26/04/2009 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «ηλεκτρονικό έγκλημα» ξέρει από … διαδίκτυο;

[youtube U7MvlNPvgj4&feature=player_embedded]Πολύ κουβέντα γίνεται σήμερα στο διαδίκτυο για τις απαντήσεις που έδωσε ο προϊστάμενος του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Μανώλης Σφακιανάκης, στην συζήτηση, «Πολιτικές Ελευθερίες και Ασφάλεια στην Ηλεκτρονική Εποχή» για την Τσιπρόπουλου αλλά και το Indymedia. Δείτε το video και θα καταλάβετε...

Διαβάστε κι αυτά:

http://proxeirotetradio.blogspot.com/ 

http://staxiologio.gr/ 

greekalert

http://anergoidimosiografoi.blogspot.com/2009/04/blog-post_661.html

http://www.royfianos.blogspot.com/

http://spyros-tagas.blogspot.com/2009/04/blog-post_26.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/04/2009 23:01:28

    Η Διώξη θα έπρεπε να αποφανθεί αν προτιμά την Κέλι Μπρουκ πριν ή μετά την δίαιτα (ρουφιάνος blogspot). Εγώ πριν.

  2. roufianakos avatar
    roufianakos 26/04/2009 23:21:31

    Ρίξτε και μια ματιά στο ψαχτήρι του Indymedia δίνοντας το όνομα του προϊσταμένου που "υποστηρίζει" ,όπως λέει, το Indymedia και θα γελάσετε ενω αν θέλετε και συνέχεια διαβάστε τα άρθρα κάποιου Scooterakia

  3. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 26/04/2009 23:32:05

    Γειά σου ωρε πτέρυγα που πας να εκτρέψεις τη συζήτηση στην εγγλέζα ταναπού, λες και είμαστε λιγούρια ! Τόσο κομψός, τόσο ευφυιής, τέτοιους λεπτούς χειρισμούς...
    Επί της ουσίας, τα ίδια αφεντικά, οι ίδιοι που ανέλαβαν την "ασφάλεια των ολυμπιακών αγώνων" Μοσαντ και ΣΙΑ, που τους πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά, δημιούργησαν τα ινδυμήδια και τις υπηρεσίες δίωξης(...), συλλογής πληροφοριών και διασποράς της αγγλοαμερικάνικης αντίληψης περί εγκλημάτων. Γι αυτό δουλεύουν ρολόϊ, ενώ η υπόλοιποι της (Γ)ΕΛ.ΑΣ παραμένουν για κλάματα.

    factorx: τελευταία φορά που κόβω χαρακτηρισμούς συνσχολιαστών

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/04/2009 23:36:25

    καλά, είσαι πολύ έξυπνος και ικανός για μένα. Παραδίνομαι. Νίκησες.

    Τι ακριβώς πιστεύεις; Σε κοινόχρηστα διαμερίσματα; ή αν δεν έχεις εσύ έρχεσαι να πάρεις το δικό μου; Καλό μου παιδί, σε περιβάλλον γραπτής επικοινωνίας, μπορείς, να λές κάτι ή να πέρδεσαι. Πέρδεσαι (έλα ντε που δεν μυρίζει από το ADSL...)

    Ο επαναστάτης του καναπέ. Κορίτσια τρέξτε...

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/04/2009 23:41:14

    Ο Ρόλος τού Indymedia είναι γωνστός χρόνια τώρα.
    Αλλως τε στό ΄μαγαζί΄τής Θεσσαλονίκης πού έκλεισε και μάλιστα καθόλου αναίμακτα όσοι αποχώρησαν κατήγγειλαν ανοικτά τίς χρηματοδοτήσεις..

    Ε,καλά τώρα εάν κάποιοι Νεοφιλελευθεροι λάτρεις τών επιτοκίων δείχνουν λιγάκι εκνευρισμό δεν τρέχει και τίποτα.
    Ξύδι..............

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/04/2009 23:44:50

    Νά κόβεις φάκτορα χαρακτηρισμούς συνσχολιαστών και όχι μόνον τού ενός σχολιαστή.
    Εκτός εάν οι πορδές καί τά λοιπά αποτελούν στοιχεία ευωδιαστών αναθυμιάσεων,πού ευδοκιμούν στό διαδίκτυο..............

  7. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 27/04/2009 00:03:47

    @1 Archaeopteryx: Μαζί σου! Δαγκωτό!!
    Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα στις δηλώσεις του αρχηγού. Στην Ελλάδα τα παιδιά μας τα νταντεύουμε και στα 40.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:04:27

    Σπύρο, είχα μια ευχάριστη μέρα, σχολιάζω από ευχαρίστηση, γιατί να είμαι εκενυρισμένος; Επαναστάτης κατά παραγγελία δεν είμαι. Επαναστάτες του γλυκού νερού, με συγχωρείς μπορώ να χλευάσω. Η δικιά μου επανάσταση είναι να μην φαλιρίσει το μαγαζί που διαχειρίζομαι, με τα επιτόκια πάνω και τις πωλήσεις κάτω.

    Για να στο κάνω πιο λιανό: αν φαλιρίσει το μαγαζί, αντι να σχολιάζεις, θα κλειδαμπαρώνεσαι. Οι επαναστάτες του καναπέ είναι ακίνδυνοι (άντε καμία τζαμαρία). Οι άνεργοι που έχουν παιδάκια να ταϊσουν είναι πιο σοβαρό θέμα. Για αυτό παρακολουθώ τα επιτόκια. Εσύ τι παρακολουθείς;

  9. Factorx avatar
    Factorx 27/04/2009 00:07:50

    @Σπύρος. Όσα βλέπω τα κόβω.

  10. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 27/04/2009 00:09:30

    Χέστηκε πάνω πού 'κλανε ο αμερικανοτσολιάς ! Συγνώμη, που πέρδονταν εξαπολύοντας μύδρους καταπάνω στον επαναστάτη του καναπέ. Ωραία δεν είναι αυτά ? Καλά δεν περνάμε ? Τι πρόβλημα έχεις ω φάκτωρ ? Τα περί συνσχολιαστών είναι φαιδρά σαν τα "κύριε συνάδελφε", ξέρεις εσύ... Τι κοινό έχω γω με τον τύπο που περηφανεύεται ότι οπλοφορεί, πετάει διάφορα εκφοβιστικά και δηλώνει αμερικάνικη εθνική συνείδηση ?
    Ασε ολα τα λέλουδα ν' ανθίσουν. Αυτή δεν είναι η ομορφιά του ιντερνέτ ?

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:12:43

    Καλά, με κολακεύεις... Θα πάρω μπόνους που τα καταφέρνω και εκδηλώνεσαι...

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:13:40

    9@
    Αυτοί πού σπάγανε και σπάνε τά μαγαζακια κόβουν ψωμάκι απο τον απλό κόσμο...
    Εκτός εάν οι μικορϊδιοκτήτες ανήκουν στην Μεγαλοαστική Τάξη και δέν μάς αφορά η δική τους ανεργία.

  13. Factorx avatar
    Factorx 27/04/2009 00:14:58

    @Το πνεύμα του Μάη γιατί ρε γαμώτο δεν καταλαβαίνετε οτι κρίνουμε ιδέες και απόψεις δεν κρίνουμε συνχολιαστές. Και τι σχέση έχει η ομορφιά με τα μμπυρμπούτσαλα που λες. δεν ειναι πιο ωραίο και μάγκικο να την βγαίνεις κάποιου στο κυριλέ; Για δοκίμασέ το;

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:16:16

    9@
    Εγώ δέν παρακολουθώ τά επιτόκια.
    Τα αφήνω σέ ειδήμονες τύπου Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκη και Αλογοσκούφη πού κοροϊδεύουν ξεδιάντροπα είτε μέσω τής κλοπής τού Χρηματιστηρίου είτε μέσω τών Ομολόγων.
    Μονον πού διατηρώ ολόκληρη Μνήμη και όχι Μισή............

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:16:27

    Ω να σε αφορά ή ανεργία των μεγαλοαστών. Έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα, ιστορικά, να επιβάλουν δυστυχία προς τα κάτω...

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:19:52

    Επειδή είσαι εδω, όσο θυμάμαι, και με φόβο να λέω τα προφανή: αν δεν είναι δουλειά σου, μην παρακολουθείς τίποτα. Αν ενδιαφέρεσαι για την απασχόληση του τάδε εργάτη, ωστόσο, ΤΟΝ αφορούν. Οι Παπαντωνίου κλπ. είναι σπίτι τους.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:20:15

    16@
    Μόνον πού δέν πειράχτηκαν Μεγαλοαστοί απο τά καλόπαιδα τού Indymedia.
    Kαί γενικότερα διατηρώ την ταπεινή εντύπωση πώς όταν συμπιέζεται η Μεσαία Τάξη πρός τά κάτω αλλά και οι μικρομεσαίοι,κάποιοι άλλοι ευημερούν.

  18. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 27/04/2009 00:35:35

    Είπαμε, άσε όλα τα λέλουδα ν' ανθίσουν. Το αν θα πούμε πέρδομαι η κλάνω είναι θέμα στυλ. Ο αμερικάνος φίλος την έχει δει πατριωτικά, δεν το κρύβει, το ίδιο κι εμείς, ως έχουμε κάθε δικαίωμα. Παίρνω πίσω το "αμερικανορουφιανοπτερύξ" που είπα για λόγους συντομίας. Στο εξής θα το λέω περιφραστικά !
    Ο άλλος, πρώην ομοϊδεάτης δεν θέλει να θιγεί ο "αρχηγός". Ούτε γώ το θέλω και για κανέναν επαγγελματία που δέχεται εντολές. Το όποιο νόου χάου απόκτησαν θα είναι χρήσιμο και στην περίπτωση που φτιάξουμε και θα φτιάξουμε οπωσδήποτε, κράτος και υπηρεσίες με ελληνικά στεγανά.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:37:02

    Δεν ξέρω τα στατισιτκά του κέντρου της Αθήνας, αλλά από τον Σεπτέμβριο, τα πολλά τα έχασαν οι πλούσιοι. Από τον Μάρτιο και μετά έχει αρχίσει και φαίνεται η πίεση στους απο κάτω. Αν τραβηξει σε μάκρος, είναι απρόβλεπτες οι εξελίξεις στα εργασιακά και τα κοινωνικά. Θα σου έλεγα τι λένε τα επιτόκια για αυτό, αλλά προφανώς το ειρωνεύεσαι.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:38:11

    Εσύ φίλε έχεις άλλα προβλήματα, αλλά αφού τα αντιμετωπίζεις σχολιάζοντας, είναι και αυτό θετικό βήμα.

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:44:47

    20@
    Βρέ Αρχαίε μου,η ζωή δέν στηρίζεται μόνον στά περί Οικονομίας.
    Απαραίτητα φυσικά ,αλλά όχι τό πάν.
    Και εν πάσει περιπτώσει και η Οικονομία δέν είναι κάτι το ουδέτερο,αλλά ταξικός συσχετισμός δυναμεων.
    Οσο για την κατάσταση στην Ελλάδα ,μάλλον είναι χειρότερη τής Βουλγαρίας και τής Ρουμανίας.
    Αλλά γιά κάποιους λόγους (35ετίας τουλάχιστον)έφτασε εδώ πού έφτασε.
    Αν ζητάς Αστικό εκσυγχρονισμό μαζί σου,έστω και εάν ο καθένας προέρχεται απο διαφορετικά μονοπάτια.
    Αλλά αυτό δεν μέ κάνει να ξεχνάω οσα έγραφαν οι αλαητάμπουρες τού Indymedia γιά ΄καταστροφή τών Χριστουγέννων τών μικροαστών΄...
    Ποιούς εξυπηρετούσαν τάχατες αυτές οι μπούρδες??

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 00:45:48

    όχι εμένα...

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 00:47:56

    Συμφωνώ.

  24. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 27/04/2009 10:57:00

    Να μας κανει διαγνωση ο Δοκτωρ Ρηγος ο πελατοθηρας.

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/04/2009 14:44:39

    Ρε συ Σπυρο,και ολοι εσεις με τις εμμονες σας,τι φταιει ο καθε υπουργος,αν εσυ,πηγες και εβαλες τις οικονομιες σου, η ακομα χειροτερο,αυτα που δεν ειχες,για να τζογαρεις στη Σοφοκλεους;
    Εγω και πολλοι αλλοι,που δεν τα βαλαμε,λαμακες ημαστε;
    Ασε,γιατι μας εχετε πρηξει με τα ιδια και τα ιδια.
    Βαλατε τα λεφτα στη γκανιοτα και τα χασατε;
    Καλα να παθετε.Τελος.

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/04/2009 15:14:34

    27@
    Είναι πολύ εύκολο νά προσωποποιείς τήν απάτη τού Χ.Α.Α.γιά νά αθωώσεις τούς υπευθύνους.
    Και δέν ανήκω σέ αυτούς πού ασχολήθηκαν μέ το άθλημα γιατί ουδέποτε πίστεψα στον ΄λαϊκό καπιταλισμό΄.
    Αλλως τε κάτι παρόμοιο είχε γίνει και επί Χούντας πού μοιράζονταν μετοχές στό ΄πόπολο΄.
    Ομως υπάρχει η παρελκυστική δήλωση Παπαντωνίου τον Απρίλιο τού 2000 πώς ΄Η Κρίση έχει ημερομηνία Λήξεως αμέσως μετά τίς εκλογές΄.
    Αυτό συνιστά πολιτική παρέμβαση.Θυμίζω πώς η απόλυτη ολοκλήρωση τής Κλοπής συνέβη απο Μάϊο-Οκτώβριο τού 2000.
    Υπάρχει η ψευδής ενίσχυση κρατικών μετοχών,όπως Εθνικής ,Ε.Υ.Δ.Α.Π.και άλλων τήν περίοδο πού κατακρημνιζόταν το Χ.Α.Α.
    Ρώτα και τον ΄πολύ΄Λάμπρου γιά όλα τά παραπάνω.
    Τέλος υπάρχει η εμπλοκή τών Δ.Ε.Κ.Α.και το παίξιμο χρημάτων τών Ταμείων στό Χρηματιστήριο.
    Ολα αυτά συνιστούν πολιτικά σκάνδαλα,πού έμειναν ατιμώρητα όπως θά μείνουν και τά αντίστοιχα Καραμανλικά Ομόλογα.
    Τέλος το κλίμα πού είχαν δημιουργήσει οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες τής εποχής ήταν θερμότατο υπέρ τής δήθεν ΄οικονομικής άνθησης΄.
    Εγινε τότε μιά τεράστια ανακατανομή τού πλούτου υπέρ τών επιτηδείων.
    Και τό σημαντικό ήταν πώς κυβερνούσε ένα σοσιαλδημοκρατικό κόμμα,πού υποτίθεται ήταν υπέρ τού Κράτους Δικαίου.
    Αλλά φυσικά το εν λόγω Κόμμα είχε εγκαταλείψει πλήρως τίς αρχές του στρεφόμενο στόν Μπλαιρισμό και στά Golden Boys τής εποχής.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2009 19:16:58

    Η απάτη του ΧΑΑ... δεν έχεις ιδέα από απάτες. Η απάτη είναι κατά 55% απάτη των βασικών μετόχων των εισηγμένων εταιριών. Κατά 20% απάτη των χρηματιστών και άλλων διαμεσολαβούντων τραπεζών. Κατά 20% η απληστία του βοηθού μάγειρα στο χωριό που δεν θέλει Λαβιφάρμ, αλλά Μεταλλοπλαστική Αγρινίου. Το υπόλοιπο 5% είναι αυτών που αναφέρεις.

    Ο Λάμπρου, και όλοι οι άλλοι εξυπηρετούσαν άτομα. Μπορεί και εσένα, για να μην φωνάζεις. ΔΕΚΑ, ΜΕΚΑ κλπ, το πολύ, ΤΟ ΠΟΛΥ να έκαναν λίγο insider trading. Ποινικό, στο βιβλίο μου αλλά όχι στο 99,999% των Ελλήνων.