#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2012 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ελληνικό κράτος δεν έχει στοιχεία για τις γερμανικές αποζημιώσεις !!!



Μόνο ντροπή μπορεί αν αισθανθεί κανείς διαβάζοντας αυτά που είπε σήμερα στην Βουλή ο υπουργός Οικονομικών κ. Σαχινίδης στη συζήτηση για τις γερμανικές αποζημιώσεις

Αναφερόμενος στην αποτίμηση των γερμανικών αποζημιώσεων και τον κατοχικό δάνειο ο κ. Σαχινίδης είπε ότι «το υπουργείο Οικονομικών δεν έχει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία» και πρόσθεσε: «Ρώτησα να με ενημερώσουν οι υπηρεσίες αν υπάρχουν κάποια στοιχεία για τις απαιτήσεις της Ελλάδας», αλλά δεν προέκυψε κάτι. «Κάποτε υπήρχε ένα τμήμα και ένα αρχείο που αφορούσε πολεμικές αποζημιώσεις. Δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω πρόσβαση και το αναζητώ. Θα θέσω υπ’ όψιν σας κάθε στοιχείο που μπορεί να φανεί χρήσιμο»!!!.

Να σημειωθεί ότι ο υποδιοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος κ. Γ. Παπαδάκης είχε δηλώσει προσφάτως στην Βουλή ότι η ΤτΕ «δεν διαθέτει τα πρωτότυπα στοιχεία για το δάνειο, τα οποία προφανώς βρίσκονται στο υπουργείο Οικονομικών».

Δηλαδή ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο.

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Μιλτιάδης Παπαϊωάννου εξήγησε πως και το υπουργείο του "δεν έχει φάκελο, δεν έχει υπηρεσία, δεν έχει ασχοληθεί παρά μόνο όταν είχε δικαστική εμπλοκή". Παρόλα αυτά  δήλωσε  ότι «για εμάς το θέμα είναι ανοιχτό. Δεν υπάρχει θέμα παραγραφής».

Τέλος ο υπουργός Εξωτερικών Σταύρος Δήμας έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα ότι «Η Ελλάδα ουδέποτε παραιτήθηκε των αξιώσεών της και δεν πρόκειται να το κάνει» εξηγώντας μεταξύ άλλων ότι η χώρα «διατηρεί το δικαίωμα να χειριστεί το θέμα την στιγμή και με τον τρόπο που θα κρίνει καταλληλότερο και λαμβάνοντας υπ’ όψιν το σύνολο των παραμέτρων, έχοντας κάνει την ανάλογη προετοιμασία».

Επιστολή 38 βουλευτών για μαχητική διεκδίκηση

Την ουσιαστική διεκδίκηση των γερμανικών αποζημιώσεων ζητούν 38 βουλευτές όλων των κομμάτων (εκτός ΚΚΕ) με επιστολή τους στην οποία περιγράφουν τρεις ουσιαστικές δράσεις.

Η πρωτοβουλία ανήκει στον ανεξάρτητο βουλευτή Παναγιώτη Κουρουμπλή και η επιστολή απευθύνεται προς την κυρία Βάσω Παπανδρέου πρόεδρο της επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων και τον κ. Κώστα Βρεττό πρόεδρο της επιτροπής Εξωτερικών υποθέσεων οι οποίοι διευθύνουν τις συνεδριάσεις για το ζήτημα των κατοχικών αποζημιώσεων.

Ειδικότερα, οι βουλευτές ζητούν να τεθούν σε ψηφοφορία οι εξής τρείς προτάσεις :

Η Βουλή των Ελλήνων να ζητήσει από το Γερμανικό και Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο να δοθεί η δυνατότητα στον Πρόεδρο της Βουλής και σε διακομματική επιτροπή βουλευτών να παραστούν στα συγκεκριμένα κοινοβούλια «προκειμένου να εκθέσουν τα επιχειρήματα της χώρας μας σχετικά με το γερμανικό κατοχικό δάνειο, τις γερμανικές επανορθώσεις για τις υποδομές, τις αποζημιώσεις των θυμάτων και τη διεκδίκηση των ελληνικών θησαυρών
Σύσταση διακομματικής επιτροπής με σκοπό την συγκέντρωση στοιχείων και την τεκμηρίωση επιχειρημάτων που συνδέονται με το εν λόγω «υψίστης εθνικής σημασίας ζήτημα».
 Διοργάνωση ημερίδας από το Ελληνικό κοινοβούλιο η οποία «θα πλαισιωθεί με την παρουσία των απανταχού ελληνικής καταγωγής βουλευτών με θέμα την κοινή στρατηγική παγκόσμιας προβολής αυτού του κρίσιμου εθνικού ζητήματος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. petros avatar
    petros 28/03/2012 23:20:20

    Οταν λεμε Ελληνικο κρατος εννοουμε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.... μετα τη χουντα (?) αυτοι οι δυο ειναι το Εληνικο κρατος..... για να ξερουμε και τι λεμε δηλαδη

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 28/03/2012 23:22:00

    Για "συνωστισμο" το κοβω...

  3. Dimitris avatar
    Dimitris 28/03/2012 23:29:27

    Tragic!!!!

  4. Anaconda avatar
    Anaconda 28/03/2012 23:38:09

    Ποιά ποινή άραγε πρέπει να επιβληθεί σε όσους έχουν διατελέσει Υπουργοί Οικονομικών και βρίσκονται εν ζωή;

  5. anonymous avatar
    anonymous 29/03/2012 00:17:53

    Μάγκες ξεχάστε τα. Κάποιους λάδωσαν κι εξαφάνισαν τους φακέλους. Σε διάστημα 70 ετών είναι δύσκολο να βρεις ποιους λάδωσαν.

  6. petros avatar
    petros 29/03/2012 00:23:56

    @Anaconda, δυστυχως, καμια.... Ελλας, η μοναδικη χωρα της υφηλιου
    που οι πολιτικοι ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ, ενω η πολιτικη ασκειται απο αχυρανθρωπους χωρις πολιτικο κοστος... ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.....

  7. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 29/03/2012 00:31:31

    Το ΚΚΕ γιατί όχι;

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Γιώργος1 29/03/2012 00:41:06

      Δεν το επιτρέπει η Βάρκιζα

      • Ε.Μεταξάς avatar
        Ε.Μεταξάς @ Ιωάννης33 31/03/2012 20:43:23

        Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και αξίζει μια σοβαρή και όχι προβοκατόρικη συζήτηση. Πρώτον απώλεια φακέλλου αποτελεί βαρύ πειθαρχικό αδίκημα για την ΤτΕ και το Υπ. Οικονομικών. Δεύτερον ακούστηκε πρόσφατα από την τηλεόραση έρευνα περί εξαφάνισης των επίμαχων στοιχείων και αρχείων πριν 50 χρόνια επί των δεξιών γερμανοτσολιάδων από το Μέτσοβο, τις Σέρρες και αλλαχού

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 00:33:18

    Γιατί τό ΚΚΕ δέν ἐκπροσωπεῖται στήν ἐπιστολή αὐτή τῶν 38 βουλευτῶν γιά τήν διεκδίκηση τῶν γερμανικῶν ἀποζημιώσεων; Δέν πολεμησαν αὐτοί τούς Γερμανούς; Ἂ, ξέχασα εἶχαν τό νοῦ τους στήν ἐξάπλωση τῆς λαϊκῆς κυριαρχίας...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 22:03:47

      Το ΚΚΕ έχει παίξει ένα πολύ βρώμικο ρόλο. Παραμύθιασε τον κόσμο ότι θα πολεμήσει τους Γερμανούς, τους έβαλε στο ΕΑΜ, τους στιγμάτισε για να μη μπορούν να φύγουν, όσους δεν ήταν δικοί του τους σκότωσε ενόσω οι Γερμανοί ήταν ακόμη στην Ελλάδα, και όσους τη γλίτωσαν τους έλεγαν δωσίλογους και αργότερα στον εμφύλιο μοναρχοφασίστες. Ο στόχος προφανής, να φτιάξει στρατό, να ελέγξει τη χώρα και να πάρει την εξουσία όπως έκανε ο Τίτο στη Γιουγκοσλαβία.

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 29/03/2012 00:35:15

    Το ελληνικό κράτος δεν ξέρει πόσους δημ.υπαλλήλους έχει.Δεν ξέρει πόσα χρήματα χάνονται και σε ποιους κωδικούς.Δεν ξέρει πόσοι συνταξιούχοι έχουν πεθάνει.Δεν ξέρει πόσα θαύματα έχουν γίνει στην πρόνοια και πολύ τυφλοί βρήκαν το φως τους
    Θα ξέρει πού είναι οι φάκελοι τόσων ετών και τι πρέπει να διεκδικήσει ως αποζημίωση;Ωρες-ώρες κάνετε μερικοί σαν να ήρθατε χθες στην Ελλάδα!!

  10. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 29/03/2012 01:37:35

    Ελλείψει επιχειρημάτων,επιστρατεύθηκε η λογική του υπολόγου,"έτσι το περίλαβα,δεν φταίω εγώ".Σαχινίδη έπρεπε ήδη να τα είχες βρεί ή να τα παραλάβεις με είδικό πρωτόκολλο!Κάποια στιγμή θα λογοδοτήσετε στον εισαγγελέα για πράξεις και παραλήψεις.Η τράπεζα της Ελλάδος δεν ξέρει για το κατοχικό δάνειο που έκλεψαν οι Γερμανοί;
    Αυτή είναι η εικόνα,ο ένας έβγαινε για δανεικά και βούλιαζε τον Τιτανικό και ο βοηθός του δεν έχει στοιχεία,τα οποία αντί να εργαστεί για να τα βρεί,βγαίνει και δείχνει εικόνα υπουργείου οικονομικών επιπέδου ψιλικατζίδικου!

  11. Θετταλός avatar
    Θετταλός 29/03/2012 02:29:37

    Ναι, αλλά έχει στοιχεία για το πόσοι στρατιώτες, υπαξιωματικοί, αξιωματικοί, πολίτες, σκοτώθηκαν, τραυματίστηκαν, φυλακίστηκαν, εκτελέστηκαν στον πόλεμο και στην κατοχή. Έχει στοιχεία για το πόσα σπίτια, καταστήματα, δημόσια κτίρια, έργα υποδομής και λοιπές εγκαταστάσεις καταστράφηκαν. Έχει στοιχεία για το χρυσό που κλάπηκε και για ότι αρχαίο και βυζαντινό λεηλατήθηκε.
    Να τα συνυπολογίσουν, να βγάλουν τη σούμα, και να διεκδικήσουν αποζημιώσεις, απλά πράγματα......

    • anonymous avatar
      anonymous @ Θετταλός 29/03/2012 11:06:31

      Τα αρχαία και βυζαντινά θα τα επιστρέψουν, χρυσό δε μας έκλεψαν. Αυτόν μας το έφαγαν οι Άγγλοι. Φορτώθηκε στο πλοίο και μας τον παρακράτησαν για τα έξοδα του στρατού στη Μ. Ανατολή.
      Το βασικό είναι το δάνειο. Αυτό πρέπει να πάρουμε. Είναι το μόνο 90% σίγουρο.

  12. ΨΧ avatar
    ΨΧ 29/03/2012 04:27:24

    Οι δηλώσεις του κ. Δήμα θυμίζουν την στάση της Ελλάδας στο θέμα της υφαλοκρηπίδας: Θα το κάνουμε εν ευθέτω χρόνω... Ζήσε Μάη μου, δηλαδή.

  13. costasxxx avatar
    costasxxx 29/03/2012 04:30:48

    Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ; (ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ..)

  14. Κατερινα avatar
    Κατερινα 29/03/2012 07:03:23

    πολύ Τραγκα ακους!!!!!!

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/03/2012 07:17:21

    Ἂς πάρει τούς φακέλους ἀπό τούς Διστομίτες πού συνεχίζουν τόν ἂνισο ἀγώνα τους.

  16. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/03/2012 08:34:39

    Οι τύποι είναι άθλιοι. Τα ολοκαυτόματα είναι και θα είναι ακόμη ζωντανά στις μνήμες.Αλλά οι κοπρίτες ασχολούνται κάθε χρόνο και κάνουν δηλώσεις για το πολυτεχνείο , την αρχή διάλυσης της χώρας.ΟΥΣΤ

  17. juliet avatar
    juliet 29/03/2012 10:43:06

    Φίλε Ιωάννη ,
    ρωτάς πράγματα που για τους άλλους είναι απλά αλλά για τους ''Ελληνάρες'' δύσκολα.
    Το 1948 η συμφωνία των Βρυξελλών έλεγε να κάνουν καταγραφή οι χώρες τις ζημιές.Οι χώρες ζητούσαν από τους κατοίκους να υποβάλλουν σε μια υπηρεσία που όριζαν τις αιτήσεις τους.Μετά λοιπόν μελετούσαν τις αιτήσεις χώριζαν σε κατηγορίες και έδιναν το ποσόν.Γεωργοί τόσο,έμποροι τόσο....κλπ.Απλά πράγματα.
    Αυτά αν έχεις άλλες απορίες θα παρακαλέσω το Φάκτορα ,αφου ξαναγράψω την διακηρυξη μεταφρασμένη να την αναρτήσει.

  18. kaon avatar
    kaon 29/03/2012 10:56:06

    Η Εισαγγελια του Αρειου Παγου Διαβαζει τον τυπο και τα BLOGS?Οι οικονομικοι εισαγγελεις μηπως , καποιος τελος παντων με ελαχιστοτατη πατριωτικη συνειδηση απο τις ανεξαρτητες εξουσιες θα διαταξει καμια ερευνουλα για να μαθουμε ποιοι ειναι οι Εφιαλτες του Εθνους?

  19. Chiron avatar
    Chiron 29/03/2012 11:11:56

    Ένας δικηγορικός σύλλογος, μια ένωση πολιτών κάτι να τους κάνει μήνυση για εσχάτη προδοσία δεν υπάρχει;Οι φάκελοι δεν χάνονται. Μπορεί να καταστρέφονται από την μούχλα, να πλημυρίζουν υπόγεια αλλά φάκελοι δεν χάνονται. Συνεπώς κάποιο μεγάλο λάκο έχει η φάβα. Ας καθίσουν στο σκαμνί τον δ/ντη και τα στελέχη του πρώην τμήματος να δεις για πότε θα αρχίσει να βρίσκονται οι φάκελοι...

    • Diamond Angel avatar