#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το επιτελείο της ΝΔ συνεχίζει να βάζει επικοινωνιακά αυτογκόλ

 Τα θαύματα στη ΝΔ κρατούν μόνο ένα 24ωρο



Πολλάκις έχουμε αναφερθεί στο… χάρισμα που έχει το ΠΑΣΟΚ να κάνει το άσπρο – μαύρο και να ανατρέπει την εικόνα που δημιουργείται εναντίον του. Λέγεται «επικοινωνιακά κόλπα» και σ’ αυτά οι Πασόκοι έχουν διδακτορικά. Μάλιστα, πολλές φορές μπροστά στο επικοινωνιακό χάρισμα –που συνδυάζεται φυσικά με τις προσβάσεις στα μέσα ενημέρωσης και τους νταβατζήδες των media-  τα υπόλοιπα κόμματα φαντάζουν μαθητούδια.

Τα γράφουμε όλα αυτά για έναν, απλούστατο λόγο. Ποιο είναι  το μεγάλο θέμα αυτών των ωρών; Μα φυσικά το Ζάππειο 3 και η εξαιρετικά επιτυχημένη οργάνωση της ομιλίας του Αντώνη Σαμαρά. Από τις λίγες φορές που η ΝΔ κατάφερε να επιβάλει τη δική της ατζέντα στο πολιτικό σκηνικό. Μάλιστα, το Ζάππειο ακολούθησε μια εντυπωσιακή ομιλία και συγκέντρωση στο Μαρούσι για να συμπληρωθεί η εικόνα ενός κόμματος που έχει δυναμική και μπορεί να διεκδικήσει το καλύτερο στις εκλογές.

Όμως, εκεί στη Συγγρού τα θαύματα διαρκούν το πολύ ένα 24ωρο. Κάποιοι έπεσαν στην παγίδα που τους έστησαν τα επικοινωνιακά τζιμάνια του ΠΑΣΟΚ. Αντί να συζητάμε για μέρες το οικονομικό πρόγραμμα του Σαμαρά, ξαφνικά, μόλις ξημέρωσε η Δευτέρα και για πολλές ακόμα ημέρες θα συζητάμε αν πρέπει να γίνει το ντιμπέιτ, πόσα να γίνουν, ποιοι θα πάρουν μέρος, αν φοβάται ο Σαμαράς, αν τρέμει ο Βενιζέλος, κι άλλα τέτοια ανούσια.

Ποιος… χ…στηκε για το πόσες τηλεμαχίες θα γίνουν;  Ρώτησε κανείς τον κόσμο τι θέλει να δει, να ακούσει και να πιστέψει;

Ο Σαμαράς τους έδινε μια προοπτική με τις ανακοινώσεις που έκανε, όμως, κάποιοι κατάφεραν να θάψουν επικοινωνιακά τις σημαντικές αυτές εξαγγελίες. Δευτέρα βράδυ στο Mega και ο Πρετεντέρης, αντί να συζητά για τα μέτρα που θα πάρει η επόμενη κυβέρνηση της ΝΔ, τρώει ώρες για το αν πρέπει να γίνουν τα ντιμπέιτ. Μα είμαστε με τα καλά μας;

Φυσικά το ΠΑΣΟΚ επιστράτευσε όλη του τη μαεστρία και τις γνωριμίες. Πέταξε και ο Παναγιωτόπουλος του Mega την πρόταση για τηλεμαχία κι έτσι το Ζάππειο 3 έγινε αίφνης μια παρένθεση στο πολιτικό κλίμα των ημερών.

Από την άλλη, έχουμε και το άλλο. Ξαφνικά  τρώνε στη ΝΔ το χρόνο τους για να απαντούν στον Καμμένο. Μα ποιος είναι αυτός ο Καμμένος που θα του δώσουν και αξία, θα του κάνουν και διαφήμιση; Άφησαν το Ζάππειο 3 για να ασχοληθούν με τα καμώματα του Καμμένου; Έλεος πια. Ειδήσεις, σάιτ, μπλογκ, ραδιόφωνα ασχολούνται όλη την ημέρα με τα ντιμπέιτ και το αν ο Καμμένος είναι ικανός να γράψει βιβλίο ή του το έγραψε ο Γεωργαλάς.

Μα είναι ποτέ δυνατόν; Δεν έχουν μάθει τόσα χρόνια τα κόλπα του ΠΑΣΟΚ εκεί στη Νέα Δημοκρατία; Κρίμα, γιατί ευκαιρίες σαν αυτές της παρουσίας του Σαμαρά στο Ζάππειο την Κυριακή, δεν είναι πολλές. Ειδικά όταν τα μέσα ενημέρωσης πρόσκεινται φιλικά στο ΠΑΣΟΚ.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/04/2012 08:19:21

    Επιτέλους θα σταματήσουν οι παιδικοί παιδότοποι; Ο Πρόεδρος μας δεν μπορεί να τους κουβαλάει στους ώμους του συνεχώς.

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 24/04/2012 08:23:34

    Πολύ σωστά,αντί να τρέχουν απο πίσω μας,καθόμαστε και τους παρακολουθούμε να γκρεμίζουν τα πάντα

  3. tak avatar
    tak 24/04/2012 08:55:03

    Παλιά μας τέχνη κόσκινο!

  4. ilektro77 avatar
    ilektro77 24/04/2012 09:15:43

    Το ΠΑΣΟΚ έκλεισε τον κύκλο του με ανυπολόγιστες ζημιές για την Ελλάδα. Σύντομα ξεκινά μία νέα περίοδος ελπίδας και αισιοδοξίας. Όσοι γνωρίζουν , σε αυτούς συγκαταλέγονται σίγουρα άνθρωποι από το επιτελείο της Ν.Δ, εργάζονται προς αυτήν την κατεύθυνση εδώ και καιρό. Η επικράτηση του ΠΑΣΟΚ τα περασμένα χρόνια ως μη ορθολογισμένη πολιτική πρόταση δεν θα μπορούσε να εδραιωθεί χωρίς τη συνδρομή της άθλιας προπαγάνδας. Αυτό έχει εδώ και καιρό σταματήσει.

  5. Nikos avatar
    Nikos 24/04/2012 10:28:07

    Η προπαγάνδα του Καμμένου είναι τόσο χαμηλού επιπέδου που την καταρρίπτουν καθημερινά απλοί χρήστες στο twitter, στο facebook, και ένα σωρό blogs. Μιλάει μόνο με τσιτάτα, κάτι ανάμεσα σε KKE και ΠΑΣΟΚ του '81.
    Ο κόσμος έχει χορτάσει από συνθήματα και δεν του δίνει σημασία. Δεν είναι δυνατόν να ασχολούνται με αυτά οι υποψήφιοι της ΝΔ....

  6. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 24/04/2012 10:47:14

    Σωστά αναδεικνύετε το πρόβλημα, πάτε το και ένα βήμα παραπέρα εκτός από το καταγγελτικό κομμάτι: Αντί να ακολουθήσουν άρθρα επί άρθρων για την επικοινωνιακή μαεστρία του ΠΑΣΟΚ, ανεβάστε κεντρική ανάρτηση με αντικείμενο το Ζάππειο ΙΙΙ και το επερχόμενο Ζάππειο IV (την Πέμπτη;), ώστε να ξαναγίνει αντικείμενο συζήτησης.

    • dimx avatar
      dimx @ Bodinus1576 24/04/2012 11:20:54

      Οταν ειμασταν μικροι ειχαν μεγαλη επιτυχια οι ταινιες «Γρανιτα απο Λεμονι» αλλα μετα την Νο4 ο κοσμος επαψε να ανταποκρινεται ...

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ dimx 24/04/2012 11:56:26

        Η αναδρομή στη "γρανίτα από λεμόνι", για να κριθεί ένα πολιτικό πρόγραμμα εν μέσω κρίσης και λίγο πριν τις εκλογές, μάλλον σημαίνει ότι η διανοητική εξέλιξη κάποιων δεν ακολούθησε την σωματική. Το ότι ο κόσμος μετά το Νο4 δεν αντοποκρίθηκε είναι επίσης φυσιολογικό, δεδομένου ότι το κοινό αυτό μεγάλωσε και ασχολείται με πιο σοβαρά πράγματα, όπως π.χ. σχέδια εξόδου από την κρίση. Αλλά είπαμε, αυτό προϋποθέτει ότι διανοητική και σωματική εξέλιξη συμβαδίζουν.

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 24/04/2012 10:55:58

    Συγνώμη Αριστερέ Ψάλτη ,αλλα αυτά που γράφεις είναι αυτοκτονικά απο πλευράς τακτικής.

    Ναι ,με τον Καμμένο πρέπει να ασχολείται η ΝΔ ,οχι γιατί είναι κανένα σοβαρό άτομο ,αλλα γιατί οι ψήφοι πού θα πάνε στον Καμμένο θα μπορούσαν να της δώσουν την αυτοδυναμία.

    Αν δεν κυνηγήσει η ΝΔ τους χαμένους ψήφους απο τον χώρο της, ποιούς ψήφους θα κυνηγήσει, αυτούς των σκληροπυρηνικών ΠΑΣΟΚΩΝ??

    Με αυτή τη λογική επικοινωνιακό αυτογκόλ είναι πως δεν έκανε βούκινο η ΝΔ σε όλα τα επίπεδα το θέμα Καμμένου/Γεωργαλά. Και όχι για το παρελθόν του Γεωργαλα (αυτό σε κάποιους θαυμαστές του Καμμένοτ, μπορεί να θεωρηθεί και...προσόν!) , αλλα για τη ΛΟΓΟΚΛΟΠΗ!

    Σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα ,δημόσιο πρόσωπο του κατηγορείται για λογοκλοπή, είναι ΤΕΛΛΕΙΩΜΕΝΟ!

    Και εδώ έχεις τη δυνατότητα να τελειώσεις τον Καμμένο (και να ξαναπάρεις πίσω το 10% που σου πήρε!) και δεν το κάνεις?

    Το έχω ξαναπεί: Η ευπρέπεια θα μας φάει!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 24/04/2012 11:31:28

      Τις - ακόμα υποτιθέμενα, γιατί οι εκλογές ΔΕΝ έγιναν - χαμένος ψήφους ΔΕΝ τις «ξανα»κερδίζεις ασχολούμενος με αυτόν στον οποίον πιθανόν να πάνε οι ψήφοι.
      Αυτό είναι το λάθος τακτικής.

      «Ξανα»κερδίζεις τις - υποτιθέμενα επαναλαμβάνω - «χαμένες» ψήφους διαβάζοντας σωστά τις αιτίεςε που μπορεί να οδηγήσουν τους ψηφοφόρους να ψηφίσουν κάτι άλλο από ΝΔ και τροποποιείς ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ και ΠΕΙΣΤΙΚΑ τις θέσεις σου ώστε τελικά οι ψηφοφόροι να μην αλλάξουν στρατόπεδο και αυτό ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ με τον εν δυνάμει αποδέκτη των υποτιθέμανα χαμένων ψήφων.

      Δύσκολο;
      Δεν νομίζω!

      Και βρίσκω πολύ σωστά τα όσα γράφει ο ψάλτης (ο αριστερός).

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ A.M. 24/04/2012 12:22:54

        Θα συμφωνήσω , με δύο μόνο προυποθέσεις, να έχεις χρόνο, και...να έχεις Σουηδούς ψηφοφόρους!

  8. ilektro77 avatar
    ilektro77 24/04/2012 11:03:21

    Ας σοβαρευτούμε. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες θα πάρουν το ... κομμάτι που τους αναλογεί από τους Έλληνες ψηφοφόρους που έκοψαν κάθε σχέση με τη λογική. Θα μπούνε σε ένα σύνολο με ΛΑΟΣ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ μ-λ, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, ΔΡΑΣΗ-Βαλλιανάτος και σία. Όσο και να προσπαθούμε να τους μεγαλώσουμε οι παράλογοι Έλληνες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να δράσουν μαζικά. Το πολύ πολύ το βράδυ των εκλογών να πέσουν από τον καναπέ τους με την ανακοίνωση του αποτελέσματος. ΝΔ αυτοδύναμη και κυβέρνηση τετραετίας!

  9. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 24/04/2012 11:04:08

    Από το αναλώνονται στις συζητήσεις για τα debate, γιατί δεν ζητούν από τον Βενιζέλο μια ολοκληρωμένη οικονομική πρόταση; Ώστε να υπάρχει αντικείμενο σε ένα πιθανό debate

    Εντάξει από τον Καμμένο δεν περιμένω οικονομική πρόταση. Τώρα που τσακώθηκε με τον Γεωργαλά ποιός θα την γράψει;

  10. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 24/04/2012 11:07:26

    Δυστυχώς, ΚΑΙ στο "Ζάππειο 3", υπήρξαν αυτογκόλ, από το επιτελείο της ΝΔ!
    Αυτογκόλ, που άφησαν εκτεθειμένο, ως ανενημέρωτο, τον Πρόεδρο του κόμματος. Την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς, παλεύει στην κυριολεξία, μόνος του με τα θηρία, δεν τον είχαν ενημερώσει ότι άλλο πράγμα είναι ο ΟΣΕ κι άλλο τελείως πράγμα είναι η ΤΡΑΙΝΟΣΕ!!!! Ο ΟΣΕ παραμένει όντως ελειμματικός. Η ΤΡΑΙΝΟΣΕ όμως, όπως έχει δηλώσει δημόσια και κατ' επανάληψιν, ο Διευθύνων Σύμβουλός της, κύριος Ζηλιασκόπουλος, είναι εδώ και 7 μήνες περίπου ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ!!!!! Μπορεί το κέρδος της να είναι σχετικά μικρό προς το παρόν, (60.000 ευρώ τον μήνα), αλλά είναι κέρδος, με προοπτική να αυξηθεί κατακόρυφα, αν την αφήσουν να δουλέψει όπως μπορεί κι ο νοών νοείτω! Προς τί η τόση πρεμούρα να ξεπουληθεί μια κερδοφόρα ΔΕΚΟ? Αφού η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, δεν ...επιβαρύνει τον Έλληνα φορολογούμενο...
    Μα καλά, οι κκ Τομεάρχης και Υποτομεάρχης επί των Επικοινωνιών και επί των Συγκοινωνιών, Μιχάλης Παπαδόπουλος από Κοζάνη και Σάββας Αναστασιάδης από Β' Θεσσαλονίκης, δεν τα συζήτησαν αυτά με τον Πρόεδρο?
    Ή μήπως κάποιοι "επιχειρηματίες", που τόσα χρόνια με τα "κανάλια" τους λυσσομανούν κατά της ΝΔ, πολεμώντας την με νύχια και με δόντια, ειδικά τον Πρόεδρό της, έχουν αρχίσει να ξερογλύφονται, ορεγόμενοι "φιλέτα"? Έγιναν έτσι ξαφνικά ΝΔκράτες και βασιλικότεροι του βασιλέως?

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ ΙΩΝΑΣ 24/04/2012 13:20:24

      Αυτό είναι το πρόβλήμα Ίωνα; το δέντρο; Με κρατική επιχορήγηση και άλλα προνόμια όλες οι ΔΕΚΟ είναι κερδοφόρες.
      Ο Σαμαράς εστίασε στο δάσος. Που σημαίνει και τη διαφορετική αντίληψη, άλλη νοοτροπία, ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ.
      Σε όλη την Ευρώπη το τρένο πλέον ως μέσο μεταφοράς επιβατών κι εμπορευμάτων έχει ιδιωτικές επενδύσεις και ιδιωτικές γραμμές κι οχι μονο για το εθνικό αλλά και το διεθνές δίκτυο. Ιδού παραδείγματα:

      Η Ελβετία εξυπηρετεί το αξιοζήλευτο σιδηροδρομικό δίκτυό της με ιδιωτικά τρένα.
      Η Αυστρία που δεν υστερεί καθόλου στο σιδηροδρομικό δίκτυο έχει βάλει τον ιδιωτικό σιδηρόδρομο στις επαρχιακές της γραμμές κι από την αρχή του έτους στη γραμμή Βιέννη - Ζάλτσμπουργκ έχει την συγκριτικά οικονομικότερη ιδιωτική "Δυτική γραμμή", με αποτέλεσμα να μειώσει τις τιμές ο κρατικός σιδηρόδρομος ο οποίος σκανδαλωδώς χρηματοδοτούσε την καμπάνια του καγκελαρίου (τα τρων κι αλλού μαζί όπως βλέπετε τα σοβιετικά διαπλεκόμενα)!!!
      Στην Ιταλία ανακοίνωσαν πριν ένα μήνα την ιδιωτική "Φεράρι" σιδηροδρομική γραμμή από Μιλάνο προς Ρώμη, Μόναχο και προς Βιέννη και Λιουμπλιάνα.
      Οι καιροί απαιτούν ευελιξία και σύνθεση αλλά σταθερό προσανατολισμό.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Εύμηλος 25/04/2012 11:58:16

        Δηλαδή, αγαπητέ μου Εύμηλε, η σκόπιμη παραπληροφόρηση - έλλειψη ενημέρωσης από τους αρμόδιους, του Προέδρου της ΝΔ, είναι κάτι το επουσιώδες? Το να παρουσιάζει, όντας απληροφόρητος, ο Αντώνης Σαμαράς, ως ζημιογόνα μια κερδοφόρα ΔΕΚΟ, το αφήνεις ασχολίαστο? Ακόμα και εσύ, είσαι λάθος πληροφορημένος σχετικά με τις επιχορηγήσεις... Η ΤΡΑΙΝΟΣΕ εδώ και 2 χρόνια, δεν έχει πάρει ούτε ένα ευρώ επιχορήγηση, σε αντίθεση με άλλους, ιδιωτικούς φορείς των συγκοινωνιών, όπως τα ΚΤΕΛ, που εισπράττουν κρατικές επιχορηγήσεις κατά κόρον... Αυτό είναι θεμιτός ανταγωνισμός?
        Τώρα, αν οι οικονομικοί μας ορίζοντες θα διευρυνθούν με την "απενοχοποίηση" της επιχειρηματικότητας, ενοχοποιώντας παράλληλα το Κράτος και τους εργαζόμενους, είναι κάτι, που και αυτό θα κριθεί από τον Ελληνικό Λαό στις 6 Μαίου. Οψώμεθα λοιπόν...

  11. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 24/04/2012 11:15:12

    ΑΡΘΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΡΙΛΙΟΣ ΤΟΥ 2012 ΒΡΗΚΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΤΟΥ 2011 .
    ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΡΓΙΑΖΕΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ 2009,
    Η Ν.Δ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΣΤΟ
    ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ( ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ) ΕΝ ΜΕΣΩ
    ΜΙΑΣ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.
    ΟΡΓΙΑΖΕΙ Α Ν Ε Ν Ο Χ Λ Η Τ Ο .

  12. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 24/04/2012 11:33:11

    Κι όμως αυτές τις εκλογές δεν θα τις κρίνει το " Ζάππειο 3", αλλά οι μπούρδες, τα ψέματα και το θράσος των Καμμένων & Σία. Ο λογικός πολίτης, που ενημερώνεται, ενδιαφέρεται και γενικά " ψάχνεται" έχει ήδη πληροφορηθεί το οικονομικό πρόγραμμα της ΝΔ. Δεν χρειάζεται επανάληψη. Τα ψεύδη και ο λαϊκισμός των ΑΝ.ΕΛ θέλουν όμως συνεχή έντονη κριτική, ώστε να αποδομηθούν στο μυαλό μιας κρίσιμης μάζας ψηφοφόρων που είτε λόγω απελπισίας είτε λόγω άγνοιας είτε απλά λόγω βλακείας ετοιμάζονται να ψηφίσουν τον συγκεκριμένο πολιτικό θίασο.

  13. nestrom avatar
    nestrom 24/04/2012 11:43:14

    Προεκλογικά βέβαια δεν λέγονται αυτά, αλλά μήπως να μετριαστεί η κριτική στον Καμμένο?
    Μη τρέχουμε να δικαιολογούμε μετά συνεργασίες ΝΔ-ΑΝΕΛ...

    • factorx avatar
      factorx @ nestrom 24/04/2012 11:50:57

      Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, αλλά να το δούμε κι αυτό να πούμε αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλλων

    • Flat avatar
      Flat @ nestrom 24/04/2012 11:59:54

      netsrom μήπως είσαι το Κατερινάκι του Πάνου;

      • nestrom avatar
        nestrom @ Flat 24/04/2012 12:48:46

        Στρέιντζ,
        την υποψήφια βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας στην Α΄Θεσσαλονίκης, Άρτεμιδα Διαλυνά, στην εκπομπή της Τσαπανίδου την είδες?
        "Διάβασα το μνημόνιο αλλά δεν το θυμάμαι"
        Ψάξε το βιντεάκι, βγάζει γέλιο.

        Δεν είναι αυτό επίπεδο αντιπαράθεσης..

  14. sovokai avatar
    sovokai 24/04/2012 11:50:02

    εγω λέω να παει σε ντιμπέιτ και με το Ζαππειο 3 να κανει το Μπένι με τα κρεμμυδάκια

  15. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 24/04/2012 11:59:39

    Εγώ τα σχολίασα σε χτεσινή ανάρτηση...
    Ήταν αναμενόμενο πως θα συμβεί αυτό.
    Μια ζωή αυτή η παράταξη χορεύει στο ρυθμό που της επιβάλλει η διαπλοκή, ιδιαίτερα το γνωστό Συγκρότημα (λέγε με Σταύρο...), οι εργολάβοι και οι... πλοιοκτήτες Φαλήρου...
    Μια φορά δραπέτευσε από αυτη τη λογική και ο Σαμαράς εξελέγη προς γενική κατάπληξη και ενόχληση της διαπλοκής αρχηγός.
    Μια η λύση για τον Αντώνη μας.
    Να ξαναπιάσει το νήμα της κινηματικής εκλογής του και να βγει απευθείας στο λαό.
    Τα άλλα είναι μόνο για να φθείρεται.

  16. Dark Blue avatar
    Dark Blue 24/04/2012 12:13:39

    πες σταααα......ο καθένας την πάρτη του... αρχίζω να πιστεύω τελικά ότι πολλή τους πέφτει ο Σαμαράς, και ότι είναι άξιοι της μοίρας τους, το κακό όμως είναι ότι τελικά αυτός θα την πληρώσει και όλοι αυτοί θα επιπλεύσουν όπως πάντα !!

  17. ΓΙΩΡΓΟΣ Σ ΛΑΜΙΑ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Σ ΛΑΜΙΑ 24/04/2012 12:38:32

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!!ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΝΝΗ?ΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ!!!ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ!!!ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ?

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/04/2012 12:40:29

    Είναι πολύπλοκο το μάτς. Δύσκολο ταυτόχρονα να τριπλάρεις (τους ανελ), να σουτάρεις με πίβοτ (στο καλάθι του πασόκ), να παίζεις άμυνα (στα χρυσαυγά), να ρίχνεις και καμμιά αγκωνιά (σε σύριζα και δημαρ) χωρίς να βλέπει ο διαιτητής.
    Δείξτε κατανόηση...

  19. giorgos avatar
    giorgos 24/04/2012 12:48:11

    ρε παιδια ελεος με τη γκρινια. η νδ τις τελευταιες μερες ειναι μακραν καλυτερη του πασοκ επικοινωνιακα.τον καμμενο πολυ καλα κανουν και δεν τον αφηνουν να παρει ανασα.τον καρατζαφερη τον αφησαν και αναπτυχθηκε χωρις τουφεκια για πολλα χρονια κι οταν ξυπνησαν ηταν πια αργα.

  20. xbab avatar
    xbab 24/04/2012 12:55:21

    Συμφωνούμε ψάλτα μου.Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Ερασιτεχνισμοί και φόβος.
    Βγαίνει ο Καρατζαφέρης και τους τα χώνει(μόνο σε Σαμαρά και ΝΔ και κάνει τον μεγάλο ηγέτη αυτός ο επικίνδυνος παλαιάς κοπής λαϊκιστής και καιροσκόπος) και δεν βρίσκεται κάποιος να τον χώσει στο καβούκι του.
    Ταπεινή συμβουλή μας. Καμία συμμετοχή σε ντιμπέιτ. Κόντρα στο ίδιο το ΠΑΣΟΚ και τις βουβουζέλες του[Μπακογιάννη-Καρατζαφέρης-Καμμένος, με την ευγενική συγχορδία της αριστεράς].
    Και επιθετική τακτική στους λαϊκιστές και λασπολόγους που προσπαθούν να κόψουν ποσοστά ή την αυτοδυναμία από τη ΝΔ.
    Δυναμική μωρέ, τι φοβάστε; Τον Νικολάκη των real ή τον κάθε τυχάρπαστο στημένο των νταβατζήδικων ΜΜΕ. Βγείτε στον αέρα live....

  21. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 24/04/2012 12:57:34

    Μα αυτό δεν είναι θέμα του επιτελείου της ΝΔ. Αφού τα ΜΜΕ το ανήγαγαν σε ¨Μέγα¨ θέμα (όπως κάνουν πάντα άλλωστε), τι να κάνει το επιτελείο; Πρέπει να δώσει μία απάντηση και να σταματήσει εκεί. Αν δεν απαντήσει καθόλου ηΝΔ, τα ΜΜΕ θα μας πάνε μέχρι τις εκλογές απαιτώντας απάντηση, για να διατηρούν το θέμα στο πρώτο πλάνο της δημοσιότητας.
    Το ζητούμενο είναι να μην το αναπαραγάγουμε κι εμείς, με δημοσιεύσεις και σχολιασμούς.
    Εμείς που δεν έχουμε λόγο στα ΜΜΕ, να προβάλλουμε τα πολιτικά πλεονεκτήματα της ΝΔ και του Σαμαρά, όπου μπορούμε.

  22. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/04/2012 13:50:29

    Να διαβάσουν λίγο θεωρία από Γ. Γεωργαλά και Σουν Τσού τα πράγματα είναι απλά, αρκεί να πείσεις τον εαυτό σου ότι ΔΕΝ απευθύνεσαι σε βλάκες λιγότερο από σένα.

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/04/2012 17:40:38

    Πράγματι, η "Προπαγάνδα" είναι από τα χρησιμότερα βιβλία που έχω διαβάσει. Αν συμμετείχα σε πολιτικη εκστρατεία, θα το είχα μόνιμα μαζί μου.