Το κόμμα που άφησε ο Σαμαράς το κατέστρεψε ο Μεϊμαράκης
15/10/2015 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κόμμα που άφησε ο Σαμαράς το κατέστρεψε ο Μεϊμαράκης

Παρέδωσε κόμμα και αυτοί παραδίδουν… απόκομμα

Μετά από τα καντήλια και τα λοιπά κοσμητικά επίθετα του Βαγγέλα επήλθε νηνεμία. Να είναι αυτό που λέμε ηρεμία πριν από τη θύελλα; Να είναι μια προσπάθεια να κρατηθεί σε κάποια επίπεδα ο εξευτελισμός του κόμματος και ο αυτοεξευτελισμός κάποιων μεγαλόσχημων στο κόμμα, εντός κι εκτός Συγγρού; Ότι κι αν είναι χθες μόνο που δεν αγκαλιάστηκαν οι μονομάχοι, πλην του Μεϊμαράκη που προτίμησε να μην φωτογραφηθεί με τους άλλους. Όλοι μαζί και ο ψωριάρης μόνος που λέει κι ο λαός μόνο που εδώ δεν είναι ο ψωριάρης είναι ο σκανδαλιάρης και ο… αρκουδιάρης μόνος του.

Ούτε στην Κ.Ο. συζήτησαν το κρίσιμο ζήτημα της ενότητας του κόμματος και των εκλογών. Θα γίνουν κανονικά; Να πιστέψουμε τους όρκους του Βαγγέλα ή ετοιμάζεται κανένα άλλο κολπάκι; Α, και κάτι άλλο. Δεν πήγε ο Καραμανλής στη συνεδρίαση κι αυτό σημαίνει κάτι λέει το ρεπορτάζ. Είτε είναι χολωμένος με τα όσα συμβαίνουν, είτε ετοιμάζει μια μεγάλη κίνηση, όπως λένε κάποιοι άλλοι είτε απλά είχε τραπέζι σε καμιά χασαποταβέρνα και δεν μπορούσε να το αναβάλει.

Σε γενικές γραμμές μετά τον χαμό της Τρίτης η ημέρα κύλησε σε στυλ «αγαπιόμαστε, φιλιόμαστε» και δεν τρέχει τίποτε. Ή έτσι θέλουν κάποιοι να πιστεύει ο κόσμος.

Ας μην γελιόμαστε. Στη Νέα Δημοκρατία άνοιξε το καπάκι της χύτρας και θα σκάσει με πάταγο. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Η ΝΔ δεν θα είναι ποτέ ίδια, είτε γίνει συνέδριο είτε γίνουν εκλογές και βγει κάποιος από τους τέσσερις πρόεδρος. Απλά αν βγει ο Τζιτζικώστας τότε έχει μια ευκαιρία να κάνει σύνθεση και να ενώσει όλες τις δυνάμεις που υπάρχουν στην ΝΔ.

Όμως όλα αυτά είναι υποθέσεις. Όπως δείχνουν τα πράγματα η ΝΔ βγαίνει χαμένη από όλη αυτή τη διαδικασία και ο Αλέξης ο μεγάλος κερδισμένος. Με μνημόνια, με σκληρά μέτρα, με κρυμμένα εκατομμύρια και ποιος ξέρει με τι άλλο και θα συνεχίσει να κυβερνά γιατί δεν θα υπάρχει αντίπαλος. Κάποιοι φρόντισαν να «κουρέψουν» το κόμμα και να ισχυροποιήσουν τον ΣΥΡΙΖΑ. Και πρέπει να πούμε μια αλήθεια, έστω κι αν κάποιους δεν τους συμφέρει. Το 2009 ο Σαμαράς πήρε ένα κόμμα διαλυμένο, με τον Κώστα Καραμανλή να αναλαμβάνει το ρόλο του… Βούδα της Ραφήνας και να κάνει διαλογισμό. Με την Ντόρα να καραδοκεί να αρπάξει τη ΝΔ και με το ΠΑΣΟΚ να κάνει περίπατο αφού τότε το άστρο του Γ. Παπανδρέου έλαμπε.

Πήρε ένα «περίπτερο» ο Σαμαράς και κατόρθωσε να το κάνει… σούπερ μάρκετ. Παρέδωσε πριν μερικούς μήνες ένα κόμμα, όρθιο παρά τις ήττες και χωρίς πολλά προβλήματα. Εκτός από τους τουιτεράδες παπαγάλους που έπαιζαν και συνεχίζουν να παίζουν παιχνίδια.

Αυτό το κόμμα που άφησε ο Σαμαράς το κατέστρεψε ο Μεϊμαράκης μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Παρέδωσε κόμμα και αυτοί παραδίδουν… απόκομμα. Πολύ φοβούμαστε ότι η θύελλα θα ξανάρθει και θα είναι τσουνάμι. Δυστυχώς η ΝΔ δεν θα είναι αυτή που ήταν. Κι αν πρέπει να αλλάξει και να γίνει ένα καλύτερο αστικό αλλά και φιλολαϊκό κόμμα πρέπει να το κάνει άμεσα. Αλλιώς θα γίνει ΠΑΣΟΚ και θα αφήσει ένα τεράστιο κενό στο χώρο της κεντροδεξιάς. Αν δεν βρεθεί κάποιος να το καλύψει σίγουρα θα προκύψει κάποιος Καραγκιόζης να το κάνει. Γιατί η φύση και η πολιτική απεχθάνεται τα κενά…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/10/2015 06:33:48

    Ο ΗΓΕΤΗΣ!! Μιά φωτογραφία ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

    • Φτάνει avatar
      Φτάνει @ Φωτεινή 16/10/2015 12:12:47

      έτσι ακριβώς

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/10/2015 08:58:55

    Το καρκίνομα της ΝΔ είναι τα παλιά στελέχη με μεμονωμένες καλές εκλάμψεις.
    Το παλιό μέσα στο κόμμα δεν θέλει να δει πως δεν έχει πια θέση.
    Η ΝΔ έχει πεθάνει μετά τον Αντώνη Σαμαρα, αυτός ήταν που την κρατούσε ζωντανή και μαζί της ότι μπορούσε απ τα αποκαιδια που άφησαν ΚΚ & ΓΑΠ.
    Τα συντρίμμια του Αλέξη φοβάμαι δεν θα μπορέσει να τα συμμαζέψει κανείς.

  3. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 15/10/2015 11:01:51

    Καλά τα λες:
    Ο Σαμαράς πήρε ένα κόμμα διαλυμένο, με τον Κώστα Καραμανλή να αναλαμβάνει το ρόλο του… Βούδα της Ραφήνας και να κάνει διαλογισμό και την Ντόρα να καραδοκεί να αρπάξει τη ΝΔ..
    Αλλά ποιος μαχητικός πολιτικός με σωφροσύνη δοξάστηκε ποτέ στις μέρες του?
    Προσωπικά δεν ανήκω στην Ν.Δ, αλλά οφείλω έντιμα να παραδεχτώ, πως επί πρωθυπουργίας του ο Α. Σαμαράς με συνεργάτη τον ευφυέστατο Βενιζέλο, απέτρεψαν την οικονομική καταστροφή της Ελλάδας…..και την βοηθήσανε να βγάλει τη μύτη έξω από το νερό….
    Όμως από την καταραμένη 25/1/2015 και δώθε, ο καλός Θεούλης να βάλει το χέρι του...

  4. Touristas avatar
    Touristas 15/10/2015 20:07:44

    Θλιβομαι διαβαζοντας αυτα που γινονται στη Νεα Δημοκρατια... Ο Τσιπρας περναει ευκολα ενα τερατουργημα και εμεις καθομαστε και ασχολουμαστε με αηδιες...
    Νομιζω εχει ερθει καιρος να αλλαξει επιτελους η αρρωστημενη κατασταση στη Νεα Δημοκρατια και να προχωρησουμε στο μελλον, με φιλελευθερη πολιτικη, ισοτητα και αλληλεγυη... νομιζω μονο ο Κυριακος μπορει να τα προσφερει αυτα στο κομμα, μονο αυτος μπορει να μεγαλωσει την παραταξη... Μονο αυτος μπορει να προσφερει αυτο που χρειαζεται πραγματικα η χωρα!

  5. Νικ avatar
    Νικ 16/10/2015 01:05:54

    O Μεϊμαράκης αποδείχτηκε μέτριος για πρόεδρος της ΝΔ.
    Παρέλαβε ένα κόμμα καλά κουρδισμένο από το Σαμαρά και το έφερε στο χείλος του γκρεμού.

    Το ποσοστό των εκλογών δείχνει ότι τίποτα δεν πέτυχε παραπάνω ο μεταβατικός πρόεδρος της ΝΔ ίσα ίσα έχασε και 200 χιλιάδες ψηφοφόρους.

    Δίκαιος ο τίτλος περί καταστροφής έτσι είναι.

    Ας αναλογιστούμε που είμασταν πέρσι τέτοια εποχή και που είμαστε σήμερα.

    Ασφαλώς πολύ χειρότερα.

    Πρέπει α βγούμε από το τέλμα του ΣΥΡΙΖΑ το συντομότερο δυνατό πριν είναι αργά.

    Ο Βαγγέλης πρέπει να καταλάβει ότι μόνο η αλλαγή του προέδρου θα φέρει την ανανέωση που κύριο μέλημά της θα είναι η πτώση του ΣΥΡΙΖΑ.

    Διαφορετικά θα αφανιστούμε.

    ΟΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !

  6. petgog avatar
    petgog 16/10/2015 05:45:01

    Η δικη μου αληθεια λεει τουτο :Ο Σαμαρας ως πρωθυπουργος πετυχε.Αλλα φευ μονο υπουργους ειχε απο την ΝΔ , όλος ο αλλος κρατικος μηχανισμος ηταν του ΠΑΣΟΚ οι οποιοι και μεταπηδησαν στο ΣΥΡΙΖΑ !!!!Μειναμε εμεις με το 28.......

  7. Sea Loyalty avatar
    Sea Loyalty 16/10/2015 10:19:12

    Ο Σαμαράς θα έβγαζε την χώρα από την μέγγενη, φαίνεται όμως πως αυτό δεν άρεσε σε πολλούς και εντός και εκτός. Κρίμα γιατί ο δρόμος που βαδίζουμε είναι χωρίς επιστροφή, εκτός και εάν επανέλθει στην αρχηγία του κόμματος και ξαναγίνει πρωθυπουργός. Για τον Τζιτζικώστα έχω να πω ότι φαίνεται σοβαρός άνθρωπος, δεν ξέρω όμως αν το φορτίο που θα επωμισθεί μπορεί να το αντέξει.

  8. Pier avatar
    Pier 16/10/2015 11:41:24

    Μόνο ο μεγάλος Αντώνης Σαμαράς μπορεί να βγάλει την Ελλάδα από το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει...Δε πρέπει με κανέναν τρόπο να αφήσουμε να κλείσει το κεφάλαιο ''Αντώνης Σαμαράς'' από το πολιτικό γίγνεσθαι... Θα είναι ολέθριο και για την παράταξη και κυρίως για την πατρίδα.

  9. Ηλιοποτης avatar
    Ηλιοποτης 16/10/2015 14:27:07

    Το 2009 ο Μειμαρακης στο Καραβελ (κεντρική Επιτροπή), επιτέθηκε χυδαία στον Σαμαρά υπό τα χειροκροτήματα της εκλεκτής του Ντορας.
    Ο Σαμαρας πήρε το "σφουγγάρι" και τον έκανε και Πρόεδρο Βουλής και υποψήφιο Πρωθυπουργό.
    Και σήμερα ο Βαγγέλης τον καθυβριζει όπου σταθεί, πάλι για το χατήρι της Ντορας...
    Και ξανά ο Σαμαρας για το καλο της παράταξης δεν μιλάει.
    Εμεις όμως οι υπόλοιποι μάτια έχουμε. Βλέπουμε και κρίνουμε.

  10. Elena avatar
    Elena 16/10/2015 17:02:02

    Εμείς όμως θελουμε να μιλήσει... Το οφείλει σε μας που δεν τον προδώσαμε ποτέ ...σε εμάς που τον έχουμε πάντα στην καρδιά μας

  11. v avatar
    v 16/10/2015 23:43:42

    ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

  12. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 17/10/2015 00:24:27

    Τι να πει κανεις για τον ΑΣ.Ολοι συμφωνουμε οτι η απωλεια ειναι τεραστια.Προσωπικα υπεθετα στο θαυμα οτι καποια στιγμη θα εκανε μια κινηση να αποφευχθουν τα χειροτερα.Ισως κουραστηκε απο την αχαριστια,ισως δεν θελει να δημιουργησει διχασμο,ισως ξερει κατι που τον κρατα σε σταση αναμονης.Οι τεσσερις δεν μπορουν να σταθουν διπλα του ουτε γι αστειο.Λυπαμαι που το λεω ωμα,αλλα αυτο πιστευω,και οσο περνα ο καιρος αποδεικνυεται.Προεδρε,αν πονας ακομη αυτη την παραταξη,πραξε τα δεοντα,μιλησε μας,γνωστοποιησε μας το παρασκηνιο της παραιτησης σου.Δεν ειναι διχασμος η αληθεια.Εγκλημα ειναι η αποκρυψη της.Ο λαος της ΝΔ πρεπει να μαθει οσο ειναι καιρος και να τους γκρεμισει απο τις αχυρενιες καρεκλες τους.Καθε μερα που περνα θαβουν την παραταξη απλα επειδη δεν την πονουν.Μην αφησεις να καθονται σε θρονους που υφαρπαξαν με μπαμπεσια και ψεμμα.Το χρωστας σε ολους μας.

  13. Ηλιοποτης avatar
    Ηλιοποτης 17/10/2015 02:16:23

    Αν θέλει κανεις να βρει το γιατί της παραίτησής του,πιστεύω πως πρέπει να γυρίσει τον χρόνο λίγο πίσω, στο πούλημα που έφαγε ο Σαμαράς απο τον Κουβέλη.
    ΤΟΤΕ ξεκίνησε η διάλυση της χώρας. Τότε για πρωτη φορά συνασπίσθηκαν τα πολιτικό-οικονομικά συμφέροντα που εξακολουθούν και σημερα να ρυθμίζουν τις τύχες μας. Μεγαλοπαράγοντες αστοί, που προτιμούσαν την πτώση του Αντώνη απο την οριστική μας έξοδο απο την κρίση...
    Οποιος αναλύσει αυτήν την περίοδο σωστά , θα βρει το γιατί της παραίτησής του.Απο το δίλημμα πατρίδα η κόμμα,ξετυλίγεται η απαντηση, ειμαι σίγουρος γι'αυτο. Δεν ετυχε ποτέ να τον γνωρισω, αλλά απο τοτε που επαιξε την καρριέρα του για την Μακεδονία, νοιώθω οτι μόνιμο δικό του κριτήριο είχε την πατρίδα και τίποτα άλλο.Ενω κάτι άλλοι έβαζαν και βάζουν πρώτα την μικροπολιτική προτεραιότητα της δημοτικότητάς τους...
    Ο χρόνος όμως θα φέρει σύντομα αλήθειες. Ετσι πάντα γράφεται η ιστορία. Και οι γνωστοί και ολέθριοι αρχοντοχωριάτες δήθεν αστοί, μαζί με τους αρχολίπαρους σφογγοκωλάριους πολιτικούς υπασπιστές τους, θα έρθει η στιγμή να λογοδοτήσουν. Γιατι και Θεός υπάρχει και Ελλάδα!

  14. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 18/10/2015 00:41:40

    Χαιρομαι πραγματικα αγαπητε σχολιαστα γιατι ειχα καιρο να δω γραμμενη τη λεξη Θεος.Την Ελλαδα την εχουν ψωμοτυρι ολοι,ταχα νοιαζονται γι αυτη και αλλα φαιδρα.Ομως με τον Θεο δεν εχουν αγαθες σχεσεις.Εσυ λοιπον που τα τοποθετεις σωστα τα δεδομενα παραιτησης Σαμαρα, θα προσθεσω στα ορθα γραφομενα σου και την δικη μου αποψη.Πιστευω οτι υπηρξε ενα σοκ δυνατο στον ΑΣ τις τελευταιες μερες πριν το δημοψηφισμα που ηταν η σταγονα ενος ηδη ξεχειλισμενου ποτηριου.Σιγουρα πολυ σοβαρο και ισως και επικινδυνο ζητημα,ετσι λοιπον ειδαμε εναν αλλο Σαμαρα ,αλλοκοτο.παραξενο στην συμπεριφορα, θα τολμουσα να πω και φοβισμενο ομως περιτεχνα κρυμμενο αυτο το συναισθημα.αΤην αληθεια ξερω δεν θα την μαθουμε ποτε,γιατι τοτε θα εγειρονταν αλλα γεγονοτα σοβαρα και βιαια.Ο

  15. δεξιος  αγωνιστης avatar