#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2008 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κανόνι της Lehman Brothers φτάνει στην Ελλάδα;

«Μαύρη Δευτέρα για το Αμερικανικό τραπεζικό σύστημα, καθώς ένα από τα διαμάντια του, η Lehman Brothers, η οποία ιδρύθηκε το 1850, και έκτοτε κυριαρχούσε τόσο στο αμερικανικό όσο και από τη δεκαετία του ενενήντα στο διεθνές επενδυτικό στερέωμα, θα οδηγηθεί όπως όλα δείχνουν σε κλείσιμο, αφού πρώτα πουληθούν οι δραστηριότητες φιλέτα».( Τα ΜΜΕ, σήμερα Δευτέρα 15-9-2008).

Υπάρχουν επιπτώσεις από την εξέλιξη στην Ελλάδα ; Κύριε Αλογοσκούφη ;

Και επειδή εσείς είσαστε και πολυάσχολος και .αλλεργικός στα blogs, ας υποβάλλουμε το ερώτημα κατ΄ ευθείαν στον εποπτευόμενό σας : Κύριε Μηλιάκο, διοικητή της ΑΤΕbank στα πλαίσια των επενδύσεών σας στα, (πολυσυζητημένα), δομημένα ομόλογα, έχετε επενδύσει αρκετές δεκάδες εκατομμυρίων στην Lehman Brothers S.A.;

Υπάρχει πρόβλημα με τα λεφτά ; Πόσο μεγάλο ; 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κασσάνδρα avatar
    κασσάνδρα 15/09/2008 12:59:07

    H πτώση της κάθε Lehman ξεκίνησε με την κατάργηση του Glass Steagall το 1984 (ή κάπου εκεί). Θεώρατο θέμα, αλλά να πω μόνο σε περίληψη τι σημαίνει για μας.

    Η θεωρία λέει ότι μια Τράπεζα (ας την πούμε "Β") έχει σαν κύρια δραστηριότητα να παίρνει καταθέσεςι και να δανείζει λεφτά. Με την κατάργηση του Glass Steagall εκτός από το να δαενείζει μπορεί και να κατέχει μετοχές. Από τις μετοχές μπορεί να βγαλει πολλά λεφτά στο μπες-βγες. Ωστόσο εάν έχει έναν πελάτη Τάδε, που της χρωστάει 10 εκατομ. και του οποίου έχει μετοχές 1 εκατομ., θα θυσιάσει εύκολα τις μετοχές, προκειμένου να μην χάσει τα 10. Αυτό, σε περίληψη, είναι "αύξηση του συστηματικού ρίσκου" που λέει, λαϊκά, όταν τα πράγματα στραβώνουν, δεν στραβώνουν μόνο, αλλά πάνε κατά διαόλου. Volatility. When it rains, it pours, είπαμε του τρελλού να χαί__ και αυτός εξεκ___άστηκε.

    Η Ελληνικές Τράπεζες είναι γεμάτες χαρτοφυλάκια δανείων και χαρτοφυλάκια μετοχών. Τι θα προστατέψουν? Που βλέπετε εσείς τον δείκτη του ΧΑ?

    Τι δουλειά έχει η κάθε ΑΤΕ να επενδύει σε Lehman? Κάποιος Φωστήρας θα επεσήμανε ευκαιρία και αγοράσανε. Αν εσείς με ρωτούστε αν πρέπει να επενδύσετε στην Lehman, θα σας έλεγα "ξέρετε που είναι ή τι δουλειά κάνει?" και αντί της Lehman θα σας έλεγα πάρτε ένα δολλαριακό μετοχικό αμοιβαίο. Αλλά εγώ δεν είμαι έξυπνο πουλί.

    Αυτλη είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Tα fundamentals του ΧΑ δεν έχουν σχέση με την Lehman, αλλά με την Ελλάδα. Νομίζετε ότι ο δείκτης στις 3000, για τον οποίο κλαίτε, δεν είναι υπερτιμημένος? Χα! Στα 2000 ελάτε να ξανασχολιάσουμε, και αποκλείεται(?) να πέσει κάτω από 1500.

    Αν ήθελα να δώσω την απόλυτη απαισιόδοξη εκδοχή, οι Ελληνικές τράπεζες κάθονται σε μετοχικές, δανειακές ή ακινητικές φουσκίτσες και περιμένουν να δούνε ποιός θα ρευτεί πρώτος.

  2. Lavredis avatar
    Lavredis 15/09/2008 13:01:27

    αντ' αυτού (Αντώναρου):

    Προφανώς οι επενδύσεις σε δομημένα ομόλογα έγιναν νομότυπα και χωρίς παρέμβαση της μονής Βατοπεδίου... Ο κ. Αλογοσκούφης είναι υπουργός της κυβέρνησης

    Προφανώς η οποιαδήποτε έκφραση βίας (λεκτικής και φυσικής) κατά προσώπων της νεοελληνικής ελίτ, που έπαψε να αποτελείται από ευεργέτες, ανθρώπους του πνεύματος, στρατηγούς-πολεμιστές και γέμει πλέον ληστών, κλεφτών, λαθρέμπορων, πρεζέμπορων, είναι παράνομη και εμπίπτει στην παραβίαση των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων"...

    Κάποτε διακρίναμε σε κόσμο και υπόκοσμο. Τα δικαιώματα (μια και είμασταν κοινωνία!!!) αφορούσαν τον κόσμο. Τώρα χρησιμοποιούνται για την προστασία του υποκόσμου...

  3. electr avatar
    electr 15/09/2008 13:11:07

    Υπάρχουν πολλόι μετα Χριστόν προφήτες.
    Ας μας συμβούλευε κάποιος πρίν και οχι μετά..
    Ειναι εντυπωσιακό παντως πως πριν καταλάβει ο απλός πολίτης τι έγινε ζητάμε αιμα,ευθυνες σκάνδαλα και ολα τα σχετικά για να γίνει η συζήτηση στους τηλεκαφενέδες.
    Στην Αμερική αραγε που πεφτουν τα κανονια ζητανε ευθύνες για το ποιος επένδυσε σε τι και bla,bla,bla.

  4. mesas avatar
    mesas 15/09/2008 13:13:09

    εγχωρίως βάλε και ΤΤ

  5. poisonous avatar
    poisonous 15/09/2008 13:13:49

    Το Glass-Steagall Act καταργήθηκε το 1999. Το 1984 ήταν σε πλήρη ισχύ. Οι αμερικανικές εμπορικές τράπεζες μπορούσαν να το παρακάμψουν μέσω θυγατρικών / συνδεδεμένων εταιριών εκτός αμερικής, συνήθως το έκαναν μέσω Λονδίνου.

  6. ataktos avatar
    ataktos 15/09/2008 13:18:39

    ΝΑ δούμε εδώ την ΔΕΗ 19.Σεπτεμδριου ποιος πάλι θα τη σώσει

  7. ataktos avatar
    ataktos 15/09/2008 13:22:40

    kai ta papagalakia kala kratoun
    http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/09/15/1562801.htm
    erotisi lignitis ,nero iparhoun hahaha

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/09/2008 13:29:01

    Ας φύγει η σαπίλα από την αγορά. Να μην έκαναν βλακείες και να μην έκλεβαν.

  9. stelios avatar
    stelios 15/09/2008 13:37:56

    Δε διαφωνω με την Κασσανδρα,πρακτικα αυτο σημαινει για το Δυτικο καταρχην κοσμο,οτι αν και οταν και εφοσον οι καθε ειδους αποτιμησεις γινουν πραγματικες,θα πρεπει να ζουμε με επιπεδα καταναλωσης πριν του 1970,δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια φουσκωματος και η πραγματικη οικονομια σε μεγαλο βαθμο εχει ξεφυγει απο τα χερια των Αμερικανων και Δυτικων εν γενει που κοβοντας δολαρια ρυθμιζαν τα παγκοσμια οικονομικα γεγονοτα.
    Ο παραλογισμος του να πηγαινοερχονται τα τανκερ για να κουβαλαν ξυραφακια και σκορδα απο την Κινα,ερχομενα γεματα και πηγαινοντας αδεια επειδη τιποτα δεν εξαγεται στην Ασια σε σχεση με αυτα που εισαγονται απο αυτην,στηριζοταν σε πλασματικο χρημα,τωρα ομως φτανει η ωρα της αληθειας.Ταυτοχρονα η υποχωρηση των τιμων των α' υλων θα κοψει και το βηχα του καθε Τουρκμενου και Αζερου που την εχει δει Παγκοσμιος Παραγων.

  10. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 15/09/2008 13:38:21

    Άλλο και τούτο...
    «Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΑ ΣΤΑ ΣΥΡΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΑΔΙΑΦΑΝΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΩΝ της Κυβέρνησης Καραμανλή ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ, που από τις 25/7/08 έχει αποστείλει η Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου προς το Υπουργείο Οικονομίας προκειμένου να διαβιβασθούν στη Βουλή ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟ 9/7/08 ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ συμμετέχοντας όπως φαίνεται συνειδητά στη συγκάλυψη της πιο καλοστημένης επιχείρησης εκποίησης δημοσίου πλούτου».

  11. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 13:43:23

    Στέλιο –αύτη είναι η αίτια που οι Αμερικανοί τρέχουν προς Ομπαμα .Να προλάβουν τους Κινέζους που έχουν διείσδυση στην Αφρική σε κάθε χωριό, δεν το έχεις ζήση και εδώ .

  12. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 13:44:10

    Ο Δυτικός καπιταλισμός του "αέρα-πατέρα" χρήμα δίχως αξία τελείωσε.

    Τώρα, θα δείτε έναν ωραίο υπερπληθωρισμό...

  13. poisonous avatar
    poisonous 15/09/2008 14:03:23

    Σε αυτή την περίπτωση, αγοράστε μετοχούλες... Το απόλυτο υπερπληθωριστικό play...

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 15/09/2008 14:10:11

    Για εκείνα τα χρυσά που κατασχεθήκαν από της αρχές μετά τον θάνατο του Παρασκευαίδη τι έγινε ,, –αυτά μετέδωσαν τα αυστραλιανά ΜΜΕ,
    έχει ακούσει κανένας σας εδώ τίποτα ,
    λέτε να είναι ράδιο αρβύλα,,,

  15. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 14:10:56

    Αγοράστε τρόφιμα για το χειμώνα. Πολλά τρόφιμα.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 14:20:03

    κατ' αρχάς ο poisonous έχει δίκιο για το G-S, καταργήθηκε το 1999. Το 1984 εμφανίστηκε το Rule 144 που ήταν σαν προϊμιο.

    Δεν ασπάζομαι το τέλος του καπιταλισμού, δεν θα αγόραζα μετοχές, και καλού κακού έχω μαζέψει ξερά σύκα για τον χειμώνα.

  17. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 15/09/2008 14:46:40

    ο Μηλιάκος θα είναι από τους λίγους τραπεζίτες που θα πάει φυλακή....ξέρει και έκανε πολλά.

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/09/2008 15:23:15

    Οι ελληνικές τράπεζες διακινούν μεταξύ τους έναν τεράστιο αριθμό ακάλυπτων επιταγών .

    Όταν σκάσουν τα κανόνια στην αγορά θα υπάρξει μέγα θέμα με διαγραφές όπως έγινε και στο Αμέρικα .

    Παράδειγμα η Alpha απ' ότι μαθαίνω .

  19. ippolarios avatar
    ippolarios 15/09/2008 16:48:24

    « Nick Says:
    September 15th, 2008 at 1:44 pm

    Ο Δυτικός καπιταλισμός του “αέρα-πατέρα” χρήμα δίχως αξία τελείωσε.
    Τώρα, θα δείτε έναν ωραίο υπερπληθωρισμό… »

    Τότε Nick με υπερπληθωρισμό δεν έχει νόημα για επέδυση σε χρυσό;

  20. ahab avatar
    ahab 15/09/2008 17:00:58

    Πέρισυ τέτοια εποχή σε άλλο site με βάση τεχνικο-οικονομικά δεδομένα είχα κάνει μία ανάλυση/πρόβλεψη κρούοντας καμπάνες περί πολυετούς κατάρρευσης των αγορών που σε αυτή την φάση θα τραβήξει τουλάχιστον έως και το 2012.
    Μετά βλέπουμε.
    Συμφωνώ απόλυτα με την Κασσάνδρα

  21. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 17:17:50

    Όσοι έχουν χρυσό ή χρυσά νομίσματα ή αργυρά, κρατάνε μια αξία, κρατάνε "χρήμα", όχι "νόμισμα".

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 17:20:04

    ααα ρε Λαμπρου... εφυγες νωρις ! ΑΤΕ και πασης Ελλαδος και Λουξεμβουργου.

    ΝΑ οργανωσω συνεντευξη μαζι του Φ.??

    ΠΠ

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/09/2008 19:11:34

    άντε, αφού μαύρισε η ψυχή μας να και η θετική πλευρά. Εισάγαμε σκόρδα από την Κίνα γιατί οι αγρότες μας δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν. Φέτος τον χειμώνα, ο καθένας με ένα τσαπί στο χωριό του, θα φυτέψουμε σκελίδες, μέχρι το Πάσχα, αν βρέξει, θα έχουμε σκόρδα.

    το πετρέλαιο έπεσε κάτω από τα 100 δολλάρια. Θα είμαστε στο βάθος της ύφεσης όταν πιάσει πάτο. Στα 70 στα 50? Αχ αν ήξερα δεν θα ήμουν εδώ.

    Ένα λέω, κάνοντας τον προφήτη (αλήθεια ΠΟΥ είναι "ο" Προφήτης?) Οι κρίσεις επώδυνες όσο και να είναι κάνουν την πραγματική κάθαρση. Το μειονέκτημα που έχουν είναι ότι άλλος μπορεί να είναι στο σπίτι μας...

    ΥΓ Μην κάνει κανείς το λάθος και σπεκουλάρει με τις "προφητείες" που λέω, είπα εμίλησα αμαρτίαν ουκ έχω.

  24. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 20:03:32

    Βασικά τώρα έχουμε "demand destruction" (καταστροφής ζήτησης). Επομένως, αν δεν γίνει επίθση στο Ιράν και κατάρρευση δολαρίου, θα δούμε το πετρέλαιο στα $50.

  25. ρομαντικος avatar
    ρομαντικος 15/09/2008 21:51:55

    Ετσι ξαφνικά θυμάμαι, οταν είμασταν παιδιά εκεί γύρω στα 1950,και θέλαμε να εκφράσουμε την αγανάχτησή μας για τη βία και νοθεία και τα αποτελέσματά της, μεταξύ άλλων λέγαμε, ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ, γιατί νομίζω οτι και τώρα είναι επίκαιρο?.

  26. Αρχιτέκτονας avatar
    Αρχιτέκτονας 15/09/2008 23:02:23

    Η μεγάλη φούσκα που περιμένει να σκάσει κι εδώ είναι των ακινήτων. Τότε θα δούμε και εν Ελλάδι τι εστί υποθήκη γραμμένη πολύ ψηλά και πόσες τράπεζες Λίμαν υπάρχουν δίπλα μας. Οι ΗΠΑ, Ισπανία, Μ. Βρετανία μας δείχνουν το δρόμο.
    Ότι ανεβαίνει πολύ κατεβαίνει πολύ.
    Τι χαμπάρια Αλογοσκούφη;

  27. Nick avatar
    Nick 16/09/2008 00:01:43

    Βασικά εδώ σκάει η φούσκα του lifestyle.