01/06/2009 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γινάτι βγάζει μάτι

Πληροφορηθήκαμε με έκπληξη ότι ο πρώην εισαγγελέας Γιώργος Ζορμπάς, κατέθεσε στον αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου σχετικά με  τη μήνυση κατά του ανακριτή κ. Ζαγοριανού για κατάχρηση εξουσίας που κατέθεσε ο κατηγορούμενος κ. Σκαρπέλης. Ο κ. Ζορμπάς υποστήριξε ότι εφόσον ο νόμος επιτάσσει, ο ανακριτής να δίνει πλήρη στοιχεία της δικογραφίας στον κατηγορούμενο όταν δεν πράττει, τότε η διαδικασία είναι άκυρη.

Γιατί όμως  ο κ. Ζορμπάς διακυβεύει έτσι την αντικειμενικότητά του και το κύρος του, παίρνοντας μέρος σε μια άγρια προεκλογική πολιτική και δικαστική διαμάχη; Τη στιγμή μάλιστα που όπως είπε ο ίδιος στην  κατάθεση του δεν γνώριζε τίποτα για τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς αφού «δεν πρόλαβε» να τα διερευνήσει; Δεν υπήρχε άλλος νομικός εγνωσμένου κύρους να καταθέσει αυτά τα απλά πράγματα;

Ο κ. Ζορμπάς άλλωστε δεν ήταν εκείνος που κίνησε την διαδικασία για το σκάνδαλο του 1.000.000 ψηφιακών παροχών του ΟΤΕ , το οποίο προηγήθηκε των υποθέσεων που διερευνώνται τότε; Και επειδή δεν θυμόμαστε καλά, ο κ. Σκαρπέλης είχε υποδειχθεί τότε ως υπαίτιος από τον Ζορμπά, ή όχι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/06/2009 19:44:40

    Μια παλιά ταινία της δεκαετίας του '80, εάν θυμάμαι καλά, έχει την εξής σκηνή.

    Είναι ο Ζουγανέλης σε ρόλο ταξιτζή και λέει στον έκπληκτο επιβάτη "Στην Αμερική όταν είμουν μετανάστης με φώναζαν Zorbas the freek και όχι the Greek".

  2. mareli avatar
    mareli 01/06/2009 20:23:57

    Εγώ σας τα έλεγα από πέρσι για το Ζορμπά και σεις, Φάκτορα, με "κράζατε"...
    Γιατί υποστηρίζει τη πρακτική των συνηγόρων των κατηγορουμένων της SIEMENS; Γιατί κάνει πάλι την εμφανισή του προεκλογικά; Τα ίδια έκανε και πριν τις εκλογές του 2007, τότε που συναγελαζόταν και συναποφάσιζε με τον Καρχιμάκη!
    Αδέκαστος αλλά και "παιχνιδιάρης"...

    ΥΓ Παρεπιμπτόντως όταν βλέπεις ως συνηγόρους κατηγορουμένων τους Τσοβόλα και Μαντζουράνη της Κοσκωτοεποχής σε πιάνει σύγκρυο...μπρρρρρρρρ!

  3. Tάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Tάσος,Θεσσαλονίκη 01/06/2009 21:11:48

    Ότι είπε ο Ζορμπάς προβλέπεται απο τη δικονομία ,τίποτα παραπάνω.

  4. fantomas avatar
    fantomas 01/06/2009 21:37:07

    Tάσος,Θεσσαλονίκη

    ΣΥΜΦΩΝΩ..........ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ? ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ......ΤΟ ΕΙΠΕ......ΤΩΡΑ.....Ο ΖΟΡΜΠΑΣ!!!!

  5. blue (label) avatar
    blue (label) 01/06/2009 22:55:34

    ΟΝΤΩΣ....

  6. blue (label) avatar
    blue (label) 01/06/2009 22:56:11

    ΤΟ ΓΙΝΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/06/2009 22:56:15

    Τι θελετε να πειτε;Οτι ο Τσοβολας ειχε σχεση με τον Κοσκωτα;

  8. blue (label) avatar
    blue (label) 01/06/2009 22:59:43

    Το @6 αναφερεται στον @5 (boubou)
    και το @7 στον Φακτορα.

    Τα μηνυματα αυτα θα "αυτοσβηστουν" σε 5 λεπτα...
    Φακτορα μην μπαινεις στον κοπο...

  9. enas avatar
    enas 02/06/2009 12:21:38

    Τον Ζορμπα τον εξωπεταξε
    ο "κουρασμενος" της Ραφηνας
    οταν διαπιστωσε οτι δεν
    ηταν χειραγωγησιμος σαν
    τους αλλους δικαστες.

    Ο Ζορμπας δεν το καταπιε
    ευκολα αυτο.

    Και πολυ καλα κανει!