#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2011 20:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ελληνικό νησάκι άρεσε πολύ στην Χίλαρυ



Πολύ ωραία τα πλάνα από το Μέγαρο Μαξίμου, όπου ο πρωθυπουργός υποδέχθηκε την Χ. Κλίντον. Εντυπωσιασμένη δήλωσε η Αμερικανίδα ΥΠΕΞ από τον πίνακα Έλληνα ζωγράφου που επέλεξε ο κ. Παπανδρέου για το γραφείο του. Όπως της εξήγησε μάλιστα, ήθελε κάτι μοντέρνο για το γραφείο γι' αυτό και επέλεξε ένα θέμα από το Αιγαίο που έχει μέσα και ένα νησάκι.

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν με τον ενθουσιασμό της κ. Κλίντον. Ή όντως της άρεσε ο πίνακας οπότε ο κ. Παπανδρέου θα τον πακετάρει για Ουάσιγκτον, ή της άρεσε τον νησάκι,το “ζαχάρωσε” που λέει ο λαός και θα το ήθελε στο πλαίσιο της... αξιοποίησης της κρατικής ακίνητης περιουσίας.

Ο χρόνος θα δείξει τι από τα δύο συμβαίνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 17/07/2011 20:56:25

    Βραχονησίδα είπε ο Τζέφρυ, μάλλον στη Χάγη θα πάμε.

  2. anetos avatar
    anetos 17/07/2011 20:58:21

    μπα της σφύριξαν οτι ο Γιώργος είναι της «μετά- μοντέρνας» τέχνης (δεν του έχει μείνει τίποτα άλλο τρομάρα του ) και το έπαιξε φιλοφρόνηση ...

    • anideos avatar
      anideos @ anetos 17/07/2011 22:30:56

      1000+
      μαλον της σφυρηξε πως εφαγε κραξιμο που αλλαξε τον παλιο πινακα και εφερε τη μανταμ πουλησει χαντρες στους ιθαγενεις.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 21:09:16

    Μήπως ήταν η Κως;

  4. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 17/07/2011 21:12:48

    Πήρε ανάσες ο ΓΑΠ, καμαρώνει σαν να έχει καταπιεί σκουπόξυλο......... και από την άλλη κατά το Mega λύθηκαν ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα των Ελλήνων...

  5. juliet avatar
    juliet 17/07/2011 21:13:17

    To δώρο είναι ανάλογο με την υποχρέωση .Μεγάλη η υποχρέωση -μεγάλο και το δώρο,μικρή -μικρό και το δώρο,μετά το πακετάρισμα θα δούμε το μέγεθος .......

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 17/07/2011 21:16:49

    Kουράγιο...
    Λίγοι μήνες μένουν σε αυτόν τον ολετήρα, σε αυτόν που μοναδική του δουλειά είναι να μας προσβάλλει σαν Λαό.

    http://xartografos.files.wordpress.com/2011/03/ellasevgnomonousa.jpg?w=536&h=709

  7. manos avatar
    manos 17/07/2011 21:22:34

    Μπορεί να ήταν φωτογραφία του γιωργάκη με το κανό.
    Το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Και νησάκι και κοιλιακοί για μπανιστήρι.

    • juliet avatar
      juliet @ manos 17/07/2011 22:29:48

      Μάνο,
      επ,τι κουβέντες αυτές απατημένη ναι αλλά δεν έχει δώσει δείγμα γραφής για τεκνατζού.

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 17/07/2011 21:38:35

    ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ;;;
    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ ΜΑΝΙΑ 17/07/2011 22:08:43

      Αγαπητή Μάνια τί υποψιάζεσαι; Μήπως πάνω στον πίνακα υπήρχε ως λεζάντα το "ΠΩΛΕΙΤΑΙ";

    • juliet avatar
      juliet @ ΜΑΝΙΑ 17/07/2011 22:25:11

      Τον έδειξε ο ΣΚΑΥ αλλά να πω την αλήθεια μόνο γαλάζιο βαθύ διάκρινα δεν είδα νησί ,εκτός και αν αυτό προστεθεί ανάλογα με τα γούστα της μανταμ,δηλ.πήρε το βιβλίο των πωλήσεων και διαλέγει.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ juliet 18/07/2011 03:38:20

        Postmodern αφαιρετική τέχνη, το βαθύ γαλάζιο είναι ότι θα απομείνει από την Ελλάδα μετά τον GAP.

  9. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 17/07/2011 21:47:52

    Ποιον πίνακα είδε; τον κρυμμένο; αυτόν;

    http://www.antibaro.gr/forum/2168

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Τζώννη Μπη Γκουντ 17/07/2011 22:51:47

      Ναι, αυτόν, από ψηλά δεν φαίνεται σα βραχονησίδα μακρόστενη, σαν υποβρύχιο αναδυόμενο/καταδυόμενο, είναι περίεργο.

      Να θυμίζει Ελλάδα αλλά και να ΜΗ θυμίζει, εν ολίγοις το Hintergedanke της επιλογής.

      Και ο νοών νοήτω...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Τζώννη Μπη Γκουντ 17/07/2011 22:54:07

      Όπως και για κάθε άνθρωπο, έτσι και για το Τζέφρι ισχύει το "δείξε μου το σπίτι σου για να σου πω ποιος είσαι"

      Πλούσιο/φτωχικό, δεν έχει σημασία. Πάντα υπάρχουν στοιχεία σε ένα σπίτι που προδίδουν τις μύχιες σκέψεις, τις προτιμήσεις, την καταγωγή του ενοίκου.

  10. christos avatar
    christos 17/07/2011 22:01:50

    Μα εγώ άκουσα ότι επρόκειτο για τον πίνακα με τους Δελφούς. Μήπως γι` αυτό δεν μας τον δείχνουν για να μη φανεί η "κοτσάνα" του Τζέφρυ;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/07/2011 22:30:34

    Σα μακρόστενη άνυδρη φαλακρή βραχονησίδα (καφετί χρώμα) στο μπλε φόντο μοιάζει από ψηλά το νησάκι του "πρωτοποριακού" πίνακα όπως το βρήκα στο ίντερνετ (κίνημα "πρωτοπορία του '50).
    Δεν καταλαβαίνω με τι εκστασιάστηκε η ΥπΕξ.
    Καμία σχέση με Ελληνικό Νησί που θα ενθουσίαζε κάποιον ξένο επισκέπτη.
    Ίσως όμως τον γνωρίζει, διότι ανήκει στους Αμερικανούς Καλλιτέχνες.

    Λίγα λόγια για το ζωγράφο:
    Ο ζωγράφος Θεόδωρος Στάμος εξέφραζε την λογική των έργων του, αλλά και ταυτόχρονα τον τρόπο ζωής του. "Συνήθιζα να μαζεύω ένα σωρό παλιοπράματα... ΄Ωσπου άρχισα να τα ξεφορτώνομαι σε σημείο που τώρα έχω ένα γεμάτο σπίτι χωρίς τίποτα. Θέλω λοιπόν και οι πίνακές μου να το αντανακλούν."

    Ο διεθνούς φήμης ζωγράφος, με τη Λευκαδίτικη καταγωγή, γεννήθηκε το Δεκέμβριο του 1922 στη Νέα Υόρκη. Η μάνα του κατάγονταν από τη Σπάρτη και ο πατέρας του από τη Λευκάδα. Σπούδασε στην σχολή Αμερικανών Καλλιτεχνών, ενώ καθοριστική επιρροή στις σπουδές του άσκησε ο Τζόσεφ Σόλμαν, καθηγητής της Σχολής και μέλος της ομάδας "Οι Δέκα". Πρωτοπόρος του κινήματος του αφηρημένου εξπρεσιονισμού, κατόρθωσε να εισαχθεί στην καλλιτεχνική ζωή της Νέας Υόρκης σε ηλικία μόλις 21 ετών, με την πρώτη του έκθεση στην ιστορική γκαλερί της Μπέττυ Πάρσονς.

    Το 1950 ο Στάμος και 17 ομότεχνοί του Αμερικανοί μοντέρνοι ζωγράφοι, καταγγέλλουν με ανοιχτή επιστολή τους, που γίνεται πρωτοσέλιδο στους Νιου Γιορκ Τάιμς, τον Διευθυντή και τους κριτικούς τέχνης του Μητροπολιτικού Μουσείου της Νέας Υόρκης, που ετοίμαζαν έκθεση με τίτλο “Αμερικάνικη Τέχνη - Σήμερα”, ότι είναι ενάντια στην προβολή έργων μοντέρνας τέχνης που δεν κατανοούν, ότι είναι δεδηλωμένα αντίθετοι στην προχωρημένη τέχνη, με τα συντηρητικά τους αισθητικά κριτήρια. Το αμερικανικό περιοδικό Λάιφ, αδράζοντας την ευκαιρία απ’ αυτή την επιστολή, αποκαλεί ένα χρόνο αργότερο ειρωνικά “οξύθυμους”, τα μέλη της λεγόμενης ομάδας της Πρωτοπορίας, που άτυπα ηγούνταν ο Στάμος, κάτι που έμεινε για αρκετά χρόνια μετά."

    Ο ζωγράφος διεθνούς φήμης είναι οπαδός του "το λιγότερο είναι περισσότερο".

    Χάθηκε ένας Εγγονόπουλος για το Μέγαρο Μαξίμου, πλήρης Ελληνοκεντρικών συμβολισμών...

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/07/2011 22:40:32

    Εγγονόπουλος γράφω, διότι ο μπαρμπα ΓΑΠ ήθελε και κάτι το "μοντέρνο", το "αβανγκαρντ".

  13. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 17/07/2011 22:53:57

    H κίνηση που κάνει στη φωτο βέβαια μπορεί να υπαινίσσεται και άλλα πράγματα - εκτός από νησάκια.

  14. Enzo avatar
    Enzo 17/07/2011 23:19:40

    Αφήστε την χιλαρυ και τα νησάκια, στο πρόβλημα μας θα πρέπει να εστιάσουμε και αυτός είναι ο γαπ και η κυβέρνηση του. Πρέπει να φύγουν.

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ Enzo 17/07/2011 23:34:03

      Τα έχουμε πει αυτά. Αλλά μη μας διαφεύγει ότι μερικά αμετανόητα ΔΕΚΟ-ΤΡΩΚΤΙΚΑ θα ψήφιζαν ΓΑΠ ακόμη και από τον τάφο .... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      • EΛΛΗΝΑΣ avatar
        EΛΛΗΝΑΣ @ EΛΛΗΝΑΣ 17/07/2011 23:37:11

        Και το λέω αυτό γιατί 26,5% στην τελευταία δημοσκόπηση μετά από όλα αυτά τα πανηγύρια με τα μνημόνια, τα μεσοπρόθεσμα, τις επιλεκτικές χρεωκοπίες κλπ. είναι πολύ υψηλό ποσοστό για το ΠΑΣΟΚ δε νομίζετε ?

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ EΛΛΗΝΑΣ 18/07/2011 01:33:46

          Έχεις απόλυτο δίκιο..

  15. antanistimi avatar
    antanistimi 17/07/2011 23:33:20

    Αν ειναι ο πινακας με τους Δελφους εχει δικιο το παιδι.Οταν ειχε ερθει και κοιταγε κατω τον τεραστιο ελαιωνα προς Ιτεα,του ειχε πει ο Δημαρχος τοτε '' και εδω εχουμε μια θαλασσα απο ελιες''................ε..κρατησε το θαλασσα .......

  16. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 18/07/2011 00:10:24

    μπορούμε να δούμε κάπου τον πίνακα κι εμείς οι απλοί θνητοί;

    • ektoras avatar
      ektoras @ Τζώννη Μπη Γκουντ 18/07/2011 01:05:05

      Θα είναι εν ζωή ο ζωγράφος και μετα θα τους απαγορέψει να χρησιμοποιουν τους πινακες του στο ΠΑΣΟΚ...

  17. ektoras avatar
    ektoras 18/07/2011 01:01:14

    "Η Ελλας ευγνωμονούσα" πανω απο το κεφαλι του οταν υπογραφε το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο, όταν έστιβε την αγόρα, οταν ακύρωνε την πολιτικη των Αγωγων ή οταν εδινε το ελευθερο στα ΜΑΤ και το παρακρατος να δειρουν την κοινωνία θα ήταν ενα ιστορικό κοσμικό ανέκδοτο που ούτε ο ΓΑΠ δεν το αντεχε... Αν θέλει να διαλέξει νησακι εχούμε και την Σπιναλόγκα που ταιρίαζει στην κλινική του κατάσταση

  18. manos avatar
    manos 18/07/2011 09:27:03

    Δες πως κάνει τα χεράκια της όμως.
    Μήπως κάτι της λείπει και προσπαθεί να υπολογίσει μεγέθη?

  19. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 18/07/2011 15:09:53

    Τέτοια χαρά που είδε το αφεντικό,τέτοια χαμόγελα,ανείπωτα ευτυχισμένος και ο θυληκός καρχαρίας να τον κοιτάει και να καμαρώνει γιατί σαν και αυτόν υποτακτικός δεν υπάρχει πουθενά......