#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2010 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «θηρίο» που έγινε …γατούλα



Μου τηλεφώνησε κάποιος : «βάλε Ντόρα. Τώρα. Στο ΑΛΤΕΡ».

Άνοιξα.

Και «μέλωσα».

Πολλή η γλύκα.

Μια Ντόρα ήπια, γλυκιά, προσηνής.

Πάει η αλαζονεία της «αφʼ υψηλού» εποχής.

Τουλάχιστον στο ύφος.

Πολιτική … γατούλα.

«Υποταγμένη».

Για τα δεδομένα της εποχής είναι άκρως φαλλοκρατικό.

Αλλά ο Φρειδερίκος Νίτσε είχε πει : «Η γυναίκα κυβερνάται με το μαστίγιο. Αν δεν ξέρεις εσύ γιατί τη δέρνεις ξέρει αυτή».

Λέτε να είχε δίκιο, γενικά;

Πάντως όλη η Ελλάδα ξέρει γιατί συνέβη στην συγκεκριμένη.

Προφήτης



Θυμηθείτε: Α, ρε Καραμανλή, το θηρίο που φοβόσουνα μια γατούλα ήτανε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 10/05/2010 23:10:39

    Χαχαχααχα! Ο Κύρτσος δεν την έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί! Βρε τον Κύρτσο...!!!
    Υπερθέαμα λέμε!

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 10/05/2010 23:11:43

    Μπράβο Κύρτσο, σκίσε την υποκρίτρια του πασόκ..........

  3. anonymous avatar
    anonymous 10/05/2010 23:14:08

    Ο Κυρστος δεν ηταν συμβουλος του Μητσοτάκη και της Ντόρας χρόνια;
    Αυτος μαζί με την Νίκη την Τζαβέλλα , τον Μπάρμπι και τον ΚΟκκαλίνο δεν μεθόδευαν την ανατροπή του Καραμανλή το 2000 για λογαριασμό της Ντόρας;

  4. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 10/05/2010 23:15:13

    Έχουμε κουραστεί από όλα αυτά! Ο κόσμος κρίνει και καταλαβαίνει! Το θέμα είναι να στηριχτεί τώρα η κεντροδεξιά παράταξη που ταλανίζεται εν μέσω μιας τεράστιας κρίσης! Πρέπει να ξεκαθαρισθεί το τοπίο και να στηριχθεί ο Σαμαράς! Μπορεί να μην έχει το σύστημα έχει όμως εμάς, το λαό!Πρέπει να κινητοποιηθούμε, να οργανωθούμε, να προτείνουμε, να ανακάμψουμε! Ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη! Και ο Σαμαράς δεν πρέπει να βγάλει μόνος του το φίδι από την τρύπα!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΣΟΦΙΑ 10/05/2010 23:18:35

      Μια μικρή μόνο παρατήρηση.Δεν υπάρχει κεντροδεξιά παράταξη. Όπως δεν υπάρχει και "μεσαίος χώρος". Επίσης δεν υπάρχει "φιλελεύθερη" παράταξη. Η παράταξη είναι η Δεξιά παράταξη. Όχι ενοχές πλέον. Και όχι σύνδρομα.
      Συγγνώμη για την παρατήρηση.

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ Ηλίας 10/05/2010 23:26:18

        Έχεις απόλυτο δίκιο!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Ηλίας 11/05/2010 01:18:02

        @ Ηλίας

        Ποτέ μου δέν κατάλαβα τί ἀκριβῶς ἦταν ὁ "μεσαῖος χῶρος" καί ποτέ μου δέν ἔκρυψα ὅτι εἶμαι ΔΕΞΙΗ!!! Ποτέ μου δέν εἶχα ἐνοχές καί σύνδρομα γιά τά πολιτικά μου πιστεύω.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Ηλίας 11/05/2010 13:25:28

        Μεσαίος χώρος μπορεί να είναι και ο χώρος μεταξύ ΣΥΝ και ΚΚΕ.

    • Penny Kondea avatar
      Penny Kondea @ ΣΟΦΙΑ 12/05/2010 01:27:34

      Σοφία μου, μείνε ήσυχη!!! Η μεγάλη δύναμη, η ουσιαστική δύναμη του Αντώνη Σαμαρά είμαστε ΕΜΕΙΣ!! Ο απλός λαός που τον αγαπάει, τον επέλεξε για Αρχηγό της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης μέσα από την πιο ανοιχτή και πιο δημοκρατική διαδικασία που έλαβε χώρα ποτέ σε κάποιο κόμμα, και που θα είναι συνέχεια δίπλα του και θα τον στηρίζει σε κάθε του βήμα!!!! Το ξέρει αυτό ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ, όπως ξέρει ότι ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ!!! Έχουν γνώσιν οι φύλακες, μην ανησυχείς.... Επαγρυπνούμε.....

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/05/2010 23:18:37

    Προφήτη,
    Απόψε συντελείται η τέλεια αποκαθήλωση της σκανδαλωδώς ευνοημένης των ΜΜΕ στην έδρα τους!
    Όλοι τους είναι εξαιρετικά καλοί και έχουν αναγκάσει και τον Χατζηνικολάου να «κάνει» ορισμένες ανεπιθύμητες ερωτήσεις ή τουλάχιστον εκτός "συμφωνίας"!
    Θαρρώ πως αν ήξερε το τί την περίμενε, θα είχε αρρωστήσει αιφνιδίως απόψε οπωσδήποτε! Περαστικά της!

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 10/05/2010 23:26:08

    Γιατί να μην χαμογελά απόψε η Ντόρα;
    Ολη η "ενημερωμένη" Αθήνα βοά, ότι θα κάνει κόμμα με τον Βγενόπουλο.
    Εχει και τη στήριξη του Λαυρεντιάδη, παράλληλα.
    Επίσης οι γνωστοί πολιτικοί ογκόλιθοι Γιακουμάτος, Ελσα Παπαδημητρίου, Πολύδωρας, Μειμαράκης, Βουλγαράκης και Κυριάκος βεβαιως, αναμένουν τη στιγμή που θα κλιθούν να σώσουν την χώρα από τους προδότες και τους κλέφτες.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ χελιδόνι 11/05/2010 00:11:42

      Θα πάνε άκλαυτοι

    • Penny Kondea avatar
      Penny Kondea @ χελιδόνι 12/05/2010 01:33:37

      Πω, πω, τί ογκόλιθοι της πολιτικής είν' αυτοί βρε παιδιά, έχω μείνει έκπληκτη!! Μ'αυτούς θα πάρουμε την Πόλη και την Αγιά Σοφιά??? Χα-χα, έχουμε να ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους.... Κόμμα θα είναι αυτό ή η λέσχη των αποτυχημένων και ετερόκλητων??

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ χελιδόνι 12/05/2010 02:01:45

      Η Μπακογιάννη, με τον Βγενόπουλο; Ο οποίος πολύ πρόσφατα μίλησε ξεκάθαρα για εθνικούς προμηθευτές και τις σχέσεις τους με εταιρείες που χρημάτιζαν πολιτικούς;

      Μήπως θα βάλει και διαφήμιση του νέου κόμματος το Antinews;

      Πετάει ο γάιδαρος;

      Καλό το κρύο ανέκδοτο, τώρα που πιάνει ζέστη.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 10/05/2010 23:35:00

    Τηλε-μαιντανός των πρωινάδικων και των δελτίων η θλιβερή γεροντομπεμπέκα.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/05/2010 23:47:43

      Τζάμπα και τόσο botox και πάστωμα.

    • Penny Kondea avatar
      Penny Kondea @ ΓΙΑΝΝΗΣ 12/05/2010 01:41:16

      Μα, γι' αυτό ακριβώς τα έκανε όλα η πικραμένη μεγαλοκοπέλα, για να ασχοληθούν και λίγο μαζί της. Πολιτικό λόγο δεν έχει, ούτως ή άλλως ποτέ δεν είχε, κάποια σαφή πολιτική πρόταση δεν είναι σε θέση να αρθρώσει, οπότε σκέφτηκε να προκαλέσει την διαγραφή της ώστε να ασχοληθούν και λίγο τα κανάλια μαζί της. Για την ίδια πιστεύω ότι ήταν μια πολλή χρήσιμη εμπειρία, αφού πρώτη φορά στη ζωή της τής πήραν πραγματική συνέντευξη. Μέχρι σήμερα είχε συνηθίσει στις "σικέ" συνεντεύξεις. Για εμάς, ήταν μια άκρως απολαυστική βραδιά, αφού η εμφάνισή της ήταν διασκεδαστική!!! Καλό είναι να το κάνει πιο συχνά, να ρίχνουμε και λίγο γέλιο, στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.

  8. Wolf avatar
    Wolf 10/05/2010 23:36:01

    Τι την ηθελε τη συνεντευξη...

    Η κα Μπακογιάννη έριξε λευκη πετσέτα στην πολιτικη κονιστρα.
    Ανασφαλής και χωρίς πειστικά επιχειρήματα, προσπάθεισε να αποφυγει τις απαντησεις των 5 δημοσιογραφων. Επανελαβε γιατι στηριξε την κυβερνηση, την στιγμη που της εξηγουσαν οτι δεν χρειαζόταν να το κάνει. Ειπε οτι στηριξε, οταν η ίδια ελεγε οτι έχει κάνει τραγικούς χειρισμούς ο πρωθυπουργός και η κυβερνηση του στη διαχειριση της κρισης.
    Η Ντόρα έχει χάσει την ψυχραιμία της και ηταν εμφανες σημερα. Οπως εμφανες ηταν, ότι το πρόβλημα της ειναι ο Σαμαρας και τιποτα άλλο. Δεν μπορει να χωνεψει την ηττα της. Δεν μπορει να πιστεψει οτι μετα απο τοσα χρόνια προετοιμασίας, εφτασε η στιγμη να βρισκεται εκτος πολιτικης σκηνης, διεγραμμμενη απο τη ΝΔ.
    Και φυσικα, μας επανελαβε πολλες φορές ότι "κανένας δε νοιαζεται για τα επομενα βηματα της". Ας της πει κάποιος λοιπόν, ότι σ αυτό έχει απόλυτο δίκιο.
    Να δω τωρα τι θα κάνουν τα ορφανά της.
    Αλλα, το πιο πιθανο είναι να πηδηξουν απο τη βαρκα -ουτε λόγος για καραβι- της Ντόρας, ως καλά και γνωστικά ποντίκια.
    Ο σωζων εαυτο σωθητω.
    Πονάν ορε τα παληκάρια!!!

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/05/2010 23:40:22

    Ηλία καί Σοφία,
    μήπως δέν ὑπάρχει πλέον,Δεξιά,Κέντρο καί Ἀριστερά,ἀλλά μόνο Νεοταξίτες καί Πατριῶτες;
    Ἴσως ἔτσι νά εἶναι καλλίτερα,δέν νομίζετε;

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Kὀριννα 11/05/2010 00:12:57

      Κόριννα. πάντα θα υπάρχουν ιδεολογικοί διαχωρισμοί! Το επιτάσσει η ίδια η Δημοκρατία! Παρ' όλα αυτά όμως και στο επίπεδο των προβλημάτων που ταλανίζουν τη χώρα οι τοποθετήσεις των ιδεολογικών χώρων πρέπει να έχουν εθνικό προσανατολισμό! Αυτά όμως δυστυχώς τα λέμε και τα πράττουμε πάλι εμείς που ανήκουμε στην "επάρατο" δεξιά!΄Οταν λοιπόν μια κυβέρνηση ζητάει συναίνεση, το λιγότερο που πρέπει να κάνει, πρέπει να σεβαστεί αυτόν που υποβάλλει το αίτημα! Εγώ δεν το βλέπω πουθενά αυτό! Αντίθετα...

      • Penny Kondea avatar
        Penny Kondea @ ΣΟΦΙΑ 12/05/2010 01:50:44

        Σοφία μου, συμφωνώ απολύτως μαζί σου, με την επισήμανση ότι προφανώς εννοείς ότι όταν μια κυβέρνηση ζητάει από την αξιωματική αντιπολίτευση, συναίνεση, πρέπει να σεβαστεί αυτόν ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ υποβάλλει το αίτημα!!! Πράγμα που συμφωνώ μαζί σου ότι ο G.A.P ουδόλως πράττει. Άλλως πώς εξηγείται η μη ικανοποίηση των αιτημάτων του Αντώνη Σαμαρά για άμεση απόσυρση του Μεταναστευτικού Νομοσχεδίου, όπως και του Καλλικράτη.
        Αναφορικά τώα με αυτό που αναφέρει η Κορίννα, συμφωνώ ότι τελικά η σύγκρουση αυτή την στιγμή είναι μεταξύ Πατριωτών και ΝεοΤαξιτών. Περί αυτού πρόκειται, γι' αυτό και ολοένα πληθαίνουν οι φωνές που έρχονται στ' αυτιά μου από το Πατριωτικό ΠΑ.ΣΟ.Κ και την Πατριωτική Αριστερά, όπως και από δυσαρεστημένους ψηφοφόρους του Καρατζαφέρη, οι οποίοι έχουν ήδη αποφασίσει να στηρίξουν Αντώνη Σαμαρά από 'δω και πέρα και βέβαια και στις επόμενες εκλογές, ώστε να φύγει η πράσινη νεοταξίτικη χολέρα που έχει αλώσει τη χώρα, πριν την καταστρέψει ολοσχερώς.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Kὀριννα 11/05/2010 08:40:36

      Πάντα εύστοχη.Εύγε σου Κόρρινα.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/05/2010 23:41:12

    Ναυάγιο!
    Θα πρέπει να ήταν η χειρότερη τηλεοπτική εμφάνιση της κας. Μπακογιάννη.
    Ηταν έκδηλη η αδυναμία της να απαντήσει πειστικά.
    Επαναλάμβανε την επιχειρηματολογία του ΠΑΣΟΚ και ύστερα πετούσε αντιπολιτευτικές κορώνες δήθεν για να κτίσει υπερκομματικό προφίλ.
    Θα πρέπει να απογοήτευσε και τους πλέον φανατικούς υποστηρικές της όπως τον ...Φάκτορα!

    Εκανε και εκείνη την πρόταση για τους συνταξιούχους, που θα ενισχυθούν από τη χρηματδότηση των κομμάτων. Τόσα χρόνια ...ηγετικό στέλεχος και δεν ήξερε ότι τα κόμματα έχουν ήδη υποθηκεύσει τις επιχορηγήσεις τους μέχρι και το 2012; Φτηνός λαϊκισμός!

    Οσο θα συνεχίζει να επιδιώκει αυτή την άκρατη προβολή τόσο περισσότερο θα αναδεικνύονται οι αδυναμίες της.

    Ο κ. Πολίτης πότε την έχει προσκεκλημένη;

    Ο ΣΚΑΙ πότε ετοιμάζει την αγιογραφία της;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 11/05/2010 00:38:17

      Δεν νομίζω να ξανατολμήσει σύντομα εμφάνιση μετά τη σημερινή ξεφτίλα της. Εκτός κι αν όλα έγιναν για να ανέβει το κασέ. Κάποια στιγμή όμως θα μπουν μέσα, οι Μητσοτάκηδες, πόσο θα αντέξουν μόνο να πληρώνουν; Κανένας δεν έχει πια λόγο να τους πληρώνει.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 11/05/2010 01:03:40

      Μα νομίζω ότι θα είναι ήδη κλεισμένες από καιρό! Με τη διαφορά ότι θα μπουν νέοι όροι, μετά το αποψινό Βατερλό, όπως π.χ.:
      1. Οι ερωτήσεις δεν θα υποβάλλονται από τον δημοσιογράφο, αλλά θα αναγιγνώσκονται από τον ίδιο εκείνες που θα στέλνει η Αραβαντινού!
      2. Το πάνελ δεν θα επιλέγεται από τον υπεύθυνο της εκπομπής, αλλά θα τους φέρνει μαζί της η Ντόρα! και
      3. Το κανάλι δεσμεύεται διά συμβολαίου, να εμφανίσει ως ζωντανή την εκπομπή η οποία θα είναι μαγνητοσκοπημένη σε χρόνο που επιθυμεί και νοιώθει καλά η συνεντευξιαζόμενη. Τα σαρδάμ και οι ατυχείς στιγμές σβήνονται πάραυτα από τον σκηνοθέτη ή επαναλαμβάνεται το γύρισμα του "έργου"!

      • Penny Kondea avatar
        Penny Kondea @ Αφροδίτη 12/05/2010 01:54:12

        Αφροδίτη, είσαι ΑΠΑΙΧΤΗ!!! Μπράβο σου!!!

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Αφροδίτη 12/05/2010 02:18:54

        Να είσαι καλά Penny! Όσο σκέφτομαι ποιάν φοβόντουσαν τόσα χρόνια, καταλαβαίνεις τι παθαίνω! Χθες απλά περιέφερε την κενότητά της, ως κύκνειο άσμα στην επίσημη πρεμιέρα της ως ανεξάρτητης. Σκέτη αντίφαση!!! Μετά τις 29/11 κανονικά πρέπει να είναι ο δεύτερος εφιάλτης που έζησε.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Κώστας Ροδινός 11/05/2010 08:49:48

      Ψές αργά,μου τηλεφώνησε περίλυπος ο Θωμάς.Εσταζε χολή γιά τους αιφνιδίως μεταλλαχθέντες δημοσιογράφους.Δεν τον συγκρατούσα με τίποτα.Δεν μ'αφηνε ν'αρθρώσω λέξη.Ελεγε και ξανάλεγε :Την Ντόρα μας; Την κολώνα του σπιτιού μας; Το δεκανίκι του Γιωργάκη μου; Και τώρα; Ποιός έχει σειρά γιά ξεβράκωμα;
      Ηταν αδύνατον να τον ηρεμήσω.Τι θρήνος και κοπετός ήταν αυτός;Τι παραλήρημα;Τον λυπήθηκα κι απέφυγα να του πώ ποιός θ'άναι ο επόμενος στο απόσπασμα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Σπάρτακος 11/05/2010 11:36:22

        Σπάρτακε,
        ήταν και κλειστά τα φαρμακεία!
        Δε θα έβρισκες και ηρεμιστικά!
        Δυστυχία!

  11. GreenHorses avatar
    GreenHorses 10/05/2010 23:53:23

    Μια ωραία μια γατούλα...

  12. ballomatou avatar
    ballomatou 10/05/2010 23:54:37

    Two hours she was beating around the bush, saying nothing but empty words. Dear Dora please keep in mind one thing"The smallest deed is better than the biggest intention. Please resign and leave peacefully to protect what is left of your dignity.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 11/05/2010 00:10:13

    Μήν την υποτιμάτε! Η Μπακογιάννη δεν είναι μόνη της. Το μυαλό της και οι δυνατότητές της φαίνονται κάθε φορά που μιλάει. Είναι όμως μπροστά κάθε φορά που οι ΗΠΑ ζητούν κάτι από την Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο πρόσωπο. Είναι πρώτη φορά που οι ΗΠΑ έχουν δύο πρόσωπα στη Βουλή ΜΑΣ φτιαγμένα από από τα εγχώρια ΜΜΕ "ικανά" να κυβερνήσουν!
    Θα δούμε σε λίγο καιρό στρατό υπέρ της! Θα δούμε το κόμμα ή τον... πολιτικό της χώρο" να πρωταγωνιστεί σε κάθε δελτίο! Η ΝΔ πρέπει να βγει ανοιχτά και να μιλήσει! Τώρα δεν μιλάμε για απλό παιχνίδι πολιτικής επιβίωσης! Τώρα είναι ζήτημα επιβίωσης του Έθνους!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 11/05/2010 00:15:03

      Το βέλτιστο σενάριο για τις ΗΠΑ ήταν
      ΓΑΠ πρωθυπουργός
      Ντόρα αρχηγός αντιπολίτευσης.

      Δεν τους βγήκε.
      Οι λαοί που έχουν διαδρομή στην Ιστορία έχουν αποδείξει ένα τουλάχιστον πράγμα : ότι διαθέτουν ένστικτο αυτοσυντήρησης

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Προφήτης 11/05/2010 13:32:54

        Και οι ΗΠΑ έχουν αποδείξει ότι δεν διστάζουν να πάνε με οιονδήποτε , αν αυτό εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους.

        οι Αμερικάνοι αν δούν ότι ο λαός θα τα πάρει όλα σβάρνα δεν θα διστάσουν να είναι με το λαό(!)αν τους εξυπηρετεί, και να κάψουν τους πολιτικούς με ημερομηνία λήξεως. ΄Ιδομεν.....

        Στην Αργεντινή όταν ανέβηκε στην εξουσία ο Κίρτσνερ , μετά από την παλλαϊκή εξέγερση, διεγράφη το 75% του χρέους της προς το ΔΝΤ....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 11/05/2010 00:48:32

      Ρε μην ψαρώνετε, κανένας δεν είπε ότι είναι αδύναμοι οι Αμερικανοί, αλλά ούτε πανίσχυροι είναι. Το μεγαλύτερο όπλο τους είναι ο δικός μας πανικός.

      Εδώ μια ανάρτηση του Προφήτη, τρόμαξε ολόκληρο Παπαχελά (δέστε εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_09/05/2010_400384). Δεν είναι ανίκητοι ρε, πάρτε το χαμπάρι! Σοβαρά μιλάμε; Αν ήταν έτσι, η Ντόρα σήμερα θα ήταν αρχηγός της ΝΔ. Φυσικά και δεν είναι ανίκητοι. Δεν τα καταφέρνουν πάντοτε.

      Από εμάς οι Αμερικανοί δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε. Πάντοτε φίλοι τους ήμασταν, από τους καλύτερους. Απλώς πρέπει να σεβαστούν κι αυτοί έναν και μοναδικό κανόνα: Να κοιτούν και να σέβονται και τα δικά μας συμφέροντα. Αυτόν τον κανόνα που δεν σεβάστηκαν το 1974 και έκτοτε δεν έχουν κανέναν λόγο να σέβονται. Αν αυτό το αλλάξουμε, θα ξαναγίνουμε οι καλύτεροι φίλοι με τους Αμερικανούς.

      Και είναι στο χέρι μας να το αλλάξουμε. Αν σταθούμε απέναντί τους και τους εξηγήσουμε ότι είμαστε αποφασισμένοι να προασπιστούμε τα συμφέροντά μας ως χώρα και ως έθνος. Τότε θα έρθουν κι αυτοί μαζί μας.

      Και με το Ισραήλ έγινε έτσι. Το 1967 πάθαν πλάκα με τον πόλεμο των έξι ημερών και τότε έγιναν πιστοί του σύμμαχοι. Και ξέγιναν κάπως το 2006, που δεν κατάφεραν να "τελειώσουν" τη Χεζμπολλάχ. Έτσι πάει. Μην είστε ρε ραγιάδες! Ανάστημα θέλει κι ο φίλος κι ο εχθρός!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 11/05/2010 00:49:42

        Δείτε και όλο το σχόλιο εδώ: http://www.antinews.gr/?p=44590&cpage=1#comment-446110

    • Penny Kondea avatar
      Penny Kondea @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 12/05/2010 02:04:45

      Συμφωνώ μαζί σου Ιωάννη, ότι ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ!!! Αν τώρα οι Αμερικάνοι και λοιποί Νεοταξίτες αποφάσισαν να ποντάρουν στη Ντόρα, ελπίζοντας ότι θα ξεγελάσουν τον κόσμο και θα δημιουργήσουν ένα άλλο πειθήνιο προς αυτούς πόλο, ικανό να διεκδικήσει την εξουσία, πλανώνται πλάνην οικτράν και αυτό είναι για το καλό τού ελληνικού λαού φυσικά. Η ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ είναι το απολύτως απωθητικό πρόσωπο για την μεγάλη μερίδα των Νεοδημοκρατών που στο πρόσωπό της δεν βλέπουν τίποτα άλλο από μια στυγνή ακροδεξιά, ακραία φιλελεύθερη που είναι έτοιμη να παίξει ένα ρόλο Γιωργάκη, όταν αυτός πια δεν θα είναι εμπορεύσιμος. Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από την Ντόρα Μπακογιάννη πια. Ήταν επικίνδυνη όσο ήταν μέσα και υπονόμευε τον Πρόεδρο. Τώρα, είναι απολύτως ακίνδυνη και κάθε 'μέρα που περνά θα αποδυναμώνεται όλο και περισσότερο.

  14. meremetia avatar
    meremetia 11/05/2010 00:27:28

    Απο εδώ που είμαι δεν βλέπω ελληνικά κανάλια και ισως είναι καλύτερα.

    Είναι το κλίμα ψυχρό, ψύχραιμες και οι σκέψεις.

    Πάντως,

    καλά είναι να κρατάμε μικρά καλάθια γενικώς.

    Η Γυναίκα μου μονότονα επαναλαμβάνει,
    Dont count your chickens before they hatch

    Ολοι αυτοί οι δημοσιογράφοι, ιδιοι και ίδιοι, στο pay roll των μυστικών κονδυλίων, τουλάχιστον αχάριστοι,

    Δρυος πεσούσης πάς ανήρ ξυλεύεται.

    Οσο για τον Σαμαρά,
    μου θυμίζει τον καλό χωροφύλακα!

    Ο κακός είναι ο ΓΑΠ. Κακός και άσχετος γενικώς αλλά κατάλληλος για την συγκυρία, άριστη επιλογή για τα μερεμέτια.

    Πρίν ακόμα γίνουν οι εκλογές, πρίν εκλεγεί ο ΓΑΠ άκουγα συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ να μιλούν για περικοπές συντάξεων.
    Τότε δεν καταλάβαινα, δεν ηξερα.
    Στην προεκλογική περίοδο άκουσα πρωην βουλευτή του Σημίτη, δημόσια να δηλώνει πως πρεπει οι συντάξεις να μειωθούν και πως,

    όποιος παίρνει μεγάλη σύνταξη, την στερεί απο συνάνθρωπό του που παίρνει χαμηλή!

    Για τέτοια ισοπεδωτική λογική μιλάμε, δικηγορίστικες και δικολαβίστηκες αερολογίες. Ουτε λογος για ηθική, ανταπόδοση, αντικίνητρα και τελικά δικαιοσύνη.

    Εγώ πιστεύω πως ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν μια μινιμουμ συμφωνία, απλά ο Σαμαράς σαν διάδοχη κατάσταση πρέπει να δειχνει φιλολαικο προφίλ, αλλά ουσιαστικά συμφωνεί. Επειδή οι δυό τους συμφωνούν θα περάσουν τα μέτρα αυτά και χειρότερα, και στο τέλος στον επόμενο ανασχηματισμό θα την πληρώσει ο Λοβέρδος σαν ο πλέον αντιπαθής υπουργός.
    Το πλέον αντιπαθές κομμα φυσικά το ΛΑΟΣ, και αυτοί γνωρίζουν τι γίνεται αλλά είναι ψιλικατζήδες, ποιος τους φταιει;

    Δια ταύτα,
    επειδή ολοι μας κοροιδεύουν
    επειδή τελικά μόνον οι μισθωτοί και οι συνταξιουχοι θα χάσουν
    επειδή ουτε η εισφοροδιαφυγή ουτε η φοροκλοπή ουτε η μαύρη εργασία θα αντιμετωπιστεί

    Και μια ακόμα υποψία,
    το ΔΝΤ και τα δανεικά της ΕΕ δεν σώζουν την οικονομία μας παρα μονο βραχυπρόθεσμα, αγοράζουν χρόνο μέχρι να δουν τι θα κανουν. Η κ. Μέρκελ έχασε στη Ρηνανία γιατί έκανε κι αυτή τον ρόλο του Σαμαρά.
    Το πρόβλημά τους δεν είναι η Ελλάδα, είναι τα Βαλκάνια,

    καλή νύχτα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ meremetia 11/05/2010 11:37:17

      Δεν βλέπεις ελληνικά κανάλια;
      Τυχερός άνθρωπος!

  15. Aggelos avatar
    Aggelos 11/05/2010 09:16:03

    ειδα την μπακογιαννη στον χατζηνικολαου και Ξινισε τα μουτρα η μπακογιαννη με το σχεδιο βοηθειας της ευρωπης των 60δις,λεγοντας οτι δεν ειναι συννομο με τις συνθηκες και ισως να μην ισχυσει και κατι τετοια..
    φανηκε πσο αμερικανοδουλη ειναι και οχι υπερ της ευρωπης..ο σαμαρας αποδειχτκε ο πιο ευρωπαιστης..
    και μου αρεσει που τον ελεγε η ντορα προεκλογικα ευρωσκεπτικιστη

    παει πια..πεσανε οι μασκες..

    • Penny Kondea avatar
      Penny Kondea @ Aggelos 12/05/2010 04:40:22

      ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! ΤΟ 'ΠΙΑΣΕΣ!!!

  16. ataktos avatar
    ataktos 11/05/2010 10:42:24

    Πάλι ο Λαζόπουλος ..θα βγάλει ..μεροκάματο