#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2009 18:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το βλαχοκυριλέ βάψιμο (και η αντίστοιχη εμφύτευση)…

από το http://vapsomalliades.blogspot.com/)

_______________________________________________________________________________________________
...Ο μικρός Πέτρος ήταν ένα τυπικό παιδί της ελληνικής επαρχίας. Γεννημένος σε μια ταπεινή οικογένεια του μόχθου στην περιοχή του Βόλου, η οποία δύσκολα τα έφερνε βόλτα. Ο πατέρας επαγγελματίας του βολάν (σε γκρι χρώμα τότε), η μητέρα κατά βάσιν οικιακά. Δύσκολα έβγαινε το μεροκάματο και αυτό στοίχιζε στον μικρό Πέτρο, του οποίου η ψυχή εφλέγετο για τα μεγάλα, τα πολυτελή και τα υψηλά... Η λαϊκή του καταγωγή τον στοίχειωνε. «Εγώ είμαι για μεγάλα πράγματα» έλεγε και ξανάλεγε από μέσα του ο ακαλαίσθητος και χονδροειδής στους τρόπους έφηβος, επιχειρώντας να γίνει δεκτός στον «καλό κόσμο» της θεσσαλικής πόλεως για αρχή - και μετά βλέπουμε...

... Η εφηβεία του συνέπεσε με τη δημιουργία και γιγάντωση του κύματος της «Αλλαγής» και ο Πέτρος βρήκε επιτέλους αυτό που εξέφραζε τις μύχιες επιθυμίες του, την πραγματική του ιδιοσυστασία, αλλά και το όχημα για να του προσδώσει μια κάποια οντότητα, αφού βίωνε την επαρχιώτικη καταγωγή του ως άχθος και επιθυμούσε να ξεχωρίσει. Το ΠΑΣΟΚ των καταφρονεμένων που γυάλιζε, όμως, το μάτι τους για εξουσία ταίριαζε γάντι στους πόθους του φιλόδοξου και συμπλεγματικού Πέτρου... Ξεκωλώθηκε, λοιπόν, στην αφισοκόλληση εκεί, στους κακοτράχαλους δρόμους και δρομίσκους του Βόλου, αντιμετωπίζοντας τον «Μεγάλο» σαν Θεό. «Έτσι θέλω να γίνω κι εγώ, σαν τον Ανδρέα» έλεγε και ξανάλεγε, φαντασιωνόμενος μεγαλεία, παράτες και λιλιά. Παρακολουθούσε τις μεγάλες συγκεντρώσεις της εποχής στην ασπρόμαυρη τηλεόραση Telefunken της οικογένειας και φαντασιωνόταν τον εαυτό του στη θέση του ομιλητή να τον επευφημούν οι μάζες...

... Έντονος ο πόθος της αναγνώρισης για τον νεαρό Πέτρο... Το ατόφιο λαϊκό ρεύμα που έφερε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία μίλαγε στην καρδιά του Πέτρου. Ήταν η εκδίκηση των μαζών που ήταν στην απέξω και τώρα θα έπαιρναν την εκδίκησή τους. Πήξαμε στα λαχανί και παρδαλά ιδρωμένα πουκάμισα, τα γένια και τα μουστάκια. Άρχισε η μεγάλη εποχή της ελληνικής ακμής, όπου μπορούσες να βρεις να στρογγυλοκάθονται στις υπουργικές καρέκλες έναν Τζουμάκα, έναν Βερυβάκη, έναν Βασίλη Κεδίκογλου, έναν Βαγγέλη Γιαννόπουλο... Η σπουδαιότερη χώρα του κόσμου, η χώρα του ούζου, το ελαιολάδου και του μουσακά, έμπαινε σε ένα τούνελ ακμής και υψηλού γούστου, από το οποίο δεν θα έβγαινε ποτέ...

Τα ένσημα που κόλλησε ο Πετράκης στις αφισοκολλήσεις τον έφεραν στις Βρυξέλες, έχοντας περάσει, εν τω μεταξύ, από το Παρίσι, όπου είχε πάει να κάνει μεγάλη ζωή, να δει εκ του σύνεγγυς τη λάμψη που έβλεπε στις τηλεοράσεις και τα περιοδικά της εποχής (και, επί τη ευκαιρία, να πάρει και κανένα πτυχίο στην πολιτική οικονομία). Διέπρεψε στην ευρωπαϊκή γραφειοκρατία, όπου ο πασοκικός μηχανισμός τον είχε τοποθετήσει για να καθοδηγήσει και αυτός το ευρωπαϊκό όραμα... Μια τυχαία συνάντησή του με τον sui generis εκδότη ΆρηΤερζόπουλο και ένα μεταξύ τους στοίχημα τον έφερε στην Αθήνα να εκδίδει το περιοδικό ΚΛΙΚ. Αρχικά ενδιαφέρον ως πείραμα, σε μια χώρα που είχε περιοδικά όπως το Φαντάζιο και το Ρομάντζο...

Η υπόθεση ξεκίνησε καλά, αλλά με τον Πέτρο στο τιμόνι η κατάληξη ήταν προδιαγεγραμμένη. Το κλίμα έγινε γρήγορα βαρύ εντός του περιοδικού (και του μετέπειτα δημιουργηθέντος ομοτίτλου ραδιοφωνικού σταθμού), αφού δύσκολα σοβαρός και με σπονδυλική στήλη άνθρωπος μπορούσε να ανεχθεί για πολύ τις κόνξες και τις ναπολεόντειες συμπεριφορές του εκδότη. Εξ ου τα νεύρα και οι ουκ ολίγες αποχωρήσεις... Από το new journalism και τον Μax Headroom, γρήγορα το περιοδικό έγινε αντανάκλαση μιας κοινωνίας σε κρίση, με τον εγωτισμό, τον παχυδερμισμό και τη λιγουρίαση σε πρώτο πλάνο...

Πιπεράτα σεξουαλικά θέματα, ΙΝ και OUT, χυδαιολογίες, εξυπνακισμοί - το παιδί από τον Βόλο βάλθηκε να δείξει στον κόσμο της Αθήνας (τον οποίον κατά βάση φθονούσε) τρόπο ζωής. Έτσι, σταδιακά, το περιοδικό αυτό απετέλεσε το όχημα του μεγαλύτερου εκχυδαϊσμού που γνώρισε η χώρα τις τελευταίες δεκαετίες. Εξέφρασε όλη την γλυκιά αποχαύνωση και οπισθοδρόμηση των κοινωνικών ομάδων που έφεραν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία (και το αντίστροφο). Μπουζούκια, γαρύφαλλα, λεκτικός τραμπουκισμός, καθώς πρέπει σκυλούδες, γυμνάστριες, ποδόσφαιρο, φιγουρατζίδικα αυτοκίνητα, κώλοι και βυζιά. Από τα «ψαγμένα»θέματα και την αισθητική αναζήτηση κατέληξε στο worship του κώλου της Γωγούς Μαστροκώστα και των βυζιών της Βάνας Μπάρμπα... ...

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 11/04/2009 19:30:46

    Η επιτυχία προκαλεί φθόνο. Καλή η σάτιρα αλλά πρέπει να έχει και όρια ειδικά όταν θίγονται υπολήψεις παντρεμένων κυριών. Αν και ο Κωστόπουλος μου είναι αδιάφορος τον συγχαίρω για τη πρόοδο του έστω και με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι και λίγο να ξεκινάς από το μηδέν και να φτάνεις κάπου ψηλά. Άμα ο πατέρας του ήταν υπουργός η αντιμετώπιση του σήμερα θα ήταν διαφορετική. Θα παρακαλούσα επίσης στον ταλαντούχο Vapsomallia να μην κάνει υποτιμητικές αναφορές για τον τόπο καταγωγής κάποιου έκτος κι εάν είναι ο ίδιος απόγονος του Λουδοβίκου ή κάποιου άλλου ανάλογου.

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 11/04/2009 19:54:54

    Γιατί παραπονείστε κύριοι...;

    Αυτή την "ελευθερία του λόγου και του τύπου" δεν θέλατε;

    Για αυτήν δεν "χύσατε το αίμα σας" το '73-74' (όπως λέει και ο κάθε πικραμένος);

    Φάτε τη τώρα στη μάπα...

    Ανοίξτε την τηλεόραση, ανοίξτε τις εφημερίδες και ψάξτε τις ειδήσεις με μικροσκόπιο στα ψιλά. Γιατί τα χοντρά έχουν μόνο "πληροφορίες" του στυλ τί χρώμα βρακί φοράει το κάθε ξέκωλο και τι χρώμα δονητή αρέσει στην κάθε συκιά όταν δεν βρίσκει καναν ιρακινό λαθρομετανάστη...

  3. shh avatar
    shh 11/04/2009 19:57:28

    eleos. o megalyteros gleifths ever.
    sixamero koblexiko anthrwpario.
    nai, erpontas k gleifontas tha ginetai san afton
    empros, anoixtos einai o dromos
    tha sas thavmazoun k sas meta.

  4. donaE avatar
    donaE 11/04/2009 20:02:44

    Ολα πολυ καλα και τα αναλυει ο Vapsomallia,αλλα οντως αυτη η επαναληψη και η εμμονη με τον Βολο τον κανει και χανει το δικιο του,και την αγνοτητα των προθεσεων του.Μια -δυο φορες ητανε αρκετες.
    Και ο ανωνυμος 7 παντως σωστα τα λεει,δεν ησυχαζουν αυτοι οι ανθρωποι ποτε.Αποδοχη τους λειπει.

  5. Nick avatar
    Nick 11/04/2009 20:06:28

    [b]Η γενιά του ΚΛΙΚ, 20 χρόνια μετά[/b]

    pastaflor.blogspot.com/2007/04/h.html?showComment=1176907920000

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 20:10:05

    O Kωστόπουλος ΄προόδευσε΄με τίς δικές του δυνάμεις ή μέ Ξένα Κόλλυβα??
    Μού αρέσει πού μερικοί έχουν παθει αμνησία σχετικά με το ΄παιδί απο τον Βόλο΄..
    Απο πού τάχατες ο Πετράκης πήρε τίς χοντρές επιδοτήσεις για να ξεκινήσει τά σαχλά περιοδικά του??

  7. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 20:16:15

    Το πρώτυπο της ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ νεοκουλτούρας. Εμετικός.

  8. Nick avatar
    Nick 11/04/2009 20:20:12

    @ Σπυρος: Κατά Παρίσι μεριά με έναν συγκάτοικο του μήπως;;;

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 20:23:00

    Γιατί δεν γράφουν οι Φάκτορες ποιος ήταν ο βασικός χρηματοδότης τού Κωστόπουλου??
    Φυσικά όλως τυχαίως η ΄εκσυγχρονισμένη΄σαβουροκουλτούρα προώθησε τά Κλίκ και τά Νίτρο γιά νά αποκτήσουν τά νέα παιδιά αξίες τού στύλ΄Ποιό μαγαζί έχει την πιό δύσκολη Πόρτα΄...
    Ολο το Νεοφιλελεύθερο σύστημα πού στήθηκε απο τον Σημίτη δημιούργησε την Γενιά τών Golden boys τού Χρηματιστηρίου και φτάσαμε και στην αντίστοιχη Αλογοσκούφειο.
    ΄Εκσυγχρονιστική Σαβουροκουλτούρα΄+Χρυσά Αγόρια +στυλοβάτες τού Συστήματος τύπου Κωστόπουλου.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 20:24:05

    Αναφέρομαι στον φτωχό πού έψαχνε τίς τσέπες του να βρεί 100000 ευρώ γιά να μήν χάσει το σπίτι του..........................

  11. donaE avatar
    donaE 11/04/2009 20:32:23

    @ 16 Σπυρο Παντως το νοημα δεν αλλαζει.Ολοι αυτοι ειναι οι ελληνες που το Πασοκ εκανε συνενοχους και τους εδωσε αλλοθι με την συμπεριφορα του ηγετη τους.Ολοι μαζι κανανε ενα κλικ...αριστερα και πραγματοποιηθηκε η οικονομικη μεγενθυση,προς στιγμη τουλαχιστον.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/04/2009 20:33:59

    Μια απο τις χειρότερες μορφές της πασοκικής γυφτοκουλτούρας που δηλητηρίασε ιδεολογικά και αισθητικά μια ολόκληρη γενιά.

  13. dr.thess avatar
    dr.thess 11/04/2009 20:34:48

    πως τολμάς και χτυπας τον κορυφαίο νεοελληνικό διανοητή

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 20:35:34

    17@Dona E.
    Tι νά αλλάξει?
    Η δήθεν ΄αριστερή΄τοποθέτηση απενοχοποίησε την Λαμογιά και δημιούργησε τούς Νεόπλουτους τής τελευταίας δεκαπενταετίας.
    Εδώ άλλοι ήσαν μουστακαλήδες εργατοπατέρες και ξυρίσανε το Μουστάκι γιατί άρχισαν να ντρέπονται γιά την καταγωγή τους..

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 20:40:39

    Μπορεί ο Πέτρος να ξεκίνησε από το ΠΑΣΟΚ, όμως δεν πρέπει να περιορίζουμε τη στήριξή του και την απήχησή του μόνον στο χώρο του ΠΑΣΟΚ. Δεν θα ξεχάσω τις φωτογραφίες Καραμανλή - Χορν - Μελίνας και γενικότερα ο,τιδήποτε ήταν ποτέ γκλαμουριάρικου. Δεν έβαζε συχνά Ανδρέα (προσωπικά δεν θυμάμαι να έβαλε), έβαζε συχνά όμως Καραμανλή. Κάτι λέει αυτό.

    Ο Κωστόπουλος ήταν για μένα ο σημαντικότερος κοινωνικός καταλύτης του Σημιτισμού. Όλο αυτό το δήθεν που μας κατέκλυσε επί Σημίτη και που του επέτρεψε να λεηλατήσει τη χώρα, στην ουσία το επώασε ο Κωστόπουλος. Όλο αυτό το lifestlye παρέσυρε δεξιούς και πρώην αριστερούς σε ένα διαρκές πάρτυ του τύπου "εμείς να 'μαστε καλά και δε βαριέσαι για όλους τους άλλους". Σήμερα μαζεύουμε τους καρπούς της αφροσύνης εκείνης. Όλων μας, όχι μόνον της δικής του, αλλά των εαυτών μας που τον διαβάζαμε.

    Όσο για το Βόλο, δεν το βλέπω σαν αντι-επαρχιώτικο ρατσισμό. Νομίζω ότι θέλει να πει ο ποιητής ότι αυτός που μας το έπαιζε ο αρχιγκλαμουράτος τελικά είναι από την επαρχία και όλο μιλούσε για Αθήνα-Αθήνα-Αθήνα. Ε, μπάστα, στο Βόλο γεννήθηκες. Δεν νομίζω να το λέει υποτιμητικά για το Βόλο και την επαρχία. Ειδικά ο Βόλος είναι μια χαρά πόλη.

  16. donaE avatar
    donaE 11/04/2009 20:42:50

    @ 20 Σπύρος
    Και το χειροτερο μετα ειναι η συνενοχη του μεσαιου ανρθωπου,που εμαθε και φτιαχθηκε με αυτη την λογικη και εχει χασει τα σημεια αναφορας.Ποιος να καταψηφισει ποιον και βασει ποιας ηθικης.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 20:46:11

    22Dona E.
    Οπως όμως θάχεις παρατηρήσει σέ άλλα δημοσκοπικά θέματα τού Blog γίνεται οπαδικό πάρτυ γιά το ποιά Ομάδα προηγείται...
    Πάντα φυσικά γιά το ΄καλό τής Χώρας΄.................................

  18. donaE avatar
    donaE 11/04/2009 20:49:18

    @ 21 Επωνυμε
    Οχι ο Κωστοπουλος αναφεροτανε στον Βολο συχνα γιατι ειναι εξυπνος και προτιμα το ξεκαρφωμα.Τοτε στην επαρχια δεν νοιωθανε και πολυ κομπλεξικα απεναντι στην Αθηνα,γιατι ζουσανε σε αλλους ρυθμους τοπικους.Τα λεφτα και η αριστοκρατια ητανε προβλημα.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 20:53:17

    Στόχευαν και στην γελοιοποίηση της αριστεράς για να την περιορίσουν εκλογικά, όπερ και εγένετο (όχι ότι είναι αθώα του αίματος και αυτή, αλλά πολύ λιγότερο από τα εγκλήματα της νεοφιλελεύθερης παγκοσμιοποίησης).

  20. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 11/04/2009 20:55:13

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΞΕΚΩΛΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ....ΑΦΙΣΟΚΟΛΛΗΣΗ Ο ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ,ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ ΕΚΑΨΕ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.

  21. donaE avatar
    donaE 11/04/2009 20:58:54

    @ 25 αλλενακι
    Ax,ποσο δικιο εχεις.Εκμαυλιζοντας συνειδησεις και ζωες.

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 20:59:57

    Το χειρότερο όλων βέβαια είναι η παραγωγή αποτριχωμένων και καλογυαλισμένων νεαρών αγοριών και πρώϊμα ωριμασμένων νεαρών κοριτσιών. Παιδιών που από την πρώϊμη εφηβεία πέρασαν με άλμα σε μια πολύ "άσχημη" ενηλικίωση. Χωρίς το απαραίτητο ενδιάμεσο στάδιο. Με συνεργό τις αστοιχείωτες μανάδες τους, για να αποδίδονται τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 21:02:40

    @donaE: Ευτυχώς η τεχνολογία μας επέτρεψε να βλέπουμε το έργο καθώς σκηνοθετείται. Όχι κατόπιν εορτής, ούτε μετά από 10, 20, 30 χρόνια, ή από διηγήσεις.

  24. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/04/2009 21:08:26

    αλλενάκι@29.
    Δυστυχώς το έργο δεν το βλέπαμε καθώς σκηνοθετούταν, αλλιώς θα το προλαβαίναμε και δεν θα φτάναμε σε αυτό το χάλι.
    Μόνο λίγοι φωτισμένοι καταλάβαιναν τι επρόκειτο να γίνει αλλά δεν τους άκουγε (ούτε τους ακούει)κανείς.

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 21:15:18

    Το βλέπαμε το βλέπαμε αλλά στη διάθεσή τους είχαν επιστρατευτεί όλα τα μέσα (μμμαλ και μμαποχαυνωσης). Το λάϊφ σχεδιάστηκε, δεν ήταν τυχαίο και επικράτησε επειδή ρέπουμε στην επίδειξη (κατάλοιπο ανατολίτικο).

  26. οκτώ avatar
    οκτώ 11/04/2009 21:58:06

    Με την βοήθεια του Πετράκη αποκτήσαμε ακριβά γούστα και τώρα που ήρθε ο λογαριασμός δεν έχουμε να τον πληρώσουμε.
    Αλλά ποιος ευθύνεται περισσότερο, αυτός που σε ταϊζει κουτόχορτο ή εσύ που το καταπίνεις αμάσητο ;

  27. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 11/04/2009 21:59:52

    Το δημοσίευμα, εδώ, είναι εκτός συμφραζομένων. Δεν ταιριάζει. Τι έχουν ας πούμε οι ντοπιολαλιές; μόνο η γλώσσα της τηλεόρασης υπάρχει και οι άλλοι πρέπει να ντρεπόμαστε;

    Πέρα από το θέμα-κωστόπουλος υπάρχει και ο που το λέει, και καλά σάτιρα, ξεραθήκαμε από το γελιο με τον γαλαζοαίματο κριτή ...[που αναδημοσιεύεις]

  28. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 11/04/2009 22:38:08

    @Anonymous
    ΓΥΝΑΙΚΑ η ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΣΑΙ;

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 22:52:33

    post 11

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/04/2009 22:57:39

    Ενώ πρωτοτύπισε, παίρνοντας το μοντέλο του Κλίκ λίγα βήματα πιο πέρα, έκανε in την πουτανιά, την μοιχεία, τον άκρατο καταναλωτισμό, την ημιμάθεια και το αδερφάτο. (Είναι και ο ίδιος λίγο AC DC ή είναι η ιδέα μου?΄Ή απλά του αρέσουν τα ξινά?)

  31. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 23:02:20

    Εκεινο που του καταμαρτυρω εγω,ειναι οτι εκανε το "ποτάκι,συμβολο της εποχης.
    Δεν ξερετε τι ζημια εχει κανει στον κοσμο αυτη η "ιδεολογια".Μιλιουνια οι αλκοολικοι.
    Και μονο γι αυτο,θελει μονιμο κραξιμο.
    Οσον αφορα σε καποιες κυριες,δε νομιζω οτι η υποληψη τους,κινδυνευει απο αυτα που εγραψε ο αρχικος σχολιαστης,αλλα απο αυτα που αφησαν τους αλλους να υποθετουν για τη ζωη τους τοσα χρονια.

  32. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 23:05:22

    Τελικα,το πηρε το πτυχιο του ο περι ου,η οχι;
    Γιατι καποτε ακουσα οτι εχει παρει και Phd.

  33. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 23:11:20

    @ 35
    Όχι μόνο το ποτάκι, αλλά και πάσης φύσεως ναρκωτικά διαφημίζοντάς τα από το 6ο τεύχος του κλικ. Χωρίς να υπάρχει καμία επιστημονική αναφορά παρά μόνο από ίδια κρίση αυτού και της παρέας, που μέλος αυτής είναι ο Xατζηστεφάνου και άλλοι πολλοί.

  34. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/04/2009 23:17:55

    τι κατινες ειστε ρε...

  35. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 23:19:50

    donaE
    Για τον τρόπο που αναφέρεται στις γυναίκες και τις προβάλει από τα περιοδικά δεν έχεις να πείς κάτι? Από φεμινιστικής άποψης αυτή είναι η χειραφέτιση που ονειρεύτηκες? Γιατί μόνο μεγαλοβίζιτες προωθεί, χαίρεται να τις υποτιμά, και αν του φέρει καμιά αντίρρηση ρίχνει και καμιά ψιλή.

  36. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/04/2009 23:26:17

    στην εποχή των ευκολων τσιτατων που τα μηρυκαζαν οι κομματικοί νεολαίοι για να το παιξουν και καλα επαναστατες, ο κωστόπουλος δεν εγραφε ενα αρθρο στο περιοδικο της νεολαίας ΠΑΣΟΚ,αν πρωτα δεν ειχε διαβασει τομους βιβλια σχετικα με το θεμα.
    παντως οι δρόμοι που τραβηξε σαν εκδοτης ηταν δικοι του και του Τερζοπουλου. καμια σχεση με βοηθεια απο το ΠΑΣΟΚ.

  37. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/04/2009 23:26:53

    και κατι αλλο: με το ζορι σας εδινε να διαβασετε κλικ?

  38. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 23:30:33

    Θυμαμαι καποια απ αυτες τις προβεβλημενες,να την ψαχνει η Ασφαλεια,γιατι ηταν στη λιστα,στην ατζεντα καλυτερα,απο τις βιζιτες, του μεγαλοσερβου,που ζουσε στη Γλυφαδα,με πααρα πολλα λεφτα και που βρεθηκε σκοτωμενος.
    (Τελικα αποδειχτηκε μετα απο χρονια,οτι ηταν η γυναικα του,που εβαλε και τον σκοτωσαν).

  39. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 23:38:15

    Kαί απο τούς πολλούς τόμους πού διάβαζε ο Κωστόπουλος έβγαλε το συμπέρασμα πώς ΄Η είσοδος σέ μπάρ μέ ΄σκληρή Πόρτα είναι στοιχείο αναγνώρισης γιά τούς Νέους΄.Και τόριξε στούς metro-sexual και στίς παπαριές.
    Τελικά αυτή η περίφημη ΄ατομική ευθύνη΄έχει καταντήσει η εύκολη λύση γιά συγκεκριμένες πολιτικές πού εσκεμένα επελέγησαν.
    Τα περιοδικά τού Κωστόπουλου και όχι μόνον(μην ξεχνάμε και κατι τύπους σαν τον Αναγνωστάκη πού τό παίζει και αυτός σοσιαλιστής)απευθύνονταν κυρίως στην Νέα Γενιά που ο ΄εκσυγχρονιστικός΄πολτός τήν ήθελε απολίτικη .
    Τα άλλα είναι εκ τού Πονηρού.

  40. Factorx avatar
    Factorx 11/04/2009 23:46:19

    Δεν θέλω κακίες για τον Βόλο. Συνδέομαι συναισθηματκά μαζί του. Όποιος Καρδιτσιώτης μπει και τους αποκαλέσει "Αρειανούς" τον έχω κόψει.

  41. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 23:47:51

    Factor@46
    ΄Αυτοπροσδιορίζονται΄ως Αυστριακοί,οπότε μήν έχεις άγχος.!!!!!!!!!!!

  42. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/04/2009 23:59:42

    Σπυρος
    Δεν διάβασα ποτέ , και ξεφύλλισα ελάχιστες φορές, τα περιοδικά του Κωστοπουλου.
    Ωστόσο αυτά βρήκαν μια έτοιμη κοινωνική μάζα η οποία ελκυόταν από τον τρόπο ζωής που πρότεινε.
    Είχε βλέπεις καταρρεύσει η εποχή του κνιτη με το αμπέχονο και της αριστερίστριας με την τσιγγάνικη φούστα και το ταγάρι.
    Και η νεολαία, πριν τον Κωστόπουλο ήδη, ανίχνευε μια νέα αισθητική, και ένα άλλο τρόπο ζω ής. Μπαιλτισμένη από τις κομματικές οργανώσεις , τα κούφια συνθήματα, τα μίζερα κομματικά γραφεία, τα πολυπαιγμένα αντάρτικα στην Καισαριανή
    Το νέο τρόπο δεν τον έφερε ο Κωστοπουλος. Τον βρήκε, και τον αξιοποίησε.
    Οποιος Ηθελε τον αποδεχόταν.
    Αν λες ότι φταίει ο Κωστοπουλος γιαυτες τις επιλογές της νεολαίας (ότι την χάλασε δηλαδή) μάλλον πολλή αξία του δίνεις

    Γκρινιάζετε σαν τους παππούδες σας που σας έβλεπαν με μακριά μαλλιά και να χορεύεται στις ντισκοτεκ, και ολοφύρονταν για τη νεολαία που χάλασε. Ετσι δεν έλεγαν και αυτοί για σας?
    Και οσο για το μπλογκ που φιλοξένησε ο φακτορας τι να πω? Διαβάστε το να δείτε ..ποιότητα. Εσπρέσσο με αντιεξουσιαστική χροιά

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:07:04

    48@
    H Eποχή πού αναφέρεσαι δέν είχε μόνον τά αμπέχωνα αλλά και αρκετά στοιχεία Πολιτισμού..Είχε Θεοδωράκη ,Χατζιδάκη,νέα ρεύματα απο τό εξωτερικό και πολλά άλλα.
    Και η Νεολαια πήγαινε σέ μπάρ οπου πέρα απο τά αναγκαία καμάκια ,μιλούσε κιόλας και επικοινωνούσε.

    Επομένως το τσουβάλιασμα πού επιχειρείς δέν στέκει.
    Ο Κωστόπουλος και οι όμοιοί του προώθησαν ,μέ τίς ευλογίες τών εκάστοτε Κυβερνώντων όλο το μηδενιστικό και ηλίθιο ατομικισμό πού εξυπηρετούσε τήν Νεοφιλελεύθερη Εξουσία ΄σοσιαλδημοκρατική΄και Δεξιά.
    Καμιά σχέση η μιά εποχή μέ την άλλη.
    Επομένως δέν ανάγω τον Κωστόπουλο σέ πρωταίτιο τής πλήρους αποπολιτικοποίησης ,αλλά τήν Κυρίαρχη Ιδεολογία πού υπηρέτησε αυτός και οι όμοιοί του μέ κύριο σύνθημα ΄Νά περνάμε καλά΄και ΄Be Yourself'..
    Tα αποτελέσματα τά βλέπουμε σήμερα.

  44. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 00:09:50

    Και -τέλος- γιατί τη νέα γενιά απολίτικη την έκανε μόνο ο κωστόπουλος, και όχι όλοι εσείς οι ...άτεγκτοι αγωνιστές, των κομματικών -και μη –γραφείων, με την ατέλειωτη μπαρούφα της πολιτικολογίας, την ελάχιστη κλασσική παιδεία, την ολοκληρω τική έλλειψη λογοτεχνικής πάιδειας (εκτός αν επρόκειτο για τον Βολφ Μπίρμαν και καναν άλλο που πάσαρε το κόμμα, π.χ. Ριτσο, Αναγνωστακη, Σκαριμπα.), την μαρξιζουσα δήθεν ανάλυση , τον ενθουσιασμό για τριτοκοσμικούς δικτάτορες -"επαναστάτες"? κλπ κλπ

  45. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 00:12:18

    @ παντα φιλικα Σπυρος:)

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:14:06

    Τρια Πουλάκια@50
    Ειλικρινά δέν ξέρεις τί σού γίνεται...
    Ξερεις μήπως τά ονόματά μας και τά διαβάσματά μας γιά να βγάζεις συμπεράσματα???
    Αμα νομίζεις οτι μιλάς στον σκληρό πυρήνα τών Πασόκων παντός καιρού,διάλεξες λάθος μέρος..
    Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα πού ψηφίζουν κριτικά και δέν είναι όλοι κομματικά Ζόμπι.
    Αυτά πού λές είναι εντελώς άσχετα ,εκτός εάν ανήκεις στην Γενιά κάτω τών 35

  47. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:14:52

    53@
    Παρομοίως φιλικά,μιάς και τό μάζεψες.

  48. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:15:11

    51εννοούσα.

  49. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 00:15:47

    Σπύρο

    Ακριβέστατος σε όλα όσα γράφεις..

    Μήπως θυμάσαι, το περίφημο δείπνο Κωστόπουλου-Λαλιώτη-Σημίτη, στο εστιατόριο του πρώτου στο Ψυχικό και την "πολιτική" βαρύτητά του, για την εποχή;

  50. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 00:16:04

    δεν ηταν προσωπικο Σπυρος. προς θεου.
    Σε μια γενια εντονης πολιτκοποιησης αναφερομαι
    εγω μιλησα πολιτικα, οχι προσωπικα.
    θα μπορουσες να εισαι πιο ευγενης

  51. Decay avatar
    Decay 12/04/2009 00:17:35

    @ 52 Σπύρο,

    Άψογη τοποθέτηση.

  52. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 00:17:49

    δεν μαζεψα τιποτα. ημουν επιθετικος στους¨"κοσμοκαλογερους" που θελαν τη νεολαια να τραγουδαει μονο ανταρτικα και να΄ναι συνεχεια σε διαδηλωσεις καταγγελοντας τον ιμπεριαλισμο και τον καπιταλισμο

  53. Aurora avatar
    Aurora 12/04/2009 00:20:11

    46. Θες να πεις "Αυστριακους". Κι εγω μαζι σου κοντρα στους Καρδιτσιωτες

  54. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 00:28:27

    Ποιά χρονιά βγήκε το ΚΛΙΚ, θυμάται κανείς;

  55. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:36:54

    3 πουλάκια
    Εσύ εκεί στο περιοδικό του ΠΑΣΟΚ δεν μάζεψες την αποκρυσταλωμένη γνώση του Φιλοσόφου Κωστόπουλου να εκδώσετε τα άπαντά του. Αυτό το μνημιώδες και κοπιαστικό έργο δεν πρέπει να πάει χαμένο. Μόνο ψήγματά του είδαμε στα περιοδικά του.
    ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?

  56. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:45:09

    @ 58
    Να και τα ωραία της ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ νοοτροπίας. Ναι στον καπιταλισμό, όχι διαδηλώσεις. Πετάξτε τα μορμολίκια σας, απατεωνίσκοι.

  57. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:50:04

    @ κανις
    87 ή 88

  58. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:50:07

    Τρία Πουλάκια@58
    Ημουν όσο ευγενής απαιτεί η περίσταση και η προσπάθεια πού κατέβαλλες γιά να απαξιώσεις πλήρως ολους τούς 18αρηδες και εικοσάρηδες τού 80..
    Και ο πιό αμαθής Κνίτης τής εποχής κουβαλούσε πέντε δράμια παιδείας επειδή η ατμόσφαιρα τής εποχής ευόδωνε τό ψάξιμο ακόμα και στά πιό δογματικά μυαλά.
    Μήπως θές να σού απαριθμήσω τά Μουσικά Ρεύματα τής Εποχής(πού στην Ελλάδα εμφανίστηκαν απο το 75 και μετά??)ελληνικά και Ξένα??
    Mήπως θές να σού απαριθμήσω τήν άνθηση και επανεύρεση τών Ποιητών(μειζόνων και λιγότερο γνωστών??).
    Νά σού αναφέρω τον Κινηματογράφο,ή το Θέατρο??
    Ποιός σού είπε πώς ακούγαμε μόνον αντάρτικα και διαβάζαμε τά ΄φρέσκα φασολάκια΄??-άν και ο Ρίτσος υπήρξε μεγάλος ποιητής πού κάποιες στιγμές υποβίβασε κομματικά την Τέχνη του...
    Η Αποπολιτικοποίηση ξεκίνησε από τά τέλη του 80, τον Μητσοτάκη τίς Αεροσυνοδούς τής Λιάνη ,ενισχύθηκε απο τον Σημίτη στό έπακρο,πού η Κυβέρνησή του είχε ως Βασική Επιλογή τον Πολιτιστικό Ευτελισμό,και την δημιουργία Golden Boys,ή ακόμα χειρότερα την δημιουργία Στρατιών υποψηφίων Golden Boys,πού κατακρεουργήθηκαν στην Μηχανή τού Κιμά .....Kαι φυσικά η αντίστοιχη συνέχεια δόθηκε απο τούς Αλογοσκούφηδες.
    Τίς Ρουβίτσες άλλοι τίς ανέδειξαν πάντως.........
    Υ.Γ.
    Το Κλικ πρωτοκυκλοφόρησε το 87(γιά Kanis η απάντηση).

  59. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 00:55:21

    Τρία Πουλάκια@
    Το μείζον δέν είναι η καταγγελία τού Ιμπεριαλισμού γενικώς.Αυτό δέν αρκεί.
    Το Μείζον είναι η κατάργηση τής Συλλογικότητας και ο πλήρης κατακερματισμός τού Ατόμου και ο σύγχρονος Μηδενισμός.
    Αυτό το υπηρέτησε θαυμάσια ο Κωστόπουλος φερόμενος ως γνήσιος Υπηρέτης τού Μπλαιρισμού πού τόσο θαύμαζε ο πάνσοφος Λογιστής.
    Τυχαίο είναι πού κάθε παπαροεκδότης ορκιζόταν στον ΄εκσυγχρονισμό΄??
    Αλήθεια εκείνος ο Τύπος μέ τά περίεργα γυαλιά ο Αναγνωστάκης τού Max και αυτός ΄σοσιαλιστής΄δέν δήλωνε??

  60. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:59:24

    @ Σπύρος
    Τι λες τώρα σε 3 πουλάκια που ο εγκέφαλος τους με το ζόρι να ζυγίσει 17 γραμμάρια. Περιμένεις να σε ακούσει ο μη έχων νεοφλοιό?

  61. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 01:13:40

    Ηδη το 87,που βγήκε εκείνο το ΚΛΙΚ, τα εμπορικά περιοδικά είχαν περάσει σε μια νέα εποχή. Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ είχε ξεπεραστεί από το το ΕΝΑ, όπως και τα ΦΑΝΤΑΖΙΟ,ΠΑΝΘΕΟΝκλπ από το ΚΑΙ. Νέοι σχεδιασμοί, νέες εκτυπώσεις, καλύτερο χαρτί, έμφαση στη φωτογραφία, υπογραφές καινούριες, στροφή διαφημιζομένων..

    Ηδη το 87, η αρχηγία της ΝΔ είναι στο Μητσοτάκη και κάποιοι άλλοι ετοιμάζουν για το ΠΑΣΟΚ τον Σημίτη.

    Βίοι παράλληλοι. Πολιτικών..εκδοτών...περιοδικών...lifestyle..."εκπαιδευομένων" καταλλήλως ψηφοφόρων νέας κοπής...

    Σήμερα απλά σχολιάζουμε, το τι έγινε τότε. Who cares!

    Αυτά που γίνονται σήμερα, ΤΙ αύριο ετοιμάζουν;

  62. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 01:35:12

    @70 Αμα δε βλέπεις όλη την πίτα, αυτά παθαίνεις!
    Ποιός την έβλεπε, τότε, όμως;

  63. donaE avatar
    donaE 12/04/2009 02:21:31

    @ 41 Orestios
    Τωρα σε διαβασα.Τι να πω εγω,τα εχει πει ολα το κειμενο της αναρτησης.Εκανε πολυ κακο με τα περιοδικα,αλλα δεν αξιζει για ιδεολογικη αναλυση.Δεν ειμαι φεμινιστρια και δεν ονειρευτηκα καμια συγκεκριμενη χειραφετηση,ενοιωθα καλα.

  64. sss avatar
    sss 12/04/2009 05:40:15

    και μεταξυ αλλων "λεει¨" και μεγαλος εραστης ο βλαχος.
    σιγα μη δε φροντιζε το αρχιλαμογιο, το δεξι ταγαρι του γκεμπελς του Λαλιωτη να "περασει" και τη φημη του γαμαουα,
    λες κ δεν ηξερε τι αξια εχει αυτη η φημη στο μυαλο του (μαλακα, μεσου πασοκοβλαχου) ελληνα...
    για θαυμαστε εναν ανδρα ρε...που κανει καταπληκτικο κρεβατι..
    σωπα ρε μεγαλη??...εχεις και video???

  65. thanos avatar
    thanos 12/04/2009 08:10:54

    73-sss Says:
    April 12th, 2009 at 5:40 am

    Εαν περασες απο το κρεβατι του εχεις λογο να λες.
    Να μας πεις αν το στρωμα ηταν ορθοπεδικο η' βουλιαζε στη μεση?

  66. anetos avatar
    anetos 12/04/2009 08:14:44

    συμφωνωωωωωωωωωω

  67. Nick avatar
    Nick 12/04/2009 08:20:33

    Τουλάχιστον τη δεκαετία του '80 άκουγαν και καλή μουσική. Και ας τσακώνονταν οι ροκάδες με τους καρεκλάδες, ασχέτως εάν οι πρώτοι άκουγαν Duran Duran...

    Πώς να το κάνουμε βρε παιδιά, άλλο τότε άλλο τώρα.

    Και αν δεν ήταν ο Κωστόπουλος ή το ΚΛΙΚ, θα ήταν κάτι άλλο που θα έφερνε αυτή την ""επανάσταση"". Άλλωστε, 2 χρόνια αργότερα ήρθε και η ιδιωτική "ελεύθερη" τηλεόραση.

  68. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 12/04/2009 10:24:00

    Εύγε φάκτορα για το πόστ ! Κάποιος μίλαγε για "γυφτοπασόκους" εδώ μέσα, για το απολίτικο καρακιτσαριό με όραμα την κοινωνική ανέλιξη με κάθε τρόπο. Η αθώα λευκή κάλτσα με το τζην του Τζουμάκα, ο καισαρονεποτισμός του "Πετράν" πρασινοφρουρού των Βρυξελών, οι ασυνάρτητες "πονηρές" μορφές, τα διάφορα λούμπεν που "χωρίς τον Αντρέα δε θα τους γνώριζε ούτε ο θυρωρός τους" σηματοδοτούν τη λεηλασία της χώρας, την απαξίωση εκατομμυρίων ελλήνων και το κράτος περιορισμένης κυριαρχίας που μας εκθέτει σήμερα σε τέτοιους κινδύνους ...

  69. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 12/04/2009 12:01:31

    Ερωτηση: Τόσες βλακείες γραφτηκαν πιο πάνω επειδή ένας καραγκιόζης γλύφτης είπε ότι περιμένει να βολευτεί όταν θα ξαναέρθει στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ?
    ΛΟΓΙΚΗ ΖΗΤΕΙΤΑΙ

  70. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 12/04/2009 12:15:11

    Επίσης δεν κατάλαβα το σχόλιο περί "βλαχο".
    Εσείς είστε όλοι πρωτευουσιάνοι φαντάζομαι. Σωστά?
    Βρεγμένη σανίδα που σας χρειάζεται!

  71. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/04/2009 13:07:37

    Πάλι καλά που δεν βάλανε να διδάσκεται το ΚΛΙΚ κα στα σχολεία. Θυμάμαι υπήρχαν δάσκαλοι (ΠΑΣΟΚοι φυσικά, καραμπινάτοι) που παροτρύναν τους γονείς να δίνουν στα παιδιά τους να διαβάζουν ΒΗΜΑ και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, για να μάθουν να γράφουν έκθεση!

  72. AnonymOs avatar
    AnonymOs 12/04/2009 13:13:26

    Αφού, ευάριθμοι πολυδιαβασμένοι σχολιαστές (κυρίως σχολιάστριες !), μέτρησαν μέ τό υποδεκάμετρο τό "μέγεθος" τού ανδρισμού τού εν λόγω, καί αφού μού σπάσατε τά νεύρα μέ τίς αναφορές σας (στά προηγηθέντα σχόλια), μέσω τού Α/Α,
    (σάς τόχω τονίσει πλειστάκις, αλλά....., ντίπ ...,
    άν καί ούτως, καρφώνετε πιό εύκολα τόν Επιλοχία μέ τό τσεκούρι),
    ακούστε !
    Ο εν λόγω ΔΕΝ αποτελεί αίτιο, αλλά σύμπτωμα.
    Τό αίτιο, τό οποίο ευνοεί τήν ευδοκίμηση τέτοιων τοιούτων, τό υπαινίχθηκε (ασυνείδητα, φεύ, ο δυστυχής), ΜΟΝΟΝ ο Σπύρος, at 12:07 am :
    " H Eποχή πού αναφέρεσαι δέν είχε μόνον τά αμπέχωνα αλλά και αρκετά στοιχεία Πολιτισμού..Είχε Θεοδωράκη, Χατζιδάκη,..."
    (καί τούς επιγόνους τους, Μπονάτσο, Λαζόπουλου κλπ,).
    Είναι τόόόόόσο εμφανές τό γενεσιουργό αίτιο, πού τό βλέπει καθαρά ο τάλας Σπύρος, αλλά υπό τήν επενέργεια τών "ουσιών", αδυνατεί νά τό κατανοήσει...
    Γιά προχώρα το λίγο, Κε Σπυράκη, καί θά ξελαμπικάρη μέσα σου, ότι, η επικράτηση τέτοιων ευκολοχώνευτων, διαλυτικών, ευνουχιστικών, καί εν τέλει ακρωτηριαστικών τού φρονήματος, κουλτουρών,
    είναι τό ΑΙΤΙΟΝ τής γενέσεως φρούτων, ώς ο εν λόγω.
    Κι' άν δέν είχε φυτρώσει στόν Βόλο, θά φύτρωνε στό..... Ξυλόκαστρο, ώς εφύτρωσαν πλήθος άλλων προγενεστέρων αυτού....
    Όταν : "Καί σύ, λαέ βασανισμένε ...", δέν φταίς σέ τίποτα, όλα τά κανονίζουν οι Αμερικάνοι, οι Εβραίοι, οι εξωγήϊνοι, εσύ, απλώς, έχεις πάντα δίκιο, τέλειε, άσπιλε, αμόλυντε,

  73. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 13:26:03

    Ασχετε
    καλά το Βήμα, αλλά η Καθημερινή Πασοκική εφημερίδα? Από πότε?

  74. isnogood avatar
    isnogood 12/04/2009 13:31:05

    Μπρε Φάκτορα, μιαν απορία:

    Προς τι αυτό το όλο ...μνημόσυνο;

  75. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/04/2009 13:31:49

    Και όμως...Ειδικά οι εκσυγχρονιστές την είχαν περί πολλού.

  76. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 13:53:14

    @ 80
    Το θυμάμαι κι εγώ αυτό. Ειδικά την στήλη του Πλωρίτη. Ανερυθρίαστα, εν μέσω πλήρους κομματικοποίησης των πάντων, οι καθηγητές ορμήνευαν σαν νέοι υπάλληλοι δικτατόρων τους μαθητές. Μετά λένε ότι είναι δημοκράτες.

  77. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 14:46:45

    @ariel 81

    Μήπως μπερδεύεις το "πασοκική" με το "εκσυγχρονιστική';

  78. parateroi avatar
    parateroi 12/04/2009 15:13:10

    Δύο ερωτήματα:
    85 +1 σχόλιο για την Πετρούλα;
    Μηπως αρκεί;

  79. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 15:32:19

    Σχολιάζονται όσοι "ράβουν κουστούμια"

  80. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 15:37:18

    @ kanis
    Τι εννοείς?

  81. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 15:40:34

    @ 81
    Ότι και να λες δεν ξεπλένεται η βρώμα του. Σε λίγο θα μας λες ότι είναι αθώα περιστερα και το κλασικο "ήμασταν νέοι, ήταν καλοκαίρι, κάναμε έρωτα...."
    Γνωρίζει κανείς ποιά το είπε αυτό?

  82. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 15:44:32

    @orestios 89
    όπως λέει κι ο ντορόπληκτος-Παπαγιάννης:

    "Τα χρέη είναι πολλά. Καθημερινά ανακοινώνονται απολύσεις και περικοπές στην ΙΜΑΚΟ. Ο Πέτρος Κωστόπουλος όμως έχει μια τρομερή ικανότητα να ζει στον δικό του κόσμο. Προχθές το βράδυ στο Central καπνίζοντας το αγαπημένο του πούρο εξηγούσε στην φίλη του Ελένη Μενεγάκη ότι οι δυσκολίες που έχει οσονούπω τελειώνουν γιατί "σύντομα η κυβέρνηση θα πέσει και θα επιστρέψει στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ". Τ' ακούτε Γιώργο Παπανδρέου και Κώστα Λαλιώτη;"
    πρεσσμμε.γρ

  83. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 15:50:35

    Είναι γνωστή η συμπάθεια του GAP για αμφιλεγόμενες προσωπικότητες με σκοτεινό παρελθόν όπως ο συγκεκριμένος.
    Η ευθύνη του GAP είναι μέγιστη στην προκειμένη περίπτωση. Μόνο μην τον προορίζει για υπουργό ή γενιό γραμματέα.

  84. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/04/2009 15:51:38

    Σε καποια ευρωπαικα κρατημνομιζω στην Ιταλια,αν θυμαμαι καλα,ειναι μαθημα στα Σχολεια,η αναγνωση δυο εφημεριδων.
    Και δεν ξερω σε μια δημοκρατια,να ειναι εγκλημα καθοσιώσεως,να λεει καποιος να διαβαζουν.
    Γιατι δεν προτεινεις ασχετοπουλε,να καινε καθε εντυπο,που δεν αρεσει στην αφεντια σου;
    Καλα θα ητανε, ε;

  85. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 15:56:32

    Προβοκατωρ

    Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.

    Αλλο, όμως η ανάγνωση κατά βούληση (ώστε να αναπτύσεται κι η κριτική ικανότητα του μαθητή) κι άλλο υπό συνειδητή καθοδήγηση (ώστε να μπολιάζονται πολιτικά τα παιδιά από τα γεννοφάσκια τους).

  86. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 16:02:51

    @ Προβωκάτωρ
    Η πρακτική καψίματος βιβλίων είναι πρακτική σοσιαλιστική, και δεν την υποστηρίζω.
    Παρά την ιταλική αναφορά για την πρακτική των καθηγητών εκεί, εδώ οι οδηγίες αυτές γινόταν γιατί τεμπέλιαζαν οι καθηγητές να μεταδώσουν αυτοί τις όποιες αρχές. Και για να γίνω πιο σαφής η πρακτική του ενός βιβλίου στο σχολείο ήταν που οδηγούσε σε τέτοιες εντολές, καθώς οι καθηγητές και δάσκαλοι προτιμούσαν να την βγάζουν σε καφενεία, παρά να προτείνουν στους μαθητές να διαβάζουν βιβλία και όχι φυλλάδες χρωματιστές. Θα έπεφτε πολύ δουλειά για τους καθηγητές να ασχοληθεί με τους μαθητές του και την ανάγνωση κειμένων εκτός υπουργική εντολής. Πιο εύκολη είναι η μασημένη τροφή της εφημερίδας.

  87. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/04/2009 16:09:11

    @93
    Πολύ καλά. Ας γίνει και στην Ελλάδα επίσημο μάθημα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Επίσης,δεν πρότεινε "κάποιος να διαβάσουν", αλλά υπήρχε γενικότερη γραμμή να προτείνεται στους γονείς να βάζουν τα παιδιά τους να διαβάζουν τις συγκεκριμένες εφημερίδες.
    Είμαι περίεργος, μετά το χουνέρι που έπαθε ο ΓΑΠ με το ΒΗΜΑ, θα το ξανάπροτείνει "κάποιος να το διαβάσουν"?

  88. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/04/2009 17:29:59

    Ο λόγος που διαβαζόταν το Κλικ και οι άλλες φυλλάδες του Κωστόπουλου είναι η έμφυτη ματαιοδοξία του ανθρώπου. Το Κλικ σου πρόσφερε έναν κόσμο διαφορετικό, πέρα από τη δική σου καθημερινότητα, που όμως μπορούσε να γίνει η δική σου καθημερινότητα. Μιλούσε για το χι διάσημο μπαράκι σε κάποιο νησί και αυτομάτως με το που πήγαινες κι εσύ εκεί ένιωθες ωραία ήσουν μέρος της πιο κυριλέ κατάστασης, στο φτωχικό σου μυαλό, που δεν ήξερε πολύ περισσότερα από αυτά που διάβαζε εκεί. Τα "αντάρτικα" πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο ιδιαίτερο στην επικράτηση των πάσης φύσεως Κωστόπουλων το κενό που άφησαν πίσω τους. Μετά από την πατριδοπληξία και θρησκειοπληξία της χούντας, οι ανάσες ελευθερίας που έζησε η Ελλάδα για καμιά δεκαριά χρόνια μετά τη μεταπολίτευση, με κορύφωση το 1981-85, προσωποποιούνταν στις διάφορες εκδοχές του μαρξισμού. Όταν πια πέρασε η μόδα, ήρθε και η "λιτότητα" του Ανδρέα που γκρέμισε πολλούς από τις σοσιαλιστικές ψευδαισθήσεις τους, έμεινε ένα τεράστιο κενό. Η ανερχόμενη "γαλάζια γενιά" στα Πανεπιστήμια έπρεπε να προσφέρει ένα άλλο όραμα. Ο, κατά παράξενο τρόπο, Πασόκος Κωστόπουλος το πρόσφερε με τον καλύτερο τρόπο. Η Μύκονος, η Σαντορίνη, το Μερσέντες (το κλαμπ), το Κολωνάκι, οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες της Τζάκι Κένεντυ με τον JFK και τον Ωνάση, όλα αυτά κολάκευαν τη ματαιοδοξία του νέου αναγνώστη και έδιναν μια επίφαση νοήματος στην άδεια του ζωή. Φίλος μου είχε συλλογή με σχεδόν όλα τα Κλικ! Τα φύλαγε ζηλόφθονα!

    Ο Κωστόπουλος δεν ήταν μόνον σύμπτωμα ούτε μόνον αιτία. Ήταν και αιτία και σύμπτωμα. Αντί η κοινωνία να αναζητήσει κάποιες προχουντικές ρίζες που θα της επέτρεπαν να είχε κάποια μεγαλύτερη αντίσταση στην επέλαση του εκσυγχρονισμού, παραδόθηκε με χαρά στο ολοήμερο και ολονύχτιο πάρτυ που υποσχόταν ο Κωστόπουλος.

    Σήμερα δεν αξίζει να διαβάσεις ούτε Βήμα ούτε Καθημερινή. Τα κείμενα που διαβάζω εδώ, τα κείμενα που διαβάζω στο Αντίβαρο, τα κείμενα που διαβάζω στον Κακοφωνίξ, και σε ένα σωρό άλλα ηλεκτρονικά καλύπτουν τις ανάγκες μου με τρόπο που δεν τις κάλυπταν οι εφημερίδες εκείνου του καιρού. Εκσυγχρονιστικός χυλός παντού. Το Δεκέμβριο θέρισαν τους καρπούς των κόπων τους δεκαετιών. Να τα βλαστάρια τους. Τα παιδιά της γενιάς του Κλικ. Ξημεροβραδιάζονται στα φροντιστήρια αλλά είναι βαθιά αμόρφωτα.

    Ένα από τα καλύτερα κείμενά του το έχει γράψει ο Βαψομαλλιάς για τη Βουλή των Εφήβων. Αξίζει να το διαβάσει κανείς και ας μην συμφωνεί ίσως σε όλα. Νομίζω δείχνει που μας έφερε η γενιά του Κλικ.

    vapsomalliades.blogspot,com/2008/10/blog-post_15,html

  89. Gus avatar
    Gus 12/04/2009 18:27:58

    @99
    Συγνωμη που σας χαλαμε τη προπαγανδα!
    Ε ας υπαρχει και κανα αντιπασοκικο ποστ-εστω ετσι για ξεκαρφωμα-μεσα στη καταπρασινη κομματοσκυλικη μπλογκοσφαιρα!
    ;p

  90. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 18:30:28

    81@Aνωνυμε
    Είπαμε νά μπερδεύουμε τίς φούντες μέ τίς χούντες αλλά όχι και έτσι..
    Αν αποτέλεσμα τών Θεοδωράκη-Χατζιδάκη ήσαν οι Μπονάτσος-Λαζόπουλος,λυπάμαι αλλά ο ΄δυστυχής΄αδυνατώ να σε εννοήσω..
    Εκτός αν θάθελες να συνέχιζε να επικρατεί η ΄κουλτούρα΄τού αείμνηστου Καμπαφλή πού τά πρωινά τής Κυριακής τόριχνε στα τσάμικα απο την ΥΕΝΕΔ και εν συνεχεία πήγαινε στο ΕΑΤ-ΕΣΑ να πιάσει δουλειά.

  91. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 18:33:10

    Καλά έχουν μεγάλη πλάκα μερικά κομματόσκυλα...
    Θεωρούν πώς η συζήτηση περι τον Κωστόπουλο αφορά το άτομο και όχι την εποχή πού το δημιούργησε..
    Και ΄απειλούν΄πώς δεν θα ξαναδιαβάσουν Antinews...
    Μάστα.
    Προφανώς ένα site είναι ΄ορθό΄μόνον οταν τραγουδά σύσσωμο ΄Ο Ηλιος ο Πράσινος ο Ηλιος που ανατέλλει΄..............

  92. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 12/04/2009 19:20:21

    @ 102
    Αν δεν κανω λαθος δημιουργημα "αυτης" της εποχης ειναι και ο Χατζηνικολάου, ο Ευαγγελάτος, ο Τριανταφυλλόπουλος και πολλοί άλλοι αστέρες των ΜΜΕ.
    Μήπως έφταιγε το ΠΑΣΟΚ και για αυτούς? 'Η είναι μια χαρα αφού προμοτάρισαν την ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια?

  93. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 19:27:19

    Aμα τά βλέπεις πρασινομπλέ όλα πρόβλημά σου.

  94. F avatar
    F 12/04/2009 19:28:20

    Ὁ Κωστόπουλος πέτυχε νὰ συγκεράσει ὅλες τὶς ἀνερχόμενες τότε διεθνῶς ὑποκουλτοῦρες (τὴν ἀγαπημένη new age τοῦ Τερζόπουλου ποὺ εἶχε κάνει ἤδη τὴν παρουσία της στὰ περιοδικὰ τοῦ '70 <>, <> κλπ, τῶν ὁμοφυλοφίλων-λεσβιῶν-τραβεστί, τῶν <> ἀμπελοφιλοσόφων ἀποφοίτων κολλεγίου κλπ) σὲ ἕνα ἔκτρωμα ἀντίστοιχο μὲ τὰ κυκλοφοροῦντα στὴν Ἑσπερία. Ἀσφαλῶς ἦταν παράγωγο τῆς τοπικῆς νομενκλατούρας τοῦ <> καὶ γιἀ αὐτὸ χρησιμοποιήθηκε ὡς διαμορφωτὴς τῆς κοινῆς γνώμης, στὸν εὐαίσθητο χῶρο τῆς νεολαίας. Αὐτὸ ποὺ εἶναι ἀνησυχητικὸ εἶναι ὅτι μετὰ τόσα χρόνια, ἔχει τόσους ζηλωτές καὶ ἀπολογητές.

  95. F avatar
    F 12/04/2009 19:29:34

    Ὁ Κωστόπουλος πέτυχε νὰ συγκεράσει ὅλες τὶς ἀνερχόμενες τότε διεθνῶς ὑποκουλτοῦρες (τὴν ἀγαπημένη new age τοῦ Τερζόπουλου ποὺ εἶχε κάνει ἤδη τὴν παρουσία της στὰ περιοδικὰ τοῦ '70 "Γυναίκα", "Ταχυδρόμο" κλπ, τῶν ὁμοφυλοφίλων-λεσβιῶν-τραβεστί, τῶν "πολιτικῶς εὐπρεπῶν" ἀμπελοφιλοσόφων ἀποφοίτων κολλεγίου κλπ) σὲ ἕνα ἔκτρωμα ἀντίστοιχο μὲ τὰ κυκλοφοροῦντα στὴν Ἑσπερία. Ἀσφαλῶς ἦταν παράγωγο τῆς τοπικῆς νομενκλατούρας τοῦ "κινήματος" καὶ γιἀ αὐτὸ χρησιμοποιήθηκε ὡς διαμορφωτὴς τῆς κοινῆς γνώμης, στὸν εὐαίσθητο χῶρο τῆς νεολαίας. Αὐτὸ ποὺ εἶναι ἀνησυχητικὸ εἶναι ὅτι μετὰ τόσα χρόνια, ἔχει τόσους ζηλωτές καὶ ἀπολογητές.

  96. Gus avatar
    Gus 12/04/2009 19:36:29

    @ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ
    Ξεχνας και τον ΣΤΑΜΑΤΗ ΜΑΛΕΛΗ που "ανθισε" τοτε και αν δεν κανω λαθος τωρα προβαλλει και στηριζει μεσα απο το καναλι του ολες αυτες τις αξιες & ιδανικα που εδραιωσε ο συντροφος Πετρος ολα αυτα τα χρονια(μην αναφερθουμε για το δημοσιογραφικο του γιγνεσθαι-δυο λεξεις "Οδος Νιοβης")

    ...και κατεβαινει και με το ΠΑΣΟΚ στις Ευροεκλογες απ'οτι ακουγεται...

  97. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 12/04/2009 19:42:30

    @ Σπυρος
    Εγω βλεπω με αγωνια οτι δεν υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι στη χωρα μου να εφαρμοσουν απλα πραγματα. Το αν θα ειναι μπλε ή πρασινοι μου ειναι αδιαφορο!
    Ειναι τυχαιο οτι ο Τριανταφυλλόπουλος πριν το 2004 εκανε εκπομπες για το διεφθαρμενο κρατος (εφοριες, αστυνομια κλπ) για τα οποια παντα εφταιγε αποκλειστικα η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ ενω σημερα κανει εκπομπες για την ανθυγιεινη ζωη που κανουν οι κομμωτριες??

  98. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/04/2009 20:12:53

    108@
    Αφού ξέρεις πολύ καλά πώς τύποι σάν τον Τριανταφυλλόπουλο παίζουν μπάλλα όπου φυσσάει ο άνεμος..

  99. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/04/2009 22:38:46

    Για τον Τρ.,ταχουμε ξαναπει.
    Αυτο που εγραψε ο φιλος για τον χ ανθρωπο,που διαβαζοντας για το ψ μπαρακι πηγαινε εκει και ενοιωθε αμεσως in και μελος παρεας,μου θυμισε οταν μετα τον "Κατηφορο",και "το Ρεμαλι της Φωκιωνος Νεγρη",πλακωναν παιδια απο τη Νικαια και τον Κορυδαλο,στη Φωκιωνος,και μας ρωταγαν,που ηταν αυτα που εδειχνε ο κινηματογραφος,στα καφενεια,μαλλον ζαχαροπλαστεια,που καθομαστε τοτε,μιας και απο το 62,μενω εκει.

  100. Greco avatar
    Greco 13/04/2009 06:01:39

    Διαβαζοντας το κειμενο ενιωσα εναν κομπο στο στομαχι...Τελικα με τον ενα ή τον αλλο τροπο ολοι παιδια του πασοκ ειμαστε στην σημερινη ελλαδα και των σοσιαλιστικων ηθων που μας προσεφερε απλοχερα

    Αν σκεφτει κανεις τι προσωπικοτητες γεννησε η ελλαδα οχι πολυ παλια...θεοδωρακη,χατζηδακη,μερκουρη,ειρηνη παπα,λαμπετη,χορν τα χρονια της κακιας δεξιας,που απ'οτι φαινεται ομως νοιαζοταν ωστε να προωθει και να ενδιαφερεται για καποια πραγματα...φτασαμε στον πανταζη και στις εκδηλωσεις τιμης για τον κοεμτζη με παρουσια βουλευτων και ηθοποιων,στις σαχλοεπιθεωρησεις με κακιας ωρας ηθοποιους που ξεφτιλιζουν ακομα και την ιδια τη εννοια της παλαι ποτε επιθεωρησης,στην ελλαδα του φραπε

    Ζουμε στην Ελλαδα της παρακμης,σε μια φοβισμενη,γερασμενη,ξεδοντιαρα...

  101. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/04/2009 09:56:55

    Ετσι ειναι,αλλα κανεις δεν τολμα να το παραδεχτει.
    Για τους ηθοποιους που λες,καποτε ο Πιατας,πηγε να παιξει το "Ενας βλακας και μισος",αυτο που επαιξε ο μακαριτης ο Ευθυμιου και εγραψε ιστορια.
    Ε,μονο το τρειλερ ειδα,και κοντευα να κανω εμετο.
    Το ιδιο και με το Φιλιππιδη,που παει να παιξει το μπακαλογατο,αυτο τον ανεπαναληπτο ρολο του Χ"χρηστου.
    Ε,δε βλεπεται ο ανθρωπος.
    Το ιδιο και με λους τους αλλους.
    Τα ιδια και με τα τραγουδια και τις μουσικες.Παρακμη.
    Μηπως πρεπει να μπατιρησουμε,μπας και ξαναγινει κατι και ανεβουμε αισθητικα,και οχι μονο;

  102. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/04/2009 14:15:03

    Ο τύπος αυτός μαζί με την Ρούλα Κορομηλά και έναν παρόμοιο συρφετό εκμεταλλεύτηκαν τον νεοπλουτισμό αλλά και το ΠΑΣΟΚ που εξέφραζε ο Κατσιφάρας, προκειμένου να κυριαρχήσουν στα ΜΜΕ καταστρέφοντας συγχρόνως τον ιστό της νεολαίας. Αν υπήρχε (κάποια)δικαιοσύνη, θα έπρεπε να τουφεκιστούν. Κατέστρεψαν 1-2 γενιές Ελλήνων. Έφεραν την έννοια τσιφτετέλληνας στην καθομιλουμένη. Έμαθαν τους νέους να ζούν για το κυνήγι του χρήματος και της φτηνής διασκέδασης. Πολλούς δε τους έριξαν και στη "γκλαμουριά" των ναρκωτικών θεοποιώντας τα μέσα από τις σκατοφυλλάδες τύπου ΝΙΤΡΟ. ΟΥΣΤ.

  103. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/04/2009 15:05:59

    Το ξαναλεω.Ποτο και ναρκωτικα,ειναι το εγκλημα που εγινε τα τελευταια 30 χρονια.
    Και η μεν ηρωινη,απο την εποχη της χουντας,το δε πιοτο, απο την εποχη Κωστοπουλου,εγινε και ιν και μαστ.
    Ο δε μη πινων,αποκαλειται ξενερωτος.
    O tempora,o mores.

  104. Le canard avatar
    Le canard 13/04/2009 18:34:24

    Κολλητάρι του Πετράκη δεν ήταν και ο Θανασάρας ο Λάλας του κυρ Σταύρου του Ψυχάρη;

  105. Aurora avatar
    Aurora 14/04/2009 09:09:24

    Σε καθε κοινωνια υπαρχουν και μαυρα προβατα,
    αλλα που ειν' ο ρολος ολων των αλλων λευκων εριφιων;;;;
    Περιοριστηκαν στο να καταπινουν στις πετρες που εξεσφενδονιζε καθε φορα κι ενας αγριοταυρος;;;

  106. rallymonkey avatar
    rallymonkey 09/05/2009 21:35:51

    Η ΑΥΛΗ ΗΤΑΝ/ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ. ΤΕΛΟΣ.

  107. ΑθηναίοςΠρώτηςΓεννιάς avatar
    ΑθηναίοςΠρώτηςΓεννιάς 15/06/2009 19:30:03

    Ο Πέτρος λάνσαρε μια λέξη πολύ χαρακτηριστική της εποχής από το 90 και μετά....χαρακτηρίζει τον Ελληνα...

    Μπιτιχιμενους...