#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2010 07:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το θέμα με τις ΔΕΚΟ “μυρίζει” επιδείνωση της οικονομικής πολιτικής



Σατανικά μυαλά διαθέτει η κυβέρνηση και το απέδειξε την Τετάρτη με την ανακοίνωση των ελλειμμάτων που έχουν οι 11 πιο ζημιογόνες ΔΕΚΟ. Σχετικά με το επικοινωνιακό κόλπο γράφαμε σε προηγούμενη ανάρτηση (http://www.antinews.gr/?p=66256), όμως, εδώ φαίνεται ότι πρόκειται για κάτι πιο μεγάλο.

Ποιος λοιπόν ιθύνων νους αποφάσισε, λίγες ημέρες πριν από τους νέους ελέγχους της Τρόικας και την ανακοίνωση του ποσοστού του ελλείμματος της χώρας για το 2009, να δώσει όλα τα στοιχεία για τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ; Διότι, απ’ ότι θυμόμαστε, μαύρες τρύπες τύπου ΟΣΕ και αστικών συγκοινωνιών δεν υπολογίζονταν στο επίσημο έλλειμμα της χώρας.

Τι σημαίνει η δημοσιοποίησή τους; Ότι η κυβέρνηση αναλαμβάνει και αυτά τα ελλείμματα και τα εντάσσει στο έλλειμμα της χώρας; Διότι τότε θα μιλάμε για πολύ παραπάνω από 15%, οπότε τινάζεται στον αέρα όλος ο σχεδιασμός. Η χώρα ξεκινά την προσπάθεια από διαφορετική βάση, όχι από το 13,5% αλλά τουλάχιστον δύο μονάδες πάνω, άρα είναι δύσκολο να πιάσουμε τους στόχους για έλλειμμα κάτω από 3% μέχρι το 2013.

Όπως έκανε με λίγα λόγια και με τα θαλασσοδάνεια της ΑΤΕ κι άλλων τραπεζών.

Οπότε, προετοιμάζεται μεθοδικά η ανακοίνωση ενός ελλείμματος – τέρατος που θα φέρει νέα δεδομένα διότι θα πρέπει να ληφθούν επιπλέον μέτρα.

Αλλά και με επιπλέον περικοπές, απολύσεις στις ΔΕΚΟ, ακόμη και λουκέτο, το πρόβλημα είναι ένα: αδυνατεί η Ελλάδα να πιάσει τους στόχους της για έλλειμμα και χρέος, οπότε πάει σε μια χρεοκοπία ή σε μια νέα σκλαβιά από την Τρόικα;

Πάντως, όλη αυτή η υπόθεση με τις ΔΕΚΟ μυρίζει πιο άσχημα κι από υπόνομο. Δεν είναι απλά η αξιοποίηση απο την κυβέρνηση της κατακραυγής κατά των δημοσίων υπαλλήλων.

Κρύβει αλλαγή γραμμής στην οικονομική πολιτική, προς το δυσμενέστερο για τους πολίτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 14/10/2010 07:47:17

    Η ανακοίνωση του νέου ελείμματος διευκολύνει την παράταση του χρόνου υπό ΔΝΤ. Όταν λοιπόν βλέπουν να αυξάνει το έλειμμα και η κυβέρνηση μιλάει για εξυγίανση τότε μας κοροϊδεύουν . Αυτοί δεν είναι που επέβαλαν (ΚΟΛΑΔΕΣ) το δημόσιο χαρακτήρα; Σήμερα πάλι το ίδιο κάνουνε και με τον ΟΣΕ. Σήμερα πρέπει να απολογηθούν οι ίδιοι . Είναι αχρείοι.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/10/2010 08:05:48

    Δεν είναι μόνον αυτό. Ενισχύουν υπόγεια, χωρίς να το λένε βέβαια ανοιχτα γιατί δεν τους παίρνει, και τη ρητορική περί 'ψευδών στοιχείων' και 'δεν ξέραμε τι παραλαμβάναμε'.

    Όταν λέγαμε χθες ότι η ΝΔ έχει χαμηλά αντανακλαστικά, κάτι τέτοια εννοούσαμε: Πού είναι τώρα η ΝΔ να χαλάσει τον κόσμο για τη νέα πράσινη απάτη;

    • danaos avatar
      danaos @ Επώνυμος 14/10/2010 09:07:10

      Α ρε Επώνυμε, μόνο χθες; Πόσον καιρό τα γράφετε στο antinews; Αλλά αυτοί κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου! Αφού δεν ξυπνούν ας ρίξουν επιτέλους μια ματιά στο διαδίκτυο μπας και πάρουν μπρος! Προσπαθούμε κι εμείς στην περιφέρεια να ξεσηκώσουμε τον κόσμο κι αυτοί της ψ@@ής τους το χαβά! Ξέρεις τι μου λέει εδώ ο κόσμος; Ένα νεύμα περιμένουμε απ’την αξιωματική αντιπολίτευση! Δεν αντέχουμε άλλο!

  3. GAETANO avatar
    GAETANO 14/10/2010 08:43:04

    ΕΛΕΟΣ . ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΣΤΙΣ ΔΕΚΟ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΚΑΙ Η ΚΡΕΠΑΛΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ .
    ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ ΔΙΑΣΠΑΘΙΣΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΤΟΝ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ .
    ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΣ ΜΕ 7,5 ΕΚ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΧΟΥΝ 55.000 ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ !!!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΙ , Η ΙΔΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΗΛΑΔΗ , ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ . ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΔΝΤ .

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ GAETANO 14/10/2010 09:03:17

      Να σε δω εσενα την ανοιξη που θα εχουμε περασει στο παραλληλο νομισμα και δε θα μπορεις ουτε ντοματες να αγορασεις.
      Αλλα στην τελικη,εγω παιδια δεν εχω,ο αρχηγος σας αποφασισε οτι στη μελλοντικη Ταιλανδη της βαλκανικης που χτιζει μεθοδικα θα πουλατε τα δικα σας στους σεξοτουριστες.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Γιωργης 14/10/2010 10:20:49

        Δε μου πέφτει λόγος αλλά γιατί σου φαίνεται για ΠΑΣΟΚος ο GAETANO?
        Δεν μπορεί να είναι π.χ κάποιος επιχειρηματίας δεξιός που δεν αντέχει άλλη φορολογία και έκτακτες εισφορές
        και δεν μπορεί επίσης να αναλύει τα κομματικά παιχνίδια?
        Δε μπορεί επιτέλους κάποιος να πεί αυτό που θέλει χωρίς να του χυμήξετε?

        Υ.Γ 1.Ο πληθυσμός της Βουλγαρίας είναι 7,5 εκατ. ΑΚΡΙΒΩΣ.
        2.Τώρα πια μπροστά στον υπολογιστή μας(google)
        είμαστε "γραμματιζούμενοι" όλοι!!!

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ Γιωργης 14/10/2010 14:22:58

        @ ΣΟΝ ΠΕΝ

        Για ποιούς επιχειρηματίες μιλάς ????

        Γι΄ αυτούς που χρωστάνε 12 δις στα ασφ. Ταμεία????
        Για τους επιχειρηματίες της περαίωσης ?????
        Ή τους επιχειρηματίες της φοροδιαφυγής ?????
        Γι΄ αυτούς που όταν ήρθε η ώρα τους να πληρώσουν άρχισαν να φωνάζουν κατά του Μνημονίου και να ζητούν τροποποίησή του (με λιγότερους φόρους)????

        Και που όλοι αυτοί ασπαζόμενοι την ρήση του Μεγάλου τραγουδιστή με μεγάλη ευκολία (για να εξακολουθήσουν να κάνουν όλα τα παραπάνω )λένε οτι για ΟΛΑ φταίει ο Δημ. υπάλληλος ?????

        Υ.Γ Ενας Ιδ. υπάλληλος !!!!!

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ GAETANO 14/10/2010 09:04:48

      επισης εισαι τελειως αγραμματος
      ουτε κατα διανοια δεν εχει τον πληθυσμο που λες η Βουλγαρια
      οσο για τις 55.000,ασχολιαστο

      αλλα θα μου πεις,πασοκος εισαι,αναλφαβητος θα ησουν

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιωργης 14/10/2010 09:16:29

        http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=tps00001&tableSelection=1&footnotes=yes&labeling=labels&plugin=1

        Εκτός αν είσαι οπαδός της μεγάλης Βουλγαρίας: Εκτίμηση πληθυσμού για το 2010: 7.563.710

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ GAETANO 14/10/2010 09:31:33

      Τι ήπιες πρωί πρωί και μας το παίζεις και ειδήμων;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ GAETANO 14/10/2010 10:20:19

      Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σωστά κι αυτά που λες, αλλά εδώ δεν πρόκειται για αυτό. Πρόκειται για κατάχρηση αυτής της πραγματικότητας που περιγράφεις, για να εμφανίσουν το έλλειμμα της ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ μεγαλύτερο (αυτό δηλαδή που μετράει ως κριτήριο του Μάαστριχτ), υιοθετώντας τη χειρότερη δυνατή ερμηνεία για την Ελλάδα, χωρίς να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να γίνει κάτι τέτοιο.

      Δες αναλυτικά εδώ:

      h__p://www.antinews.gr/?p=64953

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/10/2010 09:29:39

    Μυρίζει αλλά πρέπει να κλείσει το χάσμα τον βολεμένων.

  5. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 14/10/2010 09:53:36

    Nα μην ξεχάσω οτι . . .

    ...ΟΤΙ δεν ξεχνάμε την κομματίλα του ΠΑΣΟΚ, που διόριζαν υπεράριθμους κι ημετέρους πρασινοσκούφηδες.

    Δεν ξεχνάμε τους πρασινοφρουρούς που βύθιζαν την χώρα στο σκοτάδι, σαν Cosa Nostra, και κατέστρεφαν περιουσίες ανθρώπων κι εκβιάζαν μια ολόκληρη χώρα!

    Δεν ξεχνώ, κι επειδή δε ξεχνώ δεν σκοπεύω να τους αφήσω να επαναλάβουν τις κομπίνες στην πλάτη μας.

    Ετερον....

  6. k avatar
    k 14/10/2010 09:57:30

    Χωρίς να χει πολύ νόημα για τον περεταίρω σχολιασμό του άρθρου, απλά να πω ότι η Βουλγαρία όντως έχει κοντά στα 7μισι εκατομμύρια πληθυσμό.
    http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont

    Όσο για τον αριθμό των δημοσίων υπαλλήλων είναι ΠΟΛΥ μακρυά από το νούμερο που αναφέρθηκε.

  7. PELIAS avatar
    PELIAS 14/10/2010 10:00:43

    Ποιός θα μας πεί, άν όλοι οι Έλληνες θα πρέπει να τα σηκώσουν για να τα σώσουν; Μήπως λοιπόν πρέπει να αδειάσουν όλες οι καταθέσεις για να μήν βρεθούμε άλλη μία φορά στο ΜΗΔΕΝ προς δόξαν του ΓΑΠ και των αφωεντικών του;

    Και μήν ξεχάσετε να σημειώσετε ότι η Frau Merkel πέφτει ήδη κατακόρυφα

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 14/10/2010 10:25:00

    η τρόικα εδώ και καιρό έχει ζητήσει να ληφθούν μέτρα για τους ΟΤΑ, τις ΔΕΚΟ και τα νοσοκομεία....

    http://www.express.gr/news/finance/331828oz_20100726331828.php3

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4585946

    Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πειράζει τον αρθρογράφο ο χρόνος δημοσίευσης των στοιχείων των ελλειμμάτων των ΔΕΚΟ......είναι ψεύτικα τα στοιχεία αυτά ή γεμάτα ανακρίβειες?

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να τον πειράζει - και να είναι θυμωμένος - που τα χρέη των ΔΕΚΟ είναι τεράστια(π.χ μόνο του ΟΣΕ είναι περίπου 11 δις ευρώ) και τα ελλείμματα ανεξέλεγκτα?

    Πάλι θα υποστηρίξουν ορισμένοι τις διάφορες συντεχνίες?

    Ως πότε οι ΔΕΚΟ, οι ΟΤΑ, τα νοσοκομεία θα είναι ο "Πίθος των Δαναΐδων" για τους Έλληνες φορολογούμενους?

    Δεν πρέπει να "μπει μαχαίρι" στις σπατάλες και τις αλόγιστες δαπάνες?

    Δεν πρέπει να μπει μια τάξη στα "οικονομικά" των ΔΕΚΟ,ΟΤΑ,νοσοκομείων?

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 14/10/2010 10:41:30

    ο αρθρογράφος προφανώς διαφωνεί το Δημόσιο να αναλάβει τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ και να τα εντάξει στο έλλειμμα της χώρας.....προφανώς παραβλέπει (ή μήπως δεν γνωρίζει?) ότι τα δάνεια δόθηκαν στις ΔΕΚΟ με εγγύηση του ελληνικού δημοσίου και μόνο οι καταπτώσεις των εγγυήσεων για το έτος 2009 ανήλθαν σε 632.093.150 ευρώ (και αφορούσαν στον Όμιλο ΟΣΕ, στον Όμιλο ΟΑΣΑ, στην ΕΑΒ και στον ΟΔΙΕ).

    http://www.xrimatistirio.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=68&NEWS_DATA_ID=203220

    Δηλαδή το ελληνικό δημόσιο πληρώνει πάλι κάθε χρόνο τεράστια ποσά για αυτά τα χρέη των ΔΕΚΟ, χωρίς να εμφανίζονται αυτά τα χρέη πουθενά στο συνολικό δημόσιο χρέος της Ελλάδας και στο έλλειμμα.

    Πιο συγκεκριμένα, το εγγυημένο από το Δημόσιο χρέος έφθασε στο τέλος του 2009 τα 26,2 δισ. ευρώ (ή 10,9% του ΑΕΠ), από 6,2% του ΑΕΠ το 2002.
    (Το 40% περίπου αυτού του χρέους το οφείλει ο ΟΣΕ και δεν είναι σε θέση να το αποπληρώσει).

    Η παραπάνω εξέλιξη οφείλεται στην ακόλουθη μέθοδο “δημιουργικής λογιστικής”.

    Πολλές φορές, για να μην αυξηθούν υπέρμετρα, το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης και το δημόσιο χρέος, η κυβέρνηση ζητούσε ή επέβαλλε σε διάφορους δημόσιους φορείς & οργανισμούς να προχωρούν σε τραπεζικό δανεισμό με την εγγύηση του δημοσίου (που δεν περιλαμβάνεται ως τώρα στο δημόσιο χρέος),συνήθως μάλιστα με μεγαλύτερο επιτόκιο από ότι αν προχωρούσε σε δανεισμό απευθείας από το δημόσιο.

    Με τον τρόπο αυτό, σημαντικές υποχρεώσεις του Δημοσίου παρέμεναν διασκορπισμένες στο τραπεζικό σύστημα για μερικά χρόνια, χωρίς να εμφανίζονται στο δημόσιο χρέος.

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/10/2010 10:58:43

    Θεία δίκη να βάλει με τους μέχρι τώρα συνοδοιπόρους καραβολεμένους. Ας εισπράξουν τώρα την δυσαρέσκεια εκεί που μέχρι τώρα πούλαγαν σοσιαλιστικά φούμαρα λαϊκισμό.

  11. man8os avatar
    man8os 14/10/2010 11:37:21

    Ποσο θα παει?
    Στο ελλειμα της γενικης κυβερνησης θα μετρησει το ελλειμα τους η το χρεος τους?
    Αν μετρησει το χρεος τους δεν θα πρεπει να ετοιμαζομαστε για κανα 25%?
    Αν μετρησει το ελλειμα ποσο θα παει?
    Μπορει να το προσδιορισει καποιος ποσοτικα?

  12. eco-GR avatar
    eco-GR 14/10/2010 12:48:29

    Τον γεγονος οτι μεχρι σημερα δεν μετρουσε στο χρεος και τα ελλειματα τα χρεη των ΔΕΚΟ και οι εγγυησεις δεν σημαινει οτι ηταν και το σωστο,αφου εκεινος που καποια στιγμη θα κληθει να τα πληρωσει ειναι ο ελληνας φορολογουμενος.Μην εθελοτυφλουμε , η πραγματικοτητα ειναι αμειλικτη.Ας βαλουμε μυαλο ολοι μας και ας αφησουμε τους λαικισμους, αυτα τελειωσαν.Οι εργαζομενοι στις ΔΕΚΟ δεν ειναι παιδια ενος ανωτερου θεου και ολοι γνωριζουμε πως διοριστηκαν!!!!Με χθεσινα στοιχεια ο μεσος ορος των μισθων των εργαζομενων στις ΔΕΚΟ σε σχεση με τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα ειναι τουλαχιστον υπερδιπλασιος και επι πλεον εχουν την μονιμοτητα του δημοσιου τομεα!!ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. για να ειμαστε δικαιοι..

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/10/2010 12:57:06

    Επισημη/Ανοικτη ερωτηση προς Υπ Οικονομικων..
    Κατω απο ποιες προϋποθεσεις και περιοροσμους μπορουμε να αποπληρωσουμε το Δανειο νωριτερα??? Κ Παπακωνσταντινου??????

    Εαν εχουμε τα $$ αυριο, το κλεινουμε το Δανειο με ΕΕ ?? ποτε? ποσο θα μας στοιχισει?? μας διδεται αυτη η δυνατοτητα βαση της συμβασης Δανεισμου?

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/10/2010 13:03:12

    "Επιβαρυνση Εξυπηρετησης Δανειου", αφαιρειται σε μετρητα στην πηγη, αλλα ΕΜΕΙΣ πληρωνουμε το ΣΥνολο του ποσου πριν την αφαιρεση.
    πχ. Δοση 1Δις, Εξοδα Εξυπηρετησης 50Εκ, βαζουμε στο Ταμειο 950 Εκ, και αποπληρωνουμε Κεφαλαιο 1Δις και Τοκους στο 1 Δις...

    Θα γραφω εγω....

    ΠΠ

  15. pikras57 avatar
    pikras57 14/10/2010 13:27:34

    Η μεγαλύτερη παραποίηση στοιχείων για τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας είναι τα Pap-Gap Statistics .

    Έχει να κάνει με την γενική κυβέρνηση και τις τρύπες στις ΔΕΚΟ.

    Προσπαθούν να φορτώσουν στο έλλειμμα και το χρέος του 2009, κάθε δάνειο κάθε οφειλή, κάθε εγγύηση παρά την πάγια τακτική που ακολουθούσαν μεταπολιτευτικά όλες οι κυβερνήσεις της χώρας αλλά και της ΕΕ (κανόνας 50% +1), σε συνεννόηση πάντα με την ΕΕ.

    Τώρα στα πρόσφατα στοιχεία του Οκτωβρίου 2010 για το οριστικό έλλειμμα του 2009 που η σημερινή κυβέρνηση έστειλε στην ΕΕ, ο ΠΑΠ και η ανεξάρτητη (!)αρχή/εντολοδόχος του ΔΝΤ αναθεωρεί τα στοιχεία της γενικής κυβέρνησης, φουσκώνοντας έλλειμμα /χρέος με τα χρέη των ΔΕΚΟ, ταμείων κα, αφού για ένα χρόνο έστελναν “πειραγμένα” στοιχεία στην Eurostat και με στόμφο δήλωναν μέσα και έξω ότι το έλλειμμα του 2009 που διαπίστωσαν αρχικά (12,7%), θα αναθεωρηθεί μόνο κατά μερικά δέκατα της μονάδος! (τέτοια αξιοπιστία!)

    Χωρίς καμία αντίσταση στην διαπραγμάτευση, έχουν παραδοθεί στους μανδαρίνους της τροικας και παίζουν άσχημο παιχνίδι για την χώρα!

    Έχουν χάσει τον έλεγχο, η κατάσταση έχει φύγει από τα χέρια τους και δεν θα πρέπει να μας εκπλήξει το γεγονός να δούμε έλλειμμα του 2009 16%,17% ή 20%!

    Αλήθεια,
    με τον ίδιο τρόπο διαπραγματεύονται ή διαπραγματεύονταν αυτά τα σοβαρά θέματα με τους κοινοτικούς, οι προηγούμενες κυβερνήσεις της χώρας καθώς και των άλλων χωρών της ΕΕ;
    Μαθήματα τετοιας “καλής” διαγωγής, υποταγή και “άνευ όρων παράδοση” έχουν ποτέ επιδείξει κυβερνήσεις της ΕΕ κατά το παρελθόν;

    Η ανακίνηση τώρα της «ασπρόμαυρης» τρύπας της γενικής κυβέρνησης έχει να κάνει ακριβώς με το Μνημόνειο 2 .

    Ο μπαμπούλας της τρύπας αυτής και η νέα αύξηση του ελλείμματος έχει σκοπό να τρομοκρατήσει τους πολίτες να δεχθούν νέα μέτρα που θα αφορούν νέες περικοπές σε μισθούς και σε υπηρεσίες, απολύσεις, αδιαφανείς εκποιήσεις με συνοπτικές διαδικασίες της περιουσίας των ΔΕΚΟ και Ταμείων .

    Άλλο μεταρρύθμιση και εξορθολογισμός και άλλο η συστηματική απαξίωση των ΔΕΚΟ και το ξεπούλημά τους!

    Η συμπαιγνία Kυβέρνησης- EE-ΔΝΤ προετοιμάζεται καιρό τώρα επικοινωνιακά και με την μέθοδο της σαλαμοποίησης προσπαθούν να κάμψουν κάθε αντίσταση.

    Το Σύστημα παίζει τα ρέστα του. Χωρίς όμως τον ξενοδόχο!

    Όταν τα προηγούμενα ελλείμματα/χρέη φουσκώσουν, θα φουσκώσουν και αυτά των επόμενων ετών 2010-2011-2012 …

    Και ποιος επενδύτης θα επενδύσει στην χώρα μας;

    Οδηγούμαστε μαθηματικά στην κατάρρευση, αφού πρώτα μας θα μας έχουν ξεζουμίσει !
    Ως πότε λοιπόν ο κ. Παπακωνσταντίνου θα μένει στο απυρόβλητο;

    Συνεργεί αυτός και η κυβέρνησή του στο μεγαλύτερο οικονομικό έγκλημα εις βάρος της χώρας! Απαξιώνειτην δημόσια περιουσία και εκποιεί κοψοχρονιά τα φιλέτα.

    Είναι ο πρώτος που θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις και να απολογηθεί!


    ΥΓ. Φάκτορα σε συγχαίρω για τα αντανακλαστικά σου.

    • Kasut avatar
      Kasut @ pikras57 14/10/2010 17:20:30

      Υπαρχει τρομερη εννοιλογικη διαφορα με ενα ελλειμμα 9.9% συμφωνα με τα ΝΔ στατιστικα η με ενα ελλειμμα 13% με ΠΑΣΟΚ στατιστικα? Σαφεστατα σημαινουν διαφορετικα κοστη αλλα και τα δυο αποδεικνυουν την χρεςωκοπια του κρατους. Ξερεις εσυ κανενα νοικοκυριο με το 10% του ετησιου εισοδηματος του σε ελλειμμα και να επιβιωνει?

  16. Αλήθεια avatar
    Αλήθεια 14/10/2010 13:29:57

    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ


    Πέμπτη, 14 Οκτωβρίου 2010

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Φθιώτιδας, κ. Χρήστος Σταϊκούρας, έκανε την ακόλουθη δήλωση μετά τη Δημοσιοποίηση των Οικονομικών Αποτελεσμάτων των ΔΕΚΟ :

    «Η Κυβέρνηση, παρουσιάζοντας τα αποτελέσματα των ΔΕΚΟ, εμφανίζεται «έκπληκτη» με την οικονομική τους κατάσταση και παρουσιάζει υποκριτικό ενδιαφέρον.

    Λησμονεί ότι τα προβλήματα στην οικονομική διαχείρισή τους, που έχουν οδηγήσει σε ζημίες και συσσωρευμένα χρέη, είναι διαχρονικά και δεν δημιουργήθηκαν την τελευταία περίοδο.

    Αγνοεί -το επισημαίνουμε ενδεικτικά μόνο για να δούμε πόσο πίσω χρονικά πάνε τα προβλήματα- ότι οι εγγυήσεις του Δημοσίου, για δάνεια Δημόσιων Επιχειρήσεων και Οργανισμών, που συνάφθηκαν τη δεκαετία του ’80, ανήλθαν στο 32% του ΑΕΠ το 1989!

    Αποσιωπά ότι ήταν αντίθετη, ως Αξιωματική Αντιπολίτευση, σε οποιαδήποτε πρωτοβουλία της τελευταίας Κυβέρνησης της ΝΔ για την εξυγίανση και βελτίωση της οικονομικής και λειτουργικής αποτελεσματικότητας των ΔΕΚΟ:

    * Καταψήφισε το Νόμο 3429/2005 για την εξυγίανση και τη βελτίωση της λειτουργίας των Δημοσίων Επιχειρήσεων και Οργανισμών, ο οποίος -σύμφωνα και με το ΙΟΒΕ- αποτελούσε «…πράγματι, μία σημαντική πρόοδο σε σχέση με το παρελθόν…» (Νοέμβριος, 2009).
    * Αντιτάχθηκε στην αποκρατικοποίηση της Ολυμπιακής.
    * Καταψήφισε την τροπολογία για τη συγκράτηση της μισθολογικής δαπάνης στις ζημιογόνες ΔΕΚΟ.
    * Διέκοψε το σχέδιο εξυγίανσης του ΟΣΕ.

    Και φυσικά, επί ένα χρόνο διακυβέρνησης, παρέμεινε αδρανής ως προς την πορεία των ΔΕΚΟ και δεν έλαβε ούτε ένα ουσιαστικό μέτρο για την εξυγίανσή τους.

    Συνεπώς, οι αυτόκλητοι εισαγγελείς πρέπει πρώτα να απολογηθούν για τις δικές τους ευθύνες και, στη συνέχεια, να καταστήσουν σαφείς τις προθέσεις τους για τις ΔΕΚΟ στους Έλληνες πολίτες ».

    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=66463&Itemid=309

  17. stamatis avatar
    stamatis 14/10/2010 13:31:08

    Δηλαδη αν καταλαβαινουμε καλα,οσοι βαρεθηκαμε τα αισχη στο Δημοσιο και τις ΔΕΚΟ ειμαστε ΠΑΣΟΚ?
    Ειμαστε αυτοι που ψηφιζαμε ΝΔ απο το '85,και τελικα την ειδαμε να γινεται το 2004-9,ενα γαλαζιο ΠΑΣΟΚ,και γι'αυτο την μαυρισαμε.
    Βλεπουμε δυστυχως οτι η μεταλλαξη ηταν ανιατη,με την ΝΔ να ειναι η μειοψηφια του λαικισμου των stages,ων χρυσοκανθαρων των ΔΕΚΟ και των τρωκτικων των ΟΤΑ.
    Μην βρισκετε αλοθι σε ΠΑΣΟΚους φανατικους οταν σας κραζουν,ειμαστε αυτοι που μας κοροιδεψατε μολις πηρατε την κουταλα.
    Οσο για τον συμπαθη Αντωνη,ας μας κανει ενα μαθημα Γεωγραφιας μπας και πειστουμε οτι ο Ναος βρισκεται στη Μεσηνια και οχι στην Ηλεια,ο δε Κικιλιας
    ας μας πει για το μπαμπα του και την Οδυσσεια Καθηγητοποιησης της κορης του στο ΤΕΙ που προηδρευε.

  18. pikras57 avatar
    pikras57 14/10/2010 13:31:32

    ..να τα νεοταξικά παλικαράκια που ξεμύτησαν και πυροδοτούν τον κοινωνικό αυτοματισμό!

    Αλλο εξορθολογισμός και μεταρρύθμιση...και άλλο ξεπούλημα φιλέτων και απαξίωση των εργασιακών σχέσεων!

  19. man8os avatar
    man8os 14/10/2010 13:58:25

    Να μην κλεισει και να μην ιδιοτικοποιηθει η ΕΑΒ, Η ΕΛΒΟ ΚΑΙ Η ΕΑΣ.
    Δεν παραχωρειτε η αμυντικη βιομηχανια μιας χωρας. Αλλοιως αναγνωριζετε ντε φα κτο η μη ανεξαρτησια της. Χωρις τετοια βιομηχανια ειναι απιθανο να αντιμετωπιστει ο οποιοσδηποτε εχθρος που εχει δικη του βιομηχανια.

    • kimon avatar
      kimon @ man8os 14/10/2010 17:15:02

      ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΑΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ;;;ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΙ ΣΚΑΤΑ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ)ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΡΕΜΟΥΛΙΑΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ;;;
      ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ... ΑΥΤΗΝ ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

  20. Dal avatar
    Dal 14/10/2010 14:22:44

    Από εδώ και στο εξής όταν μιλάμε για μεθόδευση πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και την ΕΕ και το ΔΝΤ. Δεν είναι δυνατόν τα ανδρείκελα της σημερινής κυβέρνησης να πράττουν, χωρίς τη γνώμη της τρόϊκας. Τι συμβαίνει στη πραγματικότητα.
    Το πρόγραμμα στήριξης έχει ήδη αποτύχει ,όπως ήταν αναμενόμενο, από τους πρώτους μήνες γιατί οδήγησε σε μια άνευ προηγουμένου ύφεση την Ελληνική οικονομία. Η πραγματική ύφεση(που λαμβάνει υπ όψιν τον πληθωρισμό) είναι άνω του 10%. Η τρόϊκα ανακοίνωσε για το 2010 αναμενόμενη μείωση του ονομαστικούΑΕΠ(δεν λαμβάνει υπ όψιν τον πληθωρισμό) μόλις -ο.6 % Υπάρχει κανένας επιχειρηματίας και άνθρωπος της αγοράς που να ισχυρισθεί ότι η μείωση του κύκλου εργασιών του είναι μόλις 0.6% σε σχέση με το 2009;
    Ανατρέχοντας κάποιος στις ειδήσεις θα διαπιστώσει ότι σε κανένα κλάδο της οικονομίας η υποχώρηση του κύκλου εργασιών του, δεν είναι μικρότερη του 10%, σε σχέση με το 2009.Όπως στο τουρισμό, στις κατασκευές, στη βιομηχανική παραγωγή, στις μεταφορές, στο χρηματοπιστωτικό τομέα (που σημειωτέον συμβάλλει στη διαμόρφωση του ΑΕΠ κατά 15 έως 20%), κλπ Ο μόνος τομέας που έχει μικρότερη υποχώρηση είναι αυτός της ιδιωτικής κατανάλωσης που υπολογίζεται στο -4%. Σημειωτέον μείωση της τάξεως του 10% των εσόδων από τον τουρισμό, ισοδυναμεί με μια υποχώρηση άνω του 1% του συνολικού ΑΕΠ ετησίως.
    Πέραν όμως των στοιχείων που δημοσιοποιούνται, αρκεί να απευθυνθεί κανείς σε κάποιον επιχειρηματία η άνθρωπο της αγοράς για να διαπιστώσει, ότι η υποχώρηση του κύκλου εργασιών τους, στη καλλίτερη των περιπτώσεων είναι μικρότερη του 10% . Πως λοιπόν η μείωση του ονομαστικού ΑΕΠ για το 2010 προβλέπεται μόλις λιγότερο από μηδενική;. Kάτι δεν μας πληροφορούν καλά εδώ. Η καταχώρηση στη οικονομία ενός μέρους της, με το αποκαλούμενο «κίνημα των αποδείξεων», δεν μπορεί να δικαιολογήσει την σχεδόν μηδενική ονομαστική ύφεση. Όσοι είναι μέσα στα πράγματα γνωρίζουν.
    Η ύφεση 4% που αναμένεται για το 2010 είναι η πραγματική , περιλαμβάνει τον απόπληθωριστή ΑΕΠ, που υπολογίζεται για φέτος στο 3,5%.
    Επιπλέον η κυβέρνηση έκανε περικοπές από τις κάθε είδους κρατικές δαπάνες κατά 12 δις. Αυτό από μόνο του θα σήμαινε μείωση του ονομαστικού ΑΕΠ για φέτος 5%.Εαν σε αυτό προστεθεί αρνητικά και το 3,5% του αποπληθωριστή θα σήμαινε και 8,5% πραγματική ύφεση μόνο από αυτό.
    Είναι σαφές ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια εσκεμμένη παραποίηση μακροοικονομικών στοιχείων , στην οποία φυσικά συμμετέχει και η τρόικα. Ο λόγος είναι προφανής.
    Η ανακοίνωση των πραγματικών στοιχείων της Ελληνικής οικονομίας θα σήμαινε την αποδοχή της αποτυχίας του προγράμματος πολύ σύντομα ,κάτι το οποίο είναι έξω από τους σχεδιασμούς της. Η ένταξη της Ελλάδος στο μηχανισμό στήριξης ήταν μια «αγορά χρόνου» για την Ευρώπη και τη χώρα μας, ώστε να ληφθούν μέτρα για τη Ελληνική οικονομία και να καταφέρει η νότια Ευρώπη εν τω μεταξύ να συμμαζέψει, όσο μπορεί, τα οικονομικά της.
    Είναι γνωστό ότι πριν την προσφυγή στο ΔΝΤ, ο Σρος Καν και ο Ρεν δήλωναν ότι η Ελλάδα πρέπει να καταφύγει σε «αποπληθωρισμό», μάλιστα ο Κάν τον προσδιόριζε στο 30%. Αυτό ακριβώς επιδιώκεται. Εάν όμως ο αποπληθωρισμός φαίνονταν και στα μακροοικονομικά δεδομένα, τότε η σχέση χρέος ΑΕΠ θα εκτινάσσονταν άνω του 200% που θα σήμαινε άμεση χρεωκοπία. Ενώ επιδιώκεται ακριβώς αποπληθωρισμός της τάξεως του 30%, αυτός αποκρύπτεται σε ένα βαθμό με το μαγείρεμα των αριθμών.
    Για αυτό ένα μέρος της αποτυχίας θα το αποδώσουν στα ελλείμματα (μετά από ένα χρόνο!), των ΔΕΚΟ και όχι στην παταγώδη αποτυχία του προγράμματος. Την αποτυχία έτσι την φορτώνουν στη ΝΔ και τον Σημίτη.Αυτή είναι η γνώμη μου επί του ζητήματος που προέκυψε.

  21. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/10/2010 14:54:42

    Δεν υπάρχει καμμια αμφιβολία στις 15 Νοεμβρίου νέα βάρβαρα μέτρα θα ανακοινωθούν

  22. kimon avatar
    kimon 14/10/2010 16:41:06

    Εξω από μνημόνια ΔΝΤ και λοιπές παρλαπίπες... η ΔΕΚΟ ήταν και είναι υπαρκτό πρόβλημα κακοδιαχείρισης-ρεμούλας-ασωτίας- σπατάλης-νεποτισμού μέσα σε ένα κλειστό κλάμπ αλληλοδιαπλεκομένων συμφερόντων συνδικαλιστών και πολιτικών!!! με θύμα πάντα τον αφελή πολίτη που εκαλείτο να πληρώσει τα σπασμένα των ρετιρέ του δημοσίου, καιρός είναι έστω και αργά να απαλλαγή η κοινωνία από αυτά τα παράσιτα,όσο για τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού, αυτά τα καρκινώματα (ΔΕΚΟ) πρέπει να δια γραφούν από το λεξικό της οικονομίας, ΟΛΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ... ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.

    • 11888 avatar
      11888 @ kimon 14/10/2010 17:05:40

      Oπως τα λες ειναι.Η ανωτατη μπακαλικη ΠΑΣΟΚ βγαζει σπουδαια ταλεντα.