#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2010 22:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το... θωρηκτό «Πάγκαλος» βγήκε πάλι παγανιά κι όποιον πάρει ο χάρος



Αυτή είναι η έκφραση που χρησιμοποιούν εχθροί και φίλοι του Θ. Πάγκαλου, του ανθρώπου που ο πρωθυπουργός του εμπιστεύτηκε τη θέση του αντιπροέδρου. Οι νέες επιθέσεις κατά της Αριστεράς μόνο θλίψη προκαλούν, όχι τόσο για τον ίδιο τον κ. Πάγκαλο, αλλά για το κόμμα που τον φιλοξενεί και του εμπιστεύεται τόσο υψηλές θέσεις.

«Το μεν ΚΚΕ έχει γυρίσει στον Στάλιν, ο δε Συνασπισμός με τον Τσίπρα έχει ταυτιστεί σε πάρα πολλά θέματα με το ΚΚΕ». Και συνεχίζει το απίστευτο παραλήρημά του: «Με μεγάλη οργή θεωρώ ότι συνθήματα και ιδέες που ορισμένοι ασπάζονται κατέληξαν στο θάνατο τριών αθώων ανθρώπων. Δεν τα έκαψε ο Καρατζαφέρης τα γραφεία της Marfin, ούτε η αστυνομία».

Άρα, τα έκαψαν το ΚΚΕ και ο Τσίπρας και αυτοί “δολοφόνησαν” τους άτυχους υπαλλήλους, σύμφωνα με τη λογική του κ. Πάγκαλου.

Είναι γνωστό ότι Πάγκαλος και Αριστερά έχουν σχέση μίσους εδώ και πολλά χρόνια. Ειδικά με το ΚΚΕ και την Αλέκα Παπαρήγα, ο κ. Αντιπρόεδρος δε φείδεται χαρακτηρισμών, ακόμη κι όταν δεν έχει αποδείξεις, για να στηρίξει τα λεγόμενά του. Και φυσικά δεν είναι καθόλου ανόητος ο κ. Πάγκαλος όταν εξαπολύει επιθέσεις κατά των κομμάτων της Αριστεράς. Έχει στόχο, κι αυτός δεν είναι άλλος από τη δεξαμενή ψήφων των δύο κομμάτων. Ούτε είναι τυχαίο ότι η συνέντευξη που έδωσε έρχεται σε συνέχεια της επίθεσης του Γ. Παπανδρέου από το βήμα της Βουλής κατά του ΚΚΕ.

Βλέποντας η κυβέρνηση ότι τα αντιλαϊκά μέτρα που παίρνει στρέφουν το σύνολο της κοινωνίας εναντίον της επιχειρεί να διεμβολίσει τον αριστερό χώρο από τον οποίο έχει απώλειες. Ακόμη και η ίδρυση κόμματος από τον Φ. Κουβέλη και τους υπόλοιπους Ανανεωτικούς είναι θέμα που προκαλεί πίεση στα αριστερά του ΠΑΣΟΚ. Επομένως, η πλέον πρόσφορη άμυνα είναι η γνωστή. Το... θωρηκτό Πάγκαλος βγήκε και πάλι παγανιά κι όποιον πάρει ο χάρος.

Ξεχνώντας φυσικά τις πολιτικές του καταβολές ο κ. Πάγκαλος, μέλος του ΚΚΕ μέχρι το 1968, χαρακτηρίζει περιθωριακούς του αριστερούς, και αναδεικνύεται ο ίδιος τιμητής των πάντων. Ο άνθρωπος που μόλις είδε ότι το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα έχει ρεύμα αποφάσισε να το “στηρίξει”. Πήρε υψηλές θέσεις σε όλες τις κυβερνήσεις και αναδείχθηκε ιδιαίτερα... ευλύγιστος παρά τον σωματικό του όγκο.

Βεβαίως και δεν απέφυγε τις γκάφες όπως εκείνη η μνημειώδης όταν χαρακτήρισε γίγαντες με μυαλό νάνου τους Γερμανούς και μετά έτρεχε να τα μαζέψει.

Στην ιστορία, όμως, θα μείνει ως ο υπουργός Εξωτερικών που παρέδωσε τον Οτσαλάν στους Τούρκους.

Σήμερα, λοιπόν, από τη θέση του αντιπροέδρου, αναλαμβάνει τις “βρόμικες” δουλειές του κ. Παπανδρέου, δηλαδή τις επιθέσεις κατά όσων μπαίνουν στη μύτη της κυβέρνησης. Παράλληλα, βέβαια, βρίσκει λίγο χρόνο να “εκπαιδεύσει” τη σύζυγό του Χριστίνα η οποία ετοιμάζεται να κατέβει στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές διεκδικώντας τη θέση της δημάρχου.

Πήγε μάλιστα να λάβει την ευχή του Αρχιεπισκόπου διότι πολιτικός χωρίς τη συμπαράσταση του... Αγίου Πνεύματος δε νοείται. Ο κ. Πάγκαλος της μαθαίνει όλα τα κόλπα της πολιτικής και τις κακοτοπιές που πρέπει να αποφεύγει. Το πολιτικό του... βάρος θα παίξει σίγουρα ρόλο στην προώθηση της αγαπητής συζύγου του στον πολιτικό στίβο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 27/06/2010 22:19:30

    ΝΑ ΘΕΣΠΙΣΤΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΨΥΧΟΜΕΤΡΙΚΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΑΜΦΩ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Η ΑΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΧΡΗΖΕΙ ΓΕΡΟΝΤΟΛΟΓΟΥ - ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ.

    ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΔΕΝ ΟΞΥΓΟΝΩΝΕΤΑΙ.

    ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΠΟΙΟΙ ΕΚΑΨΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΑΕΙ?

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ anonymous 28/06/2010 09:15:42

      Αυτοί που κλείνουν τα λιμάνια και σπάνε, καίνε, προσπαθούν να περάσουν στο τύπο οτι βλακεία νομίζουν οτι εξυπηρετεί συμφέροντα, τι τεστ πρέπει να κάνουν?
      Εκτός αν όντως κάνουν τεστ οχι ψυχομετρικά βέβαια αλλά απο αυτά που χρειάζεται για να γίνεται το ανάλογο evaluation απο τις ανάλογες "υπηρεσίες" ή οργανώσεις.
      Εϊναι προφανές οτι κάποιοι τα τσούγκρισαν στη κυβέρνηση με κάποιους απο αυτούς, για να βγαίνει και να αρχίζει τα δικά του ο Πάγκαλος.
      Μήπως μπορεί κανείς απο την αριστερά να μας τι ακριβώς εννοεί και για ποιούς ακριβώς μιλάει ο Πάγκαλος που ο "εγκεφαλος του δεν ογυγονώνεται κι ανεβαίνει το ζάχαρο"?
      Τι μας λες μωρέ...

      • cornelsen avatar
        cornelsen @ καπελωμα τζι αρ 28/06/2010 09:27:43

        Οι ταξικοί αγώνες πρέπει να... ζητούν άδεια από τις κυβερνήσεις και τα δικαστήρια! Δεν το γνώριζαν ούτε οι Γάλλοι το 1789 ούτε οι Ρώσοι το 1917. Ούτε οι εξεγέρσεις και οι επαναστάσεις σε όλο το διάβα τής Ιστορίας.

  2. anonymous avatar
    anonymous 27/06/2010 22:23:26

    Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΑΕΡΑΣ;

    Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΤΥΛΙΞΤΕ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΟΝΙ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ;

    ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ

  3. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 27/06/2010 22:25:42

    πάντα όποτε βλέπω τον άνθρωπο μούρχονται στο μυαλό 5 ερωτήσεις :
    1. πόση πίεση έχει;
    2. πόση χοληστερίνη έχει;
    3. πόσο ζάχαρο έχει;
    4. πόσο φαγητό τρώει;
    5. την τελευταία δεν την γράφω για να μην με κόψει ο factorx

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αναγνώστρια 27/06/2010 23:20:42

      5. Πόσο CO2 εκπέμπει, και πως αυτό επηρεάζει το ΥΠΕΚΑ, χαχαχαάαα!

      • Ecologist avatar
        Ecologist @ archaeopteryx 28/06/2010 00:30:52

        Αρχαίε, πάντα σωστός...

        ο όρος στα αγγλικά είναι ecological footprint

        http://en.wikipedia.org/wiki/Ecological_footprint

    • aengus avatar
      aengus @ αναγνώστρια 28/06/2010 10:04:49

      Μήπως το παρατσούζει κιόλας; :)

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 27/06/2010 22:28:15

    και κυρίως τι επάγγελμα έχει ο κ. Πάγκαλος τα τελευταία 40 χρόνια;

    • Greco avatar
      Greco @ zap-zap 27/06/2010 23:20:15

      βουλευτης
      το καλυτερο...:D

      γιαν τη προσφορα του στην πατριδα,επι σχεδον μισο αιωνα,θα πρεπει οι νεοι της ελλαδος να του στησουν αγαλμα,τι αγαλμα λεω? πυραμιδα...

  5. τασούλης avatar
    τασούλης 27/06/2010 22:32:47

    «(...) Συνομιλία με Κιθουρίμα (σσ: Κενυάτης αξιωματούχος), περίεργο τηλεφώνημα Αμερικανού και αναχώρηση δυο επισκεπτών αναφέρονται αμέσως σε κ. Παπαϊωάννου (σσ: διευθυντής διπλωματικού γραφείου υπουργού Θ. Πάγκαλου), οποίος λέγει ότι θα τα μεταφέρει σε "μεγάλο τραγουδιστή", δηλαδή κ. υπουργό (σσ: Θ. Πάγκαλο), και αναλαμβάνει υποχρέωση "να μας τραγουδήσει, αφού ακούσει τραγούδι μεγάλου τραγουδιστή" (...).

    *

    Περί ώρα 14.00, κ. Παπαϊωάννου επικοινωνεί με πρεσβεία και εντέλλει υπογράφοντα μεταφέρει με "δεσποινίδα Κατεχάκη", δηλαδή κ. Καλεντερίδη, σε Οτσαλάν ότι πρέπει ταχύτερο δυνατόν απομακρυνθεί από "εθνικά χρώματα". Σε ερώτησή μου "και να πάει πού;", κ. Παπαϊωάννου απαντά ως εξής:

    "Μεγάλος τραγουδιστής έχει εκνευριστεί. Κάναμε μια εξυπηρέτηση. Μην μας τη βγάζουν από τη μύτη. Να πάει σαφάρι. Να πάει όπου θέλει. Μακριά από εθνικά χρώματα" (...).

    *

    Περί 10.00, κ. Καλεντερίδης επικοινωνεί με αρχηγό του. Τελευταίος μόλις έχει πληροφορηθεί τα περί αιτήσεως ασύλου (σσ: από τον Οτσαλάν) και εξαγριωμένος απαντά ως εξής:

    "Να του πεις ότι είναι ηλίθιος. Διέπραξε αθλιότητα. Αυτό που έκανε δεν είναι τίποτα. Δεν ισχύει. Να του πεις να τσακιστεί να φύγει γρήγορα και να πάει όπου θέλει. Εμείς δεν του τάξαμε τίποτα. Πέτα τον έξω, ρε Σάββα, να τελειώνομε. Σε παρακαλώ, παιδί μου" (...).

    *

    Μετ' ολίγον, κος Διακοφωτάκης απαντά σε τηλέφωνο, σε οποίο "κάποιος ονόματι Μιχάλης" ζητά κ. Καλεντερίδη.

    Κος Καλεντερίδης προσέρχεται και σε ανοιχτή ακρόαση λέγονται εξής:

    "Σάββα άκουσέ με, είμαι ο Τζοβάρας, είναι εδώ τρεις υπουργοί και ο αρχηγός, κρέμονται τρεις υπουργοί από σένα, το καταλαβαίνεις; Να πας αμέσως και να τον πετάξεις έξω με τη βία" (...).

    *

    Τζοβάρας συνεχίζει:

    "Σε παρακαλώ Σάββα, πέτα τα έξω τα μ....πανα να τελειώνουμε. Μπορείς να το κάνεις. Πρόσεξε γιατί αν δεν το κάνεις, όταν έρθεις πίσω θα σε αποστρατεύσουν. Μπορείς να το κάνεις. Είναι τρεις υπουργοί εδώ" (...).

    Λίγο αργότερα, μας τηλεφωνεί κ. Παπαϊωάννου και ζητά να "ερευνήσωμε αγορά" ώστε εξευρεθούν ντόπιοι "φουσκωτοί", δηλαδή, μπράβοι, οποίοι αναλάβουν επιχείρηση βίαιης αποχωρήσεως Οτσαλάν και συνοδών του από κατοικία (...).

    Υστερα, δεχτήκαμε τηλεφωνήματα από κ. Παπαϊωάννου και ΕΥΠ και μας έγινε γνωστό ότι Αθήνα αποφάσισε εδώ έλευση τεσσάρων "φουσκωτών", οποίοι αναλάβουν επιχείρηση βίαιης απομακρύνσεως (...)».

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ τασούλης 27/06/2010 22:41:08

      Και να σκεφτείς ότι στο βιβλίο του ο Σ. Καλεντερίδης δεν μπόρεσε να γράψει για όλες εκείνες τις αθλιότητες του επίσημου "Ελληνικού κράτους" για να προστατεύσει τη δύστυχη πατρίδα (πάνω στην οποία ασελγεί το άθλιο κράτος)...

  6. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 27/06/2010 22:41:13

    "....Έχει στόχο, κι αυτός δεν είναι άλλος από τη δεξαμενή ψήφων των δύο κομμάτων...." Στόχο τη δεξαμενή των δύο κομμάτων θα είχε αν πήγαινε "γλείφοντας" όπως πήγαινε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ. Η δεξαμενή που στοχεύει η τακτική των επιθέσεων στην Αριστερά (κατ΄ εμέ δικαιολογημένων) βρίσκεται είτε δεξιότερα του ΠΑΣΟΚ (ακόμα και σε αυτόν του αποενοχοποιημένου ΛΑΟΣ) είτε στον χώρο της "αδιευκρίνιστης ψήφου" στην οποία φιλοδοξεί (η τακτική του ΠΑΣΟΚ) να κλείσει αριστερές διεξόδους.

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 27/06/2010 22:46:02

    Αυτό είναι από τα... άγραφα της πολιτικής. Αντί να απαντήσει ο Πάγκαλος στα όσα γράφονται για τη συζυγό του και την κάθοδό της ως υποψηφίας δημάρχου στη Σαρωνίδα, απάντησε η γυναίκα του λέγοντας ότι είναι αυτόφωτη και δεν χρειάζεται υποστηρικτές καθώς προέρχεται από την περιοχή και η οικογένεια της έχει συμβάλλει στην οικιστική και περιβαλλοντική ανάπτυξη της Σαρωνίδας.

    Όντως η συμβολή της οικογένειας του μεγαλοεργολάβου Χριστοφάκη, είναι πολύ μεγάλη κι αυτό φαίνεται από μια βόλτα που κάνει κανείς ανάμεσα στα αυθαίρετα της Σαρωνίδας, από την πάνω κι από την κάτω μεριά του δρόμου.

    Ορισμένα έχουν μπει στη θάλασσα κι άλλα έχουν χτιστεί στη βουνοκορφή.

    Κι ο Πάγκαλος απολαμβάνει τα μπάνια του στο πολυτελές resort που ανακαίνισε πρόσφατα ο πεθέρος του... Αμ γι ΄ αυτό δεν πειράζει κανείς τον Σηφουνάκη....(λέμε τώρα...).

    http://bit.ly/9CjRna

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 27/06/2010 22:53:27

    λεει και αλλα ο ακατανομαστος παγκακος, ετσι τον λεω εγω

    Καθημερινη σελιδα 30
    διαβαστε την ιστοσελιδα-εντυπη εκδοση- κατω δεξια

    Μας θεωρει ολους κλεφτες.
    Αλλα καλα να παθουμε με οσα εχει κανει εινα αντιπροεδρος του ΓΑΠ

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/06/2010 23:08:16

    Ο Πάγκαλος δεν είναι θωρηκτό είναι κινούμενος βόθρος.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Προφήτης 27/06/2010 23:15:14

      Κλασομπανιέρες του λέγαμε στο σχολείο
      χαχα

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/06/2010 23:41:45

    Ένας δημόσιος υπαλληλος που κάνει τον σπουδαίο.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Orestios 28/06/2010 02:51:34

      «Είμαι συνταξιούχος δικηγόρος. Εδώ και 15 ημέρες πήρα την πρώτη μου σύνταξη». «Μειωμένη;». «Μειωμένη, γιατί δεν είχα ασκήσει ποτέ επάγγελμα. Αλλά έχω ένα επάγγελμα το οποίο αν είχα ασκήσει, θα είχα άλλου είδους εισοδήματα και ευκαιρίες».

      http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100026_27/06/2010_405906


      Το λέει και δεν ντρέπεται!

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ Orestios 28/06/2010 09:25:59

      προσωπικά καιρό τώρα πολλά σχόλια μου θυμίζουν πολλούς που βγαίνουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα για το χάος όλων αυτών των δεκαετιών ίσως για να προλάβουν τη καταιγίδα που έρχεται.
      Ποιός νοιώθει το βαρομετρικό χαμηλό που πλησιάζει απειλητικά?

  11. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 27/06/2010 23:48:09

    h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=32480&catid=13
    Μολις διαβασα αυτο...Ριξτε μια ματια και εσεις
    Τοσα τους λοιπουν η για τοσο πλουσιους μας περνουν;

    Τα χρονια που σπουδασαμε τα χρυσοπληρωσαμε!!! θα τα πληρωσουμε παλι;
    Σοσιαλισμος η βαρβαροτητα;
    φοβαμαι μην παρεκτραπω και σταματω εδω

  12. Orestios avatar
    Orestios 28/06/2010 00:18:21

    Ο φίλος μας το κήτος.

  13. xrayman avatar
    xrayman 28/06/2010 00:25:36

    Η λιπώδης εκφύλιση του εγκεφάλου αυτού του κυρίου είναι προφανής εδώ και πολλά χρόνια. Το γιατί κάποιοι μεσοεπικοινωνιακοί παπαγάλοι τον θεωρούν μαγάλο και σοφό είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα. Έχασε από έναν κύριο τίποτα, έγλυψε εκεί που έφτυνε, από δελφίνος του Αντρέα έγινε μπάτλερ της ομάδας των τεσσάρων, από υβριστής του Γιωργάκη έγινε ορντινάντσα του και του έμεινε το ΚΚΕ για να δικαιολογεί την πολιτική του ύπαρξη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ xrayman 28/06/2010 00:34:26

      Τί καλύτερο μπορεί να κάνει ένα κήτος δηλαδή?

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/06/2010 00:38:01

    Δεν είναι άστοχα αυτά που λέει για ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Το ότι έχει σκοπιμότητες, είναι άλλο ζήτημα. Μέχρι πρότινος το ΠΑΣΟΚ έγλειφε την Αριστερά για ψήφους και της έκλεβε το λεξιλόγιο. Τώρα εκσυγχρονίστηκε και δεν την έχει μάλλον ανάγκη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΙΣ 28/06/2010 00:41:14

      Στηρίζει όμως το δεκανίκι-κόμμα του Κουβέλη.

  15. δημητρης avatar
    δημητρης 28/06/2010 08:58:24

    ΤΟ ΚΚΕ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ δημητρης 28/06/2010 09:27:51

      τι να ψάξει και τι αν αφήσει το ΚΚΕ..
      δε βαριέσαι αδελφέ.
      μεταξύ κατεργαρέων συνεννόηση..

  16. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 28/06/2010 09:45:11

    Τώρα αν πει η Παπαρήγα στον Πάγκαλο "εμένα τα παιδιά μου δεν μου τα βαφτίζει ο Κόκκαλης" θα έχει άδικο;

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Giorgos_T 28/06/2010 09:53:24

      Ή θα είναι πολιτικά "πλάγια" (μη ορθή εννοώ) και η γλώσσα της ξύλινη και ξεπερασμένη διότι ο Ρίζος δεν βγαίνει ιλουστρασιόν και με ένθετα για κήπους, ταξίδια και μακαρονάδες ;

      • aengus avatar
        aengus @ Giorgos_T 28/06/2010 10:02:38

        Σωστός!
        Αλλά η Παπαρήγα φωνάζει από την εποχή του Συμφώνου / Πρωτοκόλλου της Μαδρίτης .για το ρόλο του Μεγάλου Τραγουδιστή (ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ)… Την άκουσε κανείς;

  17. Dimi avatar
    Dimi 28/06/2010 11:02:38

    Αν δεν υπήρχε η 16ετής (και συνεχιζόμενη) εκκρεμοδικία μου με το Δημόσιο, που επιχειρεί να υφαρπάξει «αβρόχοις ποσί» την κατά Πλήρη Κυριότητά μου βάσει Τίτλων Κυριότητος 3 (τριών) Υποθηκοφυλακείων κληρονομιαία περιουσία (αγροί) του Πατέρα μου - θα ήμουν η Πρώτη, που θα υπέβαλα αγωγή γιά εξύβριση κατά του.. σώγραμπου.

    Του οποίου, η νέα (κι αυτή ωραία!), κι εξαιρετικά ανήσυχη σύζυγός του Χριστίνα Χριστοφάκη, αποφάσισε λέει, να κατέβει κι αυτή στη.. Πολιτική, για νά μη μείνει απλά, η σύζυγος του Ελευσίνιου προδότη των Ιμίων, και όχι μόνο.

    Με κατάπληξη μάθαμε λοιπόν, ότι η εν λόγω φιλόδοξη κυρία, θα είναι Δήμαρχος του «Κακηκράτη τους», στον Αμύθητου Πλούτου!!! (Νεοσύστατο) Δήμο Σαρωνικού, ο οποίος θα περιλαμβάνει:

    1- Τα Καλύβια
    2- Tην Παραλία Καλυβίων
    3- Tην Ανάβυσσο
    4- Την Σαρωνίδα
    5- Το Λαγονήσι (Attica Riviera)
    6- Την Παλαιά Φωκαία (Λαυρεωτικής!)
    7- Τον Κουβαρά (Λαυρεωτικής!)

    Δηλαδή, εδώ μιλάμε, γιά "Πέραν Του Μισού Δυτικού Παραλιακού Μετώπου Φιλέττων Γης και Κατοικιών», του Νομού Αττικής!!!

    Να ληφθεί επίσης σοβαρά υπόψη το γεγονός ότι, η εν λόγω Νευραλγική Περιοχή, είναι Εξαιρετικού Οικονομικού Ενδιαφέροντος (βλέπε Ερντογάν), Καί, γιά τις - βάσει «αισιόδοξων» Πράσινων Σχεδιασμών – Μελλοντικές Πολιτικές Εξελίξεις, όταν οι «Πράσινοι Βουλευτές» θ’αναδεικνύονται Με Λίστες!! Και, σε Μονοεδρικές Περιφέρειες!!...

    Ερχεται λοιπόν τώρα ο (λεκτικά πάντα) εκρηκτικός και αποκρουστικός Πάγκαλος (που είναι του το κάλλος??) Και, αντιπρόεδρος της κυβερνητικής ακυβερνησίας:

    Οχι μόνο να επιτρέπει στη φιλόδοξη σύζυγό του να κάνει Και αυτή, πολιτική καρριέρα, στου κασίδη (της Ελλάδας) το κεφάλι.

    Οχι μόνον να επιτίθεται στους πολιτικούς επικριτές του γιά «Οικογενειοκρατία»: “Η Χριστίνα έχει το όνομά της και ό,τι κάνει θα το κάνει με αυτό και όχι ως σύζυγός μου.»!!

    Αλλά, Και, μονίμως να καθυβρίζει και να προσβάλλει τους Ελληνες Φορολογούμενους, οι οποίοι του πληρώνουμε 16 (Δέκα Εξι) παχυλούς μισθούς ετησίως, γιά να μάς κάνει «comme il faut" μαθήματα Πολιτικής Ανδρείας και Ηθικής.

    Η ιστορία, ΔΕΝ φαίνεται να κοπάζει με όλους αυτούς τους εραστές ga-ga της πράσινης μούχλας.

    Γι’αυτό, αυτή τη φορά, οι εξαγριωμένοι κάτοικοι των εν λόγω Περιοχών, «περιμένουν στη γωνία» και τον υπερφίαλο πολιτικό ανάξιο και την υπέρμετρων φιλοδοξιών, femme fatale σύζυγό του!..

    • aengus avatar
      aengus @ Dimi 28/06/2010 12:03:43

      Και λίγα λες…

      • Dimi avatar
        Dimi @ aengus 28/06/2010 14:42:15

        @ aengus

        Πρόκειται γιά σκάνδαλο μεγατόνων. Ας το προσέξουν οι νομικοί.. Οτι λέω, είναι ένα ισχνό περίγραμμα μιάς τραγικής πραγματικότητας την οποία απεργάζονται συστηματικά, μακροπρόθεσμα και πολύ προσεκτικά. Μιά πραγματικότητα, την οποία βιώνω μέχρι μυελού οστέων (αλλά ανθίσταμαι σθεναρά!), επί 16+ χρόνια.

        Οι κάτοικοι των περιοχών είναι ανάστατοι, έξαλλοι και αποφασμένοι «να γυρίσουν τη γη ανάποδα», με τη κυριολεκτική έννοια της ανατροπής.

        Δώστε σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης τις λέξεις κλειδιά: ΑΤTICA RIVIERA OF GREECE γιά να υπολογήσετε (κατά προσέγγιση), τον αμύθητο πλούτο σε Φιλέττα Θάλασσας, Γής και Κτισμάτων, τα οποία περιλαμβάνει ο (Νεοσύστατος) Δήμος Σαρωνικού, του Κακηκράτη τους. Υπό την Δημαρχία, θυμίζω, της υπέρμετρα φιλόδοξης Χριστίνας Χριστοφάκη, συζύγου του Θεόδωρου Πάγκαλου, αντιπρόεδρου της κυβερνητικής ακυβερνησίας.

        Και είναι αυτή, μία κυριολεκτικά Aδιανόητη Προσφορά Οικονομικού Ενδιαφέροντος σε «Γη και Υδωρ (Σαρωνικός)», γιά τον σελτζουκο-πορθητή σουλτάνο Ερντογάν. Γιά να κλείσει τη θανάσιμη ΝεοΟθωμανο-τανάλια Νταβούτογλου, περί την Αττική.. Και δεν έχουμε ακούσει και μάθει τίποτε ακόμα, γιά τα 22 μνημόνια/κουρελόχαρτα που συνεπέγραψε ο Bilderberg με τον κυνηγό κεφαλών Ερντογάν, ερήμην των Ελλήνων.

        ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:
        Jeffrey Mineiko is the name of the game.
        ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
        ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

  18. evangelos avatar
    evangelos 28/06/2010 11:53:01

    ΚΥΡΙΕ ΠΑΓΚΑΛΕ ΑΝ ΓΙΑ ΕΣΑΣ Η ΣΗΜΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΠΑΝΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ..ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΜΠΟΡΕΙΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.....

  19. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/06/2010 13:18:37

    Το ΚΚΕ είναι το μόνο κόμμα που φέρει δικαιωματικά τον χαρακτηρισμό αυτό: κόμμα. Εχει μέλη και οργανώσεις που ακόμη λειτουργούν. Που δεν είναι ΑΔΕΙΕΣ όπως στα άλλα κόμματα και στα σωματεία. Στα άλλα κόμματα ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πράγμα.

    Επίσης το ΚΚΕ είναι επίμονο. Πολύ επίμονο. Μα πολύ επίμονο. Το ίδιο και τα μέλη και οι οπαδοί του. Και ακούραστοι. Και θέλουμε δεν θέλουμε είναι οι μόνοι μέχρι στιγμής που επιμένουν να κατεβαίνουν κάθε τρεις και λίγο στον δρόμο (οκ, διαφωνούμε με τα λιμάνια) και να δημιουργούν πρόβλημα στην εφαρμογή των όποιων μέτρων.

    Δικαιολογημένη λοιπόν η επίθεση του αμετροεπούς αντιπροέδρου.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Θα καταψήφιζα το ΠαΣοΚ, αν και έχω δεκαετίες να ασκήσω το "δικαίωμά" μου αυτό, μόνο και μόνο διότι διατηρεί τον κ. Πάγκαλο σε υψηλές θέσεις. Η επιτομή της αντιαισθητικής γενικώς.

    • aengus avatar
      aengus @ Θραξ Αναρμόδιος 28/06/2010 14:39:39

      Το ΚΚΕ έχει μπει από πολλά χρόνια στη μύτη του, μεταξύ άλλων και για το θέμα του επαίσχυντου Συμφώνου της Μαδρίτης -- ήταν το μόνο κόμμα που σε Εθνική Εορτή βγήκε με πλακάτ που έγραφαν «ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ» –, σύμφωνο που μεμονωμένα κατήγγειλε και ο Πεπονής δημοσίως σε εκδήλωση στην ΕΣΗΕΑ, δηλώνοντας ότι «δεν το πέρασαν από τη Βουλή, αλλά πίσω από τις πλάτες μας». Τις συνέπειες τις βλέπουμε σήμερα..
      «Η επιτομή της αντιαισθητικής γενικώς», γράφεις:
      Κυβέρνηση Σημίτη, η «επιτομή της αντιαισθητικής» υπουργός ….Πολιτισμού, Ηρώδειο.
      Η Φιλαρμονική της Βιέννης δίνει συναρπαστικές εκτελέσεις της Ηρωϊκής Συμφωνίας του Μπετόβεν και της Συμφωνίας του Διός του Μότσαρτ… Περίπου 5.000 άνθρωποι (δικαίως) χειροκροτούν ενθουσιωδώς και επευφημούν την Ορχήστρα.
      Ο υπουργός-επιτομή, απλώνει αργά-αργά το δεξί του χέρι, το ακουμπάει πάνω στην κοιλιά του, και αρχίζει να την χαϊδεύει ηδονικά (την κοιλιά) !!!!!!!!!!!! Θα τον κούραζε να βγάλει και το αριστερό χεράκι και να το ενώσει με το δεξί, συμβολικά έστω, με την ιδιότητα του υπουργού!

  20. astor avatar
    astor 28/06/2010 18:17:59

    Αντιπροεδρος της κυβερνησης γινεται ενας εκ των υπουργων.Ετσι λεει το συνταγμα στο αρ 81.Ο παγκαλος εχει υπουργειο που ειναι αντιπροεδρας?Τα σαινια οι πολιτικοι του αντιπαλοι γιατι δεν τον ξεφωνιζουν?