25/10/2008 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δηλητηριώδες κοκτέιλ της παγκόσμιας κρίσης

Αυτή είναι μια σύντομη λίστα των κύριων συστατικών ενός δηλητηριώδους κοκτέιλ που συνεπάγεται επιβράδυνση της παγκόσμιας οικονομίας και μια ύφεση στις χώρες της G7:

1) Έσκασε η φούσκα των ακινήτων, κυρίως στις ΗΠΑ, με άμεσο αντίκτυπο στις χώρες του Βόρειου Ατλαντικού

2) Αυτό έπληξε την χρηματοοικονομική διάρθρωση των μεγάλων "δυτικών" τραπεζών, κυρίως αυτών που είναι έντονα εκτεθειμένες στο real estate, με την παραγωγή, τη διανομή και την αγορά σύνθετων προϊόντων που σήμερα αποκαλούνται "τοξικά"

3) Πολλές τράπεζες και χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, αναγκάστηκαν να αγοράσουν πίσω τα προϊόντα αυτά από τους πελάτες τους και έτσι άυξησαν επικίνδυνα την έκθεσή τους σε παγκόσμιο ρίσκο !!!

4) Οι τράπεζες έχουν χάσει την συγκριτική αναφορά των τιμών για διάφορα τοξικά προϊόντα. Η μαθηματική προσέγγιση για την "τιμολόγηση" ήταν πολύ αποτελεσματική σε "κανονικές συνθήκες" οι οποίες όμως έχουν μεταβληθεί στο νέο περιβάλλον.

5) Οι τράπεζες υποχρεώθηκαν στη μείωση των τιμών των προϊόντων αυτών με σοβαρές απώλειες για τις ίδιες.

6) Η κρίση των τραπεζών έχει καταστεί οικονομική κρίση με μία απότομη και ταχύτατη πτώση των πιστώσεων. Το σύνολο των Χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων υποφέρουν και συναντούν όλο και μεγαλύτερες δυσκολίες στο να διατηρήσουν ζωντανές τις πιστωτικές γραμμές

7) Η αραίωση των πιστώσεων δημιουργεί σοβαρά προβλήματα σε όλους τους οικονομικούς παράγοντες της πραγματικής οικονομίας. Οι εταιρείες πρέπει να περικόψουν όλο και περισσότερο τα επενδυτικά τους σχέδια, ενώ οι ιδιώτες καταναλωτές πρέπει να μειώσουν πολύ απότομα το επίπεδο κατανάλωσης.

Οι κίνδυνοι από μια βαθιά και μεγάλη ύφεση διαφαίνονται αν συνεχίσουν να γίνονται λάθη στον χειρισμό της κρίσης (όπως η αποτυχία της Lehman) ή / και εάν η Κίνα και η Ινδία δεν θα είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν την απότομη πτώση της ζήτησης από τη Δύση.

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 23:02:28

    πω πω γελάω ακόμα με το σχόλιο του aaron avouri mitsotaki, στο προηγούμενο...

    ΠΠ,

    στο (4) νομίζω ότι η αξιολόγηση ήταν πάντα λίγο μαϊμού, πιστέυω πάντα είχαν τα ρημάδια περισσότερο ρίσκο από όσο αντιστοιχούσε στην αναμενόμενη απόδοση, αλλά "στερνή μου γνώση..."

    το (6) και το (7) είναι η σύνδεση μεταξύ τραπεζών και πραγματικής οικονομίας που πολλοί αναρωτιούνται που είναι. Είναι εδώ σε πλήρη ανάπτυξη.

    Και ο ξένος Τύπος ήδη αρχίζει και αναφέρει την ανάγκη προσοχής στην Ασία

  2. mesas avatar
    mesas 26/10/2008 01:09:17

    λίγα γράφεις...

    πλέον το πρόβλημα θα πάει στις ισοτιμίες...
    βλέπουν 7Χ γιεν το $...
    και ποιος ξέρει τι άλλο...

    δυστυχώς δεν ακούνε τον Brown, το μόνο μέρι σήμερα πολιτικό που είπε πέντε πράγματα...

    ερώτηση:
    αποπληθωρισμός ή υπερπληθωρισμός;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2008 09:15:54

    @mesas: κατά προτίμηση ισορροπία με αποκλιμάκωση της φούσκας...να πετύχει. Βασικά να αποφύγουμε την βαθειά ύφεση

  4. Nick avatar
    Nick 26/10/2008 10:22:23

    @mesas: Τώρα έχουμε αποπληθωρισμό. Όμως, κόβε-κόβε χρήμα "out of thin air" (κοπανιστό και ηλεκτρονικό) δημιουργεί καταστάσεις υπερπληθωρισμού.

  5. δηνοσθενης avatar
    δηνοσθενης 26/10/2008 11:39:27

    Nick-δηλαδη π.χ. Ελλαδισταν

  6. Nick avatar
    Nick 26/10/2008 11:42:36

    Και όχι μόνο...

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/10/2008 12:27:23

    Το προβλημα τωρα εντιπιζεται σωστα στα νομισματα των Βραζιλια,Αργεντινη,Ουγγαρια ΤΟΥΡΚΙΑ !!!! βασικα.

    Η Λιρα Τουρκιας εχασε 30%. Δες EFG & NBG.

    Οπως ειπα οι Μουσουλμανκες Χωρες λογω Σαρια, ειναι σε καλυτερη κατασταση. Απλα οι πετρελαιεαδες χανουν απο τις επενδυσεις σε Αμερικη και Κινα και απο το πετρελαιο. Αλλα εχουν πολλα $$ δε θα πεινασουν.
    Αν τα σηκωσουν απο τις τραπεζες ομως θα ερθει το τελος !!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2008 14:22:34

    Tired of lying in the sunshine staying home to watch the rain
    You are young and life is long and there is time to kill today
    And then one day you find ten years have got behind you
    No one told you when to run, you missed the starting gun

    And you run and you run to catch up with the sun, but its sinking
    And racing around to come up behind you again
    The sun is the same in the relative way, but you’re older
    Shorter of breath and one day closer to death

    Every year is getting shorter, never seem to find the time
    Plans that either come to naught or half a page of scribbled lines
    Hanging on in quiet desperation is the english way
    The time is gone, the song is over, thought Id something more to say

    pink floyd, the dark side of the moon,
    για σένα ΠΠ, να ξέρεις ότι δεν θα'ρθει το τέλος

  9. donaE avatar
    donaE 26/10/2008 16:08:41

    Πως θα το περιγραφατε το τελος.Μια ιδεα εστω?

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/10/2008 16:22:58

    αρχή

  11. donaE avatar
    donaE 26/10/2008 16:31:27

    @ archaeopteryx Τελεια!

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/10/2008 18:02:01

    Τέλεια.

    ΠΠ