#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2012 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γαρ πολύ της θλίψεως του Βενιζέλου γεννά παραφροσύνη



Τελικά στην περίπτωση του Βενιζέλου επιβεβαιώνεται: Το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη.

Είδε κι απόειδε ο κ. Βενιζέλος να γίνει πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, έκανε το όνειρό του πραγματικότητα και βρίσκεται μπροστά σε μια τόσο οδυνηρή ήττα. Σε μια τέτοια συντριβή που θα γραφεί στην ιστορία.

Βλέπει τα γκάλοπ και δε μπορεί να τα χωνέψει, ακόμη κι εκείνα που τον δείχνουν ως τον καταλληλότερο να κυβερνήσει. Και η θλίψη αυτή δημιουργεί και παραλογισμούς, όνειρα, ακόμη και σταδιακή διολίσθηση προς την τρέλα.

Μέσα σε μία ημέρα ο Βενιζέλος μας επιβεβαίωσε ότι κάτι δεν πάει καλά. Αφού ανακοίνωσε ένα στοχευμένα αστείο κοινωνικό πρόγραμμα, πήγε να μιλήσει στους υποψήφιους βουλευτές του κόμματος στις πέντε περιφέρειες της Αττικής.

Και τι είπε λέτε; «Στόχος του ΠΑΣΟΚ είναι η νίκη στις εκλογές, η κατάκτηση της πρώτης θέσης».  Αυτό είπε και δεν είναι κακό να έχεις φιλοδοξίες και να προσπαθείς να δώσεις θάρρος σε όσους υποστηρικτές σου έμειναν.

Το φοβερό είναι ότι συνέχισε να λέει: «Αν το ΠΑΣΟΚ δεν είναι πρώτο κόμμα, ο τόπος κινδυνεύει με ακυβερνησία».

Απίστευτη δήλωση από έναν πολιτικό που υποτίθεται ότι σέβεται τη δημοκρατία, την ελεύθερη βούληση των πολιτών. Μόνο με το ΠΑΣΟΚ δε θα έχει ακυβερνησία η χώρα; Μόνο το ΠΑΣΟΚ εγγυάται την ομαλότητα στη χώρα; Είναι δυνατόν να τα λέει αυτά υποψήφιος πρωθυπουργός εν έτει 2012; Να τα έλεγε τις εποχές της ανωμαλίας να το καταλάβουμε, αλλά τώρα;

Και συνέχισε ακάθεκτος: Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με πληροφορίες, είπε ότι αν γίνουν αυτά που λέμε, μπορούμε να βεβαιώσουμε ότι δεν θα χρειαστούν άλλες οριζόντιες περικοπές, υπογραμμίζοντας, ωστόσο, ότι απαιτείται πολιτική και δημοσιονομική σταθερότητα και άλλο κοινωνικό κλίμα και αυτό θα γίνει μόνο αν το ΠΑΣΟΚ είναι πρώτο κόμμα και αν ο πρόεδρός του είναι εντολοδόχος πρωθυπουργός. Μόνο αυτός είναι ο εγγυητής της δημοκρατίας στη χώρα, όλοι οι άλλοι θα κάνουν κακό στην Ελλάδα, σύμφωνα με τον κ. Βενιζέλο.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ανέφερε ότι έχουμε καταφέρει εντυπωσιακή δημοσιονομική προσαρμογή, ενώ μιλώντας ξανά για το διακύβευμα των εκλογών είπε, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ότι λέμε συχνά πως στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, όμως αυτό είναι διαδικαστικό, γιατί αν ο λαός επιλέξει το πολιτικό αδιέξοδο δεν υπάρχει εύκολα δυνατότητα επανόρθωσης. Ο κ. Βενιζέλος ανέφερε ακόμη ότι αυτό που κάναμε έπρεπε να γίνει με μεγάλο κόστος φθάνοντας στα όρια του αντιπροσωπευτικού συστήματος και τόνισε πως πρέπει να πούμε ότι αυτό που κάναμε, το κάναμε με συγκεκριμένο σχέδιο ανασυγκρότησης.

Κρίμα, γιατί όλοι συμφωνούν ότι ο κ. Βενιζέλος ήταν λαμπρό μυαλό. Φαίνεται ότι έχει πάθει εγκεφαλική θολούρα για να λέει κάτι τέτοιο. Τον ακούει ο ελληνικός λαός που ανεξάρτητα απ’ ότι ο ίδιος πιστεύει, έχει και κρίση και μνήμη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o deksios avatar
    o deksios 18/04/2012 11:44:05

    Οι πληροφοριες αναφερουν οτι εντος των επομενων ωρων ή ημερων θα συλληφθει και και οδηγηθει στις φυλακες ο τεως δημαρχος Θεσσαλονικης Παπαγεωργοπουλος..
    το πασοκ βρηκε παλι το αντιβαρο που εψαχνε στο θεμα του ακη..
    μαλιστα θα πουνε οτι αυτοι διεγραψαν τον Ακη, ενω η Νδ στηριζει τον τεως δημαρχο...
    ετσι θα περασει αλλη μια βδομαδα πολυ επωφελης για το πασοκ..
    παλια μου τεχνη κοσκινο...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ o deksios 18/04/2012 19:40:38

      Δεν νομίζω οτι στηρίζει τον Παπαγεωργόπουλο.Αλλωστε αυτός είναι η μόνη αιτία για την ήττα του Γκιουλέκα.Ο κόσμος εδώ δεν ψήφισε Μπουτάρη,ψήφισε αντί-ΝΔ.
      Αν αποδειχθεί κάτι,ας αναλάβει η δικαιοσύνη φίλε

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 18/04/2012 11:54:24

    Τιμώντας τα 100 χρόνια από την βύθιση του Τιτανικού
    http://on-msn.com/JeXpda

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/04/2012 12:27:06

    Οπωσδήποτε αν δεν εκλεγεί το ΠΑΣΟΚ θα έχουμε προβλήματα. Μην ξεχνάμε τι έγινε στα χρόνια του ΚΚ του β', κυρίως το 2007 με τις φωτιές που άναβαν λόγω του στρατηγού ανέμου και μετά το 2008 με τα Δεκεμβριανά.
    Ο Βενιζέλος θα διέπρεπε ως κωμικός που περιγράφει τραγικές -για άλλους φυσικά- καταστάσεις.

    • juliet avatar
      juliet @ Νίκος Αργεάδης 18/04/2012 13:34:46

      Νίκο Αργεάδη
      Χριστός Ανέστη!Αυτό που περιγράφεις είναι η πραγματικότητα για το 07,08.Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα συνεχιστεί αυτή η νεκρική σιγή.Τώρα κυβερνά σοσιολοτρομοκρατία ,αν πάρουμε αυτοδυναμία θα έχουμε την ''επάρατη δεξιά''και θα είναι μαγκιά να κατεβαίνουμε και να ανατρέπουμε και καταστρέφουμε.
      Ελπίζω ν' υπάρχει πρόνοια και γι' αυτά.

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ juliet 18/04/2012 19:42:35

        Σωστά juliet,πρέπει το πάθημα να γίνει μάθημα.Δεν θα αφήσουμε πλέον τίποτα στην τύχη και τέλος στην παθητική στάση του Πάκη

      • pen-pen avatar
        pen-pen @ juliet 19/04/2012 02:15:30

        Juliet,
        γι΄αυτό λέει ότι είναι ο μόνος εγγυητής της σταθερότητας, τα ίδια θα κάνουν όπως το 08. Το ζήτημα είναι μήπως ο Σαμαράς αναγκαστεί στο τέλος να συγκυβερνήσει με αυτούς που κατέστρεφαν τα πάντα μόνο και μόνο για να γίνουν κυβέρνηση. Αυτούς που μετά σε διατεταγμένη υπηρεσία κατέστρεψαν την Ελλάδα. Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε!

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/04/2012 12:29:56

    Αγαπητή Dimi, δεν "τιμάς" την βύθιση ενός πλοίου και τον πνιγμό 1500 επιβατών του.
    Το λάθος βέβαια ξεκινά από τα Αγγλόφωνα ΜΜΕ τα οποία χρησιμοποίησαν την λέξη celebrate και celebration.
    Τους το επισημάναμε από το γραφείο αλλά, τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης είναι παντού στον Κόσμο τα ίδια.
    Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

  5. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/04/2012 12:47:49

    ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ = ΤΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΩΤΕΡΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ
    ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ .
    Ο ''HOMO SYSTEMICUS".

  6. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 18/04/2012 13:16:22

    H πολυλογία του κ Βενιζέλου, δεν είναι συνώνυμη ούτε συνεπάγεται την ευστροφία του. Αντίθετα οδηγεί σε γκάφες. Όπως μαρτυρεί το πρόσφατο και κοντινό παρελθόν.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 18/04/2012 13:26:01

    Αγαπητέ Σταύρο, Καλημέρα. Αληθώς Ανέστη, o Κύριος.
    Συμφωνώ με τις σωστές παρατηρήσεις σου, με τη διαφορά ότι ο Τίτλος:
    "Τιμώντας τα 100 χρόνια από την βύθιση του Τιτανικού", σε ό,τι με αφορά,
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία σχέση με την εορταστική απόδοση "celebrate και celebration"
    των MME.

    Eχει να κάνει με Eμένα, ως Ελληνίδα ο οποία, έχω μάθει να Τιμώ τους Γονείς μου, τους Ηρωές μου, τους Νεκρούς. Και στους οποίους Νεκρούς, ανεξαρτήτως αν είναι δικοί μου ή όχι, κάποια πικρή στιγμή, οφείλω να αποτίσω με ευπρέπεια, Φόρο Τιμής. "Paying Μy Respects", δηλαδή.

    Φιλικά.

  8. giannis avatar
    giannis 18/04/2012 13:32:58

    Που υποτίθεται ότι σέβεται την δημοκρατία....., ποιά δημοκρατία σέβεται, μας
    δουλεύετε; ο εξουσιομανιακός δημοκράτης χα χα χα

  9. KA avatar
    KA 18/04/2012 13:37:15

    "Κρίμα, γιατί όλοι συμφωνούν ότι ο κ. Βενιζέλος ήταν λαμπρό μυαλό."

    Ένα λαμπρό μυαλό, δεν τεκμαίρεται από τον σχηματσιμό εύηχων προτάσεων, κενών νοηματος. Ούτε από μία ακατάσχετη φλυαρία.

    Ένα "λαμπρό μυαλό", φαίνεται στην πράξη από τις καινοτόμες πολιτικές προτάσεις, τον ρηξικέλευθο λόγο, την σωστή ανάγνωση της Ιστορίας και της Πολιτικής.

    Δεν ξέρω πόσο λαμπρό μυαλό ήταν ακαδημαϊκά, ο Βενιζέλος, και δεν γνωρίζω τις παραμέτρους της ακαδημαϊκής αξιολόγησης στη νομική επιστήμη. Από συναδέλφους του έχω ακούσει καλά λόγια, έχω ακούσει και μειωτικούς χαρακτηρισμούς. Από κανέναν δεν ακουσα πως ήταν λαμπρό μυαλό.

    Στην πολιτική όμως, μπορώ να αξιολογήσω και μόνος μου. Αν θυμηθεί ο αρθρογράφος ΜΙΑ πολιτική πράξη ή παρέμβαση του Βενιζέλου σε όλη την πολιτική του διαδρομή, που να παραπέμπει σε λαμπρό μυαλό, θα ήθελα να την ακούσω. Αντίθετα, υπάρχουν πολλές, που παραπέμπουν σε κλασσικό κομματάρχη της δεκαετίας '50, και αν δεν καταλαβαίνετε, δείτε τις (αναπάντητες) επιστολές που του απήύθυνε δημόσια ο δημοσισογράφος Κώστας Βαξεβάνης.

  10. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 18/04/2012 16:20:46

    http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=920292&srv=127

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/04/2012 16:55:20

    Τό γάρ πολύ τῆς θλίψεως...
    Τό γάρ πολύ τοῦ σφιξίματος στή φωτογραφία τί θά γεννήσει;!;...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/04/2012 17:24:51

      Κυθήριε
      Χριστός Ανέστη!χρόνια πολλά ,να χαίρεσαι την οικογένεια .
      Και ηαπάντηση στην ερώτηση: Κοκό.....πράσινο.:)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 18/04/2012 21:19:30

        juliet
        Χριστός Ἀνέστη,χρόνια πολλά καί ὑγεία σέ ἐσένα καί τήν οἰκογένειά σου.
        Κοκό πράσινο........καί μυρωδάτο;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/04/2012 17:24:58

      Αυτοδυναμία;;;;;! αχαχαχα!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 18/04/2012 21:21:07

        ΕΥΑ
        Χριστός Ἀνέστη,μήπως......αὐτοκριτική;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/04/2012 21:39:54

          Αληθώς Ανέστη ο Κύριος Κυθήριε!
          Άμα είναι να σκάσει από την πολλή αυτοκριτική, ας την αφήσει να πάει στα κομμάτια..φτάνει η δήλωση ''πολιτικής εντιμότητας'' ....

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 18/04/2012 23:14:13

            Ἀπό αὐτήν ἒχει τόσα φουσκώματα;Μά τότε χαλάλι τό σπινθηροβόλο βλέμμα!

  12. Sabmarine avatar
    Sabmarine 18/04/2012 19:28:02

    ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΧΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΡΠΑΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΚΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

  13. Γεώργιος Τ. avatar