#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2008 10:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το θέμα δεν είναι (τώρα) ο Άκης. Είναι ο Μητσοτάκης

Το παιχνίδι του αποπροσανατολισμού από την ουσία της υπόθεσης Ζήμενς, που είναι το μαύρο πολιτικό χρήμα δεκαετιών, καλά κρατεί. Μαζί του και το παιχνίδι των συνηγόρων που ελέγχουν τις διαρροές στον Τύπο και οδηγούν εκεί που θέλουν την υπόθεση. Έτσι, μας βομβαρδίζουν από χθες με τα «τιμολόγια του Άκη» τα οποία προβάλουν (δυστυχώς και τα μπλογκς) σαν μια τρομακτική αποκάλυψη. Από κοντά και η Καθημερινή (τώρα τα πρώην «υβριστικά μπλογκς» είναι πολύ χρήσιμα) που μας πληροφορεί σήμερα ότι «νέα τροπή στις πολιτικές προεκτάσεις της υπόθεσης Siemens δίνουν στοιχεία, τα οποία εμπλέκουν σε οικονομικές συναλλαγές με την ελληνική θυγατρική και πρώην υπουργό του ΠΑΣΟΚ». Περί τίνος πρόκειται; Για τέσσερις οικοσκευές αξίας μερικών ψωροχιλιάδων του Άκη. Ενός στελέχους δηλαδή του Κινήματος που βρίσκεται από καιρό στην γωνία και έχει απαξιωθεί στην κοινή γνώμη. Και το οποίο μάλιστα η κυβέρνηση της ΝΔ έσπευσε να απαλλάξει προ λίγων ετών για πολύ σοβαρότερες κατηγορίες, εκείνες που αφορούσαν το σκάνδαλο των ρωσικών πυραύλων TOR-M1.

Ας δούμε λοιπόν πως επιχειρείται «κοινή συναινέσει» να συγκαλυφθεί για μια ακόμα το μεγαλύτερο διακομματικό σκάνδαλο, για να μην πω τρικομματικό και αρχίζουν πάλι να με βρίζουν τα αριστερά εξαπτέρυγα. Πήγε λοιπόν χθες στον εισαγγελέα κ. Αθανασίου ο βασικός εμπλεκόμενος στα μαύρα ταμεία Μιχάλης Χριστοφοράκος και κατέθεσε. Τι κατέθεσε ακριβώς; Ο κ. εισαγγελέας του έδειξε κάποια τιμολόγια (του κ. Τσοχατζόπουλου και άλλων) κι αυτός κούνησε το κεφάλι του καταφατικά. Και μετά οι συνήγοροί του άρχισαν να διαρρέουν στους δημοσιογράφους την μεγάλη βόμβα των …ανεξόφλητων οικοσκευών. Καμία ερώτηση από τον κ. Αθανασίου για τα ουσιαστικά ζητήματα της ανάκρισης: τα ταξίδια με πολιτικά πρόσωπα στην Ελβετία και τις τράπεζές της και τις offshore, όπως η «Μυστράς holding», η Placid Blue και η Fairway. Και το κυριότερο: καμία ερώτηση από τον κ. εισαγγελέα, ούτε καμία νύξη από τους συνηγόρους του κ. Χριστοφοράκου στους φιλομαθείς δημοσιογράφους για το σύστημα Ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων και το σύστημα ΕΡΜΗΣ που αφορούν άμεσα τον Άκη και αρκετούς άλλους στο ΠΑΣΟΚ.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στάθης avatar
    Στάθης 12/06/2008 11:28:29

    Επίσης το θέμα είναι, εκτός όλων των άλλων, ότι

    ο Αλογοσκούφης μοιράζει δουλειές κατα το δοκούν

    http://www.paron.gr/v3/new.php?id=28324&colid=37&catid=34&dt=2008-06-08%200:0:0

    ο Λάμπρου καταδικάστηκε σε τρια (!!!) χρόνια για την ρεμούλα με το Χρηματιστήριο (πλημμέλημα γάρ...)

    http://www.sed.gr/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=10;t=499;&#top

    ότι ο νέος νόμος για τις υποκλοπές είναι εδώ

    http://www.tovimadaily.gr/Article.aspx?d=20080610&nid=8802112

    Και το μέγα θέμα είναι ότι οι αλήτες, ανεξαρτήτως χρώματος λεοντής, αλωνίζουν, και όλοι εμείς αναλωνόμαστε σε συζητήσεις κουνώντας επιτιμητικά το δάχτυλο έχοντας, επί της ουσίας, πετάξει λευκή πετσέτα

    Sorry για το ύφος αλλά και η αηδία (μου) έχει τα όρια της

  2. noone special avatar
    noone special 12/06/2008 11:28:45

    Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι τόσο καιρό δεν έχει αναφερθεί καθόλου το όνομα του Κόκκαλη στην όλη ιστορία της Siemens. Τουλάχιστον εγώ, έχω την εντύπωση ότι τα ονόματα Inracom και Siemens είναι πολύ στενά συνδεδεμένα μεταξύ τους. Κάνω κάπου λάθος;

  3. Factorx avatar
    Factorx 12/06/2008 11:31:41

    Πουθενά δεν κάνεις λάθος. ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΣΕΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ

  4. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 12/06/2008 11:33:45

    Γιατί απορείς "Noone"?

    Ο Κόκκαλης είναι η "Άγια Οικογένεια" (μαζί με καμιά 50αριά άλλες) του ΠΑΣΟΚν και συνάμα του 90% του έγγραφου και "ιντερνετιακού" τύπου...

  5. Lakis, Malaga avatar
    Lakis, Malaga 12/06/2008 11:34:23

    Και του 99% του τηλεοπτικού τύπου...

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/06/2008 12:33:46

    @Lakis, Malaga: "Ο Κόκκαλης είναι η “Άγια Οικογένεια” (μαζί με καμιά 50αριά άλλες) του ΠΑΣΟΚ". Έχεις χάσει επεισόδια, μου φαίνεται, φίλε. Για ρίξε μια ματιά σ' αυτό: "…Εισαγωγή στην διαπλοκή Μητσοτάκη - Γερμανών, (http://www.antinews.gr/?paged=4).

    Ξεκόλλα από το ποπο-ΠΑΣΟΚ! Μη φθείρεσαι άδικα με δαύτους. Είπαμε, ίδιοι ΟΛΟΙ είναι. Αυτοί απογοήτευσαν τους "σοσιαλιστές"- κεντροαριστερούς και η ΝΔ τους Δεξιούς, -όπως και σένα, κατά δήλωσή σου.

    Πες μας, αδερφέ, για την απεργία των φορτηγατζήδων στην Ιβηρική, καλύτερα, (http://www.ekathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_100068_11/06/2008_273484, - (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&tag=8400&pubid=1114469).

    Ή για τον νόμο Θαπατέρο περί μετανάστευσης, (http://fortresseurope.blogspot.com/2006/01/2007_3985.html).

    Ή, έστω, για την Ισπανία στο Euro, που είμαστε και στον ίδιο όμιλο.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/06/2008 12:36:23

    Έφαγε το καταπέτασμα σε ΥΠΕΘΑ & ΥΠΑΝ και θα αποκαλυφθεί για "πενταροδεκάρες" ...

    Μάλλον ο Άκης δεν είχε διαβάσει Μπρεχτ :
    "γλύτωσα απ΄ τις αρκούδες και με έφαγαν οι κοριοί"

  8. Swell avatar
    Swell 12/06/2008 12:49:26

    Να θυμίσω ότι τον Αλ Καπόνε τον έπιασαν για φοροδιαφυγή. Γιατί όχι και τον Άκη για 4 οικοσκευές. Η μία πάντως πρέπει να ήταν για την κα Π.Χ. Το τότε αίσθημά του.

  9. Le canard avatar
    Le canard 12/06/2008 13:45:26

    ΦακτορΧ, ο περίφημος λογαριασμός στην Ελβετία με τις μίζες για τα αντιαεροπορικα ΤΟΡ-Μ1 άνοιξε μετά από τόσα χρόνια "έρευνας"; Ε, κύριε Τραγάκη (αυτός ήταν ο επικεφαλής της Επιτροπής της Βουλής για το σκάνδαλο); Ακόμα κι'αν δεν άνοιξε όμως, ξέρει πολύ καλά η κυβέρνηση σε ποιόν ανήκει. Και για να μην μας πουλάει παραμύθια ο κ.Τραγάκης, να του πούμε ότι είναι πρόσωπο (όχι πολιτικό) το οποίο πέρασε και εξετάστηκε από την Επιτροπή της Βουλής.

  10. Factorx avatar
    Factorx 12/06/2008 15:44:32

    Με επιστολή του στα ΜΜΕ, ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, Άκης Τσοχατζόπουλος, τονίζει ότι δεν εμπλέκεται στην υπόθεση Siemens σε κανένα επίπεδο και με κανένα τρόπο, και χαρακτηρίζει τα σχετικά σενάρια "προσπάθεια αποπροσανατολισμού".

    Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά "τζάμπα ηλεκτρικές συσκευές και οικοσκευές δεν έχω πάρει ποτέ. Ούτε με μίζες έχω σχέση, ούτε με 'δωράκια'. Στην οικοσκευή μου έχω αγοράσει και Miele και Siemens και Pitsos".

    Ο κ. Τσοχατζόπουλος καταλήγει σημειώνοντας ότι "ως εκ τούτου δεν προσφέρομαι για συμψηφισμούς και καταγγέλλω αυτή την προσπάθεια αποπροσανατολισμού".

    Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με πληροφορίες, ο εισαγγελέας Παναγιώτης Αθανασίου έχει στα χέρια του τέσσερα ανεξόφλητα τιμολόγια που αφορούν τον κ. Τσοχατζόπουλο.

  11. Vass avatar
    Vass 12/06/2008 21:40:47

    Ο Άκης έχει εκπέσει στα μάτια του κόσμου εδώ και πολλά χρόνια. Το περιθώριο στο οποίο τον έχει εντάξει το εκλογικό σώμα της περιφέρειας του (το ίδιο που εκλέγει και τον Πανίκα) ήταν η απάντηση για τον προκλητικό τρόπο με τον οποίο εξαργύρωσε το ζιβάγκο που φορούσε. Στο Δελφινάριο το νούμερο με τον Άκη και τα κουζινικά θα κάνει μεγάλο σουξέ. Όταν πάντως διαβάζω αυτή την ατάκα "προσπάθεια αποπροσανατολισμού" μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

  12. thanos avatar
    thanos 12/06/2008 22:34:31

    Lakis, Malaga Says:
    June 12th, 2008 at 11:33 am

    Giati re Lakis,malaga(from malaga) den alazeis to -g- me to -K-
    Tha eixes ena epwnymo pou pragmatika sou paei symfwna me ayta pou grafeis.