#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2012 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το θράσος του Βενιζέλου δεν έχει όρια!



(Ανανεωμένο). Ο πλέον αποτυχημένος Υπουργός Οικονομικών των τελευταίων δεκαετιών προσπαθεί να μας πείσει οτι αυτός ....έσωσε τον 13ο και τον 14ο  μισθό!

Θα τον ακούν οι τροϊκανοί και θα ξεραίνονται στα γέλια!

Ο πλέον ασυνεπής και αφερέγγυος Υπουργός!

Εδώ τον περασμένο Ιούνιο, μας έλεγε οτι  τα ακίνητα είναι επιβαρυμένα με πολλούς φόρους και οτι η ΔΕΗ δεν είναι εισπρακτικός μηχανισμός, και τον Σεπτέμβριο, χωρίς αιδώ, μας ανακοίνωσε το τέλος ακίνητης περιουσίας (αρχικά προσωρινό, αλλά με τη γνωστή του συνέπεια το έκανε  μόνιμο), το οποίο μάλιστα εισπράττεται από τη ΔΕΗ με την απειλή διακοπής της ηλεκτροδότησης!

Την 21η Ιουλίου μας διαβεβαίωνε οτι "μπήκε πάτος στο βαρέλι" και από τότε δεν έχει κουραστεί να παίρνει μέτρα! Σκεφθείτε και να μην είχε μπεί ...πάτος!

Τον Σεπτέμβριο μας είπε οτι η Τρόϊκα έφυγε μετά από συμφωνία και στη συνέχεια έφτασε μέχρι την Ουάσιγκτον, σχεδόν γονυπετής, για να την παρακαλάει να γυρίσει!

Θυμάστε με τι πακέτο μέτρων για αντάλλαγμα!Τέλος, πρόσφατα, μόλις τον ....μάλωσε η τρόϊκα για τις 60 δόσεις  της ρύθμισης των ληξιπρόθεσμων χρεών, σε χρόνο ρεκόρ έφερε νέα τροπολογία και τις έκανε 24!

Με αυτή την προϊστορία, πιστεύει κανένας οτι ο Βενιζέλος ...έσωσε τον 13ο και 14ο μισθό;

Από χθες όμως συνεργάτες του με διαρροές υποστηρίζουν ότι το ζήτημα του 13ου και 14ου μισθού έχει "κλείσει" εδώ και δύο ημέρες και ως εκ τούτου δεν ετέθη τέτοιο θέμα στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών, αφού δεν επέμεινε επ΄ αυτού η τρόικα!

Όμως, οι δηλώσεις του ιδίου, οι διαρροές του, αλλά και η επιστολή του Γ. Παπανδρέου στον Λ. Παπαδήμο, πριν τη συνάντηση με τους πολιτικούς αρχηγούς  στο Μαξίμου τον διαψεύδουν.

Συγκεκριμένα:

- Στη δήλωση που έκανε στις 4 Φεβρουαρίου μετά την ολοκλήρωση της τηλεφωνικής διάσκεψης του Eurogroup ο κ. Βενιζέλος δήλωσε τα εξής:

«Ανοιχτά είναι δύο μεγάλα ζητήματα, που συνδέονται μεταξύ τους: οι εργασιακές σχέσεις και άρα οι αποδοχές στον ιδιωτικό τομέα και τα δημοσιονομικά μέτρα που πρέπει να ληφθούν για να είμαστε απολύτως εντός στόχου το 2012…»

- Για την άτυπη ενημέρωση που αφορούσε την σύσκεψη που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο Μαξίμου με την τρόικα, τον Πρωθυπουργό, τους Υπουργούς Οικονομικών και Εργασίας, ο κ. Βενιζέλος διέρρεε:

Συζητάμε για όλο το εργασιακό πακέτο στο τραπέζι. Έχουμε κάνει μια προσπάθεια να βγάλουμε κάποια πράγματα από το τραπέζι αλλά πρέπει το πακέτο που θα μείνουν εν τέλει να το θεωρήσουν ικανοποιητικό.
Οι αρχηγοί αύριο θα συζητήσουν όλο το πακέτο: εργασιακά, δημοσιονομικά, χρηματοοικονομικά.

- Στην επιστολή τέλος που απέστειλε στις 4 Φεβρουαρίου ο Γ. Παπανδρέου προς τον Πρωθυπουργό αναφερόμενος στον 13ο και 14ο μισθό επισημαίνει:

«Είναι γνωστό ότι η νέα ΓΣΣΕ περιελάμβανε, μεταξύ άλλων, τον κατώτατο μισθό, τους 13ο και 14ο μισθούς όπως και τις τριετείς ωριμάνσεις, ως δυναμικά στοιχεία της συμφωνίας.  Γνωρίζω επίσης ότι στις επαφές με τους εκπροσώπους των θεσμικών μας εταίρων αυτά έχουν τεθεί προς αναπροσαρμογή ή και κατάργηση».

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 06/02/2012 06:34:42

    Ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται...

  2. dimitheo avatar
    dimitheo 06/02/2012 08:08:19

    Θα προσέφερε ύψιστες υπηρεσίες στη χώρα και το λαό της ,αν και αυτός (Βενιζέλος) και το κόμμα του (ΠΑΣΟΚ) σταματούσαν τις προσπάθειές τους μας σώσουν. Επιτέλους έως εδώ.Να πάνε στα σπίτια τους οι Ανθέλληνες .Οχι πλέον άλλο" Σοσιαλισμό " τύπου Βενιζ΄΄ελου και ΠΑΣΟΚ!!!! Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!!!!!

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/02/2012 08:11:31

    Γράφει η Καθημερινή ότι ο Μπεγλίτης δήλωσε μετά την σύσκεψη του πολιτικού συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ χθες βράδυ:

    Το ΠΑΣΟΚ τάσσεται κατά της περικοπής του 13ου και του 14ου μισθού και κατά της μείωσης του κατώτατου μισθού κατά 22% και, όπως είπε ο κ. Μπεγλίτης, «κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ και αφορά όχι οργανωμένες επιχειρήσεις αλλά ανθρώπους που δουλεύουν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες ως delivery, σε σούπερ μάρκετ, σε call centers κλπ».Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ είπε ότι στην σημερινή συνάντηση των αρχηγών με τον πρωθυπουργό με την διατήρηση του 13ου και 14ου μισθού και με την μείωση κατά 22% του κατώτατου μισθού συμφώνησαν η ΝΔ και ο ΛΑ.Ο.Σ. ενώ ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ εξέφρασε την επιφύλαξή του.

    Ο κ.Μπεγλίτης είπε ότι είναι «τουλάχιστον απρεπές να θριαμβολογεί ο κ. Σαμαράς για κάτι που έχει λυθεί εδώ και 3 μέρες» και πρόσθεσε ότι η εκ του ασφαλούς και βολική ρητορική της ΝΔ δεν ανταποκρίνεται στις δύσκολες συνθήκες «γιατί το πακέτο δεν έχει κλείσει» .

    Προσέξτε το μέγεθος της υποκρισίας του ΠΑΣΟΚ. Μας βομβάρδισαν τις προηγούμενες ημέρες με πληροφορίες ότι θα επιβληθούν σώνει και καλά τα μέτρα που θέλει η τρόικα και μετά αφού αντέδρασε ο Σαμαράς, αφού τέθηκαν από αυτόν κόκκινες γραμμές έρχεται ο ψεύτης ο Παπανδρέου και λέει ότι τα θέματα έχουν λυθεί και όσον αφορά τα εργασιακά κρατάει πιο σκληρή στάση και από τον Σαμαρά!!!! Δηλαδή μιλάμε για επικίνδυνο άνθρωπο. Ο Σαμαράς πρέπει σήμερα να αποκαταστήσει την αλήθεια

  4. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 06/02/2012 08:54:57

    Ενώ ό Μπένυ καί οί σοσιαΛΗστοσυμμορίτες του,επί δύο χρόνια πυρπολούν τήν Εθνική Αξιοπρέπειαν/Υπερηφάνεια/Κυριαρχίας μας καί ή φλόγα ήδη κατακαίει τόν ιστόν τού Εθνικού Μας Συμβόλου,ξαφνικά (χθές, μέ τίς δηλώσεις του δλδ),μάς δίδει τόν........ πυροσβεστήρα,γιά νά τήν κατασβέσουμε!!!
    Πάλι μάς διασώζουν!!!
    Άλλά είναι, τόσο ψεύτες/θεατρίνοι,πού ακόμη καί ό πυροσβεστήρας τους,θά είναι ##ληγμένος##!!!

    Quote
    Αφού επί 2,5 χρόνια διασώζουμε τήν χώρα,γιατί πάλι σήμερα κινδυνεύουμε??
    Unquote
    Από ομιλία τού Π.Ευθυμίου,πρίν λίγες ημέρες, στήν Κ.Ο.ΜΠΑΤΣΟΚ ΜΑΦΙΑ ΑΕ.

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/02/2012 09:06:31

    Αυτα δεν τα γνώριζε η ΝΔ κ´ ο Σαμαράς τι εστί ΠΑΣΟΚ κ´ διαπλοκή ΠΑΣΟΚ πλάκα μας κάνουν που διάολο πήγαν κ´ μπλεξαν

  6. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 06/02/2012 10:15:35

    Ρομαντικέ,σου διαφεύγει ότι εδώ είναι βαλκάνια και ενίοτε οι ψεύτες χαίρονται δυο και βάλε χρόνια.

  7. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 06/02/2012 10:29:39

    O Βενιζέλος λέει συνεχώς ψέμματα.
    Στην αρχή μας είπε οτι όλα πρέπει να λήξουν μέχρι χθες, γιατί δήθεν υπήρχε γιουρογκρουπ την Δευτέρα ( σήμερα), πράγμα το οποίο διέψευσαν οι πάντες από την ΕΕ. Τι πρεμούρα να τα κλείσει όλα, τόσο προκομένος; Ή μήπως παίζεται τίποτ΄άλλο και βιάζεται τόσο πολύ;
    Τώρα μας παρουσιάζεται και σαν δεινός διαπραγματευτής, οτι δηλ. αυτός και ο Κουτρουμάνης ¨έσωσαν¨τον 13ο & 14ο μισθό. Η αλήθεια είναι οτι για πρώτη φορά, παρακολουθούν σαν θεατές το πως διαπραγματεύεται ο Σαμαράς και ανάλογα με την έκβαση της διαπραγμάτευσης, θα επιδιώξουν να καρπωθούν σαν δική τους επιτυχία οτι κερδίσει ο Σαμαράς, ή να υποβαθμίσουν την υπερπροσπάθεια που κάνει ¨μόνος¨του ο Α. Σαμαράς.
    Αυτό το άτομο, φιλοδοξεί να γίνει αρχηγός κόμματος. Αλλά σε τέτοιο κόμμα, τέτοιοι ¨αρχηγοί¨τους αξίζουν!
    Ο Ελληνικός λαός ευτυχώς μπορεί και χωρίς αυτούς, ή μαλλον μπορεί καλύτερα χωρίς αυτούς. Και για του λόγου το αληθές, οι εκλογές είναι μπροστά μας!

  8. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 06/02/2012 12:41:49

    Με τους ψεύτες και τους απατεώνες των στατιστικών συγκυβερνάς Σαμαρά;
    Σήκω και φύγε από αυτή την κυβέρνηση προδοσίας-παρωδίας και κάνε εκλογές και ειδικό δικαστήριο για αυτούς που με απάτη μας έχωσαν στο μνημόνιο.

    Δεν το καταλαβαίνεις ότι ξευτιλίζεσαι και μόνο που κάθεσαι στο ίδιο τραπέζι με αυτούς;;

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Γιώργος Π 06/02/2012 14:05:42

      Διόρθωση Γιώργο...Δεν το καταλαβαίνεις οτι μειώνεις το ποσοστό σου και μόνο που κάθεσαι στι ίδιο τραπέζι με αυτούς;

  9. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 06/02/2012 15:38:16

    Όταν οι στρατηγοί βρίσκονται σε διάταξη μάχης καταστρώνοντας τις τελευταίες λεπτομέρειες για την έκβαση της μάχης και διαπιστωμένα υπάρχουν διαρροές, τότε ο αρχιστράτηγος αφαιρεί αρμοδιότητες από τους υπεύθυνους .Ίσως μερικοί να μην έχουν καταλάβει την κρισιμότητα και αυτοσχεδιάζουν κατά το ίδιον όφελος .Εάν ισχύουν όσα ακούγονται πρέπει να πέσουν κεφάλια.Γιατί με τέτοιες πρακτικές δεν μπορείς να φέρεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα .Να αγιάσουν τα κόκαλα του Μακρυγιάννη και του Κολοκοτρώνη .

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/02/2012 16:18:48

    Ο Βενιζέλος είναι καταστροφή γιατην Ελλάδα.
    Είναι όχι απλώς άσχετος με αυτό που ασχολείται αλλά κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα να μας υπονομεύει ακόμη περισσότερο.
    Η απορία μου είναι γιατι η ΝΔ αδιαφορεί και μόνο ο Τσίπρας του τα χώνει στην Βουλή.

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΕΛΙΑΣ 06/02/2012 16:19:49

      καλά τώρα. τον έχουν ξεσκίσει στις ανακοινωσεις και διαψευσεις

    • vildanden avatar
      vildanden @ ΠΕΛΙΑΣ 06/02/2012 22:28:28

      Γιατί όλοι δίνουν σημασία στις ανακοινώσεις και στις διαψεύσεις ενός κόμματος που συμμετέχει στην κυβέρνηση με υπουργό Βενιζέλο.

  11. alex avatar
    alex 06/02/2012 23:28:02

    να κανω ενα υποθετικο σεναριο το οποιο με τρομαζει,
    οτι ο κ.βενιζελος μπορει να λεει αληθεια
    και απλως σε συμφωνια με τον σημερινο πρωθυπουργο να το απεκρυψε απο τους αρχηγους των κομματων και να τους εκανε να πιστεψουν οτι ειναι υπο συζητηση το θεμα για να τους κανει να κανουν πισω σε καποια απο τα αλλα θεματα που 'χαρισε' στην τροικα με το πολιτικο αζημιωτο..
    και η κινηση του κ.σαμαρα να τονισει το βετο του, τον αναγκασε για ψηφοθηρικους λογους να προδοθει (δεν ειναι η πρωτη φορα που πανω στην φουρια του αποκαλυπτει τον χαρακτηρα του), γιατι η τροικα μπορει να τον διαψευσει αν λεει ψεματα ανα πασα στιγμη..

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/02/2012 23:34:58

    Προ ολίγου ο Βενιζέλος δήλωσε ότι τίθεται πλέον στο τραπέζι ο 13ος μισθός και οι κύριες συντάξεις!

    Αύριο θα μας τα σερβίρουν κι αυτά οι τρεις ως απολεσθέντα "για να μη χρεωκοπήσουμε". Τελικά, πάνε ΚΑΙ ο κατώτατος μισθός, ΚΑΙ το μισό δώρο.

    Ε, ρε Κορκίδη... έγραψες με τη δήλωση για τις κόκκινες κορδέλες!

  13. 520 χλμ βόρεια avatar
    520 χλμ βόρεια 07/02/2012 00:03:28

    Δεν χρειάζονται πολλά . Μόνο τα high lights σε μοντάζ .εκει φαίνεται η γύμνια .στην ΔΕΘ 2011 Σεπτέμβριος έλεγε , μας λείπουν 2 δις ευρω και όλα τελειώνουν ,αρκεί μόνο αυτο το χαράτσι . Και Μετά απο αυτο έβαλε αλλα 50 χαράτσια . Τελικά έχουμε μνήμη ελέφαντα .γι αυτο πρέπει να παίζουν συνέχεια .να βλεπουμε τι λέγανε και τι κανάνε. Μας πίκρανε άλλα ............σώσανε την χώρα .
    Αυτοι που μόνοι τους να τρεξουνε θα έρθουν ......ΔΕΥΤΕΡΟΙ.
    Δυστυχώς γι εμάς τα τελευταία. 30-40 χρόνια ότι. ΣΑΒΟΥΡΑ υπήρχε στην κοινωνία απορροφήθηκε. απο την πολιτικη
    Σκατα στο πανί και το πανι στα μούτρα τους.
    Ένα ντου θέλουνε ,ειναι ότι πιο άχρηστο υπάρχει ανάμεσα μας
    Η ΑΝΟΧΗ ΜΑΣ. ΤΟΥΣ. ΚΆΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ