#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 20:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δούλεμα από τον ΓΑΠ συνεχίζεται



Δεν μπορεί, ο πρωθυπουργός θα πρέπει να αισθάνεται πολύ υπερήφανος που έσωσε τη χώρα αλλά οδηγεί στον Αγύριστο τους πολίτες. Η συνέντευξη που έδωσε στις Βρυξέλλες επιβεβαιώνουν πως όταν είναι στο εξωτερικό η γλώσσα πάει... ροδάνι, αλλά μάλλον για εντελώς άσχετους λόγους και για διαφορετικά πράγματα από αυτά που ενδιαφέρουν τους πολίτες.

Αφού ο κόσμος έφαγε την ψυχρολουσία του την Πέμπτη από τον Β. Βενιζέλο, κι αφού δεν ξέρει καν αν αυτά θα είναι τα μέτρα, ή θα υπάρξει και συνέχεια, ήρθε και ο Γ. Παπανδρέου να τον αποτελειώσει.

Η αρχική του τοποθέτηση ήταν ότι αναγνωρίζει τις θυσίες του ελληνικού λαού. Και το ερώτημα είναι γιατί το είπε αυτό; Για να δείξει συμπόνια;

Αν ήθελε να φανεί χρήσιμος ας έπαιρνε πίσω τα μέτρα. Είπε όμως και το εξής καινοφανές: Ότι τα μέτρα που πλήττουν τους αδύναμους και τη μεσαία τάξη στην ουσία προστατεύουν αυτές τις κοινωνικές τάξεις, λέγοντας πως σε ενδεχόμενο χρεοκοπία αυτές οι τάξεις θα πληγούν περισσότερο. Για το καλό μας δηλαδή τα κάνει όλα...

Για την τεράστια... επιτυχία του να πάρει την πέμπτη δόση και το δάνειο είπε: “Μπορούμε πλέον να επικεντρωθούμε στην ανάπτυξη της οικονομίας, αφού εξασφαλίσαμε την επιτάχυνση της χρηματοδότησης από όλα τα ταμεία της ΕΕ".

Αν τα καταφέρει όπως τα κατάφερε τόσους μήνες τότε η ανάπτυξη είναι σίγουρα... εκτελεσμένη. Θα γίνουμε Ουγκάντα και ούτε που θα το καταλάβουμε.

Έστειλε μήνυμα στους αντάρτες βουλευτές και σε όσους σκέφτονται να... μεταναστεύσουν σε άλλες χώρες καθώς επανέλαβε αυτό που λένε σε κάθε ευκαιρία οι δανειστές μας ότι προϋπόθεση για να πάρουμε τα χρήματα στα χέρια μας είναι η ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου και του Εφαρμοστικού του νόμου. Ο εκβιασμός συνεχίζεται δηλαδή...

O κ. Παπανδρέου τόνισε ότι δεν έχουν γίνει ακόμα αρκετά για τη μείωση των δημοσίων δαπανών και παραδέχθηκε την αδικία στο φορολογικό σύστημα καλώντας συγχρόνως τους Έλληνες πολίτες αλλά και όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης για την εξυγίανση του φορολογικού ζητήματος.

Την ανικανότητα του ίδιου να στήσει έναν στοιχειώδη μηχανισμό και να κυνηγήσει τους πραγματικούς φοροκλέφτες, την μεταθέτει στους άλλους πολίτες. Να βοηθήσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι πληρώνοντας ότι τους απέμεινε για να φτιάξει ο Παπανδρέου το σύστημα. Είναι απίστευτος ...

Τέλος επανέλαβε τα σενάρια περί επιτρόπων που θα έλθουν στην Ελλάδα. Είπε ότι θα πάρει τεχνογνωσία από ειδικούς που θα βοηθήσουν στην Υγεία, την Παιδεία, την αναμόρφωση του δημόσιου τομέα, στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση κ.λπ. Παραδέχθηκε δηλαδή ότι είναι ανίκανος να φτιάξει ένα στοιχειώδες κράτος και θα έλθουν οι ξένοι να το κάνουν.

Και τότε αυτόν τι τον θέλουμε. Να πάει σπίτι του να ησυχάσουμε κι εμείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2011 20:55:46

    Εγώ δεν θέλω να πάει σπίτι του.
    Θέλω απλά να διασχίσει απλά την πλατεία Συντάγματος όπου οι πολίτες τον αναμένουν.

  2. δημης avatar
    δημης 24/06/2011 21:04:36

    ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟ..ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ δημης 25/06/2011 01:49:25

      σωστο ..μακραν ο καλυτερος τροπος για να μπορεσεις να δουλεψεις και τους υπολοιπους

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 24/06/2011 21:14:29

    Πυρπολούν την οικονομία,μαστιγώνουν τους πολίτες,βιάζουν τη δημοκρατία,σκλαβώνουν το μέλλον μας,βυθίζουν τη χώρα σε ανεπανάληπτη κρίση,γκρεμίζουν τη κοινωνική συνοχή,κουρελιάζουν την εθνική αξιοπρέπεια,ταπεινώνουν τη πατρίδα διεθνώς,εκβιάζουν συνειδήσεις,ξεφτιλίζουν τους θεσμούς.....εκτελούν,τέλεια,ένα άριστα ενορχηστρωμένο σχέδιο...ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 24/06/2011 21:18:01

    «Γιατί η υπεροψία, σαν ανθίσει, θα καρπίσει της καταστροφής τον στάχυ...»
    ~Αισχύλος

  5. Decodex avatar
    Decodex 24/06/2011 21:24:38

    Οταν έχεις μια κυβέρνηση που συμπεριφέρεται σε μία χώρα λες και είναι αποικία άλλων κρατών και συμφερόντων και αυτή είναι και "σοσιαλιστική" τότε έχεις αυτά τα αποτελέσματα.

    Μεταθέτουν ευθύνες με λόγια όπως "και τι να κάνουμε;", "και που να τους πάμε;", "οι άλλοι φταίνε ή φταίγανε", "όποιος και να αναλάβει θα κάνει τα ίδια", "δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τα μέτρα γιατί είναι άνισα αλλά πρέπει να τα εφαρμόσουμε", και συμπεριφέρονται σαν αξιωματούχοι άλλου κράτους που τους έστειλε στην Ελλάδα για να περνάνε αυτοί καλά στο "δικό τους κόσμο" αλλά οι υποτακτικοί θα πρέπει να υπακούουν στις εντολές των "κατακτητών".

    Δεν κυβερνούν και δεν αναλαμβάνουν ευθύνες. Περιμένεις από μια κυβέρνηση να πάρει μέτρα για να υποστηρίξει το Λαό της χώρας που τους έδωσε την εντολή και αυτοί λειτουργούν ως κομισσάριοι των δανειστών, τραπεζών και των υπαλλήλων της Ευρώπης.

    Οχι, δεν είναι για το καλό μας και τον ξέρουν πλέον όλοι. Ξέρουν και οι ίδιοι και οι Ευρωπαίοι ότι τα μέτρα θα αποτύχουν. Ξέρουν ότι έτσι δεν θα πετύχουν τους υποτιθέμενους στόχους αλλά κάποιους άλλους.

    Για ρωτήστε τους υπαλλήλους των Βρυξελλών...Τι θα γίνει εάν αποτύχει το μεσοπρόθεσμο; Ποιά/ός θα είναι η επόμενη εντολή/εκβιασμός;

    Ποιές είναι οι συζητήσεις για τις εμπράγματες εγγυήσεις;

    Γιατί εξ'αρχής ο σκοπός είναι άλλος αλλά η οργή είναι μεγάλη και όταν βγούνε από το "κυβερνείο της αποικίας" και δούνε τι ακριβώς λέει και θα πράξει ο κόσμος, τότε...

  6. EYA avatar
    EYA 24/06/2011 21:37:49

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ Η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ...ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ..ΩΣ ΕΧΘΡΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/06/2011 21:39:04

    Και όσο πάει θα εκτραχύνεται περισσότερο διότι τον κατάλαβαν όλοι πλέον και αναγκαστικά πρέπει να το "τραβήξει" ως το τέλος.

    Ή αυτός ή εμείς πλέον.

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/06/2011 21:58:28

    Το ελικόπτερο χωράει να προσγειωθεί στο Μαξίμου ή θα την κάνει από αλλού?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Dee Jay Stelios 25/06/2011 00:35:45

      Oύτε ελικόπτερο, ούτε Ελληνας πιλότος υπάρχει γιά τη διαφυγή. Εδώ θα μείνουν αυτός και η φατρία του (εξωθεσμική και μη) και θα λογοδοτήσουν γιά τα κατά συρροή και διαρκείας εγκλήματά τους, και πυτζάμες ριγωτές θα φορέσουν. Και με ισόβιο κοινωνικό έργο Πανελλαδικά που θα προσφέρουν, θα εξαγοράζουν το φαγητό που με δικές μας στερήσεις, οι εξαθλιωμένοι Ελληνες φορολογούμενοι, θα τους ταϊζουμε.

      ΥΒΡΙΣ - ΝΕΜΕΣΙΣ - ΚΑΘΑΡΣΙΣ
      ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ προ των Θυρών. Tελεία και Τέλος

  9. dealex avatar
    dealex 24/06/2011 21:58:48

    βραβειο του εδωσαν σημερα????

  10. Manos avatar
    Manos 24/06/2011 22:08:35

    Ρε ο άνθρωπος είναι για πολλές σφαλιάρες παιδιά
    Ο άνθρωπος ήρθε στην Εξουσία με μιά αποστολή...
    Τη ΔΙΑΛΥΣΗ της ΕΛΛΑΔΟΣ
    Τώρα είναι η ώρα να ΚΡΕΜΑΣΤΟΥΝ όλοι τους για να βάλουν μυαλό οι επόμενοι
    Αν δεν κρεμάσουμε αυτούς τώρα σε 10 χρόνια οι επόμενοι θα κάνουν τα ίδια
    Αν ήταν κυβέρνηση η ΝΔ ή το ΚΚΕ ή ο ΛΑΟΣ ή ο ΣΥΡΙΖΑ και έκαναν αυτά που κάνουν αυτοί, το ΠΑΣΟΚ θα είχε δημιουργήσει εμφύλιο πόλεμο...
    Τώρα είναι η ώρα να τελειώσουμε με τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ...

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 24/06/2011 22:14:03

    Ως υπουργος παιδειας διελυσε την παιδεια,ως υπουργος εξωτερικων δημιουργισε τις γκριζες ζωνες και ως πρωθυπουργος θα πουλησει την Ελλαδα.Πρεπει οι
    Ελληνες πλεον να αναλαβουν τις ευθυνες τους.

  12. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2011 22:31:21

    Δεν θα ησυχάσουν οι Έλληνες αν δεν τιμωρηθεί ο Παπανδρέου για τα ψεύδη του (και όχι μόνο).

  13. berliner avatar
    berliner 24/06/2011 22:43:59

    Εξόριστε εκποιητή, στον αιώνα σου λέγε, τί βλέπεις;

  14. hunter_dog avatar
    hunter_dog 25/06/2011 00:13:06

    Όλα καλά αυτά που γράφουμε βρε παιδιά.Πως ανατρέπεται αυτή η κατάσταση όμως;Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο;Από την κοινοβουλευτική ομάδα του δεν υπάρχει φως ... Όσοι λιγότεροι μένουν όλο και περισσότερα πούπουλα βγάζουν.
    Την πλατεία μέχρι στιγμής την έχει γραμμένη κανονικά όπως λειτουργεί,εμάς σαν ανθρώπους με τις ανάγκες μας και με το πώς είχαμε ρυθμίσει την ζωή μας με τα δεδομένα που μας άφηναν να γνωρίζουμε , το ίδιο.
    Συνδικάτα και όργανα που θα μπορούσαν να " οδηγήσουν " τον κόσμο σε μαζικές αντιδράσεις τα ελέγχει κατά 90%.
    Τα κόμματα της αντιπολίτευσης παγωμένα και αυτά δεν δίνουν διέξοδο άμεσης λύσης.
    Μήπως έχουμε μας έχει "τελειώσει" και δεν το έχουμε καταλάβει;
    Τι κάνουμε λοιπόν; Έχουμε γίνει απλοί σχολιαστές της κατάστασης και ο κόσμος γύρο μας χάνετε , και μαζί του και μεις.
    Αυτό νομίζω πώς συμβαίνει.Εκτός αν χρησιμοποιήσουμε κάτι που υπάρχει σε αφθονία στο τόπο μας .
    Τέρμα οι μούντζες οι σφυρίχτρες τα συνθήματα και τα πανό.
    Πάρτε τις πέτρες αδέρφια σε λίγο θα είναι πολύ αργά.Και για την χώρα και για μας και για τα παιδιά μας.

  15. Monique B. avatar
    Monique B. 25/06/2011 00:44:32

    http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/johann-hari/johann-hari-its-not-just-dominique-strausskahn-the-imf-itself-should-be-on-tria

  16. Βασίλης avatar
    Βασίλης 25/06/2011 00:52:43

    παιδιά, μπορείτε να μου δώσετε σε link το βίντεο όπου ο καθηγητής του ΓΑΠ στο πανεπιστήμιο λέει λίγο πολύ πως είναι άσχετος κι ανεπίδεκτος; θα με υποχρεώσετε, νομίζω εδώ το είχα δει.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  17. μαρικα avatar
    μαρικα 25/06/2011 00:59:49

    hunder-dog@
    Ο καθε λογικα σκεπτωμενος ξερει οτι η κριση ειναι φτιαχτη για να αρπαξουν
    τον πλουτο της χωρας,Εκτος αυτου καθε φορα που ερχεται η τροικα μας στοιχιζει
    800.000Ε,απο τα χρηματα που εχουν παρει μονο αυτοι θα πληρωνοντουσαν
    αρκετο καιρο μισθοι και συνταξεις,εχουμαι στον τοπο μας πολλους συνταγματολογους και καλους δικηγορους καθως και ενα μεγαλο κινημα αγανακτησμενων που δεν πρεπει να παει χαμενο.Αγωγιες λοιπον σοριδων εναντιον ολων αυτων που αρπαξαν με ψεματα την ψηφο του Ελληνικου λαου
    μεχρι να ξεφτιλιστουν και να φυγουν.

  18. kiki avatar
    kiki 25/06/2011 08:15:27

    Εγω αποφασιζω ποιο ειναι το καλο για την χωρα, το εθνικο συμφερον κλπ.
    Κατι απο Παπαδοπουλο μου θυμισε, αντε απο Πινοσετ.

  19. ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ 25/06/2011 09:03:21

    ΜΑ ΤΙ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?????ΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ.....

  20. GEORGIOS V avatar
    GEORGIOS V 25/06/2011 22:18:15

    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΛΥΠΗΘΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝΕ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΙ.