#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κόμμα του Καρατζαφέρη δεν θα συμμετέχει στη Βουλή !!!



(Ανανεωμένο). Σε επικοινωνιακή φούσκα μετεξελίσσεται το ενδεχόμενο να φύγει ο ΛΑΟΣ από την Βουλή και να στηθούν κάλπες για την αναπλήρωση των βουλευτών του. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, οι βουλευτές του ΛΑΟΣ δεν θα συμμετέχουν στις εργασίες της Βουλής, η οποία θα λειτουργεί με 285 βουλευτές.

Κυβερνητικοί κύκλοι τόνιζαν ότι γι’ αυτούς οι εκλογές είναι έξω από τους σχεδιασμούς τους, ειδικά σε αυτή την περίοδο όπου διαπιστώνουν ότι υπάρχει ακτίνα συναίνεσης και το δημοσιονομικό πρόβλημα μπαίνει σε μία πορεία εξορθολογισμού.

 

Προηγούμενες πληροφορίες ανάφεραν ότι , πρόεδρος του ΛΑΟΣ θα επισκεφθεί τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και τον Πρόεδρο της Βουλής.

Σύμφωνα με συνταγματολόγους, αν αποσυρθούν οι βουλευτές και οι αντικαταστάτες τους αρνηθούν να καλύψουν τις θέσεις τους, θα πρέπει να γίνουν εκλογές για την αναπλήρωση των κενών θέσεων (κατά το πρότυπο της κάλπης που είχε στηθεί μετά την καταδίκη του Δ. Τσοβόλα από το Ειδικό Δικαστήριο).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 01/06/2011 13:04:53

    Η μεγάλη πλάκα θα ήταν οι αντικαταστάτες να γράψουν τον Καρατζαφέρη και να πάρουν τις θέσεις.

    Θα είχε πολύ πλάκα...

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 01/06/2011 13:09:41

    Λαγος την φτερη εσειε, κακο της κεφαλης του.

  3. Λογικα σκεφτομενος avatar
    Λογικα σκεφτομενος 01/06/2011 13:11:53

    Διευκρινηση. Μιλαμε για βουλευτικες εκλογες?

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Λογικα σκεφτομενος 01/06/2011 13:34:33

      Σωστη ερωτηση.Μιλαμε για κανονικες εκλογες;;

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Λογικα σκεφτομενος 01/06/2011 13:43:58

      Αν αρνηθούν οι επιλαχόντες του ΛΑΟΣ να αντικαταστήσουν αυτούς που θα αποχωρήσουν, γίνονται συμπληρωματικές εκλογές. Κάτι όμως που δεν μπορεί να γίνει για το ψηφοδέλτιο Επικρατείας.

  4. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 01/06/2011 13:21:00

    Πάει Λαγός να πιεί νερό ..............................

    • γεωργαλάς avatar
      γεωργαλάς @ αεροπόρος 01/06/2011 15:40:33

      ... στου Γιωργάκη ή της Ντορίτας το λαιμό??

  5. Γιώργος Γ. avatar
    Γιώργος Γ. 01/06/2011 13:36:07

    Ο βελόπούλος μολις ειπε πως ΑΝ φυγει το Λαος από τη βουλη, δεν παμε σε κλογες, αλλα συνεχιζει η βουλη με λιγοτερους βουλευτες

  6. sic et non avatar
    sic et non 01/06/2011 13:43:57

    Στην φουρτούνα που έρχεται, οι ποντικοί εγκαταλείπουν πρώτοι το καράβι!!

    • γεωργαλάς avatar
      γεωργαλάς @ sic et non 01/06/2011 15:41:36

      ... και ο Καπτετάνιος τελευταίος!! Δεν είναι η περίπτωση του ΓΑΠ!!!

  7. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 01/06/2011 13:52:14

    δεν υσχιει αυτο η Βουλη μπορει να λειτουργει και με το 1/4 του συνολου της.Πρεπει να παραιτηθουν για να γινουν εκλογες..........

  8. nike avatar
    nike 01/06/2011 13:52:47

    Η διαδικασια ειναι η εξης.Καθε βουλευτης που θα παραιτηθει στον οικειο νομο θα ανοιξει θεση για τον αναπληρωματικο.Αρα αν δεν παρει κανεις τη θεση απο τους αναπληρωματικους θα γινουν εκλογες βουλευτικες στον νομο που δεν συμπληρωνει πλεον τον αριθμο συμφωνα με την κατανομη που του αναλογει.
    Σκοπς δηλαδη ειναι στους νομους οπου πιθανον θα παραιτηθουν οι βουλευτες του ΛΑ.Ο.Σ να γινουν παλι εκλογες και να χασει το ΠΑΣΟΚ τουλαχιστον 6 ωστε να μεινει στη βουλη με 150.Δυσκολα πραγματα αν και το ΠΑΣΟΚ το συζητουσε στο τελος του Καραμανλη για το νομο Αιτωλοακαρνανιας.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ nike 01/06/2011 15:57:40

      Άν θυμάσαι, τότε με τον Τσοβόλα, εκλογές είχανε γίνει μόνο για την έδρα του Τσοβόλα - όχι για όλες τις έδρες της εκλογικής του περιφερείας. Γι'αυτό άλλωστε, δεν είχε μπει καν στη διαδικασία η ΝΔ να κατεβάσει δικό της ψηφοδέλτιο (στο σκεπτικό «άστους να ξεφτιλίζονται μόνοι τους με τα καραγκιοζιλίκια τους»).

      Άρα, ο μόνος που μπορεί να χάσει έδρες από μια τέτοια διαδικασία είναι ... το ίδιο το Λάος!

      • Λόγιος avatar
        Λόγιος @ ΚΜ 02/06/2011 10:18:17

        Έτσι είναι. Επαναληπτικές εκλογές γίνονται μόνο για την έδρα που μένει κενή και όχι για όλες του νομού. Σε ένα τέτοιο σενάριο το πασόκ δεν θα έχανε καμμία έδρα, αντιθέτως θα έβγαζε λίγες ακόμη, όπως και η νέα δημοκρατία.

  9. sam avatar
    sam 01/06/2011 13:54:28

    ..αυτος που ηθελε να γινει χτες υπουργος, σημερα που ο κοσμος βγηκε στους δρομους το βαζει στα ποδια... η επιτομη του καιροσκοπου! (..αραγε αυτη η κινηση δεν προσβαλλει τη δημοκρατια και αυτους που τον εβαλαν στη βουλη???)

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ sam 01/06/2011 13:57:04

      Ας πρόσεχαν αυτοί που τον ψήφισαν

  10. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 01/06/2011 13:58:29

    ειναι επικυνδηνος! τρομακτικα σατανικος οποιος το σκεφτηκε:πως θα παει σε εκλογες ο γιωργακης χωρις να το χρεωθει? μεσω του κολοτουμπα. μια απορεια μονο υπαρχει πιστοποιητικο προδοτικης στασης και ανθελληνισμου που πρεπει να εχει για να γινει πολιτικος.

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ Π avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Π 01/06/2011 14:09:32

    Το γαρ πολυ της θλιψεως γεννα παραφροσυνη.

  12. Απορία avatar
    Απορία 01/06/2011 14:09:43

    Τέλος πάντων μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά να μας πει τι στο καλό προσπαθεί να κάνει ο Καρατζαφέρης γιατί μάλλον έχω χαζέψει και δεν καταλαβαίνω.

    Εκτός βέβαια εαν χάζεψε αυτός.

  13. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 01/06/2011 14:14:41

    Ο κωλοτούμπας πήρε χαμπάρι ότι το να στηρίζεις το μνημόνιο και το Γιώργο σήμερα είναι βέβαιη καταστροφή και θέλει να παίξει ήρωας και να την κάνει από την βουλή. Σιγά μην το κάνει όμως ... απλά μασάει πολύ τσίχλα και κάθε τόσο κάνει και φούσκα έτσι για να γελάσουμε όλοι μας

  14. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 01/06/2011 14:14:47

    Ο Πρόεδρος της Βουλής είπε πριν λίγο: "Το μόνο που ήρθε και συζητησαμε ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ ήταν η συνεχώς αναβαλλόμενη προ ημερησίας συζήτηση που έχει ζητήσει για το δημογραφικό!"

    Όπως φαίνεται ο Γιώργος δεν θα μας εγκαταλείψει. Η κωμωδία στην Ελλάδα είναι Αθάνατη.

    • drider avatar
      drider @ Balafara Hunter 01/06/2011 14:23:19

      Πόσοι από τους βουλευτές του ΛΑΟΣ έχουν τεκμηριώσει συνταξιοδοτικά δικαιώματα; Αν ήταν μάγκες να κάνανε αυτό που είπανε...

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 14:17:45

    χωρίς να ξέρω, νομίζω ότι ο Λεωνίδας παραπάνω έχει δίκιο. Εκλογές για τον ΓΑΠ, χωρίς να το χρεωθεί ο ΓΑΠ, και αναγκαστική κυβέρνηση συνεργασίας (συναίνεσης) που δεν παίρνουν έτσι, που θέλει η Τρόϊκα, θέλει ο ΓΑΠ και θέλει ο Καρατζατέτοιος. Διερευνητικές εντολές, πράσινα άλογα, ο Καράμπελας, η Χάϊδω.

    Νομίζω ότι θα βρω το ψαροντόυφεκο και θα πάω για ψάρεμα.

  16. zap-zap avatar
    zap-zap 01/06/2011 14:40:27

    ο φύρερ θέλει να πάει τον αριθμό των βουλευτών στους 285;
    τότε το ΠΑΣΟ περνά τα πάντα με 143.
    άξιος ο μισθός του.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ zap-zap 01/06/2011 14:46:04

      Τι είπες τώρα !! Είναι σίγουρο ;;

  17. drider avatar
    drider 01/06/2011 14:41:18

    Να σταματήσουμε να παίζουμε το παιγνίδι τους. Να αλληλοκατηγοριόμαστε για "εθνική προδοσία" και να "φαγωνώμαστε" μεταξύ μας. Και οι δανειστές από πίσω να τρίβουνε τα χέρια τους.

    Νισάφι πια με τις ¨εθνοπροδοσίες".

    Υ.Γ Στα γράφει αυτά κάποιος που ποτέ δεν "γούσταρε" το ΛΑΟΣ. Και πολλούς άλλους...

    • drider avatar
      drider @ drider 01/06/2011 15:17:56

      Προδότες και αυτοί που ψηφίσαν ΛΑΟΣ; Και αν στις επόμενες εκλογές ψηφίσουν ΝΔ όλα καλά;

      Η ζωή δεν προχωράει καλά με "άσπρο-μαύρο".
      Ξεκολλάτε, να δούμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα.

      • I-εροκλής avatar
        I-εροκλής @ drider 01/06/2011 16:10:52

        Είπα εγώ για τους ψηφοφόρους τίποτα; Είπα για ΝΔ; Ξεπέρνα την επίδειξη καθωσπρεπισμού κι αν έχεις να πεις τίποτα πεσ' το, αν δεν έχεις, πάλι πεσ' το. Άσχετες απαντήσεις προσπάθησε να μη δίνεις σε παρακαλώ.

  18. Αρης avatar
    Αρης 01/06/2011 14:57:36

    Πως πετυχαίνονται τα 3/5 της Βουλης για το Μνημόνιο χωρίς συναινεση;

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/06/2011 14:59:13

    'Οχι βρε zap - zap, δεν αλλάζει το 150+1, είναι από το Σύνταγμα.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 15:06:24

    χαχαχαχάαα τα επίμαχα δεν έχουν ποντιστεί ακόμα

    • Roulis avatar
      Roulis @ archaeopteryx 01/06/2011 19:49:58

      Εν τω μεταξυ σκεφτομαι και το αλλο,χωρις να ξερω ομως,αν εχει καποιος τις γνωσεις ας διευκρινησει:εφοσον γινουν εκλογες στους νομους που παραιτηθουν οι βουλευτες του καρατζαφερη,αυτο σημαινει οτι το Λα.Ο.Σ. δεν θα εχει καθολου βουλευτες ή οτι θα εκλεξει αν πιασει το 3% στο συνολο και η αναλογια θα παει στο υπολοιπο των κενων εδρων?Δηλαδη απο 15 βουλευτες μπορει το Λα.Ο.Σ. να βρεθει με 3-4 και το πασοκ(που ενα ποσοστο θα το πιασει) θα εκλεξει βουλευτες?Δηλαδη ο Yorgos θα βρεθει απο 156 με 160-162 απο το πουθενα???

      • Λόγιος avatar
        Λόγιος @ Roulis 02/06/2011 10:29:22

        Ρούλη,
        όπως γράψαμε και παραπάνω, αν παραιτηθούν βουλευτές και όλοι οι αντικαταστάτες τους, τότε γίνονται επαναληπτικές εκλογές, μόνο για τις έδρες που μείναν κενές. Σε ένα΄σενάριο με παραίτηση των βουλευτών του λαός, θα γίνουν εκλογές στις 11 νομίζω περιφέρειες που έχει τώρα βουλευτές και θα ΄προκύψουν κενές έδρες, και μόνο για μία έδρα σε κάθε περιφέρεια ή για δύο στην α΄και β΄αθηνών που ο καρατζαφέρης έχει΄από δύο έδρες. Τις έδρες αυτές θα πάρει το κόμμα που θα έρθει πρώτο σε όποια περιφέρεια γίνουν τέτοιες επαναλληπτικές εκλογές, δηλαδή η νέα δημοκρατία και το πασόκ, που έτσι θα αυξήσουν όσες έδρες ήδη έχουν, ενώ ο λαός θα μείνει εκτός βουλής.

  21. zap-zap avatar
    zap-zap 01/06/2011 15:09:07

    άλλα λέει ο κανονισμός της βουλής, επί των παρόντων....

    • drider avatar
      drider @ zap-zap 01/06/2011 15:14:44

      Καλά, ας το κάνουν πρώτα και μετά βλέπουμε...

  22. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 01/06/2011 15:21:43

    Eάν ο Καρατζαφέρης ήθελε εκλογές,τότε έπρεπε να μήν συναινεί με τον Παπανδρέου,ώστε να τον εξανάγκαζε να πάει σ΄αυτές.Σαχλαμάρες, απλά απο την πολύωρη παρουσία του στα ΜΜΕ δημιουργεί εντυπώσεις με "καραγκιοζιλίκια'.Πρέπει κάποια στιγμή να τελειώνουμε με τον υπηρέτη ξένων κέντρων.Ο Μειμαράκης είχε δίκιο, θέλει συνέχεια η ιστορία.

  23. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 15:37:29

    Αν η Βουλή ήταν γυναίκα, πως θα αισθανόταν που της έφυγαν τα παιδιά του ΛΑΟΣ;;

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:44:46

    Ο Ερντογαν εφαγε πετρες !!! βροχη οι πετρες !..... προεκλογικη περιοδο δεν εχουν τα μεμετια? χαχαα

    ΠΠ

  25. A.M. avatar
    A.M. 01/06/2011 15:53:24

    Από ποιά .. Βουλή θα αποσύρει το ΛΑΟΣ ο Καρα;;;;
    Υπάρχει .. Βουλή;;;!!!!
    Μόνο στο μυαλό των βολευτών και των κομματαρχών υπάρχει η Βολή (τους)!
    Για τους Έλληνες πολίτες Βουλή ΤΩΝ ΕΛΛΉΝΩΝ ΔΈΝ υπάρχει!
    Ακόμα να το καταλάβουν οι πολιτικοί και τα κόμματα;
    Το τι υπάρχει για τους Έλληνες αντί για Βουλή το ακούμε όλοι μας στο γνωστό σύνθημα που θυμίζει Νέρωνα.

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:54:55

    Κολαούζος, οχι Δεκανίκι !

    ΠΠ

  27. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 01/06/2011 16:43:05

    1 Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ...

    2 ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΟΜΩΣ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ... ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ.

    3 ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ"

    4 ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΡΙΒΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ....

    • Λόγιος avatar
      Λόγιος @ SXOLIASTHS 02/06/2011 10:37:10

      Θα είχαμε εκλογές για 90-100 βουλευτές (πόσους έχει η νέα δημοκρατία;) και όχι σε όλες τις εκλογικές περιφέρειες (σε κάποιες περιφέρειες η νέα δημοκρατία δεν έχει βουλευτή). Πολλές από αυτές τις έδρες θα έπαιρνε το πασόκ και θα προστίθενταν σε όσες ήδη έχει.

  28. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/06/2011 16:51:24

    "Το κόμμα του Καρατζαφέρη δεν θα συμμετέχει στη Βουλή !!!"

    Το ΛΑΟΣ έχει ανίατη ασθένεια και οδεύει για τον πολιτικό του τάφο. Είπε λοιπόν να ξεκινήσει τα αμμόλουτρα για να συνηθίζει...

  29. Giorgos avatar
    Giorgos 01/06/2011 16:55:26

    @ A.M. είπε:
    01/06/2011 στις 3:53 pm:

    Πια βουλη?
    Οταν παιρνοντε οι αποφασεις απο ξενους, τοτε δεν υπαρχει βουλη.
    Το κτιριο της βουλης ομως, υπαρχει!
    Ο θεσμος ΟΧΙ.

    Oπως ανακοινωσε (προκαταβολικα) ο γαπ πριν πολλους μηνες, εχουμε χασει την εθνικη μας κυριαρχια.

  30. Giorgos avatar
    Giorgos 01/06/2011 17:09:54

    @ SXOLIASTHS είπε:
    01/06/2011 στις 4:43 pm

    "4 ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΡΙΒΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ…."

    Αριστα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  31. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 01/06/2011 17:21:58

    ΓΑΠ, δώσε ενα υπουργείο στον Καρατζαφέρη να ησυχάσουμε...

  32. Ο Ιθαγενής avatar