#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δούλεμα για τις ΜΚΟ συνεχίζεται



Δεν φτάνει που από το ΥΠΕΞ έχουν φύγει εκατομμύρια ευρώ δεξιά κι αριστερά χωρίς να ξέρουμε τι τα έκαναν αυτοί που τα πήραν (εκ των οποίων πολλοί τυγχάνει να είναι συγγενείς και φίλοι) τώρα μαθαίνουμε ότι άλλα ποσά καταγράφονταν κι άλλα ποσά δίνονταν! Το είπε ο ίδιος ο  εκπρόσωπος τύπου του ΥΠΕΞ Γρ. Δελαβέκουρας  στην χθεσινή ενημέρωση των διπλωματικών συντακτών οι οποίοι δεν πίστευαν στα αυτιά τους! Και ποιος φταίει; Το ηλεκτρονικό σύστημα  που καταγράφει άλλα αντ’ άλλων  για περισσότερα από δέκα χρόνια. Δηλαδή από τότε που άρχισε το ΥΠΕΞ να χρηματοδοτεί τις ΜΚΟ, το «ηλεκτρονικό σύστημα» κατέγραφε λάθος οικονομικά νούμερα . Και το ανακάλυψαν τώρα. Τύφλα να έχει ο Ραν ταν πλαν.  Βεβαίως, συμπτωματικά το ανακάλυψαν τώρα που άρχισε να το ερευνά ο εισαγγελέας, μην πάει ο νους σας στο πονηρό!

 

Μπορείτε να μείνετε ήσυχοι όμως. Ο αρμόδιος υφυπουργός Σπύρος Κουβέλης (αυτός που τον επισκέπτεται κάθε τόσο ο Νίκος Παπανδρέου και ο Τζορτζ Χάλακ) σύστησε επιτροπή αξιολόγησης και θα τα εξετάσει όλα, ανακοίνωσε ο Γρ.Δελαβέκουρας.  Τα ίδια είχε ανακοινώσει ο Σπύρος Κουβέλης και όταν ανέλαβε. Θα έψαχνε τα πάντα για τις ΜΚΟ, θα έδινε τα στοιχεία και θα έστελνε μερικές στον Εισαγγελέα. Ένα χρόνο μετά τις υποτιθέμενες ή μη έρευνες του (τον περασμένο Δεκέμβριο) απλώς έδωσε στη Βουλή ( κι αυτό αναγκαστικά λόγω κοινοβουλευτικού ελέγχου) τον κατάλογο με τις χρηματοδοτήσεις, που ήρθε τώρα να μας πει ότι ήταν λάθος και θα ξεκινήσει νέα εξέταση.  Όλα αυτά αναγκάστηκε να τα πει για λογαριασμό του ο Γρ.Δελαβέκουρας, τον οποίο περιέλαβαν οι διπλωματικοί συντάκτες και δεν ήξερε από πού να διαφύγει.

 

Ο σουρεαλισμός όμως δε σταματά εδώ, καθώς η επιτροπή που συστάθηκε για τα ελέγξει τον τρόπο που κατέγραφε λανθασμένα η ΥΔΑΣ, αποτελείται από τους ίδιους  που έχουν την ευθύνη!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 04/03/2011 10:30:08

    Όσο πιο πολύ ψάχνω το θέμα των περιβαλλοντικών ΜΚΟ, τόσο πιο πολύ «θαυμάζω» την απίστευτη οργάνωση του σχεδίου για την ¨πράσινη¨ ανάπτυξη!!
    Δείτε, επίσης το πανηγύρι που εκτυλίσσεται στο ΚΑΠΕ ¨.. ελαφρύ γεύμα δύο ατόμων 202,05 ευρώ..¨ . συνέχεια στο: http://envthink.blogspot.com/2011/03/blog-post_04.html

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ katalytikos 04/03/2011 12:38:54

      Αυτά την ίδια ώρα που ο μισθός διδάσκοντα στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο μειώθηκε από τα 770 ευρώ στα 578, με 10μηνη σύμβαση και τρελή δουλειά. Τα δικαιολογούμενα εκτός έδρας για μετακίνηση σε μία πόλη της επαρχίας είναι γύρω στα 60 ευρώ συν/πλην, εξαρτάται απο την απόσταση (χωρίς διανυκτέρευση). Για τη διανυκτέρευση, δικαιολογείται ξενοδοχείο μέχρι 60 ευρώ τη βραδιά. Από εκεί και πάνω, τα παραπάνω έξοδα από την τσέπη.
      Αλλά φαίνεται ότι το υπουργείο της κ. Μπιμπιλη έχει χρήματα για συγκεκριμένες "δράσεις" (ελαφρά γεύματα).

  2. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 04/03/2011 10:38:51

    Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει.Πληρης απογοητευση για ολους και για ολα.Απο τα μιλιονια ΕU που μοιραζουν δεξια και αριστερα σε φιλους και γνωστους αν τα μαζευανε ,δεν θα χρειαζοτανε ουτε μισθους ουτε συνταξεις νακουτσουρεψονε ,θα ητανε κυριοι και θα πληρωνανε στην ωρα τους τις υποχρεωσεις τους-βλεπε φαρμακοποιοι γιατροι μικροεργολαβοι εργαζομενοι στους δημους κλπ κλπ-Παρτε το ολοι σας χαμπαρι ,,επτωχευσαμεν'',μενει μονο η ανακοινωση της ωρας της κηδειας του μακαριτη.

  3. hifi avatar
    hifi 04/03/2011 11:17:18

    Επτωχεύσαμεν οικονομικά τώρα.

    Επτωχεύσαμε και ΗΘΙΚΑ -- άλλα αυτό εδώ και χρόνια

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 04/03/2011 11:28:24

    Όσο πιο πολύ ψάχνω το θέμα των περιβαλλοντικών ΜΚΟ, τόσο πιο πολύ «…θαυμάζω» την απίστευτη οργάνωση του σχεδίου για την ¨πράσινη¨ ανάπτυξη!!
    Δείτε, επίσης το πανηγύρι που εκτυλίσσεται στο ΚΑΠΕ ¨.. ελαφρύ γεύμα δύο ατόμων 202,05 ευρώ..¨ … συνέχεια στο blog μου

  5. pikras57 avatar
    pikras57 04/03/2011 11:45:50

    ..να αφήσουν τα καραγκιοζιλίκια, τους εθνικούς λόγους και τα λάθη στα ηλεκτρονικά συστήματα και να σταλούν εισαγγελείς για τα περαιτέρω σε όλες τις ΜΚΟ ....

    ΤΩΡΑ!!!!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 12:07:42

    Το σχέδιο είναι Γερμανικό. Ξεκίνησε το 1985. Η Σύνοδος του Ρίο το 1992 είναι Γερμανικής έμπνευσης. Η χρηματοδότηση WWF και Greenpeace και όλη η ιδέα δράσης μέσω ΜΚΟ, είναι Γερμανική. H επίσκεψη του πλασιέ Γκορ στην Αθήνα οργανώθηκε απο ΜΚΟ που τότε είχε χορηγία (χαχα) από την OSRAM, θυγατρική της Siemens, και τώρα συντηρείται από το ΥΠΕΞ.

    Δεν προσπαθώ να διαφημίσω το μπλογκ μου, αλλά όλα αυτά είναι τεκμηριωμένα πέρα από κάθε αμφιβολία, πλέον. Το κατα πόσο είναι αργά θα το δείξει η Ιστορία. Γλυκά γλυκά και όμορφα και σοσιαληστικά, έχουμε μπει σε Κατοχή από τ0 1990 ανεπίσημα, και επίσημα από τον Σημίτη, τον μέγα δοσίλογο (και τον είχα και για σβαρό, σκα_ά στα μούτρα μου)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/03/2011 13:10:25

      δεν καιει τσαμπα η λαμπα φιλε Αρχαιε... εχει το σκοπο της.
      θυμασαι τον Κυρο Γραναζη?? ετσι καιτ ο ΓΑΠ... λαμπα osram του αναβει οταν εχει ιδεες για τη σωτηρια μας αχχαχααχ και των ΑΓΟΡΩΝ φυσικα !

      ΠΠ

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 04/03/2011 14:26:39

      Με την κρίση στην Λιβύη περιμένω να ακούσω το παραμύθι για το πόσο καλές είναι οι ΑΠΕ και πόσο μειώνουν την εξάρτηση από το πετρέλαιο και τις διακυμάνσεις των τιμών. Ήδη στην Αμερική άρχισαν τα όργανα με τους μεν να ζητούν να ανοίξουν τα πετρελαϊκά πεδία της Αλάσκας, άλλους να σκέφτονται την πετρελαϊκή άμμο, και φυσικά άλλοι την ριζική λύση των πυρηνικών. Οι ομπαμικοί όμως μιλάνε για εναλλακτικές πηγές. Ακόμη και σε οικονομικές-επενδυτικές σελίδες όπως το financial sense εμφανίζονται ιδέες:

      "Of course, with skyrocketing oil prices, alternative energies, becoming more attractive, will also see their day in the sun"

      Όμως, ψάχνοντας περισσότερο είδα ότι προτείνει κάτι εταιρείες γεωθερμίας. Εδώ όμως το κουτόχορτο είναι ακόμη καλή επένδυση. Πόσο είπαμε, επενδύσεις 45 δις σε 5 χρόνια υποσχέθηκε ο ΓΑΠ; Με 45δις θα είχαμε ενεργειακή επάρκεια με τεχνολογία αιχμής για λιγνίτη, ή με πυρηνικό σταθμό; Και άλλα πόσα πάνε ως δώρο στις ΜΚΟ από τα δανεικά; Είναι ένα μαθηματικό παράδοξο....

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 12:07:59

    Και απίθανη η φωτό!!!

  8. zackii avatar
    zackii 04/03/2011 12:12:12

    Η φαντασία τους είναι ανεξάντλητη. Και να καταργηθούν οι ΜΚΟ κάτι άλλο θα βρούνε να τα παίρνουν.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 13:08:48

    Να κανουν ΜΚΟ οι αστυνομικοι της ΔΙΑΣ. Με γυναικα προεδρο να χαρει και η εθνικη - ξενη μαμα.

    ΠΠ

  10. Misha avatar
    Misha 04/03/2011 14:01:25

    Αν σταματήσει η χρηματοδότηση των επαγγελματιών «εθελοντών», τότε θα μειωθεί και το ρεύμα της λαθρομετανάστευσης που μεταφέρει ανθρώπους από τη Δυτική Αφρική μέχρι το Εβρο, διασχίζοντας όλη τη Σαχάρα, την Αραβική χερσόνησο και την Μικρά Ασία...

    ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ από τους σύγχρονους Καραμουρτζούνηδες.
    Διαολοστείλτε τα παραρτήματα του Σόρος , με τον ψευδανθρωπιστικό μανδύα ...
    Κάτι Χελσίνκι Γουότς και Όπεν Σοσάιετυ να πάνε στον αγύριστο...
    Όσοι θέλουν να βοηθήσουν τους δυσκολεμένους συνανθρώπους, τα πουλιά και τα ζώα ας το κάνουν από την τσέπη τους.

    Βεβαιως ολα αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός, όσο έχουμε ΓΑΠ στο κεφαλι μας.

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/03/2011 14:08:23

    Αντιγράφω από σχόλιο μου σε άλλο μίτο.
    Τα social media δεν παίξαν από μόνα τους τον υπηρέτη-ξεφτέρι που διευκολύνει με αυτοματισμό τις κοινωνικές ζυμώσεις και εξεγέρσεις σε Τυνησία, Αίγυπτο κλπ. λες και δεν υπάρχει καθοδήγηση. Αντίθετα, το ακόλουθο άρθρο τονίζει ότι το Facebook, Twitter και άλλα μέσα χρησιμοποιήθηκαν μεθοδικά και με στρατηγική από συγκεκριμένα αμερικανοκίνητα γκρούπ, ακολουθώντας το πρότυπο της σερβικής Otpor που “επιτυχώς” οδήγησε στην αποπομπή του Μιλόσεβιτς. Το σχετικό άρθρο τουEric Walberg (h++p://www.prisonplanet.com/egypt-serbia-georgia-the-history-of-us-sponsored-democratization.html) αποκαλύπτει (;) ότι αυτή η εμπειρία και τεχνογνωσία της αμερικανοκίνητης Otpor έγινε εξαγωγή στην Ουκρανία, Γεωργία και αλλού, και πρόσφατα στην Αίγυπτο όπου ΄Σερβοι “βετεράνοι” αυτής της ιστορίας πήγαν στο Κάιρο γι’ αυτόν το σκοπό.
    Το άρθρο επισημαίνει το πόσο βραχύβιες υπήρξαν οι επιτυχίες τέτοιων ενεργειών “εξαγωγής δημοκρατίας” με ΜΚΟ που τελικά προωθούν τα αμερικανικά συμφέροντα. Λέει τίποτα για εμάς αυτό;

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 14:17:39

    Μυστικες Κυβερνητικες Οργανωσεις.

    ΠΠ

  13. kiki avatar
    kiki 04/03/2011 15:57:43

    Χρηματοδοτουμενες ΜΚΟ, αλλης μορφης η περιπου της ιδιας συνταγης χρηματοδοτουνται και απο αλλα μυστικα κονδυλια αλλων υπουργειων, η απο προγραμματα κοινωτικα.
    Τα λεφτα δεν φτανουν σε αυτους που προγραμματιζονται αλλα κατασπαταλωνται σε διαφορες ΜΚΟ , ας κοιταξουμε στο παλαι ποτε υπουργειο Εργασιας, κ.Χριστοφιλοπουλου.
    υπουργειο Παιδειας, , και Γεωργιας.
    Τα λεφτα πεφτουν απο δω και απο εκει σαν τις σφαιρες.
    Να που πηγαν τα λεφτα , εμεις ξεραμε η ΝΔ γιατι δεν εψαξε.Αχ γα...ο.

  14. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/03/2011 00:19:54

    Τι και αν σώματα ασφαλείας και στρατός έχουν ελλείψεις ορισμένες ΜΚΟ πρέπει να παίρνουν χοντρά.