#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2011 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το "κούρεμα" ήλθε νωρίτερα για χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους



Λαιμητόμο για τις αποδοχές των δημοσίων υπαλλήλων αποτελεί το νομοσχέδιο για το νέο μισθολόγιο - βαθμολόγιο. Οι περικοπές στις μηνιαίες απολαβές κυμαίνονται από 50 έως 1.500 ευρώ. Ειδικά για τους εκπαιδευτικούς, οι θεσπιζόμενες ρυθμίσεις κατεβάζουν τον καθαρό μισθό των νεοδιοριζόμενων στο επίπεδο των 660 ευρώ.

Δύο στους 10 δημόσιοι υπάλληλοι θα δουν να σφάζονται οι μισθοί τους στο πλαίσιο του ενιαίου μισθολογίου κι ενώ πρώτα λοιδορήθηκαν συλλήβδην ως ρετιρέ του δημοσίου.

Το πολυνομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή προκαλεί εκτός από τις μειώσεις μισθών και αλλαγές στους βαθμούς και τα μισθολογικά κλιμάκια, καθιερώνεται πριν επίτευξης στόχων, καταργούνται δεκάδες επιδόματα ενώ υπάρχουν και αρκετοί τυχεροί που θα δουν αυξήσεις στου μισθούς τους. Η επόμενη ημέρα πάντως για χιλιάδες δημόσιους υπαλλήλους θα είναι δύσκολη καθώς οι περισσότεροι έστησαν τη ζωή τους, αγόρασαν σπίτια, πήραν δάνεια και ανοίχτηκαν και τώρα καλούνται να βρουν τρόπο να καλύψουν τις απώλειές τους.

Το haircut ξεκίνησε λοιπόν από το δημόσιο.

Σύμφωνα με τις προβλέψεις, όσοι είχαν υψηλές απολαβές κυρίως εξαιτίας των επιδομάτων θα δουν τους μηνιαίους μισθούς τους να μειώνονται έως και 50%.
Ο βασικός μισθός ορίζεται στα 780 ευρώ, ενώ ο ανώτατος κυμαίνεται περίπου στα 2.700 ευρώ και εξαρτάται, εκτός των άλλων, και από την επίτευξη προκαθορισμένων δημοσιονομικών στόχων, που αποτελούν προϋπόθεση για τη χορήγηση του «πριμ παραγωγικότητας».
Αν δηλαδή κάποιος υπάλληλος πετυχαίνει πάνω από το 80% των στόχων τους σε υπηρεσίες όπως οι εφορίες, θα παίρνει το πριμ το οποίο μάλλον είναι το καρότο για τους εφοριακούς και τελωνειακούς που έχουν βγει στα κάγκελα κατά της κυβέρνησης. Αυτό πριμ δε μπορεί να είναι πάνω από το 3% του συνολικού μισθολογικού κόστους του φορέα κατά το προηγούμενο έτος. Το κίνητρο επιτεύξης στόχων μπορεί να ισούται με προσαύξηση μέχρι 10% του ετήσιου βασικού τους μισθού, εφόσον επέτυχαν τους στόχους σε ποσοστό μέχρι και 90% και 25% του βασικού τους μισθού, εφόσον επέτυχαν τους στόχους σε ποσοστό από 90% και πάνω.

Ο εισαγωγικός μηνιαίος βασικός μισθός του Βαθμού ΣΤ της ΥΕ κατηγορίας προσωπικού ορίζεται σε 780 ευρώ.

Οι εισαγωγικοί μηνιαίοι βασικοί μισθοί των υπόλοιπων κατηγοριών προσωπικού Δημόσιας Εκπαίδευσης (ΔΕ), Τεχνικής Εκπαίδευσης (ΤΕ) και Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ), καθορίζονται ως εξής: Για το βαθμό ΣΤ' οι υπάλληλοι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ο μισθός θα είναι 858 ευρώ, για τους υπαλλήλους Τεχνολογικής Εκπαίδευσης 1037 ευρώ και για τους υπαλλήλους Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης θα είναι στα 1092 ευρώ.

Οι βασικοί μισθοί των λοιπών βαθμών όλων των κατηγοριών διαμορφώνονται ως εξής:

- Του βαθμού Ε' με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού ΣΤ΄ σε ποσοστό 10%

- Του βαθμού Δ' με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού Ε' σε ποσοστό 15%.

- Του βαθμού Γ' με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού Δ' σε ποσοστό 15%.

- Του βαθμού Β' με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού Γ' σε ποσοστό 20%.

- Του βαθμού Α' με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού Β' σε ποσοστό 10%.

Οι βασικοί μισθοί των Μισθολογικών Κλιμακίων των βαθμών διαμορφώνονται ως εξής:

- Του πρώτου Μισθολογικού Κλιμακίου κάθε βαθμού και κατηγορίας με προσαύξηση του βασικού μισθού του βαθμού αυτού κατά 2%.

- Του κάθε επόμενου Μισθολογικού Κλιμακίου με προσαύξηση του βασικού μισθού του προηγούμενου μισθολογικού κλιμακίου κατά 2%

Με το νέο μισθολόγιο διατηρούνται μόνο τέσσερα επιδόματα, τα εξής:

- Επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας (150 ευρώ)

- Απομακρυσμένων και παραμεθόριων περιοχών (100 ευρώ)

- Εορτών και Αδείας (1000 ευρώ)

- Οικογενειακή παροχή (50 ευρώ για το πρώτο παιδί)

Τα επιδόματα θέσης ευθύνης διαμορφώνονται ως εξής:

- Προϊστάμενοι Γενικών Διευθύνσεων Διοίκησης (700 ευρώ)

- Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Διοίκησης (400 ευρώ)

- Προϊστάμενοι Τμημάτων Διοίκησης (250 ευρώ)

- Προϊστάμενοι Παιδικών Σταθμών (100 ευρώ).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 06/10/2011 23:46:51

    Κι όμως οι αποδοχες των " ρετιρέ" που λένε και κάποιοι κομπλεξικοί ( λοιποί Δ.Υ συνήθως) περικόπτονται αρκετά περισσότερο από 50% αν ληφθεί ως μέτρο σύγκρισης το ύψος τους πριν το 2009. Η λέξη περικοπή είναι πολύ λίγη και νοητικά πολύ ήπια για να περιγράψει την οικονομική επίθεση σε βαθμό εξαθλίωσης που δέχεται υπάλληλος που προ κρίσης λάμβανε 2000 ευρώ και τώρα θα λάβει 900 ευρώ, ενώ το κόστος των μηνιαίων δαπανών του παραμένει αμετάβλητο ( στην καλύτερη περίπτωση). Αυτά περί κινήτρων απόδοσης , μάλλον μέτρα της πλάκας είναι. Θα ανατροφοδοτήσουν πιθανότατα την αναξιοκρατία και θα επιβραβεύσουν τα κομματόσκυλα.

    • Tem avatar
      Tem @ μεταρρυθμιστής 06/10/2011 23:52:33

      έτσι ακριβώς

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/10/2011 23:53:30

    Οι ξεφτιλισμένοι κόψανε ακόμη και το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών που ήταν περίπου €50 ευρώ (μικτά).

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 07/10/2011 18:58:56

      Εδώ κόβουν και τα χρόνια φίλε μου....:

      Αν οποιοσδήποτε υπάλληλος πάρει πτυχίο κατά την διάρκεια της θητείας του δεν υπολογίζονται τα μισά χρόνια πέραν των δέκα ως προϋπηρεσία!!!!

      Αν δηλαδή έχεις 16 χρόνια, δώσεις εξετάσεις και πάρεις πτυχίο σε 4 χρόνια για την κατάταξη και την προϋπηρεσία (...που συνδέονται με τον μισθό) το Δημόσιο σου λέει ότι δεν έχεις 20 χρόνια αλλά 15 για βαθμολογική (και μισθολογική πλέον) κατάταξη....


      ΠΑΣΟΚ το κόμμα που ανακάλυψε το ...ελιξίριο νεότητας.....

      ΥΓ

      στα 660 € ο καθηγητής ο δάσκαλος και οι λοιποί άχρηστοι......

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/10/2011 00:01:32

    Ά! Πρέπει τώρα να φορέσω,
    το ωραίο εκείνο γύψινο στεφάνι.
    Έτσι, με πλαίσιο γύρω το ταβάνι,
    Πολύ θ`αρέσω…

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 07/10/2011 02:09:26

      Καρυωτάκης!
      Και μακριά από τη θάλασσα παρακαλώ!

  4. panos avatar
    panos 07/10/2011 00:02:49

    επιτέλους και πολλα ειναι για τους δημοσιους τεμπεληδες και ας διωξουν και μπολικους γιατι μας τα χουν πρηξει. α και να τελειωνουμε με την μονιμοτητα, ας ειναι απλα δυσκολες οι απολυσεις και με καλη αποζημιωση.

    • anestis avatar
      anestis @ panos 07/10/2011 00:07:19

      χαίρεσαι που θάχεις για τα παιδια σου δασκαλο και καθηγητή με μισθό 570 ευρώ (πρωτοδιόριστο)... με πόσο μίσος είσαι ποτισμένος!!!

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ panos 07/10/2011 00:07:42

      Ώρα να επιστρέψεις στο κλουβί σου Αζόρ.
      Και μην ξεχνάς τα χαπάκια σου. Για το καλό σου.

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ panos 07/10/2011 00:26:19

      Καλά εσύ μιλάμε είσαι εντελώς βλάκας μα μα εντελώς βλάκας.Πολύ θα ήθελα να ήξερα στα αλήθεια πως βγάζεις το ψωμί σου.Και να τα λέγαμε μετά απ την καλή.

      • Ταραχή avatar
        Ταραχή @ Ταραχή 07/10/2011 00:28:46

        Ρομπέν η απάντηση έιναι για τον panos συγνώμη.

    • k avatar
      k @ panos 07/10/2011 15:28:24

      ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ. ΤΙ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ. ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.....

  5. Δελφοί avatar
    Δελφοί 07/10/2011 00:12:14

    Ενταξει, μη λεμε κι ο,τι θελουμε. Δηλαδη δεν ειναι η θετικη η καταργηση των απιστευτων επιδοματων που ανεβαζαν κατακορυφα το μισθο; Ισως θα επρεπε να παραμεινουν μερικα ακομα, αλλα κατι "εγκαιρης προσελευσης", "εξοδα κινησεως" και αναλογα προπολεμικα, ορθως κοπηκαν.

    Πρεπει να εξορθολογισθουν οι μισοι δημοσιου και ιδιωτικου τομεα. 780 Ευρω βασικος καποτε θεωρειτο λιγος για τους ιδιωτικους (ποιος ξεχναει την περιφημη "γενια των 700 ευρω", που προωθουσε με μανια το Πασοκ εναντιον του...κακου Καραμανλη;), αλλα τωρα μαλλον ειναι πολλα, ειδικα με την καταργηση των συλλογικων συμβασεων που ερχεται!

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/10/2011 06:57:44

    ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ,ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ....

  7. λαλακης avatar
    λαλακης 07/10/2011 11:04:25

    Σιγα τις μειωσεις στο δημοσιο.
    Σιγουρα βεβαια υπαρχει προβλημα με δανειοληπτες.
    Αλλα δεν γινεται διαφορετικα.
    Χρειαζονται νεες γενναιες μειωσεις μισθων στο δημοσιο
    γυρω στα 400 ευρω ο βασικος μισθος στο δημοσιο και χωρις μονιμοτητα
    να σωθει η πατριδα μας.
    Πανω απ ολα η Ελλαδα και οχι οι ΔΥ

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ λαλακης 07/10/2011 11:08:17

      ποσοι ανοητοι υπαρχουν γυρω μας και ψηφίζουν

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ignoramus 07/10/2011 11:13:44

        Αυτό είναι το μέγα δυστύχημα, φίλε μου. Ότι, στην κάλπη, η ψήφος η δική σου και η δική μου έχει την ίδια βαρύτητα με τις... λαλακίες.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ λαλακης 07/10/2011 11:23:24

      Ρε λαλακη πωλητή, ΤΙ θα πουλάς, και σε ΠΟΙΟΝ?

      http://www.topontiki.gr/skitsografies/648

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ λαλακης 07/10/2011 11:33:47

      Λαλάκη, δεν έχεις βαρεθεί να...λαλακίζεσαι όλη μέρα;

    • k avatar
      k @ λαλακης 07/10/2011 15:30:22

      ΠΟΣΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ. 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ λαλακης 07/10/2011 19:05:26

      Επειδή η ανοχή πλέον είναι συνενοχή στις λαλακίες:

      σου εύχομαι να μαθαίνει τα παιδιά σου γράμματα ο κύριος των 400 €
      να σε περιθάλπει η κυρία των 400€
      να σε εγχειρίζει ο ιατρός των 400 €
      να σε προστατεύει ο αστυνόμος των 400 €

      και να περιμένεις υγιής και ακμαίος τα προϊόντα σου και τις υπηρεσίες σου να αποτιμώνται από τα 400 € ...ή νομίζεις θα είναι παραπάνω η ΓΣΣΕ;

  8. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 07/10/2011 15:53:54

    κάποιοι πανηλίθιοι πιστεύουν ότι θα παίρνει ένας καθηγητής 600 ε μισθό και ο ίδιος στον ιδιωτικό τομέα θα παίρνει παραπάνω.Επίσης για όσους χαίρονται για το κόψιμο μισθών και έχουν μαγαζάκια ή δουλεύουν σε μαγαζάκια να ετοιμάζονται για θάνατο αφού όλες οι μειώσεις των μισθών θα εξαφανίσουν το ελάχιστο χρήμα που κυκλοφορεί από την αγορά

  9. k avatar
    k 07/10/2011 20:24:33

    Η ΝΔ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ. ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΚΙΝΑ.

  10. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 08/10/2011 03:28:11

    Δε νομίζω ότι μπορούσε να θεωρηθεί "ρετιρέ" ο μισθός μου, όταν ήταν 1.200 € πριν αρχίσουν οι περικοπές... Σήμερα προσγειώθηκε στα 700 € (με 11 χρόνια υπηρεσίας).
    Πιστεύει κανείς ότι πλέον εγώ και όλοι οι όμοιοί μου θα ξοδεύουμε σε οτιδήποτε πέραν των απολύτως αναγκαίων?? (Ούτε και για αυτά δεν θα φθάνει βέβαια ο μισθός αυτός).
    Πιστεύει κανείς στα σοβαρά ότι ο ιδιωτικός τομέας θα ωφεληθεί σε κάτι από την περικοπή του δικού μας μισθού?
    Πιστεύει κανείς στα σοβαρά ότι αυτή η εξόντωσή μας θα πιάσει τόπο, βελτιώντας σε οτιδήποτε την οικονομία, όσο μάλιστα η φοροδιαφυγή είναι μεγαλύτερη από το σύνολο του μισθολογικού κόστους του δημοσίου?
    Πιστεύει κανείς στα σοβαρά ότι η περιβόητη "εσωτερική υποτίμηση" θα γίνει ομαλά και αναίμακτα, με απλή μείωση των τιμών στην αγορά?
    Ότι μπορούν οι μικρομαγαζάτορες (που είναι και η πλειοψηφία) να μειώσουν αξιοσημείωτα τις τιμές των προϊόντων τους και να τελειώσει εκεί το πράγμα?
    Μήπως τα λουκέτα και οι οικογενειακές τραγωδίες στον ιδιωτικό τομέα, θα γενικευτούν και θα γίνουν τσουνάμι που θα σαρώσει τα πάντα?
    Μήπως οι διάφοροι λαλάκηδες που τώρα χαίρονται χαιρέκακα με τη δική μας "τιμωρία", αύριο θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ από τη δική τους οικονομική κατάντια που μοιραία θα ακολουθήσει?
    Φοβάμαι ότι ελάχιστοι έχουν καταλάβει τι είναι αυτό που από εσήμερα και πέρα θα ακολουθήσει στην αγορά, στην κοινωνία, στην οικονομία της πατρίδας μας...