02/09/2009 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κλειδί όλων είναι η συσπείρωση της ΝΔ



Η πρωτοφανής, για τα μέχρι σήμερα δεδομένα, συσπείρωση στη ΝΔ διευκολύνει τον Κ. Καραμανλή να κάνει όποιον ανασχηματισμό θέλει.

Από την άλλη όμως το κόμμα είναι έτοιμο και για εκλογικό αιφνιδιασμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SKAIs avatar
    SKAIs 02/09/2009 15:59:59

    O KK δεν είναι φυσικά Σημίτης, να τα παρατήσει και να σηκωθεί να φύγει! Θα παλέψει μέχρι τέλους τους νταβατζήδες που θέλουν να επιβάλλουν εκλογές με τέτοιες μεθόδους.
    Και αν ακόμα μπορούσε να κερδίσει με 10 μονάδες, πάλι δεν θα έπρεπε να πάει σε εκλογές. Πρέπει να τελειώσουν και οι νταβατζήδες. Οι ΝΔκράτες δεν ήταν και δεν θα γίνουν πρόβατα!

    • αντί avatar
      αντί @ SKAIs 02/09/2009 16:21:49

      Θα τα βάλει μαζί τους δίνοντάς τους κι άλλα έργα;

  2. osaperas avatar
    osaperas 02/09/2009 16:22:25

    Μα ποιος μπορεί να αιφνιδιάσει εκλογικά το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας;

  3. leon avatar
    leon 02/09/2009 16:37:59

    Η συσπειρωση Factor απο που προκυπτει? Και μαλιστα πρωτοφανης?

  4. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 18:13:59

    Αυτοί εκτός από την μπάλα έχουν χάσει και το γήπεδο....

  5. Factorx avatar
    Factorx 02/09/2009 18:16:10

    Δεν εννούμε τη συσπείρωση που δείχνουν τα γκάλοπ του Μπόμπολα, αλλά οτι το ενδεχόμενο εκλογών ξεσήκωσε τους νεοδημοκράτες που δεν τις θέλουν; Γκαίκε; Μην ψαρεύετε αγαπητοί στα θολά νερά.

    • Χι avatar
      Χι @ Factorx 02/09/2009 18:32:53

      Για να σιγοντάρω τον Φάκτωρ, ας θυμηθούμε όλοι τα φωτομοντάζ με τις πυρκαγιές, πριν τις εκλογές του 2007, καθώς και τα πολύ βολικά γκάλοπ με ενδιαφέροντα πράσινα αθροίσματα πριν τις ευρωεκλογές.

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/09/2009 18:51:07

    Όπως έγραψα και στη χθεσινή ανάρτηση, αν ο πρωθυπουργός της χώρας πάει στις εκλογές δεν έχει χάσει αλλά τα έχει χάσει.
    Αφού λοιπόν μιλάμε για τη ΝΔ ας δούμε τα δύο μόνο από τα πιθανά και απίθανα σενάρια και ας τα εμπλουτίσουμε.
    Ωραία προκηρύσσει εκλογές, με ζητούμενο:

    Α. Να είναι πρώτο κόμμα. Για να κυβερνήσει; Μα:
    - είτε θα έχει τους ίδιους 151 βουλευτές (και δεν εννοώ της νομιμότητας και της ηθικής), αλλά τον κουφό που δεν ακούει αλλά ζητάει εκλογές για να τον στείλει σπίτι του, την κόρη που θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη και τα λοιπά 149 παιδάκια της παιδικής χαράς που κάνουν τηλεοπτικές διαβουλεύσεις, αιτήματα και ανακοινώσεις
    -είτε θα έχει -151 οπότε είτε θα συνεργαστεί ή θα ξανά ψηφίζουμε
    Θα προχωρήσει σε εκλογές για να έχει αύριο τη σημερινή κατάσταση;
    Β. Να είναι δεύτερο κόμμα. Μα:
    -είτε θα πάει σπίτι του
    -είτε θα μείνει για να ξανά διεκδικήσει την εξουσία που παρέδωσε με την προσφυγή στις κάλπες

    Οτι από τα παραπάνω αν συμβεί, πως διεξάγεις ή απαιτείς την επανάληψη ενός αγώνα που ο ίδιος έχεις απαξιώσει;
    Πως ξανά ζητάς την ψήφο μου για να πάρεις την εξουσία που ο ίδιος έχεις παραδώσει;
    Πως ζητάς τη ψήφο μου για να διοικήσεις ένα κόμμα που έχει 151 διαφορετικές γνώμες με βουλευτές (βαρόνους, της Αγίας Οικογένειας, λοχαγούς και λοιπούς) που προχωρούν σε διάλογο με τον πρωθυπουργό μέσο τηλεοπτικών παραθύρων;

    Λύσεις;

    -πας μόνο σου στο σπίτι ή
    -τους διώχνεις όλους, λες την αλήθεια για την οικονομία, και προσπαθείς με το νέο Υπουργικό Συμβούλιο, να σώσεις ότι σώζεται, ανακοινώνοντας κομματικά ότι στις επόμενες εκλογές όσοι έχουν απασχολήσει την κοινή γνώμη δεν θα είναι υποψήφιοι.

    Ότι όμως και αν κάνει ας το κάνει τώρα, γιατί απλά δεν είναι μόνο ο αρχηγός της ΝΔ, πάνω από όλα είναι ο Πρωθυπουργός της χώρας και δεν μπορεί ο Πρωθυπουργός της χώρας μου να είναι δέκτης δημοσίων εισηγήσεων και παραπολιτικών μονόστηλων που αποβλέπουν στις προσωπικές επιδιώξεις και σκοπιμότητες του καθενός....

    ΥΓ

    δεν γνωρίζω από ισορροπίες, γνωρίζω όμως από κοινή λογική:

    είναι αδύνατο να κάνεις διάλογο με κουφούς, εκτός αν τους έχεις αλλάξει μπαταρίες στα ακουστικά....

    Παρεμπιπτόντως, επειδή φέρεις το όνομα κάποιου άλλου παλαιότερου Κωνσταντίνου Καραμανλή και ίσως γνωρίζεις σύγχρονη πολιτική ιστορία, πόσες ...κλωτσιές θα είχε ρίξει ο ΚΚ ο Α ή ο ΑΓΠ, σε όποιον του πρότεινε να πάει από μόνος του σπιτάκι του;

  7. ατακτος avatar
    ατακτος 02/09/2009 20:22:14

    Αυτός σαν οδηγός μόνο σε κατηφόρα έμαθε να οδηγεί το αυτοκίνητο του ......

  8. sk avatar
    sk 03/09/2009 00:15:21

    Το κλειδί όλων είναι η συσπείρωση της ΝΔ

    Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΟΤΡΙΑ) !!!!

  9. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 03/09/2009 00:29:51

    Σιγά μην σκιστεί κανά καλσόν ΣΚΑΙ

    (Προς τι η διαγραφή του σχολίου Φάκτωρ;)