#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2012 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κρασί και τα στριφτά τσιγάρα του ...κ. Τόμπσεν



Επιτέλους η Τρόϊκα βρήκε τη λύση στο πρόβλημα αύξησης των εσόδων. Δυο χρόνια ο κ. Τόμσεν και η παρέα του μας ταλαιπωρούν, αλλά  άξιος ο μισθός τους. Τα ταμεία του δημοσίου θα ξεχειλίσουν από έσοδα, αφού θα αυξηθεί η φορολογία στο  κρασί και τα στριφτά τσιγάρα!

Λυπούμαι, αλλά οι άνθρωποι είναι για τα ....πανηγύρια! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Έχουν εγκλωβιστεί σ’  ένα φαύλο κύκλο αποτυχίας και προτείνουν μέτρα τα οποία καλύπτουν όλη τη γκάμα! Από αστεία έως επικίνδυνα! Και όλα στο πόδι!

Για παράδειγμα: Πόσο θα ...αυξηθούν τα έσοδα του δημοσίου από την φορολογία στο κρασί και στα στριφτά τσιγάρα; Το έχουν υπολογίσει; Αυτό είναι το γελοίο της υπόθεσης.

Υπάρχει, όμως, και το επικίνδυνο.

Παράδειγμα πρώτο: θέλουν να βελτιώσουν την ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας και αρνούνται τη μείωση της φορολογίας των επιχειρήσεων!  Και όχι μόνο αυτό! Προτείνουν την αύξηση του συντελεστή φορολογίας για τις Ομόρρυθμες Εταιρείες σε 25%!!!

Παράδειγμα δεύτερο: προτείνουν την ετήσια αναπροσαρμογή των αντικειμενικών αξιών, που με τη σειρά της θα συμπαρασύρει μια σειρά απο άλλους φόρους, γεγονός που θα προκαλέσει το τελειωτικό χτύπημα στην οικοδομή και τα δεκάδες επαγγέλματα που εξαρτώνται από την οικοδομική δραστηριότητα.

Παράδειγμα τρίτον: προτείνουν αύξηση στη φορολόγηση των καταθέσεων! Όταν μόνο το 2011  «έκαναν φτερά» από τις ελληνικές τράπεζες 35 δις, αναλογίζεστε τι θα γίνει αν διπλασιαστεί η φορολογία των καταθέσεων;

Παράδειγμα τέταρτον: προτείνουν  αλλαγές στο ΦΠΑ που σε ορισμένες περιπτώσεις θα προκαλέσουν αλυσιδωτές αυξήσεις οι οποίες θα μεταφερθούν  στον καταναλωτή και θα ενισχύσουν την ύφεση!

Αυτά και μόνο δείχνουν οτι οι άνθρωποι δεν έχουν πάρει χαμπάρι από τη δομή της ελληνικής οικονομίας. Δυο χρόνια τώρα και ξέρουν τόσα για την Ελλάδα, όσο ένας ...τουρίστας του Καλοκαιριού!

Και αυτοί οι άνθρωποι εισηγούνται μέτρα και αποφάσεις που θα καθορίσουν το μέλλον της χώρας για δεκαετίες...

Και εμείς καθόμαστε και τους ακούμε

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 02/02/2012 18:54:29

    ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ,ΠΕΙΘΗΝΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΤΟΥ ΔΝΤ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΝΥΤΟ ΑΡΓΗΓΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ

  2. theo1611 avatar
    theo1611 02/02/2012 19:13:50

    O Τόμσεν και η παρέα του φαίνεται να έχει αρχίσει να αφομοιώνει την ελληνική προσέγγιση επίλυσης προβλημάτων αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα εκ των προτέρων και την πρόβλεψή του. Αυτό μπορούμε να κάνουμε, το κάνουμε και βλέπουμε μετά τα αποτελέσματα και τις επιπτώσεις. Κ.ο.κ.

    Άρα να και η πρώτη νίκη της μεθοδολογίας μας στην τρόϊκα!!! Για τις επιπτώσεις δεν φταίμε εμείς, φταίει η τρόϊκα που υιοθέτησε τη μεθοδολογία μας!!!

    Υπάρχει έλλειμμα και σε μας και σε κείνους (μάλλον δεν μας θεώρησαν σημαντικούς για να στείλουνε τα αστέρια τους!!!)

  3. spiros avatar
    spiros 02/02/2012 19:20:13

    Στο κρασί προτείνουν φόρους όχι στο Ουίσκυ.

    • jctergal avatar
      jctergal @ spiros 02/02/2012 20:30:19

      Η Ελλάδα αν κ είναι από τις μεγαλύτερες παραγωγούς κρασιού στον κόσμο και παρόλο που έχει πολύ ποιοτικά και μοναδικά κρασιά (π.χ. Αγιωργήτικο ή Μοσχοφίλερο).

      Το εμπορικό της πλεόνασμα στις εξαγωγές κρασιού είναι μόλις 0.05-0.1 δις (!).

      Παράλληλα, έχουμε εμπορικό έλλειμμα στα ποτά της τάξης 0.5 με 1 δις (!!), λόγω ότι πίνουμε τις σαβούρες των πολυεθνικών.

      Αν μηδενιζόταν αυτό το έλλειμμα, δηλ. σταματάγαμε να αγοράζουμε ουϊσκι, τεκίλα, τζιν, λικέρ κτλ και τα υποκαθιστούσαμε με κρασί, τσίπουρο, λικέρ μαστίχας, ούζο κ.ο.κ.., το ΑΕΠ της χώρας θα ανέβαινε κατά 1δις ευρώ και τα κρατικά έσοδα περίπου 300 εκατ.. (!).

      Και οι τύποι βάζουν φόρο στο κρασί;
      ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ jctergal 02/02/2012 21:48:34

        Μας είχε πει το αμίμητο ένας καθηγητής μας για το νταβατζιλίκι του μάρκετινγκ των εισαγόμενων ποτών. Έλεγε που λέτε, όντας ο ίδιος φαν τους, ότι τα κλασικά ελληνικά ποτά (κρασί, τσίπουρα κλπ.) γίνονται από το σταφύλι, ακριβό, νόστιμο φρούτο που το χαίρεται ο άνθρωπος. Τα περισσότερα άλλα ποτά φτιάχνονται από...ζωοτροφές!

  4. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 02/02/2012 19:26:52

    Καλησπέρα σας. Γιατί αυτή η επιμονή νά φύγει ο ΄Τόμπσεν από τήν Ελλάδα? Ο άνθρωπος πληρώνεται καί τά εκτός έδρας του, μένει καί στό Χίλτον(έχετε δεί τούς πρωινούς καί βραδυνούς μπουφέδες του?),λέει καί καμιά @α@αρια καί εντάξει. Εσείς θά φεύγατε?

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/02/2012 19:30:36

    Μια στιγμή, τα στριφτά τσιγάρα δεν είναι τα λεγόμενα "χαρτάκια" του μπάφου που προωθεί λυσσωδώς ο γενίτσαρ0ς;

    Νομίζω ότι η επιχειρηματολογία τους έχει βάση αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο που προωθεί τη γενικευμένη μαστούρα (το ίδιο έκαναν οι δοσίλογοι του ΔΝΤ σε όποια χώρα και αν πήγαν, στην Αργεντινή θέρισαν κόσμο τα "πάκος", το ίδιο διέλυσαν το κίνημα της Αμερικής το '60 κοκ, το ίδιο προωθεί και ο 0υγγρ0εβραι0ς Μεγαλοτοκογλύφ0ς Φιλ0ς Σ0ρ0ς).

    Η κατανάλωση "χαρτακίων" στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλή.

    Απροπό, σήμερα η ΚΝΕ διοργανώνει εκδήλωση κατά του ν/σ της μαστούρας και το "δικαιώματος της αυτοπροσβολής", που ψήφισαν οι μπαφόκοι, οι ψαριανοαναρχοσυριζαίοι και ο Κουβέλης.

    Θα πρέπει να πούμε ένα μπράβο στο ΚΚΕ σε αυτό το θέμα.

  6. netris avatar
    netris 02/02/2012 19:33:41

    Αγαπητοί μου η εξήγηση οτι δέν γνωρίζουν μάλλον είναι γιά μικρά παιδιά,
    Ξέρουν πολύ καλά τί κάνουν εμείς δεν θέλουμε να το πιστέψουμε ακόμη,
    ίσος γιατί δεν είμαστε ελεύθεροι ακόμη για μια καλή αντίδραση, δεν είμαστε ελεύθεροι αυτό το γνωρίζουν και συνεχίζουν

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ netris 02/02/2012 19:59:02

      Θα πρόσθετα ότι πλέον γνωρίζουνε ότι είμαστε φρου-φρου και αρώματα και παρτάκηδες και πωλώντες τοις μετρητοίς με το αζημίωτο (στο επίπεδο αυτών με τους οποίους διαπραγματεύονται) και το εκμεταλλεύονται.

  7. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 02/02/2012 20:08:59

    Ευτυχως που το μετρο αφορα τα στριφτα. Τι θα καναμε αν φορολογουσαν τα Cohiba; Θα ηταν φρικτο!

  8. astrokritis avatar
    astrokritis 02/02/2012 20:19:13

    ... Τι κάθεστε και τους κοιτάτε , ακόμα ??? .... Μαζέψτε πέτρες , ρε !!! ... Δεν καταλαβαίνουν αλλιώς - δεν πάει άλλο !! ....

  9. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 02/02/2012 20:43:03

    Καλησπέρα κ. Ροδινέ.
    Προσωπικά έχω ήδη αναφερθεί στο εκκολαπτόμενο οικονομικό μοντέλο, που εμείς οι αδαείς δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε......

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δώρα Γκανούλη 02/02/2012 21:00:08

      καλησπέρα Δώρα,
      όντως αδυνατούμε να κατανοήσουμε τους ...αστέρες

  10. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 02/02/2012 20:47:19

    Κώστα, να δω στο νέο Μνημόνιο, ειδικά άρθρα για την φορολόγιση των στριφτών τσιγάρων και του κρασιού, ε, και μετά θα έχω πλέον ολοκληρωθεί σαν άνθρωπος.

    Θέλω δηλαδή να δω Μνημόνιο με αυτά τα άρθρα, να πάει Βρυξέλλες και οι Μερκοζί να γνωματεύσουν επί τις επιτυχίας του νέου μας Προγράμματος...!

    Εξαιρετικό. Εξαιρετικό...!

    Υ.Σ. 1.Φαντάζομαι οι δικοί μας πολιτικοί ταγοί θα είναι σούπερ ευχαριστημένοι με την τρελή χρηματοοικονομική ροή που θα εξασφαλίσει το δημόσιο ταμείο εξαιτίας αυτών των ρυθμίσεων.

    Υ.Σ. 2. Θα ζήσουμε ημέρες ποτοαπαγόρευσης, όπου τα παράνομα καζάνια και τα οινοποιεία θα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, θα τα φρουρούν νυχθημερόν νταβραντισμένοι χωριανοί, με καραμπίνες στα χέρια και μονόβολα στη θαλάμη;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ιεροφάντης 02/02/2012 20:58:44

      Χαίρε Ιεροφάντη,
      μαθαίνω οτι ο Δαναός και ο Strange ετοιμάζουν ήδη παράνομα καζάνια για την παραγωγή τσίπουρου, ενώ νοικιάζουν και εκτάσεις για την
      καπνοκαλλιέργειες

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 21:11:12

        Άμβυκες ονομάζονται βρε άσχετοι!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Δαναός 02/02/2012 21:39:45

          τι μαθαίνεις απο τους πρεσβυτέρους ειδήμονες

        • Ιεροφάντης avatar
          Ιεροφάντης @ Δαναός 02/02/2012 21:52:05

          Ε, ρε δάσκαλε, σχώρα με, αλλά από κάτου απ΄τ΄αυλάκι, δεν τα ξέρουμε αυτά. Κρασί φτιάχνουμε και λάδι και σταφίδα ξέρουμε.

          Δεν είμαστε της αποστάξεως.

          Είμαστε της ... ζυμώσεως...!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 21:24:46

        Έχω εμπειρία σε καπνοχώραφα..κόψιμο φύλλων, αρμάθιασμα, κρέμασμα..δύσκολοι καιροί..ο τσιφλικάς Δαναός να μ' έχει στα υπόψιν...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΕΥΑ 02/02/2012 21:47:22

          Τι μου θύμισες τώρα. Ξέρω κι εγώ από αρμάθιασμα. Το έκανα μικρός με τα ξαδέρφια μου, εις τας καλοκαιρινάς διακοπάς. Το τι πληγές είχαν κάνει στα χέρια μου στην αρχή δε λέγεται. Επίσης, για να συμπληρώσω το βιογραφικό μου ως κολλήγας, είμαι και δεινός καθαριστής χλωρών αμυγδάλων. Σε ποιο τσιφλίκι του νομού Χαλκιδικής να το αποστείλω;

          • Ιεροφάντης avatar
            Ιεροφάντης @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:56:11

            Αν σας πέφτει μακριά η Χαλκιδική, σας έχω έτοιμη δουλειά νοτιότερα.

            Καπνά δεν είναι, αλλά είστε δουλευταράδες και θα σας πάρω να δουλέψουμε ζαρζαβάτια.

            Πάντως δεν θα πεινάσουμε. Μη σου πω ότι θα ανταλλάσσουμε ζαρζαβάτια ποιότητος για καμιά παλέτα χειροποίητα στριφτά...!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιεροφάντης 02/02/2012 22:12:25

            Σπιτάκι στο χωριό υπάρχει με κήπο για τα χρειώδη. Μικρό αμπελάκι για το κρασί της χρονιάς. Καρυδιές και αμυγδαλίες επίσης. Τεχνικές γνώσεις για την κατασκευή και επισκευή μηχανημάτων έχουμε.
            Γνώσεις της ελληνικής γλώττης καθώς και των βασικών θετικών επιστημών για την εκπαίδευση των νέων υπάρχουν.
            Τον Τόμπσεν τον έχουμε γραμμένο.
            Δαναέ, παραιτούμαι χωρίς να έχω προσληφθεί!

          • Ιεροφάντης avatar
            Ιεροφάντης @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 22:15:44

            Εεμ, έτσι είναι κύριε Δαναέ!

            Η σκληρή εργοδοσία που προσφέρεις δεν είναι για τον τράχηλο του Έλληνα...

            Έλα Γιάννο μου να ανοίξουμε σειρά στο Νότο. Έλα και έχουμε καθυστερήσει...!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Ιεροφάντης 02/02/2012 22:25:30

            Δες παρακάτω!

          • Ιεροφάντης avatar
            Ιεροφάντης @ Ιεροφάντης 02/02/2012 22:26:38

            Αχαχαχαχαχα

            Που ξέρεις, σε καμιά τετραετία, μπορεί να βάλει και για ... Δήμαρχος...!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Ιεροφάντης 02/02/2012 22:25:04

            Ιεροφάντη τι είναι τα ζαρζαβάτια; λαχανίδες, μελιτζάνες και τα συναφή; Επειδή ο τσιφλικάς του Βορρά μας προκύπτει νέος Ζαχόπουλος...λέω να κατηφορήσω νότια...
            Φαίλτορα, δική σου η θέση, αλλά...πρόσεχε....ξέρεις εσύ...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 02/02/2012 22:31:29

            ΕΥΑ,
            Ο Δαναός είναι ο Ζαχόπουλος;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 22:35:30

            Κώστα...όλες οι ενδείξεις εκεί οδηγούν...

          • Ιεροφάντης avatar
            Ιεροφάντης @ ΕΥΑ 02/02/2012 22:31:48

            Λαχανικά, κοινώς λεγόμενα.

            Πιπεριές, Ντομάτες, Μελιτζάνες, Κολοκύθια, Σκόρδα, Κρεμμύδια, κλπ.

            Και από φρούτα;

            Καρπούζια, Πεπόνια, Σταφύλια, Σταφίδες, Φράουλες, Πορτοκάλια κλπ.

            Ότι ρίξεις, φυτρώνει.

            Υ.Σ. Εργασία εξασφαλισμένη και χωρίς το σεξουαλικό bulling κάποιων...!

            Χχαχαχαχαχχα, Δαναέ, σε 'σκισα!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Ιεροφάντης 02/02/2012 23:52:10

            Ας παίξουμε τότε τη μπουκάλα!!!

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 02/02/2012 22:45:16

            Εύα ,
            ο Νότος δεν συγκρίνεται είναι ο παράδεισος και εκτιμούν τα ουρί....του παραδείσου.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ juliet 02/02/2012 23:52:25

            Juliet...
            o Τόμπσεν θα μας καταντήσει..π-ουρί του παραδείσου...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:57:17

            μην αποκαλύπτεσθε, ο Δαναός θα σας πάρει για ένα κομμάτι ψωμί.
            Είναι σκληρός ο άτιμος

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 22:04:10

            Τώρα, με τη συμφωνία των κοινωνικών εταίρων δεν φοβόμαστε τίποτα.
            Δαναέ, θέλω ΙΚΑ στην ανώτατη κλάση, βαρέα και ανθυγιεινά, επίδομα τέκων, γάμου, θέσης, υπολογιστή και ξένης γλώσσας. Αλλιώς θα στείλω τον Μαρίνο Αντύπα Παναγόπουλο της ΓΕΣΕΕ να καθαρίσει

          • juliet avatar
            juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 22:11:29

            Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Αντύπα Μαρίνου με την σύγκριση.Εδωσε τη ζωή του για τα δίκαια του εργάτη . Με τον Παναγόπουλο δεν μπορεί να είσαι σίγουρος γιατί ο τσιφλικάς μπορει να του υποσχεθεί μέρισμα .
            Συγγνώμη ,αλλά τo πήρα προσωπικά γιατί έχω δεσμούς αίματος με τον Αντύπα από τη γιαγιά μου.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 02/02/2012 22:14:22

            Εντάξει, κατανοητό. Μακάρι νάχαμε κιάλλους σαν κι αυτόν. Τέτοιους έχει ανάγκη ο τόπος. Όχι συνδικαλιστές με τετραψήφιους λογαριασμούς τραπέζης

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 22:25:18

            Γιάννη,
            ο Δαναός προσφέρει μισθούς Μπαγλαντές!

          • juliet avatar
            juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:58:01

            Στη Χαλκιδική.....μάλιστα .....και να φωνάζεις ....στάσου μύγδαλα.Ο τσιφλικάς θα ξέρει τις ''ωραίες'' παραλίες.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/02/2012 21:58:02

            Δεν προσλαμβάνουμε άνδρες ούτε μηχανές! Ευνόητοι οι λόγοι!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δαναός 02/02/2012 23:56:32

            Μην είσαι τόσο αυστηρός !
            Ένα τρακτεράκι θα μας βοηθούσε πολύ...
            Και βρήκα κόσμο από το νότο που θα εργαζόταν χωρίς αμοιβή..
            Σκέψου το.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 03/02/2012 00:00:18

            Κατάλαβα! Αγρότης μόνος.. ψάχνει...

  11. Άσχετος avatar
    Άσχετος 02/02/2012 20:52:20

    Βλέπουμε ένα γαϊδούρι που από το πολύ το φόρτωμα έχει καθίσει και συζητάμε για το πόσο βάρος θα το φορτώσουμε ακόμα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Άσχετος 02/02/2012 21:53:02

      Το γαιδούρι έχει ψοφήσει και συζητάμε με τι γκλίτσα να το χτυπήσουμε για να ξανά ξεκινήσει.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/02/2012 21:01:30

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ότι δεν υπάρχει ΕΝΑΣ σοβαρός ηγέτης με ευθύνη να πιάσει απο τον γιακά τον άσχετο και καλοπληρωμένο χαρτογιακά κύριο Τόμσεν, να του πει κατ' ιδίαν "άει γ..." και να του πει ότι αν δεν τσακιστεί να φύγει ΑΥΡΙΟ θα του το πει δημοσία και θα βγάλει στη φόρα όλους τους λογαριασμούς του, τι ξόδεψε και πού κινήθηκε εδώ.
    Αλλά φτάσαμε σε σημείο συνταγές άσχετων οικονομολόγων κατηγορίας Στ΄, μεθόδου copy-paste, να τις ανάγουμε σε δόγματα και σοφίες και θέσφατα, του στυλ "δεν φταίει το μνημόνιο και η τρόικα, αυτοί είναι αλάθητοι, αλλά φταίμε εμείς που δεν είμαστε επαρκώς καλοί". Προπαγάνδα Αλαφούζου και των διαφόρων Παγουλάτων, Μανδραβέληδων και άλλων νεοφιλ και τέως σταλινικών ή μαοϊκών λυμάτων.

  13. axis avatar
    axis 02/02/2012 21:09:12

    Ο Σαμαράς σύντομα θα αναλάβει τη διακυβέρνηση του τόπου. Είναι προφανές ότι τα μέτρα της τρόικας, ηθελημένα ή όχι, οδήγησαν στην οικονομική καταστροφή. Είναι όμως εξίσου προφανές ότι για να πάει η χώρα μπροστά πρέπει να ξεφύγουμε από αγκυλώσεις δεκαετιών και να προχωρήσουμε σε πλήρη αναδιάρθρωση των δομών του κράτους. Δεν φταίνε μόνο οι ξένοι για τη σημερινή κατάσταση της Ελλάδας. Όταν διόριζε ο Ανδρέας και την "κουτσή Μαρία" στο δημόσιο δεν μίλαγε κανένας. Φτάσαμε σε σημείο να πληρώνουμε υπερπληθώρα ανειδίκευτων υπαλλήλων χωρίς αντικείμενο ενώ δεν έχουμε γιατρούς στα νοσοκομεία.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/02/2012 21:26:57

    Με μια λέξη.
    Φραγκοφονιάδες!

    • jctergal avatar
      jctergal @ εναςάσχετος 02/02/2012 21:46:30

      Μακάρι να ήταν φραγκοφονιάδες. Οι άνθρωποι είναι προδότες, είναι για φυλακή.

      Υπονομεύουν ένα από τα βασικά προϊόντα της Ελλάδας το κρασί, που φέρνει δουλειές και συνάλλαγμα στη χώρα και σε λογική χρήση είναι και ωφέλιμο για την υγεία.

  15. Στέφανος avatar
    Στέφανος 02/02/2012 21:34:48

    Στο χύμα κρασί θα βάλουνε επίσης φόρο ή μόνο στο εμφιαλωμένο ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Στέφανος 02/02/2012 21:58:07

      και στο ..νερωμένο!

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 22:04:21

        στο νερωμένο πρόστιμο!τι θα γλύτωνε.....

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/02/2012 22:23:42

    Ο Δαναός έχει ως πρότυπο εργοδότη τον Μπουτάρη!

  17. pesaola avatar
    pesaola 02/02/2012 23:02:55

    Να μην τολμησει η ΝΔ να υπογραψει το νεο μνημονιο και τη συνακολουθη παραδοση της εθνικης κυριαρχιας.
    Το οποιο επιπεδο ευημεριας ειχαμε στο ευρω ξαναφτιαχνεται, εστω με κοπους και θυσιες. Η ιστορια ομως δεν ξαναγραφεται. Αν ευτελιστουμε και γινουμε οι μονιμοι ζητουλες και το επισημο προτεκτορατο των ευρωπαιων, αυτο θα μας συνοδευει για παντα.
    Οι Ελληνες δε συναινουν στην εκχωρηση της εθνικης κυριαρχιας που συνεπαγονται το psi και το νεο μνημονιο.

  18. Δαναός avatar
    Δαναός 02/02/2012 23:21:17

    Επιμένω!!!

  19. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/02/2012 23:42:10

    Ιεροφάντη..ότι και να κάνετε με το Γιάννη..
    τους Βόρειους δεν τους πιάνετε!
    Ντάξει είναι λίγο σκληρός ο Δαναός,άδικος, σάτυρος(κακά τα ψέματα),αλλά έχει ρεύμα ο άτιμος.
    Εγώ λέω να πάτε να εργασθείτε χωρίς αμοιβή στα τσιφλίκια του.
    Θα σας μυήσει στον υπέροχο κόσμο του καλαμπουριού.
    Κι αν είστε τυχεροί μπορεί να απολαύσετε τα «δώρα»των κοριτσιών.

  20. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/02/2012 23:43:45

    Ποιος αυτός που έπεσε από τον τρίτο όροφο και έπεσε σα τη γάτα στα τέσσερα;

  21. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/02/2012 23:46:46

    Προσφέρει και τσάι και παξιμάδια..δε τα λες όλα..
    Και λουκουμάκια,και πορτοκάλι γλυκό του κουταλιού..

  22. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/02/2012 23:48:18

    Δαναέ...πάει το κρασί...μόνο η μπουκάλα έμεινε....

  23. flou avatar
    flou 02/02/2012 23:50:55

    Προχθές έγραφε κάτι για ντουσλαμά...

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:02:59

    Δαναέ,
    Αυτό το μειράκιο ο Μακεδών, έχω την αμυδρά εντύπωση ο,τι ελεεινολογεί σε βάρος σου.
    Θαυμάζω τη μεγαλοθυμία σου!
    Αν θέλεις να ληφθούν μέτρα, εναντίον του, το κογκλάβιο των υπερήλικων δύναται να συνέλθει προς το τέλος Ιουνίου, μόλις αρχίσουν οι ζέστες και πριν προλάβουν οι καύσωνες, δια να ...συσκεφθεί.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:05:43

      Κώστα μου μη συγχύζεσαι! Μ΄αυτούς τα καταφέρνω μόνος μου!Βουτυρομπεμπέδες!!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:11:39

      Της...σκυτάλης!!!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:14:10

      Σέβομαι τους υπερήλικες !

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:16:50

      Εμ ο φόβος φυλάει τα έρμα!!!

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/02/2012 00:10:20

    της Εκάλης;

  26. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar