#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2010 16:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το διάγραμμα του ξεπουλήματος της χώρας στο ΔΝΤ

 



http://www.scribd.com/doc/29487518/Greek-Bonds-and-CDS-Update

Τα spread ανεβαίνουν στη δεκεμβριανή εξέγερση αλλά μετά την αποτυχία ανατροπής του Καραμανλή πέφτουν και μόλις έρχεται στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ με δηλώσεις από κυβερνητικούς πια φορείς παίρνουν την ανηφόρα και μας οδηγούν στο ΔΝΤ.

«Ψυχραιμία»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 16:39:06

    Δεν ανησυχούμε. Έχουμε σύμμαχο τον Σόρος. Είναι μεγάλος φιλέλληνας!!!!

    Η κυβέρνηση και το GAP έχουν περάσει την κόκκινη γραμμή της νομιμότητας και βρίσκονται στη θολή μεριά της παρανομίας. Οφείλουν να λογοδοτήσουν.

  2. spartaner avatar
    spartaner 10/04/2010 17:04:56

    Το διάγραμμα του ξεπουλήματος της χώρας στο ΔΝΤ.. ο τιτλος του αρθρου.
    Ma τώρα τα βλέπεται αυτά αγαπητοί συμπατριώτες??Δεν καταλάβατε οτι απο το 1980..και τοσο και μετά αρχισε το ξεχαρβάλωμα της χώρας με κάποιες μικρές αναλαμπές..???Τι πρέπει όμως να κανεις οταν Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ τόσα χρόνια ψήφιζε τα 2 μεγάλα κόμματα και ήθελε να ακούσει μονο ωραία λόγια..Ε αυτό έκαναν και οι πολιτικοι μας οι οποιοι ειναι καθ όμοίωσην του...Μας έλεγαν ποσο ωραίοι είμαστε..πόσο δυνατοί είμαστε...ε αποκτήσαμε και το αέρα του αφεντικού..Ξέρεις τι σημαίνει απο το να είσαι απο τους πιο οικονομικά αδύνατους λαούς της Ευρώπης και ξαφνικά να σου έλθουν οι καταπεινασμένοι μετανάστες και να νομίζεις πια οτι έγινες και αφεντικό__...Ε πάει πιά δεν αντέχεται ...αλλοι είμαστε και άλλους βλέπαμε στο καθρέφτη του σπιτιού μας..Τι γίνεται τώρα..??? Πολλοί απλά ότι αλλαγές έπρεπε να κάνουμε σε βάθος 10ετιών.. οτι έπρεπε να διορθώσουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ μας το επιβάλλουν οι ξένοι...Απλά...
    Καλό βράδυ..
    Άραγε δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί πρέπει να σώνει και καλά να δανειζόμαστε για να πληρώνουμε τις τρέχουσες ανάγκες του κράτους...Ενα κράτος δεν έπρεπε να είχε οργανωθεί έτσι ώστε να να καλύπτει ΜΟΝΟ ΤΟΥ τις τρέχουσες ανάγκες του...

  3. El Gekko avatar
    El Gekko 10/04/2010 17:27:42

    +1000

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/04/2010 18:26:41

    Γιατί ανέβηκαν απότομα τον Οκτώβριο του 2009;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 10/04/2010 18:30:06

      Αρχαίε 5 τράπεζες υποβαθμίστηκαν εχθές το βράδυ.
      Και το GAP πάει ταξιδάκι πάλι.

      • panagiotis avatar
        panagiotis @ Orestios 10/04/2010 23:20:19

        ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΠΑΕΙ ΚΥΠΡΟ.......

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ archaeopteryx 10/04/2010 21:25:26

      Αν ο άλλως έχει εξαγγείλει παροχές, κρατικοποιήσεις και ότι λεφτά υπάρχουν τι ήθελες να γίνει;

      Για να μην πιάσουμε τα βουλιάζουμε, τιτανικούς, χρεωκοπία κοκ κοκ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 10/04/2010 23:02:43

      Επειδη αλλαξε η κυβερνηση.

  5. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 10/04/2010 18:30:07

    Χέρμαν Γκέρινγκ: «Εύκολα μπορείς να φέρεις βόλτα έναν λαό. Φτάνει μονάχα να του πεις ότι κινδυνεύει η χώρα και να καταγγείλεις όποιον διαφωνεί πως δεν είναι πατριώτης και πως εκθέτει τη χώρα σε κίνδυνο».

  6. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 10/04/2010 18:33:14

    οι υπάλληλοι που δουλεύουν στο δημόσιο σήμερα είναι ένας για κάθε 7 ή 8 εργαζόμενους.....αν εξαιρέσουμε τις κλοπές δημοσίου χρήματος με διάφορα κόλπα και πρακτικές που όλοι γνωρίζουν αλλά κανέις "δεν ξέρει τίποτε" και τα διάφορα χρηματήστηριακά κόλπα κατά καιρούς κτλ κτλ......(πολλές εξεραίσεις τελικά).......πάλι με τόσο υπαλληλικό προσωπικό δεν θα είμαστε βιώσιμοι..........δεν μπορεί να καλύψει ο φόρος εφτά-οχτώ Ελλήνων τους μισθούς και τα"προνόμια "ενός δημοσίου υπαλλήλου...πολύ δε περισσότερο να αποσβέσει δάνεια ....υποθήκες.....κρυφά χρέη πολλών δις που "σκάνε ξαφνικά".......

  7. neos agrotis avatar
    neos agrotis 10/04/2010 18:40:04

    "Αργά την Κυριακή το απόγευμα αναχωρεί για την Κύπρο ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου για μονοήμερη επίσκεψη". "capital.gr"
    Ετσι ξαφνικά?

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ neos agrotis 10/04/2010 19:14:50

      Κατάλαβα...Πάει κι η Κύπρος! Μα να έχει βαλθεί να τα "λύσει" όλα τα εθνικά προβλήματα μέσα σ' ένα εξάμηνο;;;;

      Ο Θεός να μας βοηθήσει!!!

      Με το κανό θα πάει? Προσοχή! Μην ξεχάσει την μπαντάνα...!!!

  8. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 18:41:37

    Αύρα εθνικοσοσιαλιστικής ρητορικής, που τόσο πολύ χρησιμοποιείται από το GAP.

  9. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 18:42:12

    Κοπάνα?

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Orestios 10/04/2010 18:47:31

      Μηπως σε αποστολή?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 10/04/2010 18:51:58

      Ποιός ξέρει?
      Αυτή η "καταραμένη χώρα" δεν είναι αρεστή στους Παπandrew.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 10/04/2010 19:08:49

      Ποιός ξέρει?

  10. Pikaiα Gracilens avatar
    Pikaiα Gracilens 10/04/2010 18:50:50

    Αμα δεν το βρισκει η κυβερνηση εδω ειναι

    http://maps.google.fr/m?oe=utf-8&client=firefox-a&hl=fr&site=local&q=International+Monetary+Fund%2C&near=700+19th+St+NW%2C+Washington%2C+District+of+Columbia%2C+District+de+Columbia+20431%2C+%C3%89tats-Unis&latlng=38898786%2C-77043643%2C10197836727920359939&mp=1&zp&source=m&bl=%2Fm%3Foe%3Dutf-8%26near%3D700%2B19th%2BSt%2BNW%252C%2BWashington%252C%2BDistrict%2Bof%2BColumbia%252C%2BDistrict%2Bde%2BColumbia%2B20431%252C%2B%25C3%2589tats-Unis%26client%3Dfirefox-a%26q%3DInternational%2BMonetary%2BFund%252C%26hl%3Dfr%26start%3D0&resnum=1&ei=453AS6CYLJjQjAeto7__AQ&sa=X&oi=local_result&ct=res&cd=1

    • Orestios avatar
      Orestios @ Pikaiα Gracilens 10/04/2010 18:58:16

      http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/paulson/IMF%20HQ.jpg

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/04/2010 19:52:49

    Ακόμα και τα διαγράμματα των spread δείχνουν ότι, για να είναι ότι συμβαίνει σήμερα αληθινό πρέπει:
    Ο ΓΑΠ να είναι τόσο αφελής ώστε να κάνει τόση ζημιά στην χώρα με την πολυλογία του ιδίου και της κυβερνήσεώς του.
    Ο ΚΚ το ίδιο, ώστε να κάνει τόση ζημιά και στην χώρα και στη ΝΔ με την απόφασή του να αποχωρήσει άρδην, στην χειρότερη στιγμή (και να ποιεί την σφίγγα έκτοτε). Καλά, τον είχαμε ποτέ πρωθυπουργό αυτόν;
    Οι πιστωτές μας το ίδιο, παρά τους εκατοντάδες "ειδικούς πράκτορες" που διέθεταν μέσα στην χώρα μας (τραπεζικά στελέχη-επαΐοντες, δημοσιογράφους, χρηματιστηριακά γεράκια, διαπλεκόμενους καλοθελητές κλπ). Περίμεναν το ΠΑΣΟΚ να τους ενημερώσει;
    Αλλά και η ΕΕ και η ΕΚΤ το ίδιο, παρά τα, έστω και μαγειρευμένα στοιχεία που υποτίθεται ότι στέλναμε και τα οποία δεν θα άντεχαν ούτε σε έλεγχο απλών προσθαφαιρέσεων.
    Πολλοί οι αφελείς, βρε παιδια, πολλοί οι αφελείς !
    Μήπως λοιπόν όλο το σενάριο στήθηκε από Ευρωπαϊκά, πιθανότερον, κέντρα για το χατήρι μας, γιατί, όντως μεν, δεν πήγαινε άλλο με την πορεία που είχαμε, έπρεπε δε να "χωνέψουμε" την αναγκαιότητα αυτών που ΘΑ γίνουν;
    Πράγμα, που δεν βλέπω ανέντιμο... Μάλλον ρεαλιστικό, αφού δεν υπάρχει Έλληνας έτοιμος να εγκαταλείψει το φαγοπότι με μια απλή παράθεση αριθμών και λογικών επιχειρημάτων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΗΛΕΑΣ 10/04/2010 20:26:08

      Όλοι στο μπλέντερ για να μειωθούν οι ευθύνες του GAP και να διαχυθεί η λάσπη παντού.
      Το σενάριο των "κακών ευρωπαίων" καλά κρατεί.

      Ούτε που έχεις ακούσει για μια Goldman Sachs. Δεν σου λέει τίποτα?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΗΛΕΑΣ 10/04/2010 22:04:07

      Οχι.Υπαρχει η δικη μου αποψη.Ο ΓΑΠ ηταν τμημα αμερικανικου σχεδιου για την αποδυναμωση της Γερμανιας με το να την υποχρεωσει να εγγυηθει το χρεος της Ελλαδος και κατ επεκταση ολης της ευρωζωνης,πραγμα που μακροπροθεσμα θα αδυνατισει το ευρω υπερ του δολλαριου.
      Για να εφαρμοσθει ομως το σχεδιο επρεπε η Ελλαδα να φθασει πραγματικα στα ορια της χρεωκοπιας και αυτο συνειδητα επραξε ο ΓΑΠ.
      Το σχεδιο ξεκινησε αμεσως με την παγκοσμια οικνομικη κριση το φθνοπωρο του 2008.Αμεσως εκδηλωθηκε μαζικη δημοσιογραφικη επιθεση κατα της φιλοευρωπαικης κυβερνησης Καραμανλη που εφθασε στην εξεγερση του Δεκεμβριου 2008 οταν ανεβηκαν πρωτη φορα τα spread.
      Oσο γιατι παρεδωσε ο Καραμανλης : ετσι κι αλλιως ετοιμαζοταν Δεκεμβρης - 2 και το Μαρτιο θα ειχαμε ουτως ή αλλως εκλογες.

      • popolaros avatar
        popolaros @ ψυχραιμια 11/04/2010 00:16:33

        Σωστός ο ψυχραιμία.
        Όλο το πλάνο σε 5 σειρές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ψυχραιμια 11/04/2010 00:34:16

        Μετά την κατάρρευση της Lehman Brothers συγκεκριμένα ψυχραιμία. Το Βατοπέδι χρησιμοποιήθηκε σαν πολιορκιτικός κριός και η δληθεν επανάσταση του Δεκεμβρίου σαν πραξικόπημα. Παραδόξως ο στόχος δεν επετεύχθη και είχαμε roadshow κατασυκοφάντησης της χώρας στα πρότιπα της Ιρανικής αντιπολίτευσης.
        Πόσα τοξικά της Lehman είχε η Goldman και δια μέσου Σημίτη, με τον οποίο είχε κάνει τα κόλπα για την είσοδο στο ευρώ, προλείανε το έδαφος για ΔΝΤ? Ο Σημίτης "εκδιώχθηκε" για να θολωθούν τα νερά.
        Η GS γιατί έχει βάλει άνθρωπο σε κρίσιμη θέση στο ελληνικό δημόσιο?

  12. δημητρης avatar
    δημητρης 10/04/2010 21:08:30

    Να συλληφθουν ολοι μολις μας βαλλουν στο ΔΝΤ:
    -Πρωθυπουργος
    -Υπουργικο Συμβουλιο
    -Μαργαριτα και Υοι
    -Προβοπουλος
    -ΚΚ και οικονιμικοι υπουργοι του
    -Καρατζαφερης
    -Διοικητες των Τραπεζων
    και οι 10 Οικογενειες που πινουν το αιμα της Πατριδας.

  13. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 02:35:52

    Ένας πληθωρισμός που ξέφυγε δεν απασχολεί τα ΜΜΕ πάντως. Η ακρίβεια κατανικήθηκε από το GAP! Οι τρομοκράτες πιάστηκαν! Το GAP είναι ο σωτήρας μας! χο! χο!