#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2011 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ευρωομόλογο είτε η ενίσχυση του Ταμείου Στήριξης θα χαλάσουν τα σχέδια των κερδοσκόπων



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνης Σαμαράς, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου, είπε τα ακόλουθα:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κύριε Πρόεδρε, ένα σχόλιο για τις εξελίξεις στην Ευρώπη;

Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Αυτή την ώρα, οι χώρες της Ευρωζώνης πρέπει να επιδείξουν ψυχραιμία, αποφασιστικότητα, αλλά κυρίως ταχύτητα.

Και αν τελικά δεν επιλέξουν το ευρωομόλογο, που για μας -το φωνάζουμε καιρό- είναι η καλύτερη και αποτελεσματικότερη λύση, τότε τουλάχιστον θα πρέπει να ενισχύσουν το Ευρωπαϊκό Ταμείο Στήριξης, ώστε να καταλάβουν οι κερδοσκόποι ότι η Ευρώπη είναι έτοιμη, ότι έχει τα πολεμοφόδια να τους αντιμετωπίσει.

Μόνον έτσι θα τους αποθαρρύνει και μόνον έτσι θα χαλάσει τα σχέδιά τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/08/2011 14:25:26

    Αυτό που θα χαλάσει τα σχέδια των κερδοσκόπων θα είναι το να σταθεί κάθε χώρα ξανά στα πόδια της.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Επώνυμος 05/08/2011 14:41:00

      Καλά ρε Επώνυμε, την "λες" στον Σαμαρά για την ανάπτυξη; έχει μαλλιάσει η γλώσσα του ανθρώπου....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 05/08/2011 22:31:46

      Kαλα κρασια.Εδω ο Μπερλουσκονι ζητησε διασκεψη του G7 για να βοηθηθει η Ιταλια -δηλαδη των πλουσιοτερων χωρων του κοσμου και ακομη περιμενεις να σταθει η Ελλαδα στα ποδια της μονη της.
      Μονο η Μερκελ λεει τα ιδια συνεχεια για να μην πληρωσει.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/08/2011 14:50:38

    "Τη λέω", πώς δηλαδή "τη λέω";

    • Kennan avatar
      Kennan @ Επώνυμος 05/08/2011 14:55:40

      Μην παριστάνεις τον βλάκα γιατί δεν είσαι. ¨Ολοι ξέρουμε εδω οτι διαφωνείς με το ευρωομόλογο

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Kennan 05/08/2011 14:58:19

        Αυτό είναι άλλο. Πώς "τη λέω στο Σαμαρά για την ανάπτυξη", δεν μας λες.

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Kennan 05/08/2011 16:51:46

        Και εγώ διαφωνώ και με το Ευρωομόλογο(κάθετα) και με τόν Επώνυμο σε πολλά.

        Τί πάει να πεί, ότι είμαι αυτόματα και αντι-Σαμαρικός;;
        ή αντι-πατριώτης;;
        Ψηφίζουμε και υποστηρίζουμε κάποιον και για άλλους λόγους εξίσου-ή και περισσότερο- σπουδαίους, και όχι μόνον αυστηρά οικονομοτεχνοκρατικούς ,όπως το εν λόγω ζήτημα....

  3. nick avatar
    nick 05/08/2011 14:53:30

    Σωστος Επωνυμε,
    που εχει ξανασυμβει στην ιστορια χωρες ολοκληρες να εξαρτωνται η μια απο την αλλη και ολες μαζι απο τα κεφια της Μεργκελ και του γιουσουφακι της του ναπολεων?
    Απο που κι ως που το να εχεις εθνικο νομισμα που συνεπαγεται με εθνικη ανεξαρτησια ειναι κακο?
    Ξερω βεβαια πως οι ευρωλιγουρηδες (που εξτασιαζονται ως βλαχοδημαρχοι οταν με την ιδεα οτι ειναι ευρω-πεη) και θιασωτες του ευρω θα πεσουν να με φανε, αλλα... ε και? Ουτε επιχηρηματα εχουν ουτε τιποτα, γιατι απλα η ΕΕ δεν ειναι ουτε εννιαιο κρατος, με κοινη οικονομικη πολιτικη ουτε τιποτα.
    Εννωειται δεν τασομαι κατα της ΕΕ, αλλα κατα της παρωδιας της ΟΝΕ και του κοινου νομισματος.
    Αναπτυξη χωρις να εχεις την οικονομια ΣΟΥ και το νομισμα ΣΟΥ υπο τον ΑΠΟΛΥΤΟ ελεγχο ΣΟΥ δεν ειναι εφικτη, εκτος κι αν η αναπτυξη ΣΟΥ ή η καταστροφη ΣΟΥ εχει προβλεφτει απο αυτους που ελεγχουν το κοινο νομισμα.
    Η ιστορια που ηθελε την Ευρωπη εννωμενη ηταν υπεροχη, αλλα δεν φτουρησε.
    Και φυσικα πρωτα θα επρεπε να εννωθουν πολλα αλλα πραγματα και τελευταια να δημιουργουταν το νομισμα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nick 05/08/2011 15:02:53

      Το ευρώ δεν είναι κακό σαν σκέψη, όμως το πρόβλημα είναι ότι θέλει συντονισμένους οικονομικούς κύκλους σε ΟΛΕΣ τις χώρες. Αυτό το είχαν προβλέψει οι πάντες (όσοι ξέρουν πέντε οικονομικά τουλάχιστον) στην δεκαετία του 1990. Ειδικά τώρα με την κρίση αποδεικνύεται πολύ δύσκολο να αντέξει.

      Στην πραγματικότητα, αυτοί που σχεδίασαν την κρίση εκμεταλλεύονται αυτό το δομικό πρόβλημα του ευρώ για να το πλήξουν.

      Από κει και πέρα, το ευρωομόλογο (για όσους θέλουν να κάνουν συζήτηση και όχι να το παίξουν σαμαρικότεροι του Σαμαρά) έχει κι άλλα δομικά προβλήματα και θα οδηγήσει σε πλήρη απώλεια της οικονομικής εθνικής ανεξαρτησίας - πράγμα που θα καταλήξει σε απώλεια και της όλης εθνικής ανεξαρτησίας.

      Το θέλουμε αυτό; Εγώ πάντως όχι.

      • nick avatar
        nick @ Επώνυμος 05/08/2011 15:23:57

        Το Ευρω μια χαρα σκεψη ηταν, αλλα για να εφαρμοστει πρωτα θα επρεπε να εχουμε μια Ευρωπαικη ΕΝΩΣΗ η οποια θα ειχε κοινη πολιτικη (ισως και ομοσπονδιακη κυβερνηση), κοινο προγραμμα αμυνας, και φυσικα πανω απ ολα κοινη οικονομικη πολιτικη.
        Αυτες θα ηταν οι υγειης συνθηκες για ενα κοινο νομισμα.
        Επρεπε με λιγα λογια πρωτα να εχουν ολοκληρωθει ολα τα υπολοιπα, και τελευταια να δημιουργουταν το κοινο νομισμα.
        Τωρα ολα ξεκινησαν λαθος, και προσπαθουν να σωσουν το τερατουργημα τους που ειναι το μεγα λαθος.
        Αυτη η παρωδια εννωσης οπως ειναι τωρα -κι οχι οπως θα ηταν υπο κανονικες συνθηκες- εκφραζειο μονο τους ευρωλιγουρηδες βλαχοπασοκους που θελουν να αισθανονται ευρωπαιοι, αμερικανοι, ευγενεις, λορδοι, κι εγω δεν ξερω τι αλλο, και τους ...αναγνωστες του Ν.Δημου που διακατεχονται απο το συνδρομο της μανταμ-Σουσου.
        Επειδη ολοι αυτοι ειναι πολλοι, προτεινω το νομισμα ΜΑΣ να μην το ονομασουμε Δραχμη και εχουμε μαζικες αυτοκτονιες και κρισεις καταθλιψηα, αλλα ΕΥΡΟΔΟΛΑΡΙΟ ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι :D

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Επώνυμος 05/08/2011 16:21:05

        Διαβάζοντας τη σκέψη σου εγώ οδηγήθηκα στο αντίθετο συμπέρασμα, πως αν είναι να έχουμε Ευρώ - που δεν είναι κακό σαν σκέψη όπως λες-, δεν έχει νόημα να μην έχουμε ευρωομόλογο.
        Η ιστορία δείχνει πως χωρίς ευρωομόλογο, αναδεικνύονται οι στρεβλώσεις του Ευρώ.

        Όσο για την εθνική κυριαρχία, εγώ τώρα ακούω διαρκώς από επίσημα χείλη πως ...μειώνεται δραστικά, που μια χαρά δεν έχουμε ευρωομόλογα...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ victoria (true) 05/08/2011 16:21:43

          Προς τον Επώνυμο η σκέψη μου.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ victoria (true) 05/08/2011 18:34:24

          Πολύ απλά, με το Μνημόνιο μειώνεται όσο υπάρχει το Μνημόνιο. Δηλαδή, εξ ορισμού, προσωρινά. Με το ευρωομόλογο μειώνεται μόνιμα. Το ευρωομόλογο είναι ένα μόνιμο Μνημόνιο. Πιο μόνιμο δεν γίνεται. Σημαίνει ότι δεν δανειζόμαστε πια εμείς, αλλά δανείζονται, μονίμως και πάντα, άλλοι για εμάς. Η Ε.Ε. Η υπερεθνική και ανεξέλεγκτη Ε.Ε. Που φυσικά θα έχει το δικαίωμα να μας πει τι να κάνουμε τα δανεικά.

          Γι' αυτό λέω ότι ο μόνος τρόπος να πλήξουμε τους κερδοσκόπους είναι, τελικά, να σταθούμε μόνοι μας στα πόδια μας χωρίς δεκανίκια. Είτε αυτά λέγονται ευρωομόλογα, είτε λέγονται Μνημόνια, είτε μηχανισμοί στήριξης.

          Όλες αυτές οι λύσεις έχουν τον κοινό παρονομαστή ότι σου κάνουν άλλοι κουμάντο.

          Με το ευρώ όπως είναι σήμερα δεν σου κάνουν άλλοι κουμάντο, κάνεις μόνος σου.

          Εμένα δεν με χαλάει ένα τέτοιο ευρώ. Αντιθέτως, μου αρέσει.

          Αν αντιθέτως είναι να μου κάνουν κουμάντο άλλοι, τότε με χαλάει και με παραχαλάει.

          Αυτό είναι όλο.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Επώνυμος 05/08/2011 18:44:26

            Επώνυμε, όπως και το ευρώ, και το ευρωομόλογο είναι εργαλείο.
            Μπορεί να είναι όσο "καλό", ή "κακό" του επιτραπεί να είναι. Εκ του σχεδιασμού, ή εκ της χρήσης του.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ victoria (true) 05/08/2011 21:43:15

            Εργαλείο απώλειας της εθνικής ανεξαρτησίας.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Επώνυμος 05/08/2011 22:38:02

            Αυτα ακριβως λενε οι Γερμανοι και η Μερκελ.Ομως μπορουν να το λενε γιατι εχουν την καταλληλη οικονομια.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 05/08/2011 22:34:26

        Το θελει η ΝΔ που ειναι υπερ της Ευρωπαικης Ομοσπονδιας.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/08/2011 15:53:47

    Αφού δεν θέλει "να πάει εκεί που τον στέλνετε", με τους Torries, τι τον κουλανδρίζετε;
    Με το ζόρι αρραβώνας δεν γίνεται !

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Ο Θείος 05/08/2011 16:35:46

      Εγινες Σαμαρικός Θείο;;;;;!!!!!
      Πω!πω! λαχτάρες που μας περιμένουν.....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ό παγωτατζής 05/08/2011 16:53:46

        Αγαπητέ, το σωστό πρέπει να επιδοκιμάζεται.
        Πόσο μάλλον, όταν στην υποστήριξη του Ευρωομόλογου, διακρίνω σταθερότητα και έμφαση από την αρχή της κρίσης.
        Το σωστό και το λάθος δεν κρίνεται προσωποπαγώς. Το θέμα δεν είναι να είναι κανείς "Σαμαρικός", "Παπανδρεïκός", "Τσιπρικός" ή άλλο τί, αλλά άν επιδοκιμάζεις προγραμματικές θέσεις και διακρίνεις σταθερότητα.
        Άν με πιέσεις για πρωσοποπαγές "οπαδιλίκι", θα δήλωνα μόνον fan του "Κανένα" - αλλά ούτε κι αυτό το κάνω δόγμα.

        • ό παγωτατζής avatar
          ό παγωτατζής @ Ο Θείος 05/08/2011 20:35:12

          Είναι όμως λάθος το Ευρωομόλογο Θείο!!
          Πολύ μεγάλη πατάτα άν επικρατήσει τελικά,....
          .......αν σκαμπάζεις λίγα "Εβραίικα" Οικονομικά ..εγώ δεν θα ήθελα να είμαι fan του..Με τίποτα.

          Τώρα ή επιμονή του Σαμαρά σε αυτό (προσωπική μου άποψη), έγκειται ακριβώς στό ότι κατανοεί πολύ καλά. ότι είναι ανέφικτο στήν παρούσα κατάσταση και συνθήκες,και προφανώς θα το χρησιμοποιήσει την κατάλληλη στιγμή,για την πολιτική του κίνηση.
          Τήν κίνηση πού θα τόν δικαιώσει ώς Ηγέτη στά μάτια τού Λαού.Και πάρα πολύ πιθανόν να έχει δίκιο.
          Τό θέμα είναι ότι δεν θά έχει καμμία πίστωση χρόνου να το δοκιμάσει.Δεν θα τού την δώσουν.Οχι οι γηγενείς αλλά οι αλλογενείς Ούνοι και διάφοροι κεντρικοτέτοιοι πού.. λοξοκοιτάς!

          Στό σινεμά νομίζω την λέγανε " στρίβειν δια τού αρραβώνος" αν δεν κάνω λάθος...

        • tiramola avatar
          tiramola @ Ο Θείος 05/08/2011 21:41:38

          Τα ευρωομόλογα ποιός θα τα αγοράσει Θείο?
          Αν τα αγοράσουν καλοί και συμπονετικοί επενδυτές που είναι αποφασισμένοι άμα λάχει να χάσουν τα λεφτά τους προκειμένου να βοηθήσουν στην προσπάθεια να διασωθούν κράτη από την χρεωκοπία τότε υπάρχει ελπίδα...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ tiramola 06/08/2011 10:42:45

            Τα "μοναστήρια" στην Ασία να ναι καλά, και "καλογέροι" με λεφτά θα βρεθούν πολλοί.
            Έχουμε τώρα και τους Αμερικάνους χρυσοκηφήνες με την δική τους κυψέλη μπατιριμένη: Με υποβαθμισμένες τις ΗΠΑ (μόλις άρχισε η γλύστρα με τη S&P), τι καλύτερο ν' αγοράσουν; Κατά τα άλλα, είναι όπως τα λέει ο ψυχραιμία.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Ο Θείος 06/08/2011 18:09:47

            Ακόμα και τα "μοναστήρια" κάποτε ξυπνάνε ειδικά όταν βαράνε οι καμπάνες των "οίκων".

            Και κάτι που δεν έχω καταλάβει, αν γνωρίζει κάποιος ας μου το γράψει.
            Η ΕΚΤ θα δανείζεται εκ μέρους όλων των κρατών της ΕΕ εκδίδοντας ένα ευρωομόλογο και υπεύθυνη για την αποπληρωμή του θα είναι μόνο αυτή?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 05/08/2011 22:44:07

      Υπαρχει πολιτικο κενο στην Ελλαδα Θειο.Δεν υπαρχει καπιταλιστικο κομμα που να ειναι κατα της ΕΕ,δεν υπαρχει δεξιο ευρωσκεπτικιστικο κομμα.
      Υπαρχουν ομως αρκετοι τετοιοι ανθρωποι που δεν μπορουν να πανε στο ΚΚΕ που ειναι το μονο αντιευρωπαικο κομμα γιατι διαφωνουν μαζι του σε ολα τα υπολοιπα και ετσι συνωστιζονται στη ΝΔ φωναζοντας και ελπιζοντας να της αλλαξουν τα μυαλα.
      Ολοι αυτοι ειναι υπερσαμαρικοι γιατι ηλπισαν οτι ο εθνικος προσανατολισμος του θα τον οδηγησει και σε αντι - ΕΕ κατευθυνση αλλα μεχρι στιγμης δεν εγινε.

  5. nick avatar
    nick 05/08/2011 16:29:16

    victoria (true)> το ευρωομολογο ειναι μια "μπαλωματαδικη" λυση σε ενα προβλημα πολυ πιο βαθυ.
    Σιγουρα αν επιμεινουμε ντε και καλα να θυσιαστουν ολοι οι λαοι της Ευρωπης για να σωθει το απαραδεκτο κοινο νομισμα, η υπαρξη ευρω-ομολογου ειναι μια καποια ανακουφιση και σανιδα σωτηριας, ομως αυτο ειναι το ζητουμενο?

    • nick avatar
      nick @ nick 05/08/2011 16:34:57

      btw η ιστορια δεν εχει αποδειξει απολυτως τιποτα μια και τωρα γραφεται.
      Ποτε δεν εχει ξανασυμβει μια χωρα να ξηλωνει το νομισμα της για ενα αλλο που δεν ειναι εθνικο της νομισμα, εκτος απο τις περιπτωσεις επειτα απο πολεμικη κατακτηση, κι αυτο οχι παντα.

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ nick 05/08/2011 16:39:28

        Χαίρομαι όταν βλέπω ότι πληθαίνουμε...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ nick 05/08/2011 16:38:40

      Σύμφωνοι Nick. Είπα αν είναι να έχουμε ευρώ (που έχουμε), καλό θα ήταν (όπως φαίνεται) να είχαμε ευρωομόλογο. Δηλαδή αν είσαι εκ των πραγμάτων μέσα στο γήπεδο με τα αγκάθια, μην είσαι και ξυπόλητος.
      Το ότι δεν έπρεπε να είναι εξαρχής 'αγκάθι' το ευρώ, για κάποιους ή για όλους, είναι θέμα σχεδιασμού και έλλειψης των άλλων συμπληρωματικών προϋποθέσεων ευημερίας που χρειάζονται.

      Θεωρώ δεδομένο πως το νόμισμα είναι ένα εργαλείο, όχι αυτοσκοπός. Δεν μου λέει τίποτα να σώσω οποιοδήποτε εργαλείο, αν δεν βοηθάει τους λαούς για τους οποίους υποτίθεται φτιάχθηκε, όπως το λες.

      • nick avatar
        nick @ victoria (true) 05/08/2011 16:47:56

        οκ, εδω οπως φαινεται συμφωνουμε.

        Βεβαια δε φτιαχτηκε για να βοηθησει τους λαους, αλλα -οπως δειχνει- καποιους συγκεκριμενους "οργανισμους"
        Δεν ειναι παραδοξο οτι απο την πρωτη τετραετια του Μπους ολη η Ευρωπη εχει τους πιο ανικανους πολιτικους της ιστοριας της? Πολυ περιεργη δεν ειναι και αυτη η συμπτωση τους με το Ευρω?

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ victoria (true) 05/08/2011 17:09:22

        Κανονικά δεν φτιάχθηκε για άλλους λόγους και αν εξυπηρετεί πλέον άλλους λόγους, στερείται της καταρχήν νομιμοποίησής του...

        Δεν έχω πειστεί αν είναι μόνο ανικανότητα, αν είναι εθνικός αυτοματισμός με κάποια ατζέντα (κατά το κοινωνικός, σκοτώνονται οι ταξιτζήδες με τους ξενοδόχους, κι οι έλληνες με τους φιλανδούς), αν είναι φόβος του σκιώδους 'θεριού' των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων, ή όλα αυτά μαζί.

        Η πλάκα είναι πως ειδικά για το 'θεριό', μάλλον φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη, αλλά ούτε αυτό δεν καταλαβαίνουν.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/08/2011 07:21:16

    Oι ιδιοι που αγοραζουν και τα ομολογα των υγιων χωρων με παραπανω λιγο επιτοκιο για τη φυρα των νοτιων.
    Η ευρωζωνη εχει καλυτερα στοιχεια απο τις ΗΠΑ : το συνολικο της χρεος ειναι μικροτερο και εχει εμπορικο πλεονασμα με τον υπολοιπο πλανητη.
    Μονο που και το χρεος και ο εξαγωγικος δυναμισμος ειναι ανισα κατανεμημενα.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 06/08/2011 15:49:09

    η ΝΔ δημιουργηθηκε απο τον Καραμανλη που μας εβαλε στην ΕΕ ,κοντρα στο πασοκ που αλλαζε γνωμη καθε αυριο..

    θελετε ο Σαμαρας να το προδωσει αυτο?

    ελπιζω οχι..