#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2008 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το καλύτερο blog είναι οι σχολιαστές του antinews.gr !



 









_______________________________________ 



Το καλύτερο Ελληνικό blog είναι οι σχολιαστές του antinews.gr ! γράφει το http://greekpoliticalreview.blogspot.com/ με ιδιαίτερες αναφορές στον «Ιθαγενή» και τον «archaeopteryx».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vass avatar
    Vass 28/06/2008 16:28:08

    Ξεχνάς τον Νήπιο.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/06/2008 18:30:57

    Απλά αποτυπώνω στην "οθόνη" ότι όλοι κουβεντιάζουμε στις παρέες μας, δεν νομίζω ότι είναι τίποτα το εξαιρετικό τα γραφόμενά μου, πέρα από τα όσα όλοι οι Έλληνες κουβεντιάζουμε.
    & για να σας πω και την αλήθεια ίσως είμαι ορμώμενος από το γεγονός, ότι σαν σεμνός και ταπεινός "δεξιόστροφος" δημόσιος υπάλληλος (...ξέρω ξέρω: τεμπέλης, αργόσχολος, φασίστας κλπ), το γεγονός ότι δεν παίρνω μίζα ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι κανένας δεν ....προσφέρθηκε να μου δώσει. :-)

    Για να σοβαρευτούμε όμως απλά να θυμηθούμε (το μεγάλο μου ελάττωμα, είναι ότι δεν μπορώ να ξεχάσω όχι ότι δεν θέλω):

    "Σαν σήμερα στις 28 Ιουνίου 2007 μια μεγάλη πυρκαγιά κατέστρεψε 25.000 από τα περίπου 35.000 στρέμματα δασικής έκτασης του δρυμού της Πάρνηθας. Το ελατόδασος αφανίστηκε κατά τα 2/3 του. Σπάνια φυτά του οικοσυστήματος της Πάρνηθας χάθηκαν, μάλλον για πάντα. Η αποκατάσταση του δρυμού είναι κάτι παραπάνω από ένα άπιαστο όνειρο. Κι όμως, απ' ότι φαίνεται και φέτος θα καθίσουμε με σταυρωμένα χέρια και θα περιμένουμε πιο από τα δάση μας έχει σειρά.."

    Θυμάστε?

    ΥΓ

    αγαπητέ Factorx, ωραία εικόνα αλλά χωρίς παρεξήγηση τίποτα σε πιο ...θηλυκό? :-)

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/06/2008 18:48:59

    Σωστά τα λέτε .

    Και ο Νήπιος και οι ανώνυμοι και πολλοί ακόμα δίνουν ρυθμό που οι προσεκτικοί αναγνώστες (από τώρα και ενεργός σχολιαστής)μπορούν να μάθουν πολλά . Ενδεικτικά έβαλα τους δυο (παλιότερα είχα βάλει έναν ανώνυμο και τον εξάκτινο) από συγκεκριμένο ποστ του factorX .

  4. Factorx avatar
    Factorx 28/06/2008 19:47:38

    Ιθαγενή, άλλαξα την φωτογραφία. Κανένα παράπονο τώρα;

  5. Lara avatar
    Lara 28/06/2008 19:50:47

    Πω, πω! γιατι το'κανες αυτο;
    Αυτα τα ματια μοιαζουν πειρασμο!

    λαρα

  6. Factorx avatar
    Factorx 28/06/2008 19:52:18

    Με συγωρείτε, αλλά είναι νομίζω περιττό να αναφερθούμε σε όλους τους σχολιαστές έναν - έναν. Αυτό το μπλογκ δεν θα υπήρχε χωρίς αυτούς. Είναι καταπληκτικοί, απίθανοι, σπάνιοι, οικονομικοί, αισθησιακοί, πολύτιμοι, πανέμορφοι, υψηλής ευφυίας, δεν κάνουν ποτέ λάθος, ούτε μας βρίζουν κλπ κλπ.
    Μετά απο αυτά ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανένας και να μην φύγει.

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/06/2008 19:58:09

    Κατά καιρούς μας έχουν αναφέρει κι αλλού κι εύχομαι να συνεχίσουν να το κάνουν γιατί αυτό θα σημαίνει ότι έχουμε μια καλή ποιότητα όχι μόνο αναρτήσεων αλλά και σχολίων. ;) .
    .

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/06/2008 20:36:16

    1. Τον αρχαιοπτέρυγα τον "αδίκησαν". Δεν έβαλαν ένα απ' τα καλύτερα σχόλιά του.

    2. Τελευταία, οι ανώνυμοι σχολιαστές φαίνεται να διαχωρίζονται σε δυο αναγνωρίσιμες κατηγορίες
    α) μια σειρά εμφανώς σοβαροί άνθρωποι που, επίσης εμφανώς, θέλουν να κάνουν μια "αθόρυβη" θεματική παρέμβαση
    β) κάτι σοράκια, εκσυγχρονιστάκια και συναφή υποκείμενα, που πασχίζουν να κράξουν ή να "τρολλάρουν"

  9. Lara avatar
    Lara 28/06/2008 20:56:03

    tρολλαρουν αραγε να βγαινει απο Trolley η droll;

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/06/2008 21:38:53

    товарищ Factorx
    этот @περίεργος наши?

  11. Factorx avatar
    Factorx 28/06/2008 22:07:43

    Anonymous Says:"ας βεβαιωθεί ο οικοδεσπότης ότι δεν έιναι συνέχεια της προβοκάτσιας που του κάνουν οι φίλοι του που παριστάνουν ότι είναι εκτελεστική εξουσία".

    Διευκρίνησε σε παρακαλώ. δεν το πιάνω

  12. περιεργος avatar
    περιεργος 28/06/2008 22:09:27

    archaeopteryx μη με προκαλεις..

  13. ρουσουπωλως avatar
    ρουσουπωλως 28/06/2008 22:22:11

    περίεργε, ακόμα εδώ είσαι;

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/06/2008 22:36:25

    Τι σημαίνει ακριβώς "τρολλάρω"; Γιατί δεν έβγαλα νόημα από το GWord: (1) πνεύμα πονηρό | δαιμονικό, ζιζάνιο, φιλικό πνεύμα; (2) τραγουδώ χαρούμενα, με κέφι | ψαρεύω ;

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/06/2008 22:45:27

    @Anonymous 10:19 pm: ωραίος τύπος είσαι κι εσύ! Καθόλου ...προκατειλημμένος!! Κάνε κλικ, χριστιανέ μου, και δες πρώτα, πριν αμολύσεις την ξινίλα σου. Το παίζεις και μυστήριος, βέβαια: "καχύποπτος/η". Δεν ξέρεις τι είσαι;

  16. curioso avatar
    curioso 28/06/2008 22:46:04

    @περιεργος

    την "παλεύεις"? Μάλλον!

  17. Factorx avatar
    Factorx 28/06/2008 23:16:32

    @αnonymous Says:"Απλά, λέω, μήπως τα εύσημα, όπως διατυπώθηκαν από το blog εκείνο, έχουν σκοπό να κουρδίσουν εσένα, όπως οι διαφοροι περαστικοί τις τελευταίες μέρες. Δεν το ξέρω το blog εκείνο, και ίσως είμαι υπεβολικά καχύποπτος/η. Εάν δεν βλέπεις τέτοια «προβοκάτσια» άκυρη η καχυποψία".

    Εχεις δίκαιο να είσαιμ καχύποπτος. Όμως αν δεν κάνουμε καμία πολύ μεγάλη πατάτα για να μας κτυπήσουν, δεν μπορούν να μας κάνουν τίποτα. Το μπλογκ απέδειξε και σε άλλες δυσκολότερες περιπτώσεις οτι μπορεί και απορρίπτει μόνο του τις κακοήθεις παρεμβολές.

  18. Vass avatar
    Vass 28/06/2008 23:34:50

    Παράλήψη η μη αναφορά στον Εξάκτινο.

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/06/2008 02:49:58

    Anonymous Says:
    June 29th, 2008 at 2:13 am:

    "Τα όμορφα μάτια του φερετζέ δε μεταφέρουν ερωτική υπόσχεση, αλλά κάτι πολύ σκληρό, από επιστημονική φαντασία θά ΄λεγες, κάτι από καμικάζι για την ελευθερία στην αυγή του 21ου αιώνα".


    Φίλε, bingo! Είναι Αφγανή η γυναίκα της φωτογραφίας!

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/06/2008 04:29:57

    Σαν πολύ δε το επεξεργάζεστε?

    Προβοκάτσια είναι από την Debevoise Anonymous .

  21. Φιδίας avatar
    Φιδίας 29/06/2008 05:14:16

    @"νήπιος γέρων"

    Ένα ιντερνετικό τρολ είναι συνήθως κάποιος που ποστάρει άσχετα και προβοκατόρικα με σκοπό να κάνει μπάχαλο τη συζήτηση σε ένα φόρουμ ή τσατ-ρουμ και να προκαλέσει στους άλλους συναισθηματικά φορτισμένες αντιδράσεις (βρίσιμο κλπ) με απώτερο σκοπό να ξεχαστεί το βασικό θέμα.

    Συνηθίζεται η έκφραση DNFTT (Do not feed the trolls = μην ταΐζεται τα τρολ) που ουσιαστικά προτείνει σε όλους να αγνοήσουν το τρολ και να μην του απαντάνε γιατί μονο έτσι θα σκάσει, θα βαρεθεί και θα φύγει.

    Φιδίας

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/06/2008 10:12:27

    @Φιδίας: ΟΚ, ευχαριστώ! Σωστό αυτό το "DNFTT".

    @greekpoliticalreview: ποια είναι η "προβοκάτσια", φίλε; Δεν το 'πιασα.

  23. arcahaeopteryx avatar
    arcahaeopteryx 29/06/2008 10:53:24

    καλημέρα νήπιε

    Στο ξανάπα, αλλά με ένα οκτάωρο ύπνου, θα στο ξαναπώ. Η θεωρία μου είναι ότι, αυτοί που απένειμαν εύσημα στον ιθαγενή και στο ταπεινό μου εαυτό, το έκαναν με τρόπο που στην ουσία προσβάλει τον οικοδεσπότη εδώ. Θεωρία καχύποπτου ξινού (που του την έβαλε στο κεφάλι άτομο εξυπνότερο από αυτόν)

    Προφανώς κάτι παίζεται μεταξύ γκουβέρνου, των υπηρετών του, των αντιπάλων του και των «ελέυθερων». Η θεωρία μου συνεχίζει ότι εδώ είναι «ελέυθεροι». Οι εντεταγμένοι ένθεν και ένθεν, δεν θέλουν ελέυθερους, και τους την πέφτουν είτε εκνευρίζοντάς, τους είτε εκνευρίζοντας τους αφελείς σχολιαστές, είτε πηγαίνοντας την συζήτηση αλλού.

    Η συζήτηση, όπως την ερμηνεύω εγώ είναι ότι οι πολιτικοί μας έχουν βρει ένα μηχανάκι να ροκανίζουν με μια μικρή παρέα μαφιόζων, σε βάρος ενός συνόλυο που πτωχαίνει με την ημέρα. Καταλύτης και διευκολυντής είναι μεταξύ άλλων και η siemens. Εγώ προσωπικά, βλέπω στο τελευταίο την συγχρονη εκδοχή του Γ' ράΙχ και πέρνω ανάποδες. Το Δ' ράΙχ, αγοράζει συνειδήσεις πουλημένων, επίορκων, αγράμματων πολιτικών, γιατί είναι φτηνότερο αυτό από το αν αγοράσει εσένα και εμένα, ή να ξανακάνει blitzcrieg.

    Όπως είναι φτηνότερο να αγοράσει το management με το 20% από το να κάνει δημόσια προσφορά για όλο.

    Όπως ειναι φτηνότερο να φτιάξει τον εγχώριο ανταγωνισμό της ΟΑ, που βολέυει την Λουφτχάνσα, από το να αγοράσει την ΟΑ...

    Αυτοί την δουλειά τους, και εμείς;

    Η θεωρία μου, συνεχίζει, ότι ο οικοδεσπότης εδώ για δικούς του λόγους είναι «ελευθερος» και πάνε να τον ζαλίσουνε, ακριβώς επειδή ανοίγει μάτια αφελών σαν και μένα.

    @φιδίας, έχεις τόσο μα τόσο δίκιο που αισθάνομαι τόσο μα...ας που τσιμπάω, και αισθάνομαι ανάγκη να πω mea culpa.

  24. arcahaeopteryx avatar
    arcahaeopteryx 29/06/2008 12:09:20

    @νήπιε,

    βάλε στην λίστα και τα γερμανικά καζάνια που αγόραζε η ΔΕΗ και που πήγαν δήθεν να αξιολογήσουν αν η τιμή ήταν εύλογη, και κινήθηκε γη και ουρανός (πήρε σύνταξη ο κύριος Γκρατρεχαγυρεβίτης;) να τα αξιολογήσει Γερμανική εταιρία...

    τι να πω, στην αρχή νόμιζα ότι υπήρχε αντισημιτική εμπάθεια, αλλά όσο το βλέπω ψύχραιμα και από μακριά, λίγα λες factorx

  25. μπάμιας avatar
    μπάμιας 29/06/2008 13:26:21

    μην άγχεσαι ανώνυμε 1:08, αλλάζει ο μαϊντανός όνομα και ύφος και γλώσσα...τι θαρρείς, αρέσει η δημοσιότητα ή η δόξα σε σχολιαστή blog; μπρρρ...

  26. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/06/2008 13:52:11

    Ρε πάτε καλά?

    Ποιοι είναι αυτοί που λες arcahaeopteryx ?

    Αν εννοείς εμένα ξανά σκέψου το γιατί ένας είμαι κι όχι πολλοί κι άρα τζάμπα βλέπεις γκουβέρνα από πίσω .

    Κι άμα θέλετε τόσο πολύ να βρείτε γύρω γύρω εχθρούς , ακόμα κι από έναν μαλάκα που είδε δέκα καλά σχόλια και το είπε (τόσο απλά) , τότε να μη λέω τίποτα καλό μη με παρηξηγήσουν παραπάνω και με βγάλουν και του FBI .

    Ρε τι πράγμα είναι αυτό ? Λες και περίμενα να το δείτε εσείς εδώ ή ότι θα το κάνει βούκινο ο factor και θα με βάλει σε μπελάδες γκουβέρνου . 100 άνθρωποι τη μέρα με διαβάζουν και πολλούς λέω . Άμα ψάχνετε γκουβέρνα καλύτερα να πάτε στο πολίτη που είναι και original...

    @νήπιος :
    Η προβοκάτσια ήταν ειρωνία για τον : "Anonymous Says:”ας βεβαιωθεί ο οικοδεσπότης ότι δεν έιναι συνέχεια της προβοκάτσιας που του κάνουν οι φίλοι του που παριστάνουν ότι είναι εκτελεστική εξουσία”."

  27. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2008 14:10:40

    Greekpoliticalreview, εγώ πιστεύω αυτά που λες. Αλλά όσο "ωραίο" μέσο είναι το Διαδίκτυο, άλλο τόσο "παραξηγιάρικο". Η απουσία άμεσης επαφής δημιουργέι παρανοήσεις, η τρίχα γίνεται τριχιά κοκ.
    Χαιρετώ σε. Βάλε και τούς άλλους δολοφόνους του Άρη.

  28. Lara avatar
    Lara 29/06/2008 14:32:04

    χμ... ο Captain Morgan κατεφτασε με φουρια

    αν πισω απο αυτο το ψευδωνυμο κρυβεται ο Υβριστης απο το παλαι ποτε in.gr
    κι αρχισει ξανα τη φτηνιαρικη γλωσσα του να προβαλει
    θα γινει χαλασμος
    λαρα

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/06/2008 14:35:15

    sorry βρε politicalreview, όπως είπε και ο προφήτης (που με έμαθε να γράφω) εδώ κατ αρχάς αναρωτιέσαι ποιος έχει φούστα και ποιος μουστάκια. Συγνώμη αν μυγιάστηκα, άσχετος είμαι και δειλός και φοβιτσιάρης και κατα καιρούς αμοραλιστής (πρέπει να μάθω τι σημαίνει αυτό). Σας αγαπώ όλους (δεν έχω φούστα μην τσιμπάτε)

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/06/2008 14:46:34

    Το ξανά είπα και πριν , σαν πολύ δεν το επεξεργαστήκατε ? Ένα ποστ σε ένα μπλογκ από τα 30.000 είναι . Μια άποψη τέλος .

    Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα προς συζήτηση .

  31. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/06/2008 16:17:19

    Ρε, συ, φίλε μου, archaeopteryx,

    με έχεις καταμπερδέψει, από χθες, -και δεν φημίζομαι καθόλου γι' αυτό μου το ελλάτωμα, (έχω άλλα ...καλλίτερα). Εντάξει, δυσκολεύομαί μερικές φορές με την αφ+αιρετική γραφή σου, αλλά όχι κι έτσι!

    Πρώτα απ' όλα, με ξάφνιασαν εκείνα τα ρώσικα. Η μετάφραση που έδωσε ο «ανώνυμος» φίλος ισχύει; Προφανώς, πλάκα έκανες, αλλά δεν την επεξήγησες, ύστερα, όταν έβαλε ο άλλος τη μετάφραση.

    Μετά, ανέτρεξα δυο τρεις συνεχόμενες φορές να δω τα σχόλια, γιατί δεν καταλάβαινα το ότι μου απαντούσες εσύ, σήμερα, κι όχι ο "ανώνυμος 10:19.

    Επίσης, δεν ξέρω αν έπαιρναν τα σκάγια και μένα περί "γκουβέρνου" και τέτοια, (: θα ήταν το τελευταίο που θα περίμενα ν' ακούσω αυτό), γιατί είχα βάλει επαινετικό σχόλιο με το συγκεκριμένο λινκ του e-ΦΙΛΟΥ, πλέον, "greekpoliticalreview".

    Not hard feelings, at all, αλλά, ..."να τρώμε, να πίνουμε, να 'χουμε ΚΑΙ το νου μας", -λέει!-, dearest dear.

    Πλακίτσα πλακίτσα, ναι, μαζί σου, αλλά, όσο και να είναι άψογη η αισθητική, καμιά φορά ξεφεύγουμε κι ο άλλος προσβάλλεται, φίλε μου, καλέ. Για έλα στη θέση του: είπε μια καλή κουβέντα, -ο άνθρωπος!-,και βρήκε και τον μπελά του, αποπάνω.

    Συμφωνώ, όμως, με το "σαν πολύ δεν το επεξεργαστήκατε? Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα προς συζήτηση", και βάζουμε τέλος εδώ. Θα τα πούμε παρακάτω, δεν χανόμαστε, έτσι κι αλλιώς.

    Thanks - Bye - Love!..

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/06/2008 20:13:57

    @νήπιε

    Πόσες φορές μπορώ να ζητήσω συγνώμη; Δεν υπήρχαν σκάγια για κανέναν, σίγουρα όχι για σένα. Απλα, εμείς οι ιπτάμενοι δεινόσαυροι, είμαστε σαν τους λαγούς: αλαφιαζόμαστε με το παραμικρό...φως, θόρυβο, περίεργοι, μυστήριοι... Το θέμα έκλεισε, false alarm, συγνώμη, sorry, pardon...ευχαριστώ για τα καλά λόγια κλπ...

    Τα ρώσικα ήταν για άλλον. Κάτι σαν e-sting operation αλλά ενώ τσίμπησε δεν πιάστηκε. Είχα προσπαθήσει να του πω και ένα ανέκδοτο...τελικά αφησε την κουτσουλιά του και έφυγε, Για εκείνον δεν ζητώ συγνώμη.

    over and out