08/03/2009 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το γαλάζιο «Βατερλώ» στη Δημόσια Τάξη.


_________________________________________________________________________________________________
Τι  να πρωτοδιαβάσει κανείς στον κυριακάτικο Τύπο. Σενάρια επί σεναρίων. Όπως αυτό το καινούργιο που αναδεικνύει τον Ριτζάι περίπου σε αρχηγό της νέας ....τρομοκρατίας. Και τον Παλαιοκώστα σε δευτεράντζα, που τον πήρε μαζί του ο Αλβανός που γι αυτόν πήγε το ελικόπτερο.

Διαφημίζει επίσης ο κυριακάτικος Τύπος το από Κατεχάκη εμπορευόμενο  «νέο δόγμα της ΕΛΑΣ στην καταπολέμηση της τρομοκρατίας». Το οποίο, όπως μας εξηγεί για παράδειγμα η «Καθημερινή», θα στηριχθεί στην αναδιάρθρωση του ανενεργού, τα τελευταία χρόνια, δικτύου συλλογής πληροφοριών της ΕΛ.ΑΣ. Εάν πράγματι ισχύουν αυτές οι πληροφορίες, ποια άλλη ομολογία χρειάζεται για να δικαιωθεί το ΠΑΣΟΚ, που καταγγέλλει την διάλυση και την «γαλάζια» -αυτή τη φορά- κομματικοποίηση της Αντιτρομοκρατικής;

Όμως, κανείς δεν θα απολογηθεί για όλα αυτά; Ουδείς θα αναλάβει την ευθύνη για τον γαλάζιο στρουθοκαμηλισμό, που είχε βολευτεί τόσο πολύ με το «παραμύθι» Χρυσοχοΐδη περί τέλους της τρομοκρατίας, ώστε ακόμα και τη δολοφονία του ειδικού φρουρού, Αμανατίδη, έξω από το σπίτι του άγγλου στρατιωτικού ακολούθου τα Χριστούγεννα του 2005 την απέδωσε σε «προσωπικές διαφορές»; Τότε μάλιστα, υπουργός Δημόσιας Τάξης, ήταν ο «υπουργός των υποκλοπών», ο κ. Βουλγαράκης, ενώ υφυπουργός του ήταν ο σημερινός αναπληρωτής υπουργός, αρμόδιος για τη Δημόσια Τάξη, κ. Μαρκογιαννάκης. Σήμερα λοιπόν θυμήθηκε ξαφνικά ο κ. Μαρκογιαννάκης ότι υπάρχει πρόβλημα τρομοκρατίας στην Ελλάδα; Τότε τι έκανε;

Διαβάζουμε, επίσης, ότι η ΕΛΑΣ θα «προχωρήσει η αναδιάρθρωση της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Βίας και η επανασύσταση του τμήματος πληροφοριών, η κατάργηση του οποίου (επί υπουργίας Β. Πολύδωρα) είχε καταστροφικά αποτελέσματα». Κοντολογίς, τώρα, με την έξαρση της δράσης του οργανωμένου εγκλήματος, πρέπει να μπαλωθούν οι τεράστιες τρύπες που δημιουργήθηκαν και σε αυτό τον τομέα πάλι από τη ΝΔ.

Ουσιαστικά, η κυβέρνηση, πέντε χρόνια μετά την άνοδό της, παραδέχεται το «Βατερλώ» της στη δημόσια τάξη. Μήπως είναι αργά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 20:18:59

    Το ''Βατερλω"" της κυβερνησης ειναι καθολικο σε ολους τους τομεις.Οικονομια- Δημοσια Υγεια-Δημοσια Ταξη-Παιδεια .Ας μας πει ο οποιοσδηποτε καλοπιστος μια επιτυχια της διεφθαρμενης κυβερνησης !!

  2. Factorx avatar
    Factorx 08/03/2009 20:21:42

    Δηλαδή σε ένα θέμα δεν μπορείς να μείνεις Σκορπιέ. Ειναι αναγκη να πελιοδοτείς κάθε φορά εκ του περισσού;

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 20:27:56

    @2 Η επαναληψη ειναι μητηρ μαθησεως!!!Εκ περισσου γιατι ?? Αυτα που αναφερω δεν ειναι αληθεια??

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/03/2009 20:28:15

    Διόρθωση: το εκπορευόμενο, όχι το εμπορευόμενο, εκτός αν εννοείς ότι το "εμπορεύονται" με την έννοια ότι το πλασάρουν μαρκετίστικα και επικοινωνιακά και όχι ουσιαστικά.

  5. Decay avatar
    Decay 08/03/2009 20:29:43

    @ 2 Factorx,

    Δεν πλειοδοτεί ο Σκορπιός εκ του Περισσού, αλλά εκ της Χαριλάου Τρικούπη.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/03/2009 20:33:37

    Δεν ηταν στρουθοκαμηλισμος η αποδοχη του παραμυθιου Χρυσοχοιδη αλλά αναγκαστικη συγκαλυψη.Αλλιως δεν θα γονονταν Ολυμπιακοι Αγωνες στην Ελλάδα αν δεν παρισταναμε όλοι οτι εχει τελειωσει η τρομοκρατια.
    Οσο για μετα δεν μπορεις να εχεις καλες σχεσεις με την αριστερα -που ηταν δογμα για την αρχικη περιοδο Καραμανλή- και να πολυψαχνεις τα τρομοκρατικα γιατι δεν ξερεις τι μπορει να βρεις.Πάντως απο τον Δεκέμβριο εχουμε μπει σε νεα φαση και πρεπει να φανει ότι κανουν κατι αλλά δεν προκειται να γινει τίποτα.

  7. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 20:34:26

    @@ 5 Πολυ καλο το σχολιο σου!!Με κολακευει ιδιαιτερα!!

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/03/2009 21:46:35

    Πάλι οι ξένες δύναμης ..στο προσκήνιο (και όχι η βλακεία μας…)

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 22:43:30

    Και που το ξεραμε οτι δεν ειχε τελειωσει,πολυξερε φιλε μου; Στον υπνο μας το ειδαμε;
    Πιασαμε ολη την ομαδα,πιστεψαμε οτι τελειωσε το παιχνιδι.Τι διαολο,γεματη γιαφκες ηταν η Ελλαδα;
    Η τουλαχιστον,ετσι πιστεψαν οσοι ηταν καλοπιστοι.
    Τωρα,ερχοσαστε μερικοι,και σαν μετα Χριστον προφητες,μας λετε διαφορα.Ευχαριστω,ετσι το ξερω κι εγω.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/03/2009 23:01:21

    Ο ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΩΣ "μ. Χ. ΠΡΟΦΗΤΗΣ"...

    "νήπιος γέρων" Says:
    February 23rd, 2009 at 11:45 am


    Δεν θα με εξέπληττε μια σύνδεση “Σέχτας”, ή οποιονδήποτε νεο- τρομοκρατών με ποινικούς. Δύο από τους τρεις συνεργάτες του Παλαιοκώστα στην απαγωγή Μυλωνά ανήκαν στον ενεργό αντιεξουσιαστικό χώρο και βρέθηκε ΒΑΡΥΣ οπλισμός στο κρησφύγετό τους.

    Έντονα φημολογείται η παρουσία ΓΥΝΑΙΚΩΝ στις επιθέσεις του “ΕΑ” και της “Σέχτας”. Γυναίκα ήταν και ο βασικός μοχλός της νυν απόδρασης και, ΜΑΛΙΣΤΑ, εκπαιδευμένη.

    Η προκήρυξη- cd της “Σέχτας” για το Άλτερ αφέθηκε στην Νιόβης. Η Νιόβης είναι το σήμα κατατεθέν του Ρουμανοέλληνα Σορίν Ματέι. Ο Σορίν Ματέι, -ξένος, (Ρουμάνος), που μεγάλωσε από παιδάκι στην Ελλάδα (Αγίους Αναργύρους), κολλητός του Πάσαρη και αυτός που σημειολογικά ΚΑΙ οργανικά συνέδεσε/ενοποίησε Έλληνες και Ξένους παράνομους-, είναι ο “ήρωας”, το “ίνδαλμα”, ο “μάρτυρας-άγιος”, το “σήμα κατατεθέν” των νυν ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΩΝ, αλλά ΚΑΙ των “Λευτεριά σε όλα τα κελιά”.

    Το πιο “εφιαλτικό σενάριο”: μεικτή “τρομοκρατική” οργάνωση πολιτικών ΚΑΙ ποινικών, Ελλήνων ΚΑΙ Ξένων. ΗΔΗ, στις ελληνικές φυλακές πρέπει να βρίσκονται καμιά πενηνταριά προφυλακισμένοι και κατάδικοι του αναρχο-αντιεξουσιαστικού χώρου. Και δεν υπάρχει καλύτερος, γονιμότερος χώρος και χρόνος (: άπειρος) από την φυλακή, για ανάπτυξη αντιεξουσιαστικών και αναρχοαυτόνομων ιδεών, ΑΛΛΑ ΚΑΙ την στρατολόγηση μελών ανεκτίμητης τεχνογνωσίας και εμπειρίας στην ένοπλη δράση.

    ΥΓ. Ο Βασίλης Παλαιοκώστας είναι το 10% του Νίκου. Έγινε παράνομος από Παράδοση: γιατί ήταν ο μεγάλος αδελφός του. Κατάγονται από περιοχή περιώνυμη για τα καπετανάτα της ΚΑΙ την συνεργασία τους με Αλβανούς οπλαρχηγούς. Τελικά, μένεις με το στόμα ανοικτό, κάποιες φορές, με το πόσο υποδόρια διαχέεται η Παράδοση στον χρόνο…

    *****

    Από το "Παρόν" είναι το δημοσίευμα; Πού μπορεί να το διαβάσει κανείς;

  11. punisher avatar
    punisher 08/03/2009 23:12:49

    Εντάξει, ο Χρυσοχοίδης δεν τους μπουντρούμιασε όλους στη στενή, για να κοιμάται ήσυχη η γαλάζια διακυβέρνηση, η Ν.Δ επί 5 χρόνια τι στο καλό έκανε και πόσους έπιασε? Αφού είχαν τόσο σιγουριά από το 2002 ότι πολλοί μείναν απέξω, υποθέτω πως τους γνωρίζει, επομένως 5 χρόνια γιατί δεν τους πιάνει? Μάλλον μιλάμε για παντελώς ανίκανους που εγνώριζαν (κατά τα λεγόμενά τους) και δεν τους πιάσαν ακόμη.

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 23:19:14

    Οχι φιλε μου.Τιποτα δε γνωριζαν.Μαλακιες ελεγαν,για τους αφελεις,για να παρουν τις ψηφους τους.
    Ετσι δεν ελεγαν για τους νταβατζηδες;Για τους διαπλεκομενους;Για τους τρομοκρατες;
    Για ολα,ειχαν αποψη, τα ζωα.
    Γιατι και οι πασοκοι,χαχολοι ειναι,αλλα τουτοι δω,δεν παιζονται ρε παιδακι μου.
    Εντελως για τα μπαζα.

  13. kanis avatar
    kanis 08/03/2009 23:54:47

    O Xρυσοχοείδης που έχει τόσο καλές σχέσεις με την Ντόρα, που είναι τόσο κοντά στον Μαρκογιαννάκη, δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να βγάλουν άκρη;

  14. kanis avatar
    kanis 09/03/2009 02:35:46

    Πρώτο στην ανεμόσκαλα άφησε τον αλβανό ριχάι ο παλαιοκώστας, άλλωστε, όπως μας ενημέρωσαν τα ΜΜΕ, για να τονίσουν την ύπαρξη ελληνικής ευγένειας!

  15. kanis avatar
    kanis 09/03/2009 02:46:54

    @15 Anonymous

    Τι εννοείς; Τα παιδιά του Παύλου Μπακογιάννη, δε θα τολμήσουν να το κάνουν;