#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μήνυμα των εκλογών είναι: δεν πήραν χαμπάρι τίποτε



Οσους πολιτικούς αρχηγούς παρακολούθησα χθες βράδυ στην τηλεόραση, υποστήριξαν πως η παράταξή τους τα πήγε πολύ καλά στις εκλογές και είχε μάλιστα και εκλογικά κέρδη.

Πρώτος και καλύτερος ο πρωθυπουργός ο οποίος άφησε να εννοηθεί (έτσι γίνεται πολιτική, με …νοήματα) πως έμεινε ικανοποιημένος και δεν θα μας «ταλαιπωρήσει» μάλλον με πρόωρες εκλογές, να μην ανησυχούμε.

Οι υπόλοιποι επικεφαλής των κομμάτων ερμήνευσαν άπαντες ως νίκη της παράταξής τους το εκλογικό αποτέλεσμα. Μέχρι και οι Οικολόγοι.

Ορισμένοι πολιτικοί αρχηγοί αναφέρθηκαν εν συντομία και στην αποχή. "Ψιλομάλωσαν" κάπως αυτούς που δεν πήγαν να ψηφίσουν και αυτό ήταν όλο.

Το πολιτικό σύστημα, στο σύνολό του, έκανε ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ.  Χαμπάρι δεν πήρε δηλαδή ότι

-το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού πιστεύει πως οι εκλογές δεν μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα

-το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού πιστεύει ότι αυτό το πολιτικό σύστημα ευθύνεται στο σύνολό του για την τωρινή κατάσταση, οικονομική, πολιτική και ηθική

-το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού πιστεύει ότι αυτό το πολιτικό σύστημα δεν του δίνει την ευκαιρία να πάρει μέρος στην σύνθεση των αποφάσεων  και στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιλογή των προσώπων

-το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού έχει την χειρότερη γνώμη για το ήθος και την εντιμότητα του συνόλου του πολιτικού συστήματος, και θα συνεχίσει να την έχει μέχρι να επέλθει κάποιου τύπου κάθαρση και στρίμωγμα της διαφθοράς

-το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού, σε αντίθεση με τα δύο μεγάλα κόμματα, πιστεύει ότι το Μνημόνιο πρέπει να φύγει ΤΩΡΑ και όχι αύριο.

Θραξ Αναρμόδιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deldio avatar
    deldio 08/11/2010 21:47:44

    Την άλλη Κυριακή όλοι περιμένουν εύλογα ακόμη μεγαλύτερη αποχή, πλάκα όμως θα έχει να πάνε όλοι να ψηφίσουν και να βγούν ποσοστά συμμετοχής τίποτε 80%-85%!!! Εκεί θα είμαστε 100% ως λαός για δέσιμο!!!

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/11/2010 21:55:22

    Διακρίνω ένα μούδιασμα ή μου φαίνεται;
    Σε όλα τα επίπεδα και σε όλα τα κόμματα.
    Μάλλον το ΓΑΠ πέτυχε αυτό που ήθελε:
    Να μην αλλάξει απολύτως τίποτα και να συνεχίσει το εθνικό ξεπούλημα.
    Και η ΝΔ ψάχνει ακόμα το νόημα των εκλογών.
    Πάει, το χάσαμε το τρένο για ακόμη μια φορά.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/11/2010 21:57:18

      Διακρίνω μια ανικανότητα να αντιληφθείς οτι δημοσιεύουμε τις πιο anti- θετες απόψεις - αρκεί να είναι ευπρεπείς και όχι πράσινου επιπέδου - επειδή αυτό είναι δημοκρατία;

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Factorx 08/11/2010 22:05:01

        Σωστά! Για αυτο το antinews ειναι αυτό που λέμε ένα καλό ιστολόγιο και δεν "χαϊδεύει" τα αυτιά κανενός.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Factorx 09/11/2010 08:41:09

        Επι του θέματος ,πιστεύεις ότι έχω άδικο ή ότι τα πράγματα είναι κάπως έτσι;Γιατί άλλος τρόπος έκφρασης και άλλο αν το περιεχόμενο του σχολιού "πονάει".

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 08/11/2010 22:12:50

    πέρασα πιά τα 40 μου χρόνια κι από τότε που άρχισα να ψηφίζω τα ίδια σχεδόν πρόσωπα κυριαρχούν στην κεντρική πολιτική σκηνή, με περισσότερες άσπρες ή και καθόλου τρίχες, αλλά κατά τα άλλα το ίδιο κενά και λόγω διάβρωσης πιθανόν και λιγότερα σοφά!
    είναι πιά δύσκολο να σκεφτεί κανείς ποιός θα μπορούσε να οδηγήσει αυτό το λαό.
    ο κόσμος, εμείς, εξακολουθούμε να δίνουμε την ψήφο μας στο όνομα που ξέρουμε, μπακογιάννης στην ευρυτανία, με τα τσαρούχια κιόλας.
    πιάνεις το ψηφοδέλτιο στα χέρια σου και τα περισσότερα ονόματα δε σου λένε τίποτα, δεν είναι παράξενο που ψηφίζονται ηθοποιοί, μουσικοί....

    πάντα η ίδια κατάσταση, οι μικροί δουλεύουν κι οι επικεφαλείς καρπώνονται.

    δε θα σχολιάσω το σαμαρά, δεν είναι πρόθεσή μου να έρθω σε αντιπαράθεση με το κοινό αίσθημα του antinews, αλλά κι αυτός μέρος του ίδιου συστήματος είναι.
    αν είναι καλύτερος ή χειρότερος αυτό θα αποδειχτεί σύντομα, ελπίζω, κι αυτό επειδή ετούτη τη στιγμή δεν υπάρχει πραγματική εναλλακτική.

    οντως, οι εκτιμήσεις του χθεσινού αποτελέσματος είναι για γέλια, αλλά αυτό είναι και το ταλέντο των πολιτικών, να ερμηνεύουν όπως τη συγκεκριμένη στιγμή εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους. αφού δεν ακούσαμε ότι η αποχή είναι επιδοκιμασία της πολιτικής πάλι καλά! ή το είπε κανείς και δεν το άκουσα;!

  4. zame avatar
    zame 08/11/2010 22:14:19

    Δια της ΑΠΟΧΗΣ.. η σιωπηρη ΑΝΟΧΗ στο Πασοκ.
    και να σκεφτει κανεις πως πριν ενα χρονο περιπου και οταν ο GAP ανελαβε την διακυβερνηση
    (το πως..& οπως ..δεν ειναι επι του παροντος.) ειχε ζητήσει.. (όχι στην ΑΝΟΧΗ ναι στην ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ)...
    Με ΑΠΟΧΗ εκφράστηκε η ΟΡΓΗ & ΑΗΔΙΑ των Πολιτών απέναντι στα κόμματα εξουσίας...
    Μηπως Ειναι καιρος αυτη η ΑΠΟΧΗ & το ΛΕΥΚΟ να παρει "σαρκα και οστα"...
    να γινει μια Άμεσα Λειτουργική Αξιοπρεπή & εφαρμόσιμη Αξιοκρατικα Ορθολογική Πολιτική Οντότητα..(και τι εννοώ.

    αν η Πολιτική εχει υποκύψει στις επιταγές της Οικονομίας, μετασχηματιζόμενη σε τυπικό Μάνατζμεντ & Οι Πολιτικοί συμπεριφέρονταν ως Μάνατζερ, δίνοντας την εντύπωση ότι τα κράτη είναι οικονομικές επιχειρήσεις .αν και
    (Αυτή ήταν μια αντίληψη που οδήγησε σε μια Κρίση οφειλόμενη κυρίως ΚΑΙ σε λανθασμένους διαχειριστικούς προσανατολισμούς...)
    τοτε ειναι καιρος ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ να πιασουν δουλειά με τα Διδακτορικα & τις Διατριβές ΤΟΥΣ & με τα αναλογα τμηματα ..τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ..σε ανοιχτο διαγωνισμο και ελκυστικά επαλθα....ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ της χωρας ....
    .Αυτο να σηματοδοτεί η ΑΠΟΧΗ...γιατι δεν εχουμε αλλο εμπιστοσυνη σε κανεναν.
    ΓΙΑΤΙ Όταν σε μια δημοκρατία δεν συμμετέχει το κατεξοχήν κύριο σώμα δηλαδη ο ΛΑΟΣ ...τότε τι..?
    μήπως φλερτάρουμε επικίνδυνα με..."άνομες διαδικασίες"
    Αυτό έδειξαν τα αποτελέσματα των Περιφερειακών εκλογών, με πανω απο 50% ΑΠΟΧΗ
    δηλαδη ενας στους δυο δεν ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ. (έτσι διευκολυνουμε το εργο τους..αυτο που εφερε την "οργη και αηδια"..)
    Ζούμε το τέλος της μεταπολίτευσης ..με κυριαρχο "Θεμα" την ΑΠΟΧΗ...(η οποία ερμηνεύεται ,βαφτίζεται & εκμεταλλεύεται κατα το δοκουν)
    ( που αποτελει συνειδητη πραξη "απονομιμοποιησης" της "Εξουσιας" και των εκφραστων της)
    που ισως πανω σε αυτο το "θεμα"..να εχουν σχεδιάσει & τις επόμενες κινήσεις τους... !

    Αλλά ενοχλούμαι επίσης και από την στάση των υπολοίπων Αριστερων κομμάτων που εδώ και χρόνια "επαναπαύονται" μόνον με την ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ .
    Μέχρι εκεί είναι οι φιλοδοξίες τους..

    Προχτές άκουσα μια "ατάκα" του Γ.Τραγκα στον Π.Κωστοπουλο που μ αρεσε & θέλω να την επαναλάβω.
    (..η ΛΟΓΙΚΗ μακροημερεύει...το ΠΑΘΟΣ ζει..)

    zame

  5. Minnie avatar
    Minnie 08/11/2010 22:15:31

    Θρακα, σου εχω ξαναπει οτι απολαμβανω να σε διαβαζω, μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, συμφωνω σχεδον στα παντα.

    Το μονιμο ερωτημα μου ειναι ΠΩΣ, με ποια διαδικασια θα αλλαξει οτιδηποτε?
    Τι περιμενουμε δηλαδη, κριση συνειδησεως απο τα κομματα, οπου θα συναποφασισουν να αυτοκαταστραφουν αφου πρωτα ευγενως προετοιμασουν υο εδαφος για νεο πολιτικο συστημα?

    Δεν εκφραζω καμμια ειρωνεια, ειναι ερωτημα που με απασχολει.
    ΠΟΙΟΣ θα το κανει,
    ΠΩΣ θα το κανει,
    και -το κυριωτερο- γιατι στην ευχη να ΘΕΛΗΣΕΙ να το κανει?

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/11/2010 22:39:17

    Όποιος έχει την τάση να εξωραϊζει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ως βούληση του “σοφού λαού” σφάλει τραγικά. Ο λαός αποστερημένος από παιδεία (δραματική κατάσταση και στις τρείς βαθμίδες τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον) εκμαυλισμένος από τους Πάγκαλους και το τσουνάμι του καταναλωτισμού με το τσουνάμι των δανείων, βρίσκεται μέσα σε μία κατάσταση όπου προσπαθεί να βρεί κάτι έξω από τον κυνικό ωφελισμό να βρεί για να πιαστεί και δεν μπορεί. Διότι δεν έχει τα ερείσματα, εσωτερικά και εξωτερικά.

    (Είναι η τελευταία παράγραφος σχολίου που είχα στείλει σε προηγούμενη ανάρτηση όπου είχα εξηγήσει πιό αναλυτικά την γνώμη μου για την αποχή, τα λευκά και τα άκυρα)

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/11/2010 23:17:38

      "σφάλλει", για να διορθώνουμε και τα ορθογραφικά σφάλματα...

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ Professor Moriarty 09/11/2010 09:19:15

      Το θέμα είναι ότι αθροίζονται πάντα ανομοειδείς ποσότητες. Άλλος ρίχνει ψήφο διαμαρτυρίας γιατί δεν τον αφήνουν να καπνίζει στο καφενείο και η ψήφος του αθροίζεται με αυτόν που συνειδητά ψηφίζει με πολιτικά κριτήρια. Υπάρχει μια σύγχυση και το χειρότερο είναι ότι ψηφίζονται νόμοι που εφαρμόζονται πλημμελώς ή καθόλου και υπάρχει ανομία με ανοχή του κράτους. Άλλο πολιτική αντίθεση, και άλλο κάνω ότι γουστάρω που παρουσιάζεται σαν "αντίσταση".

  7. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 08/11/2010 22:39:49

    Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΟΣΙΛΟΓΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΤΙΣΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΥΡΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΤΙΣΑ ΚΑΙ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΟ ΤΟΥ ΓΑΠ.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ ΚΟΝΔΩΡΑΣ 08/11/2010 22:48:11

      Ναι αλλά ο συμπαθέστατος κύριος Δένδιας κατάπιε τη γραβάτα του!!!! Λέξη δεν έβγαλε!!!

  8. nina avatar
    nina 08/11/2010 22:54:25

    @θράκα,
    φυσικά και κατάλαβαν.Θέλουν να δείχνουν ότι δεν καταλαβαν, γιατί άν δείξουν ότι κατάλαβαν θα πρέπει να αναγνωρίσουν το πρόβλημα και μετά να το διαχειριστούν.έ , δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς μιά αποχή της τάξης του 50%. Θα παίξουν τα ρέστα τους μέχρι την επόμενη Κυριακή και άν δεν τους βγεί θα αρχίσουν να το σκέπτονται από Δευτέρα.

  9. lypon avatar
    lypon 08/11/2010 23:08:23

    Καλοί μου άνθρωποι, τρέμω στη σκέψη οτι οι μόνες εφικτές λύσεις είναι πια οι επαναστατικές.

    Και μάλιστα κάποιου είδους που δεν ξέρουμε και δε μπορούμε καν να υποψιαστούμε, γιατί δεν υπάρχει προετοιμασία ή προηγούμενο.

    Δεν ξέρω τι να περιμένω πια. Νιώθω όλος ο πολιτικός κόσμος να συνεργάζεται προς την καταστροφή. Αλλά μπορεί αυτό να μας χρειάζεται, για να ξεκαθαρίσει η σαπίλα και να βρουν τα πράγματα τις πραγματικές τους διαστάσεις.

  10. panagiotis avatar
    panagiotis 09/11/2010 00:29:04

    ΕΚΤΡΟΠΗ......!!!!!!!!! ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. Η ΤΕΛΙΚΗ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΑ ΣΠΡΕΝΤ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ (ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ) ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΤΡΕΛΛΑ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΧΑΒΑ ΜΑΣ ΜΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΜΕ. ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΠΛΗΝ Η΄ ΣΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ! ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΕΓΙΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ. ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ Η ΑΠΟΧΗ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΙ..!

  11. panagiotis avatar
    panagiotis 09/11/2010 00:41:26

    Δέν το διατύπωσα σωστά. ΘΕΛΟΥΝ να μας κάνουν να ασχολούμαστε με αυτό. Το να παρακολουθήσεις πολιτική εκπομπή στην τηλεόραση και ειδικά κυβερνητική προσέγγιση του θέματος με το ανάλογο σπρώξιμο του οικοδεσπότη δημοσιογράφου έχει περάσει τα όρια της λογικής πλέον. ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Αναρωτιέμαι γιατί μερικοί τους κανουν το χατήρι και δέχοντε τον εξευτελισμό ? Αν περπατούσαν στον δρόμο περισσότερους θα έπειθαν !!!!!!!!! (και καλο στην υγεία τους)

  12. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/11/2010 01:22:57

    Το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού είναι απολιτικοποιημένο.
    Ψηφίζει παραδοσιακά ή συμφεροντολογικά ελπίζοντας να κουτσοβολευτεί όπως μπορεί, βάζοντας τους πολιτικούς να βγάλουν το φίδι από την τρύπα για να μπορεί εκ του ασφαλούς να κάνει κριτική και να βρίζει εξ αποστάσεως.

    Το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού είναι ανιστόρητο και ανεκπαίδευτο.
    Ξέρει απ'έξω και ανακατωτά την Μενεγάκη,τον Αφτιά και τον Σάκη αλλά αγνοεί τα στοιχειώδη όπως πχ να ξέρει τι εκπροσωπεί το κάθε κόμμα και ο κάθε υποψήφιος πριν ρίξει την ψήφο του, αν δεν βαρεθεί να σηκωθεί από τον καναπέ ή την καρέκλα του καφενείου.

    Το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού πέραν του να αποκτήσει καινούριο σπίτι και αυτοκίνητο για να μπει στο μάτι του γείτονα και του ξαδέρφου που μεγαλοπιάστηκε, δεν έχει κανένα άλλο προσωπικό ή συλλογικό όραμα.
    Ισως μόνο το πως θα κερατώσει την γυναίκα του με καμιά δίμετρη σλάβα και το πως θα πάρει η ομάδα του 50 συνεχόμενα πρωταθλήματα.

    Το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού χέστηκε για το μνημόνιο και τις συλλογικές επιπτώσεις.Κοιτάει το πορτοφόλι ή το λογαριασμό του και σκέφτεται πως θα αναπληρώσει τα 300 ή 500 ευρώ που του φάγανε.
    Σιγά μην περιμένουν τον Σαμαρά να στρώσει το κόμμα του ή το ΚΚΕ να κάνει την επανάσταση.
    Οι κάρτες με τα καταναλωτικά και τα διακοποδάνεια τρέχουν, το ίδιο και το στεγαστικό ή το νοίκι, η Σούλα θέλει να κάνει ντεκαπάζ και γαλλικό γιατί παντρεύεται η ξαδέρφη το Σάββατο και τα πιτσιρίκια πάνε φροντιστήριο, οπότε πάμε να κάνουμε κανά μεροκάματο καλύτερα.

    Και τέλος το πιο μεγάλο τμήμα του ελληνικού λαού δεν ασχολείται ενεργά με την πολιτική γιατί το έχουν πείσει ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και δεν το θέλουν και οι ίδιοι.
    Γιατί η πραγματική αλλάγη απαιτεί μεγάλη προσωπική και συλλογική προσπάθεια και θυσίες για να επιτευχθεί.

    • lypon avatar
      lypon @ Κάποιος 09/11/2010 10:46:25

      Το πιό μεγάλο τμήμα του Ελληνικού λαού έχει αλλοτριωθεί από χρόνια καταπίεσης και πλύσης εγκεφάλου.

      Το πιό μεγάλο τμήμα του Ελληνικού λαού είναι τρομοκρατημένο για το αύριο, που δεν το νιώθει να έρχεται, το νιώθει να επελαύνει κατεπάνω του.

      Το πιό μεγάλο τμήμα του Ελληνικού λαού μπαίνει αργά και σταθερά σε απόγνωση.

      Μπορεί εκεί να βρίσκεται η ελπίδα του, στις πράξεις των απεγνωσμένων.

  13. Misha avatar
    Misha 09/11/2010 02:23:17

    Θράκα

    η κατσαρόλα έχει παρει βράση και η τεράστια αποχή είναι η εκκωφαντική , «ύπουλη» σιωπή που προηγείται της εκρήξεως.