#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2012 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το λόμπι της ντροπής



Είναι απίστευτα αυτά που είδαμε τις τελευταίες ώρες, μετά το ναυάγιο των Βρυξελλών για το οποίο δεν έχει καμιά εμπλοκή η Ελλάδα.

Είδαμε τον ΣΥΡΙΖΑ να χαίρεται που η χώρα βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού. Να γελούν στελέχη της κάτω από τα μουστάκια τους γιατί δεν πήραμε τη δόση. Ταυτόχρονα, όμως, να εμφανίζονται ότι αν δεν πάρουμε τη δόση θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα.

Είδαμε αντιπολιτευόμενες εφημερίδες να επιτίθενται στον Σαμαρά και τον Στουρνάρα γιατί, όπως υποστηρίζουν, έχασαν τη μάχη παρά το γεγονός ότι έκαναν ότι τους ζητούσε η τρόικα.

Είδαμε μέχρι και τον Γ. Πρετεντέρη, που μέχρι χθες ήταν πιο κυβερνητικός ακόμη και από το επιτελείο στο Μαξίμου, να λέει ότι δεν έγινε προετοιμασία κι ότι η «ανύπαρκτη προεργασία μας οδήγησε στην εμπλοκή». Ξαφνικά το Mega ανακάλυψε ότι υπήρχε κι άλλος δρόμος για να πείσουμε το Σόιμπλε και τη Λαγκάρντ να τηρήσουν τα υπεσχημένα. Μόνο που δε μας είπε ποιος είναι αυτός ο δρόμος.

Ακούμε σε διάφορα κανάλια Συριζαίους όλων των συνιστωσών να μιλάνε για τη δόση που έπρεπε να έχει έρθει αλλά επειδή είναι άθλια η πολιτική της κυβέρνησης δεν έρχεται. Και φυσικά μας περιγράφουν το δικό τους μοντέλο διακυβέρνησης που ποντάρει στη χρεοκοπία και την επιστροφή στη δραχμή.

Τα ίδια στελέχη αλλά και ο Τσίπρας υπόσχονται ότι μόλις γίνουν κυβέρνηση θα επαναφέρουν μισθούς και συντάξεις στα επίπεδα προ κρίσης, θα επαναφέρουν στην εργασία όλους όσοι φεύγουν από το δημόσιο, θα αυξήσουν τη χρηματοδότηση στην υγεία και την παιδεία και θα βρουν και λεφτά να κρατικοποιήσουν τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες. Φυσικά, όλα αυτά δε θα τα κάνουν με τα λεφτά των… άθλιων τοκογλύφων, των ανάλγητων δανειστών, της καταστρεπτικής τρόικας. Αφού θα καταγγελθεί το μνημόνιο δε χρειαζόμαστε και τις δόσεις.

Μέχρι και ο πρόεδρος των βιομηχάνων, χωρίς βιομηχανία, κ. Δασκαλόπουλος έβγαλε «δεκάρικο» λόγο καταγγέλλοντας τις πολιτικές του μνημονίου.

Όλοι αυτοί λοιπόν, μετά το ναυάγιο των Βρυξελλών έγιναν τιμητές των πάντων χωρίς όμως να δίνουν λύσεις. Το λόμπι της δραχμής σιγά – σιγά αποκαλύπτει τη θολούρα της και σιγά – σιγά γίνεται «λόμπι της ντροπής».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/11/2012 14:49:10

    Ποιός θὰ τό'λεγε; The tables have turned - ἡ Ἑλλάδα ἀπέδειξε στὸ Eurogroup ὅτι οἱ Εὐρωπαῖοι, καὶ ὄχι ἡ ἴδια ὅπως τὴν ἐγκαλοῦσαν, εἶναι ἀναξιόπιστοι, ἀνειλικρινεῖς, δίγλωσσοι, ἐν τέλει ἀνυπόληπτοι, ἀσόβαροι καὶ ἀφερέγγυοι.

    Ἡ στρατηγικὴ τῆς Ἑλλάδος μέχρι τώρα βασιζόταν στὴν ὑπόθεση ὅτι οἱ συμφωνίες μὲ τὴν Εὐρώπη εἶναι «συμφωνίες κυρίων». Ἂν αὐτὸ ἀποδειχθεῖ ψευδές, ἅμα δὲν δοθεῖ μιὰ πραγματικὴ λύση τὴ Δευτέρα, ΠΡΕΠΕΙ νὰ ἀλλάξει ΑΡΔΗΝ καὶ ἡ ἀντιμετώπιση τῆς Ἑλλάδος. Δὲν μπορεῖ νὰ σὲ κοροϊδεύουν στὰ μοῦτρα καὶ νὰ λὲς «μἀλιστα, συνεχίζουμε ὅπως πρίν». Βέβαια, ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ σωφροσύνη νὰ ἔχουν οἱ «ἑταῖροι», δὲν θὰ κάνουν καμιὰ βλακεία...

  2. makis avatar
    makis 22/11/2012 14:59:12

    Ο συντακτης τουυ αρθρου ζει και εργαζεται στην Ελλαδα ????
    κ factorx
    Εχεις κανει καμμια βολτα στους δρομους ? συνομιλεις με Ελληνες ?
    Mηπως δεν βλεπεις την οργη και την απελπισια χιλιαδων συμπατριωτων μας ?
    Νομιζεις οτι τον αλλον τον νοιαζει αν πειναει σε ευρω ή σε δραχμη ?
    Μαλλον δεν καταλαβαινεις κι εσυ οτι η σωτηρια του τραπεζικου συστηματος και των αριθμων ,σε βαρος του βιωτικου επιπεδου των πολιτων της χωρας και της
    βαναυσης φτωχοποιησης τους δεν ενδιαφερει κανεναν ? ή μαλλον ενδιαφερει
    αυτους τους λιγους που και παλι θα βγαλουν το κατιτις τους .

    Οταν επιστρεψετε στην γη (και στη χωρα) να μας ξαναγραψετε

    • makis avatar
      makis @ makis 22/11/2012 15:05:46

      Υ/Γ . το δικο σας λομπι πως το λενε ? μηπως των 'τραπεζιτων' ?
      ή 'της πεινας' ?

    • Γραικός avatar
      Γραικός @ makis 22/11/2012 20:05:09

      Ρε Μάκη, σύνελθε. Το βιωτικό επίπεδο ενός λαού δεν εξαρτάται από τις ορέξεις του πρωθυπουργού, αλλά από την οικονομική κατασταση της χώρας.

      Τι μας λες τώρα; Όταν επιστρέψεις ΕΣΥ στον πραγματικό κόσμο και αποδεχτείς ότι είσαι πολίτης μίας χρεοκοπημένης χώρας, έλα να τα ξαναπούμε.

      Προς το παρόν, σε αφήνω στην ιδεοληπτική νιρβάνα του μυαλού σου.

      • makis avatar
        makis @ Γραικός 23/11/2012 07:26:20

        Ευτυχως που καποιοι στην ιστιρα αυτης της χωρας δεν τα 'αποδεχοντουσαν' ολα τοσο ευκολα.....αλλιως θα μιλαγαμε μαλλον σε αλλη γλωσσα

  3. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 22/11/2012 15:46:48

    Κύριοι, το λόμπι αποτελείται από τη μια χούφτα κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες, εκδότες ΜΜΕ και κάθε κατηγορίας μαυρογορίτες που ποτέ δε δούλεψαν, αλλά είχαν τη δυνατότητα πρόσβασης στον κρατικό πλούτο. Είναι το λόμπι της ΔΡΑΧΜΗΣ. Στον λυσαλέο αγώνα τους έχουν την αρωγή νέων εφημερίδων που τελευταία βρίσκονται στα περίπτερα. Ξέρετε τις πηγές των χρηματοδοτών τους; Στη μία νέα εφημερίδα είναι κατά 50% γνωστότατο επιχειρηματικό τζάκι (θα πέσετε από την καρέκλα σας αν γνωστοποιηθεί το όνομά του) και κατά 50% ο ΣΥΡΙΖΑ, στη δε άλλη νέα εφημερίδαχρηματοδότες είναι κατα 50% το ισχνό οικονομικά ταμείο των συντακτών και κατα το άλλο μισό πάλι ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Εχει αποκαλυφθεί πλέον η πλεκτάνη σε βάρος της χώρας μας. Έχετε να κάνετε σχόλια;

    • Lakis avatar
      Lakis @ Νίκος Θ. 22/11/2012 17:34:53

      Κύριοι, το λόμπι αποτελείται από τη μια χούφτα κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες, εκδότες ΜΜΕ και κάθε κατηγορίας μαυρογορίτες που ποτέ δε δούλεψαν, αλλά είχαν τη δυνατότητα πρόσβασης στον κρατικό πλούτο. Είναι το λόμπι της ΔΡΑΧΜΗΣ.

      Ναι, ο Κουρής και άλλοι 2-3 εκδότες και επιχειρηματίες είναι το ...«λόμπυ της δραχμής».

      Ενώ το ΔΝΤ, η Ε.Ε, η Γερμανία, τα μεγάλα ΜΜΕ, το ΜΕΓΚΑ/ΣΚΑΙ, Μπομπολαίοι, Αλαφούζοι, Πρετεντέρηδες, Μπάμπηδες, Πάσχοι, Δανειστές, Τράπεζες, κλπ, δεν είναι τίποτα. Αυτοί αγωνίζονται για το ...καλό της χώρας.

      Σε ποιόν πουλάτε τέτοιες σαχλαμάρες;

  4. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 22/11/2012 15:52:06

    Πολύ το περιορίσες τα φάσμα του λόμπυ αγαπητέ.... Πέρα απ' αυτούς που δικαίως αναφέρεις, θα έπρεπε να συμπεριλάβεις κάμποσους, αν όχι όλους, από τους πολιτικούς που μας έφεραν σ' αυτή την κατάντια. Και ο τίτλος θα έπρεπε να λέγεται "Το λόμπι και τα ζόμπι της ντροπής" και όπου ζόμπι η ελληνική κοινωνία βέβαια....

  5. GreekInLux avatar
    GreekInLux 22/11/2012 16:31:36

    Είστε αμετανόητοι! Εμμένετε στα ίδια και στα ίδια τη στιγμή που ακόμα και ο αρχηγός σας υπό μορφή πιρουέτας υιοθετεί σε συνεντεύξεις του (στο εξωτερικό κυρίως γιατί στο εσωτερικό ακούνε τα χαϊβάνια και μπορεί να τους κακοφανούν οι παραδοχές) πράγματα όπως η σημασία της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών που αν τα έλεγε προεκλογικά ή έστω μετεκλογικά προ κάποιων εβδομάδων θα τον είχαν πάρει οι νεοσυριζάιοι με τις πέτρες! Ακόμα να καταλάβετε τη διαφορά ευρώ - δραχμής και προβάλετε ως επιχείρημα το εκπληκτικό "δεν ενδιαφέρει τον άλλον αν θα πεινάει σε ευρώ ή δραχμές"... Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να ρίχνετε μονίμως το ανάθεμα σε αυτόν που έχετε στοχοποιήσει ως φταίχτη άσχετα αν αυτός είναι ή όχι, εξιδανικεύοντας τον πλέον απίθανο πολιτικάντη τον οποίο και έχετε αναγάγει, στις τάξεις σας, σχεδόν σε μελλοντικό πατερούλη και σωτήρα του έθνους χωρίς να έχει κάνει την παραμικρή ουσιαστική πρόταση για τα προβλήματα που ταλανίζουν τον τόπο. Και έχετε και το θράσος να ρωτάτε τους ψυχραιμότερους εάν ζουν στην ίδια χώρα μ' εσάς....

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ GreekInLux 22/11/2012 19:03:03

      Προσυπογραφω ανεπιφυλακτα αγαπητε !Ολοι στους δρομους ειμαστε και αυτα που λεει ο συριζαυγητης ειναι μπουρδες περι πεινας κλπ.Ας κανει καποια βολτα κατα στα σουβλατζιδικα και τα εστιατορια κανα μεσημερι και θα καταλβει του λοφου το αλληθες !Αλλα που να καταλαβουν οι συριζαυγητες απο πεινα αυτοι μια ζωη δρουσαν στο κουκουλι των πασοκολαμογιων ως ξενηστες και απομυζουσαν χωρις να τους παρει κανενας χαμπαρι .Νομιζουν οτι ζουν στην εικονικη πραγματικοτητα που πλαθουν περι δραχμης και ευημεριας !Κουνια που τους κουναγε πεινα και εξαθλιωση θα φερουν !Θα περιμενουν πολυ οι τεμπελχαναδες φοροφυγαδες τυπου Τσιπρα να δουν εξουσια με τα μυαλα που εχουν !Απο την Δευτερα να δουμε τι θα λενε οι αχρηστοι του κερατα !

      • makis avatar
        makis @ Ραβινος 23/11/2012 07:05:26

        Aν κυκλοφορεις εσυ και βλεπεις πλουτο και ευμαρεια ...μαλλον κυκλοφορεις απο Εκαλη και πανω ή σε καμμια Γλυφαδα . Εγω που εργαζομαι στο κεντρο και ερχομαι σε επαφη με χιλιαδες κοσμου λογου και της εργασιας μου , το μονο που βλεπω καθημερινα ειναι πεινα - απελπισια - οργη .
        Οσο κανετε καποιοι οτι δεν τα βλεπετε ,δεν πειραζει . Θα τριβετε τα ματια σας με αυτα που θα συμβουν . Η πολιτικη του κ.Σαμαρα
        μας φερνει πολυ κοντα σε καταστασεις Αραβικης ανοιξης κι εσεις ζειτε στο συννεφακι σας.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ GreekInLux 22/11/2012 19:03:03

      Προσυπογραφω ανεπιφυλακτα αγαπητε !Ολοι στους δρομους ειμαστε και αυτα που λεει ο συριζαυγητης ειναι μπουρδες περι πεινας κλπ.Ας κανει καποια βολτα κατα στα σουβλατζιδικα και τα εστιατορια κανα μεσημερι και θα καταλβει του λοφου το αλληθες !Αλλα που να καταλαβουν οι συριζαυγητες απο πεινα αυτοι μια ζωη δρουσαν στο κουκουλι των πασοκολαμογιων ως ξενηστες και απομυζουσαν χωρις να τους παρει κανενας χαμπαρι .Νομιζουν οτι ζουν στην εικονικη πραγματικοτητα που πλαθουν περι δραχμης και ευημεριας !Κουνια που τους κουναγε πεινα και εξαθλιωση θα φερουν !Θα περιμενουν πολυ οι τεμπελχαναδες φοροφυγαδες τυπου Τσιπρα να δουν εξουσια με τα μυαλα που εχουν !Απο την Δευτερα να δουμε τι θα λενε οι αχρηστοι του κερατα !