18/10/2009 09:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το επόμενο μεγάλο σκάνδαλο στο χώρο του ποδοσφαίρου



Κυοφορείται σκάνδαλο στο χώρο του ποδοσφαίρου που θα σκάσει τα επόμενα χρόνια και θα μείνουμε με ανοικτά τα μάτια. Παρ’ ότι είμαστε  Ολυμπιακοί η αλήθεια είναι πιο σημαντική για εμάς και αυτό που γίνεται στο Καραϊσκάκη δεν έχει προηγούμενο. Αφού ο Σ. Κόκκαλης πήρε το παλιό Στάδιο Καραϊσκάκη, το γκρέμισε για την Ολυμπιάδα του 2004 και στη συνέχεια το εκμεταλλεύεται στην προσωπική του εταιρεία Καραϊσκάκη Α.Ε. τώρα έκλεισε deal και με τον Λ. Λαυρεντιάδη βάζοντάς το στην εταιρεία με 50%.

Το γήπεδο – κουκλί έγινε, όλα τα υπόλοιπα αθλήματα του στίβου εξοστρακίστηκαν από την περιοχή, ο Κόκκαλης το διαχειρίζεται όπως και τα καταστήματα και τώρα βάζει μπροστά τα «παπαγαλάκια» του στις εφημερίδες και διαρρέει ότι θα διεκδικήσει να κτίσει στον περιβάλλοντα χώρου του γηπέδου. Επικαλείται μια παράγραφο στη λεόντεια σύμβαση που λέει ότι αν κάποιος άλλος κτίσει με μεγαλύτερο συντελεστή γήπεδο τότε και ο Ολυμπιακός (στην προκειμένη περίπτωση ο Κόκκαλης και οι συνεταίροι του) θα μπορούν να κτίσουν περίπου 4.500 τ.μ. πέριξ του γηπέδου. Στόχος η κατασκευή εμπορικού κέντρου με σινεμά, καταστήματα, εστιατόρια έτσι ώστε να κερδίζει και τις ημέρες που δεν παίζει ο Ολυμπιακός. Κι αυτό με πρόσχημα το γήπεδο που θα φτιάξει στον Ελαιώνα ο Παναθηναϊκός. Το ένα χέρι νίβει το άλλο δηλαδή στην περίπτωση των αιώνιων αντιπάλων.

Έτσι εξηγείται και η πρεμούρα του κ. Λαυρεντιάδη να μπει στην εταιρεία και στην ΠΑΕ αφού τα μελλοντικά κέρδη είναι πολλά.

Μπράβο σ’ αυτούς που υπέγραψαν (επί ΠΑΣΟΚ θυμίζω) την συμφωνία για να γίνει το γήπεδο του Ολυμπιακού και να βγάλουν λεφτά κάποιοι στο όνομα της ιστορικής ομάδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vas avatar
    vas 18/10/2009 09:19:17

    το χειρότερο απο όλα είναι ότι ποτέ δεν θέλησε ο κόκαλης να γίνει ο Ολυμπιακός μεγάλη ομάδα ,αλλά με μεταγγραφές φωτοβολίδες και προπονητές τπυπου κεσμπάγια ,ματζουράκη κλπ έπαιρνε το πρωτάθλημα ,έμπαινε στούς ομίλους και εισέπρατε και τέλος ,μέχρι εκεί.
    Για το γήπεδο ρωτήστε την σημερινή κθβέρνηση και τον Σημίτη.

  2. αντί avatar
    αντί 18/10/2009 10:39:09

    Εγώ νομίζω ότι το χειρότερο όλων είναι η συμπεριφορά των οπαδών-προβάτων!
    Έχω βαρεθεί να ακούω γαύρους να λένε ότι τι σε πειράζει που έκανε ο Ολυμπιακός ένα γήπεδο κόσμημα, ενώ οι βάζελοι από την άλλη λένε αφού έκανε ο Ολυμπιακός γιατί να μην κάνουμε και εμείς.
    Και οι δύο αδιαφορούν για τα παιχνίδια που παίζονται από πίσω και ότι στην ουσία τους βλαζουν μπροστά οι μεγαλοκαρχαρίες για να επιτύχουν τα σχέδιά τους.

    Δεν είναι τυχαίο ότι και οι άλλες ομάδες, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ κτλ, ζητούν και αυτές γήπεδα και διαμαρτύρονται οι φίλαθλοί τους.

  3. aris53m avatar
    aris53m 18/10/2009 10:49:01

    δεν "είμαστε ολυμπιακοί", άρης θεσσαλονίκης είμαστε :)

    • fantomas avatar
      fantomas @ aris53m 18/10/2009 11:33:13

      Χαλαρααααα........ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!

    • aris avatar
      aris @ aris53m 18/10/2009 11:50:14

      ΜΕΣΑ ΕΙΣΑΙ! ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

  4. panos avatar
    panos 18/10/2009 12:42:13

    Ποιός έχτισε το Στάδιο Καραισκάκη, και σε ποιόν ανήκει τώρα????
    Το σκάνδαλο έχει συντελεστεί πολύ πιο πριν όταν η κυβέρνηση Σημιτη το δώριζε στον Κόκκαλη και πετούσε έξω τον Εθνικό Πειραιώς (νόμιμο ιδιοκτήτη του Σταδίου)

  5. K.K avatar
    K.K 19/10/2009 02:19:22

    Η Ελλάδα έχει γεμίσει από τσογλάνια της "Νέας Τάξης" πάσης φύσεως και σε όλους τους τομείς. Έχουμε καταντήσει κορόιδα απίστευτα, στην συγκεκριμένη περίπτωση οι οπαδοί. Ο Κόκκαλης απλώς ξεγελάει κάθε χρόνο τους Γαύρους για νέα πορεία στην Ευρώπη που στο τέλος απλώς παίρνει τον τίτλο στην Ελλάδα. Ο Παναθηναϊκός, ως άλλο τζάκι της "Νέας Τάξης" στο ποδόσφαιρο, με άλλη οικογένεια ξεγελάει τους Βάζελους και απλώς σκορπάει εκατομμύρια για να πιστεύουν ότι φέτος θα πάρουν πρωτάθλημα. Τελικά, είναι κανονισμένο όπως στην πολιτική! 12 χρόνια ΟΣΦΠ, μετά 4-5 ΠΑΟ (πως λέμε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ)και ακολουθεί η αντιπολίτευση ΑΕΚ-ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ. Στον δε ΠΑΟΚ εμφανίστηκαν κουμπάροι (από την ΝΔ θα ήρθαν και αυτοί!...) και έχτισαν ξανά έναν ΠΑΟΚ πιο πολύ διαφημισμένο παρά πραγματικό ΠΑΟΚ από τα παλιά. Ξεσηκώθηκαν οι οπαδοί με την "έπαρση" (κλασσικό γνώρισμα της "Νέας Τάξης" να παραπλανεί με ΜΜΕ)αλλά περιέργως η ομάδα φαινόταν ότι εκτελούσε συμβόλαιο Αθηναϊκό παρά τις "φιλότιμες" προσπάθειες του Μίνου να μας πείσει για "ατυχίες".Αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπέλτης. Το Ελληνικό ποδόσφαιρο ολοένα και κατρακυλάει ωσάν να είναι εντολή της "Νέας Τάξης" προς τους πράκτορες που φύτεψε στον τομέα του ποδοσφαίρου να το καταστρέψουν! Ταυτόχρονα, σκάνε σκάνδαλα πέρα-δώθε κυρίως στοιχηματικά, ενώ ανοιχτά ακούγονται πλέον καταγγελίες στο ραδιόφωνο (στην Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω στην Αθήνα) απο πατέρες που πρέπει να πληρώσουν υπέρογκα ποσά στην Ερασιτεχνική κατηγορία σε ατζέντηδες για να τους προωθήσουν σε μεγαλύτερη ομάδα. Έτσι φαίνεται πέρασε τις εξετάσεις ο Βύντρα! και έτσι εξηγείται γιατί η Ελλάδα εδώ και 15 χρόνια έχει παραγωγή μόλις 10-15 καλών νεαρών παικτών. Αρνητικό ρεκόρ δυσανάλογο σε συγκριση με άλλες χώρες αλλά και υπόπτως οξυμωρο αν σκεφθεί κανείς ότι ο ΟΣΦΠ έχει 3 εκ οπαδούς, ανάμεσά τους νεαρούς που ασχολούνται με το ποδόσφαιρο, έχει έδρα μια μεγάλη δεξαμενή οπαδών (Πειραιάς και Ευρύτερη Αθήνα) αλλά έχει βγάλει μόλις 5 μετρημένα ταλέντα από το 1996!!!

    Κάποιος μας κοροιδεύει εδώ

    • Υ. avatar
      Υ. @ K.K 19/10/2009 09:28:15

      Ακούγεσαι ως γνωρίζων πράματα και θάματα περί τον ΠΑΟΚ. Για πες μας, αυτό το αρχιλαμόγιο τον Γκαγκάτση, ποιος τον έφερε στον ΠΑΟΚ? Αληθεύει ότι:
      1.Είναι βαποράκι του Κόκκαλη?
      2.Κατέχει 15% της ΠΑΕ?
      3.Τα έκανε πλακάκια με το κουμπάρο του Ζαγοράκη?
      4.Ότι άλλο ξέρεις σχετικά.

  6. dr.thess avatar
    dr.thess 19/10/2009 08:37:19

    ως γνωστον το ποδόσφαιρο ειναι σπορ για αμόρφωτους-γυφτους-πρεζόνια και ατομα με γενικως αποκλίνουσα συμπεριφορα...βαλε και απατεωνες προεδρους και σκυλάδες αθλητες....

    • Υ. avatar
      Υ. @ dr.thess 19/10/2009 10:21:32

      Αδελφέ. Μήπως υπερβάλεις λίγο? Πιτσιρικάς μ’ έπαιρνε στο γήπεδο ο πατέρας μου, κι αργότερα εγώ το γιο μου. Είναι ωραίο σπορ, όταν οι κανόνες (όλοι) παίζονται σωστά. Έβλεπα (και βλέπω) μέσα και μη αμόρφωτους και μη πρεζόνια. Σίγουρα υπάρχουν άτομα με αποκλίνουσες συμπεριφορές, όπως σ ‘όλους τους μαζικούς χώρους (όχι μόνο συνάθροισης, αλλά και κοινών στόχων, και ιδεολογίας). Την ένταση του φαινομένου τη τοποθετώ στα “σημεία των καιρών”. Μένει σε μας (τους φιλάθλους, τους συνοδοιπόρους), να τους εξωπετάξουμε. Όπως και από όλους τους λοιπούς μαζικούς χώρους. Κυρίως δε, από τους πολιτικούς.

  7. Απορίας άξιο avatar
    Απορίας άξιο 13/11/2009 05:39:09

    Και ο i-reporter.gr τι ρόλο βαράει σ' αυτά; Παπαγαλάκι;

    Μπορούν οι οπαδοί να πετάξουν έξω τον πρόεδρο ή τον εκάστοτε πρόεδρο; Αμφιβάλω. Ακόμα και οι σύνδεσμοι πουλημένοι είναι.