#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2010 00:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το καλύτερο ανέκδοτο



Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ανακοίνωσε μέτρα κατά του χουλιγκανισμού και των επεισοδίων που συμβαίνουν σχεδόν κάθε μέρα στα γήπεδα. Αφού συνέλαβε τους τρομοκράτες, αφού πάταξε το μικροέγκλημα, αφού έβαλε τάξη στο κέντρο της Αθήνας που έχει μετατραπεί σε γκέτο, αφού ασφάλισε τα σύνορά μας που έχουν γίνει ξέφραγο αμπέλι και αφού… συνέλαβε και τον Παλαιοκώστα, είπε να πιάσει και τους χούλιγκανς. Και τι ανακοίνωσε;  Ότι οι ομάδες που ευθύνονται θα πέφτουν κατηγορία, θα χάνουν βαθμούς, θα αποκλείονται από τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και άλλα τέτοια. Και μιας και τα είπε αυτά καθάρισε και νομίζει ότι τρώμε κουτόχορτο.

Θα πάει δηλαδή στον Κόκκαλη και τον Πατέρα και θα τους διαλύσει τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Το καλύτερο ανέκδοτο. Το πολύ – πολύ να τα βάλει με καμιά κακόμοιρη ομαδούλα, να τη ρίξει στη Β’ κατηγορία έτσι για να φανεί άτεγκτος.

Διότι θέλει κότσια να τα βάλεις με το κατεστημένο του ποδοσφαίρου και αυτή η κυβέρνηση δεν έχει αποδείξει ότι έχει κότσια. Ούτε ο υπουργός ΠΡΟ.ΠΟ. μπορεί να ομιλεί για μέτρα πάταξης του φαινομένου όταν και αυτός είναι υπεύθυνος για τη σημερινή κατάντια. Επί Σημίτη δεν είχε γίνει πάλι χαμός στα γήπεδα, σκοτώνονταν κόσμος και βγήκε τότε το ΠΑΣΟΚ και ανακοίνωσε… δρακόντειο νόμο για τους χούλιγκανς; Είδε κανείς να γίνεται τίποτε;

Γιατί αν έχουν τα κότσια, ας τιμωρήσουν φέτος τον Παναθηναϊκό με υποβιβασμό για τα όσα έγιναν την περασμένη Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Ας ρίξουν κατηγορία τον Άρη για τα όσα έγιναν στην Καβάλα. Οι Αρειανοί δεν είχαν δικαίωμα μετακίνησης προς την πόλη και τύπωσαν προσκλητήρια γάμου για να περάσουν τα μπλόκα της Αστυνομίας.

Ας τιμωρήσει τον Ολυμπιακό να μην ξαναδεί άσπρη μέρα για τα όσα έχουν κάνει κατά καιρούς οι οπαδοί του.

Ας τολμήσει ο κ. Χρυσοχοϊδης από φέτος για να δούμε τότε πόσα απίδια έχει ο σάκος. Διότι τσάμπα μαγκιές από την κυβέρνηση έχουμε χορτάσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άφατος avatar
    Άφατος 27/03/2010 00:16:54

    Συμφωνώ απόλυτα. Ας πάρουν επιτέλους γενναίες αποφάσεις για τις 5 ομάδες που καλλιεργούν τη βία και τον χουλιγκανισμό που είναι ο ΠΑΟ, ο ΟΣΦΠ, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και ο Άρης.

    Λόγια έλεγαν και οι ολίγιστοι Ορφανός και Ιωαννίδης και είδαμε τα αποτελέσματα, αλλά για να είμαστε ειλικρινείς, είναι στα υπέρ του υπουργού ο νόμος περί απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών.

    Ένα ακόμη σημαντικό ζήτημα είναι η παραδειγματική τιμωρία εφημερίδων που με εμετικά πρωτοσέλιδα οξύνουν τον φανατισμό και την καφρίλα. Ντέρμπι, Πράσινη, Φως και Πρωταθλητής πρέπει να υποστούν πολύ βαριές τιμωρίες.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Άφατος 27/03/2010 01:26:54

      Δεδομένου οτι η ΠΑΕ ΑΡΗΣ απαγορεύει τις Ελληνικες Σημαίες στα γήπεδα. Καλά ακούσατε. Με επίσημη εντολή προ 2 βδομάδων. Βέβαια δεν υπάρχει λογική στους οπαδούς. Αν τους επικρίνεις θα σου βρίσουν την μάνα και το πατέρα.
      Είναι δυστηχώς η ΠΑΕ ή μια απο τις ΠΑΕ, δεν ξέρω αν και καμία άλλη έχει προχωρήσει επίσημα σε τέτοιου είδους εντολή, που στηρίζει το Νέο Καθεστώς που προσπαθούν να μας επιβάλουν.
      Η αφελληνοποίηση άρχισε και επίσημα πλέον.
      Ελληνοποιήσεις αλλοδαπών στο αδιαφανές Ελληνικό Κράτος.
      Ανεργία. ΠΑΠΑΝΔΡΕΛΛΗΝΕΣ.
      Απαγόρευση της Σημαίας σε δημόσιους χώρους, εθελοντικά αρχικά και σαν είδος τέστ απο μερικές ΠΑΕ με σκοπό μάλλον να το περάσουν παντού.
      Απαγόρευση των συνθημάτων στις παρελάσεις.
      Απαγόρευση των μηχανοκινήτων στις παρελάσεις.
      Ποιός ξέρει πόσα ακόμη και δεν τα γνωρίζω.

      Καλά πάμε...Σκοπός να μην φοβηθεί η ελληνοποιημένη ψήφος τους ΠΑΣΟκ και φύγει απ τη χώρα, τώρα που μόνο ελληνοποιήσεις έχουν να μοιράσουν και οχι δουλειές όπως τους υποσχέθηκαν.
      Η καλύτερη κίνηση για τους ίδιους τους αλλοδαπούς είναι να αρχίσουν να φέυγουν μόνοι τους γιατί θα αρχίσουν να την πληρώνουν χωρίς να φταίνε, για τα ψέματα που τους αράδιασε ο Παπανδρέου/Mineyko και ο ΣΥΡΙΖΑ και η ψευτοστήριξη που τους δείχνει το ΚΚΕ. Καλύτερα στο δικό τους Κράτος να παλέψουν για να φτιάξουν τα πράγματα παρά σε μια ξένη χώρα που δεν θα ξέρουν και τι τους ξημερώνει. Χρόνια οι εδω πολιτικοί λένε ψέματα στους Έλληνες, κανείς αλλοδαπός δεν πρέπει να είναι τόσο ηλίθιος και να περιμένει απο αυτούς να του πούνε την αλήθεια.
      Όταν τάζουν Ελληνοποιήσεις και σπίτια και δουλειές κάτι πολύ άσχημο έρχεται και για τους ίδιους εκτός απο τους Έλληνες. Αλλιώς γιατί αυτοί οι πολιτικοί να έκαναν τον κόπο να διαδίδουν πράγματα που στην ουσία θα τους κάνουν ζημιά στο μέλλον αφού είναι αδύνατον να τα τηρήσουν εφόσων ο τόπος στέρεψε απο χρήμα.

  2. Y. avatar
    Y. 27/03/2010 00:41:36

    Δηλαδή ο υπουργός Προ-Πο, κυβερνητικός υπερυπουργός? Την είπε στους Βενιζέλο και Μπεγλίτη για τους ΟΥΚ, τη λέει τώρα και στον Γερουλάνο? Γιώργο, το Μαξίμου, πολιορκείται.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Y. 27/03/2010 07:44:12

      Παραλήρημα Μεγαλείου.Σύνδρομο Μεγάλου Ναπολέοντος.Αυτά.

  3. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 27/03/2010 00:41:48

    Ήξερα ότι η κυβέρνηση θα πέσει λόγω μέτρων...αλλά νόμιζα οικονομικών.Αχ ΠΡΟ ΠΟ απίστευτε!

  4. neotera avatar
    neotera 27/03/2010 05:23:09

    Εμάς θέλουν να διώξουν απ' την Ελλάδα οχι τους ελληνοποιημενους

  5. sim avatar
    sim 27/03/2010 09:49:34

    Οι ουκ εκπαιδεύονται όχι να έχουν ευγενικά αισθήμτα και λογικές διοπλωματίας ,αλλά γιά να κάνουν ανορθοδοξο πόλεμο και να ΕΚΤΕΛΟΥΝ χωρίς συναίσθημα και χωρίς ενδιασμούς.Η δολιοφθορά και οι λοιπές ευαίσθητες αποστολές που καλούνται να φέρουν σε πέρας δεν συνάδουν με τις θεωριτικές προσεγγήσεις των καλομαθημένων δημοσιογραφίσκων (οι περισσότεροι υπηρέτησαν στα φραφεία των υπουργών ή δεν υπηρέτησαν)ή τις δημαγωγικές δηλώσεις των πολιτικών.
    Ναι κύριοι με αυτά τα συνθήματα εκαπαιδεύονται όλες οι ειδικές δυνάμεις σε όλους τους στρατούς του κόσμου ,αμα δεν σας αρέσει καταργήστε τους να μείνουμε με τους κουλτουδιάριδες και τους θεωρητικούς που εκ του ασφαλούς και αγνοόντας το αντικείμενο κάνουν σχολιασμούς και δηλώσεις.
    Πάντως ως συνήθως στα videos που παρουσιάζονται ερμηνεύουν την εικόνα οι διάφοροι θεωρητικοί δημοσιογραφίσκοι (με υψηλούς μισθούς και προστάτες)όπως αυτοί θέλουν και κανένας δεν αναφέρεται στο απίστευτο γεγονός ότι την ώρα που οι ΟΥΚ παρελαύνουν και φωνάζουν τα συνθήματα ο κόσμος που παρακολουθεί τους αποθεώνει και τους χειροκροτεί ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ.

  6. adistaktos avatar
    adistaktos 27/03/2010 10:02:56

    Αν μετρήσεις πόσες φορές από τον Οκτώβρη μέχρι σήμερα, έχουν κάνει δηλώσεις οι Πασόκοι και έχουν μείνει δηλώσεις θα χάσεις το λογαριασμό!
    Εγώ θα σου θυμίσω μία... σύντομο ανέκδοτο: ΥΒΡΙΔΙΚΑ. Λοιπόν, τα υβριδικά θα είναι το σλόγκαν της επόμενης προεκλογικής περιόδου: Ψηφίστε μας να τα πάρουμε γιατί πριν δεν είχαμε λεφτά!!!

    Μέχρι, λοιπόν, να μετρήσει ο ΠροΠο "ΠΟΣΗ βία σε στέλνει στη σέντρα" θα περάσει η τετραετία... Ας κάνει πρώτα τη δουλειά του και ας ξεκινήσει από την απλή παραδοχή ότι η βία υπάρχει στην οργάνωση και 'οχι γιατί ο οργανωμένος είναι οπαδός μιας ομάδας...
    Ας θυμηθεί... όταν ο Ντέμης "έδωσε" 8 ΑΕΚτζήδες, οι 5 απ' αυτούς ήταν και αντιεξουσιαστές και κάποιοι απ' αυτούς είχαν "πλακώσει" και τον ΓΣΕΕ Πολυζωγόπουλο!!!

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ adistaktos 27/03/2010 10:35:21

      Χμμ..
      Δηλαδη στις ΠΑΕ εχουν ως "λαγους" και τους αντιεξουσιαστες για τα επεισοδια? Αρα δεν ειναι τυχαιο αντιλαμβανωμαι που μερικες ΠΑΕ ζηταν να μην εχουν Ελληνικες σημαιες οι οπαδοι τους στα γηπεδα, "πειραματικα" εστω να δουνε αν θα πιασει...
      Αν με τη τρελη μου φαντασια σκεφτω οτι ισως τελικα και να μην υπάρχει καμιά οργάνωση στην Ελλαδα απο αυτες που συνηθως συγκεντρωνουν κοσμο για οτιδηποτε που να μην έχει μυστικες υπηρεσιες απο πισω της θα φταιω εγω?
      ΠΑΕ, Κομματικες Νεολαιες, ΜΚΟ, κτλπ κτλπ.
      Μηπως πρεπει να ξυπνησουμε και να δουμε οτι η χωρα ΜΑΛΛΟΝ βρισκεται σε πολυ μεγαλο κινδυνο? Μηπως εχουν εισχωρησει παντου ξενα στοιχεια και εκβιαζουν τους παντες και τα παντα? Να θυμησω τις προπερσινες φωτιες, που καηκε ολη η Ελλαδα, κι εμεις γελουσαμε με τις δηλωσεις Καραμανλη οτι μοιαζει ασσυμετρη απειλη? Μηπως δεν επρεπε να γελαμε καθολου?

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ adistaktos 28/03/2010 00:33:35

      φίλε κοίτα δεν είναι βέβαιο ότι η ΠΑΕ γνωρίζει από που κρατάει η σκούφια καθ' ενός από αυτούς που συναγελάζονται στους συνδέσμους και πλακώνονται ή πλακώνουν στα γήπεδα... Η οργάνωση του συνδέσμου έχει υπεύθυνους στρατολόγους και νταρβεριτζήδες... Αυτοί με τη σειρά τους στρατολογούν διαθέσιμους και προσηλωμένους στη βία, εκπαιδευμένους για αντάρτικο πόλεων από ειδικούς στο μπάχαλο... έτσι δένουν όλα με τους χώρους των "αντιεξουσιαστών"...
      Εννοείται, ότι ο Δεκέμβρης του 2008 ήταν στημένος... Σωστά τα έλεγε ο Καραμανλής! Όμως ΠΟΤέ δεν είχε το κράτος δικό του για να μπορέσει ν' ανακαλύψει την αντιεξουσιαστική διαπλοκή, δηλαδή το παρακράτος που οργάνωνε και συντόνιζε όλη τη διαδικασία... Μέχρι και blogs βρίσκεις που δείχνουν αριβώς αυτό... πληροφόρηση από μέσα και φιλοτρομοκρατική αναρτησιολογία... Φαντάσου ε! Ναι, Ναι...

  7. Πέτρος avatar
    Πέτρος 27/03/2010 10:09:26

    Αγαπητέ Factora,

    είσαι τόσο έμπειρος και αξιόπιστος περί τα πολιτικά που δεν θα πρέπει να παρασύρεσαι σε θέματα για τα οποία δεν έχεις την αντίστοιχη πληροφόρηση. Καταρχάς η ιστορία με τα προσκλητήρια αφορά (όπως και προβλήθηκε) από χιουμοριστική εκπομπή και είναι απορίας άξιο πως τσιμπήσατε κάτω στην Αθήνα ότι αποτελεί πραγματικό γεγονός. Δηλαδή πιστεύεις ότι είναι δυντόν να πέρασαν 2000-3000 οπαδοί τα μπλόκα της αστυνομίας με ένα προσκλητήριο που έγγραφε "Μπάμπης Σουγιάς"; Ας είμαστε σοβαροί. Δεύτερον, οι ίδιοι φίλαθλοι (του Άρη) ήταν στον ίδιο αριθμό στο ίδιο γήπεδο πριν 3 εβδομάδας και δεν έγινε το παραμικρό. Γιατί; Τρίτον και κυριότερο, υπάρχουν άφθονες φωτογραφιες στο διαδίκτυο αλλά τις είδαμε και στους δέκτες μας ότι υπήρξαν περίπου 100 κουκουκοφόροι (με κράνη, λωστούς, fullface) οι οποίοι είχαν μπει 2 ώρες πριν από τον αγώνα και είχαν καθίσει ακριβώς δίπλα στους οπαδούς του Άρη με σκοπό να προκαλέσουν επεισόδια. Πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο οπαδών ΑΛΛΗΣ ομάδας (όχι της Καβάλας) οι οποίοι έχουν αφενός βεντέτα μετά την πρόσφατη ήττα της ομάδας τους από τον Άρη, αφετέρου έχουν συμφέρον να επιδιώξουν την τιμωρία του Άρη ενόψει play-offs για ίδιο συμφέρον. Είναι οι ίδιοι που σε ΠΑΙΔΙΚΟ αγώνα φέτος, μεταξύ της ομάδας τους και του Άρη μαχαίρωσαν φίλαθλο.
    Αυτά για να μην απλουστεύουμε τα πράγματα χωρίς να γνωρίζουμε. Στην πόλη της Θεσσαλονίκης φίλε Factora τα πράγματα έχουν ξεφύγει. Αυτή η συμμορία με τα κράνη έχει εμφανιστεί σε πάνω από 10 περιπτώσεις και (υποτίθεται) ότι είχε διαταχθεί εισαγγελική έρευνα. Καταδικαστέα όλα τα επεισόδια, συμφωνώ με όσα γράφει ο Άφατος αλλά ας μην κοιτούμε μόνο εκεί που μας ddeδείχνουν οι κουκούλες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Πέτρος 27/03/2010 11:40:23

      Αγαπητέ μου φίλε για άλλη μια φορά αντί για το φεγγάρι κοιτάμε το δάχτυλο.
      Εγιναν επεισόδια;
      Μετακινήθηκαν οπαδοί;
      "Διασαλεύτηκε" η τάξη;
      Αν αυτά τα επεισόδια είχαν γίνει στας Ευρώπας....;

      Η ουσία είναι ότι εδώ (σήμερα ο Αρης, χθες ο ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ κλπ) για μερικά ψηφουλάκια και μερικά τραπεζάκια η δικαιοσύνη είναι όντως τυφλή.
      Οι άνθρωποι λοιπόν που είναι υπεύθυνοι για την τήρηση των κανόνων και την εφαρμογή των νόμων δεν μπορούν να ομιλούν μετά τον ...κατακλυσμό.
      Ασε που έχει και Δημοτικές φέτος οπότε άντε να τιμωρηθεί ...το σημαιάκι του κόρνερ που χρησιμοποιήθηκε στα επεισόδια...

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Πέτρος 27/03/2010 12:08:45

      Αποδεικνύεις πόσο σωστό είναι το προσωνύμιο με το οποίο αποκαλούν εσένα και την ομαδούλα σου Αρειανέ. Μια ζωή ολόκληρη στο έρπειν,δεύτερη φύση σας έγινε...

    • aris avatar
      aris @ Πέτρος 27/03/2010 15:52:50

      Εντάξει Ίωνα το καταλάβαμε τι ομάδα υποστηρίζεις. Σε πιθανή σύρραξη με τους γείτονες θα πολεμήσεις μαζί τους εναντίον μας (για να θυμηθούμε πως αποκαλούν και εσάς)

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/03/2010 11:31:06

    Αν τολμούν να κάνουν έστω την δουλειά τους αντί να μιλούν ας παίξει τελικό κυπέλλου η Καβάλα με τα Γιάννενα...
    Αλλά βγαίνουν και μιλούν και εξαγγέλλουν μέτρα όταν δεν έχουν κάνει τη δουλειά τους.
    Έγιναν επεισόδια κύριε Υπουργέ; Ποιος είναι υπεύθυνος; Πόσες συλλήψεις κάνατε; Ποιος προΐσταται; Πολιτική ευθύνη ή διοικητική ευθύνη για το μπάχαλο δεν υπάρχει;
    Αλλά στην χώρα των παπαγάλων οι υπεύθυνοι ξέρουν μόνο να μιλούν.

    ΥΓ

    Ο Υπουργός που είχε ...απολυτήριο Λυκείου σε νομοπαρασκευαστική επιτροπή
    Ο Υπουργός που σύμβουλοι στο Υπουργείο που προΐσταται επεξηγούν τα αίτια βιασμού
    Ο Υπουργός που χαρακτήρισε Καμπούλ την Αθήνα και ήρθε ....ο Βύρωνας
    Ο Υπουργός που ασκεί και εξωτερική πολιτική
    Τώρα ασκεί και ...Αθλητική δικαιοσύνη

  9. Πέτρος avatar
    Πέτρος 27/03/2010 11:44:27

    @ Ιθαγενής

    Συμφωνώ και επαυξάνω αγαπητέ φίλε. Όμως αναφέρομαι στο ότι πρέπει η πολιτεία να είναι υποψιασμένη γιατί η βία είναι μια κινούμενη άμμος και κρύβονται πολύ συγκεκριμένοι μηχανισμοί από πίσω που συχνά ξεπερνούν τα όρια των ομάδων.

  10. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 27/03/2010 12:28:50

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η Αστυνομία επέτρεψε σε οπαδούς του Άρη να μετακινηθούν προς την πόλη της Καβάλας, επειδή είχαν τυπώσει υποτιθέμενα προσκλητήρια γάμου ενώ, αν ρωτήσεις μια γιαγιά, τυχαία, στο δρόμο, θα σου πει πως γάμοι δεν γίνονται την Σαρακοστή;
    Επίσης θα παρακαλούσα να μας εξηγήσει ο κος Υπουργός πώς θα πραγματοποιήσει αυτό που προτείνει διότι κατά το καταστατικό της FIFA οι ποδοσφαιρικές ομοσπονδίες των χωρών-μελών της είναι αυτοδιοίκητες και απαγορεύεται η πολιτική παρέμβαση επί ποινή αποκλεισμού απ'όλες τις διοργανώσεις (κάτι τέτοιο είχε συμβεί και το '06 επί Ορφανού). Λαϊκισμός αισχίστου είδους

  11. Bill avatar
    Bill 28/03/2010 16:02:27

    Βαρύτατες ποινές εισηγήθηκε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοϊδης

    Για τα επεισόδια που συμμετείχαν εκατοντάδες άτομα δικάστηκαν 4 άτομα!!
    Το αποτέλεσμα
    Δύο καταδίκες με αναστολή, μια αναβολή και μια αθώωση περιλάμβαναν την Παρασκευή οι εκδικάσεις υποθέσεων στο αυτόφωρο δικαστήριο Καβάλας των οπαδών που συνελήφθησαν την Πέπμτη, πριν και μετά την διάρκεια του επαναληπτικού ημιτελικού αγώνα κυπέλλου μεταξύ Καβάλας-Αρη.

    Μας δουλεύουν κανονικά...