#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2012 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το καθιερωμένο show με την σύλληψη του Άκη Τσοχατζόπουλου

Την ημέρα της ανακοίνωσης των εκλογών, στην αρχή της προεκλογικής περιόδου, η «ανεξάρτητη» δικαιοσύνη αποφάσισε ότι υπάρχουν πολύ σοβαρές ενδείξεις να διαφύγει από την Ελλάδα ο Ακης και να μη δικαστεί για ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

Χρόνια τώρα βοά ο τόπος ότι τα λεφτά για την αγορά του σπιτιού στην Αρεοπαγίτου αλλά κι άλλων περιουσιακών στοιχείων «μύριζαν» δωροδοκία. Off shore εταιρείες πήγαιναν και έρχονταν ο κόσμος το είχε τούμπανο. Κι όμως, αντί να γίνει η σύλληψη του κ. Τσοχατζόπουλου μήνες πριν αποφάσισαν την πρώτη ημέρα της προεκλογικής περιόδου να δείξουν ότι το ΠΑΣΟΚ κάνει κάθαρση.

Οτι η κυβέρνηση δεν σταματά ούτε σε υπουργό ούτε σε κανέναν. Μια καθαρή κίνηση εντυπωσιασμού για να ψαρέψουν ψήφους στα θολά νερά. Να πείσουν τον κόσμο ότι κανένα έγκλημα δε μένει ατιμώρητο, ακόμη κι αν βρίσκεται ψηλά. Δήθεν στην Ιπποκράτους εξέφρασαν δυσφορία για το χρόνο που έγινε η σύλληψη διότι, όπως έλεγαν, θα μπορούσε να γίνει νωρίτερα. Μα τον βολεύει τον κ. Βενιζέλο όλη αυτή η ιστορία, μην τρελαθούμε τελείως.

Οπως τους βόλεψε όταν Χριστουγεννιάτικα έβαζαν στη φυλακή τον Εφραίμ. Πέρα από το αν είναι κάποιος αθώος ή ένοχος σημασία έχει και ο χρόνος της σύλληψης, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες. Αν γινόταν το καλοκαίρι δηλαδή, μετά τις εκλογές, κανείς δεν θα ενδιαφερόταν.

Τώρα βγαίνει η κυβέρνηση να το παίζει αρχιερέας της κάθαρσης. Στο κάτω – κάτω ο Τσοχατζόπουλος πλούτισε κατά τη θητεία κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ. Εχουν να πουν τίποτε γι' αυτό; Αλλά όχι να μας το παίζουν και «καθαροί». Σε ότι αφορά το ρεπορτάζ. η σύλληψη έγινε καθώς προέκυχαν σοβαρά στοιχεία εμπλοκής του πρώην υπουργού με δύο off shore, κινήσεις λογαριασμών και τουλάχιστον 15 σπίτια σε όλη τη χώρα. Η Αστυνομία αναζητά άλλα πέντε άτομα που φέρεται να διευκόλυναν τον κ. Τσοχατζόπουλο στο ξέπλυμα. Δεν υπάρχει ένταλμα για την κόρη και τη σύζυγό του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 11/04/2012 10:49:05

    Μετά τις εκλογές να δείς τί θα γίνει! Δεν θα έχουμε πού να τους μπαγλαρώσουμε. Εκεί να δεις φατσούλες! Αυτοί είναι οι σοσιαλιστές! Οι καταστροφείς της Ελλάδας.

    • S.P. avatar
      S.P. @ Dexi Extrem 11/04/2012 14:59:19

      Συμωφωνώ, και όσοι εκ των γαλάζιων σοσιαλιστών κριθούν ένοχοι, και θα συνεχίσει η παπαρήγα να μην επιτρέπει στον ΣΔΟΕ να πάει στον Περισσό για έλεγχο;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/04/2012 10:50:18

    "Αναζητείται"; Κάτι μου λέει ότι θα ρίχνει πολύ γέλιο από τη σουίτα του στο Four Seasons...

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/04/2012 11:04:37

    Η δήθεν δίωξη αφορά μόνο τη δήλωση του πόθεν έσχες για το διαμέρισμα, δηλαδή ένα "τεχνικό" θεματάκι , και τίποτε άλλο!

    Έγινε η κάθαρση , Ζήτωωωω!

  4. S.P. avatar
    S.P. 11/04/2012 11:17:54

    Στην φυλακή οι ένοχοι. Πιστεύω να μην είναι προεκλογικά παίγνια !

    • sam avatar
      sam @ S.P. 11/04/2012 13:02:25

      ''..αν ανοιξει το στοματακι του ο Ακουλης ποσες μανουλες θα κλαψουνε...γιαυτο και μονο Κανενας Ακης Δεν Θα Φαγωθει..''

      • tak avatar
        tak @ sam 11/04/2012 13:55:39

        Αν ανοίξει στοματάκι,
        και λαλήσει το πουλάκι,
        απ' τον κόσμο να χαθούνε,
        θα βρουν τρύπα να κρυφτούνε;

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ sam 11/04/2012 16:26:28

        Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω εδω και τοσο καιρο.
        Ολο το ζουμι της υποθεσης ειναι να μπει καποιος μεσα.
        Αν μπει να εισαι σιγουρος πως θα αρχησει να κελα'ι'δαει.
        Αν αρχησει καποιος να κελα'ι'δαει θα γινει το ελα να δεις.
        Αυτο και σε συνδιασμο με το ποθεν εσχες απο το 74 που λεει ο Αντωνης, θα κλεισουν σπιτια.

  5. juliet avatar
    juliet 11/04/2012 11:45:26

    S.P
    Αρχίσαμε......πρέπει ,για τη κοροΐδια τόσων χρόνων ,για το φτύσιμο ,για .....να δούνε τι σημαίνει να ξαναγυρίσεις εκεί απ΄όπου ξεκίνησες .
    Το παραμύθι με το χρυσόψαρο και τη γυναίκα του ψαρά το ξέρεις;

    • S.P. avatar
      S.P. @ juliet 11/04/2012 15:02:43

      Όχι δεν το ξέρω, όμως αυτοί που τον ψήφισαν τον Τσοχ. δεν ντρέπονται τώρα; Και φυσιογνωμικά δεν βγάνανε συμπέρασμα περί του ποιού του ανθρώπου; Αλλά ξέχασα, πήγαιναν να κάνουν την δουλειά τους.
      Αν τώρα λοιπόν οι ψηφοφόροι του, μείνουν άνεργοι δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

  6. m.s avatar
    m.s 11/04/2012 11:54:35

    Σε άλλες εποχές ο ελληνικός λαός, με το αλάνθαστο πολιτικό κριτήριο , θα τον έστελνε στη Βουλή παμψηφεί και ήρωα.
    όπως έκανε και με τον συναγωνιστή του , τον ΑΓΠ , το '93...

    • juliet avatar
      juliet @ m.s 11/04/2012 12:40:49

      Ψυχολογικό ....είναι προκλητικό αυτός να τρώει χαβιάρι και οι άλλοι να αγωνίζονται για ΔΕΗ....κλπ.Αλλες εποχές περιμένανε να γλύψουν ένα κοκκαλάκι ...τώρα; να θυμάσαι αυτοί που ευεργετήθηκαν είναι χειρότεροι,τιμωροί για να γλυτώσουν τις δικές του απάτες.Απλά ,συμφέρει ......στο ξεκατινιασμά τους μαθαίνεις πολλά.

  7. Darki avatar
    Darki 11/04/2012 12:15:24

    Γιατι τον πιασανε βρε παιδια?Τι εκανε ο ανθρωπος?

    • romeo avatar
      romeo @ Darki 11/04/2012 17:19:21

      Ναι, ρε γαμώτο, τι τους έκανε...

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 11/04/2012 12:29:14

    Μόνο ο Αντώνης Σαμαράς μπορεί να τους "μαζέψει" όλους αυτούς τους κλέπτες του ΠΑΣΟΚράτους. Πρέπει να το κάνει σημαία του.

  9. nestor avatar
    nestor 11/04/2012 12:51:55

    Αναμενόμενη η σύλληψη του Άκη.
    Διανύουμε την εβδομάδα των παθών.
    Ο Χριστός και ο Ακης περνάνε δύσκολα αυτές τις μέρες.

  10. petros avatar
    petros 11/04/2012 12:56:52

    Μονο o Ακης; Μαντελης, Τσουκατος, μουγγα;
    Ειπαμε... στην Ελλαδα οι πρωτες αγχονες πρεπει να στηθουν για τους δικαστες
    και μετα για τους γαλαζοπρασινους πολιτικους πατρονες τους

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ petros 12/04/2012 13:16:49

      Έχουμε δει κυβερνώντες (με ανάλογη εξουσία της κάστας τους) στρατιωτικούς, πολιτευτές, τραπεζίτες. Τώρα ο Βενιζέλος βγήκε αρχηγός του ΠΑΣΟΚ για να δούμε να εξουσιάζει και η κάστα των δικαστών??? Βρε ουστ λαμόγια....

  11. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 11/04/2012 14:16:29

    Άντε διά νά αρχίση νά ξετυλίγεται πλέον τό κουβάρι τής διαχρονικής πράσινης διαπλοκής,τών ex-lamogios zivagos laliotius mantelius akius pagalopigius gapomalakius pasokus-pasokus!!!!
    Διατί μήν ισχυρισθή τις,ότι ό Άκης θά πέσει ##αμαχητί##!!!

    Όμως νά περιμένουμε κι άλλα πασχαλινά πυροτεχνήματα,από τούς κατ΄επάγγελμα καί συνείδηση πράσινους γκαιμπελίσκους,προκειμένου νά διατηρηθούν στήν εξουσία,παραπλανώντας διά μία εισέτι φορά,τόν Έλληνα ψηφοφόρο,έν όψει εκλογών!!!

    Τό Θείο Βρέφος όμως ρέ παιδιά,αυτό ντέ,πού μάς χρέωσε τούς Ολυμπιακούς 13 τρίς,κάτοχος κρατικών ομολόγων τής Σουηδίας, εκατ.ευρώ καί μέ τουβλάκια χρυσού,σέ θυρίδες τού εξωτερικού,μέ τίς εκδοτικές μπίζνες (χρηματιστήριο) αλλά καί τά τεράστια ποσά,πού εισέπραξε από τά Ευρωπαικά προγράμματα ή σύζυγός του,καθηγήτρια πανεπιστημίου κι αυτή καί ιδιοκτήτης κεντρικής κλινικής στήν Αθήνα,θά τό ##αγγίξει## ποτέ κανείς ή κάνει βαβά;;;;;;;;

    • Μιχαλης avatar
      Μιχαλης @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 11/04/2012 15:59:44

      Πραγματικα αυτη ειναι η μεγαλη μου απορια εδω κ καιρω....το θειο βρεφος

  12. alex23 avatar
    alex23 11/04/2012 14:23:43

    το πασοκ προετοιμαζει την εικονα του ενοψει των εκλογων

    πρωτα δινει μια ωθηση ψυχολογικη με φτιαγμενες ερευνες για να κανει τους φανατικους υποστηριχτες του να εχουν κινητρο για να συμμετεχουν πιο ενεργα και να ψαρεψουν απογοητευμενους με το επιχειρημα οτι τωρα εχουμε καταλληλοτερο και ο κοσμος το επιδοκιμαζει, 'δειτε και τις ερευνες'..

    τωρα τους δινει το αλλοθι να πουν οτι αυτοι που ειναι τωρα ειναι τιμιοι κα ι βαζουν στην φυλακη τους παλιους 'κακους'..

    μετα θα πει κατι αντιμνημονιακο για ξεκαρφωμα και θα παει σε πολεμο φθορας με την νδ γιατι αμα δεν πετυχαινει συσπειρωση το μονο που μπορει να κανει ειναι να ταυτισει το πασοκ με την νδ για να επιρρεασει τους αναποφασιστους..

    αν δεν βαλει η νδ τα θεματα των εκλογων, τοτε το πασοκ του βενιζελου θα νικησει μεσοπροθεσμα ακομα και αν χασει με διαφορα..

  13. GRIGORIS avatar
    GRIGORIS 11/04/2012 16:21:44

    Λευτερια στον συντροφο-αγωνιστη Ακη!

  14. sabmarine avatar
    sabmarine 11/04/2012 16:29:40

    ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΚΗ ΠΙΑΣΑΝΕ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ

    • romeo avatar
      romeo @ sabmarine 11/04/2012 17:20:58

      Ένας - ένας λέμε...

  15. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 11/04/2012 16:35:43

    Παρακαλω για μια διευκρηνηση.
    Με ποιου την εντολη τον συνελλαβαν;
    Και γιατι νομιζεται πως η συλληψη θα κανει καλο στο ΠΑΣΟΚ;
    Αυτη η συλληψη δεινει μεγαλο χαρτι στη ΝΔ για τον προεκλογικο.
    Ο Ακης εκανε περιουσια σαν υπουργος του ΠΑΣΟΚ, το ιδιο κι ο Λαλιωτης οπως και καποιοι αλλοι, ας παιξει επι τελους η ΝΔ το χαρτι 'ολοι ιδιοι ειναι και πλουτησαν με κομπηνες' και θα κερδισει την αυτοδυναμια σε χρονο dt.
    Προσωπικα πιστευω πως αυτη η κινηση ειναι υπερ της ΝΔ.
    Μπορει το κομμα να την αξιοποιησει;

    • juliet avatar
      juliet @ Δ.Φ. (ανιδεος) 11/04/2012 16:50:03

      Ναι ,να στείλει και κάποιους από την Ν.Δ μέσα .Γκρεμίζουμε τα πάντα δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ juliet 11/04/2012 19:02:36

        An καποιοι της ΝΔ αποδεδειγμενα φαγανε χρημα τοτε πρεπει να πανε μεσα.
        Μεχρι στιγμης το ολοι ιδιοι ειναι ισυει μονο για το ΠΑΣΟΚ.
        Μενιος, Ανδρεας, Ακης, Λαλιωτης, Τσουκατος, Μαντελης και βαλε

  16. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 11/04/2012 16:52:18

    ##Τό πασοκ στίς μίζες ,ό λαός στήν εξουσία##!!

    Αθάνατοι φτωχομπινέδες zivagos lamogios pasokus-pasokus!!!!
    Λιγούρια τής αλητομπατσοκικής αλήτ!!!!
    Ηρόστρατοι τού Ελληνικού Έθνους!!!!!
    Κοινωνικο-Πολιτικά Περιττώματα τής Ιστορίας!!!!!!

  17. airman avatar
    airman 11/04/2012 18:50:39

    Η συγκυρία της σύλληψης και μάλιστα on camera δείχνει ότι το ''σύστημα ΠΑΣΟΚ'' και τα διαπλεκόμενα μέσω των φερέφωνών τους δεν θα διστάσουν μπροστά σε τίποτα.
    Το ''μαύρο πρόβατο'' θα δώσει ένα άλλοθι σε όσους ισχυρίζονται ότι το ΠΑΣΟΚ μετάνιωσε και αλλάζει, ο σκληρός πυρήνας θα συσπειρωθεί και ενδέχεται να ''τσιμπίσουν'' και κάποιοι.
    Αλλάζει λίγο και η ατζέντα και η διάλυση της Βουλής δεν είναι το μόνο θέμα.
    Η απεργία των τεχνικών ίσως να μην δώσει τόσο ''αέρα'' αλλά ο σκοπός επιτεύχθηκε.