#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2010 14:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το θέατρο της Δευτέρας: τα ζόμπι επιστρέφουν




Well, well.

Όλοι άνοιξαν τα χαρτιά τους. Ο Γιώργος «εκβιάζει», όπως 16χρονος μαθητευόμενος μαφιόζος που πάει να πουλήσει την πρώτη του προστασία.

Ο Μητσοτάκης «βάζει πλάτη» την πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Δικαίωμα του και συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια.

Ο Καρατζαφέρης απογοητεύτηκε. Άλλη μια διακαναλική συνέντευξη λέει και το ΠΑΣΟΚ θα πέσει σε μονοψήφιο. Και δεν χαίρεσαι Γιώργο μου; Θα γίνεις εσύ πρωθυπουργός στην κυβέρνηση συνεργασίας.

Και πάμε στους εκλεκτούς λειτουργούς της δημοσιογραφίας.

Ο Χατζηνικολάου στην τηλεφωνική του παρέμβαση κάλεσε τον Μητσοτάκη να παραιτηθεί από Επίτιμος και παράλληλα «να πάρει τηλέφωνο τη Ντόρα και να της ζητήσει συγγνώμη για το κακό που κάνει στο νέο της εγχείρημα». Παράλληλα βρήκε τον πρωθυπουργό «μειλίχιο, με στρογγυλά επιχειρήματα, χωρίς γωνίες».

Ο  Μάκης εκθείασε τον Σγουρό και κάλεσε το πάνελ να μιλήσουν για τα θέματα της αυτοδιοίκησης. Τώρα αν δεν έχει λεφτά η κεντρική κυβέρνηση να υποστηρίξει τα προγράμματα των Περιφερειών, δεν πειράζει, θα έχουμε φτιάξει ωραιότατα πλάνα χρηματοδότησης

Ο Σαμαράς τους έχει κάνει βίσωνες που τρέχουν πανικόβλητοι προς το γκρεμό. Τα ΜΜΕ σε ρόλο κάουμποϊ προσπαθούν να περισώσουν ότι (ακόμη) σώζεται. Και ασφαλώς δεν θα διαγράψει κανέναν Μητσοτάκη. Δεν θα προσφέρει θέμα για μια εβδομάδα στα κανάλια. Αν στο ΠΑΣΟΚ νομίζουν ότι η ανοιχτή πλέον στήριξη του «Επιτίμου» στον «Γεώργιο Παπανδρέου» τους κάνει καλό, δεν θα μπούμε στη διαδικασία να τους μεταπείσουμε. Αυτοί ξέρουν.

Η διακαναλική υπήρξε μία τεράστια επικοινωνιακή αποτυχία, μια γλυκύτατη «πατάτα». Μία σύντομη ανασκόπηση των ιδεών του ΠΑΣΟΚ τους τελευταίους 13 μήνες. Και «λεφτά υπάρχουν στη χώρα,, αλλά σπαταλήθηκαν και ακόμη σπαταλώνται…», για το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης η δημοτική αρχή (!!!) δεν έκανε τίποτα, αλλά παραδέχτηκε ότι υπάρχει συναρμοδιότητα 10 Υπουργείων. Η «καλύτερη κυβέρνηση των τελευταίων δεκαετιών» (είναι μετριόφρων: από τον Καλοιωάννη Κομνηνό και μετά είναι η καλύτερη είναι η αλήθεια) ζητεί στήριξη στον Καλλικράτη για να μην έχουμε  προβλήματα. Το «πελατειακό κράτος εξάπλωσε…» και «επενδύσεις γίνονται πλέον στη χώρα».

Το τέλος της λογικής, το τέλος της (πασοκικής) πολιτικής. Κι όσοι δεν είχαν πεισθεί για την ένδεια επιχειρημάτων παραθέτουμε μόνο αυτό: τον ρωτούν για τους μισθούς των συνοριοφυλάκων που έχουν επωμισθεί δύσκολο έργο και βλέπουν τις πενιχρές αποδοχές τους να μειώνονται. «Μα κόψαμε και από τους βουλευτές…». Κι όλη η χώρα μοιρολόγησε τους εκπροσώπους για το κακό που τους βρήκε.

Πέσανε και τα τσιμέντα: ο Δίας ξύπνησε από τον δισχιλιόχρονο λήθαργο του και μας έριξε βροντές και αστραπές νυχτιάτικα. Τόσο γέλιο είχε να ρίξει από τότε που πιάσανε στα πράσα τον Άρη με την Αφροδίτη, φέρεται να είπε του Άδωνη.

Οι πραγματικοί ηττημένοι όμως  της χθεσινής ημέρας είναι η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης. Η «επένδυση» τους στον Γεώργιο Παπανδρέου δεν τραβάει. Χθες έκανε ιστορικό χαμηλό. Και οι αναλυτές λένε ότι η γνησίως φθίνουσα πορεία μόλις άρχισε.

Τέλος καταγγέλουμε την ΕΤ-1, το Star (που διέκοψε τη σύνδεση), τον Σκάι, το Mad, το Τηλεάστυ, to Nickelodeon  και τα λοιπά κανάλια εθνικής εμβέλειας που δεν ήταν συνδεδεμένα με Μαξίμου. Όταν λέμε διακαναλική να το εννοούμε.

Ο Μπομπ Σφουγγαράκης είναι καλύτερος δηλαδή:

Γιατί στερούν από τον κόσμο το «θέατρο της Δευτέρας»;

Προτείνω την επανάληψη του την ερχόμενη εβδομάδα .

Η παρέμβαση του πρωθυπουργού ήταν ισοδύναμης αξίας με τον Επιτάφιο του Περικλέους. Του Πασοκ-λέους επιτάφιος λόγος, κάτω και το άλλο ψηφίο.

Για τους βιαστικούς : Αν θέλετε ένα συμπέρασμα  από τη χθεσινή συνέντευξη,. ιδού: όταν η λήγουσα είναι μακρά, η παραλήγουσα οξύνεται…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria avatar
    victoria 26/10/2010 14:50:25

    κλαυσίγελος

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 26/10/2010 15:14:13

    Οδυσσέα όσο πας γίνεσαι καλύτερος.

    Θα γίνει ο Σαμαράς πρωθυπουργός και θα μας κόψει το ψωμί.

    Να έχει τουλάχιστον ο θεός καλά τον Μητσοτάκη να έχουμε κάτι να ασχολιόμαστε.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 26/10/2010 16:59:01

      Και στον Σαμαρά κριτικά θα σταθούμε απέναντι του, αν δεν έχουμε πάρει το δρόμο της προσφυγιάς μέχρι τότε...
      Σε ευχαριστώ Άρη. Εχθρός του καλού το καλύτερο

  3. blue nile avatar
    blue nile 26/10/2010 15:22:32

    Μήπως πρέπει να αγωνιστούμε ώστε λόγω προεκλογικού κλίματος να καθιερωθεί η συνέντευξη σε εβδομαδιαία βάση?
    Ποια διάνοια τη σκαρφίστηκε?
    Θέλω να τον γνωρίσω να του σφίξω το χέρι και να τον ευχαριστήσω για το καλό που κάνανε στο Σαμαρά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ blue nile 26/10/2010 16:33:55

      στο ΠΑΣΟΚ κλαίνε για τη μ_λακία...

  4. blue nile avatar
    blue nile 26/10/2010 15:24:19

    Μικρέ οδυσσεά δεν μου αρκεί μόνο μια επανάληψη...
    Θέλω πολλές !

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ blue nile 26/10/2010 16:49:15

      Το καλύτερο θα ήταν να το βάλει δώρο μια κυριακάτικη. Πάνω από 1εκατ. φύλλα θα έφτανε

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 26/10/2010 15:32:12

    Οπως το Saturday Night Live του NBC, έτσι χθές είχαμε το Monday Night Laugh των ΠΑΣΟΚάναλων με πρωταγωνιστή τον κ. Πρωθυπουργό στη θέση της Tina Fey !!!

  6. oddlabs avatar
    oddlabs 26/10/2010 15:32:39

    Μόνο και μόνο που του υποστήριξε ο επίτιμος...είναι προδιαγεγραμμένη η κατάσταση...Το μόνο που του έλλειπε...είναι η γκαντεμιά...

    • pipis avatar
      pipis @ oddlabs 27/10/2010 01:27:30

      Μήπως, λέω μήπως είναι δάκτυλος άλλων να ευχηθεί ο "Επίτιμος" στον ΓΑΠ? Σε πόσους ευχήθηκε ο εν λόγω επίτιμος και τους χάσαμε ή ξεχάσαμε εν μία νυκτί?

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/10/2010 16:05:36

    Έμμετρον σατιρικόν προσιδιάζον είς την διαυλικήν
    συνέντευξιν του ημετέρου πρωθυπουργού!


    Εν μέσω της εκλογικής αυτής ανεμοζάλης

    ενόμισα καθήκον μου κι εγώ να εισπηδήσω

    και μετ’ αγώνος φοβερού και πυρετώδους πάλης

    νεκρός ή μόνον νικητής παιδιά να επιζήσω.

    Τουτέστιν «Ταν ή επί Τας!», οι πάντες μ’ εννοείτε,

    Αι δ’ εξηγήσεις περιτταί μοι φαίνονται πολίται.



    Τα οικονομολογικά! ιδού πρώτη φροντίς μου·

    Τα στρατοναυτολογικά !ιδού και η δευτέρα·

    Τα εξωεσωτερικά! εν όλω πόθοι τρεις μου,

    εκ τοις κοιλίας θ ’αντηχούν οξείς εις τον αιθέρα.

    Το μεγαλείον, η πατρίς, η δόξα, το καθήκον,

    Και το ανήκον άπασι και πάσι το προσήκον!..




    Λοιπόν!...λοιπόν άπαντ’ αυτά ευκόλως εννοούντες,

    και βλέποντες πως η πατρίς επνίγη εντός έλους,

    πρέπει, εν γένει τον λαόν ορθώς ποδηγετούνες,

    να φτάσωμεν εις ασφαλή λιμένα μέχρι τέλους.

    Τοιουτοτρόπως η πατρίς νικώσα μετά θάρρους

    Θα πέση… ως μικρός ιχθύς εις πεινασμένους γλάρους.



    Ελπίζω συμπολίται μου, την ψήφον σας να έχω,

    ελπίζω να μ’ εκλέξετε ως τον πρωθυπουργόν σας,

    διότι μα τον Ιησούν Χριστόν, σας λέγω δεν αντέχω!

    Και φεύ! Θα μ’ έχετε βαρύ φορτίον στο πλευρό σας...


    (Δια την αντιγραφήν...Γ.Φ
    Το ανωτέρω είναι απόσπσμα από το ποίημα "Αντιπολιτευόμενος" του Δημητρίου Κόκκου)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/10/2010 16:24:05

      Θέατρο της Δευτέρας, έμμετρα σχόλια, πετάει η ομάδα βλέπω!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 16:25:51

        Να δω πρωθυπουργό το Γιώργο, υπουργό εξωτερικών τη Ντόρα, εθνικής Άμυνας τον Καρατζαφέρη, Δικαιοσύνης τον Κουβέλη, πολιτισμού το Βορίδη και δημόσιας τάξης τον Άδωνι και θα τι στον κόσμο. Έπος θα κάτσω να γράψω...

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 16:53:11

        Πρωθυπουργός η Ντόρα, ΥΠΕΞ έχει κάνει

  8. petros avatar
    petros 26/10/2010 16:23:19

    Ακόμα και στην ιστοσελίδα των Νέων μόνο ένα 32% έμεινε "ικανοποιημένο" από την παρωδία της διακαναλικής, σε γκάλοπ ! Η πλειοψηφία είτε είδε εκβιασμό, είτε αρνήθηκε να δει το one man show...
    Αντίστοιχο γκάλοπ κάνει και το fimotro με χειρότερα ευρήματα για την εικόνα του φοβισμένου πρωθυπουργού. Φανταστείτε τι συμβαίνει στη πραγματικότητα !

    Νομίζω ότι ο τρόπος που στήθηκε και εκτελέστηκε η διακαναλική, η υποστήριξη του Μητσοτάκη στον Γ.Παπανδρέου ( που ισοδυναμει με άδειασμα της Ντόρας )θα γυρίσουν μπουμερανγκ εναντίον όσων εισηγήθηκαν στον πρωθυπουργό αυτή τη κωμική "συνέντευξη"...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ petros 26/10/2010 16:46:21

      να σου πω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα: μεσημέρι στο Σύνταγμα, ηλικιωμένη κυρία, που βγήκε σαν τα σαλιγκάρια, περπατάει στο δρόμο παραμιλώντας, όχι από φόβο, αλλά γελώντας, ειρωνικά: "τώρα νομίζουν ότι μας φοβίσανε? Θα δούνε σύντομα τι έχουν να πάθουν!"

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ δρόμος 26/10/2010 16:52:00

        οι συνταξιοχούληδες τα έχουν πάρει με το χαρτζηλίκι τα Χριστούγεννα

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 16:41:24

    δεν βλέπω να σχολιάζετε τη χθεσινή "Ανατροπή", και πολύ στεναχωριέμαι. Ήταν ισάξια συνέχιση της χθεσινής τριλογίας (ΓΑΠ-Μητσοτακ-Πρετέντερ), με ιδιαίτερες στιγμές απείρου κάλλους (έξοχοι Ψωμιάδης-Κακλαμάνης, αισχρή εμφάνιση Καμίνη που έκανε αίσθηση ως και στους υποστηρικτές, βγήκαν ειδήσεις αλλά και έξοχος δημοσιογραφικός σχολιασμός, και τέλος ο αιφνίδιος θάνατος του πάλαι ποτέ αλαζόνα Ευθυμίου). Χαλάλι το ξενύχτι!

  10. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 26/10/2010 17:00:35

    Αφού θεωρούν τον Γιώργο το δυνατό χαρτί. Φαντάσου τα αδύνατα

  11. MAXIMOS avatar
    MAXIMOS 26/10/2010 17:23:09

    Μικρέ Οδυσσέα κυριολεκτικά έγραψες

    ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΑΣ , ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΡΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ, <>

  12. MAXIMOS avatar
    MAXIMOS 26/10/2010 17:23:48

    Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ

  13. Orestios avatar
    Orestios 26/10/2010 17:46:31

    Πολύ κακή παράσταση από έναν πολύ κακό ηθοποιό.
    Το GAP επιβεβαίωσε πως είναι μια κανονική αποτυχία.

  14. pipis avatar
    pipis 27/10/2010 01:17:52

    Αφου αναφέρθηκε η "συναρμοδιότητα" 10 υπουργείων για τους μετανάστες, η αμιγώς εμπλεκόμενη υφυουργός για θέματα μετανάστευσης, τι ακριβώς κάνει ή έχει κάνει, τι αρμοδιότητες έχει, τελος πάντων. Αφορά τους παράνομους που μπαίνουν στη Ελλάδα ή μάνο τη δική μου μετανάστευση σε χώρα του εξωτερικού εκτός ΕΕ, γιατί πρέπει να την κάνω και επειγόντως. Για να πάω οικοδόμος στην Αλβανία θα χρειαστώ τη βοήθειά της?

  15. δημητρης avatar
    δημητρης 27/10/2010 20:24:31

    "ΟΤΑΝ Η ΛΗΓΟΥΣΑ ΕΙΝΑΙ....ΟΞΥΝΕΤΑΙ".
    ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΝΤΙ;