#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2012 07:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ιστορικό μιας προαναγγελθείσης αυτοκτονίας



Ζωή στην επιτάχυνση, θάνατος στη διαπασών. Ο κρότος του πυροβολισμού που έκοψε το νήμα της ζωής του 77χρονου συνταξιούχου φαρμακοποιού συντάραξε το Σύνταγμα, διαπέρασε τους πέτρινους τοίχους και λόγους της Βουλής, απλώθηκε σε όλη την Ελλάδα, έσπασε τα σύνορα της χώρας.

Ο Δημήτρης Χριστούλας αποφάσισε χθες το πρωί να αυτοκτονήσει, στέλνοντας μήνυμα-κραυγή διαμαρτυρίας για την Ελλάδα του Μνημονίου. «Δεν μπορώ να βρω άλλον τρόπο αντίδρασης εκτός από ένα αξιοπρεπές τέλος», γράφει στο συγκλονιστικό ιδιόχειρο σημείωμα που άφησε πίσω του. Βαθιά πολιτικοποιημένος και ευαισθητοποιημένος κοινωνικά, κινούμενος πάντα στον ευρύτερο χώρο της Αριστεράς, θυσιάστηκε για να «ξυπνήσει» τη συνείδηση του πολιτικού κόσμου αλλά και εκείνων που πιστεύουν πως κυβερνούν την Ελλάδα από τις Βρυξέλλες.

Ανθρωπος περήφανος που ζούσε με σύνταξη των 800 ευρώ, την οποία κατάφερε να πάρει μετά από 35 χρόνια δουλειάς, δεν ήθελε να δει ποτέ τον εαυτό του να ψάχνει πάνω από έναν κάδο. Η σκέψη ότι αυτό μπορεί να είναι το επόμενο βήμα για εκείνον του όπλισε χθες το πρωί το χέρι.

Εφυγε από το σπίτι του στους Αμπελοκήπους στις 8, έχοντας στις τσέπες του ένα πιστόλι και ένα χειρόγραφο σημείωμα. Ισως αυτή να ήταν και η πρώτη φορά που έπιανε όπλο στη ζωή του. Πήγε στο παρτέρι της πλατείας Συντάγματος απέναντι από το σταθμό του μετρό και αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι. Οι περαστικοί πρόλαβαν να ακούσουν τις τελευταίες του λέξεις: «Στα παιδιά μας δεν πρέπει να αφήσουμε μία χρεοκοπημένη χώρα».

Πάντοτε προοδευτικός και ιδεολόγος, δεν μπόρεσε ποτέ να συμβιβαστεί με την εικόνα της «χρεοκοπημένης» Ελλάδας. Η οικογένειά του -ήταν διαζευγμένος και έχει μία κόρη- το ήξερε καλά, αλλά ποτέ δεν περίμενε ο άνθρωπός τους να φτάσει στην αυτοκτονία. «Ο πατέρας μου ό,τι είχε να πει το είπε με το σημείωμά του. Δεν είχε προειδοποιήσει και ούτε μας είχε δώσει κάποιο σημάδι», λέει στον «Ε.Τ.» η Ευθυμία Χριστούλα, κόρη του άτυχου συνταξιούχου, η οποία έχει εργαστεί για χρόνια ως δημοσιογράφος.

Ο 77χρονος συνταξιούχος, μέλος του Φαρμακευτικού Συλλόγου από το 1994, διατηρούσε φαρμακείο λίγα στενά μακριά από το σπίτι του στην οδό Λογοθετίδη στους Αμπελοκήπους. Υστερα από 35 χρόνια προσφοράς το πούλησε πριν από λίγα χρόνια σε συνάδελφό του, που όταν έμαθε τι έχει συμβεί βούρκωσε. «Τον είχα σαν πατέρα», ήταν τα μόνα λόγια που μπόρεσε να βγάλει από το στόμα του.

Στη γειτονιά τον ήξεραν όλοι. Ηταν ο μικρόσωμος ηλικιωμένος με τις «φρέσκιες» ιδέες. Τον τελευταίο καιρό είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα υγείας.

Τα βράδια έβγαινε για περπάτημα στους δρόμους γύρω από την πλατεία Πανόρμου -αθλητικό τύπο τον χαρακτήρισαν κάποιοι- και συχνά έπιανε την κουβέντα με φίλους του που σύχναζαν στο πρακτορείο ΠΡΟ-ΠΟ της γειτονιάς. «Βγείτε στους δρόμους. Αύριο έχει διαδήλωση στο Σύνταγμα», συνήθιζε να τους λέει.

Κανείς, όμως, δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι η πλατεία-σύμβολο για αυτόν θα γίνει τόπος προσκυνήματος στη μνήμη του. Εκατοντάδες πολίτες άφησαν χθες ένα λουλούδι και άναψαν ένα κερί κάτω από το δέντρο που βάφτηκε με αίμα. Ακόμα και μικρά παιδιά κολλούσαν στον κορμό του σημειώματα. «Κυβέρνηση ηθικών αυτουργών», γράφει ένα από αυτά, που αφιερώνεται σε όσους αντιστέκονται στους δρόμους.

Ενας από αυτούς ήταν και ο 77χρονος φαρμακοποιός. Στο μπαλκόνι του σπιτιού του ένα κίτρινο πλακάτ του κινήματος «Δεν πληρώνω» έχει μείνει να θυμίζει κάτι από το αγωνιστικό του πνεύμα.

Αν η ζωή του ήταν τραγούδι, θα του ταίριαζαν οι στίχοι που τραγούδησε η Χαρούλα Αλεξίου: «Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο, και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει». Στον Δημήτρη Χριστούλα συνέβησαν και τα δύο.

Αλέξανδρος Καλαφάτης στον "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CORMORAN avatar
    CORMORAN 05/04/2012 08:09:58

    ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!
    Αιωνια του η μνημη....

  2. ανιστόρητος avatar
    ανιστόρητος 05/04/2012 08:35:07

    του συριζα ήταν δηλαδή;

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/04/2012 09:19:06

    Καλημέρα,

    Αιωνία του η μνήμη!

    Νομίζω πάντως ότι παρά τις τεράστιες και πολλές φορές ανυπέρβλητες, δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε,

    καλό είναι να διαλέξουμε το δρόμο της ζωής.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σπύρος 05/04/2012 10:09:00

      Αυτό έγραψα και εγώ σε άλλη ανάρτηση, με σεβασμό στη μνήμη του, αλλά και με σεβασμό στην αλήθεια. Και με λοιδώρησαν. Γνωρίζω γονείς με παιδιά με ειδικές ανάγκες και με μεγάλα οικονομικά προβλήματα, το παλεύουν. Έχω φίλο παραπληγικό από 12 χρονών, μετά από σοβαρό ατύχημα που τον έριξε σε κώμα για 6 μήνες, με σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα, από πάμπτωχη οικογένεια. Το παιδί αυτό έχει διαρκώς ένα χαμόγελο στο στόμα του και δοξάζει τον Θεό. Τον βλέπω και παίρνω αισιοδοξία και με κάνει να ντρέπομαι που είμαι υγιής και δεν δοξάζω τον Θεό. Ξέρω κοπέλλες εγκύους που απολύθηκαν από τη δουλειά τους όταν έμαθαν ότι είναι έγκυοι (εντελώς "συμπτωματικά"....). Και το παλεύουν.
      Υπάρχουν άνθρωποι που με 800 ευρώ προσπαθούν να ζήσουν, με χίλιες στερήσεις, αλλά το παλεύουν.
      Ποιό είναι το μήνυμα της αυτοκτονίας του κ. Δημήτρη; Μας περικόπτουν τη σύνταξη και αυτοκτονούμε; Μήπως τελικά βρίσκεται μπόλικος υλισμός πίσω από αυτό; Μήπως τελικά οι υπερβολικοί "αγώνες" για τα υλικά μας αγαθά και τις απολαβές μας οδηγούν στον μηδενισμό; Κυριολεκτικά, λυπούμαι τον άνθρωπο, είναι απόλυτα τραγικό πρόσωπο. Δεν είναι όμως πρότυπο! Δεν είναι αυτή η εικόνα της Ελλάδας!

      • juliet avatar
        juliet @ ΒΙΣ 05/04/2012 10:20:41

        Το έχω ξαναγράψει.
        ''Είναι αλήθεια πως χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσεις .Περισσότερο ωστόσο χρειάζεται για να αντέξεις τα βασανιστήρια''.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 05/04/2012 17:23:07

        Με τη λογική αυτή, ούτε ο Κώστας Γεωργάκης ήταν πρότυπο. Ένας... ηλίθιος ήταν, όπως θα έλεγε κατ' αναλογίαν και η Μαργκότ Χόνεκερ...

  4. silence.t avatar
    silence.t 05/04/2012 10:34:31

    Τα έχεις μπερδέψει .
    Στο σημείωμα γράφει ότι δεν θέλω να βρεθώ πάνω απο ένα κάδο για να βρώ τροφή , δεν γράφει δεν μπορώ να ζήσω χωρίς Mercedes και σπίτι με πισίνα , για ποιόν ακριβώς υλισμό μιλάς !
    Επίσης θα συμφωνήσω ότι οι άνθρωποι που έχουν προβλήματα σοβαρά , οικονομικά , προσωπικά , υγείας και αγωνίζονται με χαμόγελο είναι παραδείγματα προς μίμηση , ωστόσο ο άνθρωπος αυτός αυτοκτόνησε (δεν το επικροτώ βέβαια) για λόγους αξιοπρέπειας και αρχών , δύο λέξεις που για τον μέσο Έλληνα είναι άγνωστες .

  5. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 05/04/2012 10:39:31

    Νομιζω οτι βλεπουμε λιγο στρεβλα το θεμα και αναφερομαι στον Θειο...
    προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο ηλικιωμενος συνανθρωπος μας δεν αυτοκτονησε τοσο για τα δικα του προβληματα (πιθανον δεν ηταν και τοσο σοβαρα για να τον οδηγησουν στο απονενεοημενο διαβημα).. ηταν μια επιθεση αυτοκτονιας εναντιον στην βραχεια μνημη μας.. μια τραγικη υπενθυμιση οτι ειμαστε Ελληνες και πρεπει να παρουμε την κατασταση στα χερια μας.. δεν ηταν ουτε καν αυτοκτονια.. ενα σαλπισμα για αγωνα ηταν να ανατρεψουμε την φαυλοτητα που μας εφερε εδω... μερικες φορες ορισμενοι ανθρωποι προσφερουν περισσοτερα με το θανατο τους παρα με τη ζωη τους...

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Σικελιανος 05/04/2012 10:41:13

      Συγγνωμη..στον αγαπητο μου ΒΙΣ απευθυνομουν που παντα συμφωνω μαζι του..αλλα σημερα εχω μια διαφορετικη προσεγγιση του θεματος..

    • juliet avatar
      juliet @ Σικελιανος 05/04/2012 10:56:12

      Σικελιανό,
      καλημέρα,είπες ότι ορισμένοι ανθρωποι με το θάνατο προσφέρουν περισσότερα παρά με τη ζωή τους....μην είσαι σίγουρος .Πολλές φορές στη ζωή μου αγωνίστηκα ,έφτασα στη '' άκρη'' γιατί πληγώθηκα από αχαριστία ,απο πόλεμο λάσπης πισώπλατης ,από προδοσία ανθρώπων που αφού έκαναν τη δουλειά τους πολλές φορές με κατηγόρησαν ,για να καλυφτούν οι ίδιοι.Προσπάθησα να βάλω το μαχαίρι στο κόκκαλο και κάποια στιγμή φοβήθηκα για τη ζωή μου ,αν δεν είχα τα παιδιά μικρά τότε ,δεν θα υπολόγιζα τίποτε .Κάτι με κράταγε..
      Νομίζετε ,ότι είναι εύκολα;οχι .Αν ακούσεις τις δηλώσεις των πασοκων θα νοίωσεις την ανάγκη να βγεις στο ''κλαρί''.
      Δεν έκανε τίποτε ....σε λίγες μέρες κάποιος άλλος θα κανει το ίδιο ,η ζωή θα συνεχίζετε ...αν δεν πάρουμε την τύχη μας στα χέριά μας ,αν δεν στηθούν δικαστήρια και δεν αποδοθεί ΤΙΜΩΡΙΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ,το αίμα θα χάνεται άδικα .

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 05/04/2012 11:04:22

        Σικελιανό,
        μπες στο ''συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στη Πλατεία Συντάγματος ''και διάβασε ένα κείμενο του Ιαπετού και μετά σκέψου ......τον εξευτελισμό για την επιβίωση του αθώου και πες μου τι πονά περισσότερο!Η ζωή μας ΕΙΝΑΙ ΦΡΙΚΤΗ .

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ juliet 05/04/2012 11:31:28

          Εξαιρετικο κειμενο..μολις το διαβασα...
          δεν αντιλεγω πολλες φορες η επιλογη του να ζησεις και να τα καταφερεις να επιβιωσεις με οποιδηποτε τροπο ειναι πολλες φορες πιο ηρωικη και πιο ουσιαστικη απο μια αυτοκτονια..
          ομως στην περιπτωση του χθεσινου αυτοχειρα διαφωνω οτι πηρε την αποφαση λογω προσωπικων οικονομικων προβληματων... πιστευω οτι ειχε αλλο στοχο..ηθελε με τον τραγικο του θανατο να μας κινητοποιησει απο το ληθαργο στον οποιο βρισκομαστε.. και απο αυτην την αποψη καταφερε πολυ περισσοτερα...απο αυτα που θα πετυχαινε ισως αν ζουσε...
          δεν ηταν αυτοκτονια λογω εξαθλιωσης.. το πιθανοτερο ειναι ο ιδιος να ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα απο πολλους συμπατριωτες μας..ηταν ομως μια πραξη βαθεια πολιτικη, αφυπνιστικη και τελικα μια πραξη ζωης...
          ο θανατος του θελησε να δωσει ζωη στα πεθαμενα μας αγωνιστικα αντανακλαστικα.. δεν ξερω αν το πετυχε..το σιγουρο ειναι ανακινησε λιγο τα λιμναζοντα νερα...

          • franc avatar
            franc @ Σικελιανος 05/04/2012 12:20:36

            Aγαπητέ Σικελιανέ ,
            Τα είπες όλα. ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!!! Ομως δυστυχώς λίγοι την καταλαβαίνουν...

          • Σπύρος avatar
            Σπύρος @ Σικελιανος 05/04/2012 13:00:30

            Προς "Σικελιανο",
            Συμφωνώ με την ανάλυση των αιτίων. Θεωρώ και εγώ ότι πιθανόν να είναι έτσι.

            Αρνούμαι όμως να υμνήσω την ζωή δια του θανάτου.
            Ζω!
            Αγωνίζομαι για μια αξιοπρεπή ζωή, δική μου, της οικογενείας μου και του κοινωνικού συνόλου.
            Απολαμβάνω τις χαρές και βιώνω τη θλίψη της ζωής μου.
            Ζω!

  6. RIFIFI avatar
    RIFIFI 05/04/2012 11:30:20

    Η σφαιρα δεν ειχε τη σωστη τροχιά......Καταλαβαινετε νομιζω

  7. ανιστόρητος avatar