#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2010 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το καλύτερο επάγγελμα στη Ελλάδα: Συνδικαλιστής



Πρώτη ιστορία τρέλας:

 Η ΔΕΗ, ως γνωστόν είναι κρατικό μονοπώλιο.

Αν και μονοπώλιο έχει ελλείμματα ύψους 4.3 δις ευρώ!

Σκεφτείτε και να μην ήταν μονοπώλιο!

Όπως απεκάλυψε χθες (νομίζω η τηλεόραση του ΣΚΑΪ ), το Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΗ, που διορίζεται από την Κυβέρνηση, έδωσε στους συνδικαλιστές της ΔΕΗ 520.000 χιλιάδες ευρώ,  για  ένα συνέδριο (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) όπου θα εξέλεγαν δυο εκπροσώπους για το Διοικητικό Συμβούλιο της εταιρείας!

Επαναλαμβάνω το ποσό για  να το εμπεδώσετε:  520.000 ευρώ!

Μια ελλειμματική εταιρεία, που ελέγχεται από το Δημόσιο, σκορπάει για τα πανηγύρια 520. 000  ευρώ εν μέσω κρίσης!

Αυτό είναι το νοικοκύρεμα, όπως το αντιλαμβάνεται η Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου!

 Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσαν να είχαν τη δουλειά τους καμιά εκατοστή από εκείνα παιδιά των stage, που η  κυβέρνηση «των άξιων και των ικανών» πέταξε στο δρόμο!

 Δεύτερη ιστορία τρέλας:

 Αυτές τις μέρες η ΓΣΣΕ του κ. Παναγόπουλου οργανώνει το συνέδριό της, στην …Καλλιθέα.

«Ποιο το περίεργο»,  θα ρωτήσετε.

Εννοώ την …Καλλιθέα Χαλκιδικής.

«Και πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα κακόπιστε αρθρογράφε»,  θα πείτε, «ίσα –ίσα που τονώνεται και η τοπική οικονομία.»

«Αφελείς  και καλοπροαίρετοι αναγνώστες, οι εργατοπατέρες μας δεν μένουν σε camping, ούτε «επτά νομά…σ’ ένα  δωμά..»

Αντιθέτως, έχουν κλείσει ένα πολυτελέστατο ξενοδοχείο πέντε αστέρων!

«Oh my God!» θα αναφωνήσετε!

Δεν έχετε ακούσει τίποτα ακόμα!

Ο κ. Παναγόπουλος και η παρέα του έχουν κλείσει όλες τις σουϊτες του εν λόγω ξενοδοχείου!

Το ξέρω ότι σας αποτέλειωσα!

Να ποιο είναι το καλύτερο επάγγελμα στην Ελλάδα: Συνδικαλιστής!!!

 Σαν δεν ντρέπονται,  λέω εγώ!

 Α. Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/03/2010 14:54:34

    Χαχαχα!
    Η φωτό τα σπάει.

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ Δημήτρης 18/03/2010 15:17:34

      thnx bro.. cheers

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 18/03/2010 15:03:36

    Και 'γω που νομιζα οτι ειναι το αριστεριλικι και τα συμπαρομαρτουντα, επι κεφαλης ΜΚΟ, οικολογικα κλπ.

    Μα πως να ντρεπονται αγαπητε Α.Δ; ΔΗΜΟΣΙΑ δεν ειναι; Ο,τι επισυμβαινει στη ΔΕΗ συμβαινει και στα ΑΕΙ (εχετε επισκεφτει δημοσιο χωρο;). Συμβαινει στα ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεια. Δλδ, προς τι η ερωτηση;
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΙΝΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΙΑ. Εχουμε επιβεβαιωσει τη Θατσερικη θεωρια.

  3. Γιωργος avatar
    Γιωργος 18/03/2010 15:16:26

    Παρακαλω να διορθωσετε το ορθογραφικο στο τίτλο του αρθρου σας.... το λι σε λη......ΣΟΣΙΑΛ-ΗΣΤΗΣ....

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/03/2010 15:23:44

    Φάκτορα,

    Τον antinews έχει συνδικαλιστές;
    Υπάρχουν κενές θέσεις;

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2010 15:44:22

    Καλά κάνουν οι συνδικαλιστές μας γιατί εμείς τους ανεχόμαστε.
    Ας πάει ένας ΔΥ που βγήκε σε σύνταξη να κάνει μήνυση στους εκπροσώπους των συνδικαλιστών μας ενώσεων που είναι στα ΔΣ των Ταμείων για τα ελλείμματα (πχ να καταβληθεί έντοκα το εφάπαξ που παρακρατείται για 35 χρόνια).
    Ας πάει ένας πολίτης να κάνει μήνυση στους Προέδρους των 100.000 € από ΔΣ.
    Ας γίνει ένας έλεγχος στη διαχείριση Κοινοτικών και Εθνικών πόρων από συνδικάτα.

    Αλλά ποιος να τα βάλει με την αυλή των κομμάτων; Η δικαιοσύνη; Οι πολιτικοί μας;

    ΥΓ

    Αλήθεια για ποια τριτοβάθμια συνδικαλιστική οργάνωση αν δεν με απατά η μνήμη μου υπήρχαν δημοσιεύματα για πλαστά τιμολόγια;
    Ποιοι συνδικαλιστές είχαν βρεθεί με εκατομμύρια σε προσωπικούς λογαριασμούς;

    Μια απλή αναζήτηση στον γκουγκλι είναι...

  6. Γιώργος Πανίδης avatar
    Γιώργος Πανίδης 18/03/2010 15:56:54

    Η ΚΕΔΚΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση. Από που νομίζει ο πολίτης ότι ξοδεύει όταν κάνει κάθε είδους "μαζώξεις"; Αυτο-επιδοτείται από τους πόρους των δημοτών... Είναι οι κορυφή των εξύπνων σωματείων. Αψου!!! εις υγείαν μας...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2010 16:26:08

    Ειναι που λειπει ο ΓΑΠ, αλλιως θα επιανε τον πρασινο βουρδουλα και ουτε Ψηλός στον κόρφο τους.

    Προτεινω να τον κλωνοποιησουμε τον ΓΑΠ. Να εχουμε εναν εντος κ εναν ταξιδιαρη εκτος.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2010 16:58:49

      Mας φτάνει και μας περισσεύει ο ένας! Βοήθειά μας!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 18/03/2010 16:35:40

    Τι γλωσσα που εχουμε, ε;

    ΣοσιαΛΗΣΤΕΣ
    ΣυνδικαΛΗΣΤΕΣ

    • γεωργιος avatar
      γεωργιος @ Νίκος 18/03/2010 18:54:37

      φίλε μου ο συνδικαλισμός δεν εχει κόμμα, μηδε χρωμα. εχω εμπειρία απο ευδαπ οπου οι συνδικαλιστες (πρασινοι-μπλε-κοκκινοι) τρωνε με χρυσα κουταλια οποιος και να ειναι στην εξουσια. μερτσεντες-τζιπ-καγιεν και ζητω η εργατιά.

  9. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 17:09:10

    Κάτω οι εργατοπατέρες στήριγμα του συστήματος και του δικομματισμού,συνεχιστές της παράδοσης του προχουντικού μακρηθεοδωρισμού και των διορισμένων χουντικών συνδικαλιστών...καλοπληρωμένοι πάντα...

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 18/03/2010 17:51:52

    Ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ από την ΔΕΗ δεν προέρχεται; Τι το θέλετε το ταμπελάκι ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και το άλλο με τον ΜΑΡΞ; Για τα χάλια των ΝΔ-ΠΑΣΟΚων εργατοπατέρων είναι το άρθρο ή για τον Μαρξισμό;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νικόλας 18/03/2010 18:33:18

      Νικόλα,
      Νομίζω ότι ο Παναγόπουλος...δούλευε ...κάποτε στην Εθνική Τράπεζα!
      Τώρα τη ...διοικεί! Εννοώ ότι είναι στο Δ.Σ.!

  11. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2010 18:16:58

    Ο σοσιαλιστικός συνδικαλισμός της Ελληνικής Σοβιετίας αντιγράφει την ματαιοδοξία των παλαιών Σοβιέτ λίγο πριν την κατάρρευση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 18/03/2010 18:18:31

      Ελληνική Σοβιετία!
      Εγραψες Ορέστιε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 18/03/2010 19:20:14

      Έτσι είναι.
      Αλλά με πνεύμα ναζισμού.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 19/03/2010 01:41:56

      Όχι με πνεύμα ναζισμού, Ορέστιε. Με πνεύμα Έριχ Χόνεκερ θα έλεγα εγώ. Ξεχνάς τον περιβόητο "καταναλωτικό σοσιαλισμό" που εμπνεύστηκε και εφάρμοσε;

      Μόνο που αυτός ο "καταναλωτικός σοσιαλισμός" έφερε τη ΓΛΔ σε οικονομικό φαλιμέντο, λίγες εβδομάδες πριν την πτώση του Χόνεκερ. Σας θυμίζει κάτι αυτό;

  12. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 18:43:09

    Δικοί σας είναι φίλοι μου, του συστήματος τσιράκια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ....εργατοπατέρες
    πουλημένοι στον ΣΕΒ ....με τους εξυπνακισμούς και τα καλαμπουράκια δείχνετε και εσείς μιά χαρά βολεμένοι..Πάντως εδώ καρακαπιταλισμό έχουμε κλασσικό με τα όλα του..αυτόν που εσείς θαυμάζετε και υποστηρίζετε...και την κρίση του πληρώνουμε εμείς,όχι εσείς απ'ότι φαίνεται...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:13:38

      ΠΑΝΑΓΟ, θα σε φάνε ζωντανό μ αυτά που τους λες.
      Ο καπιταλισμός είναι άμωμος εξ ορισμού!
      Η Αριστερά πρέπει να φταίει για όλα. Κι αν δεν φταίει, φταίει που δεν φταίει!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:25:41

      Λες ανοησίες Πανάγε.
      Καρασοσιαλισμό έχουμε.
      Ο καπιταλισμός δημιουργεί εργασίες και προάγει την ατομική ιδιοκτησία.

      Σήμερα εχουμε κουπόνια και απωλήσεις, υψηλή ανεργία, απώλεια θέσεων εργασίας, φόρους παντού, κράτος παντού, μαζική εξαθλίωση. Σοσιαλισμός καραμπινάτος.

      Και σε λίγο σοσιαλισμός ΔΝΤ δια χειρός Ντομινίκ Στρος Καν.

      Φτάνει πια με την προπαγάνδα

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:40:43

      Αν με τον όρο αριστερά εννοείτε τον μαρξισμό, που κάνει θραύση στα πανεπιστήμια και νομίζετε ότι έτσι πολεμάτε τον καπιταλισμό κάνετε λάθος. Καλύτερο φιλαράκι από τον κύριο Μαρξ δε θα μπορούσε ποτέ του να βρει το κεφάλαιο. Πέραν τούτου, ποια είναι η κομματική αριστερά στην Ελλάδα; Το ΚΚΕ που ονειρεύεται σφυροδρέπανα ή ο Σύριζα που ηδονίζεται με τα σπασίματα και την κατάργηση οποιουδήποτε πράγματος παραπέμπει στο ιστορικό παρελθόν αυτού του λαού; Κατά τα άλλα είναι με το μέρος του. Απλά θέλουν πρώτα να σβήσουν κάθε ίχνος από οτιδήποτε έχει φτιάξει εδώ και αιώνες. Τα δύο κόμματα που λατρεύουν τη λαθρομετανάστευση, η οποία φέρνει υπερπροσφορά εργατικών χεριών και κρατάει τους μισθούς χαμηλά. Μη σας είναι αδιανόητο ότι μπορεί κάποιος να μη συμπαθεί ούτε τον ελληνικό συνδικαλισμό ούτε τον (αναρχο)καπιταλισμό. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν παγιδεύσει τη σκέψη τους μέσα σε προκατασκευασμένα κουτιά. Στην Ελλάδα για να δημιουργηθεί σοβαρό αριστερό κόμμα θα πρέπει πρώτα αυτό να εμπλουτίσει τη σκέψη του, να σταματήσει να μισεί την ιστορία αυτού του τόπου, να αφήσει τον θείο Μαρξ και όλο το νεωτερικό πακετάκι του υλισμού στην άκρη (το οποίο πακετάκι 'συμπτωματικά' βολεύει μια χαρά και τον νεοφιλελευθερισμό) και παύσει να βλέπει παντού εχθρούς και χαρακώματα.

  13. aggelos avatar
    aggelos 18/03/2010 19:18:52

    Οι δάσκαλοι ετοιμάζονται για συνέδριο στο Βερολίνο παρακαλώ εν μέσω κρίσης μετα το Πάσχα. Οι συνδικαληστές έχουν καλή αίσθηση του timing για τουρισμό.

  14. ΙΔ avatar
    ΙΔ 18/03/2010 19:28:58

    Άν κάποιοs γνωρίζει τά προνόμια τών συνδικα ληστών όσον αφορά το συνταξιοδοτικό τουs . Να μάs διαφωτίσει. Και factorx νά μία επαναστατική πράξη. Τό antinews να κατεβάσει δικό του υποψήφιο στό δήμο Αθηναίων κόντρα στίs αδερφέs ψυχέs τού ΚΚΕ και τον Νικήτα.

  15. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:42:04

    Ορέστιε μήπως μιλάς γιά άλλο πλανήτη?Μα καλά ρε δογματίλες του κεφαλαίου τι πρέπει να συμβεί για να καταλάβετε ότι η κρίση είναι καραδική σας,ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ ωρέ στρουθοκάμηλοι...ολίγη εντιμότης δεν βλάπτει ,εκτός εάν μιλάμε για διατεταγμένη υπηρεσία που δεν το πιστεύω,μάλλον πρόκειται για απλό και ανόθευτο δογματισμό...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:55:21

      Όπως πάντα θα ζεις στο σκοτάδι. Τα παραδείγματα του Σοσιαλισμού, που κατέρρευσε πριν 20 χρόνια, δεν σας έπεισαν και οι τάχα ριζοσπάστες και εναλλακτικοί σοσιαλιστές εφάρμοσαν την ίδια τακτική μετά το 1990 σε όλο τον δυτικό κόσμο, όπου κατέφυγαν. Αυτό καταρρέει πάλι. Η σοσιαλιστική στροφή και η απάρνηση του σοσιαλισμού τόσα χρόνια.
      Όμως για να σώσουν το τομάρι τους οι σοσιαλιστές δεν θα διστάσουν να εφαρμόσουν την "επιτυχημένη" (?) συνταγή του ναζισμού στον δυτικό κόσμο.

    • manos123 avatar
      manos123 @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 20:02:35

      ΠΑΝΑΓΕ,

      Μην κολλάς στις ταμπέλες που συνηθίζουν να βάζουν οι διάφοροι παλαιοκομματικοί αναλυτάδες για να ερμηνεύσουν τα κοινωνικοπολιτικά φαινόμενα όπως η κρίση που περνάμε. Και μην αγιοποιείς τον όρο "σοσιαλισμός" γιατί έτσι όπως μάλλον τον εννοείς δεν υπάρχει στην πράξη.
      Ο καπιταλισμός στην Ελλάδα είναι στρεβλός. Δεν μοιάζει με καμίας άλλης ευρωπαϊκής χώρας ούτε με αυτόν στις ΗΠΑ. Η πολιτική κατάσταση που βιώνουμε θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ένας ιδιότυπος σοσιαλιστικός αμοραλισμός. Διότι χαρακτηρίζεται από υπερδιογκωμένο δημόσιο τομέα με πάμπολλα ρετιρέ, με συνδιοίκηση των κυβερνώντων και μεγαλοσυνδικαλιστών εις βάρος της ανάπτυξης της χώρας, με βασική αρχή όλων την ήσσονα προσπάθεια (δηλαδή εργασία στο δημόσιο = δεν δουλεύουμε), με αναγόρευση της μίζας σε μαγκιά, με ΜΜΕ να ανήκουν ΜΟΝΟ σε κρατικοδίαιτους μεγαλοεργολάβους που μιζάρουν όποιον μπορούν, με το 80% των ΜΜΕ να προβάλουν κεντροαριστερές ιδέες (κάτι σαν σοβιετικού τύπου ενημέρωση), με δαιμονοποίηση του ιδιωτικού τομέα και του επιχειρηματικού κλάδου που στην πλειοψηφία του στην Ελλάδα είναι μικρομεσαίος, με κατασυκοφάντηση των υγιών φιλελεύθερων ιδεών περί οικονομίας δηλαδή της πολιτικής που πρεσβεύει ισχυρότερο στην παρέμβαση κράτος αλλά λιγότερο σε πλήθος αρχηγίσκων και σαφώς οικονομικότερο σε σπατάλες σε αντίθεση με το σημερινό σοσιαλιστικού τύπου κρατικό συνονθύλευμα.
      Επομένως, και εγώ μαζί σου ΠΑΝΑΓΕ αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

    • alone avatar
      alone @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 21:00:49

      Α Ολα και ολα.Δεν φταιει ο καπιταλισμος. Ο Σοσιαλισμος του Πασοκ φταιει...τα λαμογια η διαφθορα,οι συνδικαλιστες της Αριστερας(;)
      , οι αγροτες,τα ΜΜΕ, οι μεγαλοεργολαβοι και διαπλεκομενοι..ολοι αυτοι
      οι σοσιαλιστες που υπονομευπυον τον αγνο και τιμιο ανταγωνισμο και την ευρυθμη λειτουργια των αγορων.

      Μαλλον και στη Ισπανια που εχει 20% ανεργια, στην ισχυρη Γαλλια 10% και στην Πορτογαλια που ο βασικος μισθος ειναι στα 400ε και
      εκει ο σοσιαλισμος φταει.
      Παναγο οπως καταλαβαινεις ο Καπιταλισμος ειναι τελειο συστημα στην ιδανικη του μορφη .Οι στρεβλωσεις που εμφανιζει λεγονται σοσιαλισμος.

  16. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 18/03/2010 19:46:20

    ΣυνδικαΛηστής....συνδικαΛηστρικός....συνδικαΕσμός

    Όλα αυτά και άλλα πολλά....έγιναν στην τύχη λέτε; Μας αφήσαν να κλέβουμε και να ρημάζουμε....ποιόν; τα ταμεία της Ε.Ε.; Ποιόν; Ποιός μας δίδαξε τον άμπακα και τον αγλέωρα;Ποιός μας άφησε να "διασκεδάσουμε", να μάθουμε στα "πολλά και καλά"; 'Ηταν μια τυχαία στιγμή της ιστορίας; και εμείς σαν κακομαθημένα παιδιά που τα άφησαν μόνα τους στο δωμάτιο με την τούρτα πράξαμε αναλόγως;

    Δεν το δέχομαι αυτό...

    Η προδοσία ξεκινάει απ'την στιγμή που τα λέφτά είναι "ΆΛΛΩΝ" και μπορούμε να αρπάζουμε όσα προλάβουμε.........δεν έγινε τυχαία το φαγοπότι..............απλώς μας κάνανε "συνένοχους" για να μας έχουν στο χέρι......αν καταστρέφανε αυτοί θα τοπυς παίρναμε χαμπάρι.....έτσι όμως αφού μας έπεισαν ότι τα λεφτά είναι "των άλλων " τα ρημάξαμε και τα σφάξαμε..........

    περαστικά μας.....

  17. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 19:59:21

    'Ασε ορέστιε θα δούμε στο μέλλον,είσαι σε σύγχιση στην καλύτερη περίπτωση,πάντως να ξέρεις η ΙΣΤΟΡΙΑ δεν τελείωσε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 20:10:33

      Τελείωσαν τα επιχειρήματα? Κιόλας? Πώ πω! Τί κρίμα!
      Πήγαινε να πάρεις τα ψυχοφάρμακα σου τώρα.

  18. gounaris22 avatar
    gounaris22 18/03/2010 20:23:10

    η πλακα ειναι οτι ολες οι συνδικαλιστικες ενωσεις και σωματεια παιρνουν κρατικη επιχορηγηση μεσω της Εργατικης Εστιας.ποσα ειναι τα λεφτα και που πανε;τωρα με την κριση γιατι δεν πανε στους ανεργους;Ας παρουν θεση οι ξεκομενοι απο το εργατικο κινημα εργατοπατερες.Χαθηκε νακανουν το συνεδριο στο Μαντουδι, στο Λαυριο;

    • Orestios avatar
      Orestios @ gounaris22 18/03/2010 20:49:54

      Για να κατακεραυνώσουν τον κακό καπιταλισμό δεν πρέπει να το κάνουν από πεντάστερο? Τί είδους σοσιαλιστές θα είναι? Το lifestyle είναι πολύ αυστηρό σε αυτά τα πράγματα. Δεν νοείται σοσιαλιστής να καταλύει σε ένα απλό ξενοδοχειάκη. Τί είναι άλλωστε? Τίποτις πτωχούληδες?

      Αν και το Λαύριο έχει ένα πεντάστερο παραδίπλα.

  19. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 18/03/2010 21:06:45

    Το καλύτερο επάγγελμα είναι ο συνδικαλισμός.Πολλά λεφτά,πολλή προβολή,πολλές γκόμενες,ατέλειωτο αραλίκι,λουσάτα συνέδρια(διακοπές) και στο τέρμα βουλευτιλίκι,με σύνταξη στις δυό τετραετίες.

  20. trochalos avatar
    trochalos 18/03/2010 21:19:01

    Φάκτορα δεν είσαι καλά μου φαίνεται.Δεν μπορούν άνθρωποι του α-μόχθου σοσιαλιστές,συνδικαλιστές της Νέας Διακυβέρνησης και του ΠΑΣΟΚ να πάνε στην Καλλιθέα και να μείνουν στο Αθως Παλλάς.Από ότι έμαθα με εντολή του ΗΓΕΜΟΝΑ PONTIUS PILATUS GAP θα μείνουν σε ένα ξενοδοχείο Δ!κατηγορίας.Θα πάνε με τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης και γιά φαγητό θα τρώνε 3 φορές την ημέρα όσπρια.Μαζί τους θα μείνουν και οι σοσιαλιστές δημοσιογράφοι.
    Στα καλά ξενοδοχεία θα μείνουν οι ΝΔκράτες που τόσα χρόνια έφαγαν τα λεφτά του κόσμου σαν δεν ντρέπουντε λιγάκι που φόρτωσαν μερικά από τα κλεμμένα στον άγιο άνθρωπο τον κ Σημίτη.Ντροπή οι Σοσιαλιστές του ΠΑΣΟΚ δεν κλέβουν ΠΟΤΕ.Μόνο οι δεξιοί κλέβουν.(Το MEGA)

  21. Ν.Μ avatar
    Ν.Μ 18/03/2010 21:22:59

    Εγώ γιατί το χάρηκα το ξύλο που έφαγε ο Μπάρμπας; Πόσο κακόψυχος μπορεί να είμαι; Απαπααα!

    Δεν με ενδιαφέρει διόλου, ποιος και γιατί του μελάνιασε τη μούρη. Να δούμε σε λίγο, έτσι όπως οδηγούνται τα πράματα, που θα βγουν περισσότεροι και θα τους κυνηγάνε!... Ε Ρε, γλέντια!

  22. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/03/2010 21:31:15

    Προφανως -και το λεω με λυπη μου- μπερδευεις τους συνδικαλιστικους υπαλληλους του λεγομενου "ευρυτερου δημοσιου τομεα- οπως η ΔΕΗ η ο ΟΤΕ οι οποιοι κατα περίπτωση αλλοτε το παιζουν δημοσιοι οργανισμοι(εφ οσον διοριζονται ο προεδρος και το Δ.Σ. των οργανισμων) και αλλοτε το παιζουν ιδιωτικου δικαιου βαζοντας συλληβδην το τιτλο " συδικαλιστες"...
    Επειδη τυχαινει να ειμαι κι εγω συνδικαλιστης πολλα χρονια σε φαμπρικα -καθαρα ιδωτικη επιχειρηση- εκλεγμενος φυσικα μονο και μονο για να μη τους παιρνει όλους η μπαλα ηθελα να ρωτισω ποιος και γιατι με υποχρεωνει απ τις 7 το πρωι να φευγω στις 6 η στις 7 το απογευμα απ τη δουλεια μου, η να πηγαινω στις 10 η 11 το βρδυ για να συναντησω τη νυχτερινη βαρδια προκειμενου να ενημερωθουμε για τις εργοδοτικες αυθαιρεσιες?
    Ποιος με υποχρεωνει να πληρωνω τις μετακινήσεις απ τη τσεπη μου οταν πηγαινουμε στις ομοσπονδιες η στους νομικους για ερωτισεις εξωδικα κλπ?
    Ποιος με υποχρεώνει οταν πηγαινω σπιτι μου κυριολεκτικα μπαιλντισμενος απ το προβλημα του καθε συναδελφου οπου ακουω το μακρυ του και το κοντο του και να τσακωνομαι με τα παιδια μου τα οποια δε μου φταινε σε τιποτα? Πως και με ποιο τροπο πληρωνονται τα παραπανω? Πως πληρωνεται η εξασφαλιση λεπτων ισορροπιων καθε μερα ετσι που και το εργοστασιο να μη κλεισει και να δουλεψει αποδοτικα και οι συναδελφοι να παρουν το οποιο κομματι της πιττας τους αναλογει? Γιατι και πως πληρωνεται να παλευεις καθε μερα να τηρουνται τα μετρα υγιεινης και ασφαλειας οταν οι κρατικες υπηρεσιες και οι ελεγχοι για βασικες αρχες της εργατικης νομοθεσιας ειναι ανυπαρκτοι, αλλα ταυτοχρονα προσπαθεις να μην εκθεσεις και τον εργοδοτη και τους συναδελφους που σε τιμησαν με τη ψηφο τους? Πως πληρωνεται που εκαψα τη μηχανη του αυτοκινητου μου απο τα αμετρητα ταξιδια Πατρα-Αθηνα-θεσσαλονικη και ποιος θα με αποζημιωσει για ολα αυτα? Πως αποζημιωνεται που απο 35 χρονων παιρνω ηρεμιστικα και αντιυπερτασιακα, γιατι ξυπναμε και κοιμομαστε με το αγχος παιρνοντας ενα μεσο μισθο γιατι αν ζητουσαμε αυξηση εξ αιτιας του οτι ειμαστε συνδικαλιστες θα χαρακτηριζοταν προκληση? Τα δικα μου τα παιδια ειναι πολιτες β κατηγοριας εναντι των παιδιων των υπολοιπων συναδέλφων? Αν απο λαθος χειρισμου οποιοασδηποτε πλευρας (της συνδικαλιστικης η της εργοδοτικη) κλεισει το εργοστάσιο ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση μια στο εκατομμυριο να βρω δουλεια αν κλεισει η εταιρεια κι εχω τη "ρετσινια" του συνδικαλιστη οταν οι υπολοιποι συναδελφοι μου ολο και καπου θα βρουν εργασια? Οσο οι συναδελφοι μου απολυμμενοι συνδικαλιστες της Πειραικης Πατραικης, της Αχαια Κλαους, των μυλων Αγιου Γεωργιου, της ΕΓΛ. κλπ??? Κι εγω εχω τη ν αποψη οτι οι μεγαλοι εργατοπατερες οπως κι η πλειψηφεια του Γενικου συμβουλίου της ΓΣΕΕ δεν εχει τη παραμικρη σχεση με το συνδικαλιστικο κίνημα οταν μεσα στους 45 του Γενικου συμβουλιου της ΓΣΕΕ μονο 2 προερχονται απο τον αμιγη ιδιωτικο τομεα, αλλα απεμεινε τιποτα απο ιδιωτικο τομεα στην Ελλαδα πια εκτος απο Τραπεζες ΔΕΗ και ΟΤΕ? Γιατι μας παιρνει όλους η μπαλα επειδη καποια ΜΜΕ αποφασισαν να "καψουν" το σ.κ. στην ελλαδα για να ελθει η πληρης ισοπεδωση στις εργασιακες σχεσεις? Και μεταξυ ολων των παραπανω υπαρχει κι ο ακηρυχτος πολεμος μεταξυ των παραταξεων οπου ευκολα σου κολλαν τη ρετσινια "πουλημενος", "συμβιβασμενος" "λακες της εργοδοσιας" κι ολα τα υπολοιπα... Θα πει φυσικα καποις οτι επιλογη μου ηταν. Σωστα! Δε με πιεσε κανεις παρα μονο η συνειδησή μου και η πιστη μου πως δεν υπαρχει ειρηνη χωρις δικαιοσύνη. Οταν ομως μπεις σε αυτο το δρομο που μονο ευκολος και προσοδοφορος δεν ειναι δεν υπαρχει παραιτηση η αποχωρηση γιατι αυτοματα θα κατηγορηθεις πως "ταπιασες" παρα μονο καταδικαστικη ψηφος των συναδελφων του σωματειου μου...Φυσικα και δεν θελουμε ουτε μπορουμε να εχουμε σχεση με τους προαναφερομενους στο αρθρο "συνδικαλιζτικους υπαλληλους" που μαλλον με διευθυντικα στελεχη μοιαζουν.Ομως δεν ειναι αδικο και σκοπιμο συλληβδην να κατηγορουνται ολοι με την ετικεττα συνδικαλιστες, αρα ολοι ειναι ιδιοι, ολοι παιζουν αλλα παιχνιδαι, αρα μακρυα απο αυτους και τις συνδικαλιστικες οργανωσεις...Ποιον η τι εξυπηρετει η πιο πανω λογικη??? Συγνωμη για το χρονο σας αλλα ειπαμε ¨Δεν υπαρχει ειρήνη χωρις δικαιοσυνη"...

    • Τασος avatar
      Τασος @ Μαυρη Αντιδραση 19/03/2010 01:12:17

      "Μαυρη Αντιδραση" , προφανώς εδώ περιγράφεις τον "ιδανικο συνδικαλιστη"...
      Είμαι εργαζόμενος της ΔΕΗ....οχι συνδικαλιστής..
      ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗ....
      ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΤΕΜΠΕΛΙΑ, ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ "ΑΝΕΒΟΥΝ" ΣΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ....
      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣΣΣΣΣ....
      Δεν ξερω αν ο ενας στους εκατο λειτουργει όπως περιγραφεις....
      Φυσικά και δεν μπορώ να πω οτι για την σημερινή κατασταση φταίνε οι συνδικαλιστές ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ...
      ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΜΕ 180 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΛΕΙ ΧΕΡΙ...
      ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙΙΙΙΙ

  23. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/03/2010 21:37:31

    Σ.Σ. οφειώ να σημειωσω πως δεν εχω φυσικα ιδιαιτερο καθεστως συνταξιοδοτησης και φυσικα δεν ειμαι "συνδικαλιστικο στέλεχος" του ΚΚε τα οπία ειναι εμμισθα...Ουτε μελος του Δ.Σ. του συνδικατου οικοδομων οπου για να παρει ο οικοδομος το δωροσημο του η πολιτεια θεωρει απαραίτητη τη βεβαίωση απ το συνδικατο του... Ποιος και γιατι εκθρεφει αυτα τα εκτρώματα???

  24. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/03/2010 21:38:38

    *οφείλω ηθελα να γραψω και ζητω συγγνωμη για τυχον αναγραμματισμους η κακοποιηση της στιξης και της ορθογραφιας που προερχεται παο βιασυνη η αβλεψια

  25. GeorgiosR avatar
    GeorgiosR 19/03/2010 00:55:11

    19/04/2009
    Πλαστά τιμολόγια 139.770 ευρώ βρήκε το ΣΔΟΕ στη ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ!
    Έχουν παραπεμφθεί σε δίκη, που συνεχώς αναβάλλεται, ο πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ομοσπονδίας




    Σελίδες: 1




    Από το 2005 έχουν παραπεμφθεί να δικαστούν ο τότε πρόεδρος και ο γενικός γραμματέας της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ Ν. Πιλαλίδης και Παν. Λόφτσαλης, κατηγορούμενοι για φοροδιαφυγή με χρήση πλαστών τιμολογίων, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει η δίκη τους γιατί συνεχώς... αναβάλλεται! Και η παραγραφή είναι προ των πυλών...
    Οι δύο συνδικαλιστές έφτασαν στο εδώλιο μετά την αναφορά του βουλευτή της ΝΔ Νίκου Νικολόπουλου στις 25/8/2004 προς τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, για δημοσίευμα του «Π». Συγκεκριμένα το «Π» είχε γράψει:
    «Πλαστά τιμολόγια δεκάδων εκατομμυρίων δραχμών εντόπισε το ΣΔΟΕ σε μεγάλη τριτοβάθμια συνδικαλιστική οργάνωση. Δεν ξέρω αν η υπόθεση θα πάρει διαστάσεις… Μάλλον θα μπει στο ράφι. Αν μάλιστα η ηγεσία της δείξει ότι είναι καλό παιδί, τότε είναι βέβαιο το κουκούλωμα…».
    Μετά την αναφορά του βουλευτή επενέβη το ΣΔΟΕ που έκανε… φύλλο και φτερό τα τιμολόγια της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ. Ο έλεγχος αποκάλυψε ότι τιμολόγια ύψους 139.730 ευρώ ήταν πλασματικά και φυσικά οι δαπάνες δεν είχαν γίνει!
    Τα τιμολόγια είχαν την επωνυμία της επιχείρησης του Αντώνη Ντασκαγιάννη, ο οποίος σε σχετική ερώτηση των επιθεωρητών του ΣΔΟΕ, δήλωσε ότι έχει άγνοια για τα τιμολόγια αυτά.
    Τα τιμολόγια αυτά ήταν:
    • 73/10/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    • 76/21/12/2001 αξίας 5.492.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    • 80/28/12/2001 αξίας 17.700.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    • 92/18/12/2001 αξίας 1.711.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    • 93/21/12/2001 αξίας 5.310.000 δρχ. μαζί με τον ΦΠΑ.
    ήτοι συνολικά σε δραχμές 47.613.000 και σε ευρώ 139.770,00 ευρώ!
    Αρχικά η δίκη ήταν να γίνει το 2005. Πήρε αναβολή για τις αρχές του 2007, μετά άλλη αναβολή για 31/3/08 και τέλος τρίτη αναβολή για την 5η Μαΐου 2009.
    Να σημειώσουμε ότι ο εκ των κατηγορουμένων Π. Λόφτσαλης έχει τοποθετηθεί αντιπρόεδρος του Ταμείου Ασφάλισης Υπαλλήλων Τραπεζών και Επιχειρήσεων Κοινής Ωφέλειας (ΤΑΥΤΕΚΩ).

  26. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 19/03/2010 07:41:00

    Μάνο 123 συμφωνώ απολύτως λούμπεν αστική τάξη έχουμε,απόγονοι των μαυραγοριτών με πρόθυμα παπαγαλάκια και υπηρετικό προσωπικό τους ορέστιους αυτής της χώρας.
    ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ το μαύρο μέτωπο.