#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/07/2013 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κόμμα της δραχμής και οι επιχειρηματίες της ντροπής



Μαθαίνουμε ότι ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δημήτρης Δασκαλόπουλος, έστειλε επιστολή στον Αλέξη Τσίπρα και χαιρετίζει τη μετεξέλιξή του ΣΥΡΙΖΑ σε ενιαίο κόμμα μετά το συνέδριο.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στην επιστολή αυτή υπάρχει μια ολόκληρη πολιτική ανάλυση για τις τρέχουσες εξελίξεις αλλά και προτάσεις του κ. Δασκαλόπουλου για έξοδο από την κρίση. Η επιστολή αυτή δεν έχει δοθεί ωστόσο, ακόμα στη δημοσιότητα από καμία πλευρά. Να φανταστούμε ότι θα γίνει για να μάθουμε όλοι εμείς τι είπε ο πρόεδρος των βιομηχάνων στον πρόεδρο των… ατάκτων.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο κ. Δασκαλόπουλος, ο πρόεδρος του ΣΕΒ χωρίς βιομηχανία, που κάνει άνοιγμα στον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι ιδιαίτερα φιλικός προς τον κ. Τσίπρα, τον κάλεσε στη γενική συνέλευση και μίλησε για το… όραμά του, πολλές φορές λέει ότι πρέπει να καλυφθεί το κενό του ΠΑΣΟΚ κι αυτό μπορεί να γίνει από τον ΣΥΡΙΖΑ.

Ο κ. Δασκαλόπουλος εσχάτως, αλλά και πολλοί άλλοι επιχειρηματίες έχουν τελευταία δει στο πρόσωπο του κ. Τσίπρα το νέο ηγέτη. Ηγέτη τίνος είναι άλλο θέμα. Κάποιοι τον στηρίζουν γιατί θέλουν να πάρουν τη ρεβάνς από τον Σαμαρά.

Άλλοι γιατί είχαν βολευτεί από τις χάρες του παλαιοκομματικού συστήματος της μεταπολίτευσης και θέλουν να το αναβιώσουν. Τώρα με την κρίση τους κόπηκαν πολλά από τα προνόμια, τους κόπηκαν οι «δουλίτσες» κάτω από το τραπέζι και περιορίστηκε η επιρροή των νταβατζήδων. Πιάνουν, λοιπόν, πόρτα για το χειμώνα, έστω κι αν υποκλίνονται στο… μεγαλείο του Αλέξη Τσίπρα.

Άλλοι επιχειρηματίες είναι το γνωστό κόμμα της δραχμής ή αλλιώς κόμμα της ντροπής. Που πληρώνουν μέσα ενημέρωσης και κέντρα επιρροής για να πείσουν ότι με την επιστροφή στη δραχμή θα γίνουν όλα καλά και θα γλιτώσει ο ελληνικός λαός. Προφανώς με τα δισεκατομμύρια που έχουν στο εξωτερικό θα τους είναι πολύ εύκολο να έρθουν και να αγοράσουν κοψοχρονιά όλη την Ελλάδα.

Όλοι αυτοί οι «αεριτζήδες» επιχειρηματίες λένε ότι δεν πρέπει να «δαιμονοποιούμε» τον ΣΥΡΙΖΑ, λένε πόσο καλό παιδί και τίμιο είναι ο Αλέξης, πόσο κακός ο Σαμαράς και η κυβέρνηση. Ο κ. Δασκαλόπουλος, γνωστός για το «όπου φυσάει ο άνεμος πάω» στυλ του, αφού προσκύνησε το Σημιτικό ΠΑΣΟΚ, αφού αγκάλιασε τη ΝΔ του Καραμανλή και ύμνησε τον Γιώργο Παπανδρέου ως μεγάλο ηγέτη, ρίχνει άγκυρες στον ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα χαιρετίζει το γεγονός ότι έγινε ενιαίο κόμμα. Μα που το είδε άραγε; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε την επιστολή του. Όπως θα έχει ενδιαφέρον να αποκαλύψουμε και τους επιχειρηματίες της ντροπής που «πιάνουν» δημοσιογράφους, πολιτικούς και κόμματα προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους, ακόμη κι αν θυσιαστεί ένας ολόκληρος λαός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 23/07/2013 11:10:23

    Χανει πολλα ο προεδρος

  2. Ελλην (ο ανωφελης) avatar
    Ελλην (ο ανωφελης) 23/07/2013 11:14:50

    Σπευδω να διευκρινησω οτι δεν εχω καμμια ιδιαιτερη συμπαθεια στον προεδρο του ΣΕΒ ομως, αυτο που δεν μπορειτε, ή δεν θελετε, να καταλαβετε ειναι οτι τη στιγμη αυτη δεν υπαρχει καμμια κατηγορια Ελληνων που να μη βρισκεται απεναντι στην κυβερνηση. Γιατροι, νοσηλευτες, δασκαλοι, στρατιωτικοι, αστυνομικοι, υπαλληλοι του δημοσιου και του ιδιωτικου τομεα, καταστηματαρχες, μικροεπιχειρηματιες, τεχνιτες, αγροτες, καθηγητες πανεπιστημιων, καλλιτεχνες, διανοουμενοι, φοιτητες.... Οι μονοι που την υπερασπιζονται ειναι ορισμενοι γεροι συνταξιουχοι της παληας γενηας, ειτε επειδη λειτουργουν με το "ευτυχως που δεν παθαμε και τιποτα χειροτερο", ειτε επειδη ειναι διανοητικα κολλημενοι στην παλαιοκομματικη νοοτροπια του στυλ "εγω παντοτε ψηφιζα δεξηα (ή ΠΑΣΟΚ!)". Απο τις -ουτως ή αλλως πειραγμενες- δημοσκοπησεις φαινεται επισης οτι η συντριπτικη πλειονοτητα των νεων ανθρωπων την απορριπτει (πως θα γινοτανε αλλιως, με 60% ανεργια) κι οτι μονο στους ανω των 60 εμφανιζονται θετικα ποσοστα.
    Κατα συνεπεια, μια κυβερνηση που εχει εναντιον της τους νεους, τους μορφωμενους και την πλειοψηφια του ενεργου πληθυσμου και που απευθυνεται μονο στα φοβικα συνδρομα ή στις εμμονες καποιων γερων ειναι καταδικασμενη εκ των πραγματων να καταρρευσει. Δεν ειναι λοιπον ο οποιος αντιπαθης Δασκαλοπουλος το προβλημα αλλα το οτι η κατασταση εχει φτασει πλεον σε πληρες αδιεξοδο απο το οποιο δεν υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα να ξεφυγουμε με το υπαρχουν φθαρμενο -και διεφθαρμενο- υπηρετικοπολιτικο προσωπικο (κατα την επιτυχη διατυπωση του Γ. Τζαννετακου) και οσο συνεχιζουμε να εφαρμοζουμε την ιδια λανθασμενη συνταγη "σωτηριας". Σε τετοιες οριακες καταστασεις οι λυσεις προϋποθετουν κοψιμο του Γορδιου Δεσμου.

    • peryman avatar
      peryman @ Ελλην (ο ανωφελης) 23/07/2013 12:37:35

      Για ποια λανθασμένη συνταγή "σωτηρίας" μιλάς ??? Για αυτή που ακολουθούσαμε τόσα χρόνια, με επιδόματα στο μισό πληθυσμό της χώρας, με διορισμούς χιλιάδων στο Δημόσιο, με δημόσιες δαπάνες σε υπερκοστολογημένα έργα, με πανεπιστήμια χαμαιτυπεία και κέντρα εκφασισμού της νεολαίας, με δημόσιες επιχειρήσεις όπου γινόταν πάρτυ εργολάβων και συνδικαλιστών ???? Αυτά που γίνονται τώρα είναι συνέπειες αυτών που κάναμε παλιά. Μην κατηγορείς το γιατρό που θα σου κόψει το πόδι, αλλά τον εαυτό σου που άφησες να πάθει γάγγραινα...

      • Ελλην (ο ανωφελης) avatar
        Ελλην (ο ανωφελης) @ peryman 23/07/2013 15:39:56

        Mιλαω για την λανθασμενη συνταγη που εχουν παραδεχτει οι ιδιοι οι εκπροσωποι του ΔΝΤ και πληθος ευρωπαιων οικονομολογων (ορισμενοι μαλιστα και με βραβειο Νομπελ).
        Επισης, οταν παθει το ποδι του γαγγραινα το κοβεις και δεν το καθυστερεις με ασπιρινες, μεχρι να παθεις σηψαιμια. Τελος, αυτος που ευθυνεται για την γαγγραινα δεν μπορει να παριστανει τον γιατρο.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ peryman 23/07/2013 20:31:01

        Όχι δεν είναι συνέπεια μίας γενικότερης συμπεριφοράς! όχι δεν τα φάγαμε μαζί (όπως θέλουν να μας πείσουν)!...Αυτοί που έκαναν τους διορισμούς, έδωσαν μαϊμού- επιδόματα, έκαναν τα πανεπιστήμια χαμαιτυπεία και τις δημόσιες επιχειρήσεις πάρτυ κυκλοφορούν, δυστυχώς, και μας κηρύττουν περί γάγγραινας...Εγώ δεν μετείχα, δεν ξέρω για εσάς...Ο λαός τους ψήφισε με την εντολή να ξεσκαρτάρουν πρώτα τα του οίκου τους και μετά να ψάχνουν συνταγές...και έτσι θα τους κρίνει..Όσο για τον αλμπάνη γιατρό, σφύριζε αδιάφορα όταν ο ασθενής κακοφόρμιζε μπροστά του...δεν μπορεί λοιπόν να περνάει σήμερα και για σωτήρας, με το αζημίωτο...

    • Ελπιδοφορος avatar
      Ελπιδοφορος @ Ελλην (ο ανωφελης) 23/07/2013 15:47:47

      Τους τσουβαλιάσατε όλους μαζί , περιγράφετε την κατάσταση που δεν απέχει από την πραγματικότητα όπως κάνουν χρόνια τώρα τα ΜΜΕ προωθώντας την λογική του ώριμου φρούτου, παραβλέποντας - OI NEOΙ - πως αυτοί είχαν πάντα φρέσκα φρούτα στο τραπέζι τους και εμείς ότι περίσσευε από τα μπαγιάτικα που μας …μοστράριζαν ως νέο!
      Το φρούτο από ώριμο έγινε …παραγινωμένο , δεν τρώγεται πια.
      Ιδίως οι νέοι θα έπρεπε να ζητούν σήμερα προτάσεις από τα κόμματα, τις οποίες να ΞΕΨΑΧΝΙΖΟΥΝ προτού τις ασπαστούν , γνώσεις έχουν , ούτε απλή περιγραφή της κατάστασης – που την ζούμε ΟΛΟΙ εμείς καλλίτερα σε σχέση με τα σαλόνια στα οποία αυτοί κάθονται και ρητορεύουν χαϊδεύοντας τα αυτιά όλων - ούτε συνθήματα παρωχημένα και αποτυχημένα όπου και εάν εφαρμόστηκαν ακόμα και στη χώρα μας.

      Περιγράψτε κάποιες λύσεις στο πρόβλημα που ζει η χώρα, ίσως θα διαπιστώσετε πόσο δύσκολο είναι να ικανοποιήσετε ΟΛΟΥΣ αυτούς που “τσουβαλιάσατε”, χωρίς ΔΑΝΕΙΚΑ!

      Την αριστερή αλλαγή του 80 οι νέοι, “μορφωμένοι μουσάτοι” την στήριξαν (ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΣΕΙΣ ΛΟΙΔΟΡΕΙΤΕ) με νύχια και με δόντια κατηγορώντας τους τότε “γέρους για άνοια”, για κολλημένους δεξιούς , φασίστες αγράμματους οπισθοδρομικούς κλπ. εάν αυτό σας λέει κάτι.
      Γιατί και οι τότε νέοι ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ άκουγαν , χρήματα είναι η αλήθεια μοίραζαν διορισμούς και λεφτά έπαιρναν ΑΠΟ ΠΟΥ δεν ρώτησαν ποτέ!
      Από τα δανεικά δυστυχώς που τώρα βαρύνουν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

      Το αποτέλεσμα της επιλογής αυτής των τότε “μορφωμένων” νέων περιγράφετε εσείς ΣΗΜΕΡΑ και δεν σας αρέσει!
      Τελικά αυτοί οι νέοι (οποιασδήποτε εποχής ) δεν φταίνε ποτέ και για τίποτα;
      Το οξύμωρο είναι πως τους νέους τους υπερασπίζονται – από τις οθόνες μας -ως επί το πλείστον οι …βολεμένοι γέροι! Άραγε γιατί; Θέλουν να ξεβολευτούν;

      Για ξανασκεφτείτε το …. στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, παροιμίες που οι “βολεμένοι γέροι, ΤΟΤΕ ΝΕΟΙ ΚΑΙ προοδευτικάριοι , άμοιροι ευθυνών” θέλουν οι νέοι να ξεχάσουν …ως οπισθοδρομικές!

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/07/2013 11:45:33

    Αφού την Κυβέρνηση την πολεμάνε τα ....συμφέροντα (που τα έχει τσακίσει: αδειοδότηση ΜΜΕ, φόρος επί των διαφημιστικών εσόδων, έργα, εγγυήσεις δανείων και Μεγάρων) ...ας κάνει τη δουλειά της.

    Προσωπικά αδιαφορώ για τις ανακοινώσεις των "φίλων" ή τα παλαμάκια των χειροκροτητών ή τις επιστολές των επικριτών...
    Ξέρω ότι μισθωτοί και συνταξιούχοι είχαν μείωση 18% του εισοδήματος και αύξηση 52% της φορολογίας σε σχέση με το 2011
    Ξέρω ότι το Δημόσιο χρέος αυξήθηκε 21,2% σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο του 2011

    Τα υπόλοιπα είναι άνευ ουσίας μπροστά στις επιτυχίες της πραγματικότητας που βιώνουμε.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Ο Ιθαγενής 23/07/2013 12:38:04

      +1.000! Τα είπατε όλα!

    • Hrthe_to_telos avatar
      Hrthe_to_telos @ Ο Ιθαγενής 24/07/2013 07:12:32

      Γιατι θαμπωνεις το στορυ? :)

  4. eksothen avatar
    eksothen 23/07/2013 13:58:36

    Πεστα χρυσοστομε. Αμμ μπραβο.
    Για να φθασουμε ως εδω, επρεπε πρωτα να ειχαν δρομολογηθει καποια καθοριστικα γεγονοτα που αλλαξαν την πορεια και το ροη της κοινωνιας και του Εθνους, βλ. ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΗ!!

    • ΔΗΜΗΤΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΗΣ @ eksothen 23/07/2013 23:50:18

      που να το δουμε δεν υπαρχει τετοια λεξη

  5. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 23/07/2013 13:59:58

    O ΣΥΡΙΖΑ αθόρυβα και μεθοδικά εξαιτίας πολλών παραγόντων και συνθηκών μετατοπίζει την πολιτική του θέση από αυτήν της επιστροφής στη δραχμή στην παραμονή το Ευρώ. Κατά συνέπεια μην γνωρίζοντας και το ακριβές περιεχόμενο της επιστολής στεκόμαστε τα κάτωθι σημεία

    -Πρώτον στην επισήμανση του κενού στον χώρο της Κεντροαριστεράς ως συνέπεια της σταδιακής αφομοίωσης του ΠΑΣΟΚ απο την Ν.Δ. Περιληπτικά θα πρόσθετα πως πλέον τα πολιτικά κόμματα τα οποία και επιθυμούν να καλύψουν το κενό της Κεντροαριστεράς θα πρέπει να υιοθετήσουν και έναν τρόπο σκέψης ο οποίος θα εκφράζει στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό τις ανάγκες μιας κοινωνίας η οποία δυναμικά μεταβάλλεται.Η πολιτική επικοινωνία με την κοινωνία θα πρέπει κατά συνέπεια να αποκτήσει εξωστρεφή χαρακτηριστικά και να διατηρήσει εκείνες τις καταβολές του παρελθόντος οι οποίες και δεν θα λειτουργούν ως τροχοπέδη στην εξελικτική πορεία. Πρέπει να γίνει αντιληπτό πώς η κοινωνία μας εκπαιδεύεται απο την ποιότητα του πολιτικού λόγου , απο τα μηνύματα που αυτός μεταφέρει αλλά και απο τον τρόπο πραγμάτωσης της πολιτικής επικοινωνίας.Απέναντι στο γίγνεσθαι ως εξελίσσεται σήμερα η κριτική στάση αποτελεί την μόνη ασφαλή οδό προσέγγισης για τον κάθε πολίτη σε ατομικό επίπεδο για ολάκερη την κοινωνία σε συλλογικό επίπεδο.Πρακτικές πολιτικού καταναλωτισμού με βραχίονα άσκησης τους τον λαϊκισμό, τις μυθοπλασίες, τους ιδεασμούς και τα ιδεολογήματα δεν έχουν καμιά θέση στο σήμερα. Η Πραγματικότητα είναι πολυσύνθετη κατά συνέπεια και οι συνθήκες που θα κληθούμε πολίτες και κόμματα, να λειτουργήσουμε χτές και όχι σήμερα είναι ιδιαίτερα απαιτητικές .

    -Δεύτερον στην ερμηνεία που δίνει ο Πρόεδρος του ΣΕΒ αναφέροντας ότι ο μετασχηματισμός του ΣΥΡΙΖΑ «ανταποκρίνεται στη λαϊκή εντολή της 5ης Μαΐου 2012 ας το μεταφράσουμε ως ότι πλέον είστε κόμμα εξουσίας και κατά συνέπεια λόγω της βαρύτητας που συνοδεύει την θέση της Αξιωματικής αντιπολίτευσης -ως εν δυνάμει κυβέρνηση- άρα και θέσης σας, θα πρέπει ο πολιτικός λόγος σας να γίνει και πιο υπεύθυνος και να στοχεύει στο να διευρύνει το πεδίο των κοινωνικών συμμαχιών.Αυτό θα συμβάλλει στην στη διαμόρφωση ενός σαφέστερου και σταθερότερου πολιτικού σκηνικού.Πολύ απλά δηλαδή δεν μπορείτε να χρησιμοποιείται τον λαϊκισμό ως πολιτικό εργαλείο την πολιτική βούληση και τις εσώτερες επιθυμίες σας ως μηχανισμούς που μπορούν να επιβληθούν στις αγορές .

    -Τρίτον στην εξίσου σημαντική η επισήμανση ότι η κοινωνία έχει εξαντλήσει τα όρια της και η οικονομική δυσπραγία επιβάλλει την πολιτική επανεκκίνηση ως προϋπόθεση για την «επανεκκίνηση της χειμαζόμενης οικονομίας μας».Το μπόλιασμα του ριζοσπαστισμού με τον ρεαλισμό κατα συνέπεια είναι προαπαιτούμενο , η δε κοινωνία αποτελεί τελικό κριτή στην διατυπωμένη πολιτική πρόταση η όποια και θα τεθεί υπόψιν της με την μορφή Εθνικού σχεδίου Εξόδου απο την Κρίση

    - Τέταρτον την ιδιότητα του Κου Δασκαλόπουλου ως προέδρου του ΣΕΒ. Η Επίθεση φιλίας είναι μια δοκιμασμένη και πετυχημένη πολιτική πρακτική διαχρονικά.Ομως δεν είναι οι συνθήκες τέτοιες που να επιτρέπουν τέτοιους λογής ασκήσεις.Ο Πρόεδρος του ΣΕΒ θέλω να πιστεύω ότι μεταφέρει την βασική αρχή του Σουηδικού μοντέλου αλλά και μια βασική θέση πολλών κορυφαίων οικονομολόγων ότι πλέον χρειάζεται ένα νέο κοινωνικό συμβόλαιο.Ενα κοινωνικό συμβόλαιο το οποίο θα συνδυάζει την κερδοφορία των επιχειρήσεων με την κοινωνική προστασία των εργαζόμενων .Την ανάγκη οι εργαζόμενοι να διαβιούν σε ένα καθεστώς προστασίας και σταθερότητας αλλά ταυτόχρονα να δείχνουν την απαραίτητη προθυμία στις όποιες ποιοτικές μεταβολές του εργασιακού περιβάλλοντος .Το νέο κοινωνικό συμβόλαιο απαιτεί σταθερή οικονομία Το φαινόμενο της παγκοσμιοποίησης και ότι αυτό συνεπάγεται θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σε νέα βάση ώστε και οι κοινωνικές εντάσεις να μειωθούν αλλά και η φορολογία να γίνει πιο δίκαιη

    Αυτή θέλω να πιστεύω πως είναι και η βάση της υπεύθυνης παρέμβασης του ΣΕΒ η οποία και θέλω να πιστεύω ότι συνάδει με τον θεσμικό του ρόλο ,στην διαμόρφωση της Εθνικής Στρατηγικής και στην εκπόνηση ενός Εθνικού Σχεδίου για έξοδο από την κρίση.

    Ο καθείς μπορεί να μεταφράσει την πολιτική αυτή παρέμβαση του Κου Δσκαλόπουλου ως επιθυμεί, ως του επιτρέπει η πολιτική του σκέψη, οι καταβολές του, οι ανάγκες του.Ομως το ερώτημα μου είναι απλό αν τα παραπάνω αντικατοπτρίζουν το πνεύμα της παρέμβασης αυτής σείς θα την κρίνετε ως προσπάθεια προσέγγισης ενός πολιτικού χώρου ή θα της δίνατε μια ευρύτερη πολιτική διάσταση; ή οτι αφορά δηλαδή ολάκερη την Κοινωνία και ολάκερο το δημοκρατικό μας πολιτικό σύστημα;

  6. Tassos avatar
    Tassos 23/07/2013 14:04:02

    Τα μέλη του ΣΕΒ, αν τους τινάξεις γερά γερά κανά 2ευρο θα πέσει. Ολα τα άλλα τα έχουν στο εξωτερικό. Απορώ τι κάθονται και μιλάν μαζί τους ο Στουρνάρας και ο Σαμαράς αντί να τους πουν "άντε ρε σελέμηδες από δω".

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Tassos 23/07/2013 20:34:10

      Ειδικά ο Στουρνάρας είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για αγριάδες...

  7. Έλενα σπανού avatar
    Έλενα σπανού 23/07/2013 15:43:26

    άρχισε τα γλιστρήματα ο Δημήτρης Δασκαλόπουλος σου λέει πότε μη λες πότε αλλάζουν τα πράγματα

  8. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 23/07/2013 16:06:09

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗ.....ΔΡΑΧΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ.........ΚΑΠΟΤΕ Ο ΣΕΒ ΕΙΧΕ ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ ΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑΣ........ΑΝΕΠΑΓΚΕΛΤΟΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ. ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΧΝΙΑ......

  9. τέστε avatar
    τέστε 23/07/2013 17:45:45

    Ο Δασκαλόπουλος δεν είναι πρωθυπουργός για να κοιτάξει το καλό του κράτους,
    πρόεδρος του ΣΕΒ είναι και κοιτάει το καλό της τσέπης του.