#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2013 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κίνημα «δεν έχω να πληρώσω» απειλεί κυβέρνηση και οικονομία



Ένα μεγάλο κίνημα απλώνεται πάνω από την Ελλάδα που απειλεί την οικονομία και τις θυσίες που έχουν γίνει μέχρι τώρα. Δεν είναι από αυτά τα κινήματα τύπου «δεν πληρώνω τα διόδια» αλλά ακόμη πιο σοβαρά. Είναι το κίνημα «δεν έχω να πληρώσω». Τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών επιβεβαιώνουν όσα γράφουμε κατά καιρούς για αδυναμία αποπληρωμής των οφειλών των ιδιωτών προς το δημόσιο.

Ολόκληρο το 2012 οι Έλληνες «φέσωσαν» με περισσότερα από 13 δισ. ευρώ το κράτος, σύμφωνα με τα στοιχεία για τα ληξιπρόθεσμα χρέη.

Μόνο το Δεκέμβριο, που υποτίθεται ότι πολλοί πήραν και το δώρο, οι οφειλές αυξήθηκαν κατά 1,1 δισ. ευρώ. Αν αυτό δεν είναι σημάδι ότι οι Έλληνες έχουν φτάσει στα όριά τους, τα έτοιμα στέρεψαν και πλέον δεν έχουν να πληρώσουν φόρους και άλλα χαράτσια, τότε τι άλλο θα περιμένουμε;

Θέλετε και άλλο στοιχείο ακόμη πιο εντυπωσιακό; Συνολικά οι ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι το τέλος του 2011 μαζί με τα νέα χρέη του 2012 (που κι αυτά θα λογιστούν ως ληξιπρόθεσμα) έφτασαν τα 56,7 δισ. ευρώ, σχεδόν το 1/3 του ελληνικού ΑΕΠ.

Η κυβέρνηση ανησυχεί ιδιαίτερα καθώς οι εισπράξεις εσόδων δεν πηγαίνουν καθόλου καλά. Από τα 13,2 δισ. κατάφεραν να εισπράξουν μόλις 1,4 δισ. ενώ ο στόχος ήταν για πάνω από 2,5 δισ. επομένως έχουμε μαύρη τρύπα 1 δισ.

Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά η τρόικα βάζει απαγορευτικό στον Γ. Στουρνάρα για νέα ρύθμιση οφειλών ενώ απαιτεί για μικρο-οφειλέτες τη δέσμευση των τραπεζικών λογαριασμών για χρέη έως 3.000 ευρώ ο καθένας.

Προφανώς πιστεύουν ότι οι Έλληνες έχουν ακόμη «λίπος» να κάψουν, ότι κρύβουν τα λεφτά και δεν τα δίνουν για να εξοφλήσουν τα χρέη τους. Είναι μάλλον μακριά νυχτωμένοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2013 09:33:50

    Eχουν αφου εχουν τραπεζικους λογαριασμους.Τι θα πει "λιπος";
    Πως ειναι δυνατον καποιος να μην εχει να πληρωσει και να εχει λεφτα στην τραπεζα;Αρα εχει.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ ψυχραιμια 17/01/2013 11:20:11

      Αν κάποιος χρωστάει 3000 χιλιάρικα στην εφορία και έχει 4000 σε τραπεζικό λογαριασμό... κατά την γνώμη σου έχει να πληρώσει... κατά την δική μου δεν έχει...ποιος έχει δίκιο από τους δυο μας ας το κρίνουν οι άλλοι. Η δική μου λογική λέει ότι οι φόροι/χαράτσια κτλπ πρέπει να μπορούν να καλύπτονται από τα εισοδήματα και ασφαλώς όχι από τις αποταμιεύσεις γιατί απλά όταν τελειώσουν οι αποταμιεύσεις θα ξεκινήσουν οι δημεύσεις.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ ψυχραιμια 18/01/2013 00:49:26

      Φαινομενικά έχεις δίκιο.
      Όμως, με αυτή τη λογική, όταν πλέον δεν θα έχει ούτε 1 ευρώ στον τραπεζικό του λογαριασμό (εξαιτίας της ανηλεούς φορολόγησης) θα έρθει ο εκάστοτε Στουρνάρας (ή ο εκάστοτε "ψυχραιμίας") και θα πεί : "Αφού έχει σπίτι, τι θα πεί λίπος ???"
      Σου φαίνεται λογικό όλο αυτό λοιπόν ???!!!

  2. Αγγελος avatar
    Αγγελος 17/01/2013 09:45:18

    "Προφανώς πιστεύουν ότι οι Έλληνες έχουν ακόμη «λίπος» να κάψουν, ότι κρύβουν τα λεφτά και δεν τα δίνουν για να εξοφλήσουν τα χρέη τους. Είναι μάλλον μακριά νυχτωμένοι."

    Καί ξύπνιοι νάναι, δεν έχουν να χάσουν τίποτε αγαπητέ factorx .

  3. Tassos avatar
    Tassos 17/01/2013 09:51:11

    Υπάρχουν αρκετοί που δεν πλερώνουν και ΕΧΟΥΝ λεφτά στις τράπεζες. Ας τους τα πάρουν και μετά θα δούμε τι μπορεί να γίνει με τους υπόλοιπους.

    • dim avatar
      dim @ Tassos 17/01/2013 13:52:59

      Και αν τα βγάλουν από τη τράπεζα και τα βάλουν σε μια θυρίδα ή στο μαξιλάρι τους? Τότε θα έχουμε διπλό κακό... Και λεφτά δε θα εισπραχθούν και θα χαθούν καταθέσεις, με προφανείς αρνητικές συνέπειες για την ρευστότητα στην αγορά...

    • Ελευθέριος avatar
      Ελευθέριος @ Tassos 17/01/2013 13:56:01

      Αρρωστημένες οι σκέψεις σου φίλε μου.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Tassos 17/01/2013 16:26:10

      Τα κρατάμε για να μας τα δεσμεύσεις εσύ όταν ερθεις στην εξουσία

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Tassos 18/01/2013 00:51:13

      Το ίδιο ερώτημα που έθεσα και στον φίλο "ψυχραιμία" ισχύει και για εσένα φίλε Τάσο

  4. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 17/01/2013 09:53:24

    Πριν απο μια εβδομάδα συνελήφθη υιός μεγαλοεκδότη για οφειλή ΦΠΑ 9 εκατομμυρίων και του επεβλήθη από το δικαστήριο το εξοντωτικό πρόστιμο των επτά (7!!!) χιλιάδων €! και θα χαριστούμε στους "φοροφυγάδες" των 3.000 ευρώ; Δέσμευση των τραπεζικών λογαριασμών για χρέη έως 3.000 ευρώ, δημόσιο μαστίγωμα και καταναγκαστικά έργα είναι τα ελάχιστα που μπορούν να κάνουν οι κυβερνήτες μας.Ας το καταλάβουμε ότι τώρα κυβερνά ο σκληρός διαπραγματευτής και ο "άλλο μίγμα πολιτικής" ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ .

    • John d. Carnessiotis avatar
      John d. Carnessiotis @ Μακεδόνας 17/01/2013 12:40:10

      Και να επισημάνουμε ότι την τρέχουσα εβδομάδα ανετέθη από την ΕΡΤ στο MAD TV η εκπροσώπηση της χώρας στην EUROVISION - και, αν δεν απατώμαι, το MAD TV ανήκει στον ίδιο υιό...

  5. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 17/01/2013 10:22:08

    Του στουρναρα το ειπε κανεις?

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/01/2013 10:41:47

    Άλλο το "κίνημα δεν πληρώνω", άλλο το "κίνημα δεν έχω να πληρώσω" και άλλο, πολύ πιό συγκεκριμένο το "λυπάμαι, δεν ΜΠΟΡΩ να πληρώσω".
    Το πρώτο είναι (συχνά) ανοιχτή εκμετάλλευση του τρίτου απο τους "λιπαρούς".
    Το δεύτερο, σκόπιμη ασάφεια, φρου-φρού και παπατζιλίκι - όλοι καλοί κακοί χωράνε μέσα.
    Το τρίτο είναι ανάγκη των μη εχόντων.
    Χωρίς ρευστοποίηση και "κάψιμο λίπους" απο τους έχοντες, η κρίση δεν θα τελειώσει. Σας το λένε όλοι, κ. Στουρνάρα, μην παριστάνετε το "στουρνάρι".

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 17/01/2013 11:08:49

    Τι θα πει οι έλληνες φέσωσαν το κράτος; Αφού το κράτος ζητάει φόρους εξωπραγματικούς; Αφού θέτει τεκμήρια με τα οποία καλούνται να πληρώσουν άνεργοι; Αφού ακόμη και το ότι είσαι ζωντανός αποτελεί τεκμήριο τι περιμένουμε;

    Και αυτοι ακόμα μιλάνε για... διεύρυνση της φορολογικής βάσης! Τα χουν παίξει οι άνθρωποι. Τι διεύρυνση να γίνει με 1,35 εκατομμύρια ανέργους; Ειμαι σίγουρος ότι και απο τους 20.000 άστεγους το κράτος απαιτεί λεφτά!

    Πρώτα τους αφήνεις άνεργους και άστεγους και μετά κλαψουρίζεις που τα έσοδά σου πέφτουν! Που οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν εκμηδενστεί γιατί δεν υπάρχουν εργαζόμενοι! Σε πληθυσμό 12 εκατομμυρίων έχουμε 3,5 εκ. εργαζομένους μόνο αλλα αυτοί ονειρεύονται παντού φοροφυγάδες. Η πραγματικότητα θέτει όρια όμως....

    Με αυτά δεν θέλω να ακυρώσω την προσπάθεια του Σαμαρά. Ξέρω ότι οι περισσότερες συνταγές καταστροφής έρχονται απέξω. Αλλά και πάλι η πραγματικότητα θέτει όρια.

  8. litsa avatar
    litsa 17/01/2013 12:22:06

    Αγαπητέ factorx,όπως πάντα εύστοχος και καλοπροαίρετος.Ας καταλάβουν πως δεν μπορούμε πιά.Γιά την πατρίδα μας, όλοι έχομε την καλή διάθεση να στερηθούμε τα πάντα.Αλλά έτσι που πάμε φοβάμαι πως η πατρίδα θα μείνει χωρίς εμάς,

    • Antonis avatar
      Antonis @ litsa 17/01/2013 12:55:53

      Θυσιάσου εσύ και μη σε νοιάζει. Η αγαπημένη σου πατρίδα θα συνεχίσει με όσους απομείνουν. Σε όλες τις μάχες έτσι γίνεται.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Antonis 17/01/2013 13:15:48

        Να θυσιαστούμε αλλά να υπάρχει κάποιο κέρδος για την πατρίδα απο την θυσία...Αλλιώς δεν πρόκειται για θυσία αλλά για μαζοχισμό.

        • Antonis avatar
          Antonis @ Γιώργος Αχαιός 17/01/2013 14:13:14

          Αυτό ακριβώς που ζούμε δηλαδή...

        • Αγγελος avatar
          Αγγελος @ Γιώργος Αχαιός 17/01/2013 16:08:36

          Σου το είπε ο antonis, κέρδος θα υπάρξει για όσους απομείνουν και θα έχουν ΟΛΗ την πατρίδα δική τους. Σε όλες τις μάχες έτσι γίνεται.

  9. drider avatar
    drider 17/01/2013 12:57:31

    Είμαι σίγουρος ότι η αύξηση των οφειλών κατά 1,1 δις οφείλεται σε σημαντικό βαθμό και στην σκανδαλώδη πράξη νομοθετικού περιεχομένου που ίσχυσε από 18/12/2012 υπέρ μεγαλοεργολάβων:

    «14. Κατά παρέκκλιση του άρθρου 26 ν. 1882/1990 (Α” 43) και κάθε άλλης γενικής ή ειδικής διάταξης, ή τυχόν αντίθετου συμβατικού όρου, επιτρέπεται μέχρι 31.12.2012 η πληρωμή αναδόχων συγχρηματοδοτούμενων δημοσίων συμβάσεων και δικαιούχων συγχρηματοδοτούμενων έργων, πλην έργων κρατικών ενισχύσεων, χωρίς την υποχρέωση προσκόμισης αποδεικτικού φορολογικής ή και ασφαλιστικής ενημερότητας ή βεβαίωσης οφειλής.»

    Πηγή: Ν.3614/07, άρθρο 25

  10. litsa avatar
    litsa 17/01/2013 13:34:54

    Xρόνια πολλά Αντώνη.Δεν μίλησα γιά θυσία.

  11. dim avatar
    dim 17/01/2013 14:04:33

    Δε θα τρελαθούμε κιόλας.. Αν κάποιος δεν έχει να πληρώσει, απλά δε θα πληρώσει... Μέσα να τον πας για επώδυνες φορολογήσεις που προέκυψαν αδίκως, με ταυτόχρονη μείωση του εισοδήματος του, δεν τον πας σε καμία περίπτωση... Αν έχει καταθέσεις και πεις ότι θα του τις πάρεις, μπορεί να τις τραβήξει από τη τράπεζα και έτσι και να μην εισπράξεις και να υπάρξει πρόβλημα ρευστότητας στην αγορά... Δήμευση περιουσίας για χρέη που προέκυψαν προς το δημόσιο εν καιρώ κρίσης είναι απαράδεκτο, και θα πέσει όποια κυβέρνηση το εισηγηθεί, άρα τι μένει?

    Ευνοϊκή ρύθμιση, άτοκα, σε μικρές δόσεις και σε πάρα πολλές δόσεις... Να του ζητήσεις 3 ή 5 χή 10 χιλ ευρώ τώρα εν μέσω κρίσης δεν θα τα έχει να σου τα δώσει, το να του πεις θα δίνει 50 ή 100 ευρώ ανά μήνα, για 60 μήνες πχ, είναι και πιο εύκολο για αυτόν, και πιο αποδοτικό για το κράτος, αφού έτσι θα μπαίνουν λεφτά στο ταμείο του…

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ dim 17/01/2013 16:01:37

      Εξαρτάται απο το φορολογικό status του οφειλέτη (ή "οφειλέτη").
      Άν είναι από αυτούς που συσσώρευαν επί δεκαετίες φοροδιαφεύγοντας, θα πρέπει κατά προτίμηση (υπό την απειλή της δήμευσης) να αναγκασθεί να ρευστοποιήσει κινητά ή ακίνητα περιουσιακά στοιχεία.
      Η δήμευση ακινήτων έχει άλλα προβλήματα: Χρειάζεται μετά να κάνει το κράτος πλειοδοτικούς διαγωνισμούς - οπότε θα έχουμε "κοράκια". Αλλά ως αξιόπιστη απειλή είναι αναγκαία.
      Για τους λοιπούς - είναι "μικρά ψάρια" - σωστή η πρότασή σας.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ dim 17/01/2013 16:31:49

      Μα ετσι δεν θα βγαίνουν τα νούμερα Ντιμ,παρόλο που είναι σωστή η πρόταση σου.Οι δανειστές δεν κανουν 60 μήνες υπομονή,κοιτουν το ισοζύγιο.Κάθε τρεις μηνες κρινόμαστε και όσο το υπόλοιπο είναι -μείον,υπάρχει πρόβλημα και απαιτούνται μετρα αμεσα

      • dim avatar
        dim @ Μεγάλες στιγμές 17/01/2013 20:14:36

        Ναι αλλα το θέμα δεν είναι εδω θέμα προθέσεων... Είναι θέμα αντικειμενική πραγματικότητας... Αυτός που δεν έχει, δεν έχει, δε γίνεται να πληρώσει, πως να το κάνουμε... 3000 μαζεμένα δε τα έχει... Αμα του πεις 50 ευρώ το μήνα, θα τα βρει....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ dim 17/01/2013 18:45:54

      Καί οἱ πολλές δόσεις,πάλι δέν εἶναι λύση dim.
      Θά βάλει ἡ ἐφορία γιά ποσό π.χ. 3000 εὐρώ 60 δόσεις γιά φέτος.
      Τοῦ χρόνου πάλι τό ἴδιο,τόν παραπάνω τό ἴδιο.Σέ τρία χρόνια δηλαδή θά φτάσει ὁ φορολογούμενος νά χρωστάει 300 δόσεις..,πού θά φτάσει;
      Ἡ μόνη λύση εἶναι νά ἀλλάξει τό φορολογικό σύστημα καί νά γίνει δικαιότερο.Τόσο μεγάλα ποσά δέν εἶναι δυνατόν νά τά ἀντέξει ὁ κόσμος.

      • dim avatar
        dim @ Κυθήριος 17/01/2013 19:31:32

        Τις επόμενες χρονιές θα υπάρχει η αποκατάσταση μέρους των αδικιών σταδιακά, λόγω του κοινωνικού μερίσματος του 70% του ετήσιου πλεονάσματος... που μπορεί να κατευθυνθεί είτε σε μείωση της φορολογίας είτε σε αύξηση των αποδοχών των χαμηλότερων στρωμάτων που έχουν πληγεί από τα επώδυνα μέτρα...

        Το 70% δεν είναι αμελητέα ποσότητα.... Και μόνο από την εκτέλεση του προϋπολογισμού μπορεί να έχουμε 2 δις πλεόνασμα... Αν επιτευχθεί και πάταξη φοροδιαφυγής της τάξης του 1-2 δις ετησίων, μιλάμε για πάνω από 2 δις ανά έτος σε κοινωνική πολιτική....

        Από το 2013 και μετά η κάθε επόμενη χρονιά θα είναι λιγότερο επώδυνη από τη προηγούμενη, επομένως αν ρυθμιστούν όλα αυτά που έχουν συσσωρευτεί μέχρι και το 2013, δε νομίζω ότι θα προστεθούν κι άλλα μετά... Αρκεί βέβαια και το φορολογικό του Απριλίου να είναι στη σωστή κατεύθυνση, να φέρνει ανάπτυξη και πάταξη της φοροδιαφυγής...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ dim 17/01/2013 19:43:25

          Δέν διαφωνώ,μακάρι νά γίνουν ὅλα αὐτά πού λές,ὅμως δέν φτάνει αὐτό τό πλεόνασμα νά κατευθυνθεῖ μόνο πρός τά ἀδύναμα στρώματα,πού σίγουρα ἔχουν πληγεῖ περισσότερο.Ὅμως καί τά μεσαῖα στρώματα ἔχουν πληγεῖ πολύ καί ἄν δέν ἐλαφρύνουν τά βάρη τους πολύ σύντομα δέν θά ὑπάρξει μεσαία τάξη.Ἤ θά εἶναι οἱ μόνοι πού μονίμως θά χρωστοῦν τά περισσότερα ἀπό ὅλους...

  12. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/01/2013 18:59:50

    πολυ σωστα Κυθηριε, δανεικα επι δανεικων που θα παει;

  13. Zame avatar
    Zame 17/01/2013 19:16:40

    -δεν πληρώνω-
    -δεν έχω να πληρώσω-
    -λυπάμαι, δεν ΜΠΟΡΩ -αλλο- να πληρώσω-
    ...Παρα Πολυ Καλο...εως Κορυφαιο !!!
    & επιδει το έδαφος της χώρας δεν είναι επίπεδο ως ένα ταψί..
    να "ψάξουν το εναπομείναντα λίπος στις χαράδρες"
    και να αφήσουν ήσυχο τον κόσμο γιατί τα εισοδήματα της συντριπτικής πλειοψηφίας δεν είναι ικανά ούτε για την διαβίωση τους .

  14. Mixalis avatar
    Mixalis 17/01/2013 22:28:01

    Καλησπερα...ας μου πει καποιος αυτα δεν τα ξερουν;;; Δεν ξερουν οτι ο κοσμος δεν εχει να πληρωσει;;;; Εμενα μου ηρθε 1500€ η εφορια και εχω βαλει 3 εικοσαρικα ανα μηνα δηλαδη 60€ μεχρι τωρα...ας μου πει καποιος αφου τα ξερουν γιατι τα κανουν;;; Ποιος ειναι ο σκοπος τους;;;; Ευχαριστω