#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/08/2010 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το καράβι της κυβέρνησης βουλιάζει και οι ναυαγοί ψάχνουν βάρκες στην τοπική αυτοδιοίκηση



Για ποιο λόγο σύσσωμο το ΠΑΣΟΚ "ψάχνεται" για τις επόμενες εκλογές;

Μια σειρά από ονόματα πέφτουν στο τραπέζι της Ιπποκράτους προκειμένου να πάρουν το χρίσμα, για να διεκδικήσουν τη Περιφέρεια Αττικής.
Πολλά από αυτά τα ονόματα μάλιστα…διαρρέουν από τα ίδια τα πολιτικά γραφεία και ο συνωστισμός που παρατηρείται οφείλεται στους εξής λόγους:

•    Υπουργικά στελέχη, όπως η Λ. Κατσέλη, θα επιθυμούσαν να μετακινηθούν σε σίγουρες αυτοδιοικητικές θέσεις, πόσω μάλλον δε σε θέσεις-φιλέτα όπως αυτή της Περιφέρειας, όταν βλέπουν τις αρμοδιότητές τους να αποψιλώνονται.
•    Υπουργικά στελέχη, όπως η Τ. Μπιρμπίλη, βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στη Περιφέρεια, σε σχέση με το ίδιο το Υπουργείο Περιβάλλοντος, για να υλοποιήσουν σημαντικές δράσεις, όπως αυτό της Αττικής 2014,
•    Υπουργικά στελέχη στελέχη όπως η κ. Διαμαντοπούλου, θεωρούν τον εαυτό τους ιδιαίτερα "ριγμένα" (με βάση τις ικανότητές τους) και θα καλόβλεπαν μια τέτοια αναβάθμιση

Από την άλλη:
•    Ο Σγουρός έχει ήδη καταθέσει την υποψηφιότητά του. Γιατί όμως δεν έχει πάρει ακόμα το επίσημο χρίσμα; Πολλοί κάνουν λόγο για διαφωνία του νυν νομάρχη Αθηνών με την "Στρατηγική του Μνημονίου" της κυβέρνησης, ενώ άλλοι θεωρούν πως το ΠΑΣΟΚ απλά περιμένει τη ΝΔ να κάνει το πρώτο βήμα...με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό, για τη στήριξη της υποψηφιότητας του.
•    Ο Μίχας έχει εκφράσει την επιθυμία του να πάρει το χρίσμα, αλλά το κόμμα τον σπρώχνει προς το Δήμο Πειραιά. Επιλογή που ο ίδιος σε καμία περίπτωση δε θέλει να σκέφτεται, ενώ φαίνεται πως το ΠΑΣΟΚ έχει να "αντιμετωπίσει" και το πείσμα του Φασούλα να ξαναθέσει υποψηφιότητα.
•    Ο Σκανδαλίδης επίσης προωθείται από δυνάμεις μέσα στο ΠΑΣΟΚ και θα το ήθελε και ο ίδιος. Η συγκεκριμένη επιλογή αποτελεί "ανάχωμα" στα μέτρα, αλλά και στην απογοήτευση των στελεχών του ΠΑΣΟΚ

Σε κάθε περίπτωση Υπουργοί, Βουλευτές, Πολιτευτές του ΠΑΣΟΚ, προσπαθούν να γατζωθούν στις θέσεις της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για τρεις λόγους:

1. Ο Νέος νόμος του Καλλικράτη σε συνδυασμό με το "γερμανικό" μοντέλο γιγαντώνει τις εξουσίες των Δημάρχων, των Περιφερειαρχών
2. Ενόψει του ανασχηματισμού πολλά από τα στελέχη...δε ξέρουν τι τους ξημερώνει...
3. Ο Βασικότερος λόγος που μια σειρά από στελέχη επιθυμούν να αποχωρήσουν από τη κεντρική πολιτική σκηνή της χώρας, είναι, πως έχουν αντιληφθεί πως το καράβι της κυβέρνησης έχει αρχίσει και "μπάζει νερά"...οι δικαιολογίες προς το κόσμο στέρεψαν και τα μέτρα του 2011 είναι ήδη εδώ...

Οι Ο.Τ.Α είναι μια κάποια λύσις...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 16/08/2010 18:07:30

    Ειλικρινα υπαρχει καποιος να θελει να κυβερνησει με αυτες τις συνθηκες;

  2. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 16/08/2010 18:24:55

    Ναι υπάρχει..με άλλο σχέδιο

  3. Paranoia avatar
    Paranoia 16/08/2010 18:27:15

    "όπως η κ. Διαμαντοπούλου, θεωρούν τον εαυτό τους ιδιαίτερα “ριγμένα” (με βάση τις ικανότητές τους)"

    Δηλαδή το υπουργείο παιδείας είναι υποδεέστερο της περιφέρειας; Μήπως το μοίρασμα "πακέτων" τελικά είναι πιο εύκολη δουλειά από το φτιάξιμο της παιδείας της χώρας;

    "Ο Νέος νόμος του Καλλικράτη σε συνδυασμό με το “γερμανικό” μοντέλο γιγαντώνει τις εξουσίες των Δημάρχων, των Περιφερειαρχών"

    Δεν κατάλαβαν οι υποψήφιοι δημαρχοι και περιφερειάρχες ότι στην εποχή του ΔΝΤ οι εν λόγω καρέκλες θα είναι ηλεκτρικές και λόγω έλλειψης ασυλίας μπορεί να οδηγούν και κατευθείαν στη φυλάκα;

    Πόσο καιρό νομίζουν ότι θα παραμένουν "ανέγγιχτοι" οι ισολογισμοί δήμων και περιφερειών την εποχή που οσονούπω θα χρεοκοπεί η χώρα;

    Και πόσο καιρό νομίζουν οι υποψήφιοι δημαρχαίοι και περιφερειάρχες ότι θα την σκαπουλάρουν ότι και να κάνουν πάνω στα κουφάρια δήμων και περιφερειών.

    Ή πιστεύουν πραγματικά ότι έχουν τις δυνατότητες να λύσουν προβλήματα;...

  4. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 16/08/2010 18:36:56

    @paranoia
    προφανώς κ το Υπουργείο παιδείας δεν είναι κατώτερο ..αλλά οι προσδοκίες της Διαμαντοπουλου σε συνδυασμό με το Παναρετο που τις έχουν φορέσει ..την έχουν ευνουχισει...
    Βεβαίως κ θα ήθελε να είναι Δημαρχος η Περιφερειαρχης με τη μισή Ελλαδα στα πόδια της ...

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ Βανζέτι 17/08/2010 03:41:09

      Οι μελλοντικοί δήμαρχοι και περιφερειάρχες θα έχουν την μισή Ελλάδα ξοπίσω τους να τους κυνηγάει για να τους γιαουρτώσει.

      Οι ξύπνιοι πρωτοκλασάτοι θα μείνουν στα υπουργεία τους. Οι εξυπνάκηδες "μίνι πρωθυπουργοί" θα φάνε τελικά το ξύλο που προοριζόταν για τους πρωτοκλασάτους.

      Κάτσε και θα το δεις αυτό.

      • gkioi avatar
        gkioi @ Paranoia 17/08/2010 08:04:48

        ετσι μπράβο.
        να ταυτίζεται το σχόλιο με τον ψευδόνυμο.

      • Paranoia avatar
        Paranoia @ Paranoia 17/08/2010 13:06:55

        Εσύ ρε gkioi τι είσαι υποψήφιος και θίχτηκες;

  5. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 16/08/2010 21:04:10

    Οι δήμοι κ οι περιφέρειες θα είναι το καλύτερο σωσίβιο για να επιπλευσουν...μπροστά στο κύμα που τους έρχεται ...

  6. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 16/08/2010 21:08:18

    Ακούστε Μπάμπη στο Σκάι τώρα!

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Διοτίμα 16/08/2010 21:15:46

      Έχει δίκιο σε αυτά που είπε!

      • Διοτίμα avatar
        Διοτίμα @ mitsosms 16/08/2010 21:19:09

        Σ' αυτά που είπε σήμερα... Σ' αυτά που έλεγε ώς σήμερα;

    • Alex avatar
      Alex @ Διοτίμα 16/08/2010 21:19:36

      Αγαπητη μου σοφη Διοτιμα....τι περιμενεις απο τον Χαραλαμπο? Να ειναι Σωκρατης?

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Alex 16/08/2010 21:37:00

        Παιδιά τί ειπε;

    • spiros avatar
      spiros @ Διοτίμα 16/08/2010 21:25:55

      Τον βάρεσε ο ήλιος ή μή[πως ξεθόλωσε ή μήπως κα΄ποιο πουλάκι του είπε να γυρίσει το παραμύθι;
      Ρε φίλοι μήπως από όσα ειπε εγινε ο σεισμός στην Ιταλία;

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/08/2010 21:37:28

    Διαμαντοπούλου Διαμαντοπούλου;
    Είναι η κυρία που διατυμπάνιζε την με νόμο κατάργηση αποσπάσεων εκπαιδευτικών (με τον 3833) και με τον 3848 το ξαναπήρε πίσω;
    Σοβαρά σε όσους αναφέρουν για ριγμένους Υπουργούς .... δεν υπάρχουν Υπουργοί εντεταλμένα εκτελεστικά όργανα της τρόικας είναι.

    Περιμένω λοιπόν την Μπιρμπίλη να διορθώσει την αδικία της ληστείας των τελών κυκλοφορίας του 2010 ... ο ΓΑΠ το είπε.
    Περιμένω την κα Γεννηματά να μας πει πως φεύγει από το Υγείας ...ως πετυχημένη ή αποτυχημένη κύριε ΓΑΠ;
    Περιμένω την κα Κατσέλλη να μας ξαναπεί για τον πληθωρισμό του 6% και τις αναπτυξιακές πρωτοβουλίες ...της ύφεσης και την απορρόφηση του ΕΣΠΑ ...μάλλον αναρρόφηση είναι θα μας εξηγήσει ο ΓΑΠ
    Περιμένω τον κύριο Αρναουτάκη να μας πει για την επιτυχία του 4% του ΠΔΕ να γίνει 36% περικοπή ...ο ΓΑΠ θα μας μιλήσει για οικονομικές επιτυχίες.

    Μας δουλεύουν για άλλη μια φορά ...για αυτό πρέπει όλοι οι υποψήφιοι του μνημονίου να μαυριστούν στις περιφέρειες.

    μια κυβέρνηση που δίνει σε καθηγητές 250,000 για 4 ώρες για να μιλήσει, που έχει την ΔΙΑΥΓΕΙΑ αλλά κανένας δεν ξέρει πόσο στοιχίζουν οι σύμβουλοι, αλλά το πρόβλημα είναι ο μισθωτός και ο συνταξιούχος μόνο μαύρισμα και γιαουρτάκι της αξίζει.

    ΥΓ

    δεν βλέπω διθυράμβους για τις οικονομικές επιτυχίες, τι έγινε; πάνε καλά τα έσοδα κύριε πρώην μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ;
    ...και την γιαγιά μου να ρωτήσεις αν αυξάνεις το ΦΠΑ και τους φόρους και μειώνεις το διαθέσιμο εισόδημα πως περιμένεις έσοδα; φορολογώντας τους καναλάρχες; Τυχαίο; δεν Νομίζω; δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά, δεν χρειαζόταν το Λονδίνο και ο μπακάλης της γειτονιάς θα σου το έλεγε: no money no honey παρά ...μόνο απορούντες χάνοι...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 16/08/2010 21:48:38

      ...και επειδή και η Σέριφος θα ψάχνει για υποψήφιο Δήμαρχο γιατί δεν κατεβαίνει ο κύριος Παπακωνσταντίνου, ο κύριος ντε που στις εκλογές για το Ευρωκοινοβούλιο έσχιζε τα ιμάτια του ότι θα πήγαινε, δυστυχώς έμεινε μετά εδώ να μας σώσει.

      Αλήθεια κύριε Παπακωνσταντίνου οι κατά Χάρυ Κλυν ...Καψήδες που σας υμνούν ή και εσείς μπορείτε να μου πείτε πόσο είναι το spread των ομολόγων σήμερα;
      Για τα έσοδα δεν ρωτώ θα μας πουν οι Φούφουτοι των πραγματικών αφεντικών της χώρας το Φθινόπωρο.
      Μετά από τόοοοοοοοοοσες επιτυχίες;

      ΥΓ

      Μια απορία για τα ανεξάρτητα και αδέσμευτα ΜΜΕ:

      οι θερμότατες υποδοχές των : Λοβέρδου, Κουτρουμάνη, Πάγκαλου, Σηφουνάκη, Νικητιάδη, κλπ όπου τολμούν να παρουσιαστούν δημόσια γιατί δεν χρήζουν προβολής;
      Αν τα κανάλια βλέπουν με τα μάτια της τσέπης το καταλαβαίνω ..στο επίπεδο της ...τρόικας που βρίσκονται οι τσέπες ενημέρωση της ...έδρας κάνουν

  8. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 16/08/2010 21:40:44

    Μπαμπης Παπαδημητριου...το γιουσουφακι του ΔΝΤ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Βανζέτι 16/08/2010 21:51:30

      ...μην ασχολείστε με υπάλληλους ...μονοπύθμενων.

      ...και εξ ορισμού να το πάρετε τα μονοπύθμενα είναι κοντύτερα στους βυθούς.
      Οι δε βυθοί όταν αναταράζονται δημιουργούν βούρκο λάσπη βρε παιδί μου.

  9. Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονίκη 16/08/2010 22:39:03

    Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ,εμφορούμενοι από τα σοσιαλιστικά ιδεώδη ,θέλουν να απεμπλακούν γιατί μέχρι τώρα ήταν συνηθισμένοι στην κοινωνική πολιτική με δανεικά. Οι δύσκολες αποφάσεις δεν είναι επιθυμητές και έχουν πολιτικό κόστος.Αυτή είναι η Ελλάδα.

  10. Θάνος avatar
    Θάνος 16/08/2010 23:16:38

    Λοιπόν κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
    Το πρόβλημα της χώρας δεν είναι η κυβέρνηση του ΔΝΤ αλλά το ΠΑΣΟΚ σαν κόμμα χωρίς να εξαιρούνται και οι απλοί ψηφοφόροι του.
    Χωρίς την βοήθεια αυτού του μηχανισμού δεν υπήρχε περίπτωση να περάσουν τέτοια μέτρα.
    Κάποιος εδώ θα μου πει ότι υπερβάλω και ότι ο απλός λαός ανεξάρτητα αν ψήφιζει και υποστηρίζει ΠΑΣΟΚ δεν φταίει.
    Ναι πιθανόν να είναι και έτσι αλλά μην ξεχνάμε ότι κατά την διάρκεια του μεσοπολέμου στην Γερμανία τα εγκλήματα σε βάρος αριστερών και Εβραίων απλά μέλη του κόμματος τα έκαναν και όχι ο Χίτλερ προσωπικά.
    Τώρα τι πρέπει να γίνει.
    Τα μέλη και οι φίλοι της ΝΔ να σταματήσουν την ομφαλοσκόπηση να βάλουν στην άκρη Μανώληδες Πάκηδες Μάκηδες και σια, και να πάνε μαζικά να ψηφίσουν τον Νοέμβρη και αν είναι δυνατόν να μην βγάλει το ΠΑΣΟΚ καμία περιφέρεια.
    Αυτό είναι το πατριωτικό τους καθήκον. Αν δεν το κάνουν και αποφασίσουν αποχή η αντάρτες θα είναι το ίδιο υπεύθυνοι όσο και οι ΠΑΣΟΚΟΙ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Θάνος 16/08/2010 23:32:02

      Δυστυχώς φίλε μου όντως, πολλοί ΝΔίτες φέρουν την ευθύνη της αναρρίχησης του ολίγιστου στην εξουσία. Εύκολα μας πιάνει το..."φιλότιμο", ειδικά όταν μας εμπνέουν παλιοφυλλάδες και βοθροκάναλα...

  11. petros avatar
    petros 16/08/2010 23:53:37

    Ιδού τι μας ετοιμάζουν :
    εκτός από νέα αύξηση στα ΦΠΑ με τη μετάβαση προϊόντων στο 23%, νέους φόρους στα καύσιμα, χαράτσι για τους ημιυπαιθριους, επιβάλλουν αναδρομικό πόθεν έσχες και βαρύτατα πρόστιμα,δημεύσεις περιουσιών κλπ. Αυτά πρέπει να τα ξέρει ο κόσμος αναλυτικά, πριν πάει να ψηφίσει για δημάρχους και περιφερειάρχες ή πριν αποφασίσει να απέχει ή να ρίξει λευκό ή άκυρο.
    Ιδού το πρωτοσέλιδο του Ελεύθερου Τύπου. Όποιος μπορεί ας ανεβάσει το άρθρο,αν υπάρχει στη διαδίκτυο. Πάμε για κανονικό φακέλωμα και διάλυση της μεσαίας τάξης. Εξαιρούνται οι καταθέσεις για τους φίλους μας τους τραπεζίτες. Αλλά οι πιστωτικές κάρτες ; Εκεί θα πέσει γέλιο, για όσους δάνειζαν σε γνωστούς τις κάρτες για να κάνουν αγορές... Εμπρός,λοιπόν,ξαναψηφίστε τους και σε συνδικαλιστικές εκλογές και κάθε κάλπη. Αλλά μην κλαίτε όταν θα κλείνουν τα καταστήματα, θα νεκρώσει η αγορά ακινήτων ,καταρρεύσουν τα χρηματιστήρια,οι ασφαλιστικές εταιρίες από την απόσυρση χρημάτων από ομόλογα,όταν γκρεμοτσακιστεί ο τουρισμός στα νησια. Τότε δεν θα δικαιούστε να λέτε ότι δεν ξέρατε για δεύτερη φορά.Κάθε ψήφος σε πασοκικό δήμαρχο ή περιφερειάρχη ( επίσημο ή ανεπίσημο ), αποχή,λευκό ή άκυρο, σημαίνει ΑΠΟΔΟΧΗ όλων των μέτρων διάλυσης της ΕΛληνικής οικονομίας και της μεσαίας τάξης.
    ( http://etypos-media1.lighthouse.gr/contentData/11373/11373_cp_%20%200.jpg )

  12. neotera avatar
    neotera 17/08/2010 00:07:50

    Πάντως αν τα πηγαίνουν τόσο άσχημα κανείς δεν επωφελείται. Είναι σαν ο γιωργάκης να εκπροσωπει σύμπασα την πολιτική τάξη του άμοιρου τόπου. Ολοι τον αφήνουν επάνω (μας) στο ...έργο του.

  13. armageddon avatar
    armageddon 17/08/2010 12:59:16

    ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΕΙΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ,ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ
    Η ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....

  14. e.coli avatar