15/11/2009 09:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το επιτελείο της Ντόρας υποδέχεται τις νέες δημοσκοπήσεις



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Από αριστερά Ντόρα, Σκυλακάκης, Ζαφειριάδης)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AMAN avatar
    AMAN 15/11/2009 09:40:15

    Καλά, η επιλογή των χρωμάτων είναι όλα τα λεφτά!!

  2. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 10:22:23

    ...και το κείμενο του Θύμιου, είναι όλα τα λεφτά!!!!!

    "Η κοινωνική δυναμική που αναπτύσσει ο Αντώνης Σαμαράς προκαλεί νευρικό παροξυσμό, σύγχυση και πανικό στην Ντόρα Μπακογιάννη.

    «Οι πολιτικοί σπασμοί» της Ντόρας μοιάζουν με τις ανακλαστικές κινήσεις ενός παγιδευμένου και ανήμπορου θεριού. Παίρνουν τον αυτοματισμό των ανακλαστικών εκείνων αντιδράσεων της ανημποριάς και της πτώσης.

    Ταυτόχρονα αποτυπώνουν το μικρό πολιτικό της μέγεθος, καθώς και τη δραματική ανέχεια των ηθικών της πόρων.

    Μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο των ανακλαστικών κινήσεων της Ντόρας, δηλαδή των επιθανάτιων σπασμών της, συμπυκνώνονται, και ως εκ τούτου αποκτούν ευδιάκριτη καθαρότητα, όλα τα κοινωνικά και πολιτικά της χαρακτηριστικά. Φωτίζονται όλες οι γωνιές της προσωπικότητάς της και απαστράπτει όλος ο ιστορικός μητσοτακισμός, ο οποίος συμπυκνώνεται σε τρεις λέξεις: Αμοραλισμός, ιησουϊτισμός, μακιαβελισμός.

    Πιο συγκεκριμένα:
    1). Ανενδοίαστη παρουσίαση του μαύρου σαν άσπρου με τη γνωστή μητσοτακική ταχυδακτυλουργία…

    2). Ασεβέστατη κακομεταχείριση όχι μόνο της πολιτικής ιστορίας, αλλά και των απόψεων των άλλων.

    3). Χυδαίος καιροσκοπισμός σε όλα τα πολιτικά ζητήματα και στενόκαρδη μισαλλοδοξία απέναντι στους αντιπάλους της…

    4). Πληθωρισμός από παλινωδίες και μικρολογία, συχνές, σκόπιμες παρανοήσεις κάθε αντίθετης ιδέας, προχειρότητα και ελαφρότητα στην εκλογή επιχειρημάτων και μανιακό κυνήγι της στιγμιαίας, με κάθε θυσία, εντύπωσης.

    5). Συστηματική προσωποποίηση των ιδεολογικών και πολιτικών διαφορών, ψεύτικος ριζοσπαστισμός, διαδοχική υποστήριξη των πιο αντίθετων απόψεων με την ίδια «απολυτότατη» πεποίθηση κάθε φορά.

    6). Τέλεια έλλειψη πνεύματος αυτοκριτικής και ανενδοίαστη απόδοση στους άλλους όλων των δικών της ελαττωμάτων και ευθυνών…

    Δεν δίστασε π.χ. να κατηγορήσει το Σαμαρά ότι επανδρώνει τους «μηχανισμούς» του με όλους αυτούς που ευθύνονται για την ήττα της Ν.Δ.!!!

    Η «αρχιερέας» των μηχανισμών και ο κεντρικός ιστός (μητσοτακέικο) του πολυεδρικού μαφιόζικου «ιστού της Αράχνης», που χρόνια και συστηματικά υπονόμευε όλες της ηγεσίες της Ν.Δ. και σήμερα πρωταγωνίστησε στην συντριβή της Ν.Δ., αυτή, λοιπόν η «αρχιερέας» της δολοπλοκίας, κατηγορεί τους αντιπάλους της για «μηχανισμούς» και μεταθέτει τις ευθύνες της ήττας σε αυτούς…

    Ο Μητσοτακισμός σε παράκρουση παραποίησης…

    Και όσο το «ρεύμα» του αντιπάλου θα φουσκώνει τόσο και οι επιθανάτιοι σπασμοί της Ντόρας θα φωτίζουν όλες τις εφιαλτικές πτυχές της…"

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2009 11:13:23

    Κριμα να χρησιμοποιειται στα εσωκομματικα της ΝΔ κειμενο ανθρωπου που εγραφε αρθρα υπερ της 17Ν.
    Aλλα και το χρωμα στη γραφικη παρασταση των ποσοστων θα επρεπε να ειναι ουδετερο.Δεν ειναι σωστο το ποσοστο του ενος να εμφανιζεται με μπλε χρωμα και του αλλου με πρασινο (λεπτομερειες θα πειτε βεβαια).

  4. trochalos avatar
    trochalos 15/11/2009 11:23:33

    Ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει..........

  5. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 11:26:30

    Αυτό και αν είναι πανικός!
    Να χατακτηρίζονται λίγο ώς πολύ τρομοκράτες, όλοι όσοι κρίνουν την κυρία... και το σόϊ της.
    Η αλήθεια καταγράφεται στο συγκεκριμένο κείμενο. Μιά αλήθεια που την αντιλαμβάνονται όλοι που έχουν την στοιχειώδη εγκεφαλική δυνατότητα, να έχουν πολιτική σκέψη που πηγάζει πάντα από την αγάπη για την πατρίδα.
    (...πατρίδα, έθνος, παραδόσεις έ!? Τί ξεπερασμενες έννοιες... Ντόρα μου!!!)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Mara 15/11/2009 11:32:52

      Δεν ειπα οτι ειναι τρομοκρατης.Εκεινο που εννοουσα ειναι οτι εγραφε στο "Εθνος" αρθρα που εγκωμιαζαν τις ενεργειες της 17Ν.
      Αγαπαει και ο εκδοτης της "Μεγαλης Σοβιετικης Εγκυκλοπαιδειας" την πατριδα του;Δεν ξερω,μπορει.

  6. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 12:01:42

    Ξαναδιάβασε μία - μία την παράγραφο του άρθρου του και σκέψου....
    Το ξέρεις κατά βάθος ότι είναι έτσι ακριβώς όπως τα γράφει. Απλά θέλεις λίγο χρόνο... να το συνειδητοποιήσης.
    Η αλήθεια είναι ότι μέσα σε ένα μήνα με το απρόβλεπτο ρεύμα Σαμαρά, έχουν ανατραπεί από την αντίδραση του λαού ότι επιμελώς σχεδιαζόταν τα τελευταία χρόνια για την πολιτική κατάσταση του τόπου μας.

    "Οι Έλληνες είναι αναρχικοί και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι’ αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες: έτσι ίσως καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή).

    Απόσπασμα ομιλίας του Henri Kissinger στην Ουάσινγκτον τον Σεπτέμβρη του 1974...

    Ο αρχιμαλάκας!!! Πόσες μέρες και πόσες νύχτες ξόδεψε για να μας μελετήσει???
    Άλλες τόσες θα χρειαστεί και πάλι δεν θα καταλάβει... ότι για τους Έλληνες ένα "κλίκ" είναι για να γυρίσουμε τα πάνω κάτω. Το απρόβλεπτο στοιχείο μας σαν λαός ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.
    Γιατί???
    Γιατί ούτε εμείς οι ίδιοι δεν το ξέρουμε πότε συμβαίνει. Όταν όμως συμβεί γίνεται συλλογικά γιατί μεταδίδεται αστραπιαία από τον έναν στον άλλον όχι με τα λόγια αλλά με την αίσθηση και το συναίσθημα, λές και είναι από το θεό.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Mara 15/11/2009 12:22:19

      Η φραση του Κισσινγκερ εχει διαψευσθει.Και θα σου πω κατι αλλο-ο λογος της διαλυσης της ΝΔ ειναι η υιοθετηση του αντιαμερικανισμου που ειναι το οχημα μεσα απο το οποιο μπαινει η εχθρικη ιδεολογια της αριστερας στη ΝΔ και την καταστρεφει.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/11/2009 12:06:27

    Πάντως και τέτοια ποσοστά να πάρει τελικά η Ντόρα για μένα είναι ακατανόητο.

    Το καλό είναι το κλίμα έχει αναστραφεί πλήρως όποτε θα πάει άκλαυτη

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ «Κασσάνδρα» 15/11/2009 12:22:21

      Κασσάνδρα, με τόσους βουλευτές, μεγαλοστελέχη, τζάκια, media, επιχειρηματίες, ρουσφέτια κλπ., το ποσοστό της δεν είναι έκπληξη.
      Και πάλι καλά.

  8. KAISER avatar
    KAISER 15/11/2009 12:07:24

    Προγνωστικά, feeling ή πληροφορίες για τη στάση Αρη υπάρχουν; Βλέπω τα ΜΜΕ το παίζουν 50-50 με εξαίρεση το Π.ΘΕΜΑ που τον θεωρεί σίγουρο στη ΝΤΌΡΑ.

    Και κάτι τελαιυταίο. Η διαδικτυακή ψηφοφορία της zougla που έχει το VETO τι δείχνει;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΜΕΛΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΜΕΛΗΣ @ KAISER 15/11/2009 12:18:42

      ΤΟ VETO ΔΕΙΧΝΕΙ 64%-24% ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ, ΜΕ 19.000 ΨΗΦΟΥΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΜΕΛΗΣ 15/11/2009 17:13:58

        και οχι μονο αυτο λεει επισης οτι ακομα και το 30% των εγγεγραμμένων νεοδημοκρατων μονο να παει να ψηφισει παλι ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ!!

        ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΠΙΣΜΑ.

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ KAISER 15/11/2009 13:17:07

      30% μπροστά τον Σαμαρά με αυξητικές τάσεις σε δείγμα 10000+ που δήλωσαν ψηφοφόροι Ν.Δ.

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Παλιός 15/11/2009 14:41:26

        Πολύ θετικό ότι οι νέοι άνθρωποι που είναι συνήθως χρήστες του διαδικτύου δίνουν τέτοια ποσοστά. Ελπίζω να μην υπάρξει κάποιος εφησυχασμός και η κυρία και ο Μητσοτακισμός να πάρει την απάντηση του στην Κάλπη με διαφορά ώστε να πάρει το μήνυμα.

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ «Κασσάνδρα» 16/11/2009 03:28:59

          ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ!!!!
          ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!!
          ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ KAISER 15/11/2009 13:30:49

      Ελάχιστη σημασία θα έχει η στάση του Αρη και των άλλων (λογαχών, υπολοχαγών κλπ.). Ο κόσμος έχει απαξιώσει τα μεγαλοστελέχη και αποφασίζει μόνος του. Τα κουτσομπολιά αυτού του είδους είναι για να απασχολούνται τα media. Αν επηρέαζαν τόσο πολύ τα στελέχη, η Ντόρα θα έβγαινε με 80%.

  9. vardarskian avatar
    vardarskian 15/11/2009 13:25:46

    o Γιανναράς σήμερα, στην Καθημερινή, υπέρ Σαμαρά!

  10. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 15/11/2009 13:43:32

    Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ Ο ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !

  11. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 15/11/2009 14:20:14

    Στη φώτο:
    Ο στρατός της Ντόρας εν ώρα ασκήσεων.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Κώστας Θ. 15/11/2009 14:47:24

      Ο καλύτερος είναι ο Σκυλακάκης όνομα και πράγμα.

      «Πιστός σύντροφος, φύλακας, κοινωνικός, δεν χρειάζεται μεγάλη περιποίηση, τα εμβόλια τα κάνει μόνος του!

      Εξαιρετική ράτσα»

  12. AntiDakos avatar
    AntiDakos 15/11/2009 14:41:43

    Σπουδαίος ο Γιανναράς! Άνω-κάτω είχε γίνει η Πάντειος για να γίνει καθηγητής φιλοσοφίας με πτυχίο θεολογίας. Ο θεωρητικός της μιζέριας και της εσωστρέφειας.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ AntiDakos 15/11/2009 20:49:55

      ατυχές σχόλιο.. τουλάχιστον ξένο προς την διεθνη ακαδημαϊκή πρακτική όπου δεν αυτονομείται ούτε η γνώση ούτε οι επιστημονικές μέθοδοι. Μια βόλτα στα αμφιθέατρα του "θεωρητικού της μιζέριας" θα σε βοηθήσει να αναθεωρήσεις... Μπράβο σου αν διαπιστώνεις κάτι εκτός από μιζέρια στην πατρίδα μας σήμερα!

  13. AntiDakos avatar
    AntiDakos 15/11/2009 14:42:38

    Σιγά το κόσμημα! Ένας ακατανόητος γκρινιάρης αντι-ευρωπαϊστής.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ AntiDakos 16/11/2009 03:09:38

      Δεν μας λες τιποτα για τον Μεταξοπουλο τοτε;

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2009 14:56:34

    Ειναι δεδομενο οτι πρεπει να κοιταμε το συμφερον της χωρας.Εκεινο που εστιαζω ειναι στον δαιμονοποιημενο αντιαμερικανισμο που αναμιγνυει τερατολογιες και θεωριες συνωμοσιας που συσκοτιζουν την ορθη κριση επι των γεγονοτων και τελικα δυσκολευουν τη ληψη ορθων αποφασεων.
    Αυτο που καλλιεργειτο παλια απο την αριστερα εχει εισβαλει πλεον στο χωρο της ΝΔ και δυσκολευει την σωστη αντιληψη των καταστασεων.

  15. TZ avatar
    TZ 15/11/2009 15:41:30

    Ωραία... Η Ντόρα να είναι out - αυτό είναι καλό.
    Κάποιο τέλος (επιτέλους) στην αρρώστεια της οικογενειοκρατείας.
    Αλλά ποιός ειναι ο Σαμαράς? Τι ελπίδα υπάρχει για την αναβάθμιση της πολιτικής στην Ελλάδα?

  16. mnk avatar
    mnk 15/11/2009 15:57:16

    ψυχραιμία!

  17. lazaros avatar