφράζει.

Και όσο ο Σαμαράς δεν υπογράφει, αρχίζουν τα πολιτικά παιχνίδια. Σε αγαστή συνεργασία Βενιζέλος, Καρατζαφέρης και Παπαδήμος υποστήριξαν ότι η 19η Φεβρουαρίου είναι ημερομηνία «ενδεικτική» για τις εκλογές, και όχι η απόφαση των πολιτικών αρχηγών που συνυπογράφηκε με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Και οι τρεις μάλιστα χρησιμοποίησαν την ίδια λέξη: ενδεικτική. Τυχαίο;

Το πρόβλημα όλων αυτών είναι ότι η ΝΔ ανακάμπτει και δημιουργεί προφίλ κόμματος έτοιμου για εξουσία. Άρα αυτοί θα την αποχαιρετήσουν για πολύ καιρό την εξουσία. Προσπαθούν λοιπόν να καθυστερήσουν τον χρόνο που έρχεται. Και το αναπόφευκτο. Και δίνουν παράταση ζωής σε μία κυβέρνηση χωρίς δημοκρατική νομιμοποίηση, μεταβατικού χαρακτήρα και ορισμένου χρόνου ζωής.

Ε.Σ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymos avatar
    anonymos 22/11/2011 18:14:06

    Η λύση είναι μια Αντώνη. Αυτή την στιγμή αποχωρείς από την Κυβέρνηση και ζητάς εκλογές σε 20 μέρες, κατεβάζοντας τον κόσμο στους δρόμους

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ anonymos 22/11/2011 18:52:05

      ΜΑΖΊ ΣΟΥ. Αυτό το είπα από την πρώτη στιγμή των εκβιασμών.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anonymos 22/11/2011 20:03:42

      Συμφωνώ για το σε 20 μέρες. Ο Φεβρουάριος είναι αιωνιοτητα, με ξένο θυρωρό στο θυρωρείο.

    • Michal.V. avatar
      Michal.V. @ anonymos 22/11/2011 20:19:26

      Μπράβο Ανώνυμε ! Τέρμα στους εκβιασμούς των χαρτογιακάδων σφουγκοκολάριων και των παπαγάλων των Ευρωπαίων τοκογλύφων τραπεζιτών και κυρίως τέρμα στις δολοπλοκίες της Goldman Sacs, της Λέσχης Bildenberg, και των εδώ εκπροσώπων της νέας τάξης. Φτάνει πια. Ο απλός Έλληνας πολίτης, δεν αντέχει άλλο ούτε τα χαράτσια, αλλά ούτε και τα παιγνίδια του ΓΑΠα και της παρέας του ντόπιας και ξένης, μέσα και έξω από την Ελλάδα.

      • ANGRY MAN avatar
        ANGRY MAN @ Michal.V. 22/11/2011 21:43:38

        Αυτό το έχω γράψει εδώ και μέρες, αλλά ού να το ακούσουν !!! Ο Βενιζέλος τα έχωνε στο Σαμαρά στο ΚΤΕ του Πασοκ και ο Σαμαράς του ψηφίζει τον προϋπολογισμό. Δηλαδή έχουν βάλει το Σαμαρά κνονικά στο τεράατιο βρακί τους. Αυτός να τα βλέπει. Απόσυρση ψήφου εμπιστοσύνης ΧΘΕΣ !!! ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΥΡΙΟ.

  2. ΒΕΝ avatar
    ΒΕΝ 22/11/2011 18:21:13

    Γιατί δεν τους λέει ορθά κοφτά, το Ελληνικότατον "μολών λαβέ", και να αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.

    • Λαβών avatar
      Λαβών @ ΒΕΝ 23/11/2011 01:01:56

      Το «μολών λαβέ» θα μας το πουν πολύ σύντομα έτσι όπως πάμε. Γιατί ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτοί που λαμβάνουμε, όχι αυτοί.

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/11/2011 18:32:45

    Πες ανθρωπεμου το ονομα του εφιαλτη

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Διηνεκης 22/11/2011 18:58:20

      ''Το μυαλό που τα κινεί όμως βρίσκεται «κολλημένο» στο Μαξίμου. Και λίγο παρακάτω στο γνωστό ροζ κτίριο παρακμασμένων οικογενειών.''Οδος Αραβαντινου !

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Διηνεκης 23/11/2011 01:30:56

      Αυτός έχει μαλλιά!

    • ΑΧΘΟΣ avatar
      ΑΧΘΟΣ @ Διηνεκης 29/11/2011 20:02:44

      Οι πληροφοριες μιλανε για όψιμο έλληνα (με μικρο ε) μεγαλοτραπεζίτη που στηριζει οικονομικα τον Προεκλογικο Αγωνα της φιλτάτης Καγκελαρίου.

  4. Y. avatar
    Y. 22/11/2011 18:36:41

    Ομοειδής περίπτωση με τον βασικό μέτοχο το ’04. Το Μπομπολιστάν είχε στήσει ολόκληρο επιτελέιο στις Βρυξέλλες (εδώ δε χρειάστηκε, υπάρχει μόνιμα). Τότε ο Καραμανλής απέτυχε, και άρχισαν οι εκπτώσεις. Αν σήμερα αποτύχει κει ο Σαμαράς, τετέλεσθαι. Να αρχίσουμε να αυτοκτωνούμε ομαδικά, όπως έκαναν τα μέλη από τις θρησκευτικές σέχτες στην Ονδούρα (..ή κάπου εκεί)
    Σαμαρά μη μασάς, γιατί μας έχασες

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Y. 22/11/2011 20:14:41

      ο Σαμαρας δεν μασαει!
      Θα μας εχει ολους διπλα του. Ενωμενους, δυνατους.!!
      Ολοι εξω απο την Συγγρου για συμπαρασταση.
      Να κατεβουμε ολοι στο δρομο.
      Οι εκβιασμοι αυτη τη φορα δεν θα περασουν!

      • ANGRY MAN avatar
        ANGRY MAN @ stanley@gr 22/11/2011 21:53:14

        Το κακό με τους περισσότερους στη ΝΔ είναι ότι μιλάνε για αγώνες αλλά περιμένουν να τους κάνουν οι άλλοι. Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει σε εσπερίδα της ΤΟ Θησείου, ο μόνος μ.... που είχα πληρώσει πρόσκληση ήμουν εγώ και όλοι οι άλλοι είχαν πάει με προσκλήσεις τιμής ένεκεν, ως Πρόεδροι ΤΟ, ως στελέχη του Δήμου, ως ... ως ... ως .... Εκεί άκουγα μια Πρόεδρο ΤΟ των Βορείων Προαστείων, που παραπονιόταν, γιατί ο γιος και η νύφη της, ειδικοί συνεργάτες κάποιου ΓΓ τότε, έπαιρναν μόνο ένα ποσό της τάξεως των 2.000 περίπου ευρώ καθαρά, από καθεμία από τις 2 θέσεις που είχαν βολευτεί και στενοχωριούνταν ότι αυτά δεν ήταν λεφτά για τις σπουδές που έκαναν τα παιδιά στο εξωτερικό (δεν είχαν καν δοκιμάσει με πανελλήνιες). Κάπως έτσι κόπτονται για αγώνες όλοι της ΝΔ, αρκεί να τους κάνουν οι άλλοι γι' αυτούς. Δείτε τί γίνεται στο Δήμο Αθηναίων, που τα στελέχη του κόμματος της ΝΔ δεν μπορούν να κάνουν ούτε αντιπολίτευση της προκοπής, γιατί οι του Πασοκ εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι ίδιοι οι δεξιοί είχαν προωθήσει σε κάποιες νευραλγικές θέσεις πασόκους, έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους και έτσι οι πασοκοι σήμερα τους υπενθυμίζουν τις "χρυσές δουλειές" που έκαναν οι δεξιοί, τις οποίες βεβαίως έκαναν με τη βοήθεια των παιδιών του πασοκ που είχαν προωθήσει, όπως θέσεις προισταμένων νομικών υπηρεσιών κι έτσι δεν μπορούν να κάνουν αντιπολίτευση υπό τη δαμόκλει σπάθη των αποκαλύψεων. Για συνέλθετε !!! Όλοι στο δρόμο σε διαδηλώσεις έως την πτώση της κυβέρνησης με πρώτο το Σαμαρά. Αντάρτικο χαζεύοντας τις βιτρίνες του Media Markt δεν γίνεται. Η πλατεία Συντάγματος έπρεπε να είναι το αρχηγείο του.

  5. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/11/2011 18:43:38

    "στο γνωστό ροζ κτίριο παρακμασμένων οικογενειών."

    Υπάρχει τέτοιο κτίριο εκεί?

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 22/11/2011 18:51:06

    Το θέμα είναι γιατί δεν βγαίνει ΟΡΘΑ- ΚΟΦΤΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ και να πει εκλογές θα γίνουν Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ. Γιατί αλλιώς ομιλούμε για ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΎΡΙΑ ΕΊΣΟΔΟ , χωρίς δηλαδή τανκς αλλά με γραβατούλες και κουστουμάκια αλλά ΚΑΙ ΤΑΓΕΡΑΚΙΑ ....... να το συνεχίσω ή όχι.

    • tak avatar
      tak @ ΣΠΥΡΟΣ 22/11/2011 20:20:03

      Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι,Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι......

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΣΠΥΡΟΣ 22/11/2011 20:43:27

      Γιατι δεν εξαρταται απο αυτον.Το ΠΑΣΟΚ εχει πλειοψηφια στη βουλη.
      Το μονο που μπορει να κανει ο Σαμαρας ειναι να φυγει απο την κυβερνηση αλλα η κυβερνηση θα συνεχισει.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ ψυχραιμια 23/11/2011 16:14:46

        ΛΑΘΟΣ !!!

  7. βισάλτης avatar
    βισάλτης 22/11/2011 18:54:32

    Είναι εύκολα τα πράγματα για τον αντώνιο επειδή το σύστημα έχει γίνει μισητό από τον λαό..Δεν σώζονται ούτε με αχυρανθρώπους ούτε με παραπλανήσεις..Αυτό που χρειάζεται να κάνει είναι η πρακτική της κοινής λογικής που θέλει όπου υπάρχουν οικονομικά εγκλήματα να υπάρξουν και εγκληματίες, και επειδή οι καλοί λογαριασμοί κλπ. να διερευνηθεί από έγκυρα γραφεία η λογιστική διερεύνηση του χρέους με παράλληλη δίωξη εντός και εκτός για παράνομες ενέργειες μόχλευσης και συγκρουόμενων συμφερόντων..
    Τέρμα οι ομελέτες χωρίς αυγά....ή θα πάει με τους σάπιους -ανάξιους -διεφθαρμένους φεουδάρχες που είναι μαριονέτες συμφερόντων και που νοιάζονται για τον λαό όσο και οι λουδοβικίζοντες τον μεσαίωνα για να γλύψει κανα κόκκαλο (προνόμια και άσυλα κομμένα στα μέτρα τους), ή θα αποφασίσει να συγκρουστεί οπότε να ξέρει ότι θα έχει τον λαό με το μέρος του...και ο λαός πλέον ωρίμασε αρκετά για να μπορεί να διακρίνει τα κουνάβια ακόμα και όταν χαμογελούν "ειλικρινώς" ενώ από την άλλη τον προδίδουν, από τους πατριώτες..

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 22/11/2011 18:57:12

    Οι φορές που οι 'Ελληνες είπαν όχι όταν μας ζητήθηκε γη και ύδωρ στο παρελθόν είναι γνωστές. Θα προσθέσω ότι τον Κέννεντυ οι Αμερικάνοι τον θυμούνται όταν είπε όχι στη μεταφορά στρατηγικών πυραύλων των Σοβιετικών στην Κούβα. Πριν από τότε η προεδρεία πήγαινε από το κακό στο χειρότερο.

    Υπάρχει διαπραγμάτευση για το πόση γη και πόσο ύδωρ ζητούν οι Βρυξέλλες και το Βερολίνο, από υπογραφές, τώρα ζητούν επιστολές. Ας τους στείλει κάτι γενικόλογο υπέρ των στόχων της δημοσιονομικής προσαρμογής ως το 2015 να ησυχάσουν.

    Αν επιμείνουν σε δεσμευσεις για συγκεκριμένες πολιτικές για τη νέα κυβέρνηση, η απάντηση του Έλληνα προέδρου της αξιωματικής αντιπολίτευσης πρέπει να είναι αρνητική.

  9. Twins avatar
    Twins 22/11/2011 19:00:20

    Ή κάνεις την μεγάλη κολοτούμπα και το υπογράφεις ή το αρνήσε αιτιολογιμένα.

    Αυτα τα μισα-μισά μπερδεβουν το κόσμο, και προσβάλουν την εμπιστοσύνη

    • dracon avatar
      dracon @ Twins 22/11/2011 19:45:52

      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
      Είναι το μοτο κάποιας πετυχημένης τηλεοπτικής διαφήμισης.
      Τοι ίδιο ισχύει και για τη περιβόητη νέα δανειακή
      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
      Μήπως την έχει δει κανείς,την έχει διαβάσει,βρίσκεται κάπου αναρτημένη ή δημοσιευμένη;
      Ακούγεται ότι ακόμη συντάσσεται στις Βρυξέλλες και δεν θα είναι έτοιμη πριν από τα Χριστούγεννα .
      Πως καλούνται τα κόμματα να υπογράψουν και να δεσμευτούν για την εφαρμογή μιας σύμβασης-φάντασμα;
      Γιατί δεν ζητείται η υπογραφή θεσμικά δηλ.με απόφαση οργάνου της ΕΕ (Κομμισιον,ευρωβουλή,συμβούλιο ) ,στην οποία απόφαση θα προσαρτάται και το κείμενο προς υπογραφή;
      Γιατί την απαίτηση για υπογραφή διακινούν πρόσωπα (Σοιμπλε,Αλφαταζ κοκ) που δεν διαθέτουν καμμία εξουσία εκπροσώπησης;
      Γιατί δεν βρίσκεται ούτε ένας πολιτικός αρχηγός να κάνει ένα μαθημα δημοκρατίας ,στο κύκλο της Φραγκφούρτης (Μερκελ,Σαρκοζυ,Σοιμπλε,Μπαροζο,Λαγκαρτ,Ομπαμα ) ,που ενώ στο όνομα της δημοκρατίας βομβαρδίζει την Λιβύη,την καταργεί για τους πολίτες της ευρωζώνης;
      Γιατί ο Σαμαράς δε δηλώνει ευθαρσώς ότι είναι ενάντια στη δημοκρατία και στη κοινή λογική να δεσμευτεί για κάτι που δεν γνωρίζει;
      ΥΓ1 Ο γνωστός Ιωάννης Μεταξάς είπε και ένα ακόμη όχι,αν και δικτατωρ.
      Ειπε όχι στην αποπληρωμή του δανείου το 1936, γιατί η καταβολή των δόσεων θα έθετε σε κίνδυνο την υγεία και την ευημερία των ελλήνων και κέρδισε την υπόθεση στο διεθνές δικαστηριο .
      Ενα ιστορικό παράδειγμα προς μελέτη και μίμηση από τους ντόπιους οσφυοκάμπτες.
      ΥΓ 2 Στη νέα δανειακή θα υπάρχει ρήτρα παραίτησης από την εθνική ασυλία και υπαγωγή του δανείου στο αγγλικό δίκαιο,έτσι ώστε οι δανειστές να μπορούν να κατασχέσουν από τα νησιά μέχρι το Παρθενώνα.
      ΥΓ3Στη Κορέα το ΔΝΤ υποχρέωσε τους πολίτες να λιώσουν τα χρυσαφικά τους και να τα παραδώσουν στους δοσίλογους της κυβέρνησής τους.Προηγουμένως είχαν υπογραψει παρόμοια Υπευθυνη Δήλωση.

      • CORMORAN avatar
        CORMORAN @ dracon 23/11/2011 12:01:11

        Συμφωνω απολυτα! Πραγματι "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ". Γιατι αραγε; Ο Σαμαρας ΔΕΝ ειναι Παπακωνσταντινου...

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/11/2011 19:11:00

    ''Το πρόβλημα όλων αυτών είναι ότι η ΝΔ ανακάμπτει και δημιουργεί προφίλ κόμματος έτοιμου για εξουσία. ''
    ;;;;;;;;

  11. pg avatar
    pg 22/11/2011 19:12:34

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ, ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝΕΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΔΕ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΝ ΠΕΡΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ή ΜΗ. ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΛΠΗ ή ΣΕ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ ΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ή ΚΑΙ ΔΥΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΤΗΣ ΝΔ. ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ¨ΣΦΙΓΓΟΥΝ¨ ΟΙ Κ.... ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΜΕΣΑ ΚΙ ΕΞΩ, ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΖΗΣΕΙ...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ pg 23/11/2011 00:41:46

      Πολύ καλό αλλά δεν παίζει τώρα γιατί θα φανεί τυχοδιωκτισμός. Απλά πρέπει να επιμείνει στο ΟΧΙ. Και αν επιμείνουν με αυτό το αντιθεσμικό πρόσχημα να μην δίνουν την 6η δόση να αποχωρήσει από την κυβέρνηση και να ζητήσει άμεσα εκλογές.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ pg 23/11/2011 01:29:14

      +1000000000000
      Το αυτονόητο.
      Θα δακρύσουν οι ανταύγειες και τα κομοδινί βαμμένα νιάτα.

  12. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 22/11/2011 19:24:15

    Είπαμε:Semper fidelis, semper paratus.Ολοι έτσι είμαστε.Στη Συγγρού;

  13. Mara avatar
    Mara 22/11/2011 19:26:44

    H επιστολή που έστειλε ο Χάρρυ Κλύνν στον Αντώνη Σαμαρά.

    "Τα Ευρωκαθάρματα και τα ανδρείκελα των τοκογλύφων ξεπέρασαν όλα τα όρια, επιδιώκοντας με πολιτικά ανεπίτρεπτο και ηθικά κατάπτυστο τρόπο την καταρράκωση της Εθνικής μας αξιοπρέπειας.
    Τα ξεκούδουνα της βρωμιάρας ΕΕ και του φασιστικού μορφώματος της Γερμανίας του Δ’ Ράιχ, με τα ναζιστικά κατάλοιπα Μέρκελ και Σόιμπλε, επιδιώκουν για μια ακόμη φορά να αλλάξουν ολοσχερώς τις πολιτικές και κοινωνικές δομές της Ευρώπης, βασισμένοι στη βρικολακιασμένη εθνοσοσιαλιστική έννοια του «ζωτικού χώρου», που..
    τόσα δεινά συσσώρευσε στο παρελθόν στην ανθρωπότητα.

    Πειραματόζωο στο καλά σχεδιασμένο σχέδιο οικονομικής εξόντωσης και προτεκτορατοποίησης του Ευρωπαϊκού Νότου, η «χρεοκοπημένη» Ελλάδα, θύμα του νέου οικονομικού και ηθικού ολοκαυτώματος που εκβιαστικά επιχειρείται. Οι αλητοφασίστες της Ευρώπης γνωρίζουν πολύ καλά ότι τα σχέδια τους θα ευδοκιμήσουν μόνο όταν καμφθεί το φρόνημα και τσαλακωθεί η Εθνική Αξιοπρέπεια του Ελληνικού λαού και εκβιάζουν με συμμάχους τους θλιβερούς Παπανδρεομειοδότες, τους αχυροκαρατζαφέρηδες, τις Μητσοτακοντόρες και τους τραπεζοπαπαδήμους…

    Αντώνη Σαμαρά, μην υπογράφεις το θάνατο της Εθνικής μας αξιοπρέπειας.
    Μη βάζεις την υπογραφή σου στον ενταφιασμό της Ελλάδας και της Ελληνικής ιδέας. Πέταξε με τις κλωτσιές από το Μαξίμου τον προγραμματισμένο διαπραγματευτή της Goldman Sachs και δώσε τέλος στο κυβερνητικό έκτρωμα που παζαρεύει τις τύχες των παιδιών και των εγγονιών μας.

    Στείλε τους στο διάολο, εκεί που εξάλλου ανήκουν, και πάμε εδώ και τώρα σε εκλογές…

    ΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ…"

    Βασίλης Ν. Τριανταφυλλίδης
    (Χάρρυ Κλυνν)

  14. Y. avatar
    Y. 22/11/2011 19:32:39

    Σωστός. Να γίνει!!!

  15. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 22/11/2011 19:35:59

    factorx ΑΝ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥς ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΜΕΓΟΥΝ ΓΙΑ 10-15 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ.
    ΕΙΤΕ ΤΟΝ "ΚΑΨΟΥΝ" ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ, ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΞΩΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ "ΥΠΟΓΡΑΦΗ" ΑΠ' ΤΟΝ ΜΑΝΩΛΗ ΓΛΕΖΟ!!!

  16. Wolf avatar
    Wolf 22/11/2011 19:39:35

    ...αφήστε τους σκοταδόψυχους, όπου και αν βρίσκονται -μέσα, έξω ή περιφερειακά- πάλι το χάραμα θα κλαίνε σπαρακτικά και θα σκούζουν. Πάντα θα ζουν παρασιτικά!!!

  17. σίγουρος avatar
    σίγουρος 22/11/2011 19:49:24

    Προφανώς υπάρχει ο αρχιτέκτονας που κινεί πολιτικούς – μαριονέτες. Πάντα υπήρχε και πάντα υπήρχαν και οι πολιτικοί – μαριονέτες. Η πολιτική ιστορία του τόπου μας είναι γεμάτη από τέτοιους. Εκείνος που λείπει απ’ αυτή είναι ο άνθρωπος που επιτέλους τους έσπασε μια φορά τα μούτρα…

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ σίγουρος 23/11/2011 01:38:41

      Δεν είναι αρχι-τέκτονας, αλλοδαπή "εταιρεία" δημοσίων σχέσεων είναι που τα "κουνάει", τα νήματα.

  18. AZ avatar
    AZ 22/11/2011 19:55:10

    Ο κομης ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ζει και βασιλευει και τη ΝΔ υπονομευει.

  19. parmen avatar
    parmen 22/11/2011 20:30:54

    Το γνωστό ροζ κτήριο της Αραβαντινού που όπως είχε γράψει κάποτε η Πανδώρα στο Βήμα είχε εμφανιστεί κάποιος στο παράθυρο με το φανελάκι!!!!!!!

  20. Αριστοκλής avatar
    Αριστοκλής 22/11/2011 20:37:07

    Μη νομίζεις ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει. Τουλάχιστον ο σκεπτόμενος. Είναι πλέον ηλίου φαεινότερο. Ούτε οι Ευρωπαίοι θα μπορούσαν να τα σκεφτούν από μόνοι τους όλα αυτά, κάθε φορά και καινούργια πρωτοφανή πράγματα. Αυτό όμως δεν αποτελεί άλλοθι. Αν εκεί στη Συγγρού δεν το είχαν καταλάβει τότε κοιμούνται. Αν το κατάλαβαν τώρα άργησαν. Αν το είχαν καταλάβει και δεν μπόρεσαν να το αντιμετωπίσουν έγκαιρα η όλη εξέλιξη δείχνει ότι το επιτελείο του Σαμαρά δεν δικαιολογεί το ρόλο του. Αν είναι να παλεύει μόνος του τι χρειάζονται όλοι αυτοί δίπλα του. Είναι κρίμα. Η επιλογή συνεργατών είναι όρος εκ των ων ουκ άνευ για την επιτυχία των Ηγετών.

  21. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 22/11/2011 20:59:06

    Ρε παιδιά, πανηλίθια με έχετε κάνει να νιώθω μ αυτά τα σιβυλλικά σας. Πείτε κανα όνομα να συνεννοηθούμε.

    • Y. avatar
      Y. @ Bloody_Ophelia 22/11/2011 21:43:47

      Μητσοτακέϊικο

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ Y. 23/11/2011 00:57:24

        Το Μητσοτακέικο λέει στην Άνγκελα και το Γιούνκερ τί θα ζητήσουν απ το Σαμαρά;;

  22. Κώστας avatar
    Κώστας 22/11/2011 21:01:21

    Είμαι αριστερός .
    Αν ο Α. Σαμαράς πει το μεγάλο ΟΧΙ , θα έρθω στη Συγγρού κραυγάζοντας
    από εθνική υπερηφάνεια .
    Κρατά τις τύχες της χώρας στα χέρια του . Να μην λυγίσει !

  23. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 22/11/2011 21:03:04

    Πολυ τυχερος ο Αντωνης, ισως ο πιο τυχερος εδω και παρα πολλες δεκαετιες Ελληνας πολιτικος.... ναι μην το γελατε , ειναι σκανδαλωδως τυχερος που η μοιρα του εταξε ΑΥΤΟΣ να δωσει την πρεπουσα απαντηση σημερα στο ξενο σκυλολοι... αυτες τις μερες δεν γραφεται ποιος θα κυβερνησει σε λιγους μηνες αυτες τις στιγμες γραφεται ΙΣΤΟΡΙΑ και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει προ των κρισιμων αυτων στιγμων να ολιγωρησει.

    Αντωνη εχεις την ευκαιρια σου να μπεις στην Ιστορια σαν ο μεγαλος ηγετης που θα εμπνευσει και θα καθοδηγησει την Ελλαδα γραφοντας χρυσες σελιδες η να καρπαζωθεις σαν αθλιος τζουτζες απο τα οντως πολιτικα καθαρματα των Βρυξελλων , των ευρωκαθαρματων και των αθλιων διεθνων τοκογλυφων (οπως σοφα τους αποκαλεσε ο Χαρυ Κλυν) καταδικαζοντας την Ελλαδα και τα παιδια της σε δουλεια δεκαετιων και σε πληρη καταρακωση της αξιοπρεπειας καθενος απο εμας....

    Αντωνη εισαι πραγματικα τυχερος και για ενα ακομη λογο , γιατι πισω απο το ΟΧΙ σου (οσο πιο βροντερο τοσο πιο αποτελεσματικο θα ειναι) εχεις την ΤΙΜΗ και την ΕΥΛΟΓΙΑ να στεκεται ΟΛΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ....

    Διαγγελμα και στειλε τους ΟΛΟΥΣ (μεσα-εξω) ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ , μετα εκλογες και η ωρα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΘΑΡΣΕΩΣ.......

    Ενα βημα , μια λεξη που υπαρχει στη σκεψη ολων μας , και η σελιδα γυρνα , φτωχοι υπηρξαμε ξανα Αντωνη ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΟΙ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ !

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Νικηφορος Φωκας 23/11/2011 00:45:03

      Έτσι είναι. Αν σε απειλήσουν με εθνική καταστροφή, θερμά επεισόδια, φωτιές, θάνατο και δεν ξέρω τι άλλο βγες και πες το ανοιχτά. Αυτή τη φορά ο κόσμος θα σε πιστέψει να είσαι σίγουρος. Και τότε η ΝΕΜΕΣΙΣ κατά των κιοτήδων και απατεώνων της πολιτικής θα είναι αμείλικτη. Η αναγέννηση της Ελλάδας είναι προ των πυλών, γι' αυτό μην χάνετε την Ελπίδα σας

  24. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/11/2011 21:26:43

    ΟΧΙ
    Τά ψήγματα αξιοπρέπειας πού μάς απόμειναν ώς λαού δοκιμάζονται στήν άρνηση τού Σαμαρά νά υπογράψει δήλωση μετανοίας καί υποταγής άνευ όρων.
    Η αλαζονεία τών εξουσιαστών τούς τυφλώνει καί μερικές φορές δημιουργούν τίς
    κατάλληλες συνθήκες συνειδητοποίησης τών εξουσιοδοτημένων.
    Άν η επιμονή γιά υπογραφή γίνει η σταγόνα πού θά ξεχειλίσει τό ποτήρι, άς γίνει.
    Υπάρχουν κάποια όρια στίς σχέσεις εξουσιαστών καί εξουσιαζομένων.
    Άς γίνει συνειδητό καί από ολη τήν γηγενή πυραμίδα τών ντόπιων συνεργατών τους, ότι αυτοί τουλάχιστον κινδυνεύουν άμεσα νά πληρώσουν τήν οργή τής μάζας.
    Καί νά τό έχουν υπ' όψιν τους. Η βία είναι ανεξέλεγκτη καί τυφλή. Δέν κάνει διακρίσεις.

  25. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 22/11/2011 21:56:55

    Έχοντας μάλιστα ξεπεράσει το σκόπελο της ψήφισης των αντιλαϊκών μέτρων, που θα έχει ψηφίσει και η ΝΔ, οπότε θα του χτυπάνε το "όλοι ίδιοι είμαστε, οπότε ψηφίστε εμάς για να μην κυβερνήσει η μισητή δεξιά". Ωραία τα κατάφερες Αντωνάκη. Και Πασοκ θα ξανακυβερνά και με τη δική σου ψήφο θα περάσουν τα αντιλαϊκά μέτρα και εκλογές δεν πρόκειται να δεις απ' ό,τι φαίνεται πριν το 2013. Για συνέλθετε !!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ANGRY MAN 23/11/2011 01:21:39

      Θα έχουμε συνωστισμό ελικοπτέρων (όχι της Σμύρνης).Η πλατεία Ταχίρ θα μοιάζει με παιδική χαρά.

  26. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 22/11/2011 22:01:42

    Ολίγον έγκυος, όπως και ολίγον π...ς δεν υπάρχει. Το κρέας είτε λίγο είτε πολύ στο ίδιο σημείο βρίσκεται. Ή το βάζεις ή δεν το βάζεις. Ούτε επιστολές κεκαλυμμένες προς όλη την οικουμένη θεωρούνται άρνηση. Εδώ ή αποφασίζει ο Σαμαράς και μαζί με την Ελλάδα, που ούτως ή άλλως έχει τιναχτεί στον αέρα, θα τινάξει και την ανέτοιμη ακόμα ΕΕ ή σκύβει το κεφάλι και απλώς σώζει τους Ευρωπαίους δανειστές, αλλά όχι τη χώρα μας. Τους Ισλανδούς που είπαν όχι με δημοψηφίσματα πάντως ακόμα τους παρακαλάνε οι ξένοι για να πάρουν μέρος πίσω από τα χρήματά τους.

  27. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 22/11/2011 22:22:06

    Και για να τελειώνει το παραμύθι: αν τελικά δεν γίνουν και οι εκλογές 19 Φλαβάρη, αλλά έστω και δύο εβδομάδες μετά, τότε ο Σαμαράς θα πρέπει να παραδώσει την αρχηγία σε κάποιον που θα έχει την πυγμή και τη διάθεση να φέρει το κόμμα στην εξουσία, καθώς ο ίδιος πολιτικά θα έχει αυτοκτονήσει και θα του την έχει φέρει ο Γιωργάκης με τον Καρατζαφέρη. Με τί μούτρα θα αντιμετωπίσει τότε το λαό και πώς θα ζητήσει την ψήφο του; Για συνέλθετε !!!

  28. Tassos avatar
    Tassos 22/11/2011 22:33:03

    Ποιά κυβέρνηση κύριος? ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ? Ούτε 1 μέρα δεν μπορεί να σταθεί.

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ Tassos 22/11/2011 22:38:28

      Να σκέφτεσαι ότι όπως τη ΝΔ η εξουσία τη διαλύει (αποδεδειγμένα, γιατί όταν την έχουν ατχίζουν οι διαρροές και τα μπαϊράκια των βουλευτών, ώστε τελικά την παραδίδουν μόνοι τους - σκέψου ότι εμείς ψηφίζαμε στο κόμμα τη νταντά των Παπανδρέου και την είχαμε και σε σημαίνουσα θέση - , έτσι το πασοκ η εξουσία το ενώνει. Επίσης ο Καρατζαφέρης ξέρει και εκμεταλλεύεται στο έπακρο καταστάσεις και δημοσιότητα, δημοσιογράφος ων. Αν δεις λίγο πιο ψύχραιμα και όχι κομματικά - οπαδικά, θα δεις, ότι με την ψήφο Σαμαρά περνούν τα σκληρά μέτρα, γίνονται όλοι ίδιοι και χρησιμοποιώντας το άλλοθι ότι ψήφισε μέχρι και ο κ. "όχι στο λάθος", βγαίνουν λάδι και πάλι προς άγρα ψήφων. Άλλωστε αυτό το 40 χρόνια δεξιά, δυστυχώς ακόμα πουλάει στους κατ' επίφαση δημοκράτες της κεντροαριστεράς.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ANGRY MAN 22/11/2011 22:54:52

        Δεν υπάρχει κόμμα στην Ελλάδα που θα κάνει συνασπισμό σε κυβέρνηση συνεργασίας με το χουντοκόμμα.

        • ANGRY MAN avatar
          ANGRY MAN @ Tassos 22/11/2011 23:01:30

          Το χουντοκόμμα όμως είναι πρόθυμο να κάνει με όλους. Τί και αν τον προσέβαλαν τον Καρατζαφέρη και τον έβαλαν σε άλλη αίθουσα να περιμένει; Αυτός όχι μόνο δεν προσβλήθηκε, αλλά συμμετέχει και σε κυβέρνηση. Αυτός ακόμα και με την Παπαρήγα θα συμφωνούσε και ας του έδινε μόνο υπουργείο σφουγγοκωλάριου παρά τη πρωθυπουργώ. Επίσης, ξεχνάς και την άλλη πρόθυμη, που δεν συμπεριελήφθηκε στο σχήμα γιατί δεν έχει κοινοβουλευτική ομάδα, αλλιώς θα φιγουράριζε υπουργός.

  29. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/11/2011 22:37:28

    Σωστό

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΕΥΑ 22/11/2011 23:06:52

      αυριο λοιπον ξαναβγαινουν οι αγανακτισμενοι. για οσους δεν το ξερουν ραντεβου στην πλατεια!
      Συνταγματος....

  30. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 22/11/2011 23:26:52

    Ποιός ξεκίνησε την ιστορία του καλαμποκιού για να γινει πρωθυπουργός;
    Ολη η Ευρωπη εκανε τοτε παρανομες επιδοτήσεις σε αλλα προιόντα αλλα μόνο στη Ελλάδα εβαλαν προστιμο γιατι ελληνοποιουσε γιουγκοσλαβικο καλαμποκι.Και ολα αυτα για να πουλησει στους Ευρωπαιους εκδούλευση και να εξοντώσει στον αντιπαλό του.
    Ασχετα με τα προσωπα που μπλεκονται η μεθοδολογία και η πραξη εχει σημασία αλλα και το ότι το μαρμαρο το πληρωσαν ελληνες φορολογουμενοι.
    Το αιμα νερό δεν γινεται φαίνεται και η τεχνη δεν ξεχνιέται.
    Αλοιμονο στους πολίτες που περιθάλπουν τετοιους πολιτικούς.

  31. λαζαρος avatar
    λαζαρος 23/11/2011 05:35:39

    αντωνη , αυτη τη στιγμη σου ετυχε να εισαι στην ιδια συνκυρια με ολους τους μεγαλους που εμειναν στην ιστορια μας. ολοι απαντησαν ΟΧΙ. και γιαυτο ειμαστε περηφανοι ως ελληνες. μην ξεφτυλισης κι αυτους κι εμας. ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Ο ΑΓΩΝ.

  32. λέων avatar
    λέων 23/11/2011 05:43:57

    Η θέση έπρεπε να είναι να απευθυνθεί στο λαό και να ζητήσει "εκλογές" εξαρχής... Αναλαμβάνοντας και το κόστος. Τώρα είναι πολύ αργά! Από εκεί που είχε κάποιο πλεονέκτημα, τώρα σύρεται πίσω από τον κάθε υπάλληλο, στέλνοντας επιστολές με μισόλογα, σε ...παράπλευρους παραλήπτες, πιο πολύ δείχνοντας ότι παρακαλά να μη του ζητήσουν να "υπογράψει" παρά ότι ΘΈΛΕΙ... Με αποτέλεσμα να ...δείχνουν όλοι αυτόν! Μέχρι ...τέλους! Παρότι είμαστε στο και πέντε, έχει ακόμη (για πολύ λίγο...) τη δυνατότητα να κάνει το σωστό. Διαφορετικά, καληνύχτα και καλή τύχη!

  33. mx avatar
    mx 23/11/2011 08:51:36

    Η ουσία είναι ότι στις Βρυξέλλες έχει ενεργοποιηθεί ένα δίκτυο από γραφειοκράτες υπαλλήλους της Ε.Ε. και παρατρεχάμενους δημοσιογράφους, οι οποίοι ουσιαστικά λειτουργούν προβοκατόρικα στην προσπάθεια της Ελλάδας (και όχι μόνο του Σαμαρά) να βγάλουν την χώρα από το αδιέξοδο. Το «σύστημα» αυτό λειτούργησε από τους πρώτους μήνες που ήρθε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ στην εξουσία. Κατασκεύαζε ειδήσεις. Ζητούσε δηλώσεις για τα ίδια θέματα κάθε μέρα.



    giati den les poioi dimosiografoi plirwnontai ws ypaliloi tis troika stin ellada ?

  34. nektarios avatar
    nektarios 23/11/2011 10:06:46

    ο Παπαδημος ειναι ...
    ο Παπανδρεου ειναι ...
    και τα δυο δηλ. κωλοδοντα,με πολλες ριζες,που σου βγαζουν την πιστη να τα εξαγαγεις...
    οταν ομως βγουν λες: α στο διαβολο και τα πετας στα κεραμιδια...

  35. thanos avatar
    thanos 23/11/2011 11:38:56

    Απέναντι στην ΝΔ στους ψηφοφόρους της και στον Σαμαρά παίζεται ένα πολύ χοντρό παιχνίδι για να διαλυθεί η οποιαδήποτε θέληση αντίστασης στα σχέδια της τρόικας... Αν ο Σαμαράς πει όχι στις υπογραφές συντάσσεται με την πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού και έχει εξασφαλισμένη την πλειοψηφία στις εκλογές.

    Μόνο που αυτό δεν είναι εκείνο που θέλουν τα κέντρα εξουσίας εκτός και εντός Ελλάδας. Αυτό που επιζητούν είναι η διάσπαση όλων των κομμάτων και συγκεκριμένα της ΝΔ ώστε να μπορούν να τα ελέγχουν καλύτερα, να μην έχει κανείς την πλειοψηφία και κανείς να μην μπορεί να συμφωνήσει με κανένα... και μέσα από μια τέτοια διαδικασία που τους συμφέρει θα προσπαθήσουν να μην χάσουν τον έλεγχο της πολιτικής ζωής του τόπου.

    Αν τώρα ο Σαμαράς πει ναι στις υπογραφές τότε και θα γίνει αποδέκτης της δυσαρέσκειας της μεγαλύτερης μερίδας του λαού αλλά και θα κληθεί να πληρώσει το μάρμαρο, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρεωθεί και την διάσπαση της ΝΔ.

    Δεν είμαι πολιτικός για να σας πω πως πρέπει να γίνουν οι κατάλληλοι πολιτικοί ελιγμοί ώστε να απαντήσει ο Σαμαράς σε αυτή την προσπάθεια υπερφαλαγγισμού. Πιστεύω όμως ότι ο καλύτερος τρόπος είναι ο στρατηγικός αιφνιδιασμός ... θα πρέπει δηλαδή ο Σαμαράς να αιφνιδιάσει με γνώμονα τα συμφέροντα του ελληνικού λαού μακροπρόθεσμα ανεξαρτήτως κόστους και αυτός ο δρόμος να ξέρετε όλοι ότι πάντα περνάει μέσα από το ΟΧΙ

  36. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 23/11/2011 14:22:54

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΩΡΑ

  37. JIMMYS avatar