#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2010 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γαρ πολύ της θλίψεως....



Μια ακόμα επίθεση στον Αντώνη Σαμαρά έβγαλαν σήμερα τα ΜΜΕ τη Ντόρα Μπακογιάννη να κάνει.

Αφού λοιπόν μας είπε ότι δεν έχει ...προσωπικές διαφορές με τον αρχηγό της ΝΔ (για το καλό του τόπου το κάνει) και είπε και διάφορα για το Μνημόνιο συμφώνησε με τις δηλώσεις του Αρη Σπηλιωτόπουλου ότι η παραπομπή Παπανδρέου στο Ειδικό Δικαστήριο το 1989 «ήταν λάθος».

Πρόσθεσε, μάλιστα, ότι εάν ζούσε ο Παύλος Μπακογιάννης «η συγκεκριμένη εξέλιξη θα είχε αποφευχθεί».

Αντιλαμβανόμεθα βεβαίως ότι όλοι απο μια ηλικία και μετά αρχίζουμε και ξεχνάμε. Ανθρώπινο είναι

Επειδή όμως, δεν αντέχουμε άλλο την παραποίηση της ιστορικής αλήθειας δηλώνουμε ότι συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο. Και υπάρχουν ακράδαντα στοιχεία και προσωπικές μαρτυρίες γι αυτό.

Και επειδή προφανώς δεν το γνώριζε η κ. Μπακογιάννη, σημειώνουμε ότι την ημέρα της δολοφονίας του απο την 17Ν θα συζητούσε στο γραφείο του το θέμα της παραπομπής στο Ειδικό Δικαστήριο και για την “Αγορά του Αιώνα” – στην οποία αντιδρούσε τότε η Αριστερά.

Όποιος διαφωνει με αυτά που γράφουμε, ας έλθει να κανουμε δημόσιο διάλογο

Μόνο που  επειδή δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα η σχετική τεχνολογία δεν θα μπορέσουν να συμμετάσχουν στον διάλογο αυτό ο Παύλος Μπακογιάννης με τον Χρήστο Παπουτσάκη.

Μπορεί όμως να ρίξουν κανένα κεραυνό απο εκεί που βρίσκονται …

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΕ avatar
    ΝΙΚΕ 23/09/2010 22:04:01

    Αυτο που πρεπει καποια στιγμη να γινει κυριως σε ιδεολογικο επιπεδο ειναι μια σιγουρη απαντηση για το τι πραγματι συνεβη τοτε.Εννοω ολη την ταραγμανη περιοδο μεχρι την πτωση του Μητσοτακη.Τα γεγονοτα ετσι οπως ειναι γνωστα σημερα καπου χωλαινουν.Δεν γινεται να λεμε το μητσοτακικο νεοφιλελευθερο και απο την αλλη να ακουγονται γεγονοτα οπως οι δηλωσεις του Αμερικανου πρεσβη πριν πεσει ο μητσοτακης οτι ταχα εσεις θα εχετε εκλογες σε λιγους μηνες,η περιεργη παραιτηση Σιμπιλιδη και ολα τα συναφη.Αυτο που εννοω ειναι το πως συμβιβαζεται τελικα το συστημα Μητσοτακης και ντορα ετσι οπως προβαλλεται και επιβαλλεται(εκλογες ΝΔ,πολεμος Σαμαρα,στο απυροβλητο επι Καραμανλη κλπ) με τις φωνες που λενε οτι καποιοι τον εριξαν το 93.Και η εξηγηση χρειαζεται για να μπορεσουμε και μεις πλεον να πεισουμε για το αν ο Καραμανλης δεχτηκε πολεμο για το αν ο Σαμαρας αγωνιζεται σε εχθρικο τοπιο και ποιοι ειναι αυτοι που εν παση περιπτωσει θελουν το ΠΑΣΟΚ και τον Γιωργο ξανα στην εξουσια.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΙΚΕ 23/09/2010 22:12:04

      αυτα ειναι πολύ πιο πριν.1988-89, τότε που ο Μητσοτάκης εκμεταλλεύτηκε το παλλαικο άιτημα για καθαρση και έγινε πρωθυπουργός για να βάλει τον γιο του Πέτρου στον ΟΤΕ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/09/2010 22:07:37

    λέτε να την πάρουν οι Αραβες του Κατάρ ειδική σύμβουλο για τις επενδύσεις τους στο Ελληνικόι;

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 23/09/2010 22:08:39

    Κανείς δεν έχει πρόβλημα με τη διερεύνηση της αλήθειας.

  4. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 23/09/2010 22:09:48

    Λόγια του αέρα για να ξεχνιόμαστε. Η κα Μητσοτάκη ζεί ακόμα τον εφιάλτη της 29ης Νοεμβρίου 2009. Μιά μέρα που σάρωσε όλο τον κόσμο που ψεύτικα χτίστηκε γύρω της. Ευτυχώς για όλους μας ! Ας πάψει επιτέλους να λικνίζεται ενοχλητικά.

    • man8os avatar
      man8os @ Nίκος Θ. 23/09/2010 22:22:34

      Να παει σπιτι της, να ασχοληθει με κατι αλλο...
      ΕΙμαι σιγουρος οτι μπορει να ασχοληθει με τν τηλεωραση.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 23/09/2010 22:22:54

        *τηλεοραση

  5. Tassos avatar
    Tassos 23/09/2010 22:38:32

    Πάντως η εμφάνισή της ήταν τραγική.Την βγάλαν οι ντελάληδες του ΠΑΣΟΚ Καμπουράκης και Οικονομέας και δεν είχαν να πουν τίποτα. Σαν Επιτάφιος ήταν. Ολοι τεθλιμμένοι συγγενείς γιατί κατάλαβαν ότι τον αράπη κι αν τον (ξε)πλένεις το σαπούνι σου χαλάς,

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 23/09/2010 22:41:02

    Σαν πολύ να πηγαίνει με τα νερά τού ΠΑΣΟΚ η Ντοράκλα.

    Μήπως διαπιστώνει ότι δεν της βγαίνει το νέο κόμμα κι αποφάσισε να γίνει Δαμανάκη νούμερο 2;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Στέργιος 23/09/2010 22:47:22

      Το "plan A" προέβλεπε ΓΚΑΠ κυβέρνηση - Ντόρα αντιπολίτευση. Γι'αυτό και είναι προγραμματισμένη-προσανατολισμένη να υποστηρίζει ακριτα την παρούσα(?) κυβέρνηση.
      Το Πασόκ είναι φτιαγμένο από πολιτικάντηδες ολκής, όχι σαν τους ημιερασιτέχνες της Δεξιάς... Σιγά μην αφήσουν το μητσοτακαίικο να απλώσει ρίζες εκεί μέσα...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ (A)θανάσης 23/09/2010 22:56:00

        Σωστά! Όσο για την τελευταία σου φράση:
        "Σιγά μην αφήσουν [στο ΠΑΣΟΚ] το μητσοτακαίικο να απλώσει ρίζες εκεί μέσα…"
        ... τους αδικείς; Τα χίλια δίκια έχουν!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ (A)θανάσης 23/09/2010 23:38:31

        Δεν θα το αφήσουν οι Πασόκοι, αλλά οι μεταλλαγμένοι σφουγγοκωλάριοι τύπου Ξυνίδη, που φύτεψε ο Γιωργάκης στο ΠΑΣΟΚ. Μία χαρά θα τη δεχτούν στις αγκάλες της αν χρειαστεί. Ίσα-Ίσα που θα το πουλήσουν και ως... ιστορικό συμβιβασμό. Άλλωστε, τι διάφορές στην πολιτική έχει ο Παπακωνσταντίνου από δαύτη;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/09/2010 23:54:28

        Θυμάμαι και συμφωνώ, απλά πιστεύω ότι: 1) Η Ντόρα(=μητσοτακαίικο) δεν θα πάει μόνη της εκεί, αλλά με όλο το επιτελείο της (που γράφουν και οι αφίσες στα σκυλάδικα).
        2) Αυτό δεν θα γίνει ανεκτό από τους εκεί αρουραίους γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι...

        ΑΛΛΑ: αν τελικά το πασοκ "συνθλιβεί" πολιτικά/"ιδεολογικά" (τρομάρα του) μεταξύ Κουβέλη και Ντόρας, ίσως τελικά (και αφού πέσει ο γκαπισμός) τους απορροφήσει αμφότερους. Αλλά τότε το πολιτικό σκηνικό θα είναι αρκετά διαφορετικό ούτως ή άλλως...

      • Misha avatar
        Misha @ (A)θανάσης 23/09/2010 23:59:52

        Μα δεν συνυπάρχουν ήδη στο ψηφοδέλτιο Μπουτάρη;
        Όλες οι πολυπολιτισμικές λέρες : Δραση, ΚουβΕΛΙΚΟΊ, Ντοράκια, ΓΑΠίτες, ψευτοοικολόγοι
        Αυτοί σε λιγο θα κατεβάσουν όχι μόνο τις φωτογραφίες του Αρη αλλά και αυτές του Αντρέα για να κρεμ'άσουν πορτραίτα του Τρισε και του Στρος Καν.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 24/09/2010 00:06:41

        Όσο ακόμα η λέξη "πασόκ" πουλάει στους ελάχιστους εναπομείναντες με μουστάκι θαλάσσιου ελέφα, θα το κρατήσουν "αριστερά" το τιμόνι... Σε λίγο που θα έχει καταρρεύσει πλήρως το πράσινο παραμύθι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, θα πετάξουν και Αντρέα, και όνομα ΠΑΣΟΚ, και πρασινάδα και μουστάκι και όλα και θα αδελφωθούν με Ντόρα, Βορίδη, Κουβέλη κλπ δημοκρατικές δυνάμεις. Δεν απέχει πολύ αυτό μάλλον...

  7. xrayman avatar
    xrayman 23/09/2010 23:19:02

    Τι γίνεται σκυλοκαβγάς στο Μητσοτακαίικο; Λάθος το 89!!! Ποιος το έκανε; Ποιος έστειλε τον Ανδρέα στο Ειδικό Δικαστήριο; Ποιος έβαλε τον Κόκκινο; Ποιος έστησε το Ειδικό Δικαστήριο; Μήπως δεν ήταν ο μπαμπάς; Ντόρα εναντίον Μπαμπά!!!! Μήπως έχουν δίκιο οι πληροφορίες ότι η οικογένεια προωθεί Κυριάκο κατά πρώτο λόγο και υιό Μπακογιάννη για το μέλλον γιατί θεωρεί καμένο χαρτί την Ντόρα;
    Η Ντόρα βέβαια σαν γνήσιο τέκνο του Μητσοτάκη παραποιεί κατά την προσφιλή μέθοδο την ΙΣΤΟΡΙΑ όσο ο χρόνος περνάει. Λένε το ψέμα με τόση αληθοφάνεια που τρελαίνουν κόσμο. Μήπως ο αποστάτης Μπαμπάς τα τελευταία χρόνια που έχουν ‘φύγει’ οι πρωταγωνιστές του 1965 δεν προσπαθεί με την συνδρομή των υπολειμμάτων της μικροαστικής αριστεράς, να ξαναγράψει την ιστορία; «εάν ζούσε ο Παύλος Μπακογιάννης η συγκεκριμένη εξέλιξη θα είχε αποφευχθεί».Δηλώνει πομπωδώς η Ντόρα. Πόσοι δεν θυμούνται άραγε ότι ο αείμνηστος κατά τα άλλα Παύλος Μπακογιάννης δεν ήταν λάβρος κατά του Ανδρέα και θερμός υποστηριχτής της παραπομπής; Ποιος δεν θυμάται ότι ο Μπακογιάννης ήταν συνεργάτης και εξ απορήτων του Κοσκωτά που θα ‘τηγάνιζε’ τον Αντρέα; Έτσι δεν είναι κύριε Λυκουρέζο; Κυρία Ντόρα δεν έχουμε Αλτσχάϊμερ εσείς;

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ xrayman 24/09/2010 00:35:11

      Μπράβο ρε φίλε
      Αυτά ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω μέχρι που διάβασα το σχόλιό σου. Και πάλι μπράβο.

      Να προσθέσω ΄΄Βρώμικο 89΄΄
      Σεναριο: Δρακουμέλ
      Σκηνοθεσία: Δρακουμέλ
      Παραγωγή : Δρακουμέλ

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ xrayman 24/09/2010 13:22:40

      Δεν υπάρχουν σοβαροί κατατοπισμένοι και το κυριότερο ανεξάρτητοι δημοσιογράφοι, με γνώσεις Ιστορίας για να της κάνουν τέτοιες ερωτήσεις στις συνεντεύξεις που δίνει. Μόνο αβανταδόρικες ερωτήσεις.....Γι΄αυτό κι ο κόσμος σιχαίνεται όταν ακούει για πολιτικούς. Γιατί κανείς δε μιλάει για τη ταμπακιέρα, σε οιοδήποτε θέμα. Ολο φληναφήματα, πλατυασμούς αοριστολογίες και εν γένει σαχλαμάρες.Ο τελευταίος πολιτικός που άκουσα να μιλάει με στοιχεία ήταν την περασμένη βδομάδα ο Σαμαράς.

      Τέλος, οσον αφορά την Ντ.Μητσοτάκη εκείνο που δεν λαμβάνει υπόψη της είναι η ψυχολογία του κόσμου και η αντιμετώπισή της ως κόρη του Μητσοτάκη. Πολύ λίγους ανθρώπους έχω συναντήσει σήμερα οι οποίοι να πουν ένα καλό λόγο γι΄αυτήν. Ο μακροχρόνιος υπόγειος πόλεμος του Μητσοτακέϊκου εναντίον του εκάστοτε αρχηγού της ΝΔ πέρασε στη μνήμη και στο συναίσθημα του απλού πολίτη, με αποτέλεσμα -και αποδείχθηκε περίτρανα- να μην περάσει στο θυμικό του λαού το ότι ο Σαμαράς υπήρξε αποστάτης της παράταξης, όπως τον κατηγορούσε , αλλά να θυμούνται ως αποστάτη τον πατέρα της (πολλοί δεν θα έζησαν καν τα γεγονότα της εποχής εκείνης) και τώρα την ίδια.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/09/2010 23:33:09

    Προφανώς απευθύνεται σε γεννηθέντες μετά το βρώμικο '89, και μάλιστα σε απολιτίκ. Τη μέρα της δολοφονίας του Μπακογιάννη συνεδρίαζε η Βουλή για κάποια απο τις παραπομπές (δεν θυμάμαι αν ήταν για τον Κοσκωτά ή για το καλαμπόκι). Ακόμα θυμάμαι το Μητσοτάκη στο βήμα της Βουλής να αναφέρεται στο γεγονός. Προειλημμένη απόφαση ήταν λοιπόν οι παραπομπές, που είχε επισφραγιστεί δύο μήνες νωρίτερα με τα ντολμαδάκια της Μαρίκας. Την ξέχασε κιόλας η Ντόρα τη μαγειρική της μαμάκας της;

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Αυριανιστής 24/09/2010 00:02:23

      Φίλε Αυριανιστή, η συνεδρίαση της Βουλής αφορούσε στην παραμπομπή του Ανδρέα, για το σκάνδαλο Κοσκωτά.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αφροδίτη 24/09/2010 00:36:00

        Εκείνο το πρωινό ο αείμνηστος θα μιλούσε στη βουλή για τη σχέση του με την εκδοτική εταιρεία του Κοσκωτά. Οι δολοφόνοι πριν φύγουν, φροντισαν να πάρουν μαζύ τους και την τσάντα που περιείχε την ομιλία του, όπως λέγαν εκείνες τις μέρες τα ΜΜΕ.

        Αλήθεια, με τη νυν χήρα, εν διαστάσει δεν ήταν τότε;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αφροδίτη 24/09/2010 00:44:51

        Αυτή η ομιλία αλήθεια, αναζητήθηκε, βρέθηκε, δημοσιεύτηκε ποτέ;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αφροδίτη 24/09/2010 00:44:56

        Φυσικά και ήταν εν διαστάσει. Όλος ο τόπος βοούσε επ' αυτού.

  9. Misha avatar
    Misha 23/09/2010 23:46:27

    Θανάση

    θυμάσαι την Δαμανάκη να ωρυεται κατα του Αντρεα την περίοδο του Ειδικού Δικαστηρίου;
    Τον Ανδρουλάκη την ίδια περίοδο;
    Τον Σκοτεινιώτη που ήταην κατηγορος τότε και τωρα υποψόφιος με το ΠΑΣΟΚ;
    Αυτοί είναι ικανοί μέχρι και τις αχτινες του πράσινου ήλιου να στραβωσουν για να θυμίσουν σβαστικα, αν αυτό τους αποφέρει εκλογικά οφέλη.


    Δεν έχουν ουτε ιδεολογία, ουτε πατρθιωτισμό, ουτε καν ανθρωπια. Νόμος τους είναι το μέγεθος της τσεπης τους και μόνο πια.ΟΛΑ τα άλλα είναι μάρκετινγκ που αλλάζει ανάλογα με τους αέρηδες της εποχής.

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 23/09/2010 23:52:29

    Κάποιες φορές έχω την εντύπωση, πως η ατυχήσασα έχει ολοκληρώσει την ψυχοθεραπεία της και δεν πετάγεται πια στον ύπνο της! Αυτή ενισχύεται και από το γεγονός, ότι σαν κόρη του επιτίμου θα έχει κληρονομήσει εκτός των άλλων χαρισμάτων και την απίστευτη ψυχραιμία του!

    Τελικά διαπιστώνω, ότι πρέπει να βρίσκεται ακόμα σε σύγχυση και πως ξεχνάει κιόλας, πολύ σημαντικά γεγονότα! Το μόνο που δεν ξεχνάει ποτέ, είναι η εκμετάλλευση του Αειμνήστου Μπακογιάννη, όποτε θεωρήσει ότι ως Ντόρα, τον χρειάζεται!

    Τον χρειάστηκε το 89’, όταν ως τεθλιμμένη χήρα ολίγων ημερών, έκανε πέτρα την καρδιά της και όργωσε την πατρίδα του την Ευρυτανία, για να μπορέσει να μπει στη Βουλή. Πού να τολμήσει η νυν κρητικάρχης, να εκτεθεί στον τόπο καταγωγής της, όπως κάνει η συντριπτική πλειονότητα των βουλευτών, στο ξεκίνημα της πολιτικής τους καριέρας!

    Κράτησε το επίθετό του, ακόμα κι όταν συνήψε άλλον γάμο και έκανε πολύ καλά, γιατί αποδεικνύεται ότι κατά καιρούς της είναι ιδιαίτερα πολύτιμο!

    Για παράδειγμα πέρυσι το καλοκαίρι έπεισε τον Καραμανλή, αφού του είχε τροχίσει την καρέκλα και τον έσπρωχνε σε εκλογές καταδικασμένες για πανωλεθρία και «ξέροντας» εκ των προτέρων την παραίτησή του, να κάνουν κομματικό μνημόσυνο του Μπακογιάννη στο Ζάππειο! Απλά συνέπεσε ως εικοσαετία το 2009, χρονιά που φούλαρε τις μηχανές της για την οριστική και επίσημη κατάληψη της ΝΔ.

    Τώρα θα τον χρησιμοποιεί όσο πιο τακτικά μπορεί, γιατί έχει εμπεδώσει ότι εκείνος και από εκεί ψηλά που είναι της είναι πιο χρήσιμος, από όσο η οικογένειάς της και το πατρικό της όνομα! Μετράει πιο πολύ σαν χήρα του Παύλου, παρά σαν κόρη του επιτίμου και «διατί να το κρύψωμεν άλλωστε»!

    Καλό θα είναι όμως, πριν ξεστομίζει λόγια και γεγονότα που αφορούν σε εκείνον, να σκέφτεται ότι μπορεί να τη διαψεύσουν κάποιοι, που ενδεχομένως τον ήξεραν καλύτερα και που εκείνη την εποχή κουβέντιαζαν μαζί του συχνότερα, απ’ όσο η ίδια!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αφροδίτη 24/09/2010 00:14:24

      Αφροδίτη, ξέρεις πολλά, αλλά δεν τα λες όλα

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Factorx 24/09/2010 00:30:26

        Καλέ μου Φάκτορα, μη με δουλεύεις σε παρακαλώ. Δε σε φθάνω ούτε στο δακτυλάκι και εκτιμώ πως θα βοηθήσεις τα μέγιστα, στο γράψιμο της σύγχρονης ιστορίας!

  11. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 24/09/2010 00:01:07

    Και κλάάάάάάμα η κυρία...

  12. para;ellhnaw avatar
    para;ellhnaw 24/09/2010 00:02:15

    Ο καραμανλής δεν μπορούσε να κυβερνήσει επειδή υπήρχαν πολλοί ρουφιάνοι μέσα στο κόμμα, τους οποίους ανέλαβε ο σαμαράς να καθαρίσει.

  13. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/09/2010 00:56:23

    Μην ασχολείστε με αδέσποτα πόσες φορές θα το πούμε;

  14. nai avatar
    nai 24/09/2010 01:16:54

    Ερωτηση ενος αφελους ....
    1ον. Ειχε τηλεφωνημα ο παυλος που τον ειδοποιουσαν ...και αδιαφορησε?
    2ον.Ειχε σε γνωση του και ο πεθερος του τι θα γινοταν....?

    επειδη 26/9 εχω γεννηθει...κεινη την μερα δεν γιορτασα...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ nai 24/09/2010 08:55:21

      3ον.Πως τον αφήσαν χωρίς σωματοφύλακα κείνο το πρωί...?

  15. pamythas avatar
    pamythas 24/09/2010 04:02:33

    ρε παιδιά επειδή μεγάλος σάλος έχει γίνει με τη δολοφονία του παύλου μπακογιάννη και έχβ ακούσει ότι ήταν καλός, ξεκαθάρισε το θέμα ποιοί τον σκότωσαν; ήμουν πιτσιρικάς τότε, το θυμάμαι αλλά δεν ξέρω άλλα.εδώ βλέπω ότι υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις

    • nai avatar
      nai @ pamythas 24/09/2010 13:29:17

      παρασκευη απογευμα ειχε πει και ο ΠΑΝΑΓΟΥΛΗΣ ..δευτερα πρωι ανοιγω φακελο κυπρου..ΣΑΒΒΑΤΟ χαραματα..η ασπρη μερσεντες "στουκαρε"...σε νυχτερινο κεντρο...η ΦΑΛΑΤΣΙ που να ειναι αρεγε??(ηταν και 1 μαιου 1976..συμπτωση...)
      ...Σκοτώνεται την πρωτομαγιά του 1976 σε ηλικία 38 ετών κατόπιν τροχαίου ατυχήματος στην λεωφόρο Βουλιαγμένης (το αυτοκίνητό του πήγε και έπεσε σε υπόγειο κατάστημα επί της λεωφόρου κάθετα στην πορεία), λίγες μέρες πριν την αποκάλυψη των φακέλων σχετικά με τα όργανα ασφαλείας της Χούντας (Φάκελος ΕΣΑ). Η αποκάλυψη των φακέλων, που δεν έλαβε χώρα ποτέ, λέγεται ότι περιείχε αδιαμφισβήτητες αποδείξεις εις βάρος ορισμένων πολιτικών που συνεργάστηκαν με την χούντα. Κατά πολλούς, το τροχαίο ατύχημα είχε στηθεί για να θέσει τον Αλέξανδρο Παναγούλη εκτός μάχης και να εξαφανίσει τις αποδείξεις που είχε υπό την κατοχή του. Δεν έχει παρουσιαστεί ωστόσο μέχρι σήμερα κανένα τεκμήριο για όλες αυτές τις εικασίες.

  16. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/09/2010 08:41:51

    Οχι μόνο ήταν σε διάσταση, αλλά ήθελαν και τον σημερινό αρχηγό της Νέας Δημοκρατίας για γαμπρό.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Νίκος Θ. 24/09/2010 11:01:16

      πως τα φερνει η ζωη καμια φορα!

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/09/2010 10:56:40

    Για σου Ντόρα καλό ταξίδι. Δεν θα κυβερνήσεις με τον καημο θα μείνεις

  18. παράθυρο avatar
    παράθυρο 24/09/2010 16:21:22

    Κι εμάς γιατί μας έτερεχαν στις πλατείες να φωνάζουμε Κα-κα-κάθασρη...;

  19. αντισταση avatar
    αντισταση 24/09/2010 16:31:51

    leei kati wraia gia th Dora h shmerinh Ellhnofreneia
    http://www.youtube.com/watch?v=NTxvX_K0CeM

  20. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 24/09/2010 17:08:00

    Nai re paidia peite gia th dolofonia tou mpakogianni na mathoume kai oi neoteroi...itan ontws kalos h xwmenos kai aftos?

    Yparxei kanena arthro na diavasw? Efxaristw.

  21. Orestios avatar
    Orestios 24/09/2010 23:06:23

    Όλο και περισσότερο θυμίζει την Δήμητρα Λιάνη.
    Έχουν αρκετά κοινά μόνο που η Ντόρα Μητσοτάκη παραμύθιασε περισσότερο κόσμο.