06/03/2009 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το επικοινωνιακό λάθος του Καραμανλή

Γράφουμε προηγουμένως γιατί ο Κ. Καραμανλής ζήτησε την συναίνεση των άλλων πολιτικών αρχηγών και ποιο είναι το μυστικό όπλο με το οποίο ελπίζει να αντιμετωπίσει την κρίση, όπως μας λένε.

Κατά τα άλλα, ο χθεσινός Καραμανλής που είδαμε στα δελτία των ειδήσεων ήταν ένας «κακός Καραμανλής». Επειδή ο επικοινωνιακός χειρισμός αυτού που ήθελε να πει ήταν λανθασμένος.

Κάποιος από τους συμβούλους του, του είπε προφανώς να τρομοκρατήσει τον κόσμο για να περάσει μετά την γραμμή της «υπευθυνότητας», απέναντι στην «άρνηση» των άλλων να συναινέσουν στα μέτρα αντιμετώπισης της κρίσης.

Το λάθος είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, οι ηγέτες δεν τρομοκρατούν τον κόσμο. Αντιθέτως, φροντίζουν να του δημιουργούν ελπίδα. Όπως κάνουν δηλαδή σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 06/03/2009 16:50:36

    Πάλι καλά που και εσύ factorx το έπιασες ….εμείς τούμπανο το έχουμε ....

  2. Factorx avatar
    Factorx 06/03/2009 16:53:41

    ευχαριστω, άτακτε .η δημόσθένη (μερικοί περνούνται για ξύπνιοι - χα χα χαααααα)

  3. daris avatar
    daris 06/03/2009 16:55:49

    Ελα μωρε πως κανετε ετσι...
    Ενα απλο επικοινωνιακο λαθακι εκανε ο ανθρωπος.
    Παρασυρθηκε!!!
    Στην ουσια ομως τα πηγε πολυ καλα αφου με τις προτασεις του η Ελλαδα θα πεταξει πολυ ψηλα και ο Ελληνας θα ξαναβρει την χαμενη του υπερηφανια!
    Σταματηστε να τον χτυπατε τοσο πολυ...
    Εξ'αλλου και ο Καρατζαφερης και η Παπαρηγα τονισαν ποσο ειλικρινης ηταν!

  4. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 06/03/2009 16:57:07

    Αφήστε την επικοινωνία και πιάστε την ουσία:
    Έχουν (πιθανή, και συντηρητικά απαισιόδοξη) πρόβλεψη; Ποτέ δεν είχαν. Ούτε τώρα.
    Έχουν πρόταση σταθεροποίησης και διεξόδου; Καμμία.
    Μονον δημοσιονομικά, αλλά με δημοσιονομικά μόνον δεν φτιάχνει. Πρέπει να παράγουμε. Και να μειώσουμε την πολυτελή άχρηστη κατανάλωση. όχι μόνον ως Δημόσιο, συνολικά.
    Ο ιδιωτικός τομέας είναι σε χειρότερη κατάσταση από το Δημόσιο και διστάζουμε να το πούμε.
    Χρειάζεται στροφή, μεσοπρόθεσμα μακροπρόθεσμα. Τέρμα το φθαρμένο τρίπτυχο ("τουρισμός, ναυτιλία, οικοδομή"). Τουλάχιστον όπως το ξέρουμε.
    Η κρίση είναι ευκαιρία για στροφή.
    Δεν είναι "επικοινωνιακό" το θέμα. Δεν έχουν γραμμή πορείας, παίζουν μόνο θέατρο αυτοσχεδιάζοντας. Ούτε το 2004 είχαν, γι αυτό έγινε ότι έγινε.
    Το ψέμα και η "επικοινωνιολογία" έχουν κοντά ποδάρια.

  5. ΚΚ avatar
    ΚΚ 06/03/2009 17:12:57

    φακτορ
    εχεις δικιο,οι αστοι ηγετες δεν τρομοκρατουν,αλλα
    παραμυθιαζουν τον κοσμο διεθνως.
    εγω ομως ειμαι ενας μαρξιστης ,εγκλωβισμενος στην
    δεξια..
    οι μαρξιστες λενε παντα την αληθεια.
    δεν ειναι παπατζηδες.

  6. Braiton avatar
    Braiton 06/03/2009 17:28:18

    facktor ο καραμανλής θα είναι ο επόμενος και αν θέλεις βάλε ένα στοιχηματάκι!

  7. fantomas avatar
    fantomas 06/03/2009 18:21:11

    Τωρα μαλλον εκδικειτε ο Ρουσοπουλος!!

  8. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/03/2009 18:29:46

    Περισσοτερο μου παει στο χαιρετε!!

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/03/2009 18:55:07

    Στα αλλα κρατη,και οι πολιτες καταλαβαινουν απο μονοι τους τις δυσκολιες και δεν πεφτουν σαν τις σφηκες να ζητανε ο,τι τους καυλωσει.
    Εδω,πριν αρχισουν ακομη τα οργανα,και ενω φαινεται στο βαθος η ορχηστρα,αρχισαν οι διαφοροι να ζητανε αυξησεις ,επιδοματα,μονιμοτητες,του ...νινι της μανας τους.
    Τι μου λετε τωρα;
    Εγω το χοντρο,ουτε τον ψηφισα,ουτε θα τον ψηφισω,αλλα καταλαβαινω γιατι του ειπαν να τρομαξει τον κοσμο,ασχετα αν ειναι σωστο η οχι.
    Για να σταματησει να ζηταει τον ουρανο με τ αστρα.
    Οι αλλοι,κλεισανε την Ακροπολη,λες και ειναι της μανας τους,γιατι λεει,δεν τους πληρωνουν.
    Μα ξερανε,οτι υπαρχει νομος που το απαγορευει,αλλα αυτοι δεν καταλαβαινουν απ αυτα.
    Εκτος ΑΣΕΠ,κολλητοι του κολλητου,ριχνοντας επομενως αλλους,ζητανε με τον τσαμπουκα να πετυχουν κατι που ειναι παρανομο.
    Και κανεις δε μιλαει.
    Ξεφτιλα μεγαλη.
    Και τωρα που μιλησα για ορχηστρα,θυμηθηκα την εξαιρετικη ταινια του Φελλινι,"Προβα ορχηστρας",που την ειχα δει πριν απο καμια 20αρια χρονια,ισως και παραπανω.
    Εκει,περιγραφει γλαφυρα ο μεγαλος Φεντερικο,την κατασταση της Ιταλιας,στη 10ετια του 70,με τις απεργιες,που ειχαν διαλυσει την οικονομια,αφου πηγαν να καταστρεψουν τη βιομηχανια της.
    Εκει,δειχνει καποια στιγμη,ενα κτιριο,που γινοταν προβα μιας ορχηστρας,και ποιυ ο καθενας,εκανε ο,τι γουσταριζε,γραφοντας στ αρχιδια του το μαεστρο.
    Ο ενας κοιμοταν,ο αλλος πηδουσε τη γκομενα πισω απο τα καθισματα,ο αλλος ταπινε...
    Ενα μπουρδελο δηλαδη.
    Και τοτε,ξαφνικα,ακουγεται ενα μπαμ,και πεφτει ενα κομματι του τοιχουμκατω απο το χτυπημα ενος μεγαλου βαριδιου,σαν κι αυτο που εχουν για να κατεδαφιζουν κτιρια.
    Το σκηνικο παγωνει,και φαινεται το βαριδι ακινητο,ετομο να ξαναχτυπησει.
    Και τοτε,ολοι κινητοποιουνται.Ο μαεστρος χτυπαει τη μπαγκετα,και η ορχηστρα αρχιζει να παιζει.
    Περιττο να σας πω,οτι το βαριδι,ηταν η απειλη της δικτατοριας,που επικρεμοταν στην Ιταλια τοτε,και που ειχε προληφθει στο τσακ καποια στιγμη.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/03/2009 19:22:30

    Ένστολη ορθογραφία...

  11. Anonymous avatar
    Anonymous 06/03/2009 19:44:09

    γιατί ο ΚΚ μου δίνει τη εντύπωση εγκλωβισμένου που τρέχει γύρω γύρω ώστε να βρει έξοδο διαφυγής;φυσικό είναι στον πανικό του να γίνονται και λάθη.

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/03/2009 20:01:13

    Μα ειναι.
    Οταν τον ψηνανε να βαλει για πρωθυπουργος,δεν τα ειχε υπολογισει αυτα που θα τον βρισκανε.
    Τωρα τρεχει και δε φτανει.
    Ας προσεχε.
    Και στο γερακο.
    Τι εννοειτε αγαπητε,επειδη δεν το καταλαβα;
    It"s a simple question.

  13. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 20:31:41

    @ 10
    Πολύ παραστατική η περιγραφή της σκηνής από την ταινία.

  14. Tony avatar
    Tony 06/03/2009 20:35:55

    Είδαμε και τον αισιόδοξο Γιωργάκη. Ασε μας μωρέ με τις χαζομάρες.

  15. Braiton avatar
    Braiton 06/03/2009 21:52:21

    Καλά δεν κουραστήκατε να γράφετε ....εγκλωβισμένος, απελπισμένος, χαμένος,...όπως και να το κάνουμε Πρωθυπουργός είναι ό άλλος που σιγοντάρετε μπορεί ποτέ να μην γίνει!!

  16. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/03/2009 11:18:30

    Χρόνο προσπαθεί να κερδίσει ο πρωθυπουργός και ζητάει συναντήσεις με τους άλλους πολιτικούς αρχηγούς…. Αυτός δεν ήταν που ζητούσε αυτοδυναμία για να κυβερνήσει;….

  17. Factorx avatar
    Factorx 07/03/2009 12:57:23

    Βρήκαμε και ποιος φταίει. να τιο γραφουν σημερα τα ΝΕΑ:

    "Τα κεντρικά πρόσωπα που οργανώνουν επικοινωνιακά την αντεπίθεση του Καραμανλή είναι ο Γιώργος Σουφλιάς και ο Γιάννης Λούλης. Αυτοί σχεδίασαν το ξήλωμα των «βατοπεδινών» με το mea culpa του Πρωθυπουργού και τώρα οργανώνουν την ενίσχυση του ηγετικού προφίλ του Κ. Καραμανλή, μετά τα τραύματα του τελευταίου εξαμήνου. Η συνταγή που ακολουθούν είναι η εξής: ο Πρωθυπουργός θα δραματοποιεί με κάθε ευκαιρία την κατάσταση της οικονομίας και θα φορτώνει τα πάντα στη διεθνή κρίση. Στόχος: να πεισθεί το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας ότι η διακυβέρνηση της Ν.Δ. δεν ευθύνεται για όσα συμβαίνουν. «Τα προβλήματα είναι εισαγόμενα», είναι το σλόγκαν που θα λανσάρουν βουλευτές και στελέχη όταν θα απευθύνονται στους πολίτες."

  18. Braiton avatar
    Braiton 07/03/2009 13:48:44

    Τα νεα στηρίζουν Καραμανλή ! Ο Φάκτορας τι;

  19. Factorx avatar
    Factorx 07/03/2009 14:02:44

    @Braiton: εμένα

  20. old avatar
    old 07/03/2009 19:55:49

    Tρομοκρατια εκφοβισμος πλυση εγκεφαλου δεν ειναι λαθος επικοινωνιακο για τους εξουσιαστες,ξερουν πολυ καλα τι κανουν.παιζουν με το μυαλο του κοσμου για να διατηρησουν τις καρεκλες τους.