#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/02/2012 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ερώτημα είναι ένα: ποιοί βουλευτές πλούτισαν μετά την εκλογή τους;



Θα πρέπει να είναι πολύ περήφανοι εκείνοι που ξεκίνησαν το θέμα με τους βουλευτές που βγάζουν τα λεφτά τους στο εξωτερικό. Χωρίς στοιχεία, έτσι για να κάνουν ντόρο και να αποπροσανατολίσουν, έσκασαν τη βόμβα και τώρα καλούνται να διαχειριστούν την κρίση. Πριν λίγο η γερμανική βουλή διά του προέδρου της Νόρμπερτ Λάμερτ έστειλε επιστολή στον Φίλιππο Πετσάλνικο και ζητά εξηγήσεις για την υπόθεση των χρηματικών εμβασμάτων που φέρονται να έστειλαν πολιτικοί στο εξωτερικό.

Ο κ. Λάρμετ τονίζει ότι οι πρόσφατες αποκαλύψεις για εμβάσματα εκατομμυρίων Ελλήνων πολιτικών στο εξωτερικό «έχει δημιουργήσει σύγχυση» τόσο στο γερμανικό κοινοβούλιο όσο και τους πολίτες.  Για τον λόγο αυτό, αναφέρει προς τον κ. Πετσάλνικο ότι «θα ήμουν ευγνώμων για κάθε επισήμανση που θα βοηθούσε να αντικρούσω την σύγχυση που δημιουργεί αυτό το θέμα στην Γερμανία»...

Δηλαδή οι Γερμανοί παρεμβαίνουν στα εσωτερικά της χώρας και ζητούν ενημέρωση για τους πολιτικούς που έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό, προτού μάθουμε κι όλοι εμείς τι συμβαίνει. Διότι με διαρροές της ξεφτίλας φτάσαμε στο σημείο να μας ζητούν τα ρέστα οι Γερμανοί. Σου λένε: Εμείς αποφασίζουμε πακέτα στήριξης κι εσείς βγάζετε τις καταθέσεις σας έξω;

Εκεί καταντήσαμε, να πρέπει να δώσουμε εξηγήσεις στη γερμανική Βουλή, επειδή κάποιοι φωστήρες έβγαλαν ένα θέμα αλλά δεν έχουν τα κότσια να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση.

Εμείς σας το είχαμε γράψει  εδώ και ημέρες. Η υπόθεση με τον εκατομμυριούχο ή τους εκατομμυριούχους βουλευτές βολεύει κάποιους που θέλουν να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη.

Κάποιοι που νομίζουν ότι είναι φωστήρες, ανακοινώνουν ονόματα, διαρρέουν εδώ και μέρες άλλα, σπιλώνουν το σύνολο του πολιτικού συστήματος απλά και μόνο για να δημιουργήσουν ντόρο. Κάποιοι έβαλαν τον... ανεξάρτητο κ. Νικολούδη να πετάξει μια βόμβα και κάποιοι άλλοι με πρώτους τους κ. Πετσάλνικο και Αργύρη αποφάσισαν να δημιουργήσουν έναν πολιτικό σάλο, σε μια χρονική στιγμή που η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει και επίσημα, τα μέτρα έρχονται το ένα μετά το άλλο, οι μισθοί μειώνονται και η χώρα καταρρέει, η κυβέρνηση Παπαδήμου περί άλλων τυρβάζει ενώ η χώρα μπαίνει σε προεκλογική περίοδο.

Όμως, φαίνεται ότι η παγίδα αποπροσανατολισμού που έστησαν με επαγγελματικό τρόπο έπιασε και τους ίδιους τους εμπνευστές της.

Η ανικανότητα της Επιτροπής Διαφάνειας, οι παλινωδίες του κ. Αργύρη αλλά και η ξεφτίλα των υπηρεσιών της Βουλής έχουν δημιουργήσει έναν απίστευτο αχταρμά που το μόνο που κάνει είναι να ρίχνει λάσπη στον ανεμιστήρα.

Δεν έχει σημασία αν ο... βουλευτής τους ενός εκατομμυρίου είναι ο σύζυγος της Ντόρας. Είτε έχει δίκιο είτε άδικο η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας θα κριθεί και μάλιστα σύντομα.

Είναι ντροπή, όμως, κάποιοι να στήνουν ένα παιχνίδια με ονοματολογία που διαρρέεται επιλεκτικά τις τελευταίες ημέρες. Αν υπάρχει λίστα με πλούσιους βουλευτές που έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό ας τη δώσουν στη δημοσιότητα. Αν δεν έχουν δηλωθεί τα λεφτά στο πόθεν έσχες να ασκηθεί ποινική δίωξη στους πολιτικούς, αν όχι η χλεύη του ελληνικού λαού και η τιμωρία στις εκλογές είναι η καλύτερη τιμωρία.

Είναι, όμως, απίστευτο αυτό που έγινε τις τελευταίες ημέρες. Η χώρα αντί να ασχολείται με τα νέα δραματικά δεδομένα και με αυτά που έρχονται, ασχολείται με τους βουλευτές που έβγαλαν τα λεφτά στο εξωτερικό. Και το τελικό συμπέρασμα είναι ότι κανείς δε θα μάθει που πήγαν τα χρήματα και ποιοι και πώς πλούτισαν σε βάρος του ελληνικού λαού.

Διότι εκεί είναι το θέμα. Όχι οι πλούσιοι βουλευτές που μπορεί να ήταν πλούσιοι και πριν μπουν στη Βουλή. Αλλά οι «λαδιάρηδες» που έκαναν περιουσίες μόλις ενεπλάκησαν με την πολιτική.

Γι αυτό πρωταρχική υποχρέωση της κυβέρνησης Σαμαρά πρέπει να είναι να ελεχθεί, όπως έχει δεσμευθεί ο πρόεδρος της ΝΔ, το  "πόθεν έσχες" όλων των πολιτικών από το 1974 και μετά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 29/02/2012 16:41:30

    Απορώ πως γίνεται να υπάρχουν βουλευτές (οι περισσότεροι) που δηλώνουν έσοδα 200000 € τουλάχιστον τον χρόνο (κάποιοι μάλιστα μαζί με την σύζυγό τους γύρω στο 1000000 €) να δηλώνουν ταυτόχρονα καταθέσεις της τάξης των 15000€ και 20000€ !!!!!! Τα υπόλοιπα που πάνε ? Υπάρχει πιο απλοϊκό ερώτημα ? Που είναι επιτέλους οι εισαγγελείς που θα ψάξουν την ουσία για να μην μας δουλεύουν και από πάνω οι εθνοσωτήρες μας ?

    • Φιδίσιος avatar
      Φιδίσιος @ apostolis - kastoria 29/02/2012 17:56:14

      Που πάνε τα λεφτά των βουλευτών;Μα ακολουθούν τις συμβουλέςε του φίλου κακοφωνίξ και τα βγάζουν έξω

  2. tak avatar
    tak 29/02/2012 17:00:14

    Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας έχει δεσμευθεί για το ”πόθεν έσχες” όλων των πολιτικών από το 1974 και μετά... Το έχει πει δεκάδες φορές και το έχει επαναλάβει άλλες τόσες... Δε φτάνει;

    • juliet avatar
      juliet @ tak 29/02/2012 17:57:35

      Και το χρωστάει στο λαό ,πρέπει από κάπου να γίνει αρχή .Να συμπεράνω ότι τα κλεμμένα να γυρίσουν ;η σαν τα μάρμαρα θα μείνουν μόνιμα στα ξένα;

      • tak avatar
        tak @ juliet 29/02/2012 18:05:58

        juliet, αν ο Ψηλός γίνει πρωθυπουργός, έχουμε να δούμε πράματα και θάματα! Δε θα λυπηθεί κανέναν, από αυτούς που ασέλγησαν επί του ιδρώτα του λαού.

        • juliet avatar
          juliet @ tak 29/02/2012 19:11:16

          TΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Queen Victoria avatar
          Queen Victoria @ tak 29/02/2012 19:39:13

          Εγω οχι!

          • juliet avatar
            juliet @ Queen Victoria 29/02/2012 20:44:34

            Γιατί ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι Ελληνίδα!

          • juliet avatar
            juliet @ Queen Victoria 29/02/2012 20:53:35

            Γιατί δεν έχεις το θάρρος να υπερασπιστείς τη Πατρίδα σου!
            ''Ολοι είμαστε Ελληνες !Οι νόμοι μας ,η φιλολογία μας ,η θρησκεία μας,έχουν τις ρίζες τους στην έξοχη Ελλάδα.Χωρίς την Ελλάδα ,η Ρώμη των προγόνων μας,η κατακτήτρια Μητρόπολη ,δεν θα διέχυνε ,με τη βοήθεια των όπλων,τα φώτα της σε μας και θα είμαστε ακόμη ίσως σήμερα άγριοι ειδωλολάτρες σαν και πρώτα''. Σελλεΰ

  3. βολευτής avatar
    βολευτής 29/02/2012 17:46:09

    Κανένα ερώτημα δεν υπάρχει. Γι΄αυτό έγιναν βουλευτές. Για να πλουτίσουν.

  4. juliet avatar
    juliet 29/02/2012 17:53:48

    Δεν θα ξεχάσω βολευτή που με το που εκλέκτηκε και έκανε την φορολογική του δήλωση καυχότανε ότι ήτανε ο πιο φτωχός....με το πέρασμα του χρόνου η φτώχεια έγινε.......once upon a time.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ juliet 29/02/2012 18:08:59

      αγαπητη juliet,
      τι μου θύμησες! Υπάρχει πρωινη εκπομπη της Παναγιωταρέα ) η στο Μεγκα η στην κρατική) που παίρνει συνέντευξη απο τον νεοεκλεγέντα Ευριπιδη Στυλιανίδη ως τον πιο φτωχό βουλευτή του κυνοβουλίου (με νόημα το υ)!! Απο τότε πέρασε πολύς χρόνος και κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι...

      (θα ήταν πολύ διδακτικό αν βρίσκαμε την κόπια!!!)

      • juliet avatar
        juliet @ Κατερινα 29/02/2012 19:13:02

        Ητανε και άλλος φτωχός ....ο Λιάσκος της Ευβοιας.

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 29/02/2012 19:24:00

          Το παλικάρι Juliet , ακούγεται ότι το βόλεψε ο υπουργός Α..... και είναι καλύτερα από βουλευτής.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 29/02/2012 19:34:36

            Ολοι οι καλοί ''άνθρωποι'' έχουνε πάντα αποκατάσταση από καλούς ''ανθρώπους''.Και εκείνη η έρμη η Δήμητρα που περίμενε διορισμό......

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/02/2012 17:54:19

    Ολα τα γουρούνια ίδια μούρη έχουν.
    Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.
    Οτι σκατά και το φτιάρι.κ.λ.π.

  6. S.τ.γ.θ. avatar
    S.τ.γ.θ. 29/02/2012 18:04:27

    Θέλω να πιστεύω τους βουλευτές μας όταν λένε πως για την δουλειά που κάνουν ο..μισθός τους δεν τους φτάνει.
    Μπορούν να μου απαντήσουν πως γίνεται να τους περισσεύουν, σε όσους περισσεύουν ;

    • juliet avatar
      juliet @ S.τ.γ.θ. 29/02/2012 19:15:30

      Γιατί νομίζω ότι ψάχνεις βελόνα στ΄άχυρα-σχετικά με την ερώτηση σ΄όσους περισσεύουν.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/02/2012 19:12:13

    Για να το αντιστρέψω:

    υπάρχει βουλευτής που να έχει ....φτωχύνει;

    Οταν πριν μερικά χρόνια κάποιοι ψέλλιζαν ότι πως οι πατέρες του έθνους στην προεκλογική περίοδο ξοδεύουν περισσότερα από όσα προσδοκούσαν να βγάλουν από τις αποζημιώσεις της τετραετίας κάποιοι έψαχναν το ...φεγγάρι

  8. giannis avatar
    giannis 29/02/2012 19:42:30

    ΑΠΑΝΤΕΣ

  9. Queen Victoria avatar
    Queen Victoria 29/02/2012 19:43:04

    Μεχρι τωρα με ρωτουσαν καγχαζοντας "Ποτε θα αρχισουν να πληρωνουν φορους οι Ελληνες;" Τωρα με κοιταν με μισο ματι και αλλαζουν κουβεντα.

    • juliet avatar
      juliet @ Queen Victoria 29/02/2012 20:22:21

      Σε λίγο θα σε κοιτάνε κατάματα.Εσύ θα μπορέσεις να κοιτάξεις κατάματα τον καθρέπτη και να απαντήσεις με πόση τόλμη και εθνική υπερηφάνεια πολέμησες τη λάσπη της Πατρίδας σου;Η διαφθορά στην πατρίδα μου ήτανε επιλεκτική ,ξεπασμένους ,ανθέλληνες και φτωχομπινέδες διάλεξαν για να φέρουν εις πέρας τη βρώμικη δουλειά .

  10. airman avatar
    airman 29/02/2012 19:50:50

    Ο τρόπος είναι ίσως πολύ απλός για να επέλθει ισορροπία σε ότι αφορά τις απολαβές των βουλευτών. Όλοι τους πριν εκλεγούν καταθέτουν φορολογική δήλωση όπου αποτυπώνονται τα διάφορα εισοδήματά τους. Εισοδήματα τα οποία τους εξασφάλιζαν τα προς το ζην. Όποιος λοιπόν πριν εκλεγεί είναι π.χ. δάσκαλος και εισέπρατε και ένα ενοίκιο, να συνεχίσει να αμοίβεται με το μισθό του δασκάλου και το πολύ πολύ να προσμετρώνται στο διπλάσιο τα χρόνια ως βουλευτής στο συντάξιμο χρόνο του (ως δάσκαλος εννοείται). Ή αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας οι απολαβές του να υπολογίζονται με βάση το μέσο όρο των εισοδημάτων των τελευταίων πέντε ετών από το επάγγελμά του. Αν είναι απλά εισοδηματίας, να συνεχίσει να ζει με τα εισοδήματά του. Να τηρούνται δε αυστηρά οι θεσπισμένες ατέλειες που θα δίνουν σε κάθε βουλευτή τη δυνατότητα να ασκεί απρόσκοπτα τα καθήκοντά του (και μόνο αυτά).
    Αυτό όμως προϋποθέτει υγιείς πολιτικούς σχηματισμούς, οι οποίοι θα λειτουργούν με διαφάνεια και θα δίνουν ευκαιρίες σε όλους όσους πραγματικά είναι άξιοι, ικανοί και με διάθεση προσφοράς στην κοινωνία. Χωρίς να χρειάζεται ο καθένας τους πολιτικό γραφείο, αλλά να στεγάζονται όλοι (ενδεχομένως σε ξεχωριστό χώρο έκαστος) στα γραφεία που διατηρεί το κάθε κόμμα στην πρωτεύουσα του κάθε νομού. Γιατί αλλιώς μόνο οι έχοντες θα δύνανται να μπουν στο στίβο της πολιτικής, οι οποίοι σίγουρα δεν θα είναι σε θέση να εκπροσωπίσουν τη μεγάλη πλειοψηφία του λαού, αφού δεν θα προέρχονται από αυτή.
    Δυστυχώς όπως ελεξίχθηκαν τα πράγματα σήμερα όσοι εισέρχονται στη Βουλή ως έχοντες προσθέτουν επιπλέον, πολλοί εποφθαλμιούν σε βουλευτική έδρα για να ενταχθούν στο κλαμπ των εχόντων και δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που δεν έχουν οφελιμιστιούς στόχους.
    Ποιος θυμάται και παραδειγματίζεται από τον αείμνηστο Ευάγγελο Αβέρωφ, ο οποίος διακρινόταν για το λιτό τρόπο ζωής, τη σεμνότητα και την ακεραιότητα. Πόσοι γνωρίζουν ότι με ιδία δαπάνη ισοσκέλισε το ταμείο όταν το παρέδωσε. Σίγουρα ένας! Ελπίζω όχι μόνο ένας!

  11. yianna avatar
    yianna 01/03/2012 07:29:59

    Πέραν της απόφασης του ΑΣ για το "πόθεν" των πολιτικών από το '74 έως σήμερα, θεωρώ ότι πρέπει να αρχίσει να σκέπτεται και τη μείωση των βουλευτών σε 200. Οι 300 μαζί με τους παρατρεχάμενους στοιχίζουν απίστευτα χρήματα και ο Λαός υποφέρει. Όταν ζητάς από τον άλλο να αλλάξει δίνεις εσύ πρώτος το παράδειγμα.
    Με την ενέργεια αυτή θα δοθεί και το επίσημο τέλος της Μεταπολίτευσης.

  12. ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ 01/03/2012 08:34:54

    Το ερώτημα είναι ποιός ψηφίζει εκατομυριούχους να τον εκπροσωπουν στην βουλή; Είναι δυνατον οι Μητσοτάκηδες ή οΒενιζέλος με τα 127 ακίνητα και πολλοί άλλοι να καταλαβαίνουν τι σημαίνει χαμηλόμισθος, χαμηλοσυνταξιούχος, άνεργος υποψήφιος άνεργος;
    Το πρόβλημα δεν είναι οι λεφτάδες βουλευτές αλλά οι μπούφοι που τους στέλνουν στην βουλή για να τους εκπροσωπήσουν.

  13. father fotis avatar
    father fotis 01/03/2012 13:52:25

    ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ) ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 1974, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΙΟΙ ΜΠΗΚΑΝ ΦΤΩΧΟΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ, ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΔΙΟΤΙ ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥ ΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ