#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2012 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το βρόμικο παιχνίδι του Βενιζέλου εναντίον του Σαμαρά



Ένα πολύ ύπουλο παιχνίδι σε βάρος του ελληνικού λαού και του Αντώνη Σαμαρά παίζουν το ΠΑΣΟΚ και προσωπικά ο κ. Βενιζέλος. Η αποκάλυψη του Ελεύθερου Τύπου για επιπλέον μέτρα 1,5% του ΑΕΠ ή 3 – 3.3 δις την περίοδο 2012-2014, μέτρα που δεν αναγράφονταν στο κείμενο του Μνημονίου που ψηφίστηκε στη Βουλή αλλά… παρεισέφρησαν αργότερα, είναι ενδεικτική του βρόμικου πόκερ που παίζεται πίσω από την πλάτη του κόσμου.

Κεντρικό ρόλο σ’ αυτά τα παιχνίδια έχει ο κ. Βενιζέλος ο οποίος αφού με την Τρόϊκα εκβίασαν τη ΝΔ με το δίλημμα της χρεοκοπίας, για να πάρουν την υπογραφή της, τελικά αποδείχθηκε ότι είχε άλλους σκοπούς.

Αν πράγματι τα μέτρα 1,5% του ΑΕΠ έχουν μπει μετά την υπογραφή του Μνημονίου αυτό σημαίνει ότι έχουμε να κάνουμε με πολιτική απάτη ολκής. Μάλιστα, σε μια προσπάθεια να στηρίξει τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο νέος τσάρος της Οικονομίας, Φ. Σαχινίδης εξέδωσε μια ανακοίνωση που βρίθει ανακριβειών.

Όπως γράφει λοιπόν η ανακοίνωση: «Οι παρεμβάσεις που αντιστοιχούν στο 1,5% του ΑΕΠ, και οι οποίες θα προκύψουν μέχρι το 2014, σε καμία περίπτωση δεν αφορούν νέα μέτρα ή ‘‘νέες παρεμβάσεις στο σκέλος των εσόδων’’, όπως ανακριβώς αναφέρεται στο δημοσίευμα. Συγκεκριμένα, το 1,5% του ΑΕΠ προκύπτει από το σχέδιο κατά της φοροδιαφυγής και τις βελτιώσεις στη φορολογική διοίκηση… Οι προβλέψεις αυτές, στο σκέλος των εσόδων, υπάρχουν στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα Οικονομικής Πολιτικής και συγκεκριμένα τα μέτρα της πάταξης της φοροδιαφυγής βρίσκονται στο συνολικό πίνακα παρεμβάσεων - πίνακας 3.11 στην εισηγητική του ΜΠΔΣ που ψηφίστηκε τον Ιούνιο του 2011». Επιπλέον, έχουν συμπεριληφθεί και στο επικαιροποιημένο ΜΠΔΣ που ψηφίστηκε τον Νοέμβριο 2011 από τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση Παπαδήμου.

Ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι ο πίνακας που αναφέρεται στην ανακοίνωση περιλαμβάνει μέτρα για την πάταξη της φοροδιαφυγής ύψους 3 δις αλλά αναφέρονται στην περίοδο 2013-2015. Για τη φετινή χρονιά μέχρι το 2014 δε λέει τίποτε. Το λέει η εκ των υστέρων προσθήκη στο Μνημόνιο. Επίσης, το ΔΝΤ επιβεβαιώνει την προσθήκη τονίζοντας ότι τα μέτρα μέχρι το 2014 είναι 7% κι όχι 5,5% που ισχυρίζεται ο Σαχινίδης.

Το συμπέρασμα είναι ότι υπάρχουν επιπλέον μέτρα και ότι ο κόσμος θα κληθεί να πληρώσει επιπλέον 3 δις ευρώ, περισσότερα από τα ποσά που αναγράφονταν στο κείμενο που ψηφίστηκε το Φεβρουάριο με μεγάλη πλειοψηφία προκειμένου να σωθεί η χώρα.

Ποια είναι λοιπόν η τακτική του κ. Βενιζέλου; Αφού φαίνεται ότι έκανε μια «λαθροχειρία» και κανείς δεν ξέρει ακόμη πόσος θα είναι ο λογαριασμός, έδωσε άλλο κείμενο στη ΝΔ κι άλλο στους ξένους. Μόλις ψηφίστηκε το Μνημόνιο, ενέταξε επιπλέον μέτρα 1,5% του ΑΕΠ ανεβάζοντας στα ουράνια το ύψος των μέτρων για τα επόμενα χρόνια.

Παράλληλα, γνωρίζοντας κατά βάθος ότι θα χάσει πανηγυρικά στις εκλογές, επιχειρεί να δεσμεύσει το Σαμαρά με μέτρα που ο τελευταίος δεν γνώριζε όταν ψήφιζε το Μνημόνιο.

Πάνω στο παραποιημένο κείμενο που έβαλε την υπογραφή του ο κ. Σαμαράς θα στηριχθεί η επιχειρηματολογία της τρόικας αμέσως μετά τις εκλογές. Θα ζητηθεί δηλαδή από τη νέα κυβέρνηση να πληρώσει τα σπασμένα του Βενιζέλου. Αφού άφησε καμένη γη στην Ελλάδα το ΠΑΣΟΚ, δεσμεύτηκε και με μέτρα που δεν τα χωράει ο νούς.

Μπράβο στους μεγάλους διαπραγματευτές, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με καραμπινάτη περίπτωση Ειδικούς Δικαστηρίου.

Η κυβέρνηση Σαμαρά οφείλει όχι μονό να μην δεχθεί τις ...προσθήκες Βενιζέλου στα μέτρα, αλλά και να ζητήσει επανεξέταση όλων των συμφωνιών για να δούμε τις κρύβουν μέσα τους.

Επίσης μετά το προχθεσινό κάρφωμα του Γ. Παπακωνσταντίνου ότι ο Βενιζέλος σε αντίθεση με άλλα στελέχη της κυβέρνησης Παπανδρέου (πχ Χρυσοχοΐδης) , όχι μόνο είδε «το συνολικό κείμενο του Μνημονίου», αλλά ήταν στην υποτιθέμενη «διαπραγμάτευση» και έκανε μάλιστα και παρεμβάσεις στο κείμενο, οδηγεί αναγκαστικά σε νέες εκτιμήσεις για εκείνους που ευθύνονται για το μεγάλο έγκλημα σε βάρος του ελληνικού λαού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 04/04/2012 13:52:49

    Οι απατεωνιές τους δεν έχουν τέλος....
    Και η υπομονή μας όμως εξαντλείται...
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟΟ....

  2. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 04/04/2012 13:53:05

    Μου φαίνεται στην ελλάδα του 2050 θα κυβερνάει ακόμη το πασόκ.

    Ασφαλώς όχι σαν πολιτικό κόμμα. Δεν θα υπάρχει τότε ούτε το ίδιο ούτε οι περισσότεροι ψηφοφόροι του.

    Αυτό που λέω είναι ότι το πασοκ στοχεύει στο να προκαθορίσει τώρα το πως θα ακριβώς θα κυβερνάται η χώρα στο απώτερο μέλλον ότι κυβένηση κι αν υπάρχει τότε..

  3. Αναποφάσιστος avatar
    Αναποφάσιστος 04/04/2012 13:59:04

    Αν τα πράγματα έχουν έτσι και η επίσημη ΝΔ ακόμη δεν έχει ακόμη προκαλέσει πολιτικό "σεισμό" με δημόσια καταγγελία του Σαμαρά, είναι απλά άξια της μοίρας της. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την περίπτωση που το άρθρο δεν είναι ακριβές αλλά η ΝΔ γνώριζε.

  4. Απόστολος avatar
    Απόστολος 04/04/2012 14:01:17

    O λαός λέει την ...... και την υπογραφή σου να προσέχεις που την βάζεις.
    Μετά την αποπμάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Απόστολος 04/04/2012 15:49:38

      Τώρα πιά δέν ἒχει σημασία,δέν ὑπάρχει ταμεῖο γιά νά γίνονται τέτοια λάθη...

  5. Mara avatar
    Mara 04/04/2012 14:04:51

    Τρέλλαααα...τρέλλααααα... Κοκορίκοοοο....!!!
    Σε λίγο θα μας στρίψει εντελώς.... και θα χοροπηδάμε σαν τον Κωνσταντίνου στην υπέροχη ταινία "Ξύπνα Βασίλη" (σε μας βέβαια ταιριάζει καλύτερα, το "...ξύπνα Αντώνη....")

    Ο Σκοταδόψυχος....!!!
    ΦΑΝΦΑΡΑΣ:
    Φαρμάκι έχω στην Ψυχή Φέρνει μαυρίλα θολερή Στα στήθια μου..... Νύχτα αξημέρωτη ξανά, με το πιοτό της με κερνά, Εβίβα μου....
    Σκοτάδι πίνω για πιοτό, πω πω πω πω πω πω πω πω....
    Ντέφι της λύσσας μου κρατώ, πωπωπωπω, πωπωπωπω...... και το μυαλό μου είναι θολό, πωπωπωπω, πωπωπωπω.
    ΒΑΣΙΛΗΣ: ...και το μυαλό σου είναι θολό και το δικό της πιο λειψό. Σας εθολώσαν τα λεφτά, γεια σου Φανφάρα φαφλατά. Κοκορίκοοοο!... Κοκορίκοοοο!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 04/04/2012 15:18:26

      Ἠρέμησε,ἂνοιξη ἒχουμε,καθαρός ἀέρας ἒξω,κάνε μιά βόλτα,μήν ἀνησυχεῖς,θά περάσει....................λέω καί γώ στόν ἑαυτό μου...

      • Mara avatar
        Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 16:22:29

        Μπά... θα το ρίξω στις οικιακές εργασίες για εκτόνωση (τουλάχιστον μέσα στο σπίτι με ακούνε μόνο οι δικοί μου να παραμιλάω...)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 04/04/2012 16:39:35

          Δέν μπορῶ νά κάνω κάτι ἀνάλογο...,δέν μέ ἀφήνει ἡ σύζυγος βλέπεις...

          • Mara avatar
            Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:09:05

            Πολύ καλά κάνει!!!
            (Γιατί εσείς τα αγόρια, όταν κάνετε μιά δουλειά στο σπίτι, στο τέλος... ανοίγετε... άλλες δέκα.
            Όποτε καλύτερα στον καναπέ...)

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 04/04/2012 21:24:46

            Γιατί βρέ!,ἐμεῖς νά βοηθήσουμε θέλουμε,τί νομίζεις,ὃτι μᾶς ἀρέσει νά καθόμαστε στόν καναπέ,νά πίνουμε τσιπουράκια καί νά βλέπουμε ποδόσφαιρο...;καί νά μήν σᾶς ἀφήνουμε νά περνάτε μπροστά ἀπό τήν τηλεόραση...

          • Mara avatar
            Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 23:23:39

            Χα χα...προδόθηκες!
            Φανατικός του καναπέ... και το απολαμβάνεις κιόλας!!!
            Άσε λοιπόν τα παράπονα...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 23:29:52

            Ὣχ τήν πάτησα,μέ κατάλαβες!!!
            Μᾶλλον τυπικό δεῖγμα καί ἐγώ ἒ...;
            Χα χα χα.

  6. avanti avatar
    avanti 04/04/2012 14:08:14

    Μάλλον είμαστε στην αρχή των ανακαλύψεων & αποκαλύψεων των απατεωνιών τους, σιγά - σιγά με ένα μόνο πράγμα θα ερχόμαστε αντιμέτωποι, για το τεράστιο μέγεθος της απάτης τους σε όλους τους τομείς, ανοίξτε καινούργια αρχεία και γράφετε ...

  7. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 04/04/2012 14:09:29

    ΑΦΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/04/2012 14:23:24

    Στους ευρωναζί πρέπει να διαμηνυθεί ότι, πλέον, στην Ελλάδα υπάρχει πληθωρισμός κόστους και όχι πληθωρισμός ζήτησης. Οι τιμές, ειδικά στις κρατικές προμήθειες, εξακολουθούν να κρατιούνται σε εξοργιστικά υψηλά επίπεδα και το έλλειμμα δεν πρόκειται να πέσει, πολλώ δε μάλλον όταν μειώνονται και τα έσοδα εξαιτίας της κατάρρευσης της ιδιωτικής κατανάλωσης.

  9. antonis avatar
    antonis 04/04/2012 14:25:45

    Καποτε ειχε κυκλοφορισει οτι το επιθετο του ηταν Τουρκογλου !!!! Ειναι αληθεια ;;;;;;;;;;;;;;

    • Nick avatar
      Nick @ antonis 04/04/2012 16:13:32

      Ένα τηλεγράφημα της Πρεσβείας των ΗΠΑ που διέρρευσε έγραφε
      -----------------------
      Evangelos Venizelos: Leader of a PASOK faction that has
      traditionally been in opposition to Papandreou. A university
      professor of constitutional law born in 1957, Mr. Venizelos (nee
      Turkoglu) collided with Mr. Papandreou over the party leadership
      --------------------------

  10. S.P. avatar
    S.P. 04/04/2012 15:05:34

    Μην πολυλογούμε, να δημοσιεύσετε πάλι και πάλι το απόσπασμα από την προ διμήνου συνέντευξη του Πεπελάση στην Φιλοθέη, περί Βενιζέλου. Ρωτήστε και τον δημοσιογράφο Μπαξεβάνη. Αν ποτέ κυβερνήσει ο Βενιζέλος η Ελλάδα θα γίνει ίσα με ένα "φακόσπυρο" που έλεγαν και οι παλιοί.

  11. Manolis avatar
    Manolis 04/04/2012 15:09:27

    Μα καλά, δεν υπάρχει υφυπουργός οικονομικών διορισμένος από την ΝΔ; Είναι σοβαρή δικαιολογία το δεν ήξερα, από ένα κόμμα που διεκδικεί την αυτοδύναμη κυβέρνηση; Εκεί στην Συγγρού δεν κάνουν κανέναν έλεγχο, περιορίζονται μόνο στο να συμφωνούν;

  12. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 04/04/2012 15:12:41

    Mιλούσα πριν λίγο με γνωστό μου, παλιό στέλεχος του ΠαΣοΚ και νυν του ΣυΡιζΑ(αποχώρησε από το ΠαΣοΚ από το '85). Μου είπε πως οι ξένοι έχουν συμφωνήσει με τον ολετήρα Βενιζέλο για εκλογές το Σεπτέμβρη. Η πρόφαση θα είναι η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών.
    Ο στόχος προφανής...
    Περαιτέρω πτώση ΝΔ και εξασφάλιση πρωθυπουργίας Παπαδήμου ή αντίστοιχου "πρόθυμου"
    Η Συγγρού το γνωρίζει;
    Έχουμε κάτι που μας κρύβουν;

    • factorx avatar
      factorx @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 04/04/2012 15:27:51

      Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος διέψευσε τα σενάρια και δήλωσε σημερα οτι οι εκλογές θα προκηρυχθούν την επόμενη εβδομάδα. Αναμένουμε λοιπόν. Πάντως οταν εμείς πριν απο λίγες εβδομάδες είχαμε αποκαλύψει τα σχέδια αναβολής των εκλογών είχαν πέσει να μας φάνε. Τώρα όλοι γι αυτά μιλάνε

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 15:27:17

    Ὁ Τόμσεν,πἀντως,στούς Φακέλους,ἒλεγε στόν Παπαχελᾶ ὃτι ἡ τρόϊκα συζητοῦσε γενικά,μάλιστα μέχρι βαρεμάρας,ὃπως χαρακτηριστικά εἶπε, οἱ μειώσεις τῶν μισθῶν καί ὃλα τά ἂλλα μέτρα ἦταν ἰδέες τῆς κυβέρνησης...,κάτι πού δέν ξέραμε δηλαδή...Κι ὃμως ὑπάρχουν ἀκόμη ἂνθρωποι πού θά πιστέψουν τόν Βενιζέλο καί θά τόν ψηφίσουν καί δέν ἐννοῶ τούς ''βαμένους''......

  14. Κανελλοπούλου Ελενα avatar
    Κανελλοπούλου Ελενα 04/04/2012 16:50:20

    .............. έδωσε άλλο κείμενο στη ΝΔ κι άλλο στους ξένους .....
    Κατα τον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα όταν το "ακριβές αντίγραφο"είναι παραποιημένο σε σχέση με το αρχικό κείμενο (που φέρει και τις υπογραφές των αρμόδιων πολιτικών προσώπων) αυτό συνιστά ποινικό αδίκημα και ο δημ. υπάλληλος που διέπραξε την παραποίηση ( = πλαστογραφία ) έχει σοβαρότατες κυρώσεις . Αδυνατώ να πιστέψω οτι σε ένα τόσο σημαντικό έγγραφο /διεθνή συμφωνία έχει συμβεί αυτό που περιγράφετε χωρίς να "ανοίξει ρουθούνι" και αποτελεί απλά αντικείμενο σχολίων σε blog

  15. Νοήμων avatar
    Νοήμων 04/04/2012 17:34:19

    Τοσοι εκπρόσωποι / αναπληρωτές / τομεάρχες κλπ στη Συγγρού γιατί δεν αποστομώνουν την ολοένα και θρασύτατη Φώφη, που προσπαθεί να μας πείσει ότι το ΠΑΣΟΚ και όλοι αυτοί εμφανίσθηκαν στο πολιτικό στερέωμα πριν ένα μήνα μαζί με το λιπαρό αρχηγό τους.

  16. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/04/2012 17:57:02

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Ο Μπένι είναι απολύτως συνένοχος στην εσχάτη προδοσία! Το τρίο Στούτζες στο εδώλιο...

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/04/2012 18:21:01

    Αφου ενα ψοφοδεες ΠΑΣΟΚ μπορει και κανει νουμερα ακομη μπραβο του !Η ΝΔ εχοντας γνωση ως φυλακας εβαλε διπλα στο τυροβαρελο Μπενυ εναν καποιο Μουρμουρη για να βλεπει τι γινεται !Αυτος τι παριστανει εκει την σιωπηλη γλαστρα η του δοθηκε η ευκαιρια να αρθρογραφησει στους FT κατι που ουτε στο ονειρο του δεν θα ειχε δει πριν !Αμαν πια να γινουν εκλογες να μην βλεπω τις φατσες της Πασοκιλας και τι στον κοσμο !

  18. Αλέξης avatar
    Αλέξης 05/04/2012 12:16:23

    Και στο μεταξύ η χώρα βρίσκεται ακόμα σε καθεστώς χρεωκοπίας καθώς τα νέα ομόλογα δεν έχουν εκδοθεί. Το βρώμικο παιχνίδι Βενιζέλου θα συνεχιστεί και μετά τις εκλογές, να είστε σίγουροι.