#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2010 00:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το μέλλον ανήκει στη Κίνα



Το 1904, ο Βρετανός γεωγράφος Sir Halford Mackinder ολοκλήρωσε το περίφημο άρθρο του με τίτλο «Ο Γεωγραφικός Άξονας της Ιστορίας», με μια ανησυχητική αναφορά στη Κίνα. Αφού εξήγησε το γιατί η Ευρασία αποτελεί το γεωστρατηγικό υπομόχλιο της παγκόσμιας ισχύος,  ο Mackinder κατέληξε υποστηρίζοντας  πως οι Κινέζοι, αν ποτέ αποφασίσουν να επεκτείνουν την ισχύ τους πέρα από τα κινεζικά σύνορα, «μπορεί να αποτελέσουν τον κίτρινο κίνδυνο της παγκόσμιας ελευθερίας, επειδή διαθέτουν ένα ωκεάνιο μέτωπο που προσθέτει στους φυσικούς πόρους της Ασίας. Ένα πλεονέκτημα δηλαδή το οποίο δεν διαθέτει ο αντίστοιχος άξονας της περιοχής,  ο ρωσικός».

Αν αφήσουμε κατά μέρος τα ρατσιστικά υπονοούμενα, που ήταν συνηθισμένα εκείνη την εποχή, καθώς και την υστερία που συνόδευε ανέκαθεν την αναφορά στην ανάδυση οποιασδήποτε μη Δυτικής δύναμης, ο Mackinder είχε δίκιο. Η Ρωσία ήταν και ακόμη είναι μια χερσαία δύναμη με ένα θαλάσσιο μέτωπο εμποδισμένο  από τον πάγο. Η Κίνα από την άλλη, έχει μια εύκρατη ακτογραμμή μήκους 15.000 χιλιομέτρων με πολλά καλά και φυσικά λιμάνια. Είναι δηλαδή τόσο χερσαία όσο και θαλάσσια δύναμη. Μάλιστα ο Mackinder εξέφρασε το φόβο πως κάποια μέρα, η Κίνα θα κατακτήσει τη Ρωσία.

Η Κίνα εκτείνεται από τη Κεντρική Ασία, με τον ορυκτό της πλούτο και τις άφθονες πηγές υδρογονανθράκων, έως τις κύριες θαλάσσιες διόδους του Ειρηνικού.

Λίγο αργότερα, στο βιβλίο Democratic Ideals and Reality, ο Mackinder προέβλεψε πως μαζί με τις ΗΠΑ και τη Βρετανία, η Κίνα κάποτε θα οδηγούσε τον κόσμο «χτίζοντας για το ¼ της ανθρωπότητας, έναν νέο πολιτισμό, λίγο ανατολικό και λίγο δυτικό…».

Foreign Affairs

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 22/05/2010 01:28:07

    ολα αυτα επειδη ο μαο εκανε καλη δουλεια.ο φοβος κ η αυτολογοκρισια εχουν περασει στο γονιδιο των κινεζων που δουλευουν δουλευουν δουλευουν αδιαμαρτυρητα....τι θα γινει ομωσ οταν ο μεσος οροσ ζωης αυξηθει κ αυξηθουν κ οι δαπανες,κ τι θα ειχε γινει αν κινεζικες ουιγουριανεσ θιβετιανεσ κ αλλες απαιτησεισ ανεξαρτησιας κ ελευθεριας δεν ειχαν πνιγει στο αιμα?κατι σαν σοβιετικη ενωση που ομωσ εδωσε ενα πιατο φαι για να κλεισουν τα στοματα....

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ χασοσκοπος 22/05/2010 23:44:04

      ...ο μαο εκανε καλη δουλεια.ο φοβος κ η αυτολογοκρισια εχουν περασει στο γονιδιο των κινεζων που δουλευουν δουλευουν δουλευουν αδιαμαρτυρητα...
      Λαθος! Το ιδεώδες της εργασίας είναι από τον Κομφούκιο και όχι από τον Μαο που απλά ήταν ένας τύρρανος και επι πλέον κομμουνιστής.

  2. anonymous avatar
    anonymous 22/05/2010 01:39:08

    1) Η Κίνα ποτέ δεν υπήρξε ναυτική δύναμη. την Ιαπωνία επιχείρησε κάποτε να κατακτήσει και τα πλοία βούλιαξαν γιατί ήταν μετασκευασμένα ποταμόπλοια.
    2) Παράλληλα προς την ακτογραμμή της Κίνας εκτείνεται μια ζώνη νησιών που ελέγχεται είτε από τους Ιάπωνες είτε από τους Αμερικάνους. Για να βγουν δηλ. στον Ειρηνικό πρέπει να υποβάλλουν πρώτα τα σέβη τους σε αυτούς. Και χωρίς απρόσκοπτη έξοδο στον Ειρηνικό και χωρίς έλεγχό του παγκόσμια δύναμη δε γίνεσαι.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ anonymous 22/05/2010 21:38:17

      Ούτε παγκόσμια δύναμη υπήρξε ποτέ η Κίνα.
      Τώρα επιχειρεί να γίνει.
      Ούτε κράτος καλά-καλά υπήρξε πριν από τον Μάο.
      Ενα συνοθύλευμα φεουδαλικών κρατών με επί κεφαλής τοπάρχες ήταν και έναν αυτοκράτορα που ζούσε απομονωμένος ελπίζοντας ότι κάποιοι φεουδάρχες του θα ανακόψουν τις πιθανές εισβολές.
      Δεν αποτελει αυτή τη στιγμή για την Κίνα το ξεδίπλωμα της στρατηγικής της ισχύος γιατί θα προκαλέσει άκαιρες αντισυσπειρώσεις.
      Σήμερα χτίζει άμυνα αποτροπής και αποθάρρυνσης των γαιοστρατηγικών αντιπάλων της να της αντιπαραθέσουν στρατιωτική ισχύ για πολιτικούς και οικονομικούς λόγους,αναπτύσει οικονομία με βάθος,φτιάχνει αγορές για την παραγωγή της,εξασφαλίζει ενεργειακή επάρκεια μέσω συμφωνιών,τοποθετείται στις αγορές χρήματος με στόχο τον έλεγχό τους και όταν κρίνει ότι πρέπει να γίνει και ναυτική δύναμη δεν θα της το απαγορεύσουν κάποια νησιά,όπως δεν απαγόρευσε ο Βόσπορος και η Προποντίδα την ΕΣΣΔ.
      Εκείνο που πρέπει να ενδιαφέρει την Ελλάδα είναι η ανάπτυξη καλών σχέσεων με την Κίνα γιατί υπάρχουν οι προυποθέσεις προνομιακής σχέσης.
      Ο Καραμανλής το είχε δει.
      1ον: Πολιτισμική αρχαιότητα των δύο Εθνών. Οι Κινέζοι δίνουν μεγάλη σημασία σ'αυτό.
      2ον:Η ανάμειξη της Τουρκίας στις μειωνοτικες εξεγέρσεις των Ουιγούρων(τουρκόφωνοι κινέζοι και μουσουλμάνοι)στην κινεζική επαρχία Ξινγιάνγκ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 21:40:50

        Για κινέζικη κουζίνα μάλλον θα μιλούσε ο Μπελούσι και παρεξήγησες...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 22:03:17

        srange attractor

        Ποιός είναι ο Μπελούσι?
        Δεν κατάλαβα το σχόλιό σου.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 22:24:20

        Ψάξε στο γκουγκλ φωτογραφία του ηθοποιού Τζον Μπελούσι. Βάλε δίπλα μια φωτό του Κ.Κ. Θα καταλάβεις αμέσως!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 22/05/2010 22:48:10

        θα προτιμούσα απάντηση επί της ουσίας της ανάρτησής μου παραβλέποντας τα περί Καραμανλή.
        Αλλωστε δεν ήταν πρόθεση μου η προβολή του Καραμανλή
        Στέκεται και χωρίς αυτόν.

        Υ.Γ Αν εννοείς τη φωτό με το φούτερ COLEGE,δε νομίζω ότι του μοιάζει πολύ.Πάντως... θυμίζει.
        Γελάσαμε πάλι σήμερα.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ anonymous 22/05/2010 23:47:44

      ...1) Η Κίνα ποτέ δεν υπήρξε ναυτική δύναμη. την Ιαπωνία επιχείρησε κάποτε να κατακτήσει και τα πλοία βούλιαξαν γιατί ήταν μετασκευασμένα ποταμόπλοια....

      Πότε ήταν αυτό; Η μοναδικης φορά που θυμάμαι κάτι τέτοιο ήταν το 1281 με την επικείμενη εισβολή των Μογγόλων στην Ιαπωνία που τα πλοιαρια τους τα βούλιαξε ο τυφωνας (θεϊκός άνεμος κν καμικαζέ). Πέρασε πολύς καιρός από τότε και οι Κινέζοι έχουν ακόμη σοβαρές διαφορές με τους Ιάπωνες από την προηγούμενη κατοχή τους.

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Κοντη Λιζα 23/05/2010 00:00:25

        o κουμπλαι χαν συγκεκριμενα.αλλα ασ μην ξεχναμε τον ογκο της μογγολικης αυτοκρατοριας απο τις μεγαλυτερες παγκοσμιωσ που κατεκτησςε κ την κινα.η κινα παρολαυατα δεν εχει κανει αμιγωσ επιθετικουσ πολεμουσ

  3. Ένα Πρόβατο avatar
    Ένα Πρόβατο 22/05/2010 02:58:45

    Δεν ήταν η Κίνα που προσπάθησε να κατακτήσει την Ιαπωνία αλλά ο Τζέγκινς Χάν και οι Μογγόλοι οι οποίοι εκείνα τα χρόνια είχαν τους κινέζους υπό κατοχή και την πάτησε(ο Χάν) γιατί τους έβαλε(τους κινέζους) να του φτειάξουν 4000 πλοία σε ενάμιση χρόνο.Κι αυτοί τα φτειάξαν "κινέζικα".Τους έποιασε τυφώνας και βούλιαξαν όλα εκτός από καμμιά δεκαριά.Πνίγηκαν 70000 άνθρωποι!Ο Τζέγκινς Χάν πέθανε μετά από καιρό απ τον καημό του.

  4. koreatis avatar
    koreatis 22/05/2010 03:59:57

    Οι χωρες αποτελουνται απο εδαφη και φυσικο πλουτο που τους δινει προοπτικη. Αλλα οι χωρες κατοικουνται και απο λαους που χρησιμοποιουν αυτοι τη προοπτικη, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, τους δινουν δυναμη και τις πανε μπροστα. Η κινα προτου θελησει να κανει τα επομενα βηματα της, πρεπει πρωτα να εμφυσησει στο κοσμο της το συναισθημα του εθνους. Ο μεσος κινεζος (και τα λεω αυτα επειδη εζησα 3 χρονια εκει) δεν εχει καμια συμπαθεια για το συστημα που τον περιβαλλει και τον διαφεντευει. Προς στιγμην απλα απολαμβανει την ευφορια της αναπτυξης, που στην τελικη δεν στηριζεται σε καινοτομες δραστηριοτητες αλλα σε αναπαραγωγη (φτηνη και ευτελη στις περισσοτερες περιπτωσεις) κλεμμενων ιδεων. Η κινα απλα ειναι ενα τεραστιο σκλαβοπαζαρο, που παραγει φτηνα προιοντα και που χρησιμοποιειται απο τους δυτικους (δυτικα κεφαλαια ειναι τα περισσοτερα που ξεκινησαν την αναπτυξη της) για να μεγιστοποιησουν το μεταπρατικο κερδος τους. Ο μεσος κινεζος απλα τρωει τα ψιχουλα, που ομως ειναι καλυτερα απο το τιποτα του παρελθοντος (οπως λενε οι ιδιοι δηλαδη). Επισης η κινα εχει να λυσει (δια των οπλων αυτη τη στιγμη) τεραστιες εθνοτικες διαφορες. Δεν ειναι μονο οι οιγουροι και το θιβετ. Ειναι δεκαδες διαφορετικες ρατσες. Παραδειγμα της εθνοτικης αποξενωσης που νοιωθουν μεταξυ τους, ειναι οτι ακομα και καθε πολη εχει τη δικη της διαλεκτο, εντελως διαφορετικη των αλλων. Τοσο διαφορετικη που μοιαζει διαφορετικη γλωσσα. Και μεταξυ τους δεν καταλαβαινονται. Ο μαο, σκεφτηκε τα μανδαρινικα για να υπαρχει μια κοινη γλωσσα. Αυτοι ομως μιλουν ακομα, κυριως τα δικα τους. Απο την αλλη η ανισσοροπη αναπτυξη των διαφορων επαρχιων, πλουσιες στα παραλια και φτωχες στην ενδοχωρα, εχει δημιουργησει ηδη αποσχιστικες σκεψεις. Ηδη πλουσιες επαρχιες οπως της Σαγκαης, του Νταλιαν, της Γκουαντζου, κλπ εχουν βλεψεις για ανεξαρτητοποιηση τυπου Χονγκ Κονγκ ή Μακαο. Οι ταξικες διαφορες απο την αλλη ειναι τεραστιες. Μια χουφτα νεοπλουτοι και πολυ φτωχια απο την αλλη. Ο μεσος εργατης (ειδικευμενος) παιρνει το πολυ 2000ευρω το χρονο τα οποια ομως ειναι αρκετα για να επιβιωσει και απο την αλλη στα χωρια οι 7αρες bmw που ειδα και οι ML mercedes, μεχρι και ferrari...που?...στο χωριο. Στην ελλαδα εχετε δει αντιπροσωπεια Aston Martin??? Για πηγαινετε μια βολτα στη Σαγκαη στην Nanjing-Lou και τα λεμε. Αυτα ειναι ομως για πολυ λιγους σε συγκριση με το συνολο. Και ειναι χαρακτηριστικο να δει κανεις πως φερονται αυτοι οι νεοπλουτοι στους εργατες, με τους οποιους ηταν ιδιοι μεχρι χθες. Σα σκουπιδια. Κυριολεκτικα. Απο την αλλη οι καταστασεις ειναι χαοτικες εκει. Καμια δημοσια διοικηση δεν ειναι ικανη να κοντρολαρει αυτο το χαος. Η κεντρικη εξουσια δεν μπορει να γνωριζει ουτε καν με ακριβεια που βρισκεται ο καθενας και τι κανει. Γιαυτο το λογο, δεν υπαρχει η εννοια του συμβολαιου π.χ. κινητα, σπιτια, φως, νερο, ιντερνετ, κλπ. Εκει προπληρωνονται ολα σαν καρτο-κινητα, γιατι αν φυγει ο κινεζος προς το αγνωστο (εντος κινας) αντε μετα να τον βρουνε. Χαος. Αυτη τη στιγμη ο μεσος κινεζος λειτουργει με το γνωμικο "ο σωσων εαυτον σωθειτο", ενδιαφερεται μονο για τη τσεπη του και για τιποτε αλλο. Να μαζεψει, να μαζεψει, να σωθει. Ειναι απιστευτη (πρεπει να το δει κανεις για να το πιστεψει) η αγαπη τους για το χρημα και η πληρης αδιαφορια τους για οτιδηποτε αλλο. Γιαυτο και ειναι η μητροπολη της διαφθορας. Με το αντιστοιχο τιμημα κανεις by-pass τα παντα. Απο την αλλη για να κανεις σοβαρη δουλεια, πρεπει να λαδωσεις οποιον βρισκεις στο δρομο σου. Κυριοι, αυτοι οι φουκαραδες το μονο που τους νοιαζει ειναι να κανουν την καβαντζα τους για να επιβιωσουν σε ενα κρατος το οποιο δεν ενδιαφερεται καθολου γιαυτους-και το βλεπουν και ανταποδιδουν την αδιαφορια- και ποσως ενδιαφερονται για εθνικες μεγαλεπιβολες στρατηγικες που παρουσιαζει στη δυση η κεντρικη τους εξουσια.

    Εν κατακλειδι μια χωρα πρεπει να εχει ενα λαο, ενα εθνος με κοινα οραματα και ομοψυχια για να κανει ολα αυτα που λεγονται οτι θα κανει η κινα. Η κινα ομως δεν τα εχει και κατα τη γνωμη μου δεν προκειται να τα αποκτησει ποτε. Αυτο που κραταει την κινα ενωμενη και στο σημειο που βρισκεται τωρα, ειναι η τρομοκρατια της κεντρικης εξουσιας και η δυναμη των οπλων. Και αυτη με δυκολια. Αν παψει αυτο, να περιμενετε διαλυση και οχι περαιτερω επεκταση.

    Αξιζει να πατε ομως...οχι στις μεγαλουπολεις...στα χωρια για να δειτε τι εχει κανει ο παροπιδισμος και ο σκοταδισμος ενος ολοκληρωτικου καθεστωτος τοσα χρονια. Ειναι απιστευτο πως εχουν μεινει τοσο πισω αυτοι οι ανθρωποι.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ koreatis 22/05/2010 14:02:25

      Ενταξει τωρα τα παραλες,και δεν νομιζω οτι ησουν 3 χρονια εκει.Τα οσα λες εχουν πολλα κενα αγαπητε φιλε.O μεσος Κινεζος λες δεν εχει εμπιστοσυνη στο συστημα.Γιατι εχει ο Ρωσος?ο Ελληνας,ο Αμερικανος?Αγαπανε πολλυ το χρημα λες.Εσυ δεν το αγαπας?Εαν δεν το αγαπας τοτε γιατι πηγες και εζησες σε αυτον τον σκληρο τοπο που περιγραφεις?Γιατι δεν εμεινες εδω με λιγοτερα?
      Δεν υπαρχουν τεραστιες εθνοτικες διαφορες φιλε μου.Εκτος των Ουιγουρων και των Θιβετιανων δεν υπαρχουν αλλες διαφορες και αμα διαφωνεις πηγαινε ρωτα κανενα Μιαο,Λι,Μπουγι,κτλ.Βασιλικοτεροι του βασιλεως ειναι.Η δε νεολαια ειναι σαφως αντοκομμουνιστικη αλλα ειναι και σαφως φιλοπατριωτικη.Δοκιμασε να μπεις σε ενα οποιοδηποτε απο τα χιλιαδες forum που εχουν κυριως οι αποδημοι και πες οτι θες για το κομμα.Μην τολμησεις ομως να πεις κατι για την Κινα.
      Τους συμπεριφερονται οπως λες σαν ζωα τα αφεντικα.Σε ποιον τομεα το ειδες αυτο?Ξερεις οτι οι εργατες εχουν ξεσηκωθει και σκοτωσει αφεντικα κυριως στο Shenzhen και στο Dongguan,σε εργοστασια που ολως τυχαιως ανηκουν η δουλευουν για τους "ανθρωπιστες" δυτικους και τις πολυεθνικες φιρμες τους?Ξερεις οτι στον τομεα των ρουχων ενας διευθυντης παραγωγης μεσα στα προσοντα του πρεπει να εχει και καλη επικοινωνια γιατι περναει ωρες παρακαλωντας τους εργατες να αναλαβουν και μια μη κερδοφορο για αυτους παραγωγη?Και αυτο γιατι πλεον σε καθε κομματι ο εργατης εχει οπως και να ειναι μεριδιο.Οσο καιρο ησουν εκει συγκρινες μηπως τιμες προιοντων και την αγοραστικη δυναμη που εχει εκει ενας απλος εργατης με εναν αντιστοιχο Ευρωπαιο?Μην συγκρινεις με το Ελληνα των 800 Ευρω γιατι θα σε πιασει καταθληψη.
      Οσον αφορα την δημοσια διοικηση,εαν εσυ ειδες χαος τωρα τι να πω?Εχω συγκεκριμμενα να πω αλλα προφανως θα ηταν αδικος κοπος να κατσω να τα γραφω.Παντως σχετικα με τα λαδωματα εκει,νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να κυτταζαμε την δικη μας καμπουρα.Ιδιοι ειμαστε και χειροτεροι.Και ποια τρομοκρατια φιλε μου?Μπηκες ποτε σε κανενα Πανεπιστημιο?Μιλησες με νεαροκοσμο?Ειδες την συμπεριφορα τους και την αντιμετωπιση τους δημοσια στο Κοκκινο Βιβλιο και σε αυτες τις σαχλαμαρες?Εχεις δει ξυλο απο φοιτητες σε κρατικους υπαλληλους?Τελος παντων την επομμενη φορα που θα πας εκει σαν τουριστας να εισαι πιο προσεκτικος και να προσεχεις απο που ακους ανοησιες.Και ετσι για δικη σου πληροφορηση η Aston Martin δεν ειναι στην Nanjing lou,αλλα στο Luwan.H οδος Nanjing ειναι για τουριστες.Κατι σαν την Ερμου την δικη μας.Εαν θελεις να δεις την πραγματικη ισχυ της Κινας παρε την Nanjing μεχρι το τελος στο παλιο χρηματιστηριο και μετα κατσε στην οχθη του ποταμου και κυτταζε το Pudong.Εκει ειναι η δυναμη.Δεν σου λεω να πας μεσα στο Pudong γιατι συνηθως τα ταξιδιωτικα γραφεια δεν το εχουν στα πακετα τους,οποτε μαλλον δεν θα σε πανε εκει.Και τελειωνω κανοντας την ιδια συσταση με εσενα.Να παει ο κοσμος εκει ακομη και στα χωρια.Εμενα οι κοπελες που εχω στο γραφειο μου ειναι απο το ορεινο Guizhou.Μεταξυ Yunnan και Tibet.Πηγαινετε και θα δειτε νεους και νεες με ολα οσα εχουν σημερα σε ενα οποιοδηποτε Ελληνικο χωριο,συν οτι ο καθενας εχει και ενα blog στο Ιντερνετ.Οι γεροι ειναι οντως πισω,αλλα οι νεοι ειναι αυτοι που θα κανουν αυτα που λει το αρθρο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Eastrader 22/05/2010 19:30:51

        Μήπως είσαι Κινέζος;

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Eastrader 22/05/2010 20:11:39

        Οχι δεν ειμαι κινεζος.Ελληνας ειμαι,και μπορω να πω πολλα για την Κινα και τα συστηματα τους,αλλα τις πολλες πα@@ρες απο τουριστες που περασαν μια βολτα με ενα τουριστικο πακετο δεν τις μπορω.

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Eastrader 22/05/2010 21:16:47

        εχω παρακολουθησει πακετο σπουδων σε πανεπιστημιο τησ κινας κ γνωριζω πολυ καλα καποια πραγματα. οτι η αγοραστικη δυναμη του εργατη ειναι αστεια δεν το συζηταω καν.φαντασου οτι πτυχιουχοι του πολυτεχνειου βιδωνουν βιδες σε εργοστασια

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Eastrader 22/05/2010 21:24:06

        οσο για το ιντερνετ δεν λεω τιποτα,ιντερνετ κομμενο κ ραμμενο σε προτυπα λογοκρισιας.ασε που οι ξενοι περνανε ζωη χαρισαμενη γιατι κ πιο καλα απο τουσ κινεζουσ πληρωνονται κ πιο πολλα δικαιωματα εχουν κ βλεπεισ χιλιαδεσ κομπλεξικουσ δυτικουσ που στη χωρα τουσ δεν πιανουν μια να λατρευουν την κινα.. .ασε φιλε ο λαος φτυνει αιμα στη κινα

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Eastrader 22/05/2010 21:33:44

        η μετακινηση εργατικου δυναμικου (εσωτερικη μεταναστευση) μεσα στην χωρα ειναι αυστηροτατα ελεγχομενη. (να ριξουμε μηπως μια ματια για ιδεες?)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Eastrader 22/05/2010 21:35:27

        Το ίδιο και εδώ. Η εσωτερική μετακίνηση ελέγχεται και περιορίζεται απο τα μπλόκα στις εθνικές οδούς.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Eastrader 22/05/2010 21:38:06

        Έ, πέφτει και κανένας βράχος στα Τέμπη. Μεταξύ Πεκίνου και Μαντζουρίας πολλά πέλει.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Eastrader 22/05/2010 21:38:22

        ..ακομα στα μπλοκα εισαι..ποσο την εβαλες την βενζινη τελευταια?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Eastrader 22/05/2010 21:38:58

        1.50 Ε

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Eastrader 22/05/2010 21:55:14

        Διάβασα πριν μερικά χρόνια το περίφημο βιβλίο της ΓΙΟΥΝΚ ΤΣΑΝΓΚ(αυτοβιογραφικό)που περιγράφει τη ζωή στην Κίνα του ΜΆΟ, όπου εξιστορεί όλη την αθλιότητα του κομμουνισμού με τίτλο:Οι Αγριόκυκνοι.
        Το συνιστώ,ιδίως στους ειδωλολάτρες του Μάο που μας ζάλισαν κάποτε στα ΑΕΙ.
        Πουθενα δε βρήκα στοιχείο εθνοτικών προβλημάτων.
        Βέβαια αυτό δε λέει κάτι ασφαλές.
        Υποθέτω όμως ότι μια συγγραφέας που στόχος της είναι να αποδομήσει το καθεστώς κάτι θα έγραφε για εκκαθαρίσεις ή πογκρόμ εναντίον μεινοτικών.
        Σε ανάρτησή μου πριν λίγα λεπτα αναφέρομαι στην εξέγερση των Ουιγούρων αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα των διαλέκτων σε μια τόσο αχανή χώρα.
        Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην Ινδία χωρίς να συνιστά αποσχιστικό ζήτημα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Eastrader 22/05/2010 22:03:29

        Ειναι ελαχιστοι αλλα συγκεντρωμενοι.Το 90% των Κινεζων ανηκουν στην εθνοτητα κινεζοι Χαν.
        Απλως οι Ουιγουροι και οι Θιβετιανοι ειναι συγκεντρωμενοι στις περιοχες τους δυτικα που ειναι και στρατηγικης σημασιας.
        Αλλα μεταξυ Σαγκαης και Πεκινου δεν υπαρχει βεβαια εθνοτικη διαφορα.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Eastrader 22/05/2010 22:11:38

        Ειπα εγω οτι οι Κινεζοι περνανε καλα Χασοσκοπε?Τα ιδια σκ@@α ειναι και εκει.Αλλα αυτο περι αγοραστικης δυναμης δεν θελω να το ακουω.Καποιος που παιρνει το μηνα 200-250 ΕΥΡΩ,αλλα εχει πληρωμενη στεγη,φαγητο,ρευμα,νερο,και εχει να αντιμετωπισει τιμες που πολλες φορες ειναι στο 1/20 των δικων μας τι αγοραστικη δυναμη εχει σε σχεση με καποιον που παιρνει 700 ΕΥΡΩ εδω?Κανε μια συγκριση.Τωρα αυτο που λες οτι οι αποφοιτοι Πολυτεχνειου βιδωνουν βιδες,ειναι αστειο.Φοβαμαι πως αν το συνεχισουμε με μερικους εδω μεσα θα σας παω στα pingyin,να σας δω πουλακια μου που ο ενας ηταν εκει τρια χρονια και ο αλλος ειχε πακετο σπουδων σε κινεζικο Πανεπιστημιο,αλλα ασε μην γελαει το antinews μαζι μας.Ακουστε Κυριοι οι Κινεζοι ειναι μια φαρα λιγο πολλυ σαν την δικη μας.Αγενεις,βολεψακηδες,και ο Θεος να σε φυλαει στις συμφωνιες μαζι τους,ενω επαγγελματικα κανουν και πολλες ηθικες παρεκλησεις.Περναει σχεδον παντου το λαδωμα και ναι ειναι το μοναδικο αλλο κρατος που στα νοσοκομεια παιρνουν φακελακι.Α και στον Νοτο που ειμαι εγω ειναι και λιγο βρωμιαρηδες.Απο κει και περα τωρα ουτε τρομος υπαρχει,ουτε ρουφιανοι.Απλα θελει να μην βγεις με την ντουτουκα στο δρομο.Ιδιωτικα λες οτι θελεις,και μελη του κομματος ειναι κατι γεροξεκουτηδες,η τιποτα νεα φυντανια υποψηφια για ανωτερα αξιωματα στο δημοσιο,καθως και καποιοι νεοπλουτοι κρατικοδιαιτοι.Σας θυμιζει κατι αυτο?

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Eastrader 22/05/2010 23:17:35

        εσενα οι κοπελες που εχεισ το γραφειο σου...να χαρω εγω εναν επιχειρηματια με επιχειρηματα ..ασε μας ρε φιλε.μηπως θες κ τιτλο σπουδων φωτοτυπια?πεσ τα σε κανα κινεζο αυτα

      • koreatis avatar
        koreatis @ Eastrader 23/05/2010 04:59:40

        Α, ρε νυχτα που εχεις φιλαρακο. ΟΚ, δεν ημουνα 3 χρονια στην Κινα. Με καταλαβες. Απλα ημουνα 3 χρονια σε ναυπηγειο στην Jingjiang, επαρχιας Taizhou, 2 ωρες οδικα απο τη Σαγκαη (ειναι κινα εκει...δε ξερω...για πες μου εσυ...χαχαχα). Εχω, δε, παει εκει πριν απ'αυτο αρκετες φορες στο Dalian, στο Zhousan, στον Ningbo, στη Guanzhou (κι εκει ειναι κινα???). Ασε μη μου κανεις κυρηγματα εμενα για την Κινα και την Ασια γενικοτερα. Την εχω ζησει στην προβια μου, και οχι σαν τουριστας φιλαρακο, οπως μαλλον την εζησες εσυ, αγγαζε με τα λαμογια του προξενειου της Σαγκαης που μου λεγανε τις ιδιες πατατες βολεμενοι στο πυργο τους και δεν ξερανε καν που ειναι η πολη που ζουσα. Πηγα για δουλεια. Κανε το ιδιο, προσπαθησε να συνενοηθεις με τους ουρακοτανγκους και τα ξαναλεμε. Προσπαθησε να φερεις ενα project σε περας και να τους κανεις να δουλεψουν με προδιαγραφες και τα ξαναλεμε. Και στο field, οχι στα meeting room και στα δειπνα με campei. Εκει σε εχω μαστορα.

        Η αντιπροσωπεια της Aston Martin ειναι σε καθετο της Nanjing Lou στο υψος του Xintiandi. Σωστο ή λαθος? χαχαχα. Ασε, ρε μεγαλε. Εχω περασει καιρο εκει. Α, και αν δεν το ξερεις ανοιξε καινουργιο μπαρακι στο Xintiandi, "Davidoff Club".

        Οχι δεν ειχα παρε δωσε με πανεπιστημια, δε μιλησα με φοιτητες. Με ναυπηγεια και μηχανουργεια νταλαβεριζομουνα
        και απο αυτα καταλαβα πως φερονται τα αφεντικα στους εργατες.

        Οσον αφορα τις διαλεκτους, ρωτα τις κινεζες που εχεις στο γραφειο σου, αν καταλαβαινουν τη τοπικη διαλεκτο της διπλανης πολης. Εγω παντως εχω τυχει σε επισκευη στο Zhousan που ο technical manager ειχε διερμηνεα απο Zhousan-Huan σε Mandarin, γιατι δεν καταλαβαινε ουτε λεξη απο τους εργατες.

        Ναι οι περισσοτεροι ειναι Χαν. Αλλα εγω δε μιλησα (ισως δεν το διατυπωσα σωστα) για κυριολεκτικες εθνοτικες διαφορες. Μιλησα για διαφορες νοοτροπιας, αναπτυξης, μεχρι και γλωσσας που αγγιζουν τη σοβαροτητα των εθνοτικων διαφορων. Οι επαρχιες δε χωνευονται μεταξυ τους.

        Οι νεοι-νεες κινεζες εχουν γινει "αμερικανακια" του χειριστου ειδους. Τους εχουν βαλει στο λουκι του καταναλωτισμου και της αδιαφοριας. Δεν εχουν συνειδηση για τιποτα. Το μονο που τους νοιαζει, οπως και τους γερους αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο, ειναι τα φραγκα. Ουτε αναπτυξη, ουτε κουραφεξαλα. Και οσοι μπορουν θελουν να σηκωθουν να φυγουν. American dream.

        Εγω λογω της δουλειας μου, αρχηγε, συναναστρεφομαι με ολες τις φυλες του ισραηλ και ρατσιστης δεν ειμαι. Απλα κρινω απάυτα που βλεπω. Οι κινεζοι ειναι οι πιο εξυπνοι ασιατες αλλα οι πιο απατεωνες. Συμφωνια με κινεζο ειναι σαν να μην υπαρχει. Ακομα και γραπτη. Ασε. Εχει καει η γουνα μας. Οι κορεατες και οι ιαπωνεζοι απο την αλλη δε στροφαρουν τοσο στο μυαλο αλλα ειναι φοβερα οργανωμενοι και κατηρτισμενοι. Οι φιλλιπινεζοι πειθηνιοι. κλπ.

        Εσενα και ολα τα τσιπροπουλα τα δημοκρατικα, επρεπε να σας ειχα στο ναυπηγειο επι 3 χρονια. Βοριδιδες θα γυριζατε. Μου γινατε ολοι δημοκρατες του καναπε, τουριστες με γνωμη. Και τη λετε κιολας. Τα ιδια μου ελεγε και ενας γνωστος που δεν ειχε καν πατησει, απλα ειχε δει πολυ Discovery. χαχαχα.

      • koreatis avatar
        koreatis @ Eastrader 23/05/2010 06:19:03

        Βασικα εστειλα κι αλλο, αλλα δεν εχει κατεβει. Επειδη βαριεμαι να ξανασχοληθω. Στα λεω περιληπτικα

        "Π@@ρες απο τουριστες" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Γεια σου ρε μεγαλε, που εχεις φαει την κινα με το κουταλι. Ενταξει δεν εχω παει ποτε. Με καταλαβες. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Δεν ημουνα στην Κινα. Απλα 3 χρονια στην Jingjiang, επαρχια Taizhou, 2 ωριτσες οδικα απο τη Σαγκαη, σε ναυπηγεια. Εκει ειδα πως φερονται στους εργατες και ειδα "χιλιαδες" εξεγερσεις με δολοφονιες αφεντικων!!!!!!!!. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Καλα αυτες τις μαλακιες, ποιος στις εχει πει και τον ακους ακομα?

        Προς πληροφορηση σου, δημοκρατη του καναπε, η αντιπροσωπεια της Aston Martin ειναι σε καθετο της Nanjing-Lou κοντα στο Xintiandi. Εκει που καθεσαι και πινεις caipirinia στο Latina στη γωνια (που το κλεισανε τωρα), και μπυρες στην Paulaner διπλα και κονιακ στο Davidoff club ακομα πιο κατω στον οροφο.

        Μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα. Τσιπροπουλο. Να πας να ανοιξεις τα ματια σου και να τη ζησεις την Κινα δουλευοντας καθημερινα στο field και οχι σε meeting room να σου πετανε τσιγαρα και να σε πρηζουνε με Hada Hada, ουτε σε δειπνα με campei και pompei.

        Τελος παντων. Τις ιδιες μαλακιες μου λεγανε και στο προξενειο στη Σαγκαη, ατομακια που δεν ξερανε καν που ειναι η πολη που ζουσα. Εισαι ετοιμος για το Discovery.

        Δε μου λες. Τις κινεζες στο γραφειο τις βρηκες με βιογραφικο ή ..... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Telis avatar
      Telis @ koreatis 22/05/2010 22:52:47

      Κι εγώ λέω ότι koreatis μάλλον μας παραμυθιάζει καταρχήν...Επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά στη Κίνα, και όχι μόνο σε πόλεις, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι οι απόψεις του είναι τουλάχιστον πολύ προκατειλημένες...

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Telis 23/05/2010 00:06:15

        ο κορεατησ ειναι τουλαχιστον 90% σωστος

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ koreatis 23/05/2010 00:05:16

      ...Παραδειγμα της εθνοτικης αποξενωσης που νοιωθουν μεταξυ τους, ειναι οτι ακομα και καθε πολη εχει τη δικη της διαλεκτο, εντελως διαφορετικη των αλλων. Τοσο διαφορετικη που μοιαζει διαφορετικη γλωσσα....

      Λάθος! Η Γεωγραφική έκταση της χώρας είναι τετοια που οι διάλεκτοι κάνουν αδύνατη την προφορική συννενόηση που είναι η διαφορετική προφορά των ιδίων ιδεογραμμάτων.

      Αλλα για να μην πάμε μακρυά κατι τέτοιο δεν περιγράφει χιουμοριστικά ο Βυζάντιος στην Βαβυλωνία του για μια γεωγραφικα πολύ μικρότερη χώρα;

      Αρχικά η χώρα ήταν διασπασμένη σε πολλά βασίλεια που κάποτε ενώθηκαν μεταξύ τους. Οι Κινεζοι μπορεί να μη μιλούν την ίδια διάλεκτο αλλά μπορούν και διαβάζουν την γραπτή γλώσσα. Ετσι συννενοούνται. Και βέβαια από ένα σημείο και μετά άρχισαν προσπάθειες για την απλοποίηση και τυποποίηση της γλώσσας αφού υπάρχουν σχεδον 50000 ιδεογράμματα-χαρακτήρες πολλά από τα οποία είναι απλά ταυτόσημα. Αλλά οι κινέζοι είναι ιδιαίτερα φιλόπατρεις όσο και πονηροί ασιάτες για τους οποίους το εμπόριο ειναι ταυτόσημο του πολέμου όπου ο τελικός σκοπος αγιάζει τα μέσα.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Κοντη Λιζα 23/05/2010 13:57:19

        Α μπραβο!Χωρις πολλα πολλα λογια και χωρις προφανως να εχεις γνωρισει τα πορνεια της Shanghai τα ειπες με δυο κουβεντες.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κοντη Λιζα 24/05/2010 00:38:45

        Έτσι μπράβο Χασοσκόπε. Εβραίους της ανατολής θα τους χαρακτήριζα.

    • koreatis avatar
      koreatis @ koreatis 23/05/2010 10:37:58

      Καταλαβα τι φατσα εισαι φιλε Eastrader. Καταλαβα. Εχω δει αρκετους σαν και σενα εκει κατω. Αμα αρχισες να μου λες για pingin καταλαβα...καταλαβα που τα μαθες και καταλαβα που τα βρηκες τα κοριτσια που εχεις στο γραφειο.

      Ασε ρε φιλε, που θα μας πουλησεις και μουρη. Εχουμε γυρισει ολα λιμανια του κοσμου, και θα μας κανεις μαθημα. Ασε ρε τυχαιε.

      Και δε μου λες ρε. ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΕ, ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ. Που εχεις το θρασος και μιλας. Που θα μου κανεις και υποδειξεις "μεινε εδω με τα λιγα", οταν κατι τυπακια σαν κι εσενα αντι να προσλαμβανουν ελληνες, μαζευουν τα περιμαζωματα για να γλυτωσουν κανα φραγκο.

      Πινγιν....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. μπαρο-πινγιν εχεις μαθει φιλε. απο τα KTV. Καταλαβα. Καταλαβα. Μπας εισαι και ανω των 60? Γιατι κατι τετοιοι πεφτουν με τα μουτρα στα κωλαδικα εκει. Ζευγαρωνουνε αμεσως. Αγαπες, λουλουδια και δωστου πινγιν. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

  5. enianos avatar
    enianos 22/05/2010 10:44:13

    Και να μην ξεχνάμε ότι οι Κινέζοι χιλιάδες χρόνια πριν γνώριζαν πώς να φτιάχνουν μπαρούτι για βεγγαλικά, αλλά όπλο το έκαναν οι Άγγλοι!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2010 20:33:55

    Μη συγχίζεσαι, Κορεάτης δήλωσε ο άνθρωπος.

  7. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 22/05/2010 21:48:26

    Δυσκολα η Κινα θα γινει παγκοσμια υπερδυναμη διοτι εχει ηδη 4 γειτονες με εντονα αντικινεζικα αντανακλαστικα.
    1)Την Ρωσσια που φοβαται μαζικο εποικισμο της αραιοκατοικημενης Σιβηριας.
    2)Την παραδοσιακα αντικινεζικη Ιαπωνια.
    3)Τον τουρκο-ισλαμικο κοσμο που εχει αξιωσεις χαλιφατου στον Σινγκ-Σιανγκ.
    4)Την ανερχομενη Ινδια με την οποια θα παιξουν μποξ για το διεθνες εμποριο.
    Ο τροπος με τον οποιο η Κινα προσπαθει να γινει παγκοσμια δυναμη ειναι αναποδος με αυτον που προσπαθησαν οι Εωρω-Αμερικανοι. Οι δευτεροι μεσω της ληστρικης κατακτησης εδαφων απεκτησαν δωρεαν πορους και δημιουργησαν πρωτογενη τεχνολογια. Οι κινεζοι γινονται μεσω του εμποριου και της αντιγραφης τεχνολογιας παντα σε ενα πλαισιο σαθρου πολιτικου συστηματος. Αυτο που εχουν καταφερει οι Κινεζοι ειναι να ειναι πιστωτες του παγκοσμιου συστηματος με κοστος ομως οι δανειστες να μην πληρωσουν και με την δυνατοτητα των δανειστων να βομβαρδισουν με πυρηνικα τον πιστωτη. Οι Κινεζοι δεν εχουν ακομα υψηλη τεχνολογια, απλα αντιγραφουν την υπαρχουσα.

    • Telis avatar
      Telis @ n Georgiopoulos 22/05/2010 22:54:42

      Ε ρε αντικινεζισμός...που τον είχατε κρυμμένο ρε παιδιά?

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Telis 23/05/2010 00:55:42

        Στην άμμο όπως η στρουθοκάμηλος το κεφάλι της.
        Αμα είσαι αποφασισμένος να μη δεις,δε βλέπεις.
        Ολος ο κόσμος μιλάει για τον γίγαντα που ξυπνάει και εμείς...

  8. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 23/05/2010 00:09:44

    οι κινεζοι ειναι σαν τους εβραιους

  9. Eastrader avatar
    Eastrader 23/05/2010 13:20:38

    Αγαπητε Κορεατη και Χασοσκοπε τωρα καταλαβα απο που ξερετε την Κινα.Και επειδη δεν υπαρχουν επιχειρηματα απλως προσβαλετε.Αγαπητε Κορεατη ησουν απλως κλεισμενος στα ναυπηγεια και σε πηγαιναν και καμμια βολτα που και που.Γι'αυτο ξερεις την Nanjing Lu και τιποτε αλλο.Και εφοσον βρε παιδι μου τα ξερεις καλα γραφτα και σωστα.Τοσο καιρο ειχες εκει κατω και χιλιαδες ταμπελες εχεις δει.Δεν καταλαβες ακομα οτι ο δρομος εκει γραφετε Lu και οχι Lou?Και το Guangzhou γραφεται ετσι και οχι οπως το εγραψες εσυ.Περαν αυτου τα υπολοιπα που γραφεις απλα συμφωνουν μαζι μου.Ουτε τρομος,ουτε διασπασεις,ουτε αλλες τετοιες σαχλαμαρες.Εγω φιλε μου δεν ειμαι κλεισμενος σε κανενα ναυπηγειο να τρωω και να πινω εκει μεσα και να με βγαζουν βολτα μια στο τοσο.Το γταφειο μου ειναι στο Guangzhou,στο Baiyun area,μεσα στον κοσμο και μεσα στην δουλεια.Ξερω καλα οτι το ρευμα και το νερο δεν λειτουργει σαν καρτοτηλεφωνο οπως ανακριβως και τελειως ασχετα ειπες.Υπαρχουν και εκδιδονται πιστωτικες καρτες,δανεια και τα παντα οπως σε ολο τον κοσμο.Τωρα αυτα που γραφεις περι μπαρ εγω δεν τα πολυξερω γιατι δεν με αφηναν ελευθερο για να ικανοποιησω τις αναγκες μου εκει αλλα οταν επισκεπτομαι την Shanghai παω αλλου,στο Pudong.Εκει που ξερεις εσυ ειναι για τουριστες και λιγουρια.Και επειδη κανεις τον πονηρο παρε και εναν χαρτη να δεις που ειναι η Aston Martin και αμα δεις πουθενα εκει κοντα την Nanjing Lu,ελα να μου το πεις.

    http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.chinatouristmaps.com/assets/images/travelmapst/xintiandi-and-huaihai-road-map.jpg&imgrefurl=http://www.chinatouristmaps.com/travel/shanghai/roads-streets-districts/fashionable-area.html&usg=__iVBYCrMfPK5LbHeTsdO896hMqdc=&h=1106&w=1416&sz=316&hl=el&start=74&um=1&itbs=1&tbnid=shQC18MvLflfFM:&tbnh=117&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3DXintiandi.%26start%3D63%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:el:IE-ContextMenu%26rlz%3D1I7TSEA_elGR351%26ndsp%3D21%26tbs%3Disch:1

    Οποτε κυττα την επομενη φορα που θα σε πανε βολτα,πες τους να σε πανε σε κανα πιο αξιοπρεπες μερος.Οσον αφορα τα κοριτσια που εχω στο γραφειο ειμαι πολλυ ικανοποιημενος απο αυτες,και εχουν επιπεδο.Δεν ξερεις βεβαια και σε καταλαβαινω οποτε τα ισοπεδωνεις ολα.Αλλωστε για εσας ολες πορνες ειναι.Ενταξει ειναι και προσωπικα βιωματα αυτα.Τωρα σχετικα με την μπαρουφα που ειπες να προσλαβω Ελληνιδες τι να σου πω?Τοσα ξερεις τοσα λες.
    Σχετικα με εσενα Χασοσκοπε και το πακετο σου δεν ασχολουμε καν.Εσυ απλα δεν εχεις πατησει ποτε εκει κατω.

    • χασοσκοπος avatar
      χασοσκοπος @ Eastrader 23/05/2010 13:52:30

      ο ανοητος δυτικος που περιεγραψα looser εδω αρχοντας με υπηρετες εκει...εγω κυριως εκανα παρεα με φοιτητες εκπαιδευτικους κ μαθητες δημοτικου κ υπαλληλουσ εταιριων γιατι πηγα ως εκπαιδευτικος ξενων γλωσσων.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ χασοσκοπος 23/05/2010 14:08:00

        Ωραια φιλε μου,με ευχαριστει που στην Κινα ενιωσες αρχοντας ενω εδω ησουν looser,οπως λες στο σχολιο σου και μπραβο που επικοινωνουσες με μαθητες δημοτικου.Καισ'ανωτερα.Βεβαια ψευτακο που εκανες και τον αρχοντα εκει θα πρεπει να ξερεις οτι ξενες γλωσσες βασει της Κινεζικης νομοθεσιας εχουν δικαιωμα να διδασκουν μονο native speakers.Εσυ λοιπον διδασκες Ελληνικα εκει?Βλεποντας την ορθογραφια σου μαλλον λαθος επιλογη εκαναν.Δεν μας λες τουλαχιστονν και την πολη που ησουνα?Κατι θα σου εμεινε απο εκει.Πες μας καμμια λεπτομερεια.Τουλαχιστον ο Κορεατης τα πορνεια ξερει ο ανθρωπος αλλα τα λεει τουλαχιστον.Εσυ δεν εχεις κατι να πεις?

    • Nancy avatar
      Nancy @ Eastrader 23/05/2010 14:12:25

      Δεν αμφιβάλουμε οτι έχετε πάει ο καθένας για τον λόγο του.
      Απλά, ως συνήθως, χάσατε την ουσία..

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Nancy 23/05/2010 14:40:52

        Σαφως και την χασαμε αγαπητη Νανσυ την ουσια.Καθομαστε τωρα και μιλαμε για τα πορνεια στην Κινα,ενω εγω θα ηθελα απαντησεις επι της ουσιας.Ειναι κατι λαθος απο οσα λεω?Ενταξει χιλια στραβα εχουν αυτοι εκει κατω αλλα μην τους λεμε και ουρακοταγκους.Αγωνα δινουν οπως αγωνα δινουμε και εμεις.

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Nancy 23/05/2010 14:46:04

        νανσυ ειδιακ με την κινα εχω ασχοληθει ιδιαιτερως κ ενω συνηθως δεν ασχολουμαι με τις απαντησεισ σ'αυτη την περιπτωση σου ξαναλεω οτι η ουσια δεν ειναι ουτε στις αντιπροσωπειες ουτε στο αν ξερεις ακριβως το ονομα του δρομου με τις αστον μαρτιν...κ κινα αυτη την στιγμη ειναι πρωτη δυναμη γιατι κανεις δεν μπορει να συναγωνιστει τον εκμηδενισμο εργασιακων διακαιωματων κ ολα γινονται σε βαρος των ανθρωπων κ του περιβαλοντος.

      • Nancy avatar
        Nancy @ Nancy 23/05/2010 14:53:12

        Ετσι, σωστά τα λές εκεί είναι η ουσία λοιπόν.

      • koreatis avatar
        koreatis @ Nancy 23/05/2010 14:58:53

        Εγω βαρεθει ρε συ nancy να ακουω αυτο το τροπαρι απο "ψευτο-κουλτουριαδηδες", τουριστες του καναπε, ή μπιτσικομπηδες (οπως λενε στα βαπορια) δηλαδη μεταναστες χαμηλου επιπεδου αποτυχημενους στη πατριδα τους τυπου Eastrader. Που ο καθενας τους ή εχει ακουσει απο το Discovery μονο τα καλα, ή εχει δει μονο την καλη πλευρα περιδιαβαινοντας καθοδηγουμενος τα αξιοθεατα ή απλα κονομαει απο την κατασταση, βρηκε το Eldorado του (οπως προφανως ο Eastrader) και κραυγαζει παιανες. Για πες μου εσυ πια ειναι η ουσια? Εγω γνωρισα ενα λαο στην καθημερινοτητα του και μαλιστα στην ενδοχωρα πισω απο βιτρινες, σε πολυ χαμηλο επιπεδο, να υποφερει απο την πιο σκληρη μορφη ανεξελενκτου καπιταλισμου που εχω δει, με ενα κρατος αδιαφορο για τα καθημερινα του προβληματα και με πληρη τρομοκρατια σε οτι αφορα τη διατηρηση του πολιτικου status. Ειναι αληθεια οτι δε βλεπεις στρατο, ουτε σε ενοχλει κανενας, αλλα ομως δεν κουνιεται φυλο π.χ. ελεγχομενη ενημερωση, αιματηρες καταστολες πισω απο τις καμερες, κλπ. Αλλα παραλληλα γνωρισα τον πιο συχαμενο Ασιατικο λαο που εχω δει ποτε. Κλεφτες, ψευτες, απατεωνες, βρωμιαρηδες, αναξιοπιστοι. Τον κινεζο δεν τον εμπιστευομαι σε τιποτα. τερμα. και δεν ειναι μονο δικη μου αποψη. ειναι ολων οσων εχουν παει εκει κατω, τουλαχιστον απο το δικο μου συναφι.

        Εγω εχω γυρισει ολο τον κοσμο (και τον γυρισα σαν εκπροσωπος ελληνικης εταιρειας. δεν πηγα πουθενα να εκμεταλλευτω καταστασεις και να κονομησω. πηγα να υπερασπιστω τα συμφεροντα του εργοδοτη μου, και αυτο κανει τη ζωη μου πιο δυσκολη και την αντιμετωπιση απο τους γηγενεις πιο εχθρικη) και τον εχω γυρισει και στα κακοφημα και στα καλοφημα μερη. Ξερεις, ανακαλυπτεις πιο ευκολα και πιο αληθινα τα μερη που πας αν περπατησεις πρωτα τα κακοφημα, και μονος σου-χωρις καθοδηγουμενη πορεια. Εκει βλεπεις την αληθεια, στερημενη απο το φτιασιδι. Ο Eastrader μας τα εχει σπασει με το Pudong. Ξερεις τι ειναι το Pudong? Η βιτρινα της Σαγκαης, με οψη Manhatan. Για ρωτα τον να σου πει ποτε και για ποσο πηγε στα κωλοχωρια. Και πως ανακαλυψε την κινα? μονος του ή αγγαζε με ντοπιους κυριλε ξεναγους / συνεργατες που τον πηγαν εκει που επρεπε και οχι παντου. Για ρωτα τον για την μπιχλα της Σαγκαης αν βγεις 5-6 τετραγωνα περα απο το εμπορικο κεντρο. Για ρωτα για τις παραγκες και τους μαζικους διωγμους των κατα τη διαρκεια των ολυμπιακων. Εγω λοιπον εχασα την ουσια????

        Μου θυμιζεις, κατι τουριστες που εχουν παει στα κυριλε νησακια του Ειρηνικου ή της καραιβικης στα hotel compounds και γυριζουν ενθουσιασμενοι. Κανεις ομως δε βγηκε να παει στο διπλανο χωριο, διπλα απο τη βιτρινα, στα λιμανια που πηγαιναμε εμεις που ομως ηταν η καθημερινοτητα αυτων των τοπων, να δει την πραγματικοτητα και την εξαθλιωση. Και οταν τους τα λες...σου απαντανε οπως εσυ. "Ελα μωρε...εκει που πατε εσεις τι περιμενετε να δειτε???"

        Οσο για σενα Eastrader. Βρηκες προφανως το Eldorado σου. Μεταπρατακος, που ψωνιζεις προφανως κατι σεντσια τα μαιμουδιαρικα και τα φερνεις στην ελλαδα και τα πουλας χρυσαφι. Μαγκας εισαι αμα το κανεις. Δε λεω. Αλλα την κινα π@π@ρια την εχεις δει. Την καντονα εχεις δει και τη Σαγκαη. Καμια σχεση λοιπον. Τωρα εμενα αν με ειχανε κλεισμενο στο ναυπηγειο και δεν μ'αφηνανε να βγω. Τι να σου πω ρε κακομοιρη. Οταν εσυ πηγαινες...εγω γυριζα για πολλοστη φορα. Σου ειπα, παω πολλα χρονια εκει κατω. Και τελος...στα κακοφημα και στα καλοφημα Eastrader. Ολα χρειαζονται. Ετσι βλεπεις και μαθαινεις. Οχι μονο Pudong φλωρακο. Οχι μονο Hyatt και TV tower. Και στη τελικη τι σκατα εκανες στο Pudong???? Δεν εχει και τιποτα να κανεις στο κατω κατω. Ουτε να φας που λεει ο λογος. Κανα δυο εστιατορια στο ποταμι πανω.

        Τελος παντων. Αντε σάφηνω να πας να κονομησεις τιποτα.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Nancy 23/05/2010 15:55:39

        Τωρα ποιος τα λεει καλα?Και οι δυο?Χοχο

      • nancy avatar
        nancy @ Nancy 23/05/2010 16:19:31

        Φίλε eastrαder, αυτό δεν έχει νόημα. Χαμήλωσε την επιθετικότητα και δες την ουσία.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ Nancy 23/05/2010 17:33:38

        Τωρα εσυ Κορεατη αμα μιλας για εμενα καλα ειναι να απευθυνεσαι σε εμενα εαν μπορεις.Και ξερεις κατι,τωρα καταλαβαινω γιατι ολες οι κοπελες ειναι για σενα πορνες παντου.Βγαζεις προσωπικα,οικογενειακα,συναισθηματικα βιωματα.Τωρα το ποιος ειναι του καναπε αμα με γνωρισεις ελα να τα πουμε.Αποτυχημενοι φιλε μου ειναι αυτοι που πανε για τρεις και εξηντα ριγμενοι και ξεμπαρκοι απο εφοπλιστες να τους επιβλεπουν τα καραβια τους.Οχι απο εμενα που ζω εδω και εχω και την τυχη ξεκινωντας απο τα Λιοσια να εχω οργανωσει και μια καλη επιχειρηση εκει με εξαγωγες σε 20 χωρες.Εχεις το κουραγιο να δωσουμε και οι δυο τις ταυτοτητες μας στον Φακτορα?Μπορεις?Η φοβασαι μην μαθει ο εφοπλιστης η οποιος σε εχει παρκαρει στην Κινα οτι καθεσαι και λες τετοια?Θες να δειξουμε τα διαβατητρια μας?Ναι φιλε μου δεν ξερω τι γινεται παραμεσα απο την Nanjin.Εγω σε πορνεια δεν παω ουτε γουσταρω καθε δυο βηματα να με πλησιαζουν να μου προσφερουν γυναικες και μαιμου ρολογια.Ουτε τα μπαρ που ανεφερες δεν γνωριζω,και οταν ταξιδευω παω χορτασμενος.Μου θυμιζεις τους επαρχιωτες που ερχονταν στην Αθηνα την δεκαετια του 60 και πηγαιναν ολοι Ομονοια.Για μενα η Κινα η οι αλλες χωρες ειναι δουλεια και οχι επιλυση βιολογικων αναγκων.Οταν παω σανγκαι μονο στο Face παω για κανα ποτο,και οσον αφορα τα ενδοτερα της Απω Ανατολης δυσκολα θα υπαρξει μερος που να μην εχω βρεθειΗ δουλεια μου ειναι τετοια που παω παντου και δεν επιτρεπω σε κανεναν να μου οριζει το ποτε θα παω καμμια βολτα να ικανοποιησω αναγκες.Συν του οτι εκει παω με δικα μου χρηματα,και καμμια εταιρια δεν μου μετραει το ποσο τρωω,και το ποσο καταναλωνω.Οποτε φαινετε και το ποιος ειναι ο πιτσικομης.Ξερεις λοιπον φιλε μου γιατι εισαι εδω τωρα και γιατι δεν εισαι σε ναυπηγειο?Ακου και θα σου πω να ξερεις.Εναν λαο αμα θες να συνεργαστεις μαζι του πρεπει να τον αγαπας.Αυτο βγαινει.Πρεπει να ξερεις την ιστορια του και τον πολιτισμο του.Οσο κακοι και να ειναι οι Κινεζοι,που ειναι,εαν θελεις να παρεις απο αυτους πρεπει πρωτα να δωσεις και να τους καταλαβεις.Δεν μπορει εναν ολοκληρο λαο να τους λες ουρακοταγκους.Εχουν και αυτοι την ιστορια τους,τον πολιτισμο τους.Ενταξει σε καταλαβαινω σιγα μην καθεσε τωρα να μαθαινεις.Σιγα τωρα για τις δυο δραχμες που σου δινει ο αλλος και σου λεει και ποσο να τρως.Αλλα για εμας φιλε μου που εχουμε και εδω δουλεια,και εκει,ο πολιτισμος και η κουλτουρα ειναι απαραιτητη προυποθεση για να δουλεψουμε.Και σιγουρα η γλωσσα.Και ξερεις εγω ειμαι υπερηφανος για την δουλεια μου και το τι λεει ο καθε κομπλεξικος ας τα κρατησει για τον εαυτο του.Αν μπορουσε θα εκανε οτι κανω και εγω.Το ομολογησεςΑλλα δεν μπορει και καθοτι ερμαιο του καθενα ζηλευει.Εχω γυρισει πολλα μερη.Απο την ερημο Gombi μεχρι το Yunnan και το Tibet,και ποτε δεν με πειραξε που εχω κυριλε συνεργατες εκει,και η δουλεια μου ειναι να γυριζω σε εργοστασια,οποτε ασε να σου πω εγω για καταστασεις και συνθηκες.Και στο Pudong παμε οταν εχουμε δουλειες,αν και εγω παταω εκει σπανια.Ειναι στο Guangzhou η εδρα της επιχειρησης μου.Παντως εχει πολλυ περισσοτερα απο οτι νομιζεις,και την επομενη φορα τραβα ευθεια και οχι δεξια αριστερα στην Nanjing φουκαρακο.Παντως στο ναυπηγειο με αδεια το ποτε να βγω δεν εμεινα ποτε.Και εαν διαβασεις ξανα αυτα που γραφεις θα δεις οτι περαν του προσωπικου,πλεον γραφεις αυτα που ελεγα εγω.Αποφευγεις βεβαια να γραψεις για τις ανακριβειες που ειπες στο πρωτο σου ποστ και με εκανες να ανατριχιασω,αλλα δεν πειραζει ο καθεις αναλογως του πως μπορει.Σε καθε περιπτωση βεβαια επειδη ειπωθηκαν και πραγματα που δεν επρεπε καλο ειναι καποιες φορες ο καθενας να φαινετε ποιος ειναι γιατι πισω απο την ανωνυμια ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει οποτε εαν και οποτε θες εγω εχω να δειξω και δεν φοβαμαι,εσυ εχεις?Αντε σε αφηνω και εγω τωρα γιατι οντως πρεπει να κονομησω και καλα κανω.

    • χασοσκοπος avatar
      χασοσκοπος @ Eastrader 23/05/2010 21:02:40

      εισαι ασχετος εισαι κ εμπαθης..αντε γεια

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ χασοσκοπος 23/05/2010 21:45:44

        Στο καλο και μην ξεχασεις να παρεις και το πακετο σου μαζι

  10. koreatis avatar
    koreatis 23/05/2010 18:31:38

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Γεια σου ρε επιτυχημενε μπιτσικομπη. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. με τις εξαγωγες στις 20 χωρες και τους κυριλε συνεργατες στο Θιβετ.....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Και δεν ξερεις ποσα βγαζω....μπορει πολυ πιο πολλα απο σενα με τις εξαγωγες στις 20 χωρες....οποτε αστο αυτο στην ακρη. Μπορει να ειναι και δικα μου τα βαπορια που χτιζω....δεν ξερεις. οποτε αστο σου λεω. Ναι ναι ρε. σε τρεμω. Χεσμενο σ΄'εχω και τις μαλακιες που λες. Αντε γεια.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ koreatis 24/05/2010 12:26:51

      1)Τωρα μιλας και τωρα συμμαζευτηκες.Ετσι μπραβο και την επομμενη φορα που θα πεις σε καποιον "Χεσμενο σ΄’εχω και τις μαλακιες που λες. Αντε γεια." να το σκεφτεις δυο φορες πριν το κανεις.Φαινετε πως εδω αγγιξα πολλυ λεπτες χορδες.Ετσι δεν ειναι?Και τελικα ισως και να εχεις καθρεπτη που κυττοντας τον λογικευτηκες.
      2)Οσον αφορα τις προσωπικες επιθεσεις,κυττα τις απαντησεις σου και τα λεμε.Εγω ναι ειπα την λεξη "παπαριες",γιατι μετα συγχωρησεως αγαπητε μου,αυτα ειναι που διαβαζα.Κυττα πισω το πρωτο σου ποστ και πες μου ειλικρινα ποσα απο αυτα και προσεβαλες βαναυσα εναν ολοκληρο λαο θα επαναλαμβανες και σημερα?Εαν απαντουσα τωρα δεν θα το ξαναεγραφα,δεν ειναι το στυλ μου,αλλα εκεινη την στιγμη τρελλαθηκα
      3)Δεν εχω καμμια απολυτως στρεβλη εντυπωση για τους ανθρωπους της θαλασσας.Μεγαλωσα με τα λεφτα της θαλασσας.Γι'αυτο ειμαι και ιδιαιτερα ευαισθητος.Οταν βλεπω καποιον που χαλαει την πιατσα, και την σοβαροτητα δινοντας την εντυπωση οτι ο ναυτικος το μονο που κανει ειναι επισκεψεις σε πορνεια παιρνω αναποδες και καλα κανω.Οι περιγραφες σου απο την Κινα δειχνουν να ξερεις μονο αυτο και απλα κανεις και καποιες καφενειακες συζητησεις.Καμμια εμβαθυνση και καμμια ερευνα για την πισω απο τα πορνεια εικονα που εχει μια ιστορικη χωρα στην οποια περνας πολλυ απο τον χρονο σου.
      4)Δεν αμφισβητω ουτε σπουδες ουτε ιστορια.Αλλα οτι και να εχεις φιλε μου εγω δεν το ξερω.Εγω ξερω τι βλεπω.Και η ποιοτητα καποιου κρινεται απο το φαινεσθε.Κυττα ξανα οσα εγραψες και πες μου που πηγε η ποιοτητα?Πηγε στο"Χεσμενο σ΄’εχω και τις μαλακιες που λες. Αντε γεια"? Πηγε στο "ουραγκοταγκοι"?Που ακριβως? Σχετικα με εμενα τωρα,δεν εχει μπει καμμια ουρα στα σκελια.Ουτε και γινεται αυτο.Απο εδω γραφω,απο την Ελλαδα.Στην Κινα περναω μεγαλα διαστηματα του χρονου μου γιατι εκτος απο εδω,και εκει εχω οργανωσει δουλεια για την οποια ειμαι υπερηφανος.Και θα σε πληροφορησω οτι στο μελλον θα κανω καθε τι δυνατον να περναω περισσοτερο χρονο εκει κατω,χωρις να δινω σημασια σε κανεναν,και σε καμμια γνωμη.Τωρα για τους ναυτικους σου εξηγησα πριν.Κυττα εσυ τι κανεις για τους ναυτικους,και κατα ποσον εσυ δινεις το κακο παραδειγμα.Δεν χρειαζεται να κρυβεσαι πισω απο ολοκληρο κλαδο με εκφρασεις Ξανθοπουλου.Σε εσενα αναφερομαι και σε κανεναν ναυτικο.
      5)Ποιος βγαζει κομπλεξ φιλε μου.Κομπλεξ δεν ειναι να λες ανακριβειες και ψευδη?Σου ειπα και πριν,κυττα το ποστ σου και πες μου τι απο ολα αυτα θα ξαναελεγες τωρα?Θεωρω οτι επραξα καλως γιατι παρ'ολη την επιθετικοτητα μου αποκατεστησα την αληθεια και τουλαχιστον οσοι μας διαβασαν τωρα ξερουν καποια πραγματα χωρις να βασιζονται σε πληροφοριες που καποιος γραφει βασιζομενος στα απωθημενα που κρυβει μεσα του.Τωρα δεν ξερω το πως ειδες εσυ αυτα που εγραψα και ειλικρινα αγαπητε μου δεν καιγομαι και να μαθω,αλλα οτι εγραψα για αυτα που ξερω δεν το εκανα απο αγωνια να αποδειξω τιποτα,αλλα οπως θα ειδες και στην συζητηση ο καθενας γραφει οτι ξερει.Εσυ εγραφες για τα πορνεια,εγω εγραφα για τις δουλειες.Απλο δεν ειναι?Τωρα εγω τι να πω?Οτi κι εσυ αγωνιουσες να αποδειξεις ποσο καλα ξερεις τα μπ@@@@λα στην Nanjing?Και οτι εφοσον τα ξερεις τοσο καλα αρα μονο εσυ μπορεις να εχεις γνωμη?Αν ειναι ετσι τοτε οντως εκει μου ριχνεις.Παω πασο.
      6)Ναι εχω γνωρισει πολλους λαους και εκ των εσω.Δεν κρυβομαι και αυτα τα λεω και καιρο εδω μεσα.Κυττα προηγουμενα ποστ μου.
      Και αυτο τωρα πως εγινε?Ξαφνικα θες να με δεις απο κοντα και εισαι και μαγκας ενω πριν εγραφες "Ναι ναι ρε. σε τρεμω. Χεσμενο σ΄’εχω και τις μαλακιες που λες. Αντε γεια."?Τι συνεβη?Απλη κολοτουμπα η ψυχαναγκαστικο συνδρομο?

  11. Eastrader avatar
    Eastrader 23/05/2010 19:47:56

    Ενταξει αυτο ηθελα να δω και ποιο ειναι το επιπεδο σου σαν ανθρωπος.Τωρα τα ειπες ολα!Οποτε λοιπον οπου πας ομοιος τον ομοιο και η κοπρια στα λαχανα.Τετοιος εισαι τετοιους συναναστρεφεσε,και λογικο ειναι να μην τα βρισκετε.Τα βαπορια δεν ειναι δικα σου και το ειπες και πιο πριν.Πιο κολοτουμπας και απο τον Καρατζαφερη εισαι.Στο ειπα καλε μου φιλε τα βιωματα αυτα το μισος για τις γυναικες και η αναγκη σου για πορνεια προερχεται απο την οικογενεια,τα βιωματα και τις αρχες που εχεις.Εαν δεν θες να δεις εμενα τουλαχιστον δες καποιον ειδικο.Θα σε βοηθησει.

    • koreatis avatar
      koreatis @ Eastrader 24/05/2010 07:25:21

      1. Δεν καταλαβαινω αυτο το μενος, και τις προσωπικες επιθεσεις. Ανακατεψες οικογενειες, ιερα και οσια χωρις να σε εχει ενοχλησει κανενας σε τιποτα αλλο παρα μονο στον υπερμετρο εγωισμο σου. Προτου προσβαλεις οικογενειες και προσωπικοτητες, κοιταξου στο καθρεφτη, πηγαινε κοιτα το σοι σου και αυτους που σε μεγαλωσαν και μετα κρινε τους αλλους, που δεν εχεις το αναστημα ουτε να τους δεις.
      2. Στην τελικη δεν ημουν εγω αυτος που σου επιτεθηκα πρωτος. Εγω κετεθεσα μια αποψη δημοσια (οχι σε σενα), και καλοδεχουμενη η κριτικη, αλλα οχι οι χαρακτηρισμοι. Και ακομα και οταν χαρακτηρισες την αποψη μου «παπαριες» χωρις να με γνωριζεις, ακομα και τοτε η απαντηση μου ηταν περισσοτερο αμυντικη των αποψεων μου παρα προσωπικη επιθεση. Εκτος αν θεωρησες το καλαμπουρακι για τις μπαρο-τσαρκες επιθεση.
      3. Εχεις κολλησει με τα πορνεια, ενω ποτε δεν εγινε αναφορα σε κατι τετοιο, παρα μονο υπο μορφη αστειου. Ενδεχομενως λογω της διαστρεβλωμενης εντυπωσης που εχεις για το ποιόν των ανθρωπων της θαλασσας. Ή λογω κακων εμπειριων. Δεν ξερω.
      4. Επανω σ’αυτο λοιπον να σε πληροφορησω οτι κατ’αρχας δεν ειμαι ναυτικος. Υψηλοβαθμο στελεχος ναυτιλιακης εταιρειας, με σπουδες σε δυο τεχνικα πανεπιστημια (ενα εκ των οποιων το ΕΜΠ). Καταγομαι απο ναυτικη και εφοπλιστικη οικογενεια γνωστου νησιου με ναυτικη παραδοση και τη θαλασσα τη τιμω και τη σεβομαι γιατι δεν μας προδωσε ποτε. Εμενα τα βιωματα μου ειναι βιωματα αρρηκτων οικογενειακων δεσμων και οικογενειακης παραδοσης και σκληρης δουλειας στη θαλλασα. Θεωρω εαυτον επαγγελματικα και οικονομικα επιτυχημενο σε ενα τομεα δυσκολο, απαιτητικο και πανω απόλα στο «χωριο» μου. Εγω δεν μαζεψα τα μπογαλακια μου, με την ουρα στα σκελια ενδεχομενως να παω οικονομικος μεταναστης στου διαολου τη μανα να πουλαω κινεζικα μπιχλιμπιδια για να ζησω. Εγω προσπαθησα και πετυχα στο χωριο μου. Ξανασκεψου λοιπον ποιος ειναι ο επιτυχημενος. Και ποιος ο gastarbeiter. Παραλληλα δεν εχεις το αναστημα, οποιος κι αν εισαι, να πιανεις στο στομα σου τους ναυτικους, ουτε να τους κρινεις. Ειναι πολυ καλυτεροι απο σενα. Πιο καθαροι, πιο ντομπροι και πιο συνηδειτοποιημενοι. Και λιγοτερο ψωνισμενοι και ανασφαλεις.
      5. Καταληγω λοιπον στο οτι απο την αρχη εδειξες ενα τρομερο κομπλεξ, να αποδειξεις οτι εισαι γνωστης, οτι εισαι επιτυχημενος, οτι εχεις λεφτα, οτι εισαι το νουμερο ενα και ολοι πρεπει να προσκηνυσουν τα οσα γραφεις, ενω παραλληλα κανεις δεν εχει δικαιωμα να εχει αποψη διαφορετικη της δικης σου. Δεν ξερω, αλλα αυτο βγαζει τρομερες ανασφαλειες, για το ποιος εισαι και τι αξιζεις.. Απεγνωσμενα θες να πεισεις οτι κατι εισαι, αλλα μαλλον προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου. Και τρανη αποδειξη ειναι, οτι προσπαθεις να το κανεις, επιτιθεμενος στους αλλους. Αναλογισου λοιπον ποιος χρειαζεται ψυχιατρο απο τους δυο μας.
      6. Και εν τελει επι της ουσιας, για να μπορεις να κρινεις ενα λαο πρεπει να εχεις γνωρισει κι αλλους, για να συγκρινεις. Εχεις? Τελος παντων. Σε αφηνω στις ανασφαλειες σου και δεν ξανασχολουμαι με την περιπτωση σου. Εκτος αν θες να μου τα πεις αυτα απο κοντα για να δω τι σοι μαγκας εισαι που προσβαλεις ετσι.

  12. akis avatar
    akis 24/05/2010 07:08:14

    Νομίζω πως άλλη μια φορα αποδεικνύεται το πασιφανές... 2-3 Ελληνες εχουν διαφορετική άποψη για τα πράγματα και το μονο που τους ενδιαφέρει ειναι να αποδείξουν πως μόνο αυτοί ξέρουν... (λιγότερο ή περισσότερο)...
    ενα απο τα προβληματα αυτου του λαου...

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ akis 24/05/2010 14:09:52

      Οχι φιλε μου Ακη.Θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν ειναι ετσι.Ο καθενας μας προσπαθει να πει αυτο που ο ιδιος νομιζει οτι ειναι σωστο και καλως η κακως ο διαλογος(εστω και ετσι οπως το καναμε εγω και ο Κορεατης),ειναι καλος και γονιμος.Φανταζεσαι να μην ειχα απαντησει?Τι θα ηξερες τωρα?Για ενα εθνος απατεωνων ουραγκοταγκων.Οτι κανεις δεν πληρωνει και χανεται στο χωριο του?Θα ειχες μια ολοκληρωμενη αποψη?Θα γνωριζες την αληθεια?Η το αντιθετο εαν ειχα ποσταρει μονο εγω.Τωρα τουλαχιστον σωστα η στραβα εγραψαν δυο ανθρωποι που αν μη τι αλλο ξερουν ο καθενας απο την σκοπια του τα εκ των εσω και μπορεις να παρεις καποια πραγματα και εχοντας κριση και αντιληψη ξερεις περιπου τι γινεται.Εξαλου συζητωντας εμεις εδω μεσα,ε δεν μπορεις να πεις οτι διαμορφωνουμε και αποψη στην κοινη γνωμη.Δεν ειμαστε βουλη να λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του,και τελος παντων ξανακυττα τα ποστ.Τουλαχιστον απο εμας κατι εμεινε.