#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2011 10:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το δίδυμο της συμφοράς



Ο κ. Παπακωνσταντίνου  έχει αποτύχει.

Ό,τι σχεδίασε από τον Οκτώβριο του 2009 και εντεύθεν, εκτροχιάστηκε.

Κάθε πρόβλεψη του, έπεσε έξω.

Κάθε εκτίμησή του διαψεύστηκε, σχετικά σύντομα.

Με το έλλειμμα του  2010 να έχει υπερβεί  το 10%, επιβεβαιώνεται ότι  αιματηρές  θυσίες 18 μηνών πήγαν στον βρόντο.

Ένας πολιτικός, με στοιχειώδη ευθιξία, θα ομολογούσε ό,τι απέτυχε.

Γιατί περί παταγώδους αποτυχίας πρόκειται.

Και θα πήγαινε σπίτι του! Τι άλλο περιμένει;

Δεν είναι ασυνήθιστο να αποτυγχάνει κανείς.

Είναι μέρος του παιχνιδιού. Άλλωστε ουδείς έχει εγγυημένο συμβόλαιο με την επιτυχία!

Το πρόβλημα είναι να μην παραδέχεσαι την αποτυχία του.

Και ακόμα χειρότερο να επιμένεις  σε μια λάθος πολιτική,  που θα φέρει  περισσότερα δεινά.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου βρίσκεται  σε αδιέξοδο.  Και το αδιέξοδο αυτό είναι δημιούργημά του!  Η εξουσία του ήταν απεριόριστη.  Είχε πλήρη  ελευθερία κινήσεων. Και την αμέριστη στήριξη του κ. Παπανδρέου. Επομένως, οι ευθύνες του  ανήκουν ολοκληρωτικά!

Θα πρέπει να είναι πολύ αφελής για να μην  αντιλαμβάνεται την αποτυχία του.

Ισως και πολύ ματαιόδοξος για να μην θέλει να την παραδεχτεί.

Εκτός και αν συμβαίνει το απευκταίο: Να βρίσκεται, δηλαδή,  σε αποστολή...

Ό,τι από τα τρία και να συμβαίνει, δεν μπορεί να παραμείνει άλλο στη θέση του.

Βεβαίως την μεγαλύτερη ευθύνη  φέρει αυτός που τοποθέτησε και διατηρεί ακόμα τον κ. Παπακωνσταντίνου στη θέση του: Ο κ. Παπανδρέου.

Αποτελούν το δίδυμο της συμφοράς.

Και πολύ φοβούμαι ότι δεν τα έχουμε δει όλα ακόμα…

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 04/04/2011 10:20:24

    Το δίδυμο της προσχεδιασμένης συμφοράς.

  2. peter avatar
    peter 04/04/2011 10:34:06

    den exei prolavei na ta parei arketa...

  3. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 04/04/2011 10:47:30

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ, Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2011 11:07:52

    Ποιός φου--- σκαρφίστηκε τα πολλά ψέματα θά ήθελα να ξέρω. Λάθη, αποτυχίες, ΟΛΑ τα συγχωρώ. Ψέματα και εγκλήματα εκ προμελέτης δεν συγχωρώ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/04/2011 12:27:28

      Ο Προβοπουλος τι λεει??? Το ΔΝΤ δεν μπορει να μας/σας σωσει!! Μονοι μας/σας..!
      χαχαχα
      3 ειναι οι Δανειοφυλακες!
      οι 3 Γιωργηδες. τα 3 Γαμμα.
      Γαμμα, Γαμμα και Γαμμα.
      Ολα/οι με το ζορι.

      ΠΠ

  5. Καρανίκας Χρήστος avatar
    Καρανίκας Χρήστος 04/04/2011 11:15:28

    Ἔχετε δίκαιο, ἀλλὰ τὸ πραγματικὸ ἔλλειμμα τοῦ 2010 δὲν εἶναι 10,6%, παρὰ πάνω ἀπὸ 20%, διότι δὲν ὑπολογίζονται δύο μεγάλα κονδύλια, πέραν τῶν ὅσων στοιχείων δὲν ἔχουν ὑποβάλει οἰ διάφοροι ὀργανισμοί, μᾶλλον σὲ συνεννόηση μὲ τὸν ὑπουργό. Πρῶτον, οἱ ὀφειλὲς τοῦ δημοσίου πρὸς τοὺς ἐπιχειρηματίες ὡς ἐπιστροφὴ φόρων, κυρίως ΦΠΑ, καὶ οἱ ὑποχρεώσεις τοῦ δημοσίου πρὸς ἰδιῶτες γιὰ ἐκτέλεση διαφόρων ἔργων, ὅπως οἱ ἐργολάβοι, καὶ οἱ ὀποῖες υπολογίζονται σὲ πέντε δις περίπου. Δεύτερον, οἰ ὑποχρεώσεις τῶνδιαφόρων ταμείων ὑπαλλήλων τοῦ δημοσίου πρὸς ὄσους βγῆκαν σὲ σύνταξη τὸ 2010 καὶ δὲν τοὺς ἔχουν καταβληθεῖ ἀκόμη ἡ σύνταξη καὶ τὸ ἐφάπαξ, οἱ ὁποῖοι ὐπολογίζονται σὲ 50000 περίπου τὸ λιγώτερο, ὁπότε τὸ συνολικὸ ποσὸ ἀνέρχεται σὲ ἄλλαπέντε δις. Πρόχειροι εἶναι οἰ λογαριασμοὶ καὶ ἀναφέρονται στὸ "Ἔμμελές".

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Καρανίκας Χρήστος 04/04/2011 11:36:29

      Ορθές οι παρατηρήσεις του κ. Καρανίκα.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/04/2011 11:25:28

    Χθες του επιτέθηκε ο Ν. Παπανδρέου μέσω του Πρώτου Θέματος. Αναμένουμε εξελίξεις...

    • Μisha avatar
      Μisha @ Επώνυμος 04/04/2011 11:34:41

      Μια προταση μομφής από τη ΝΔ εναντιον του ΠΑΠΑΚίου του ΔΝΤ , και μια κατάθεση μήνυσης ενατιον του από την Κ.Ο. της θα τάραζε τα νερά.

      Πάντως το ελικοπτεράκι ακουγεται ολο και πιο κοντά ....

  7. factorx avatar
    factorx 04/04/2011 11:33:11

    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: «Δεν στηρίζουν πλέον όλοι οι Παπανδρέου τον υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου. Με άρθρο του στο περιοδικό “Οικονομική Επιθεώρηση”, ο αδελφός του πρωθυπουργού Νίκος καταφέρεται για δεύτερη φορά μέσα σε οκτώ μήνες εναντίον του υπουργού Οικονομικών, καταλογίζοντάς του “κρατικίστικη νοοτροπία”, με αφορμή βασι-κές πτυχές της πολιτικής του. Μόνο που αυτή την πολιτική ούτε την καταρτίζει, ούτε την ε-φαρμόζει μόνος ο Γιώργος Παπακωνσταντί-νου, αλλά σε συνεργασία με τον πρωθυπουρ-γό. Πολλοί εκτιμούν πάντως ότι το άρθρο αυτό σηματοδοτεί την έναρξη της αντίστροφής μέ-τρησης για την απομάκρυνση του κ. Παπα-κωνσταντίνου από το υπουργείο Οικονομι-κών

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ factorx 04/04/2011 11:35:42

      Φάκτορα,
      έχουμε το άρθρο;

      Απορία: Υπό την ιδιότητα του ...αδερφού ο κ. Νίκος καταφέρεται εναντίον του Υπουργού Οικονομικών;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 04/04/2011 13:07:13

        Το άρθρο του Νίκου Παπανδρέου με τίτλο "Μαθήματα Συμπεριφοράς":
        h--p://www.economia.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=1267

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 11:48:59

    *Yπερ της καθιέρωσης μονοπωλίου τυχερών παιχνιδιών και στο διαδίκτυο από τα κράτη - μέλη της Ε.Ε. γνωμοδότησε ο γενικός εισαγγελέας του Ευρωδικαστηρίου, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο ΟΠΑΠ.............!!!!!!!!

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 11:49:40

    *Οι ευρωπαϊκές τράπεζες θα πρέπει να δείξουν ότι ο δείκτης ιδίων κεφαλαίων τους «υψηλής ποιότητας» υπερβαίνει το 5% προκειμένου να περάσουν τα stress tests της Ε.Ε.........!!!!!!!

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 11:50:40

    *Τις προσεχείς μέρες αναμένεται στην Αθήνα το τριμελές κλιμάκιο της Τρόικας, για τους καθιερωμένους ελέγχους. Κατά την παραμονή τους στην Αθήνα θα ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ !!!!! τόσο τα επιπλέον μέτρα για φέτος όσο και εκείνα για την περίοδο 2012-2015, ύψους άνω των 23 δισ. ευρώ.....

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 11:53:09

    *Το καλύτερο πρώτο τρίμηνο στην ιστορία του είχε το ευρώ φέτος, ενώ σημείωσε τα υψηλότερα κέρδη από το τελευταίο τρίμηνο του 2008. Συγκεκριμένα, το ενιαίο νόμισμα σημείωσε κέρδη 3,5% στο πρώτο τρίμηνο, σε σταθμισμένη βάση. Η οικονομία της Ευρωζώνης επεκτάθηκε κατά 1,7% το 2010.

    ΠΠ

  12. manos avatar
    manos 04/04/2011 11:53:29

    Δεν νομίζω ότι πρόκειται περί συμφοράς.
    Ξέρουν καλά τι κάνουν, όπως ξέρουν και κάθε μέτρο τι φέρνει μετά.
    Το σχέδιο καλά μελετημένο, μία απλή κίνηση σε μια παρτίδα σκάκι που ξεκίνησε να παίζεται κατά το τέλος του Α παγκόσμιου πόλεμου.
    Θα δείξει πολύ σύντομα, αλλά πιστεύω ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε και πολλά πράγματα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ manos 04/04/2011 11:55:59

      Ξέρουν δεν ξέρουν, σε συμφορά μας οδηγούν....

  13. Κρης avatar
    Κρης 04/04/2011 12:00:23

    ΠΠ
    το κείμενο είνα πληρωμένη καταχωρηση της οπαπ,
    ( το εχει αναρτησει και στην ιστοελιδα της βεβαια εδω και τρεις ημερες)
    όπου από ένα κείμενο 13,000 λεξεων ενδιαφέρον βρήκε μονο σε 187 λέξεις

    από πότε μιά Πρόταση εισαγγελέα σε Προδικαστικό ερώτημα ,
    γινεται de facto και απόφαση ?
    http://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/ υπόθεση C-347/09
    ή http://is.gd/qQrH8A
    η αποφαση βεβαια λεει και αλλα
    http://www.egba.eu/en/press/573

    Θα μας πει επισης για την Φαραωνικη χορηγια των 3,600,000 ευρω
    που εκανε ο εποπτευων Υπουργος στο Μουσειο
    οπου προεδρος της διοικητικης επιτροπής ειναι η μητέρα του
    για εκθεση που γινεται το 2013 ??? !!!!

    • Κρης avatar
      Κρης @ Κρης 04/04/2011 12:18:39

      το εξάμηνο ''το έχουμε στο νερο''
      της Ρουμανιας εχει ηδη γυρισει πισω 2 φορες ( 2 τριμηνα )
      και γραφει και αυτο οτι και το δικο μας..........
      server μεσα στο κρατος ,
      ***.gr και *** .ro οι εταιρειες και παρομοιες χαζομαρες.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 12:01:36

    Συνταγματική μοναρχία προτείνουν τα δύο αδέλφια του ΓΑΠ...!

    ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 12:18:35

    Αδεξιε... για λιγα λες.. αλλα τι να πρωτογραψεις κ εσυ !! το μπερδεμα ειναι μερος της στρατηγηκης του ΠΑΣΟΚ.. μας φλομωνει στη μπαρουφα και το Νομοσχεδιο και δεν μπορεις να βγεις την ακρη πουθενα. 17 μηνες κυβενρηση 17 φορολογικα νομοσχεδια ! ασε τα υπολοιπα..
    το "ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος" θα γινει πανω!
    κοιταζουν τον κουβα και γυρνανε γυρω γυρω.. κερδιζοντας χρονο με Νεα Νομοσχεδια.. να ριξουν σταχτη στους ελεγχτες!!! αλλα αυτοι δε μασανε πια... θα μας πιουν το αιμα με το καλαμακι!.. δεν περνανε αλλες Πρασινιες στην Τροϊκα.

    Εγω θα επιμεινω στην ερωτηση μου.. τι συμφωνησε ο Παμπουκης με τη Μερκελ στην επισκεψη του εκει?
    - ΟΧΙ Διστομο?
    - ΟΧΙ Μιζενς?
    - ΝΑΙ επιμηκυνση Συμβασης Ελ Βενεζελου?
    - ΝΑΙ αναθεση νεου αεροδρομιου Ηρακλειου Κρητης?

    ΠΠ

  16. anonymos avatar
    anonymos 04/04/2011 12:19:32

    Ακούστε κάτι εμείς άλλα λεφτά δεν έχουμε, θα μας υπερασπιστείτε ή θα πάιζεται το κρυφτούλι με το Γιωργάκη?

  17. Enzo avatar
    Enzo 04/04/2011 12:28:23

    οι γιωργακηδες που θελαν να γινουν γιωργηδες.

  18. lelιia avatar
    lelιia 04/04/2011 12:56:10

    ΑΘΡΩΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ Η ΑΚΟΜΑ! ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΩΡΑ?

    ΠΟΣΕΣ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ,
    ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΤΛ?.. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ
    ΜΕΧΡΙ
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΓΕΛΙΟΣ ΘΕΣΜΟΣ
    ΤΟΥ ΔΩΡΟΥ?..
    ΑΥΤΗ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΤΕΝΤΑ..
    ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΡΑΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑΣ ΚΡΙΣΗΣ?

    ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟΛΥΟΥΝ ΔΥΣΜΟΙΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΡΑ ΣΤΟΥΣ
    ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΛΑΖΟΝΕΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ
    ΤΑ ΠΑΧΥΛΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.

  19. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 04/04/2011 13:47:39

    Δεν χώραγε στη φωτογραφία ο εγκέφαλος. Μόνο αεροφωτογραφία μπορεί να αποδώσει σωστά το μέγεθός του.

    • Μέρμιγκας avatar
      Μέρμιγκας @ Balafara Hunter 04/04/2011 15:34:13

      :-))

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 13:54:32

    Σημιτης 2008 !!!.. στη Βουλη..!
    "σε περιπτωση που παρουσιαστουν δυσκολιες δανεισμου το ελληνικο κρατος δεν θα μπορει να βρει στην αγορα ταχυτατα οπως θελει, και θα δωσει την αφορμη θα διατυπωθει η υποδειξη οτι η λυση του προβληματος θα πρεπει να ζητηθει η προσφυγη στο IMF"

    Ο Δρακος τα ελεγε διοτι ο ιδιος εκανε τα swaps και υπεδηαψε τα δανεια που θα εσκαγαν αργοτερα. Ο ιδιος εκανε την Ολυμπιαδα και ο ιδιος σε ολα τα ΚΥΣΕΑ ειχε υπογραψει τα Οπλικα Συστηματα και τις ΣΥμβασεις Μιζενς. Ηξερε. Ενημερωσε δε τη Βουλη!
    ΟΛΟΥΣ.. γατος...

    Οι αλλοι 2, ο ΚΚ και το ΓΑΠ δεν ηξεραν?? ασε το ΓΑΠ ηταν στον κοσμο του, ταξιδευε και ετρεχε σε Μαραθωνιους....

    Ο ΚΚ γιατι εκανε αβαβα το Δρακο?? απο αρχιερεα σε συγγνωμες? ΓΙΑΤΙ?...
    Σαν τον Παπα που ζητησε συγγνωμη για τις Σταυροφοριες !...

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 13:59:15

      18 Δεκεμβρίου 2008
      ΚΩΣΤΑΣ ΣΗΜΙΤΗΣ
      Ομιλία στη συζήτηση στη Βουλή για τον προϋπολογισμό:
      «Αποτελεί κοινό μυστικό στους κύκλους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ότι η Ελλάδα δεν προσαρμόζεται στις επιταγές της ΟΝΕ και ότι επίσης οι όποιες νουθεσίες και επιτηρήσεις δεν αρκούν (...). Η Ελλάδα, πιστεύουν, καλό θα ήταν να αναγκαστεί να προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο για να εξασφαλίσει τον απαραίτητο δανεισμό (...). Η Ελλάδα, σύμφωνα με τον προϋπολογισμό που συζητάμε, θα πρέπει να δανειστεί το 2009 τουλάχιστον 40 δισ., πιθανότατα 50 δισ. Τα χρήματα στις διεθνείς χρηματαγορές θα είναι δύσκολο να βρεθούν την περίοδο που θα επιδιώξει το δανεισμό η Ελλάδα. Γιατί και άλλες χώρες και προπαντός ξένες τράπεζες θα επιθυμούν να δανειστούν και θα προσφέρουν ικανοποιητικότερο επιτόκιο ή περισσότερη φερεγγυότητα. Στην περίπτωση που παρουσιαστούν δυσκολίες δανεισμού του ελληνικού κράτους θα έχει δοθεί η αφορμή να διατυπωθεί η υπόδειξη ότι η λύση του προβλήματος θα πρέπει να επιζητηθεί μάλλον με προσφυγή στο ΔΝΤ. Θα είναι μια ταπεινωτική για την Ελλάδα εξέλιξη, η πιο καταστροφική κατάληξη της διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας».


      ΠΠ

    • Στάθης Δ avatar
      Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 19:52:48

      ΠΠ

      Οποιος παρακολουθούσε τα αναρτημένα δελτία χρέους στο site του ΥπΟικ έβλεπε "ανεξήγητο" χοντρό "ποντάρισμα" στην 4ετία 2010-2014 (στοιχεία υπάρχουν από το 2002). Φορτώνανε λήξεις ομολόγων, καλή ώρα λές και ξέρανε το σίγουρο στην ρουλλέτα. Αν δεν βαριέσαι, κάνε τους υπολογισμούς, αν πάλι όχι, να σου στείλω τα στοιχεία

      Ετος Λήξεις (τετραετία 2010-2014)
      2002 31.050
      2003 40.200
      2004 51.100
      2005 59.100
      2006 65.600
      2007 73.450
      2008 89.700
      2009 147.500

  21. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 04/04/2011 14:16:42

    Έπρεπε να πεί την αλήθεια για την οικονομική κατάσταση της χώρας μόλις τελείωσαν οι Ολυμ Αγώνες και όχι να μας παραδώσει στα χέρια του ΔΝΤ και των
    υπαλλήλων του, τί θα πάθαινε περισσότερο, κάηκε η μισή Ελλάδα και έγινε το τραγικό 2008.Όσο για τον Σημίτη,στα χέρια αυτού άρχισε η διάλυση της οικονομίας και τα αποτελέσματα φαίνονται τώρα.

  22. factorx avatar
    factorx 04/04/2011 16:16:45

    Νότης Μηταράκης, στη ΝΕΤ FM 105.8 και στους δημοσιογράφους Α. Κωβαίο και Β. Μπεσκένη είπε, μεταξύ άλλων, τα εξής:

    «Ο Υπουργός Οικονομικών είναι εκτός πραγματικότητας. Είναι ασέβεια προς τον κόσμο που υποφέρει να λέει ότι έχει ξεκινήσει η ανάκαμψη της οικονομίας.

    Αντίθετα βιώνουμε την πιο βαθιά κρίση των τελευταίων 50 ετών, με αποτέλεσμα να μην μειώνεται το έλλειμμα, παρά τις θυσίες του Ελληνικού λαού».

  23. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 04/04/2011 22:10:11

    Η αλαζονεία του κ. Παπακωνσταντίνου είναι τέτοια που δεν θυμάται ,αυτό που είπε σε συνέντευξη ότι, δεν θα πάρει άλλα μέτρα διαφορετικά θα παραιτηθεί ως αποτυχών. Μήπως θεωρεί τον ευατό του επιτυγχόντα.