22/04/2009 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το θέμα είναι από πότε «λάδωναν» η Ζήμενς και η Ιντρακόμ

Πριν από δεκατρία χρόνια, τον Ιούλιο του 1996, μια βραδυφλεγής βόμβα συγκλόνιζε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Ύστερα από δικαστική κυοφορία 18 μηνών, η Ολομέλεια του Συμβουλίου Εφετών Αθηνών αποφάσισε ομοφώνως να ασκηθεί δίωξη για το περιβόητο σκάνδαλο της ανάθεσης επί ΠΑΣΟΚ των 1.000.000 ψηφιακών παροχών του ΟΤΕ στις εταιρείες  ΙΝΤΡΑΚΟΜ και SIEMENS  για τέσσερα κακουργήματα και τρία πλημμελήματα (απάτη, δωροδοκία, δωροληψία, παράβαση καθήκοντος, απιστία, ψευδορκία, ψευδή βεβαίωση).

«Χρηματισμός στελεχών του ΟΤΕ» έγραφε η Καθημερινή στις 12.5.96 και αποκάλυπτε οκτώ λογαριασμούς σε ελβετικές τράπεζες που αφορούσαν υψηλόβαθμα στελέχη του ΟΤΕ. Τα στοιχεία που είχε στη διάθεσή της η δικαιοσύνη ήταν τόσο βάσιμα ώστε η Ελευθεροτυπία έγραφε για μια «Ψηφιακή Καταιγίδα που απειλούσε την πολιτική ζωή του τόπου», ενώ άλλες εφημερίδες έσπευσαν να διαταράξουν τον ύπνο αρκετών υπεράνω υποψίας με πρωτοσέλιδα του τύπου: «Χρηματοδοτούσαν το ΠΑΣΟΚ», «Ξεσκεπάστηκε το κράτος της ΙΝΤΡΑΚΟΜ», «Κόκαλο ο Κόκκαλης», «Πόλεμος με κασέτες για τα ψηφιακά», «Ψηφιακές βόμβες» κ.λπ.

Η «Ψηφιακή Καταιγίδα» της Ελευθεροτυπίας εκφυλίστηκε τελικά σε μια απλή βροχόπτωση, η οποία μούσκεψε βέβαια ορισμένους, αλλά έθαψε την ουσία της υπόθεσης: την απίστευτη διακομματική διαφθορά. Η ταφόπλακα μπήκε με δύο βουλεύματα (τα υπ.αρ.685/1998 και 1820/1998) του ίδιου Συμβουλίου Εφετών που είχε παραπέμψει την Ζήμενς και την Ιντρακόμ.

Πέρασαν χρόνια η υπόθεση - δηλαδή το μοίρασμα της μίζας - συνέχισε να κουφοβράζει στο πολιτικό παρασκήνιο (επειδή όμως έχουμε γράψει επανειλημμένως εδώ, «διαπλοκή = Ζήμενς + Ιντρακόμ») και μετά τις εκλογές του 2000 και εν όψει της επανόδου της ΝΔ στην εξουσία ξαναβγαίνει στο προσκήνιο. Τελικά τον Μάρτιο του 2002 ο εισαγγελέας κ. Δ. Παπαγγελόπουλος άσκησε (μετά την περίφημη «έρευνα Ζορμπά») ποινική δίωξη για τέσσερα κακουργήματα για ίδιο θέμα (μίζες κλπ) αλλά μόνο στον «Κοκκαλίνο» της Ιντρακόμ.

Υπο συνθήκες απόλυτης μυστικότητας («νύκτα» που λένε) και η δίωξη αυτή μπήκε στο αρχείο. Εισηγητής του ενταφιασμού ο ίδιος εισαγγελέας που χειρίστηκε την υπόθεση Ζαχόπουλος  + DVD, ο κ. Δ. Οικονόμου - τα σχόλια δικά σας και από μέσα επειδή οι δικαστικές αποφάσεις δεν κρίνονται. Κουβέντα φυσικά η ΝΔ , ούτε και ο λαλίστατος κ. Π. Καμμένος που πρωτοστάτησε στην υπόθεση κατά Κόκκαλη και τον βλέπουμε τώρα να μας λέει τόσα για τον Παυλίδη και το Αιγαίο. Ενώ ο κ. Κόκκαλης υπογράφει συμβάσεις - μαμούθ με τον ΟΠΑΠ και άλλα.

Πέρασε πάλι καιρός η διαπλοκή νόμιζε πως είχε κανονίσει τα πράγματα, αλλά ξαφνικά σκάει στην Γερμανία το σκάνδαλό των μαύρων ταμείων και ακολουθούν όσα γνωρίζετε. Αλλά μόνο εναντίον της Ζήμενς. Και μας λένε τώρα για κάποια κυρία «Αλεξία», κάποιον κύριο «Φραντς» και έναν «ταξιτζή» που κουβαλούσε τις μίζες στο πορτμπαγκάζ. Και για τον Τσουκάτο που έβαλε ένα εκατομμυριάκι στα ταμεία του κόμματος, ή τα τιμολόγια του Κυριάκου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 14:47:16

    Να μας πει ο ΓΑΠ που είναι απο του μακροβιότερους υπουργούς, ο Κινέζος που σφύρισαν δίπλα του οι βαλίτσες και ο κουρασμένος γιατί δεν ξαπόστειλε τον κούλη ακόμα.

  2. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 15:05:40

    Μάλλον από τότε που ξεκίνησε η δραστηριότητα τους εδώ ,το ερώτημα είναι τώρα σταμάτησαν η άλλαξαν τα ρούχα τους αλλιώς .

  3. babis lazarou avatar
    babis lazarou 22/04/2009 15:10:46

    ΜΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ , ΜΗ ΒΑΡΥΓΚΟΜΑΤΕ ,ΛΑΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΝΑ ΦΑΤΕ.ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΤΟ ΘΕΣΜΟ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ? Η ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΤΖΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΕ.ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΙΣΤΡΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗ ΣΤΟΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ? ΨΕΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟΝ ΛΑΟ (ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΡΧΟ)ΠΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΜΟΥΤΖΩΝΕΙ ΚΑΙ ΦΑΣΚΕΛΩΝΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.ΑΛΗΘΕΙΑ,ΤΟΣΑ ΓΚΑΛΟΠ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ? Η ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΡΧΟ?

  4. rs avatar
    rs 22/04/2009 15:17:35

    Εδώ και ένα χρόνο παρακολουθούμε το "σπυρί" της διαφθοράς να διογκώνεται χωρίς όμως να σπάζει.
    Άντε να σπάσει επιτέλους, για να δούμε πόσο ...τιμώνται, ο σοσιαλισμός, ο εκσυγχρονισμός, η επανίδρυση του κράτους, η δίκαιη κοινωνία και άλλα τέτοια ηχηρά.
    Όχι ότι δεν ήταν γνωστά, αλλά θα ήθελα να ‘δώ κάποιες "φάτσες" τιμητών όταν πέσουν οι μάσκες και ανακοινωθούν (ελπίζω!!!) ονόματα και ..κόμματα φυσικά.
    Και η μόνη ελπίδα γι’ αυτό είναι το ότι οι πληροφορίες έρχονται από ένα "σύστημα" το οποίο δεν ελέγχεται με Σανιδάδες κλπ.
    Από την άλλη πάλι, η όλη ιστορία θέλει προσοχή μην καταλήξουμε σε καταστάσεις τύπου Ιταλίας - "Καθαρά Χέρια" με τα γνωστά αποτελέσματα.

    Επιτρέψτε μου όμως να παραβλέψω λίγο την ονοματολογία και να διατυπώσω κάποιες ερωτήσεις/σκέψεις:
     Το οτι χρηματοδοτούνταν τα δύο (;) κόμματα είναι σαφές και δεν έχει νόημα (πολιτικό) ποιός και πώς ακριβώς τα πήρε. Το θέμα πλέον είναι καθαρά των ...ψηφοφόρων οι οποίοι ως συνήθως θα ….. ξαναψηφίσουν πάλι τους ίδιους.
    Θυμηθείτε λίγο τί έγινε στις εκλογές μετά το σκάνδαλο Κοσκωτά.
    Ξεφτίλα μεν , αλλά έτσι είναι.
     Την SIEMENS την «ξεβρακώνουν» γενικά σ΄ όλο τον κόσμο. Όχι ότι της «καίγεται καρφί», αλλά εδώ μερικοί νοιώθουν σαν τους…Ρώσους που μπήκαν στο Βερολίνο. Ανοιχτές πόρτες παραβιάζουν και έχουν την εντύπωση ότι …ξεσκεπάζουν.
     Από αυτή την οπτική η υπόθεση SIEMENS ότι είχε να δώσει (σχετικά πάντα) το έδωσε.
     Μπορεί όμως κανένας να μου πεί τι γίνεται ή τι γινόταν με άλλες εταιρίες ,εγχώριες και αλλοδαπές; Ή πιστεύετε ότι δεν γινόταν τίποτε;
     Που πήγαν και πού πηγαίνουν οι…ελληνικές μίζες; Αυτή την διαδρομή του χρήματος θα την ψάξει κανένας;

  5. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 15:26:24

    @4
    Ο λεγόμενος υγιής ανταγωνισμός είναι ιδεολογική μπαρούφα...
    Το παιχνίδι έτσι παίζεται , ο λαδώσας του λαδώσαντος...

    Υπάρχει όμως και μία παράμετρος πολύ σοβαρή που όσοι είναι τεχνικοί την καταλαβαίνουν καλύτερα.
    Όταν αναθέσεις ένα έργο σε μία εταιρεία ουσιαστικά δεσμεύεσαι τεχνολογικά για πολλά χρόνια αφού ανταλλακτικά είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις από την ίδια.
    Να ληφθεί και αυτο υπόψιν όταν κάποιοι ελαφρά τη καρδία ζητούν να σταματήσει η siemens να προμηθεύει τον ΟΤΕ....

  6. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 15:38:53

    Δεν ξέρω αν λάδωνει ο Κόκκαλης , μάλλον ναι , αλλά καλά κάνουν και του δίνουν δουλειές.
    Έχει μια εταιρεία η οποία είναι κορυφαίας τεχνολογίας όπως και ο ΑΚΤΩΡ στις οποίες δουλεύουν χιλιάδες Έλληνες επιστήμονες.

    Για τον κατασκευαστικό κλάδο το ξεκίνημα στην χώρα μας έγινε από τον αείμνηστο Ανδρέα όπου έφτιαξε μιά εταιρεία , την ασπροφος , η οποία επανδρώθηκε με εκατοντάδες Έλληνες επιστήμονες για τεχνική υποστήριξη βασικά στα Ελληνικά διυλιστήρια.
    Οι περισσότεροι από αυτούς έχοντας αποκτήσει τεράστια επαγγελματική εμπειρία στελέχωσαν αργότερα πολλές από τις εταιρείες σήμερα των αποκαλούμενων νταβατζήδων...

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/04/2009 16:00:23

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΤΙΡΑΜΟΛΑ ΓΙΓΑΝΤΑ !
    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΙΣΜΟΥ.
    ΟΠΟΥ ΛΟΒΙΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΥΜΝΟΣ.
    ΤΙΡΑΜΟΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ .
    ΣΥΝΕΧΙΣΕ..

  8. Factorx avatar
    Factorx 22/04/2009 16:08:37

    @tiramola, τώρα τα έκανες μαντάρα. Γιατί έτσι; Επειδή στηρίζουν τώρα τον Gamp οι επιτηρητές της τάξης; Δες και στο νεο ποστ τον Σπυρόπουλο guest star του Γεωργίου της Ζημενς

  9. rs avatar
    rs 22/04/2009 16:14:49

    @ tiramola,
    ξέχασες και την ΕΤΕΚΑ. Εταιρία ΄Μελετών (γενικώς)που επέβέπε κατά κύριο λόγο τα έργα της ΔΕΗ. ΤΟ φαγοπότι!!!
    Όταν κάποιοι επιστήμονες έψαχναν για δουλειά, κάποιοι άλλοι "επιστήμονες" (έχουν σημασία τα εισαγωγικά) προσλαμβάνονταν (και προσλαμβάνονται) με ένα απλό "κομματικό" σημείωμα.
    ΙΝΤΡΑΚΟΜ
    "Εταιρία κορυφαίας τεχνολογίας". Δεν θα διαφωνήσω. Για τα δεδομένα της Ελλάδας φυσικά! Πώς δημιουργήθηκε όμως; Ήταν παρεθενογέννηση;
    Ή ήταν ο Σωκράτης φοβερός επιστήμονας ή καλύτερα επιχειρηματίας; Έχεις ακούσει τίποτε για DDR;
    Κακό πράγμα η λήθη!!! Η επιλεκτική δε είναι η χειρότερη.

  10. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/04/2009 16:22:24

    @Factorx
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ.
    ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΣΥΜΠΑΘΗΣ ΤΙΡΑΜΟΛΑ ΟΤΙ Ο ΡΟΚΚΟ-ΚΡΟΚΟΥΣ-ΚΟΚΑ ΛΗΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ;
    ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η "ΠΡΟΒΛΕΨΗ" ΜΙΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΚΟΠΡΙΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑΝΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΤΗΝ 17Ν.
    ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.
    ΓΙΑ ΠΟΣΟ AKOMA;

  11. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 22/04/2009 16:26:08

    τα τιμολόγια της Κανέλλη δεν τα λέει κανείς?

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 16:52:45

    @rs 11: Θα σου πω κάτι, αν θες το πιστεύεις, αν θες όχι. Στις αρχές της δεκαετίας 2000 τόλμησα μια φορά και έστειλα βιογραφικό σε μία από τις δύο εταιρείες. Λέω τόλμησα, γιατί "συστάσεις" άλλες δεν είχα, πλην ενός σχετικά καλού ιστορικού σπουδών. Οποία έκπληξη όταν δέχθηκα κλήση για συνέντευξη από τον διευθυντή ανθρώπινων πόρων (η θέση τελικά αφορούσε νέες τεχνολογίες κινητής τηλεφωνίας, εκτός της στενής ειδικότητάς μου, οπότε τον ευχαρίστησα, με ευχαρίστησε και αποχαιρετιστήκαμε). Ποτέ μην λες ποτέ.

  13. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 17:37:01

    tiramola -Μας επιβεβαίωσες .Είσαι μεγάλος τέρμα ...

  14. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 17:41:57

    tiramola- Να σου πούμε και την ιστορία της ΕΤΕΚΑ στα Ορυχεία με τους περιστροφείς (ραουλα) θα φρίξεις θα χρειαζόταν άλλη εξεταστική επιτροπή για τα δις. Άστα να παν στο διάβολο ούτε η παρεμβάσεις της Ε.Ε. δεν έκαναν τίποτα .Τα κουκούλωσαν όλα …

  15. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 18:58:45

    @Φακτορ...
    Δεν έχω κάνει τίποτα μαντάρα!
    Για μένα δεν φταίνε ούτε ο Κόκκαλης ούτε η siemens...
    Αποκλειστικοί υπεύθυνοι έιναι οι πολιτικοί και των δύο κομμάτων και οι δημόσιοι υπάλληλοι που εκμεταλευόμενοι τη θέση κλειδί που τυχόν είχαν στον τομέα προμηθειών φρόντισαν να αρπάξουν μερικά μαύρα...
    Ο λόγος που αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω στο 8 είναι οι πολλοί συνάδελφοί μου που εργάζονται σε αυτές τις εταιρείες και οι οποίοι καταθέτουν και την ψυχή τους και ιδρώνουν κάτω από τον ήλιο για να μπορούμε πολλοί να απολαμβάνουμε τα προιόντα που κατασκευάζουν.
    Θέλω επίσης να σας γνωρίσω ότι επειδή ένα πολύ μικρό μέρος της δουλειάς μας στην εταιρεία που εργάζομαι αφορούν και κατασκευή παρελκόμενων των έργων των ανωτέρω εταιρειών , οι άνθρωποι τα προδιαγράφουν με τις πιό εξελιγμένες και αυστηρές προδιαγραφές.
    Έχουμε πραγματικά εντυπωσιαστεί όλοι στην εταιρεία από τις απαιτήσεις των προδιαγραφών των ανωτέρω εταιρειών.
    Γράφτε ότι θέλετε , βρίστε , αλλά διευκρινίζω ότι η δικιά μου πρόθεση ήταν να μην υποτιμούμε πάνω στην φούρια μας για "δικαιοσύνη" την επιπονη δουλειά και τη μάχη που δίνουν πολλοί Έλληνες επιστήμονες με παραγωγικό έργο συμβάλλοντας στην πραγματική οικονομία....

  16. babis lazarou avatar
    babis lazarou 22/04/2009 19:01:18

    tiramola ΣΕ ΠΗΡΑΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ, ΔΥΟ,ΠΕΝΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΜΕ 500 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΑΛΜΑ? Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΥΠΟΚΛΙΣΗ! ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΤΡΕΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ ( ΠΟΥ ΔΙΚΑΟΩΘΗΚΑΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ )ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ? ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΜΙΑΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ? ΗΡΕΜΙΣΕ.

  17. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 19:28:57

    Άνεργοι φουκαράδες των 500 ευρώ που τους εκμεταλλεύονται απατεώνες έφτιαξαν τις σύραγγες στην Κακιά Σκάλα κύριε Μπάμπη?
    ....
    Αυτές οι γενικεύσεις είναι που σου σπάνε τα νεύρα...

  18. αντί avatar
    αντί 22/04/2009 20:07:14

    Και εσύ λαέ κάτσε να τσακώνεσαι για το ποιος από τους δύο έχει φάει περισσότερα.

  19. Nemo avatar
    Nemo 22/04/2009 20:31:37

    Μυαλό δεν βάζουμε διότι πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσετε και μετά ΝΔ ή ΛΑΟΣ. Οι πιο "επαναστάτες" θα ψηφίσουν "Δράση" και άλλοι Οικολόγους του Τρεμόπουλου. Κοινωνικός έλεγχος δεν υπάρχει ούτε τιμωρία. Ουγκάντα είμαστε και Τουρκία μαζί. Χριστιανοί ορθόδοξοι και μισαλλόδοξοι, ψευτόμαγκες και πανεπιστήμονες, αριστεροδέξιοι και φασιστοφιλελευθεροι. Πόσες φορές έχουν συζητηθεί όλα αυτά; Γελάει ο ΓΑΠ και ξεκαρδίζεται ο ΚΩΚΑ. Τα λαμόγια πολλοί μίσησαν τη λαμογιά κανείς σ’ αυτή τη χώρα. Διότι η λαμογιά είναι χρήμα, ζεστό και αφορολόγητο. Αυτό μετράει. Δεν ξέρουμε τι θέλουμε, δεν ξέρουμε τι είμαστε και γιατί είμαστε αυτό που είμαστε. Δημοκράτες δεν είμαστε. Διότι δημοκρατία σημαίνει δικαιώματα, διαφάνεια, ισηγορία, ελευθεροτυπία, υγεία, πρόνοια, εκπαίδευση για όλους και όχι μόνο για το 2% της ελληνικής κοινωνίας που δυναστεύει τον τόπο. Στις πλάτες μας πατάνε τα καθάρματα έχοντας για σκαλοπάτι την άγνοια μας. Αλήθεια που είναι οι απολυμένοι της Siemens Θεσσαλονίκης, τι απέγιναν; Οι ίδιοι τι κάνουν; Την πάπια; Ξέρουν και για τιμολόγια και για πολλά άλλα. Αλλά μόκο…

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 21:09:03

    @20: τι να κάνουν οι εργαζόμενοι, έχουν και αυτοί παιδια που θέλουν να βλέπουν τον πατέρα τους να γυρίζει σπίτι το βράδυ

  21. φοντί avatar
    φοντί 22/04/2009 22:05:40

    Δε μας άρεσε το τηλεφώνημα με το διφραγκάκι, θέλαμε ψηφιακές επικοινωνίες, επιμέναμε Ελληνικά και έτσι χάσαμε τη μπάλα.
    Μετά χάσαμε το γήπεδο και τώρα μιλάμε για να μιλάμε.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/04/2009 22:47:00

    αχ βαχ πως ξεχνάμε...

    Πριν τον Κόκκαλη, πληρώναμε καπέλλο, μίζα, λάδωμα για γραμή τηλεφώνου. Αρχές δεκαετίας 80, που οι αμερικάνικες εταιρίες ψηφιακής τηλεφωνίας τα χάριζαν τα κέντρα. Τον Κόκκαλη τον έφτιαξε η ελληνική διαφθορά. Και τον Κοσκωτά.

  23. Le canard avatar
    Le canard 23/04/2009 02:03:08

    Ρε παιδιά, είναι δυνατόν; Η συμφωνάι ξεκίνησε με εκατόν τόσα εκατομμύρια για τη Ζημενς και με διακόσια τόσα για την Ιντρακόμ, και έφτασε τα 400 για την Ιντρακόμ και διακόσια για τη Ζημενς. Ο Κόκκαλης όμως, ποτέ δεν πλήρωσε. Ούτε και τη διαιτησία πληρώνει. Ε; Πως είπατε;

  24. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 23/04/2009 03:36:56

    Μέσ' στην υπόγεια την ταβέρνα,
    μέσ' σε καπνούς και σε βρισιές,
    (απάνω στρίγγλιζε η λατέρνα),
    όλη η παρέα πίναμε εψές,
    εψές, σαν όλα τα βραδάκια,
    να πάνε κάτου τα φαρμάκια.

    Σφιγγόταν ο ένας πλάι στον άλλο
    και κάπου εφτυούσε καταγίς
    ω! πόσο βάσανο μεγάλο
    το βάσανο είναι της ζωής !
    Όσο κι' ο νους αν τυραννιέται
    άσπρην ημέρα δε θυμιέται!

    (Ήλιε και θάλασσα γαλάζα
    και βάθος του άσωτου ουρανού
    ω! της αυγής κροκάτη γάζα,
    γαρούφαλα του δειλινού,
    λάμπετε, σβήνετε μακριά μας,
    χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!)

    Του ενού ο πατέρας χρόνια δέκα
    παράλυτος, ίδιο στοιχειό
    του άλλου κοντόμερη η γυναίκα
    στο σπίτι λειώνει από χτικιό
    στο Παλαμήδι ο γυιός του Μάζη
    κ' η κόρη του Γιαβή στο Γκάζι.

    - Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
    - Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
    - Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
    - Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
    «Ποιος φταίει; ποιος φταίει;» κανένα στόμα
    δεν τόβρε και δεν τόπε ακόμα.

    Έτσι στη σκοτεινή ταβέρνα
    πίνουμε πάντα μας σκυφτοί
    σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα,
    όπου μας έβρει, μας πατεί:
    δειλοί, μοιραίοι κι' άβουλοι αντάμα
    προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα !

    Παραθέτω αυτό το υπέροχο ποίημα του Κώστα Βάρναλη που απαντάει σε τόσα ερωτήματα.
    Πάνε περισσότερα από 10 χρόνια, δεν θυμάμαι πιο τεύχος ήταν του Αντί, που αποκάλυπτε την εξής απλή ιστορία, που απορώ που δεν την διάβασα τόσο καιρό είτε εδώ είτε σε κάποιο έντυπο που θα μπορούσε να την αναπαράγει. Εν συντομία.
    Όταν ενοποιήθηκαν οι Δυτική και η Ανατολική Γερμανία, οικονομικοί ελεγχτές της Δυτικής Γερμανίας, πήγαν σε όλες της εταιρείες της Ανατολικής, για ένα πλήρη οικονομικό και λογιστικό έλεγχο για να δούνε οι Δυτικογερμανοί τι παραλαμβάνουν. Πήγαν φυσικά και στην τηλεφωνική εταιρεία της εταιρεία, που προμήθευε την Ελλάδα σε τηλεπικοινωνιακό υλικό.
    Τα αποτελέσματα αυτού του ελέγχου φτάσανε στην Γερμανική Βουλή από όπου αντιγράφοντας το Αντί τα λεγχθέντα ανέφερε: Όλα τα χρόνια η Τηλεφωνική Εταιρεία της Ανατολική Γερμανίας είχε συμφωνήσει με τον εδώ στην Ελλάδα αντιπρόσωπο της να δίνει το 2% του τζίρου της στο κυβερνών κόμμα. Αυτά ειπώθηκαν και καταγράφηκαν μέσα στο Γερμανικό κοινοβούλιο.
    Το Αντι λοιπόν τότε συνέχιζε το άρθρο του, λέγοντας πως ότι όσα ειπώθηκαν στο ποιός έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη το 1993 ήταν στάχτη στα μάτια. Παρέδωσε τον Βόιτ (στρατηγό της Στάζι που είχε διαφύγει στην Ελλάδα) στους Δυτικογερμανούς το 1992, με αντάλλαγμα να μην ζητήσουν οι Γερμανοί αυτο το 2% που πήγαινε είτε στο ΠΑΣΟΚ είτε στη ΝΔ, πίσω και να αποσιωπηθεί το σκάνδαλο.