#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2010 13:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κοινωνικό προφίλ των μεταναστών στην Ελλάδα



Αν υποθέσουμε ότι τα στοιχεία έρευνας της Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής για την Οικονομική Μετανάστευση, που διενεργήθηκε με αφορμή το «σχέδιο Ραγκούση» που δημοσιεύει σήμερα το ΒΗΜΑ είναι αντικειμενικά, τότε το κοινωνικό προφίλ των οικονομικών μεταναστών στην Ελλάδα είναι το εξής:

Ο όγκος του αλλοδαπού πληθυσμού που διαμένει στην Ελλάδα αντιστοιχεί σε ποσοστό στο 10,3% του συνολικού πληθυσμού της χώρας. Είναι ένα από τα υψηλότερα ποσοστά στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στην οποία ο μέσος όρος των αλλοδαπών στον πληθυσμό ανέρχεται στο 5,5%.

Το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού των μεταναστών ανήκει στις παραγωγικές ηλικίες (53,5% επί του συνόλου), ενώ ένα πολύ μικρό ποσοστό είναι ηλικιωμένοι.

Το 32,9% των μεταναστών εργάζονται και έχουν ενταχθεί πλήρως στο εργατικό δυναμικό της χώρας.

Το 29,3% έχει γνώσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, το 9,2% δεν έχει καμία εκπαίδευση και το 0,6% είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταναστών (37,7%) είναι ανειδίκευτοι εργάτες και ειδικευμένοι τεχνίτες (35,4%).

Ο αριθμός των παιδιών των αλλοδαπών που φοιτούν σε ελληνικά σχολεία ανέρχεται σε 98.241 άτομα (6,7% στο σύνολο). Στην πλειονότητά τους όμως τα παιδιά των μεταναστών δεν συνεχίζουν τη φοίτησή τους στο λύκειο (66%) και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (85%).

Οι περισσότεροι μετανάστες εγκαθίστανται στα δύο μεγάλα αστικά κέντρα, ενώ ένας σημαντικός αριθμός τους επιλέγει περιοχές αναλόγως της απασχόλησής τους (τουρισμός, γεωργία, κτηνοτροφία, κτλ.).

Το 31,7% απασχολείται στις κατασκευές, μεγάλο ποσοστό εργάζεται ως οικιακό προσωπικό, 12,8% στη μεταποίηση, 8,2% στον τουρισμό. Μετά το 2001 καταγράφεται μείωση κατά 73% της απασχόλησής τους σε αγροτικές και κτηνοτροφικές εργασίες και αύξηση της απασχόλησής τους στο εμπόριο. Οι μετανάστες στη συντριπτική τους πλειονότητα εξασφαλίζουν οικονομικούς πόρους μέσω της μισθωτής εργασίας.

Το 90,2% του συνόλου των μεταναστών μένουν στο ενοίκιο ενώ μόλις το 5% διαθέτει ιδιόκτητες κατοικίες, αν και η εικόνα αυτή έχει αρχίσει να αλλάζει τα τελευταία χρόνια, καθώς όλο και περισσότεροι μετανάστες στρέφονται στην αγορά κατοικίας. Παραμένουν στη χώρα μας πέρα των πέντε ετών, με μικρές εξαιρέσεις και διαφοροποιήσεις σε συγκεκριμένες εθνικότητες.

Για τις επιπτώσεις της μετανάστευσης στην οικονομία έχει διαπιστωθεί ότι η συμβολή των νόμιμων μεταναστών στο ΑΕΠ της χώρας κυμαίνεται από 1,9% ως 2,2%, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό για τους παράνομους μετανάστες κυμαίνεται μεταξύ 0,5% ως 0,7%.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=313820&dt=06/02/2010

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/02/2010 13:10:35

    150000 είναι μικρός αριθμός μπορεί και να πλησιάζουμε και τις 500.000 χιλιάδες.

  2. κωλοτουμπας avatar
    κωλοτουμπας 07/02/2010 13:15:25

    μην ανησυχείς, ούτε 60.000 με τις νέες ρυθμίσεις, μπορείς να κοιμηθείς ήσυχη, γλύτωσε ο αφανισμός του έθνους.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ κωλοτουμπας 07/02/2010 13:31:13

      Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δεν είναι

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ κωλοτουμπας 07/02/2010 13:35:45

      Όσο για το έθνος μην σου κάνει καμιά εντύπωση είμαστε το χαμηλότερο κατώφλι απόκτησης ιθαγένειας στην ΕΕ με το επαίσχυντο νομοσχέδιο

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ κωλοτουμπας 07/02/2010 15:01:55

      'Ενα μόνο σας διέφυγε. Η παράγραφος, σύμφωνα με την οποία εισάγονται στην Ελλάδα και αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια συνολικά 50.000 απο την Νιγηρία, το Κογκό και την Κένϋα. Προκειμένου να διατηρήσει το ΠΑΣΟΚ έναν αριθμό μονίμων και πιστών ψηφοφόρων.

      Στον πυρήνα αυτόν προστίθενται αρκετά ντόπια παπαγαλάκια, σχολιαστές και εταιρείες δημοσκοπήσεων.

      Το ΠΑΣΟΚ είν' εδώ! Δηλαδή, μέχρις εδώ και μή παρέκει ...

      ΠΕΛΙΑΣ

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ κωλοτουμπας 07/02/2010 17:40:22

      Ενταξει μην τα παραλεμε τωρα.Ανθρωποι ειναι και οχι ουρακοταγκοι αγαπητε Πελια.Το οτι δεν τους θελουμε εδω ειναι ενα θεμα και η ανθρωπινη υποσταση τους ενα αλλο.

  3. man8os avatar
    man8os 07/02/2010 13:17:42

    ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΗ Η ΕΡΕΥΝΑ.
    Στην εκπαιδευση εχουμε στοιχεια για το 39% του πλυθησμου, στην απασχοληση το 51% και οι μεταναστες σαν αθροισμα περιγραφονται ως 370,000 κατι που δεν ειναι το 10% του Ελληνικου πλυθησμου.Σαν να μην μας τα λεει καλα το Βημα...

    • KNWD avatar
      KNWD @ man8os 07/02/2010 14:42:28

      http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=79560


      ...Στο ίδιο συνέδριο αναφέρθηκε ότι η μετανάστευση είχε μια θετική συμβολή στην οικονομική ανάπτυξη, αυξάνοντας το ΑΕΠ κατά 0,3% το διάστημα 2000-2005.

      Εξίσου σημαντικό είναι ότι την περίοδο 2004-2007 οι γεννήσεις από αλλοδαπές γυναίκες αποτελούσαν το 17% του συνόλου των 435.700 γεννήσεων, δηλαδή ήταν περίπου 74.000, όταν το ίδιο διάστημα η διαφορά θανάτων και γεννήσεων στη χώρα είχε το οριακό θετικό ισοζύγιο των 12.000 χιλιάδων ανθρώπων: είναι εντελώς προφανές ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν εξέλιπαν αυτές οι γέννες από τις αλλοδαπές.

      Σχολεία

      Αυτό ακριβώς αντανακλάται και στο σχολικό πληθυσμό στα δημόσια σχολεία: ο αριθμός των ημεδαπών μαθητών βαίνει μειούμενος χρονιά με τη χρονιά και θα έκλειναν σχολεία αν ο μαθητικός πληθυσμός δεν αναπληρωνόταν από τους αλλοδαπούς μαθητές που σταδιακά αυξάνονται. Ενδεικτικά από τότε που διατηρούνται στοιχεία: τη σχολική χρονιά 2002-2003 οι αλλοδαποί μαθητές ήταν το 6,7% του συνόλου των μαθητών -από τους συνολικά 1.460.464 μαθητές οι 96.899 ήταν παιδιά αλλοδαπών-, ποσοστό που πέρυσι (2007-2008), τελευταία σχολική χρονιά για την οποία υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, έφτασε το 9,29%, δηλαδή στους περίπου 1.208.056 μαθητές οι 112.211 ήταν παιδιά αλλοδαπών...

      Παιδιά

      Συνολικά μέχρι το 2006, τα παιδιά κάτω των 16 ετών αντιστοιχούν στο 18% των αλλοδαπών με άδειες παραμονής, ενώ η ετήσια αύξησή τους το διάστημα μεταξύ 2004-2006 είναι της τάξης του 3,7%, σύμφωνα με τον Μάρτιν Μπάλντουιν Εντουαρτς, συνδιευθυντή στο Μεσογειακό Παρατηρητήριο Μετανάστευσης του Παντείου. Ο ίδιος υπολογίζει σε περίπου 250.000 τα παιδιά των αλλοδαπών που έχουν γεννηθεί στη χώρα μας. Πώς προκύπτει αυτός ο αριθμός; Η απογραφή καταγράφει 120.000 μη Ελληνες κατοίκους που ζούσαν το 2001 στη χώρα και είχαν γεννηθεί εδώ. Συνυπολογίζοντας τις γεννήσεις αλλοδαπών με βάση τα στοιχεία που υπάρχουν από το 2004 και μετά, η εκτίμησή του είναι ότι από το 2001 μέχρι το 2008 προστέθηκαν περίπου 120-130.000 παιδιά αλλοδαπών.

      Οταν λοιπόν μόνο τα παιδιά που γεννήθηκαν σε τούτη τη χώρα φτάνουν τις 250.000, με τον αριθμό τους συνεχώς να μεγαλώνει, αριθμός που αυξάνεται δραματικά αν προστεθούν σε αυτόν και τα παιδιά των αλλοδαπών που άρχισαν να έρχονται εδώ μικρά πριν από σχεδόν είκοσι χρόνια, ...



      Όσο για τα υπόλοιπα που γράφονται στο άρθρο, είναι τα γνωστά αποπροσανατολιστικά μπλα μπλα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ. ενώ δεν πρόκειται περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά περί πολιτικών δικαιωμάτων.

      Δεν είδα ΚΑΝΕΝΑΝ από αυτούς τους δημοσιογράφους να αναδείξει και να εξηγήσει ΓΙΑΤΙ στην Ελλάδα παρατηρείται το μοναδικό φαινόμενο συγκριτικά με τις υπόλοιπες δυτικές χώρες, οι ημεδαποί να έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΡΓΙΑ από τους μετανάστες

      Η σχετική μελέτη εδώ
      http://www.inegsee.gr/equal/equal2/TelikoFylladioGseve_%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%9A%CE%95%CE%9A%20%CE%93%CE%A3%CE%95%CE%92%CE%95%CE%95%202.pdf


      Και μερικά στατιστικά στοιχεία περί γεννήσεων από αλλοδαπές μητέρες
      http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=86296

  4. ΙΔ avatar
    ΙΔ 07/02/2010 14:01:37

    Επί Σκανδαλίδη νομιμοποιήθηκαν 800.000 και επι Παυλόπουλου 600.000 .Σύμφωνα μέ στποχεία από το σημερινό υπουργείο προστσασίαs του πολίτη κάθε εβδομάδα εισέρχονται στόν Ελληνικό χώρο 3.000 λαθρομετανάσταs . Τί παραμύθια είναι αυτά; Καί άs δοθεί επί τέλουs στήν δημοσιότητα η μελέτη τήs εργατικήs ομοσπονδίs για να γελάσει κάθε πικραμένοs .

  5. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 07/02/2010 14:02:28

    To γεγονός ότι το "Βήμα" δημοσιεύει τη σχετική έρευνα με βάζει σε πολλές μα πάρα πολλές σκέψεις.Δεν εξηγεί επίσης γιατί η Ελλάδα κάνει μεταναστευτική πολιτική χορηγώντας ιθαγένεια (2 τελείως διαφορετικά πράγματα).Τώρα αν ένας Γεωργιανός ήταν καλός στη γεωργιανή γραμματεία ή φιλολογία δε νομίζω να του είναι ποτέ χρήσιμο στο γιουνανιστάν.

  6. Τάκης Περρέας avatar
    Τάκης Περρέας 07/02/2010 14:08:16

    Το ποσοστιαίο σύνολο της εκπαίδευσης είναι 39.1%. Το υπόλοιπο 60.9% τι ακριβώς είναι?
    Το ποσοστιαίο σύνολο της απασχόλησης είναι52.7%. Το υπόλοιπο 47.3% τι ακριβώς πραγματεύεται? Δεν θεωρούμαστε φτηνή χώρα! Πως ακριβώς κερδίζουν τα προς το ζην?
    Το ποσοστιαίο σύνολο της κατοικίας είναι 97%. Το υπόλοιπο 3% που ακριβώς ζει? Αυτό το 97% έχει ενοικιάσει το ""97%"" των ελεύθερων διαμερισμάτων?
    Από την εφημερίδα του Γερμανικού Στρατού Κατοχής ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΒΗΜΑ, εγώ προσωπικά δεν περιμένω τίποτα άλλο από Γκαιμπελική προπαγάνδα!

  7. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2010 14:09:15

    Να και η συμβολή στο ΑΕΠ των μεταναστών! Μεγα ψέμα.
    Όταν ο μόνος λόγος αύξησής του ΑΕΠ μας ήταν ο δανεισμός μας, μιας και δεν παράγουμε πρωτογενώς κάτι πέραν από υπηρεσίες. Ακόμη τολμούν να λένε ψέματα και χυδαιότητες τα λαμόγια.

  8. Κρης avatar
    Κρης 07/02/2010 14:38:07

    τεστ

  9. nasos avatar
    nasos 07/02/2010 14:49:02

    Προφανώς εκεί στο ΔΟΛ,όταν ο δάσκαλος δίδασκε αριθμητική στο Δημοτικό,αυτοί κάνανε κοπάνα.
    Τις προάλλες δημοσίευσαν πίνακα όπου ισχυρίζονταν πως 265.000 νέοι ψηφοφόροι ισοδυναμούν με το 0,65% του εκλογικού σώματος.
    Η πλάκα είναι πως στον ίδιο πίνακα που παρέθεταν το σύνολο,συμπεριλαμβανομένων όσων διαθέτων ''Βεβαίωση Ανιθαγένειας'' (φοβερή κατηγορία,πάω στοίχημα πως όσοι έρχονται από ΑφγανοΠακιστάν σ'αυτήν την κατηγορία εμπίπτουν) έβγαινε πάνω από 350.000.
    Όχι απλώς προπαγάνδα,μας θεωρούν εντελώς στόκους.

    • Vachus avatar
      Vachus @ nasos 07/02/2010 14:58:39

      Καλά το είδα και τρελλάθηκα. Οι τύποι είναι εντελώς αναξιόπιστοι.
      Ούτε η Πράβντα επί Στάλιν να ήταν!

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 07/02/2010 15:27:22

      Έχω βαρεθεί να επισημαίνω σε φίλους και γνωστούς,πως κάθε φορά που αγοράζουν τις νταβατζοφυλλάδες αιματοδοτούν με τα ευρώ τους το ίδιο σύστημα που τους καταστρέφει τη ζωή.
      Αλλά φεύ,θαμπώνονται από τις προσφορές όπως άλλοτε οι ιθαγενείς.

  10. Κρης avatar
    Κρης 07/02/2010 15:16:49

    (μαλλον δεν δεχεται μεγαλα κειμενα )

    Με τον Μαγικό Αιρθμό του 0,65 % θα ασχοληθεί κανείς ;

    1)

    στις δηλώσεις του Κου Ραγκουση για το νομοσχέδιο περί ιθαγένειας αλλοδαπών
    γινεται αναφορα οτι απο το Υπουργειο Εσωτερικων υπολογιζουν οτι 0,65 %
    οτι ειναι το ποσοστο των αλλοδαπων εκλογεων επι του εκλογικου σωματος

    .....'' Από το υπουργείο Εσωτερικών υπολογίζεται ότι ο αριθμός όσων μπορούν
    να εγγραφούν στους εκλογικούς καταλόγους ανέρχεται σε 266.250 άτομα,
    που αντιστοιχεί στο 0,65% των εκλογέων.....''

    πηγές
    http://www.ert3.gr/news/et3newsbody.asp?ID=492057
    http://www.apogevmatini.gr/?p=62914
    http://www.e-typos.com/printarticle.aspx?cid=1575
    http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5h95XnaFXoS6gPBqJYEaIZ97pEZ9A

    2)

    το αρθο της εφημεριδας ελυθεροτυπιας της 06/02/2010

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=129119

    αναφερει ......''Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Κώστας Σκανδαλίδης
    ξεκαθάρισε ότι 65.000
    μετανάστες έχουν δικαίωμα ψήφου στις επόμενες δημοτικές εκλογές.
    Φάνηκε όμως να μη γνωρίζει ακριβώς τον αριθμό των μεταναστών στη χώρα.....'''

    εδω εχουμε ενα χοντροκομενο υπολογισμο 65,000 στα 10,000,000 ελληνες
    ΑΡΑ 0,65 % και εδω το ποσοστο .

    3)

    Που κατοικουν οι μεταναστες ....

    http://img4.imageshack.us/img4/4661/metanastes.jpg

    η φωτογραφια ειναι σιγουρα απο εφημεριδα ( δεν καταφερα να βρω απο που )
    οπου το συνολικο ποσοστο των μεταναστων οπως αναφερεται ειναι .....
    ....ναι καλα φανταστηκατε....
    το Μαγικο νουμερο του 0,65 % !!!!!

    η φωτογραφια δημοσιευθηκε στο
    http://taxalia.blogspot.com/2010/02/blog-post_9879.html
    με τιτλο ...ποσοι μεταναστες κατοικουν στην περιοχη σας ;
    ( μεταφορά απο
    http://ksipnistere.blogspot.com/2010/02/blog-post_5895.html )


    Και παω τωρα και διαβαζω εγω ο χαζος επαρχιωτης τα επισημα Κρατικα
    στοιχεια που δημοσιευθησαν στον τοπικο τυπο για τον νομο μου
    τελος Ιανουαριου (28/01) για το ποσοστο των μεταναστων που εχουμε.

    Λοιπον η φωτογραφια αναφερει για το Ρεθυμνο 1,42 % και η επισημη
    Πολιτεια αναφερει το ποσοστο του 10 % !!!!!

    σε ενα απο τα 2 links

    http://urlaki.gr/3q4y98

    http://www.rethnea.gr/news/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=8546&cntnt01origid=15&cntnt01returnid=39

    eturnid=39

    και μαλιστα με αναλυτικο πινακα ανα εθνικοτητα και φυλλο.

    Τωρα ποιος κοροιδευει ποιον και ποιος θελει να ριξει σταχτη στα ματια ; .

  11. Κρης avatar
    Κρης 07/02/2010 15:45:46

    ...συνεχεια

    Το υπουργειο αναφερει ..... 266,250 νεοι αλλοδαποι εκλογεις ( 0,65 % του εκλογικου σωματος )

    Θα μπορεσει να εξηγησει κανεις γιατι το ιδιο το Υπουργειο λεει καταφανεστατα Ψεματα ; ; ; ; ;

    Απο τα επισημα στοιχεια της Ελληνικης Πολιτειας βλεπουμε.....

    http://ekloges.ypes.gr/pages/index.html

    εκλογες 2009, Εγγεγραμμένοι 9,933,385

    αν προσθεσουμε και τους 266,250 = 10,199,369 το ποσοστο επι των εγγεγραμενων

    ειναι τελικα το 2,61 % !!!!! , τετραπλασιο απο αυτο που αναφερει το υπουργειο .

    Αν δεν υπολογισουμε μονο τους ψηφισαντες 7,044,479 / 70.92 %

    και ενσωματωσουμε τους 266,250 τοτε το ποσοστο των

    αλλοδαπων ψηφοφορων επι των δυνητικα ( 7,310,729 εστω οτι ψηφιζουν οι ιδιοι )

    επομενων ψηφισαντων ανερχεται στο 3,64 % !!!!!
    ( επειδη δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι δεν θα ψηφισει εστω και ενας αλλοδαπος )

    Ετσι φτιαχνουν κομμα αλλοδαπων - μουσουλμανων
    και μπαινουν ''με τα τσαρουχια'' στην επομενη βουλη

  12. man8os avatar
    man8os 07/02/2010 16:02:29

    Αυτη η κοροιδια! Και νομιζουν οτι ημαστε τοσο πολυ μακακες για να μην καταλαβουμε οτι παιζει βρομικο παιχνιδι ο υπουργος? Τουλαχιστον να δωσει τα πραγματικα στοιχεια στη δημοσιοτητα και μετα να κατσουμε να το συζητησουμε. Οχι ομως με αυτες τις υπουλες ταχτικες.

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 07/02/2010 18:26:05

    Μάς είπαν ποιό είναι τό ποσοστό αυτών πού άνοιξαν τίς φυλακές τής χώρας τους καί ήρθαν;Αυτοί οί,χωρίς πόδια,χέρια ή άλλες παραμορφώσεις,μήπως είναι θύματα τής Σαρία;Γιατί νά είμαστε τόσο καλόπιστοι καί νά μή σκεφτόμαστε πώς πετώντας τά χαρτιά του στήν θάλασσα μάς λένε ό,τι θέλουν;Τί χαρτιά θά καταθέσουν γιά νά γίνουν Ελληνες πολίτες;Τελικά έχω δίκιο όταν λέω ότι είμαστε λαός χαζοχαρούμενος.

  14. Κρης avatar
    Κρης 07/02/2010 18:53:10

    H πενταετια κλειδι για την ιθαγενεια

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4558990&ct=1

    εδω ο πινακας της διαστρεβλωσης

    ( οχι που δεν θα ευρισκετο )

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 07/02/2010 21:29:37

    Με άλλα λόγια το 29,9 έχει μία κάποια μόρφωση, το 70,1% έχει χαμηλή έως ανύπαρκτη μόρφωση. Για να διαβάζουμε σωστά τις δημοσκοποήσεις. Η Ελλάδα πρέπει να εφαρμόσει την αρχή της επιλεκτικής ποιοτικής μετανάστευσης, όπως το κάνει πλέον η Γερμανία, η Αυστρία, η Ελβετία και η Δανία.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 07/02/2010 23:14:28

      Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ότι εμείς γενικά σαν κοινωνία έχουμε το εξής κουσούρι: Τους δικούς μας μορφωμένους τους διώχνουμε. Αντ αυτού φέρνουμε ανθρώπους κατώτερου επιπέδου από τους εγχώριους. Με άλλα λόγια αντί να πηγαίνουμε μπροστά πηγαίνουμε πίσω.
      Αυτό το βλέπεις και στους γιατρούς. Όσοι σπουδάζουν στην Ελλάδα φεύγουν για έξω. Στην Ελλάδα μας μένουν αυτοί που απέτυχαν εδώ και πήγαν για σπουδές στις ανατολικές χώρες.

  16. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 08/02/2010 10:38:19

    ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΕΠ; ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΧ. ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΔΩΡΕΑΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΛΠ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΕ ΣΚΗΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΙΤΕΣ!!!...