#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2011 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κόμμα των δικηγόρων



Την ώρα που οι εργαζόμενοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα χάνουν τις δουλειές τους υπάρχουν ορισμένα κόμματα που φροντίζουν για να διασώσουν ρουσφετολογικά ορισμένους προνομιούχους. Ενδεικτική είναι η τροπολογία της Δημοκρατικής Αριστεράς (την υπογράφουν όλοι οι βουλευτές της…) στο πολυνομοσχέδιο του Βενιζέλου για τους δικηγόρους που έχουν έμμισθη σχέση εργασίας σε επιχειρήσεις του δημοσίου που κλείνουν ή συγχωνεύονται.

Τι προτείνει η ΔΗΑΡ; Όταν κλείνει (καταργείται, διασπάται, συγχωνεύεται) μία επιχείρηση οι δικηγόροι που υπηρετούν σ’ αυτή να καταλαμβάνουν κενές οργανικές θέσεις στη νέα επιχείρηση ή, αν δεν υπάρχει οργανική θέση, να δημιουργείται προσωποπαγής θέση – και μάλιστα είτε στη νέα επιχείρηση είτε σε οποιοδήποτε άλλο φορέα θέλυν να πάνε οι δικηγόροι!!!

Είπαμε να είμαστε η «σύγχρονη» και «ανανεωτική» αριστερά, αλλά την προστασία των συντεχνιών, τα ρουσφετάκια και το πελατειακό κράτος δεν θα χαθούν εύκολα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/08/2011 15:00:33

    Τι διαφορετικό περιμένατε από κάποιον ο οποίος δέχθηκε, καμαρώνοντας σα γύφτικο σκεπάρνι, να παίξει το ρόλο του υπουργού σε θίασο με υποβολέα το Μητσοτάκη;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/08/2011 15:05:11

    Είμαι πάντως περίεργος να δω αν το ημιεπίσημο μπλογκ της νεοφιλελεύθερης φράξιας των σαλονάτων ψευτοαριστερών, το οποίο με κάθε ευκαιρία χύνει τη χολή του κοινωνικού αυτοματισμού κατά των ΔΥ, θα "κράξει" τώρα το κόμμα του γι' αυτή την πρόταση ή αν θα κάνει τουμπεκί...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 04/08/2011 00:13:09

      Τι σε νοιάζει? ασ' τους να καούν οι ΔΥ...αφού εσύ εισαι ιδιωτικός υπάλληλος...

  3. nikos karas avatar
    nikos karas 03/08/2011 15:16:24

    ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΔΕΞΙΑ ΤΣΕΠΗ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ nikos karas 03/08/2011 16:33:55

      Η παραπάνω έκφραση είναι εξαιρετικά άδικη προς τους ... δεξιούς.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/08/2011 15:35:06

    Γιατί, υπάρχει άλλου είδους αριστερά?

  5. Δεξιός avatar
    Δεξιός 03/08/2011 15:55:55

    Η αριστερα στην ελλαδα ειναι ενα συνοθυλευμα σοσιαλφασισμου, κορπορατισμου με λιγη δοση ψευτο-προοδευτισμου και life style. Τωρα καταλαβα γιατι το ΚΚΕ δεν θελει να αποκαλειται αριστερο κομμα...

    Ευχομαι η ΝΔ να μην κανει ποτε το λαθος να συνεργαστει με τετοια ανδρικελα... αλλιως θα γινει σαν τα μουτρα τους.

    • ink avatar
      ink @ Δεξιός 03/08/2011 18:48:53

      "Η αριστερα στην ελλαδα ειναι ενα συνοθυλευμα σοσιαλφασισμου, κορπορατισμου με λιγη δοση ψευτο-προοδευτισμου και life style.."

      Aααχ καλέ φεξιέ μου που ήταν τα χρόνια εκείνα που ψήφιζαν μέχρι και τα δέντρα επι εθνάρχη καλαμανλή??
      Που ήταν τα χρόνια που ήταν ανοιχτά όλα τα ξερονήσια για τους σοσιαλφασιστες αριστερούς.
      Που ήταν το χρόνια που ο Εθνάρχης έφευγε νύχτα απο την χώρα και βαθιά και με το ψευδόνυμο Τριανταφυλίδης???

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ink 03/08/2011 19:17:13

        Καλέ μας φίλε, δεν μας είπατε: τελικά, τα ντολμαδάκια της Μαρίκας ήταν νόστιμα ή όχι;

        • ink avatar
          ink @ Αυριανιστής 03/08/2011 21:35:31

          Eιπες Μαρίκα ??? Το Μητσοτακεικο θα σου ρίξει βαριά κατάρα!!

          Ασχετο ή μαλον σχετικό όταν όλη η Ευρώπη χτιζόνταν μέσα απο τα ερειπιά της και προσπαθούσε να συνέλθει απο τον όλεθρο του Θανάτου η Ελλάδα του Παπαγου ,του Εθνάρχη του Εφιαλτη (Μητσοτάκη) και των υπολοίπων αγνών πατριωτών κυνηγούσαν μέχρι εξοντόσεως τους αναρχοκομμουνιστές σοσιαλφασιστες για να τους γλυτώσουν απο απο το μίασμα του life - style με το οποίο ήταν διαποτισμένοι (οι αριστεροί) ανοιγοντας νέους παρθενώνες στα ξερονήσια τύπου Μακρονήσου !!
          Α ρε Φουκογιάμα σε τι μπελάδες έβαλες και σε τι σύγχηση υποβαλες τους Αυριανιστές με το "Τέλος της Ιστορίας"

          Προς αυριανιστή εγώ ντολμαδάκια δεν τρωω ποτέ όχι γιατί δεν μου αρέσουνε αλλά γιατί έχουν ταυτιστή με έναν απο τους μεγαλυτερους εφιάλτες της σύγχρονης Ιστορίας (αδυνατώ να πώ το ονομά του είναι γρουσουζιά)
          Φαντάζομαι τους γευτικες αρκετές φορές εσύ δίοτι μαγείρευε για όλο το κόμμα η Μαρίκα !!!

          Χαλάρωσε εκεί στην αμουδιά που βρίσκεσαι και πάρε να διαβάσεις δυο τρία χρήσιμα βιβλία που είμαι σίγουρος ότι θα αποτινάξουν απο πάνου σου την πράσινη και μπλέ κομματική στάχτη που έστειλε την Ελλάδα στο πάτο του βαρελιού της Ιστορίας.
          Απο όταν τα διάβασα ένιωσα άλλος άνθρωπος και το κυριότερο γνωρίζω γιατί η Ελλάδα δεν έχει να περμένει τίποτε απο τα δύο κόμματα που κυβέρνησαν την Ελλάδα μεταπολεμικά!!
          Κατα τα άλλα καλά μπάνια!!

          http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/341337

          http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/68399



          http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/331486

      • anonymous avatar
        anonymous @ ink 03/08/2011 20:04:57

        Όταν συνέβαιναν αυτά η χώρα είχε ανάπτυξη 10% ενώ εσείς τη χρεοκοπήσατε. Συνεπώς αποδεικνύεται ότι τότε είχαν δίκιο όταν σας φέρονταν όπως σας φέρονταν.

        • ink avatar
          ink @ anonymous 03/08/2011 22:20:29

          Συνεπώς το ΠΑΣΟΚ να ανοιξει τα ξερονήσια ξανά !!
          Ετσι ώστε και ο anonymous των 8:04 να δει ανάπτυξη 10% !!

          Που να σφυξουν και οι ζέστες !!!

          • anonymous avatar
            anonymous @ ink 04/08/2011 00:32:10

            Τα ξερονήσια πρέπει να φιλοξενήσουν κάτι σαν και του λόγου σου για να ησυχάσουμε και να ξαναπάρουμε τη ζωή στα χέρια μας. Τώρα ποιος θα τα ανοίξει είναι λεπτομέρεια.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 16:18:06

    Εμπρός λοιπόν στο δρόμο που χάραξε ο Καρχιμάκης!

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 03/08/2011 20:47:30

    Eκεινη η Ελισσαβετ - μια ειναι η Ελισσαβετ - τι λεει για ολα αυτα ;

  8. Apatsi avatar
    Apatsi 03/08/2011 23:23:15

    ink
    αν διάβασες βιβλίο του Ραφαηλίδη και έβγαλες συμπεράσματα για την Ελλάδα και την ιστορία της τότε καλά κάνεις και πάς για μπάνια γιατί εδώ τα πράγματα κάθε μέρα και σκουραίνουν. Και φυσικά σκουραίνουν από τύπους που στήριξε παντί τω τρόπω το σύστημα που υπηρέτησε φανατικά ο Ραφαηλίδης, και σίγουρα είναι ένας από τους εμπευστές του.
    Έ, όχι και απ'αυτόν, μαθήματα ιστορίας, η κοινωνικές αναλύσεις! Πάει πολύ.

    • alakran avatar
      alakran @ Apatsi 03/08/2011 23:25:19

      Συμφωνώ!

  9. ink avatar
    ink 04/08/2011 00:34:32

    "...Έ, όχι και από το Σαπιοκοιλιά, μαθήματα ιστορίας, η κοινωνικές αναλύσεις! Πάει πολύ."
    Ε τοτε δώς μας εσύ μαθήματα ιστορίας μια και δεν υπηρετείς κανένα σύστημα .
    Η συστησέ μας που ανατρέξουμε για την νεώτερη ιστορία του τόπου ??
    Στο ίδρυμα καραμαλή μήπως ??? Σε κανένα αρχείο του Αβέρωφ ίσως.
    Αμφιβάλω εάν ε΄χεις διαβάσει έστω και τον τίτλο του βιβλίου.
    Πες μας κάτι για τον Αξελό και για τον κονδύλη !!!

    Α ρε Φουκουγιάμα (ξανά μανά) τι μυαλά απάτσηδων ταισες εν αγνοία σου !!!

  10. Δεξιός avatar
    Δεξιός 04/08/2011 10:42:33

    Σταμάτα να μασάς την πιπίλα της «κακιάς δεξιάς» και του «μπαμπούλα της δεξιάς» που μόνο αυτά ξέρεις και λες. Στην σημερινή κατάσταση μας οδήγησαν τα 30 χρόνια αριστερής προπαγάνδας μέσω των αριστερών ψευτο-δημοσιογράφων και ψευτο-διανοούμενων, που έστρεφαν την κοινωνία προς τον λαϊκισμό και κριτικισμό του βαθέως Πασοκ με αποτέλεσμα σήμερα να φτάσουμε στην χρεοκοπία και πληρώνουμε τα σπασμένα για τα επόμενα 30 χρόνια. Στο μόνο πράγμα που πραγματικά φταίει η δεξιά είναι που ανέχτηκε την αριστερή τρομοκρατία και συντήρησε αυτό το σύστημα από το φόβο μην διαταραχτεί η κοινωνική ειρήνη και τώρα ο κόσμος δικαιολογημένα την θεώρει συνυπεύθυνη με τους άλλους.

    Άμα οι αριστεροί θέλουν να κάνουν κοινωνικά πειράματα να πάνε να τα κάνουν στο χωρίο τους η σε καμιά άλλη χωρά και όχι να παίζουν με την οικονομία της χώρας. Το κράτος του προστατευτισμού που ξέρατε τελείωσε.

    • ink avatar
      ink @ Δεξιός 04/08/2011 19:00:04

      Άλμπερτ Αϊνστάιν :

      Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...
      ... και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!

      Αλλη ρήση ανωνύμου η βλακεία είναι ανίκητη!!

  11. promitheas avatar
    promitheas 04/08/2011 16:28:25

    Αυτή είναι η σταθερή ρουσφετολογική πολιτική πρακτική όλων ανεξαιρέτως των κομμάτων της μεταπολίτευσης που καταπατούν διαχρονικά κάθε έννοια ισονομίας. Η αυτονόητη για κάθε πολίτη έννοια ότι οι νόμοι πρέπει να είναι ίδιοι για όλους, ότι η δικαιοσύνη πρέπει να απονέμεται ισόνομα χωρίς να εξαιρεί την εξουσία με επαίσχυντα συνταγματικά άρθρα όπως το 85, δεν φαίνεται να είναι αποδεκτή από την εξουσία. Αν όμως τα κόμματα παρανομούν και αυτοεξαιρούνται της ισονομίας, τότε σε τί διαφέρουν από τις συμμορίες;